Kúpa bytu v BA

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:
kontakty? rodina? kamarati? komfort? nechut k novym veciam?
Moja sestra, ktorá sa vydala na západ ďaleko od domova, svojim dcéram vždy prízvukovala: Vydajte sa blízko mňa, aby som vam vedela s deťmi pomôcť. Neurobte takú chybu ako ja, lebo jej nemal kto pomôcť. Manžel v práci a ona sama doma s 3 malými deťmi. Jedno choré a ideš k doktorovi s tromi 1-2-3 ročnými deťmi, lebo kde necháš tie dve? A dcery sa jej vydali v ich meste a žijú neďaleko rodičov.

Známi sa odsťahovali do Irska, a zobrali zo sebou aj mamu, aby im pomáhala s deťmi.
Keď je zle, dobrá rodina ti vždy nezištne pomôže. Kamaráti boli, kamaráti budú, ale rodina ostáva.

Mladý, zdravý, bezdetný žiadnu pomoc nepotrebuješ, ale minimálne prvé dve veci sa časom zmenia.
Naposledy upravil/-a jogo v So 27 04, 2019 11:12 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

potom sa da prestahovat za pracou v mladom veku a ked pridu deti, zobrat so sebou mamu ako to spravili to co sli do irska
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal:potom sa da prestahovat za pracou v mladom veku a ked pridu deti, zobrat so sebou mamu ako to spravili to co sli do irska
To je výnimka, lebo sa rozviedla. Starý strom ťažko presadíš, tak isto aj staršieho človeka už ťažko presťahuješ a ak aj, nebude po presťahovaní šťastný.


Minule som sa kamaráta, ktorý sa odsťahoval do Bratislavy, opýtal: "Čo v tej Bratislave vlastne robíte, okrem toho, že staviate nové byty novým prisťahovalcom, ktorí zase stavajú nové byty ďalším prisťahovalcom. Veď tam máte len dva veľké výrobné podniky Volkswagen a Slovnaft." Tak mi odpovedal, že väčšina ľudí sedí v kanceláriach a navzájom si vyplňajú a posielajú rôzne výkazy, tabuľky, grafy atď. Keďže však väčšina zahraničných ale aj slovenských firiem má centrum v Bratislave plus vládne inštitúcie, tak je furt dosť kancelárskej práce pre nových prisťahovalcov.
Potom sa nedivím, že pri takej práci sa bojíte niečo svojpomocne urobiť, lebo klikanie myšou a písanie na klávesnici veľa manuálnej zručnosti človeku nedá. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tak za prve si treba uvedomit, ze svojpomocne stavat dom by znamenalo, ze najprv si treba na to najst cas-velmi vela casu.
A to clovek v Ba ktory najprv rano hodinu cestuje, potom je cca 9hodin a viac v zamestnani a nasledne zase niekde minimalne 45-60minut cestuje, cas ani silu jednoducho nema. Nehovoriac o tom, ze kancelarsky zamestnanec bez predchadzajucich skusenosti na stavbe by toho vela dobre nespravil.
Za socializmu sa stavalo na dedine lahko, pretoze stat daval nenavratne ci nizko urocene pozicky a /a v90tych rokoch vdaka vysokej inflacii sa tie dlhy splatili velmi rychlo a lahko/ . Zaroven si ludia pomahali stavat navzajom, takze boli skusenosti aj ochota a zaroven sa cast materialu nakradla zo statneho.
A posledna vec: nerobme si iluzie o kvalite postavenych domov z tej doby, castokrat je to bieda.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no ano, ked to cele zhrnieme, 30-40000 ludi v ba zamestnavaju centra zdielanych sluzieb, pretoze kazda velka firma potrebuje kontroling, ucto, administrativu. A kedze cena prace je tu lacna v porovnani s inymi krajinami, velke firmy to hadzu sem.

Potom vela it pozicii, kedze vsetky firmy potrebuju spracuvat informacie, a k tomu je potrebna prevadzka, udrzba systemov, ich vyvoj a nasadzovanie novych softverov.

Potom velka stvorka, kedze kazda firma robi dane, audit. Ale to uz nie je celkovo tak vela zamestnancov.

K tomu pises statne institucie.

K tomu sa pridaju ine sluzby, kedze vsetci ti ludia, musia jest, zabavat sa, nakupovat, chodit k lekarovi a pod. vznikne z toho velka poziadavka na zamestnancov aj ked ma mesto len 2 vyrobne podniky.


A ano, jednak clovek nema manualne zrucnosti(co je cas a namaha na ich ziskanie) + cena jeho prace je vyssia ako cena stavbara, tak racionalne nema zmysel prestat robit to co vie a ucit sa nieco ine, radsej zaplati toho stavbara.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal: A ano, jednak clovek nema manualne zrucnosti(co je cas a namaha na ich ziskanie) + cena jeho prace je vyssia ako cena stavbara, tak racionalne nema zmysel prestat robit to co vie a ucit sa nieco ine, radsej zaplati toho stavbara.
Tak to ti gratulujem, ak v čistom dostaneš na hodinu viac ako si stavebná firma vyfakturuje za hodinu práce stavbára vrátane režijných nákladov a ne-primeraného zisku. :)

Mne sa práve svojpomocná práca doma oveľa viac vyplatí ako v zamestnaní, lebo v zamestnaní dostanem len čistú mzdu prípadne osekanú faktúru cez troch-štyroch sprostredkovateľov mojej práce a doma "dostanem" celú fakturovanú sumu, ktorú by mi takáto firma vyfakturovala. A hlavne väčšinou to urobím kvalitnejšie ako neskúsený slabo platený zamestnanec tej firmy, ktorý je jeden rok vodár, druhý rok tesár a tretí rok obkladač. Ja som síce tiež neskúsený absolvent týchto zamestnaní, ale keďže robím pre seba a som vtedy veľmi dobre platený, tak si dám na práci zaležať a urobím ju dobre aj keď o dosť pomalšie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no nebolo to o sebe, skor o tom porovnani preco vela ludi v ba kupi radsej byt ako postavi dom, pripadne nerobia to svojpomocne, ale najimaju firmy.
A vychadzal som zo statistik platu stavebnych profesii v ba co som tu daval link a platov v SSC, it, a velkej stvorke.


Zaroven si nemyslim, ze v stavebnictve su nejake prehnane marze, ano na developerstve sa da vela zarobit, ale to je skor na velkych projektoch, kde ten objem penazi vznika z velkeho rozsahu toho projektu, a nie z prehnanej marze.

Pripadne ak teda myslis ze su tam take velke marze, mozes si spravit svoju stavebnu firmu, fakturovat trochu menej ako ostatni, tym budes mat vela zakaziek. A zaroven ked stavebne prace robis uz sam pre seba, vies to robit, vies co ako, uz by si to nemal tazke prejst do stavebnictva.

To som akurat nedavno tak rozmyslal, ze vela ludi stavia dom pre seba, nauci sa co a ako, ale uz ten knowledge dalej nevyuziju. Pritom dalsi dom by im siel lahsie, lepsie, rychlejsie. Ze je to taka skoda vedomosti podla mna.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

jogo napísal: Tak to ti gratulujem, ak v čistom dostaneš na hodinu viac ako si stavebná firma vyfakturuje za hodinu práce stavbára vrátane režijných nákladov a ne-primeraného zisku. :)

Mne sa práve svojpomocná práca doma oveľa viac vyplatí ako v zamestnaní, lebo v zamestnaní dostanem len čistú mzdu prípadne osekanú faktúru cez troch-štyroch sprostredkovateľov mojej práce a doma "dostanem" celú fakturovanú sumu, ktorú by mi takáto firma vyfakturovala.
Na zapade je to ciastocne zmenene. Moj otec s jeho bratmi si vsetci 90% prace na kazdom ich dome odrobili svojpomocne s najblizsou rodinou. V zmysle "ideme si narezat borovice na lesenie, atd.". Ja s bratom sme napoly-lavi, takze na dome som si porobil necelych 20% prerabky. Bratovi tam vyse 30% porobil svagor murar zivnostnik, ktory to mal rok ako hlavnu cinnost. A sucasna mlada generacia vie len do telefona klikat, pouzitelni su zial len ti s ucnovkou, ostatni su povacsine mimo. Pri defekte by zavolal zlteho anjela, lebo nevie kde ma v aute zdvihak a ze sruby si mal povolit kym mal auto na zemi.

jogo napísal: Neviem ako v BA, ale u nás ti nikto paragraf nezaplatí, resp. stiahne ti presne tú istú sumu z prémii. A v prípade prepúšťania sú prví na rane tí, čo odmietali nadčasy a využívali naplno socialne benefity zo zakonníka práce.
V okoli BA je to tak, ako pise Bennes. Kym som bol slobodny, chodil som do zamestnania cele roky bez PN a ani som netusil ze nejake paragrafy existuju. V manzelstve vsetkych 14 paragrafov padne, mam 30 dni dovolenky (niektore roky som ukoncil s -6), OCR som minuly rok mal asi 20 dni. Ked engineeringu odkazem, ze tamto sa mi zda zlozite a nechce sa mi tym zaoberat, dodavatel technologie z Nemecka im za pridanie 2 cisel do reportov vyfakturuje 1000 EUR. A oni mu to kludne zaplatia, chodia mi cez ruky tie faktury za prace, ktorym sa vyhnem. V automobilke beru na zaucenie za programatora hociakeho elektrikara alebo schopnejsieho operatora, ktory vie stlacit reset tlacitko a ktory nerozozna ani integer od realu. Manageri si ziju vo svojom svete a nemaju najmensiu predstavu ktora ich poziadavka je realne nakolko pracna.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

Poprosim diskutujucich, ktori nebyvaju v BA, alebo nemaju poznatky o bytovej a ekonomickej situacii v BA, aby zbytocne neznizovali uz aj tak ubohu uroven tohto fora, resp. tohto vlakna.
preco, podla mna dobra diskusia :) mozno to nie je velmi k teme vlakna, ale toto forum je take polomrtve, ze podla mna lepsie mimo temy ako nic.
ked nechces, vlakno necitaj :)
Naposledy upravil/-a Bennes v Po 29 04, 2019 3:01 pm, upravené celkom 1 krát.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

V okoli BA je to tak, ako pise Bennes. Kym som bol slobodny, chodil som do zamestnania cele roky bez PN a ani som netusil ze nejake paragrafy existuju. V manzelstve vsetkych 14 paragrafov padne, mam 30 dni dovolenky (niektore roky som ukoncil s -6), OCR som minuly rok mal asi 20 dni. Ked engineeringu odkazem, ze tamto sa mi zda zlozite a nechce sa mi tym zaoberat, dodavatel technologie z Nemecka im za pridanie 2 cisel do reportov vyfakturuje 1000 EUR. A oni mu to kludne zaplatia, chodia mi cez ruky tie faktury za prace, ktorym sa vyhnem. V automobilke beru na zaucenie za programatora hociakeho elektrikara alebo schopnejsieho operatora, ktory vie stlacit reset tlacitko a ktory nerozozna ani integer od realu. Manageri si ziju vo svojom svete a nemaju najmensiu predstavu ktora ich poziadavka je realne nakolko pracna.
nemyslim si ze je to take drahe iba preto ze manazeri ziju vo svojom svete :)

skor je to tym, ze v praxi je aj pri tych 2 cislach do reportu v pozadi milion administrativy a byrokracie(este 1000e sa mi zda malo :D) a nie je to len o tom samotnom pridanom cisle v reporte.

Pre priklad rekord co si najviac pamatam je 5 instancii rovnakeho softveru, v rakuskom telekome. Tj okrem produkcneho systemu co vidi uzivatel, este 4 dalsie.
Pridas nieco(2 cisla v reporte) na development systeme, co je spolupraca analytik a programator, tester to otestuje, schvali, developer to hodi na dalsiu instanciu, release manazment schvali a vybavi presun na dalsiu instanciu v dalsom release okne a takto to ide cez 5 instancii dokopy. K tomu milion dokumentacie co sa spravilo, ako sa spravilo, dokumentacia pre operations.

Mimo to milion status meetingov a korporatnych bludov, ktorych cas potrebujes niekde vykazat. Kazdy z ludi na projekte(projektak, analytik, developer, tester, release manager, operations) ma denny manday rate 500-1000e(v DE, AT), preto aj najmensia takato mini zmena je realne velmi draha aj ked v praxi by bolo pridanie 2 novych cisiel v reporte na produkcny system 5 min.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

ty si strasny topic nazi.

keby sa zalozi ine vlakno na kazdu temu kam sa trochu odboci, zas sa stazujes naco je tu tolko inych tem.
Alebo nas presmerujes na stranku "ekonomicka situacia v ba a mimo ba" a "ako zateplit a zaizolovat dom"

tema sa proste vycerpala tak sa riesia ine veci. To je taky problem prebehnut ocami par prispevkov a necitat to ked to nie je uplne k teme a nezaujima ma to?
si daj ignore na vlakno a ked bude nieco k teme ti napisem spravu.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Bennes napísal: Pridas nieco(2 cisla v reporte) na development systeme, co je spolupraca analytik a programator, tester to otestuje, schvali, developer to hodi na dalsiu instanciu, release manazment schvali a vybavi presun na dalsiu instanciu v dalsom release okne a takto to ide cez 5 instancii dokopy. K tomu milion dokumentacie co sa spravilo, ako sa spravilo, dokumentacia pre operations.

Mimo to milion status meetingov a korporatnych bludov, ktorych cas potrebujes niekde vykazat. Kazdy z ludi na projekte(projektak, analytik, developer, tester, release manager, operations) ma denny manday rate 500-1000e(v DE, AT), preto aj najmensia takato mini zmena je realne velmi draha aj ked v praxi by bolo pridanie 2 novych cisiel v reporte na produkcny system 5 min.
No ved presne o tom hovorim. Chceli pocitat spotrebu nejakeho materialu a to aj v mesacnom meritku. Tak som si teda nasiel snimace vhodne na to, dorobil si bloky na pocitanie casu a mesacny autoreset, chlapikovi som to z PLC namapoval aj do toho jeho SQL, cize aj grafy ako im spotreba narasta si mohli zobrazovat, praca tak na 2h. Tetku napadlo, ze by to este chcela aj v reportoch, ktore obcas tlacia z toho SQL servera. Hovorim si, to sa mi uz nechce v tom hrabat, poslite to Nemcovi, ktory to programoval. O par dni prisla cenova ponuka, ze za 950E cez dialkovu spravu tie dve kolonky do reportu pridaju. O par dni faktura z nasej strany, ze jasne, v pohode vam to zaplatime. To je jeden z X prikladov penazi vyhodenych do vzduchu. A to je este kvapka v mori s inymi nezmyslami, za ktore sa vyhadzuju daleko vacsie peniaze.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Velke zapadne firmy maju trochu ine meritko co je uz drahe a co este akceptovatelne. Tych 950e sa nam zda vela, skor je to otazka celkovych mesacnych nakladov, nejaka jefnorazova platba vo vyssie uvedenej vyske nie je prilis podstatna. Na druhej strane ak by takychto defacto zbytocnych vydajov bolo v kratkom case vela, tak urcite by sa zacalo hladat kacnejsie riesenie. Korporat ktory ma obrat desiatky ci stovky milionov € rocne nemusi prilis riesit drobne.. Urcite sami viete, ci tusite, ako sa zaraba na riadiacich poziciach ci vo vrcholovom manazmente- jednorazova uhrada 950e nie je skoro nic.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no ono firma musi a chce mat informacny system a vzdy ma na to budget. A tym ze aj na drobnu zmenu je potrebnych vela veci v pozadi, kazda z nich je draha.

To, ze to vyzera vela napr. v porovnani s platmi zamestnancov je uz len tym, ze zamestnancovi daju uz len to nevyhntne minimum co mu musia dat. Sumu za co niekoho najdu.
(este by som povedal ze im vyhovuje dat co najmenej, nielen z hladiska minutia penazi, to su casto drobne a nieco to spravi az na velkom mnozstve zamestnancov, ale aj to, ze potom im tam clovek musi robit cely zivot tym ze ma malo)

Ale firma ma vo vseobecnosti vela penazi tak to dava aj na it pre manazerske rozhodovanie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nepaci sa mi, kolko vela sa mina na IT v porovnani s platmi radovych zamestnancov. Hlavne ked zoberiem do uvahy prinos IT/cena. Trebars oblast "security". Vsade su napchate Cisco switche za desattisice EUR. Softver, licencie, kamery, zamky - vsetko, polozky v stovkach tisic/par milionoch EUR. Pritom keby vsetky HDD v celej fabrike boli volne pristupne na nete, uplne nic by sa nestalo. Absolutne nikto by z tych bezvyznamnych udajov nedokazal nic vyuzit a spenazit. Ved to je vyrobna fabrika. Ziaden severokorejsky nuklearny vyskum.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav
to je pohlad laika /bez urazky/ ale v skutocnosti je to ovela zlozitejsie. Napr. musis splnat konkretne bezpecnostne normy ohladom zalohovania dat, Gdpr, pred unikom dat a kopec dalsich- spytaj sa nabuduce Bcp managera co to obnasa.. Su to rizikove veci ktorych nedodrzania moze viest k velmi vysokym stratam bud zo strany regulatora, legislativy,z podnikania, dobreho mena atd....
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

jaroslav80 napísal:Nepaci sa mi, kolko vela sa mina na IT v porovnani s platmi radovych zamestnancov. Hlavne ked zoberiem do uvahy prinos IT/cena. Trebars oblast "security". Vsade su napchate Cisco switche za desattisice EUR. Softver, licencie, kamery, zamky - vsetko, polozky v stovkach tisic/par milionoch EUR. Pritom keby vsetky HDD v celej fabrike boli volne pristupne na nete, uplne nic by sa nestalo. Absolutne nikto by z tych bezvyznamnych udajov nedokazal nic vyuzit a spenazit. Ved to je vyrobna fabrika. Ziaden severokorejsky nuklearny vyskum.
ze by si okrem toho co pise trumpeta napr. spristupnil konkurencii vsetkych odberatelov, ich kontakty aj ceny za kolko im to davas? :)

to uz by bolo to najjednoduchsie pre salesakov inych firiem na zaklade toho dat tvojim odberatelom konkurencnu ponuku a firma do par mesiacov padne :)

a ty si v podstate teraz uplne poprel vyznam big data:) vo vseobecnosti vies z cisiel tolko vela dostat, pochopit, rozanalyzovat ze v podstate buducnostou su data :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Trumpeta1978 napísal:jaroslav
to je pohlad laika /bez urazky/ ale v skutocnosti je to ovela zlozitejsie. Napr. musis splnat konkretne bezpecnostne normy ohladom zalohovania dat, Gdpr, pred unikom dat a kopec dalsich- spytaj sa nabuduce Bcp managera co to obnasa.. Su to rizikove veci ktorych nedodrzania moze viest k velmi vysokym stratam bud zo strany regulatora, legislativy,z podnikania, dobreho mena atd....
Pokladam to za nadbytocnu byrokraciu. Keby som mal v minulosti zalohovat vsetko co som mal zalohovat, uzalohoval by som sa. Pred 10 rokmi mal jeden sibnuty manager na jedneho mojho kolegu dokonca poziadavku, aby mu vytlacil zalohy PLC programu celej fabriky v papierovej forme. Mali sme na nasledujuce roky stos papiera na carbanie z druhej strany a to vytlacil tipujem tak stvrtinu toho co mal.
Bennes napísal: to uz by bolo to najjednoduchsie pre salesakov inych firiem na zaklade toho dat tvojim odberatelom konkurencnu ponuku a firma do par mesiacov padne :)
Je to fabrika, nie trading firma. Ak to niekto dokaze vyprodukovat a dodat na trh v lepsich cenach a v dostatocnych mnozstvach, nech to kludne robi. Ak salesaci potrebuju ich pracu a ceny tajit, tak asi nepraktizuju uplne poctivu hru. Konkurencia obcas nedokaze zasobovat trh, tak sa obcas produkuje vyroba, ktora sa nasledne predava pod hlavickou konkurencie. Dalej dostupna vstupna surovina pre tento typ fabriky je limitovana. Cize zase je to skreslenie trhu, lebo v takych pripadoch zrejme stat rozhoduje komu kolko dovoli spracovavat. Mas to ako rafineriu ze si nemoze postavit kazdy, koho napadne ze by sa mohol zivit spracovanim ropy. Jedine ten, komu to dovoli stat (rovni a rovnejsi).
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

Je to fabrika, nie trading firma. Ak to niekto dokaze vyprodukovat a dodat na trh v lepsich cenach a v dostatocnych mnozstvach, nech to kludne robi. Ak salesaci potrebuju ich pracu a ceny tajit, tak asi nepraktizuju uplne poctivu hru. Konkurencia obcas nedokaze zasobovat trh, tak sa obcas produkuje vyroba, ktora sa nasledne predava pod hlavickou konkurencie. Dalej dostupna vstupna surovina pre tento typ fabriky je limitovana. Cize zase je to skreslenie trhu, lebo v takych pripadoch zrejme stat rozhoduje komu kolko dovoli spracovavat. Mas to ako rafineriu ze si nemoze postavit kazdy, koho napadne ze by sa mohol zivit spracovanim ropy. Jedine ten, komu to dovoli stat (rovni a rovnejsi).
:D
to je jedno ze to nie je trading firma, co vyrobi tak preda.
Tebe ako zamestnancovi s fixnym platom to je samozrejme jedno kolko firma preda, firme absolutne nie:) Keby ma niekto presne info o tom co kde konkurencia nakupuje, ake ma marze, o kolko staci na urcitom vyrobku podliezt cenu a bude tam dostatocna marza, uz je to lahke zobrat cast trhu, jasne ze si to firma chce vo vseobecnosti chranit. Vsak tam ide o uplny zaklad firmy ci bude pokracovat v existencii a ked hej, ake velke zisky spravi. Jasne ze to je pre firmy dolezite.

Neviem vela o rafineriach, ale myslim si, ze rafineriu si moze postavit kazdy kto splni poziadavky. Nemyslim si, ze to stat nejako obmedzuje. Len je to kapitalovo strasne narocne, preto to len tak nevyrastie na kazdej druhej zelenej luke.

A co platy a osobne data v informacnych systemoch? Mozno tebe je jedno ze kazdy by videl aky mas plat, vela ludom z pochopitelnych dovodov to jedno nie je a rovnako firma nechce zdielat tieto info, z pochopitelnych dovodov.

Pozri, keby mas firmu kludne si zdielaj vsetko, daj to do sveta, ale myslim si ze vtedy by si mal na to inu perspektivu ako mas teraz ako zamestnanec a robil by si to rovnako ako vsetky firmy.

Plus ako hovori trumpeta, zakonne veci o nezverejnitelnosti osobnych dat.
Tie zakony su podla teba tiez zbytocna byrokracia?
Tak zverejni tu teraz vsetko o sebe co si poskytol aj svojej firme, tvoje osobne udaje a detaily zmluvy, len tak:) Ked myslis ze je to uplne jedno kto to vidi.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav80

to ze niekto nedodrziava interne predpisy ci legislativu a prejde mu to, tak to neznamena ze je to ok. Diskutovat na temu, ze co uz je zbytocna byrokracia a co este nie- to by sme si mohli rovno zalozit nove forum a aj tak pochybujem ze by sme sa dopracovali k niecomu zmysluplnemu. Nielen korporaty mavaju pravidelne audity- ci uz zo strany regulatora alebo si ich objedna sama spolocnost.
Ano, da sa pred nimi urcite nieco aj utajit, alebo aspon nejako uhrať, ale stoji to za to riziko naslednych problemov? To si musi kazdy zodpovedat sam za seba. Ja som stupenec co najmensieho podielu statu na skoro comkolvek, najradsej by som vecsinu veci nechal iba na dobrovolnom rozhodnuti tej ktorej spolocnosti/firmy.

Ale su tu veci ktore s legislativou nesuvisia a je v zaujme samotnej firmy aby si ich ustrazila- niektore uz tu boli spomenute.
To je uz spomenuty unik akychkolvek dat,strata dat, bud na zaklade externeho prieniku, interneho fraudu ci iba ludskeho faktora, dalej tu mas moznosti zivelnej pohromy akehokolvek druhu, dalej zavazky voci normam ktore zdielas s druhymi stranami - partnerske fy atd.- po lopate: niektore firmy budu s tebou spolupracovat iba ak im dokazes ze plnis vase vlastne dohody ohladom niecoho a budu chodit na vlaste kontroly ci to aj robis atd. Nie je to take banalne ako to moze na prvy pohlad vyzerat..
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Dobre teda, redukujem moj nazor len do podoby - ak by firmy utracali na "security" len tretinu toho kolko utracaju, myslim ze straty ktore by im vznikli navyse by boli mensie, nez peniaze, ktore by usetrili. Lebo na tu "security" utracaju majland - vo forme penazi aj vo forme komplikovania si postupov a naslednych problemov z toho.

Bennes napísal: Tebe ako zamestnancovi s fixnym platom to je samozrejme jedno kolko firma preda, firme absolutne nie:) Keby ma niekto presne info o tom co kde konkurencia nakupuje, ake ma marze, o kolko staci na urcitom vyrobku podliezt cenu a bude tam dostatocna marza, uz je to lahke zobrat cast trhu, jasne ze si to firma chce vo vseobecnosti chranit. Vsak tam ide o uplny zaklad firmy ci bude pokracovat v existencii a ked hej, ake velke zisky spravi. Jasne ze to je pre firmy dolezite.
Fabrika ale predsa funguje na takom principe, ze ma urcite opravnene naklady, ktore by ktokolvek iny len velmi tazko nejako zredukoval a nad tieto naklady (cena vstupnych surovin+cena strojov+platy zamestnancov) si nahodi marzu a to je cele. Nie je tam vela co spekulovat. Obchodnici, ktori sa snazia finalne vyrobky predavat na XY trhoch co najdrahsie (a nakupovat z jednotlivych fabrik co najlacnejsie), to je predsa uplne ina kategoria "sales" nez mas predaj na vystupe z fabriky.

Preco by mal trebar VW skryvat alebo tajit, ze na vyrobu nejakeho Touarega tam maju naklady povedzme 50K a predavaju ho za 60K. Kto iny by im uz len isiel konkurovat vo vyrobe Touaregov na zaklade, ze sa dozvedel takuto informaciu?? Ved ta informacia je prakticky bezcenna, len popis sucasneho stavu veci. Ak ina fabrika dokaze vyrobit podobne auto za 30K, tak VW skrachuje preto, ze je toho neschopny a nie preto, ze im unikla informacia o tom, ze to zvladaju jedine za 50K.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

myslel som sales ludi danej a konkurencnej firmy, nie priekupnikov.

Tie Touaregy napr. preto, aby ich dealer nevedel aku maju na tom marzu, kolko zarobia na jednom a aku zlavu vedia dat.
Vzdy sa najde spekulant co ich moze tlacit k nizsim cenam a keby vie presne ake ma vstupy, vie ho tlacit az na kost. A zaroven aby obchod nepadol ak dava prilis nizke ponuky, da ponuku tesne nad vyrobne naklady. Proste pre vsetky firmy je toto info nezverejnovat aby sa napr. toto nedialo, pre ich fungovanie je to lepsie.


A ak si myslis ze keby firma nedava tolko do IT, tak to rozdeli zamestnancom, to je velky omyl :) Takto to nefunguje.

Keby v hypotetickom pripade firma nema tolko nakladov, len si akcionari vyplatia vyssi zisk. Zamestnancom neda nic naviac, na to nie je z pohladu firmy dovod. Firma zvysi platy az ked nevie najst ludi, co sa deje teraz.

Napr SSCcka v Bratislave to robia tak, ze sleduju platy konkurencnych SSC a na zaklade toho zvysuju mzdy, absolutne nie na zaklade toho kolko mozu dat. Takto to nefunguje. Ako som uz spominal, firme vyhovuje ak ma zamestnanec co najnizsi plat a musi do konca zivota robit.
Pripadne ak firma usetri niekde naklady, znizi si trosku ceny na vyrobkoch aby zvysila obrat a dostala sa na trhy inde a rastla.

Ale jednoducho to IT je dolezite z kazdej stranky, firma to potrebuje.

V skratke, byt zamestnanec sucks, ak uz byt zamestnanec tak sa snazit byt taky, co je unikatny, co vie nieco co ostatni nevedia, v oblasti v ktorej je malo ludi co to vedia.
To je jediny sposob podla mna ako mat vyssi plat ako zamestnanec. Vtedy uz firma cloveka zaplati.

(druha moznost stupat v hierarchii firmy, ale to podla mna nie je moc dobra cesta, lebo to trva prilis dlho v pomere aky dlhy je zivot a tie rozdiely v platoch ked postupis vyssie, su prilis male) Takto by som na to nesiel.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Bennes napísal: A ak si myslis ze keby firma nedava tolko do IT, tak to rozdeli zamestnancom, to je velky omyl :) Takto to nefunguje.

Keby v hypotetickom pripade firma nema tolko nakladov, len si akcionari vyplatia vyssi zisk. Zamestnancom neda nic naviac, na to nie je z pohladu firmy dovod. Firma zvysi platy az ked nevie najst ludi, co sa deje teraz.
Uprimne povedane, pre to by som vedel mat viac pochopenia, keby si radsej majitelia nechali tie peniaze vo forme zisku, nez ich vyhadzovat za nadbytocne technologie, nadbytocnu security, preplacat 10 nasobok za drobne upravy v reportoch a proste vobec nehladiet na peniaze (okrem pripadu, ak sa jedna o platy zamestnancov - tam hladiet na kazdy cent).

Na urcitu ulohu nejaku mieru technologie, security, byrokracie potrebujes. Ale to co sa deje v mojom okoli je minimalne trojnasobne prehnane v tychto sferach.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no tie naklady za drobne upravy v reportoch su opravnene, este sa mi to zda malo, to som uz pisal ze preco, sme sa trochu zacyklili. Takisto si myslim ze firma nie je blba(sukromna) a neutraca zbytocne, len z tvojej perspektivy to vidis inak ako firma. Uz nemam co k teme.

Jedine ze ak chce zamestnanec vacsi plat, musi donutit firmu dat mu to, tym ze nieco vie. Ak bude viac ludi nieco vediet, nebude vysoka platova anomalia v niektorych sferach a v dalsich blizko minimalnej mzdy, ale vyrovna sa to. Pripadne byt podnikatel a zamestnavat ludi. Ak bude viac podnikatelov, bude menej ludi co sa mozu zamestnat a ich platy pojdu hore.Len takto sa to da vyriesit.
Ak bude vacsina ludi pasivna(zamestnanec), ich platy budu nizke.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

To ci je lepsie byt zamestnanec, zivnostnik alebo konatel sa neda zovseobecnit, vsetko ma svoje plusi aj minusi, osobne si ale myslim ze najlepsia je kombinacia TPP+vlastna zivnost je to vlastne rozumna diverzifikcia prijmov.

Ohladom platov: zamestnanec dostava taky plat aky je bezny na danej pozicii,sektore, lokalite. Extra skills su samozrejme k dobru ale vyrazny vplyv na vysku platu nemavaju. Hierarchicky postup v korporate je hlavne o tom, kolko casu a energie si ochotny spolocnosti obetovat. Vrcholnou formou su potom rozny managery ci senior analytici ktori sice zarabaju na nase pomery fantasticky ale v podstate nepoznaju volno ani cez vikendy,musia cestovat a castokrat sa kvoli tomu rozpadavaju rodiny.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Suhlasim s tym co si napisal, ze nejako takto to v sucasnosti na SK chodi.

Nie kazdemu zamestnancovi sa oplati ist z TPP na full time zivnost. V 5 rocnom meritku moze rovnake peniaze zarobit za daleko viac povinnosti rozlicneho druhu - cize ist z dazda pod odkap.
Co sa manazerskych pozicii a majitelstva tyka, tam sa ludia pre uspech zase casto pohybuju na hrane moralneho alebo statneho zakona a samozrejme nieco v zmysle "mne uz padla, teraz otravujte ineho (ktoreho si zaplatite) a mne dajte pokoj" pre nich neexistuje.

Vazne trochu privela odklon od temy "kupa bytu v BA". Dalo by sa vlakno nejako v polke rozseknut a premenovat, ale mozno by sa to cele domiatlo.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal:To ci je lepsie byt zamestnanec, zivnostnik alebo konatel sa neda zovseobecnit, vsetko ma svoje plusi aj minusi, osobne si ale myslim ze najlepsia je kombinacia TPP+vlastna zivnost je to vlastne rozumna diverzifikcia prijmov.

Ohladom platov: zamestnanec dostava taky plat aky je bezny na danej pozicii,sektore, lokalite. Extra skills su samozrejme k dobru ale vyrazny vplyv na vysku platu nemavaju. Hierarchicky postup v korporate je hlavne o tom, kolko casu a energie si ochotny spolocnosti obetovat. Vrcholnou formou su potom rozny managery ci senior analytici ktori sice zarabaju na nase pomery fantasticky ale v podstate nepoznaju volno ani cez vikendy,musia cestovat a castokrat sa kvoli tomu rozpadavaju rodiny.

ja by som este poopravil (z mojho pohladu) je najlepsie TPP + sro... Lebo okrem dane uz nic neplatis a nerozdeleny zisk mozes investovat. Ako konatel mozes pozivat rozne vyhody (firemne auto apod)... pri zivnosti predsa len musis platit odvody (vlastne 2x, raz TPP raz zivnostnik)...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rmaly
mas pravdu, uvedomil som si to potom ako som to napisal ale uz nemenil. Ono v mnohych korporatoch je ale inter predpis ze nemozu zamestnanci mat iny tpp ani podnikat /okrem prednasania, vedecka cinnost a pod
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"