bitcoin a jeho hranice

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

bce napísal: Ne 30 07, 2023 4:37 pm Btc nie je virtualna mena, je to digitalna komodita s unikatnymi vlastnostami - hodnota cyklicky rastie v case. Jeden z najlepsich assetov z hladiska nevyuziteho potencialu.
Na crypte sa mi najviac páči, že nikto nevie definovať, čo to vlastne je a na čo je to dobré.
Je cryptomena mena, alebo nie je? Definícia vraví, že je to virtuálna mena.
Je kryptomena komodita ak je virtuálna, digitálna a nehmotná? Definícia komodity vraví opak: že ide o hmotné predmety, hlavne suroviny a materiály :wink:

Má crypto vôbec fundamenty? Ak áno, mali by sme vedieť stanoviť fair cenu na základe fundamentálnej analýzy.
Žiadnu som však pri krypte nevidel. Vnútorná hodnota jednotlivých kryptomien sa jednoducho nedá určiť. Jedna skupina si myslí, že je daná ťažbou, druhá, že limitovaným množstvom, tretia si predstavuje BTC ako unikátne umelecké dielo, ktoré chce každý vlastniť a preto jeho hodnota stúpa.

Ja osobne si myslím, že na crypto sa najviac hodia atribúty pozorovateľné pri cenových bublinách (napr. tulipánové šialenstvo, najnovšie AI bublina )
Po lopate povedané: keď si dav ľudí myslí, že crypto musí rásť na hodnote, tak dopyt dvíha cenu. Keď dopyt a ponuka je vyvážená, cena stagnuje.
Keď dopyt klesá, cena padne. Nesedí mi to s predstavou, že všetci to chcú navždy držať. Sedí mi to s predstavou, že všetci, čo to kúpia veria tomu, že zbohatnú.
Tak to bolo pri každej bubline. A každá časom praskla...
bce napísal: Ne 30 07, 2023 4:37 pm Btc a kvalitne krypto sa akumuluje, nepredava sa.
Kvalitné je to, čo bolo prvé = BTC, ETH, LTC...? Alebo to, čo sa presadí ako užitočné? BTC na mňa pôsobí ako zastaralý model slávneho auta, ktorý síce vylepšujeme, ale teraz už viac veríme, že jeho cena bude stúpať ako cena veterána (lebo originálov je na svete limitovaný počet :wink: ).

Táto posledná téza mi najviac sedí na opis ,,fundamentov,, BTC. Lenže u mňa je to psychologická analýza. Nie fundamentálna.

P.S. Pri krypto čítam, že teraz, kým sa čaká na ďalší ,,cyklický rast ceny,, (HODL), veľké peniaze sa zarábajú na airdropoch, pasívnom príjme zo stakingu, Defi, validátorov....Nejde o to, že by som chcel tým veciam rozumieť...ale niekoľkokrát v živote som sa vnoril do sveta penny stocks a toto mi presne svet crypto v tejto fáze pripomína... Tým len chcem podotknúť, že vo svete penny stocks, rovnako ako vo svete forexu a komodít sa točia peniaze v modeli ,,,spojených nádob,,, Jedna skupina vkladá peniaze, aby zarobila. Druhá skupina zarába. To, čo jedni zarábajú, musí niekto financovať.

Kým to niekto financuje, tak je super. Je z čoho zarábať. Stačí vedieť ako hrať a každý crypto odborník môže zarábať ako profesionál. A pritom byť aj hodler.

Prečo ma BTC nejak nepriťahuje? Ved je to všetko také logické....Príde halving v 2024 a v 2025 cena vyskočí.

Ja cítim opak: že v 2025 sa nič okrem ďalšej volaitility neudeje. Že žiadny zázrak s nekonečne rastúcimi nehmotnými assets ľudstvo nezažije.

Krypto sa podľa mňa časom stane nezaujímavým ( zábava to zrejme je, ale žiadny úžitok v reálnom svete nepozorujem ).
Obávam sa, že BTC i celá prvá liga crypto ako ETH, LTC, BCH.. jednoducho vyjdú z módy ( asi tak ako nás dnes nezaujíma šifrovanie z druhej svetovej vojny - ked najväčšou technologickou výzvou bol šifrovací kód Nemecka ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Po 31 07, 2023 12:57 am Má crypto vôbec fundamenty? Ak áno, mali by sme vedieť stanoviť fair cenu na základe fundamentálnej analýzy.
Žiadnu som však pri krypte nevidel. Vnútorná hodnota jednotlivých kryptomien sa jednoducho nedá určiť. Jedna skupina si myslí, že je daná ťažbou, druhá, že limitovaným množstvom, tretia si predstavuje BTC ako unikátne umelecké dielo, ktoré chce každý vlastniť a preto jeho hodnota stúpa.
Aktualnu cenu vies stanovit podla priemernej ceny, ktoru prave stoji tazba noveho BTC. Obdobne ako sa to robi pri inych komoditach ako je zlato.. To je pomerne objektivne porovnanie. vid. https://en.macromicro.me/charts/29435/b ... total-cost

Halving sposoby narast ceny tazby, preto sa predpoklada aj narast ceny samotneho BTC.

Dost casto sa BTC porovnana aj s Altcoinami napr. cez Altcoin Season Index https://www.blockchaincenter.net/en/alt ... son-index/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Po 31 07, 2023 8:35 am Aktualnu cenu vies stanovit podla priemernej ceny, ktoru prave stoji tazba noveho BTC. Obdobne ako sa to robi pri inych komoditach ako je zlato.. To je pomerne objektivne porovnanie. vid. https://en.macromicro.me/charts/29435/b ... total-cost
Ja si nemyslím, že cena zlata sa dá odvodiť od nákladov ťažby. Zlato za posledných 100 rokov 3 x prudko vyrástlo a po každom náraste stagnovalo celé desiatky rokov ( očistene o infláciu klesalo 36 rokov..o -60% od 1934 až do 1971, potom 21 rokov o -80%..od 1980, do roku 2001 .... naposledy stagnuje cca 12 rokov...dalo iba +20% vs. +200% akcie )
andre napísal: Po 31 07, 2023 8:35 am Halving sposoby narast ceny tazby, preto sa predpoklada aj narast ceny samotneho BTC.
Citujem od crypto expertov:

Môže však nastať aj pesimistický scenár, keď sa bitcoin jednoducho ukáže ako neživotaschopný s klesajúcimi odmenami a nahradí ho niečo iné.
V každom prípade sa bežný používateľ nemusí v dohľadnej dobe obávať a osobne veríme, že skôr, ako tento problém vznikne, ho nejaká múdra hlava vyrieši.

Jedno je isté už dnes: za rok sa odmena zníži na polovicu a každé štyri roky znova a znova a nikto s tým nič neurobí. To je na bitcoine to krásne - pravidlá hry sa nedajú nijako zmeniť.


Moja poznámka: pravidlá sa nedajú zmeniť, ale nejaká múdra hlava to vyrieši :)

ja to nevnímam takou logikou, že polovičná odmena pre ťažiarov = menej BTC pôjde do obehu a jeho cena musí vzrásť.
Z môjho pohľadu sú už takmer všetky BTC v obehu a je úplne jedno či ich bude vyťažených ešte tých 10-15%.
Pred posledným halvingom v 2019 ich bolo vyťažených 18 miliónov a spolu ich má byť 21 miliónov.

Zo zlatom to nemôžeme porovnať, pretože zlato sa spotrebováva a mizne...ťažbou sa množstvo v podstate dopĺňa.
Zlaté rezervy v národných bankách mi pripomínajú hodlerov...keby sa HODL zlato pustilo do obehu, jeho cena prudko klesne a môže stagnovať desiatky rokov. BTC má na rozdiel od zlata jedného strašiaka: zlato je po stáročia nenahraditeľné. Bez BTC ľudstvo žilo a bez BTC môže ďalej žiť.
Všetky atribúty ktoré kryptotvorcovia slubovali: decentralizácia, anonymita transakcií, nezávislosť na politikoch prakticky padli.
Okrem toho aj zlato je decentralizované. Nič nové sa nevynašlo. Blockchain je síce nová technológia, ale zatial nevidím prínos v praxi.
A už vôbec nie taký, čo by mal vyniesť cenu crypta do oblakov.

andre napísal: Po 31 07, 2023 8:35 am Dost casto sa BTC porovnana aj s Altcoinami napr. cez Altcoin Season Index https://www.blockchaincenter.net/en/alt ... son-index/
To crypto je už veľký, samostatný trh. Úplne iný - virtuálny svet. Ked vidím toľko komponentov a neviem o žiadnom že by sa presadil v praxi ( na rozdiel od akcií v indexe ), to je len ďalší strašiak v neprospech BTC: tie ostatné crypto odsávajú z BTC krv ako upíri ( peňažné toky sa odklonili od BTC do iných crypto + do derivátov BTC ).

Ak sa nenaplní scénar ďalšieho rastu (z ktorého sa nabalia burzy, brokeri , investori, štátny rozpočet cez dane ) a crypto začne odčerpávať príliš veľa kapitálu (ktorý by normálne išiel na burzu, na podporu podnikania, tvorbu HDP, zamestnanosti, dôchodkov !) je dosť možné, že jedného pekného dňa celé crypto politici ztopia. Alebo nejaký kvantový superPC nabitý AI prelomí bezpečnosť BTC, či preberie celú ťažbu pod seba ( a pustí/nepustí vyťažené BTC do obehu tak, aby na tom profitoval... ). Scénarov tu vidím veľa. Bude vzrušujúce sledovať ako BTC story bude pokračovať...

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
bce
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 23 06, 2023 8:56 am
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa bce »

Ak sa chceme hrat hru na definicie, mozno by sme mohli zacat s - co je to elektrina? Aku ma vnutornu hodnotu? Preco ju (niektori) ludia potrebuju, ked dokazali zit aj bez nej?

Posledne prispevky v tomto vlakne sa mi velmi tazko citaju, i ked v principe suhlasim s obsahom. 99% ludi by sa malo kryptu vyhnut a skor to sledovat ako socialny experiment, kryptografiu a podobne.

Ak by to teda nevadilo, ponorili by sme sa v tejto problematike hlbsie a navzajom si oponovali nase pohlady. Zatial mam subjektivny pocit, ze diskusie na krypto temu su skor neziaduce.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Elektrina bez bitcoinu ? Možné...
Bitcoin bez elektriny? 404
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Bitcoin sa da pocitat aj na papieri…dokonca ten white print, teda prvy retazec ci popis ako sa to robi, dlhu dobu sucastou kazdeho apple pocitaca ktory si si kupil ako novy. “Niekto” tam ten dokument ulozil ako blank sheet …
bce
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 23 06, 2023 8:56 am
Been thanked: 1 time

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa bce »

iceberg8 napísal: Ut 01 08, 2023 3:23 pm Elektrina bez bitcoinu ? Možné...
Bitcoin bez elektriny? 404
Pravda, plus potrebuje aj pristup na internet. Kvoli tomu su jednotlive uzly decentralizovane.

Aktualne je neuveritelne sledovat overene spravy o LK-99. Ak sa preukaze, ze je to supravodic pri "izbovej teplote", tak to ma nepredstavitelne dosledky.
chikara
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 06 01, 2024 5:10 pm

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa chikara »

Myslím si, že bitcoin je veľmi zaujímavá a inovatívna technológia, ktorá má potenciál zmeniť svet financií. Zároveň si myslím, že jeho cena je veľmi nepredvídateľná a závislá od mnohých faktorov, ako sú ponuka a dopyt, regulácia, mediálna pozornosť, technické problémy, konkurencia a ďalšie. Preto si nemyslím, že je možné s istotou povedať, kde sa bitcoin zastaví tento rok.

Naeemové tvrdenie o tom, že bitcoin by mohol dosiahnuť 60 až 100 tisíc dolárov, je veľmi optimistické a založené na predpoklade, že bitcoin bude pokračovať v raste a získať väčšiu adopciu a dôveru. Nie je to nemožné, ale ani pravdepodobné. Podľa niektorých analýz, bitcoin by mohol skôr dosiahnuť 45 tisíc dolárov do konca roka, alebo dokonca prekonať svoje doterajšie maximum 69 tisíc dolárov pred halvingom v apríli 2024. Na druhej strane, bitcoin by mohol tiež zažiť veľké poklesy a korekcie, ako sa to už stalo v minulosti.

Osobne si myslím, že bitcoin je dlhodobá investícia, ktorá sa neoplatí sledovať každý deň. Radšej sa zameriavam na jeho technologický a spoločenský prínos, než na jeho cenové výkyvy. Preto sa neodvraciam od Naeemového tvrdenia, ale ani sa ním nenechávam ovplyvniť. Bitcoin je pre mňa viac než len číslo na obrazovke. Je to revolúcia.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: bitcoin a jeho hranice

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

chikara napísal: Ut 06 02, 2024 2:25 pm Myslím si, že bitcoin je veľmi zaujímavá a inovatívna technológia, ktorá má potenciál zmeniť svet financií. Zároveň si myslím, že jeho cena je veľmi nepredvídateľná a závislá od mnohých faktorov, ako sú ponuka a dopyt, regulácia, mediálna pozornosť, technické problémy, konkurencia a ďalšie. Preto si nemyslím, že je možné s istotou povedať, kde sa bitcoin zastaví tento rok.
System vytvorenia Bitcoinu je uz znamy a aj blockchainova technologia potvrdzovania transakcii. Cize rovnakym sposobom sa da vytvorit z nicoho tisice podobnych "produktov". A predsa uz existuju - Etherum a tisice dalsich "shit-coinov". Hociaky manik na internate si uz vytvara svoj synteticky coin len tak z blbosti.
Ak by ludia v momente prestali pouzivat a tazit Bitcoin, na svete by akurat nastal prebytok elektriny a nikmu by nic fyzicke nezmizlo. Rovnako, ako keby sa ludia zo dna na den prestali zaujimat o niektoru z popularnych spevacok, a odrazu by cely biznis okolo nej upadol a prestal existovat...
Si myslim.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"