Dizertacna praca - o com pisat?

Knihy o investovaní, školenia a iné vzdelávacie produkty v oblasti investovania
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Vince »

Tento rok koncim studium na Ekonomickej v BA na NHF a rozmyslam, ze by som si to predlzil este o doktorandske.
Nemate nejake napady o com by som mohol pisat dizertacnu pracu? Zaujimaju ma hlavne akcie a forex (v poslednej dobe mi pripadaju zaujimavejsie prave akcie) a sustredujem sa na swingove obchodovanie - akcie drzim asi 2-5 dni. Snazim sa hlavne o obchodovanie po zverejneni earnings a tiez technicku analyzu, kde vyhladavam najma akcie s viacnasobnym dnom. Sustredujem sa tiez na prehliadane akcie s nizkym volume a/alebo nizkou trhovou kapitalizaciou, u ktorych sa pri pozitivnych spravach alebo vysledkoch moze znacne zvysit hodnota. Mozno casom zacnem zverejnovat aj obchody.

Neviem ale, ako by sa dalo zapracovat nieco z tradingu do takej dizertacnej prace.
Keby mal niekto nejake napady, myslienky, nech sa paci, budem vdacny za kazdy nazor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.derivat.sk" onclick="window.open(this.href);return false; - toto si uz asi prelustroval
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa laty »

Vince,
ak chces robit PhD seriozne, chod von. Da ti to 100x viac ako na EUBA. Ak chces obchodovat, popritom byt student, dostavat stipendium a mat pohodu tak chod na EUBA,
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Vince, prakticke odporucanie, najdi si profaka, ktory:
1. ta bude chciet na doktorandskom = bude mat o teba zaujem
2. ma na katedre dostatocnu poziciu, aby si presadil doktoranda
3. vypise ti temu, aku chces
inak ta nezoberu.

Ja som sa o bod 3. raz pokusal, nepodarilo sa :mrgreen: , tak som si dalsi rok vybral z tem, ktore boli vypisane. Ak NHF a nieco s financiami, tak jedina schodna osoba je pre teba doc. Ochotnicky. Len aby ta chcel .. :)
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Vince »

Dakujem vsetkym za reakcie.
To filip: Ano, derivat.sk poznam, ale je pravda ze som to cele este neprehladal, takze skusim aj tam.
To laty: Rozmyslam nad doktorandskym, lebo by som chcel aj obchodovat a toto by mi poskytlo nejaky stabilny a pravidelny prijem. Takisto by ma asi bavilo ucit inych a diskutovat s nimi, viem si predstavit, ze by som dokazal viest cvicenia tak, aby z toho ludia aj nieco mali (aspon by som sa o to snazil :roll: )
To peter: Dakujem za rady, este pred Vianocami by som v tom chcel mat jasnejsie, takze skusim oslovit jednu profesorku. Ale nechcel by som na Katedre financií, ale na Katedre bankovníctva, lebo tam aj tie predmety aj celkove zameranie je blizsie k temam ako su investovanie, trading, burza, derivaty a pod.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Airmike »

Vince napísal:Tento rok koncim studium na Ekonomickej v BA na NHF a rozmyslam, ze by som si to predlzil este o doktorandske.
Nemate nejake napady o com by som mohol pisat dizertacnu pracu? Zaujimaju ma hlavne akcie a forex (v poslednej dobe mi pripadaju zaujimavejsie prave akcie) a sustredujem sa na swingove obchodovanie - akcie drzim asi 2-5 dni. Snazim sa hlavne o obchodovanie po zverejneni earnings a tiez technicku analyzu, kde vyhladavam najma akcie s viacnasobnym dnom. Sustredujem sa tiez na prehliadane akcie s nizkym volume a/alebo nizkou trhovou kapitalizaciou, u ktorych sa pri pozitivnych spravach alebo vysledkoch moze znacne zvysit hodnota. Mozno casom zacnem zverejnovat aj obchody.

Neviem ale, ako by sa dalo zapracovat nieco z tradingu do takej dizertacnej prace.
Keby mal niekto nejake napady, myslienky, nech sa paci, budem vdacny za kazdy nazor.
len taka uvaha ,skus sa na to pozriet s pohladu , kto tu tvoju pracu bude v buducnosti citat. pokial totiz mas pisat o kapitalovych trhoch a za temu dizertacnej prace si zvolis z tohto oboru. tak to musi mat urcitu uroven, nakoniec je to vedecka praca. obchodovanie ako take by som skutocne nechal bokom , je fuk ze je to tvoje hobby. je mnoho slusnych tem o ktorych sa da pisat.kopecserioznaych materialov na nete.: ocenovanie derivatov. tvorba ceny. litanie o systemoch burz a ich porovnania z rozlicne systemami parovania. taktiez rozne systemy occenovania podkladovych aktiv v naveznosti na tvorbu ceny. toto by mohlo byt zaujimave citanie. ale ak ako absolvent 3 vysokoskolskeho stupna budes v buducnosti prezentovat dizertacnu pracu , kde bude temou trading na uroni americky sen. tak prezentujes v podstate uroven svojich vedomosti.

treba brat do uvahy priklad, ked sa takato praca dostane do ruk potencionalneho zamestnavatela. HR komisia ktora nevie o com tocis moze byt nadsena ale ked si to precita profik. tak mozes v jeho ociach velmi stupnut voci konkurencnym kandidatom ale rovnako tak aj velmi klesnut a udelit si distanc sam.

toto je mozno dovod preco na fakulte nechcu volne temy bakalarskych ci dizertacnych prac. kto by to hodnotil, kto by bol mentor ked tomu skoro nikto nerozumie.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Lobista »

Mozes skusit ist k nam na FM UK ak by si mal zaujem. Mame tam par ludi, ktori sa vyznaju a urcite by nebol problem s vlastnou temou. Samozrejme, da sa ist aj von -- ale to musis mat cash na to, aby si si to zaplatil, resp. byt ochotny sa zadlzit. Alebo ist na stipko a pisat o ich veciach, co su vacsinou teoreticke blbosti. Ale napr. vo Viedni je jedno take finance center, co vyzera byt dost dobre, len je otazka, ci by tam niekto chcel riesit trading. Toho, ako pracu budu vnimat profici by som sa nebal -- ak bude dobra, tak ti to sice pomoze, pochvalia ta, ale ak raz joby nie su tak joby nie su bez ohladu na to, aku pracu si mal, kde si studoval, alebo co vies. Takze smelo do temy, co ta bavi.

Ak chces nejake tipy, tak keby som si ja mal teraz vyberat nanovo /diplomovku robim o CDS, a potom chcem cim skor CFA, takze doktorat musi pockat :P/, tak by som skusil mozno nejaky model co by testoval vykonnost akcii v zavislosti od nejakych fundamentalnych indikatorov /e.g. operating cashflow, capital expenditures, market share, marze - cokolvek/. Ale to s tradingom nic nema. Zaujimave by bolo ale mozno otestovat kratkodoby vplyv releasov ako napr. earnings, pricom by sa skumala odchylka actual od estimate a zistovalo by sa, aka odchylka musi nastat, aby to pohlo s cenou. Ale to by si musel postavit cely model na to, ktory by to ocistoval od vonkajsich vplyvov /napr. citlivost trhu cez VIX, celkovy trend cez index, a pod./. Risk je ten, ze by si sa narobil jak blbec a zrejme aj tak nic pouzitelneho nezistil...
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Airmike »

lobista

Toho, ako pracu budu vnimat profici by som sa nebal -- ak bude dobra, tak ti to sice pomoze, pochvalia ta, ale ak raz joby nie su tak joby nie su bez ohladu na to, aku pracu si mal, kde si studoval, alebo co vies. Takze smelo do temy, co ta bavi.

nesuhlasim s tebou v tomto, jobou je viac ako kvalitnych ludi , problem su vzdy len ludia, je ich pramalo.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Lobista »

nesuhlasim s tebou v tomto, jobou je viac ako kvalitnych ludi ,
Ok, zalezi na tom, o akych joboch sa bavime. Ja som myslel entry-level joby pre absolventov v oblasti treasury,asset mng., market risk, trading a veci podobne na Slovensku. Nemyslel som veci stylu private banking, sales a pod.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Airmike »

Lobista napísal: Ok, zalezi na tom, o akych joboch sa bavime. Ja som myslel entry-level joby pre absolventov v oblasti treasury,asset mng., market risk, trading a veci podobne na Slovensku. Nemyslel som veci stylu private banking, sales a pod.
no ja beriem do uvahy len jobi suvisiace z obchodovanim. ziadny treasury a bankovy sektor a uz vobec nie sales ani maklerske pozicie . to je marketing a z kapitalovim trhom ma pramalo spolocne . vnimam velmi velky problem v tom ze u nas nieje vybudovana ziadna zakladna na skolach. nevidim ziadne seriozne studentske kluby ktore maju zameranie na tento specificky segment, ziadne previazanie univerzit z investormi, firmami v tejto oblasti, narozdiel napriklad od IT . tam sa mi spolupraca celkom paci a vidiet aspon snahu.

keby som mal trosku zanalyzovat situaciu. investorov je stale dost,firiem ktore sa kapitalovym trhom zaoberaju u nas malo, ale v zahranici je ich docela dost, a nemaju problem zamestnat nasich ludi. kvalitnych ludi ale malo. trh zyva prazdnotou. experience traderi si dokazu najst dobry job okamzite aj u nas. popripade su schopny vytvorit pracu , nastartovt firmu, alebo nemaju potrebu hladat ani startovat :). absolventi maju problem v tom ze nemaju vysledky . rovnako tak chyba relevantne vzdelanie a prax. to co sa uci je na urcitej urovni, ale chyba tomu prave ta prakticka cast, vyuzitie.rovnako chyba platforma kde by absolventi mohli zo spolocnostami komunikovat. uprimne HR agentury su velmi chabou nahradou tejto platformy. pre nich je trader to iste ako makler. ked sa opytas risk HR agentky na risk analytika tak prve co ju napadne je uverovy risk analytik . tadialto cesta nevedie.

pokial sa mylim , a poznas skutocne seriozne studentske kluby z tejto oblasti, budem rad ak mi dasvediet. ja som sa pokusal hladat ale nenasiel som :(
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Lobista »

vnimam velmi velky problem v tom ze u nas nieje vybudovana ziadna zakladna na skolach. nevidim ziadne seriozne studentske kluby ktore maju zameranie na tento specificky segment, ziadne previazanie univerzit z investormi, firmami v tejto oblasti, narozdiel napriklad od IT . tam sa mi spolupraca celkom paci a vidiet aspon snahu.
Suhlasim, prepojenost na prax v tomto skutocne nie je. Su sice nejake iniciativy, ako napr. itradersclub, ale to nie je primarne na studentov cielene myslim. Co existuje u nas na fakulte su nejake zdruzenia studentov, ako napr. aiesec, manageria a pod., ktore sa snazia spajat studentov a prax, ale to vacsinou v oblasti biznisu vseobecne, konkretne na trading zamerane nie je nic. Cize clovek sa musi snazit sam a hladat napr. aj po takychto forach, kde su komunity ludi, co sa tomu venuju. IT je na tom lepsie, ale casom ich snad v oblasti financii dobehneme :P Problemom je, ze slovenske firmy momentalne z velkej casti nemaju zaujem o ludi, ktori by mali takyto profil, takze aj preto je ta prepojenost s praxou na skolach taka slaba.
keby som mal trosku zanalyzovat situaciu. investorov je stale dost,firiem ktore sa kapitalovym trhom zaoberaju u nas malo, ale v zahranici je ich docela dost, a nemaju problem zamestnat nasich ludi
Nemaju problem zamestnat nasich alebo s diplomom z vonku alebo s track recordom. Ak si vystudoval slovensku univerzitu a si absolvent, teda nemas prax ani CFA, tak tie sance podla mna ktovie ake nie su.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Airmike »

ano v tomto mas urcite pravdu. nejaka prax tam musi byt , a ked nieje tak aspon background (matika, fyzika , informatika su vyhodou , ale teoria trhov musi byt na perfektnej urovni)

je to docela zaujimavy problem. fyrmy by chcely ludi , a ludia chcu specializovanu pracu, ale stale chyba komunikacny kanal. jedni o druhych sa nedozvedia.
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa spoty »

na VSE mame http://www.klubinvestoru.com" onclick="window.open(this.href);return false;

celkom dobre prepojenie na prax, pravidelna ponuka prace, prednasky atd.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Airmike »

spoty napísal:na VSE mame http://www.klubinvestoru.com" onclick="window.open(this.href);return false;

celkom dobre prepojenie na prax, pravidelna ponuka prace, prednasky atd.
jj mate nieco co nam chyba :(
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa spoty »

dnes som konecne spravil statne skusky z Penaznej ekonomie a Bankovnictva. Je to u nas jeden z najtazsich oborov, ale musim konstatovat, ze to stalo zato. V kombinacii s mojim hlavnym obor: Kognitivna informatika i ja posledne mesiace uvazujem nad diplomovou/dizertacnou pracou. V hlave sa mi formuje napad a celkom by ma zaujimal vas nazor.

Chcem vytvorit platformu, ktora by dokazala testovat rozne investicne strategie/techniky. Zakladnou myslienkou je multiagentna simulacia (Agent-Based Computational Economics) obchodovania na financnych trhoch. Platforma by dovolovala
na jednej strane zadefinovat nejaky model fundamentalnej analyzy na druhej strane nejake principy technickej analyzy (TA - by som riesil cez neuronove siete, konkretne ich schopnost rozlisovat patterny. Chcel by som implemntovat HTM - Hierarchical Temporal Memory - pozri numenta.com. Potom by som TA zalozil na chart pattern recognition). Cele by som to chcel mat komplet parametrizovatelne, cize moznost nastait lubovolny model FA i principy TA.
1. Krok by teda bola definicia FA a TA
2. spustila by sa multiagentna simulacia spravania sa investorov (povedzme 10 000 instancii, mierne modifikovane spravanie sa jednotlivych agentov) nad realnymi datami podla nastavenia z prveho kroku
3. odpoved na otazku ci je dane spravanie sa investorov na trhu efektivne, ci dosahuju v priemere zisk.

Chcel by som tak odpovedat na otazku, ci je mozne na trhu dosahovat zisk (pri relativne vysokej discipline - ta by sa dala nastavovat), ak sa zaciatocnik nauci nejaky zaklad FA a TA.
spoty
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Št 15 10, 2009 7:00 pm

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa spoty »

Mika napísal: celkom dobre prepojenie na prax, pravidelna ponuka prace, prednasky atd.
jj mate nieco co nam chyba :([/quote]

nedavno sa otvarala pobocka klubu v Brne, nevidim dovod preco by sa dalsia nemohla otvorit v BA. Chce to len iniciativnych ludi. BTW. ked som studoval na EUBA tak som bol clenom AISECU a verim, ze oni by sa do podobneho projektu velmi radi pustili, alebo by ho aspon solidne zastresili, ak by bol zaujem z vasej strany.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dizertacna praca - o com pisat?

Príspevok od používateľa Lobista »

Mozno by to bolo zaujimave. Ale otazka je, ci by sa nasli ludia, ktori by chceli, vedeli, a mali cas sa venovat managovaniu toho klubu. Lebo piataci na to cas nemaju, kedze hladaju job, prvaci a vacsina druhakov odpada z hladiska vedomosti, takze zostavaju tretiaci, stvrtaci a nejaki doktorandi. Viem si predstavit, ze by sa toho chytil nejaky ambiciozny doktorand a skusil to tu vybudovat, ale moc sanci tomu nedavam -- hlavne kvoli nizkym moznostiam uplatnenia sa v tejto oblasti v ramci SR. Ale zase, myslienka je to pekna.
Napísať odpoveď

Návrat na "Knihy, literatúra o investovaní"