Kúpa bytu v BA

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa boarder171 »

Zdravím páni.

Presunul som sa z východu do BA od januára tohto roka a rozmýšľam nad kúpou bytu v BA. Pracujem v štátnej správe. Môj strop hypo je 101500 € tak mi vychádza z platu (12 mesacny cisty prijem x 8 rokov). Mám 9500€ spotrebák, ale mám aj cca 9500€ našetrených vlastných zdrojov. Byt chcem kúpiť max na 1,2,3 roky kým sa mi nezdvihne plat a nevyjde mi vačšia hypotéka a potom by som šiel do vačšieho bytu alebo domu. Pracujem v petržalke, začinam na pol 8 a končim o 16. Nemám chuť stráviť veľa času v zápchách. Ostal by som na ubytovni ale chcem si tu dotiahnuť frajerku z východu, preto rozmýšľam nad bytom.

Otázky:
1. Kupovať byt alebo ísť do podnajmu na ten čas kym sa mi nezdvihne plat?
2. Kupovať byt v petržalke alebo v inej lokalite (počul som že aj dúbravka je v pohode)?

Vďaka za všetky postrehy. :D :)
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa cico29 »

Este by bolo dobre vediet aky je tvoj vek?
A ci planujes dlhodobo zostat v BA?
S financiami co mas aktualne to bude postacovat asi len na 1izb.
To nevadi.1 izbaky sa asi najrychlejsie predavaju.
A aspon sa nemusis uplne "vyhadzat s penazi".
Zostane Ti nejaka rezerva.

Ceny nehnutelnosti su dnes pomerne vysoko ale v 2015 2016 2017 by som Ti tiez napisal ze ceny su vysoko.

Moje rady a napady:

1.Prestuduj si realitnyinvestor.sk a peniazesucas.sk (myslim za je tam nejaky clanok pripadne diskusiavyhody a nevyhody kupy nehnutelnosti oproti prenajmu).
2.napis si vsetky vydavky ktore mesacne mas aby si zistil aka je Tvoja kapacita sporenia.
3.ak si sikovny domaci kutil kup lacnejsi byt aj starsi panelakovy, sprav v klude pocas byvania super prerabku a o 1,2,3 roky by si mohol predat s predpokladom zhodnotenia.

V BA je stale nedostatok bytov a este aj bude.

Urokove sadzby su nizko moj predpoklad 2020 zostane ECB na 0% to znamena nizke uroky v komercnych bankach

Moje osobne odporucanie: Chod do kupy
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

moj postreh by bol preco mas 9500 spotrebak a 9500 uspory? :)

Prve by som vyplatil co najskor ten uver, kolko tam je sadzba, 3,4,5% rpmn?
Ak je to 5%, uroky su odhadom cca 40 eur mesacne, co mozno nie je vela, ale osobne by som mal problem s takym zlodejstvom zo strany banky :D

A inak by som skor pockal na zvysenie platu a potom kupil aspon 2izbak
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Problem by som videl aj v nasetrenych 9500 eur... Je to totizto necelych 10% z toho tvojho stropu. A ako vieme, dostavame sa az na hranicu kedy banky budu poziciavat len 80% hodnoty nehnutelnsoti. Davaju este stale vynimky na 90%, ale ty nemas ani tych 10% celych a za druhe tie vynimky su podla mna skor pre bonitnejsich klientov...
V kazdom pripade naozaj asi setri a potom uvidis...
A este ... len cisto teoreticky... zahrn do toho aj "istotu miesta"... predsalen zalezi, na akej pozicii v statnej sprave robis a ci napriklad urcite ostanes robit aj po volbach alebo ak sa daco zomelie ...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zacal by som v podnajme. Zorientujes sa v okoli, doprave a dosetris si.

Oddialenim kupy mas riziko zvysenych cien a zvysenie urokovej miery. Najpravdepodobnejsie je vsak, zvysenie urokovej miery a s tym suvisiace znizenie cien.

Teoreticky (existuju studie), ze prenajimat a rozdiel investovat je financne vyhodnejsie ako kupa.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa boarder171 »

cico29: Mam 27 rokov, ano dlhdoobo chcem ostať v BA, počitam aspoň 10 a viac rokov. Veľmi času až tak mať nebudem sice poznam ľudi čo by mi s tou prerabkou vedeli pomôcť, no počitam že budem často v práci 160h casovy fond + minimalne ďalšich 50 - 100.

cryptotrader: Dozvedel som sa že premava aj električka z dubravky do petržalky, čiže zapcham sa da vyhnuť a čo som pozeral tak aj o kusok lacnejšie byty tam su ako v petržalke... Plat by sa mi do roka mal zdvihnut na hypo v rozmedzi okolo 150000 co som si podľa terajšich podmienok prepočitaval.

bennes: Ano tak mam 5,4% urok na tu pôžičku, je bez poistenia na 8 rokov splatka 126 eur mesačne. Zdalo sa mi to zo začiatku celkom v pohode až teraz ked na to pozeram že 40 eur na mesiac je aj dosť. Predtym som nemal peniaze na seba ale teraz už mam na stavebku 6500 cez 2. rok to tam ťaham zo sporenim a 3000 mam ako rezervu. Asi nad tym pouvažujem ale tympadom nemam už žiadne vlastne prostriedky ked vyplatim auto.

rmaly: Viem si ešte poriešiť 90% zo znaleckeho ale su tam určite kriteria kore musi byt splňať, čo sa v petržalke hľada dosť ťažko. Byty na nehnutelnosti.sk su skoro hned rezervovane. Ten čo som ho chcel kuknuť tak som bol 6.ty zaujemca a ani som sa k obhliadke nedostal. Predavaju sa aj nejake apartmany alebo nebytove priestory konkretne na Vyšehradskej v novostavbe pegas, rozmyšľal som aj o tom.

Rokosák: Chápem čo mi chcete povedať. Keď by som investoval tak do akcii cez ETF blog peniazesucas sledujem už dlhšiu dobu. No nemam ešte ani poriadnu rezervu.

Inak všetkym ďakujem za doterajšie komentáre :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

"Apartmanom" by som sa vyhybal sirokym oblukom. Pokial viem, plati uz nejaky ten paitok zakon, ze na apartmany davaju len 8 rocnu hypo, ale mozno to vie developer nejako ojebabrat... v kazdom pripade, ak je to zapisane ako nebytovy priestor, ruky prec (dan, trvaly pobyt, rizika ako napriklad na Mileticke, co je este horsie ako 2nasobna dan alebo nemoznost trvaleho pobytu... a co s tym do buducna)...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

akurat ti potom beztrestne mozu postavit garaz k oknu ked mas iba apartman...
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

zase mat apartman a na prenajom je podla mna v pohode :)

dan nie je 30 ale 70 rocne, trvaly pobyt najomcom netreba, hypoteka od developera sa spravi tak, ze pred dostavanim klasifikacia byt/apartman a uvidi sa pri kolaudacii, banka co ma spolupracu s projektom hypo da, nemoznost postavit garaz pred apartman lebo je to vysoko a smerom na cestu

a vyhoda podstatne nizsia cena ako byt, tieto pritom nevyhody minimalne.
jedine vyssia dan z nehnutelnosti o par e mes, podla velkosti bytu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

Bennes napísal:......trvaly pobyt najomcom netreba.......
To sa moze velmi rychlo zmenit 1, parkovacou politikou 2, ak nastane fundamentalna zmena (kvoli nemoznosti kupy bytov a z toho situacia, ze vela ludi bude byvat v podnajme...

proste, ked sa tu prenajimanie stane normalnym biznisom a nie polo ciernym podnikanim s neistymi pravidlami, zakonmi a pod.... Ja to v kazdom pripade vyhodnocujem ako riziko. Ked by som musel oplieskat 10 milionov eur a nemal by som na vyber a musel kupovat vela nehnutelnosti, tak mozno.
Ale kedze za zivot kupim kolko - 3-5 nehnutelnsti, tak to si myslim, ze pre mna v BA je 3-5 ceresniciek na torte :)
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

k 1. - prinajhorsom sa to prenajme ludom co nemaju auto :) a na vsetko vyuzivaju mhd. Aspon teda pre mna, ked neprenajimam rodinam, to nevadi. Ze vzdy sa da nieco vymysliet.

2. nechapem, mozes trosku rozviest? :)


Ano, pre istotu je lepsi byt, ale podla mna ak z toho poctu bytov co spiminas by boli 1-2 byty, v pohode:) Ale to uz na zvazeni kazdeho, zo skusenosti som aj s apartmanom velmi spokojny, vynos aj vdaka tomu ze to bol apartman vychadza cez 6%, co by na byte neslo.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa andre »

Okrem nevyhod ma nebytovy priestor aj vyhodu - na nebytovy priestor (apartman) sa pri prenajmne nevztahuje ochranna najomcu, takze ak najomna neplati, alebo inak porusuje zmluvu da sa ho jednoduchsie zbavit. A z vlastnej skusenosti viem, ze vo vacsine novostavieb sa da zapisat aj trvaly pobyt do apartmanu.

A k veci: ja by som kupoval len byt, z ktoreho sa do prace dostanem peso - usetris kopec casu, nie su zavisly na mhd, alebo aute.. Takze ked pracujes v Petrzalke urcite byt v Petrzalke, nie v Dubravke a kazdy den stavis viac ako hodinu v MHD..

S tvojimi financiami by som do toho radsej sam nesiel. V principe nemas ziadne uspory, ak ratam aj pozicku.. Ked chces brat sam hypoteku tak urcite by to chcelo mat aspon 12 mesacne naklady ako rezervu pre pripad straty prace, urazu, choroby.. A to neratam 10-20% spoluucast na hypoteke a naklady na zariadenie bytu, pripadne upravy/rekonstrukciu pri starsom byte. Pripadne zvaz byt kupit spolu s frajerkou, ktoru si spominal.
Naposledy upravil/-a andre v Pi 12 04, 2019 12:02 pm, upravené celkom 2 krát.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

na druhu stranu, clovek kupi byt na x rokov, ale pracu zmeni za tu dobu velakrat. Aspon teda z mojej skusenosti.
Tiez som tak kupoval byt, aby bol blizko prace, nakoniec som za 5 rokov zmenil pracu 5x a vzdy som musel dochadzat daleko :)

Takze podla mna ta blizkost prace nie je az tak velmi dolezita.


Kupa bytu s frajerkou ma isto vyhody, ale aj nevyhody, problemy s tym pri rozchodoch :/ Aspon to riesi teraz viacero kolegov co si zobrali byvanie s frajerkou a teraz problem to delit, kto vyplati koho, vacsinou nie je z coho atd.
Podla mna lepsie vziat sam.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa andre »

vychadzal som z toho, ze chce kupit startovaci byt "max na 1,2,3 roky" ako pisal. V kazdom pripade pokial by mal novu pracu v BA, bude to mat tak na 90% z Petrzalky blizsie ako z Dubravky :)

Poznam par ludi co mali spolocnu hypoteku a rozisli sa a vzdy sa to nejako vyriesilo. Bohuzial poznam aj par ludi co zili svoj "americky sen" - mali hypoteku sami + auto ma leasing + pozicky na zariadenie bytu.. a nakoniec im to nevyslo s peniazmi a o byt prisli..
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

no mat auto na leasing a spotrebaky na zariadenie, to uz je najvyssi level zlych financnych rozhodnuti :D

taky clovek si to odobratie bytu snad uz aj zasluzi..
ked si citam tie clanky ako sa stale zvysuje objem poziciek(spotrebaky, nebankovky), furt nechapem kto si to furt berie
ale ludia su rozni, pride mi to ako taky social status hunting alebo ako to nazvat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

No, ak by som mal konkretne hovorit za seba, tak by som kupil zasadne iba co najlepsie dispozicne rieseny byt na "strednych poschodiach" (nie najvyssie podlazie, nie prizemie) v pesej dostupnosti k businesskam (v Petrzalke nieco pri Digital parku / Auparku, v Ruzinove nieco medzi 500 bytov a Tomasickou)... Nie apartman, aby mi urcite nespravil niekto nejake prekvapenie, lebo sa rozhodne "vytrestat" majitelov apartmanov nejakym super zdanenim popripade to co spravil developer na Mileticke
https://glob.zoznam.sk/v-ruzinove-maju- ... tie-garaz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Hovorim to preto, lebo za svoj zivot urcite nepotrebujem utopit 10 mega, takze mozem vyberat tie ceresnicky na torte... Keby som rychlo potreboval investovat vacsie peniaze, asi by bol problem najst v takej cene naraz tolko dobrych bytov (a samozrejme nie ze by som chcel investovat 10 mega do nehnutelnsti, kebyze mam 10 mega :) )
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

zase za mna, ked sa bavime v hypotetickej rovine, keby mam 10m, vsetko dam do bytov :D

5% z najmu je 0.5m rocne, mesacne cez 40k plus hodnota bytov chranena pred inflaciou, kedze sama ju tvori, posledne roky 5-10% rocne. Nemyslim ze v dohladnej dobe sa to otoci.

na staranie sa o najomcov a opravy by bol zamestnanec, clovek moze cestovat, venovat sa rodine, v pozadi s istou investiciou :)
Chcem spravit nieco podobne, len ciel je v bytoch mat 1m, kde vynos by uz stacil na tie ciele.


inak k tym uverom co sa tu preberali, cital som akurat vyrocnu spravu slsp, u nich su vynosove uroky takmer 0.5 mld e rocne, nakladove uroky cca 43 mil.

cize desatinu z toho co ziskaju na urokoch vydaju naspat, podla mna brutal rozdiel, som nevedel ze az taky spread :)
ale hej, spotrebaky za 5% a urok na vkladoch 0.5% tak to aj vychadza :)

dobry biznis, podla mna to vytvara priestor na rozvoj podnikania p2p, len ludia o tom este nevedia, neveria tomu, ale do buducnosti je urcite moznost na mensie spready ako to maju banky teraz.
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa MFT »

Jednoznacnu odpoved na tvoju situaciu ti nenapise nikto... za mna, uroky ostanu na 0% este velmi velmi dlho, mozno uz navzdy /nova paradigma/...situacia je zla a to mame 10 rokov nizkych urokov a fakticky stale krizove opatrenia...takze co sa tyka nakladov financovania /hypoteka/ tam by som sa ani blizkej ci strednodobej buducnosti nebal...
Co sa tyka tych obmedzeni zo strany banky tak DTI je asi najvyraznejsi ukazovatel, ktory zabrzdil vela spekulacii...no pozadovane minimalne zdroje sa opät co viem obchadzaju...
Vela sa pri schvalovackach hypotek prisposobovalo /vyska prijmov-odvodov, navysovanie znaleckych posudkov, simulovanie vlastnych zdrojov cez spotrebak.../, co som sa rozpraval s ludmi z fachu(aj z bank), tak nad niektorymi cestickami a ich vyuzivanim roznymi ludmi mi ostal rozum stat...banka je rada - zaraba
Na druhej strane tu mame velmi bonitnu klientelu, ktora z konzervativneho hladiska investuje najmä do nehnutelnosti, kedze k alternativam maju obozretnejsi pristup...
To kam sa v najblizsom obdobi vyberu ceny nehnutelnosti je otazne, no vo velkych mestach podla mna bude dopyt zrejme pretrvavat a nas "predtereziovsky" stavebny zakon k pretlaku na strane kupujucich len prispieva...malo sa stavia, dlho to trva a stale mame kopec ludi zijucuch doma...no ako to v buducnosti ovplyvni u nas zla demografia nevie nikto...
Za mna by som na tvojom mieste asi kupil, platit najom a cakat na pokles je ak chces byvat nezmysel...obzvlast v BA, kde je stale dostatok solventnych, dobre zarabajucich ludi, ktori radi "investuju" do nehnutelnosti...neviem aky velky odbornik je Martin Capo, no zrejme to v BA asi pozna, neviem, no ten sa uz vyjadril ze pomlicky pride trh "kupujuceho", neviem ci vychadzal len z poklesu uverovania, no stoji za to sa aspon zamysliet co to bude robit s trhom, kazdopadne ak niekto chce byvat podmienky su a zrejme aj priaznive ostanu pre veritelov na dlhe roky /pokial niekto opät nepripusti armagedon /pokles uverovania-hospodarstva atd./-, co neverim/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa rmaly »

@MFT ale co som cital clanky, tak pokles uverovania je v nedohladne, nie?

https://www.investujeme.sk/clanky/hypot ... idlam-nbs/" onclick="window.open(this.href);return false;
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

spominany Martin Capo potom asi nebude nejaky velky odbornik:)

praveze co som pocul o byty je taky zaujem ze sa casto robia tiche aukcie ked sa zvysuje cena
aspon v ba teda

co teda nevyzera na ziadny trh kupujuceho, vobec
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

byty v BA budu stupat stale, nie je ziaden dovod na pokles, vela samozrejme ovplyvnuje poloha konkretnej nehnutelnosti.
1/Mesto ma vybornu polohu /z blizsich casti sa da napr bezproblemov dochadzat denne do prace do Viedne/
2/Zaroven je plochou vyrazne ohranicene Malymi Karpatmi, letiskom a statnou hranicou,Slovnaftom takze dalsi rast je problematicky
3/ stavia sa relativne malo novych bytov
4/ vysoke pristahovalectvo z celeho Slovenska za pracou, v drvivej vecsine nadpriemerne zarabujuci mladi ludia
5/pokial rodiny vyslovene nemusia, tak byty nepredavaju ale davaju do prenajmu a drzia pre svoje deti
6/ co poznam bohatsich ludi, tak su ochotni do nehnutelnosti vrazat skoro vsetky inevsticne peniaze a na prenajom maju aj niekolko bytov /ich vlastne byvanie neratam/
7/zla infrastruktura je dovodom, preco odchod do satelitov a dediniek okolo Ba nie je pre vecsinu ludi dobrym riesenim, pretoze sa potom bez auta nepohnu nikde, co by nebol problem, keby v meste bolo vyriesenie parkovanie a to nie je ani tak skoro nebude /napr zachytne parkoviska/.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vsetko co pises je pravda. Otazkou je, ci to vsetko uz nie je do ceny zabudovane dnes.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal:byty v BA budu stupat stale, nie je ziaden dovod na pokles, vela samozrejme ovplyvnuje poloha konkretnej nehnutelnosti.
1/Mesto ma vybornu polohu /z blizsich casti sa da napr bezproblemov dochadzat denne do prace do Viedne/
2/Zaroven je plochou vyrazne ohranicene Malymi Karpatmi, letiskom a statnou hranicou,Slovnaftom takze dalsi rast je problematicky
3/ stavia sa relativne malo novych bytov
4/ vysoke pristahovalectvo z celeho Slovenska za pracou, v drvivej vecsine nadpriemerne zarabujuci mladi ludia
5/pokial rodiny vyslovene nemusia, tak byty nepredavaju ale davaju do prenajmu a drzia pre svoje deti
6/ co poznam bohatsich ludi, tak su ochotni do nehnutelnosti vrazat skoro vsetky inevsticne peniaze a na prenajom maju aj niekolko bytov /ich vlastne byvanie neratam/
7/zla infrastruktura je dovodom, preco odchod do satelitov a dediniek okolo Ba nie je pre vecsinu ludi dobrym riesenim, pretoze sa potom bez auta nepohnu nikde, co by nebol problem, keby v meste bolo vyriesenie parkovanie a to nie je ani tak skoro nebude /napr zachytne parkoviska/.

Treba k tomu lepšiu analýzu a porovnania s inými hlavnými mestami, hlavne V4.
Čo sa týka nájmu, tak BA je presne priemer v Európe...čiže polovica hlavných miest má nižšie ceny a polovica vyššie.
Ceny bytov by trebalo porovnať. Mne sa vidí, že Praha a Blava sú v bubline a v budúcnosti to môže predstavovať riziko.
Akýkoľvek prudký nárast cien je rizikový. Celkove to ale nie je nič závratné, lebo bytov je nedostatok a ceny len dohnali úroveň s 2008, teda vrchol pôvodnej bubliny. A idú do boku, pritom ekonomike sa darí .

Mne u Blavy vadí, že je to relatívne malé mesto - oficiálne 430K, neoficiálne 670K + 100k prichádzajúcich za prácou.
V porovnaní s inými mestami vo V4 je to stále menej ako polovica: Praha 1,3 mil...Budapešt a Varšava po 1,8 mil

Praha ak je v bubline, tak je na tom lepšie. Prahu si môžete zobrať ako model, ktorý predpovedá, čo sa u nás bude diať, keď všetko pôjde OK. Ak ceny v Prahe zašli vyššie ako v Blave, tak primerane k počtu obyvateľov sa dá čakať nárast aj u nás. Pozeral by som na graf, nie na nominálnu cenu.

Najväčším nebezpečenstvom je expozícia SR voči automobilovému priemyslu ( + dodávatelia + US steel ).
Kríza 2008-2009 bola dlhová a rýchla...nebola to pravá ekonomická kríza ...aj tak sme videli silný dopad...okamžite klesol dopyt, automobilky obmedzili výrobu. Šrotovné to zachránilo, ale aj tak nový boom nastal len v posledných rokoch.

Ja to beriem tak, že v akejkoľvek kríze sa ľudia začnú báť o prácu a odložia velké nákupy:
no 1: nové autá
no 2: nové bývanie

Tí čo prídu o prácu, alebo nevládzu platiť dlhy, tí sa sťahujú z drahšieho do lacnejšieho...ponuka na trhu stúpa. Dopyt je zmrazený.

Ked toto chvílu trvá a ceny začnú pozvoľna klesať, dostávame sa do deflačnej špirály: tí čo chcú kúpiť, čakajú na ešte nižšie ceny a vyberajú si...

Zatial nič nenasvedčuje tomu, že ceny bytov v Blave by mali klesať. Oni idú zhruba do boku, ale pozvoľna rastú...ja si myslím, že toho roku ešte porastú. Dôvodom je dobrá kúpna sila, velmi nízka nezamestnanosť a hlavne nedostatok nových bytov.

Praha je predvoj, Budapešť je minulosť. Treba urobiť aj porovnanie s Budapešťou. Maďari sú na tom teraz horšie a sú dobrý model k tomu čo sa bude diať u nás, keby sa to u nás zhoršilo. Ja sa pametám, že ked u nás končila Mečiarová vláda, tak my sme boli na tom blbo, ale Budapešť prežívala šialený boom...asi taký ako teraz v Blave a Prahe. Zahraničné firmy si z V4 vyberali na prvom mieste Budapešť a situácia tam bola presne taká ako dnes u nás: nevedeli nájsť zamestnacov, pričom mzdy rástli do nebies.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Juggler
ak by aj prisla kriza podobna tej z 2008, tak v Ba bude z celeho Slovenska stale najvyssia ponuka najlepsie platenych pozicii.
Ludia neradi menia byvanie ak sa uz pre nejake rozhodli, byvaju v nom, su spokojni a do jeho upravy podla svojich predstav dali vela casu a penazi. Preto urobia cokolvek aby on neprisli, ked uz kvoli nicomu inemu tak kvoli tomu, ze nikto nechce predavat lacnejsie ako nakupil. Rodiny to budu riesit vpripade ze si nebudu vediet najst slusne platene zamestnanie na Svk tak,ze budu robit v dvoch zamestnaniach alebo ze muz bude pracovat tam kde bude ponuka slusne platenych pozicii stale este volna- Rakúsko, Nemecko, Česko. Uz po roku- dvoch realne moze prist k stabilizacii ekonomickej situacii a tym padom navrat na Svk- kazda kriza trva iba obmedzeny cas.
Praha, Vieden, Warsava,Budapest su z geografickeho hladiska v inej situacii, ako som uz naznacil, nemaju ziaden problem s dalsim rastom na ploche. Celkom zaujimavym riesenim je byvanie v hranicnych oblastiach Madarska kde su ceny nizsie a dopravna dostupnost este nie uplne katastrofalna.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu nejde o to čo chcú ľudia. V prípade krízy sa zmení sentiment a klesne dopyt. Ľudia odložia nákupy a zvlášť nákupy bytov na hypotéku. Ceny idú hore iba vtedy keď je dopyt. Ak dopyt zmrzne, idú dole.

Teraz citujem: Ešte pred desiatimi rokmi sme boli najmenej zadlžení vo vzťahu k HDP, teraz sme na špičke regiónu jedenástich krajín.

To zadlženie začala NBS brzdiť sprísňovaním podmienok pre nové hypotéky. V prípade, že sa niečo udeje, hypotekárny trh zamrzne.

To je iba jedna strana mince. Druhá je tá, že tí čo stratia zamestnanie začnú mať problémy so splácaním dlhov. Pol roka máš podporu vo výške 90% platu (ked si platil poistenie ), potom si odpísaný.

Všimni si maličkosti: včera bolo v TV, že VW ide zredukovať počet zamestnancov o 3000. Minulého roku nemal kto robiť, dovážali brigádnikov zo zahraničia a počet zamestnancov dosiahol historické maximum. Rok predtým prijali 1400 nových zamestnacov.

Takisto včera v Korzári: Oceliareň U. S. Steel Košice, s. r. o., ponúkla svojim zamestnancom možnosť vziať si neplatené voľno v čase od 17. apríla do 30. apríla. Firma tento krok odôvodnila zhoršujúcimi sa podmienkami na trhu s oceľou a veľkonočnými sviatkami... kľúčové ukazovatele výkonnosti výrobného sektora po niekoľko mesiacov po sebe klesajú.

Minulého roku mali zisk vyše 300 mil. a teraz píšu: po úspešnom období prichádzajú ťažšie časy, vedenie firmy už začiatkom februára avizovalo zníženie objemu výroby pre prvý kvartál tohto roka.

To su maličkosti..ale okamžite zastavili rast miezd a vyjednávanie s odborármi....Pritom priemerné platy v automobilkách a US steele sú nad 1500 €, čo pri súčasných problémoch automobiliek s prechodom na elektromobily môže znamenať, že výrobu budú presúvať do lacnejších častí EU - Rumunsko, Srbsko, Ukrajina. Vlani sa napr. BMW nerozhodlo pre východ SR, ale pre Debrecin v Maďarsku, lebo sú tam nižšie platy a veľmi blízko je Rumunsko i Ukrajina.

Ja nevravím že ide kríza...len si treba všímať príznaky a rátať so všetkým...napr. tento týždeň znížili odhad rastu HDP NEMECKA (čo je kľúčová ekonomika EU) na +0,5%....na konci min. roka bol odhad +1,8% !!! Za 2018 bol rast HDP 1,4%.

Tieto veci pomaly zapadajú do mozaiky prečo ECB stále drží úroky na nule, pričom inflácia im dovoluje zvyšovať.
Lenže oni si zrejme vypočítali, že aj malé zvýšenie by mohlo ublížiť zraniteľnej ekonomike a bankám.

Takéto príznaky sa vynárali aj v 2007-2008. Môžu odoznieť a EU čaká len jeden horší rok...ale môžu sa aj zhoršovať a vyústia do väčšej a vleklej krízy. Veľa ekonómov sa vyjadruje v tom zmysle, že kríza 2008/2009 bola prekonaná extrémnymi opatreniami ako natlačenie peňazí, QE, nulové úroky...lenže taký umelý a extrémny zásah sa zrejme vypomstí a vráti v podobe ešte horšej krízy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Takisto netreba zabudnut na moznost hyperinflacie, teda rapidneho znizovania hodnoty penazi. To by vyplatilo mnoho (vsetky?) dlhov, ale s akymi nasledkami to neviem. Mam dojem, ze najomne by rastlo s inflaciou, ale akcie asi nie a dlhopisy s nizkymi urokmi by boly devastovane. Naopak, splacanie hypotek by bolo vyhodne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER

drviva vecsina z tych 3000zamestnancov ktorych VW ide prepustit su pokial viem zapozicani pracovnici z Audi z Madarska, ci zo Srbska.
V pripade recesie ci krizy bude viacej ludi ktori nedokazu splacat hypoteky to je urcite pravda,ale zaroven sa zmrazia nove developerske projekty, takze reálna ponuka bytov bude stale obmedzena, co dalsi pokles cien nebude podporovat. Netvrdim, ze nemoze nastat kratkodobe zmrazenie cien na trhu nehnutelnosti, ale pokial niekto caka, ze v Ba vyrazne padnu ceny a on zrazu kupi teraz drahu nehnutelnost vyrazne lacnejsie, tak to je podla mna omyl.

Rokosák
tomu nerozumiem: Ak doteraz, ked banky tlacili nove peniaze ako dive, nenastal ani naznak vyssej inflacie, tak teraz resp. v blizkej buducnosti, ked banky tlacit prestali a zaroven je recesia za rohom a hosp. cyklus pomaly za svojim vrcholom, tak by podla teba mala hyperinflacia nastat? Odkial by sa ten pretlak likvidity asi tak mal vziat, ked recesia znizuje HDP, zvysuje pocet bankrotov a odpisanych uverov.. ?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja nepredpovedam hyperinflaciu lebo to nepotrebujem. Takisto sa nesnazim uhadnut ci ceny nehnutelnosti pojdu hore ci dole, alebo sa nebudu hybat, lebo to nepotrebujem. Jedine co potrebujem je analyzovat dopad roznych situacii na moju investiciu s konkretnym planom ako reagovat na konkretne udalosti.

Preco moze nastat hyperinflacia? Pretoze to je jedno z rieseni na odstranenie celosvetovej zadlzenosti. Stane sa skutocnostou? Nehanbim sa napisat, ze neviem i ked by bolo velmi uzitocne keby som to vedel.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Bennes
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: St 11 12, 2013 4:24 pm

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Bennes »

suhlasim s trumpetou, mam rovnaky nazor

este by som doplnil, v ba je cca 50 000 studentov, z roznych kutov svk, kazdy rok skonci skolu 10 000, vo velkej vacsine ostavaju pracovat v ba.

To je nevyschnutelny prisun novych mladych pracujucich ludi kupujucich byty, co tiez podporuje dopyt a ceny

zaroven myslim ze byty v ba su stale lacne, cena bytov sa odraza len od levelu platov
2 izbak v Mannheime 300k(pritom je to diera kde nic nie je), v zurichu 700k, na manhattane garzonka 2 mil., vzdy to odraza len uroven platov, ked sa plati za lokalitu a pristup k danym platom.(to som tu myslim uz spominal ale nie som si isty)

ako pojdu hore platy a budu dorovnavat ostatne krajiny, pojdu aj ceny bytov

napr. poznam 2 manazerov co uz 7 rokov cakaju na pokles cien bytov ze uz uz pride kriza a oni nakupia lacno, medzitym to slo hore 50-60% a este pojde, myslim ze nekupia ten byt nikdy
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Je tu este jeden fenomen: navrat ludi zo zahranicia. Ziju v Nemecku, Rakusku roky, zarobia si, ale zistuju ze tamojsie ceny nehnutelnosti su extremne vysoke, zatial co na Slovensku su relativne nizke. Podobne rozmyslaju aj ludia v dochodkom veku, pre ktorych je financne vyhodne si uzivat nemecky dochodok tu- poznam viacero takychto pripadov. Suhrn vsetkych tychto faktorov bude mat za nasledok ze v Ba a blizkom okoli ani v pripadekrizy nepride k vyraznemu znizeniu cien nehnutelnosti.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Bennes napísal: zaroven myslim ze byty v ba su stale lacne, cena bytov sa odraza len od levelu platov
Byty sú v Europópskych metropolách veľmi drahé, lebo 6 až 12 násobok priemerného ročného platu v danej lokalite je likvidačná cena, ktorá zoberie na nájme a poplatkoch polovicu platu. Potom sa nedivme, že nikto nechce zakladať rodinu, lebo pri takýchto nájmoch to jednoducho z jedného, väčšinou podpriemerného platu, otec rodiny neutiahne(ak je manželka na materskej).

Vyššie napísané však neznamená, že ceny bytov v BA nebudú ďalej rásť adekvátne s platmi. Jedine, že naše deti na východe dajú prednosť založeniu rodiny u nás doma a prestanú sa sťahovať do Bratislavy za bezdetným životom.
Kamarát pred svatbou kúpil starší ale normálne obyvatelný dom aj s pozemkom v bezrómskej dedine za 20 000€. V Nemecku tých 20000€ ušetril za 2 roky a teraz už môže spokojne pracovať aj doma a venovať sa deťom.
U nás je dosť práce, len málo platia. Lenže čo z toho, že v BA platia viac, ked ten rozdiel navyše zoberie predražená nehnuteľnosť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
nemam vyhrady voci nicomu co si napisal, len by bolo ferove upozornit, ze je nieco uplne ine kupit byt v Ba a ine kupit barabiznu niekde na dedine na Vychode kde lisky davaju dobru noc / to teraz nebola ziadna neg. narazka na Vychod ako taky len realny opis reality pretoze viem v akom stave su stare domy v danej oblasti za tu cenu/. Ak to pre niekoho je riesenie bytovej otazky tak ok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal:jogo
nemam vyhrady voci nicomu co si napisal, len by bolo ferove upozornit, ze je nieco uplne ine kupit byt v Ba a ine kupit barabiznu niekde na dedine na Vychode kde lisky davaju dobru noc / to teraz nebola ziadna neg. narazka na Vychod ako taky len realny opis reality pretoze viem v akom stave su stare domy v danej oblasti za tu cenu/. Ak to pre niekoho je riesenie bytovej otazky tak ok.
Ten dom je starý 50rokov a 20km od okresného mesta. Ma plyn, vodu a elektriku. Pozemok 1000m2. Určite sa do práce v našom okresnom meste dostane autom skôr ako Bratislavák zo sídliska do centra mesta.

V 50a viac ročných domoch(ktoré si však obnovili) býva v našej dedine minimálne polovice obyvateľov. V našom okrese máme najvyššiu mieru úspor na Slovensku, lebo skoro všetci robíme na turnusoch v zahraničí, ale nehnuteľnosti nám ešte nezdraželi na 6-násobok úrovne našich platov(v zahraničí), takže máme sa vynikajúco. Platíme však za to tým, že otcovia rodín sú tri týždne mimo domova v práci a potom týždeň doma s rodinou.
Ku tej kvalite bývania. Kamarát kúpil 10 ročný byt v Bratislave a ten byt sa nevyrovná ani 80 ročnej barabizni u nás. 10cm priečky k susedom, chýbajúce zateplenie a zvuková izolácia, vŕzgajúce stropy, smrad a hluk....katastrofa.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
ked si niekto kupuje byt, ma moznost si predtym preverit parametre stavby napr hrubku priecok ci zateplenie, kvalita nehnutelnosti je aj v Ba velm rozdielna to nikto nerozporuje. V kazdom pripade 50rocny dom nemoze dispozicne ani technicky zodpovedat modernym narokom a vyzaduje si velke financie na kompletnu rekonstrukciu na takej urovni, ze vznika automaticky otazka, ci nie je nakoniec vyhodnejsie povodnu stavbu zkompletne zburat a postavit dom uplne novy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: V kazdom pripade 50rocny dom nemoze dispozicne ani technicky zodpovedat modernym narokom a vyzaduje si velke financie na kompletnu rekonstrukciu na takej urovni, ze vznika automaticky otazka, ci nie je nakoniec vyhodnejsie povodnu stavbu zkompletne zburat a postavit dom uplne novy.
Zaujímavé, teraz som pracoval neďaleko zapadných hraníc Nemecka, bývali sme v známej vinárskej turistickej oblasti v 110 ročnom dome a polovica obyvateľov tej dediny bývala v podobných 100 ročných nezateplených domoch(barabizňach) :) .

Naše domy v našej dedine sú krajšie, ekonomickejšie(zateplené) a máme podstatne väčšie pozemky ako títo bohatí Nemci, z ktorých polovica robí v neďalekom Luxembursku za možno najvyššie mzdy v Európe. Len my si nevážime, čo máme a stále sa očierňujeme...asi tak. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
ci to nebude tym, ze 110 rocny tirolsky dom dom ma svoju architektonicku a esteticku hodnotu, ale 50rocny socikovsky barak ked cela dedina ich mala vsetky podla dvoch opakujucich sa projektov, už taky zaujimavy nie je .. :wink: Nerad by som ale vytvaral nejaky flame a pokial je niekto so starsim domom spokojny tak som iba uprimne rad, aj ked castokrat je to dane urcitou subjektivnou nostalgiou konkretneho cloveka. Apropo k tym vecsim pozemkom na Slovensku: prakticky vzdy su vecsie iba na dlzku, nie na sirku,to znamena, ze sa pozemok neda rozdelit a postavit vedla novy dom. Da sa na nom akurat tak polnohospodarsky pracovat, v com v dnesnej dobe malokto vidi nejake plus, skor oštaru. Ale samozrejme, ze vsetko ma svoje plusy aj minusy :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja osobne si u nás viac cením 100 ročné domy ako domy postavené po 1948. Klobúk dole pred tým akí šikovní a všestranní sú ľudia na Slovensku, ale svojpomocná výstavba za socíku - to je hrozná nekvalita. Na druhej strane - všetko sa dnes dá pekne zrekonštruovať - ked sa použijú kvalitné materiály a osvedčení odborníci.

Obdivujem staré domy, kde vidno akí majstri vo svojom fachu tu žili kedysi. Jediná vec, ktorú som si všimol a na ktorú upozorňujem je, že voľakedy sa základy domu neizolovali, preto sú pivnice a suterény často vlhké. Funguje tam vzlínavá vlhkosť odspodu , ktorú je náročné zastaviť. Keď kupujete taký dom, pozor na vzlínavú vlhkosť hlavne tam kde je vlhké podložie ( okolie riek, údolia obce a pod. )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

presne, pri starych domoch neexistovala hydroizolacia ani nic podobne. Takze sa moze stat, ak clovek kupuje starsiu nehnutelnost ktoru dokladne nepozna, ze po kupe zisti ze v muroch je natahana voda, aj ked na prvy pohlad to nemuselo byt vidiet. Nasledne naprava je draha, castokrat aj v podstate nemozna. Ze sa da vsetko pekne zrekonstruovat je pravda, ale casto tosvoji tolko, ze nova stavba by vysla iba o niecom drahsie a nove je nove.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Betruger »

To s tou vlhkosťou zospodu môžem len potvrdiť. Bojuje sa s tým naozaj ťažko. Otec doma podrezal a zaizoloval múry väčšiny miestností, riadne sa s tým vytrápil a aj tak to nepomohlo na sto percent, ešte stále je potrebné niekedy púšťať odvlhčovač, aby tú vlhkosť vytiahol.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kúpa bytu v BA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dalsia vec je krov. Mal by sa nan pred kupou pozriet odbornik, pretoze sa moze stat, ze stary krov nemusi udrzat novu krytinu a vymena celeho krovu je velka palka.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"