S akou knihou začať?

Knihy o investovaní, školenia a iné vzdelávacie produkty v oblasti investovania
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
badboy007
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 12, 2014 8:05 am

S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa badboy007 »

Začal som čítať tú knihu od Ladisa, len akosi sa mi nezdala. Potom som si si pozrel recenzie a zistil, že autor je len loser a kkt.

Čo by ste mi doporučili ako úvod do investovania? Nejakého Grahama alebo Buffetta?

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Ladis »

Obrázok
Akcie banky Wells Fargo, WFC

Knihy? Záleží jen na tom, zda chceš spekulovat s akciemi hodinu nebo několik dní, několik let a pak prodat. Nebo zda chceš akcie držet až do smrti jen pro jejich dividendy.
Pro trading je samozřejmě každá existující kniha hloupá a prolhaná.
Největší hlupáci hledají poučení o investování do akcií i v knize o labutích a pak ten hnuj "Černá labuť' musí hodit do popelnice, protože těžko najdou jiného hlupáka v Košicích, který by tu hloupou knihu koupil.

Pro rozumné investování jsou dobré knihy: Inteligentní Investor, Buffettology, Akcie a burza.

Kup starou Buffettology, ta existuje ale jen německy, anglicky a španělsky. Ta je lepší než ta nová kniha New Buffettology, která existuje i česky. New Buffettology je jen doplňek pro starou Buffettology, která poskytuje informaci úplnou.

Ladislav neni loser. On neprodává akcie nikdy se ztrátou. Tedy neztrácí peníze a neni loser. A pokud má nějaké akcie bank nebo akcie Vale a Tesco dnes v minus, tak za pár let budou vysoko v plus a pak, on kupuje akcie jen pro dividendy jako důchod, takže má každý rok o několik procent euro víc jako dividendy. Letos průměrně 400 euro měsíčně dividendy. A že jsou akcie několika bank, Vale a Tesco pár let v minus, to je jedno.
Ale akcie banky Wells Fargo na kontě Ladislava je dnes více než 100% v plus a United Technologies aspoň 80% v plus.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa davoo »

Ladis napísal:Pro trading je samozřejmě každá existující kniha hloupá a prolhaná.Největší hlupáci hledají poučení o investování do akcií i v knize o labutích a pak ten hnuj "Černá labuť' musí hodit do popelnice, protože těžko najdou jiného hlupáka v Košicích, který by tu hloupou knihu koupil.
:lol:

Ladis, tebe pokiaľ ide len o dividendy, čo radšej nekúpiš shares a zároveň nevypíšeš calls na ne deň pred vyplácaním a tak ich arbuješ? Či, to už by bol fuj fuj trading?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Buffett ziadnu knihu nenapisal. Ale jeho styl investovania je opisany v knihe Nova Buffettologie - alebo tak nejak.

Graham ma tu slavnu knihu - Inteligentni investor.

Kup si obidve a uvidis.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ziadnu knihu nekupuj. Ukradni, pripadne si pozicaj a posud, ci Ti styl a poziadavky opisane v knihe vyhovuju.

Dalsia moznost je nekniha od Rokosáka, ktora opisuje ako mu vynieslo 8.75% p.a. za poslednych 21 rokov. Kniha, cela citovana nizsie, by sa volala "Lenivostou k solventnosti".

Kam investovat je jednoduche. Ako sa vyspis podla toho kupis nejaky investicny fond s cielom diverzifikovat. Prikladom je fond investujuci v Europe, USA, vyvojovych krajinach, Ruska (momentalne ano), Ciny (momentalne nie), zdravotnictva a pod. Fond vsak musi byt bez poplatkov.
Preco fond? Pretoze vo fonde niekto strazi investicie. Teda ak vypukne 3. sv vojna tak stihnu predat aspon cast investicii. Robia to za Teba. Vobec sa nespoliehaj, ze investicni manageri fondu Ti prinesu svojim vyberom investicii vynosy. Vynosy prinesie trh ak mas stastnu ruku. Analyza paralyzuje.
A teraz prichadza jedina vec, ktora vyzaduje vzdelanie aspon na urovni piatej ludovej. Predavaj fond ked klesne o 20% z posledneho maxima. Teda povedzme, ze kupis fond za 39. Vyjde na 100. Potom klesne na 90 a Ty sa vyberies na futbal. Klesne na 81 a ides s frajerkou do kaviarne. Klesne na 79 a fond predas. Ze si si zdvojnasobil investiciu je nepodstatne. Brutalne sa ho zbavis.
Teda cele to je o obcasnom kontrolovani vyvoja cien fondu. Staci skontrolovat raz za stvrt roka, ledaze sa docitas v bulvarnej tlaci, ze sa nieco zomlelo co mohlo ovplyvnit Tvoju investiciu. Nieco ako, ze vypukla 3. sv vojna, vynasli motor, ktoreho palivom je prdenie sofera a pod.
To je tusim vsetko, namiesto knihy pouzi peniaze na investiciu do frajerky. Pozvi ju na kavu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: A teraz prichadza jedina vec, ktora vyzaduje vzdelanie aspon na urovni piatej ludovej. Predavaj fond ked klesne o 20% z posledneho maxima. Teda povedzme, ze kupis fond za 39. Vyjde na 100. Potom klesne na 90 a Ty sa vyberies na futbal. Klesne na 81 a ides s frajerkou do kaviarne. Klesne na 79 a fond predas. Ze si si zdvojnasobil investiciu je nepodstatne. Brutalne sa ho zbavis.
Este si mu zabudol napisat, kedy ten fond po tom 20% prepade a odpredani znova nakupi. :)
Inac s tebou suhlasim, "i tak se da" ak si najde podmienku, kedy znova nakupit fond. A samozrejme ak nepride deflacny scenar ala Japonsko od roku 1990.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Po prepade znovu nekupujem. Casovaniu kupy a predaja sa vyhybam. Po niektorych stastnych pokusoch by som si mohol namyslat, ze niecomu rozumiem. To by odporovalo mojej zasade, ze "nikto nic nevie".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa jogo »

Hadam po nejakom case znova nakupujes.Inak by si uz po 21 rokoch nemal co nakupit. Kazde kazde aktivum za 21 rokov uz vyrobilo 20% prepad snad okrem dlhopisov s kratkou dobou splatnosti.

- beries v uvahu aj menove riziko pri svojich obchodoch a zatvaras poziciu v USD, ak dolar voci Euro oslabi o 20%?
-mozes prezradit, kedy si zacal nakupovat a ake fondy po krizach 2000-2003 a 2007-2009 a hlavne preco si uz veril, ze je po krize? Predpokladam, ze pocas tychto dvoch kriz si odpredal vsetky fondy kvoli 20% poklesu
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nevyjadril som sa presne. Nesustredujem sa na casovanie nakupu predaneho fondu. To by som mohol dojst k falosnemu postoju, ze rozumiem chovaniu sa urciteho fondu. Pritom fond mohol vymenit investicneho manazera ci zmenit ine investicne faktory.

Menove riziko nesledujem, ale sa snazim o diverzifikaciu fondov investujucich v USA a Europe.

Vsetky fondy su vedene v USD. To znamena, ze pocas kriz v minulom desatroci z dovodov stastia, rastu Eura proti USD a niektorych sektorov (zdravotnictvo), ktore sa drzali lepsie ako trh vo vseobecnosti pokles ziadneho fondu nedosiahol 20%. Pripadne som si to nevsimol a ked som kontroloval stav, pokles z maxima bol vzdy menej ako 20%. Lenivostou k solventnosti!
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa jogo »

Obrázok

Nuz pokial si fondy nepredal ani pocas tychto dvoch najhorsich kriz od 2. svetovej vojny (neverim, ze neprepadli o viac ako 20% od maxima-jedine, ze su aktivne spravovane a manageri vcas uzavreli pozicie), tak si klasicky investor typu kup a drz a tam neni co riesit. Od roku 1994 SP500 narastol zhruba 4x tj. 6.8% p.a.
Ak k tomu pripocitas dividendy, tak si zhruba na urovni trhu s tvojimi 8.75% p.a. Je to presne tak,ako pises: "Vobec sa nespoliehaj, ze investicni manageri fondu Ti prinesu svojim vyberom investicii vynosy. Vynosy prinesie trh ak mas stastnu ruku."

Pekny vysledok, gratulujem. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Airmike »

spat ku kniham.

ja som sa rozhodol ze na vianoce obdarujem svojho synovca knihou snowball. podla mna je to uplne najlepsia kniha na zaciatok. su v nej popisane principy ako uspesny clovek rozmysla. a to je podla mna dolezita vec.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Benoit Mandelbrot: The misbehavior of markets
Prílohy
image.jpg
badboy007
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 12, 2014 8:05 am

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa badboy007 »

Ďakujem za všetky reakcie.

Ladis, jednoducho u teba nevidím žiadne konkrétne výsledky iba veľa rečí. A na fóre, vlastne na celom internete je toho o tebe popísaného dosť. Preto tvoja kniha určite nie!!

Tak zatiaľ to vyzerá na toho Grahama. Snowball si dám na wishlist, zdá sa byť dobrá. Dík za tip.
Nejaké lepšie návrhy? Najlepšie v slovenčine, keďže tomu chcem na 100% porozumieť..
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Recenze několika knih o financích a ekonomii, které jsem přečetl od začátku decembra jako přípravu pro projekt 20 finančných cieľov: https://www.zlataminca.sk/20cielov-knihy
💡 Napadají vás ještě další tituly, které bych měl přečíst?
■ Peniaze – ako s nimi narábať správne a zvýšiť svoj príjem, Philipp J. Müller (2020)
■ Stravitelná ekonomie – hladový ekonom vysvětluje svět, Ha-Joon Chang (2022)
■ Inspirace Baťa: Jak být silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati, Gabriela Končitíková (2022)
■ Psychológia peňazí – nadčasové lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí, Morgan Housel (2020)
■ Aké drahé je zadarmo: Skryté sily, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutia, Dan Ariely (2009)
■ Jak být chudým, George Mikes (1983)
■ Atómové návyky – jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých, James Clear (2018)
■ Velké myšlienky EKONÓMIA, kolektív autorov, Veľká Británia (2012)
■ Psychológia peňazí – akých omylov sa dopúšťame pri uvažovaní o peniazoch a ako utrácať rozumnejšie, Dan Ariely, Jeff Kreisler (2017)
■ Najbohatší muž v Babylone, George S. Clarson (1926)
■ 44 lekcí, jak zhodnotit peníze, rozumně investovat a budovat finanční nezávislost, Niklas Göke (2021)
■ Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať, Thomas Kehl a Mona Linkeová (2022)
■ Myslenie rýchle a pomalé, Daniel Kahneman (2011)
■ Kam miznú vaše peniaze? Martina Valachová (2020)
■ Zlé peniaze – sprievodca krízou, Juraj Karpiš (2015)
■ Velká čínská kapitalistická revoluce, Ronald H. Coase, Ning Wang (2012)
■ Šlabikár finančnej gramotnosti, Ján Zbojek (2011)
■ Vedľajší príjem – od nápadu k peniazom za 27 dní, Chris Guillebeau (2017)
■ Míňať menej, získať viac: Bohatší život vďaka ušetreným peniazom, Liesl Clark, Rebecca Rockefeller (2020)
■ Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti, Veronika Kalatova (2021)
■ Rýchlokurz geniality – 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet, Ľudovít Ódor (2022)
■ Desatero boháče: Jak peníze vydělat, řídit, spravovat a rozmnožovat, Marcela Hrubošová (2018)
■ Paradox prosperity, Clayton M. Christensen, Efosa Ojomo, Karen Dillon (2019)
■ Fyzika budoucnosti: Jak bude věda do roku 2100 utvářet lidský osud a náš každodenní život, Michio Kaku (2011)
■ Šťastné peníze: Japonské umění, jak se smířit se svými penězi, Ken Honda (2019)
■ Odhalená ekonomie, Charles Wheelan (2010)
■ Duše peněz, Lynne Twistová (2003)
■ Ďáblův slovník ekonomie a financí, Pavel Kohout (2014)
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Ak by som jednu z tých kníh chcel darovať bratovi, ktorý v lete končí štúdium a čaká ho nástup do pracovného procesu, ktorá by to mala byť?

Predstavoval by som si niečo ako:
- ako funguje dôchodkový systém
- životné poistenie
- prečo je dôležité investovať
- akú finančnú rezervu si vytvoriť
- čo sú to ETF fondy

Ďakujem :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Rokosák »

A Random Walk Down Wall Street vydana v roku 1973 ma ovplyvnila dodnes.

Je zakladom vlakna: Ako investovat ked nic nevies. Namiesto slova "nevies" som mal napisat "nepoznas". Teda nepoznas skutocne data, ale analyzujes data, ktore su nespolahlive. Preco sa trapit analyzou neznamych, nespolahlivych, zavadzajucich dat, casto poskytovane subjektami, ktore na nas chcu zarobit.

Co nie je treba analyzovat je sucasnu cenu akcie, ktora je znama, jej tiez znamu historiu od jej kupy a rozhodovat ci je cas na jej likvidaciu. Pri kupe rozmyslam co sa moze stat, ak akcia totalne skrachuje. Pri predaji ci stacila strata, alebo cena stagnuje. Aj Buffett sa v prvom rade snazi vyhybat stratam.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Fund »

A Random Walk Down Wall Street...je vobec mozne niekde zohnat tuto knihu v preklade CZ alebo SK ?
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa user27 »

Niektore z tych Jirkovych knih som cital, vyzera to byt na dobry vyber.

doplnil by som tuto (dava pekny pohlad na historiu penazi):

Debt. The first 5,000 years - David Graeber.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Ondrej17 napísal: St 31 01, 2024 5:08 pm Ak by som jednu z tých kníh chcel darovať bratovi, ktorý v lete končí štúdium a čaká ho nástup do pracovného procesu, ktorá by to mala byť?

Predstavoval by som si niečo ako:
- ako funguje dôchodkový systém
- životné poistenie
- prečo je dôležité investovať
- akú finančnú rezervu si vytvoriť
- čo sú to ETF fondy

Ďakujem :)
Z uvedených knih asi bude nejlepší Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Děkuju za tipy!
Náhodnou procházku asi jedině v některé knihovně nebo antikvariátu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: S akou knihou začať?

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ekonomika pre stredné školy (z 90-siatych rokov), autorov som nikdy nevedel. Znalosti z tej knihy mi vystačili ešte aj na 4 semestre na univerzite. Do života úplne stačí, žiadna ďalšia kniha nie je potrebná. S tou knihou odporúčam začať aj skončiť (čo sa týka ekonomického vzdelania). :) Ďalej treba hlavne ,,praxovať". :dolar:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Knihy, literatúra o investovaní"