Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Filip som rad, ze si spravil tento rohovor. Akou formou si ho riesil?

Uz som sa o panovi Traxlerovi rozpraval nejeden krat, mozno sa mu aj skykutalo:)
Ja poviem na rovinu, ze mu fandim. Celkom otvorene sa vyjadrujem a hnusim z toho co vytvara system a akych ludi odbornostne udrzuje a vytvara system finacneho poradenstva na Slovensku.

To ze sa pokusa o zmenu systemu o zmenu rozmyslania a pohladu na fin.poradenstvo je uzasne, pretoze ja som neraz pisal, ze vela ludom vadi to co sa deje,ale nemaju odvahu nieco menit, nemaju odvahu zmenit to co nastavil system OVB.

Tato cesta je velmi tazka hlavne aby si clovek na seba zarobil a aby prezil. Toto je hlavny dovod, preco dobry a vzdelany fin.poradcovia nedokazu zabojovat. Je dost pravdepodobne, ze sa totiz bude clovek musiet pretlkat kritikou, opovrhovanim, konfrontovanim, pisanim, publikovanim a dlhsiu dobu zit z mala. Takto sa ale moze zrodit osobnost, poradca a clovek na ktoreho mozu byt aj fundovani ludia hrdi,spolocnost ho nebude brat ako podomevho predajcu a ludia budu prihliadat na tuto profesiu s vaznostou a uctou.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozhovor bol robený elektronicky cez klávesnicu :-)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Já mu taky fandím. Jeden z bohužel nemnoha (samostatně) "přemýšlejících" lidí mezi finančními poradci/správci.
Na druhé straně i on kumuluje poplatky a až nekriticky propaguje certifikáty. Pokud vím, ve velké míře sází na alfa certifikáty, který ale právě v této krizi (která všecko zpřeházela) úplně propadly. Vycházely totiž z paradigmat, který už, zdá se, alespoň dočasně, neplatí.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Honzajs »

Co se týče paradigmat, jsme podle mne uprostřed jejich velkého pádu
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

konkrétne akých paradigmat?
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

To Ferin007:

1) Jednou jsem o trzne neutralnich strategiich napsal clanek pro Investujeme.cz. To preci jeste neznamena, ze sazim na alfa certifikaty. Zadny muj klient nema v portfoliu jeden jediny alfa certifikat. Docela rad bych, aby tomu bylo jinak. Ale nabidka na trhu neni prilis zajimava. Zatim se mi zadny par indexu ci akcii nelibil.

2) Nerekl bych, ze nekriticky propaguji certifikaty. Ale je pravda, ze jich v praxi dost vyuzivam. Avsak on neni certifikat jako certifikat. Je to podobne jako s fondy, nebo s akciemi. Libi se mi tak jeden ze sta.

3) V cem podle Vas kumuluji poplatky?

Jan Traxler
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

no drzim palce... dobry clanok filip, dufam dalsi bude kohout :wink:
(aj ked si sa vtom mohol vrtat trocha viac - napr. performance by ma zajimalo a co v takom bear markete, pokial sa zisk rata voci "nule" a nie indexu (ak som to spravne pochopil).. a tazko si viem predstavit dlhodobe investicie skombinovane so shortovanim, mozno keby bola velka cast v komoditach, ale to tiez nemusi dopadnut dobre.... hrat sa na hedge fond asi neni taka sranda)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Jan_Traxler napísal: 1) Jednou jsem o trzne neutralnich strategiich napsal clanek pro Investujeme.cz. To preci jeste neznamena, ze sazim na alfa certifikaty. Zadny muj klient nema v portfoliu jeden jediny alfa certifikat. Docela rad bych, aby tomu bylo jinak. Ale nabidka na trhu neni prilis zajimava. Zatim se mi zadny par indexu ci akcii nelibil.

3) V cem podle Vas kumuluji poplatky?
Dobrý den.
ad 1) Vycházel jsem z Vašich vlastních článků a prohlášení na investujeme.cz, kde jste opakovaně vyzvedával úlohu alfa certifikátů (nejen v onom článku) jako stavebních kamenů portfolia, právě díky nímž lze zajistit "nadvýkonnost" klienta při podstatném snížení rizika. V podstatě jste je prezentoval jako ekvivalent (samozřejmě ne jediný) dluhopisové složky portfolia, která má ale vyšší potenciál.

ad 3) Opět vycházím z Vašich vlastních příspěvků (polemik s jinými přispěvateli), kdy jste sám uznal, že nákladově/poplatkově příznivé jsou pro klienta pouze certifikáty na podkladová aktiva, kde je největší přetlak (konkurence), typicky DAX (jako "domácí" index). U jiných certifikátů se často skutečně sejde několik dalších poplatků (k nimž je ještě v každém případě třeba připočíst vaši výkonnostní/správcovskou zaslouženou odměnu). Jako největší přidaná hodnota certifikátů je často prezentována jejich nákladovost. Sám ale v rozhovoru připouštíte, že tomu tak není (být nemusí) a přidanou hodnotou, kterou nabízíte, je něco jiného.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

napr. performance by ma zajimalo a co v takom bear markete,
počítam, že odpoveď by bola niečo v zmysle "závisí od klienta". Ak sa nebavíme o nejakom type fondu, tak sa dá ťažko hovoriť o výkonnosti. Pavla Kohouta síce raz oslovím, ale neviem ako sa bude tváriť on.
Budem musieť pred tým tie články presunúť na index a fórum dať do podadresára, aby som mohol prilákať viacej ľudí na rozhovor.


Ešte doplním, že všetky články Jana Traxlera sú asi sústredené tu:
http://www.finez.cz/odborne-clanky/
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

filip glasa napísal:konkrétne akých paradigmat?
Například z nadvýkonnosti finančních, a vůbec "dividendových", titulů.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale toto bolo len Ladisove paradigma. Nebol to nejaký celosvetový masový smer. Nikde inde než od Ladisa som sa nikdy nedozvedal, že treba prevážiť banky a spolieha´t sa v dôchodku na ich dividendy a podobne.
Keby už investor postupoval podľa hocijakej známejšej stratégie, tak sa k tomuto nedostane.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ale to byla všeobecně rozšířená teze, na které bylo postavených plno alfa certifikátů. Ve všech to nebylo tak explicitní, ale byly postaveny na nadvýkonnosti silných dividendových akcií. A mezi tímto druhem akcií hrály prim právě banky, pojišťovny atp.

PS: Jinak Ladisovi šlo o něco jinýho - přímo o dividendu. Kdežto v těchto strategiích šlo o nadvýkonnost akcie, ať už "price" nebo "performance".
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

aha, čiže to bolo k tým alfa certifikátom.
okrem toho preváženie financií bolo všade, ale to som skôr vnímal tak, že finančný sektor mal spolu veľku trhovú kapitalizáciu a jednoducho aj v rámci celého trhu ho bolo "veľa". Čiže každý všeobecne zameraný fond musel mať tých finančných viac.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3775
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ladis »

Tedy dividendy nejvetsich a nejstarsich podniku z Evropy jsou asi 10x výnosnejsí investice pro duchod nez duchodove pojistení.
Duchod poroste +1% rocne a dividendy víc nez +10% rocne.
Kazdý at si sám vybere jaké akcie chce míti jeste jako 65-letý az 85-letý a z nich vyssí príjem nez z duchodu a pokud mozno zíti jen z dividend a bez práce uz jako 45-letý.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

http://www.finmag.cz/clanek/3082/

volný dialóg Jan Majer vs. Jan Traxler
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

uz som sa tesil,ze nieco a to je rozhovor z Marca :D
kazdopadne sem sa hodi.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som ho objavil až teraz.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

druhý rozhovor z J. Traxlerom o tom, ako sa darí klientom FINEZu počas krízy a aké sú podľa neho vyhliadky:

http://ako-investovat.sk/index.php/rozh ... nnej-krizy
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

Nun , meine Kinder, troska mi to pripomina jedneho slavneho ceskeho investora so super fondom.
u většiny portfolií je nyní velká část zainvestována přímo v některých vybraných akciích s výhledem na dvojciferné a někdy i trojciferné zisky na horizontu 1-3 roky.
Za pár let budou kamarádi neinvestoři zírat, že z kamarádů investorů jsou multimilionáři.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

no to rozhodne až čas. Ja osobne nie som až taký optimista, ale páči sa mi, že ten jeho proklamovaný aktívny prístup je naozaj aktívny.

Nečakal som nejaké veľké múdrosti ohľadom dnešnej situácie, ale chcel som vedieť čo asi tak robí poradca v dobe krízy.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:no to rozhodne až čas. Ja osobne nie som až taký optimista, ale páči sa mi, že ten jeho proklamovaný aktívny prístup je naozaj aktívny.

Nečakal som nejaké veľké múdrosti ohľadom dnešnej situácie, ale chcel som vedieť čo asi tak robí poradca v dobe krízy.
uistuje klientov ze v dlhodobom hladisku to bude fantasticke :lol:

te keci o trojcifernych ziskoch a multimilionaroch mi zrovna velmi seriozne nepripadaju. odkial vie ze to za 1-3 roky nebude furt spatne? ak je taky mudry mal teraz shortovat.

jak to bude nevie nikdo a je uplne jedno co teraz hovori, moze si akorat nieco myslet, ale tazko slubovat niekomu miliony. to je neseriozne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

nešortoval, ale zas mali veci, ktoré by si od bežného poradcu asi ťažko hľadal: zlato, poľno komodity, jednotlivé akcie.

Videl som aj pár vyjadrení bežných poradcov rôzne po internete a aj preto sa mi tento prístup zdal dobrý :wink:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:nešortoval, ale zas mali veci, ktoré by si od bežného poradcu asi ťažko hľadal: zlato, poľno komodity, jednotlivé akcie.
tak preco su vsetci v strate? Mezivýsledky se pohybují někde v rozmezí mínus 10-30 procent dle koncepce portfolia
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak stavil na širokú diverzifikáciu a s tým by nikto moc vody nenamútil. Čisto šort na banky by bol síce pekný, ale neviem či by to niektorý poradca doporučoval klientom aj keby sám také portfólio mal.
Prílišná koncentrácia privodila väčším esám väčšie straty.

Súkromne by si to mohol dovoliť bárs kto, ale s klientskými peniazmi ani nikto nestaví všetko na jednu kartu.

Mne osobne tam chýbala zmienka o čakaní a pomalom zainvestovávaní, tak pred rokom, keď už bola určitá neistota.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

jonatanus napísal:
te keci o trojcifernych ziskoch a multimilionaroch mi zrovna velmi seriozne nepripadaju. odkial vie ze to za 1-3 roky nebude furt spatne? ak je taky mudry mal teraz shortovat.
On nie je trader, je investičný poradca. V zásade investiční poradcovia neshortuju. Je fajn, že klient nájde u neho aj alternatívu k fondom. Keby finačné povedomie - vedomosti ľudí boli na vyššej úrovni, bolo by viac kvalitných investičných poradcov,tak fondy by skončili len na úrovni pravidelného investovania.

V podstate fondy majú na Slovensku raj.To či zainvestuje bežný retailovy klient do fondu ( nemyslím teraz v kríze, kde aj bežný retail je extremne vystrašení) nezáleží na výkonosti (alfa) fond manažéra,ale závisi to len a len od marketingu banky.
Obrázok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

jozef.puchon napísal:On nie je trader, je investičný poradca. V zásade investiční poradcovia neshortuju.
mohol ostat cash...

ja proti nemu nic nemam, ale take te keci o stovkach percent do roku 2010 a dochodku v spanielsku sme tu uz pocuvali a jak to dopadlo.
slubovat niekomu extra vynosy a ze sa stane multimilionarom si myslim ziaden seriozny investor/trader nedovoli.

na burze mas totiz len jednu jedinu istotu - ze ziadnu nemas.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

myslím, že mohli ostať viac v cashi a mohli aj cez nejaké shortovacie ETF shortovať. Legislatívne to nie je asi zakázané. Akurát to chce to presvedčenie, že shortovať má ešte význam. Tuna zo všetkých investorov shortoval asi len Honzajs, veľkí investori skôr tie banky dokupovali, takže to nebola nejaká bežná cesta.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa BGuru »

Na trhu treba byt chameleon. Presvedceni byci alebo zaryti medvedi to maju vzdy tazke. Zabiju totiz cakanim na svoj smer vela casu a niekedy aj cashu :)
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

To jonatanus:

Asi jste spatne pochopil vetu s ocekavanymi dvoj- az trojcifernymi zisky. Tedy upresnuji, zisky se vztahuji k jednotlivymi titulum. Tedy vyznam vyjadreni je, ze sazime dnes hodne na jednotlive akcie, u kterych u kazde jednotlive ocekavam zisky vyhledove na horizontu 1-3 roky radove dvoj- az trojciferne. A verte, opravdu u nekterych akcii ocekavam, ze se na 1-3letem horizontu jejich cena minimalne zdvojnasobi. Muze to byt treba za nekolik mesicu, nebo treba za dva roky. S kratsim nez rocnim horizontem bych to neriskoval (i kdyz si muzu osobne myslet o dalsim vyvoji akcii cokoliv), ale s triletym horizontem ano.

Pochopitelne v konecnem zuctovani to u nekterych akcii vyjde a u jinych ne. Z toho pak vzejde konecny vysledek pro cele portfolio. Navic portfolia nejsou a nikdy nebudou slozena jen z techto akcii typu "podhodnocene". Portfolio musi byt vzdy peclive diverzifikovano, sektorove a regionalne rozlozeno. Nikdy take nejde ciste o akcie. ;-) A nidky nejde jen o rust akcii. ;-)

Nikde neni rec o ocekavanych vynosech celeho portfolia, to zalezi portfolio od portfolia dle zadani investora a nasledne dle koncepce celeho portfolia. Jelikoz nyni jsou portfolia v minusu (celkem pochopitelny fakt), znamena to samozrejme z dnesnich hodnot procentualnim vyjadrenim vyssi zhodnoceni. Ale celkove je cilem se dostat na stanovenem horizontu na cileny vynos. A FINEZ Investment Management bude samozrejme delat maximum, aby to tak bylo.

Ze jsou dnes portfolia v minusu, to sice psychologicky neni nejlepsi a navenek pri prezentaci to take nevypada dobre, ale jinak na tom neni nic spatneho, nebot strategie je nastavena tak, ze poklesy byt mohou. Byt v cash, nebo treba v konzervativnich dluhopisech je hezke, ale nikdy pak nelze dosahnout cileneho vynosu. A budme uprimni, ani ja ani Vy s jistotou nevime, zda je idealni doba k nakupu. A nevedeli jsme to ani pred rokem. Muzeme si kazdy neco myslet, ale to je tak vsechno co muzeme. V konecnem dusledku zvitezi dobra strategie. Vic mi vadi, ze jsme se i pres sirokou a kvalitni diverzifikaci u nekterych portfolii dostali na vyssi vykyvy, nez byl plan. Ale s ohledem na dnesni situaci to zakaznici chapou a vetsina to bez problemu akceptuje.

Veta o kamaradech investorech, ze z nich budou za par let multimilionari, se nevztahuje na zakazniky FINEZ, ale na me kamarady investory. Nekteri jdou dnes do trhu hodne po hlave. Ja osobne se svymi investicemi take nepatrim k zadnym konzervativcum. Muzete si myslet cokoliv, ale opravdu verim, ze z nich za par let budou multimilionari. Proc? Protoze se neboji riskovat, ale zaroven riskuji inteligentne. ;-)

Posledni vec, pokud Vam ma vyjadreni pripadaji jako "mazani medu kolem pusy", mam pro Vas nabidku. Mate-li volnych minimalne 250tis euro, nabizim Vam pevny urok 8% p.a. na pet let. Vystavim Vam na to smenku. Na vyssi urok ani nizsi castku nejdu, to by se mi nevyplatilo podstupovat riziko.
Mozna Vam to bude pripadat divne, snazim se tim pouze ukazat, jak hodne verim svym strategiim. Driv jsem nabizel 6% p.a., pri dnesni situaci na trhu si troufnu i na 8% p.a. ;-)

Hezky den

P.S. Na zdejsi forum nejsem zvykly bezne chodit, takze se predem omlouvam, kdybych nejakou dobu nereagoval.
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

chcel som napisat dlhu omacku, ale zacnem kratko.. co je vase edge?
Jan_Traxler
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Št 10 04, 2008 9:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Jan_Traxler »

jonatanus napísal:chcel som napisat dlhu omacku, ale zacnem kratko.. co je vase edge?
Nerozumim otazce. Co myslite tim pojmem "edge"?
Jan Traxler
FINEZ Investment Management
www.finez.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

výhoda oproti mase ostatným investorom, ktorí sa snažia poraziť trh, ale vo väčšine prípadov sa im to nepodarí.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Vždyť nikde nic o tom, že by chtěl porážet trh, neuvedl. Ani to není potřeba, zvlášť po takové korekci. Pokud se nepletu, cílem J. Trexlera je pravidelný zhodnocování peněz o x % (v závislosti na riziku).
Stejně tak nechápu to, že se OPF upínají především k benchmarku. Navíc ho většinou ve velké míře kopírují. Pro portfolio manažera je to sice jednodušší a míň riskantní (nemusí jít s kůží na trh), ale mně je úplně jedno, že mají nadvýnos, když trhy klesly o 50 % a oni jen o 49,5 %.
Určitý ukazatel to sice je a o něčem to vypovídá, ale nemělo by se to přeceňovat.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

To áno, ale ak hovorím (aspoň ja) o výhode oproti ostatným a oproti trhom, tak hovorím o tom, či dokážem prekonať nejaké dlhodobé výnosy, ktoré sa uvádzajú ako priemerné. Ak hovoríme, že trhy naozaj dlhodobo priemerne rastú o 7-8% p.a., tak načo sa namáhať analýzami, aktívnym prístupom, vyhľadávaním akcií keď môžem investovať do trhu s týmto výnosom.Teda aktivita sa mi vyplatí ak porážam o nejaké to % trh - ale myslím tým tie dlhodobé priemery (aj keď je to samo o sebe hlúpy a nepresný termín).
A nato potrebujem výhodu oproti trhu.

zjednodušene povedané: väčšina investorov by lepšie urobila ak by nerobila nič.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Jasný. Ale:
1. To, že zainvestuju do nějakýho indexu, mi v žádným případě automaticky nezaručí pravidelný výnos 7-8 % ročně. Krom toho si drobnej investor musí eště odečíst poplatky. Asi to nejlíp potvrdí, kdo zainvestoval například v roce 2000. :?
2. Většina drobných investorů (kteří chtějí především zhodnotit svý těžce vydělaný peníze) žádnej dlouhodobej nadvýnos nehledá. Daleko důležitejší je pro ně stabilní výnos nad určitý procento zhodnocení. Než aby měli ve dvou po sobě jdoucích letech výnosy - 30 % a + 80 % (přestože by je mohlo těšit, že mají nadvýnos, pač trhy vykázaly - 35 % a + 75 %), tak upřednostní + 20 % a + 20 % (střílím od boku). A to je ten prostor, kde se podle mě snaží profilovat J. Traxler.
3. Nadvýnos je velice relativní kategorie. V současné době by k naprosto úžasnýmu nadvýnosu stačily i blbý zajištěný fondy/garantovaný certifikáty. :D
4. Těch 7-8-10 % platí jen pro americkej trh, pokud se nepletu. :wink:
5. Ty řeči o těch milionářích k tomu, uznávám, trochu nepasujou.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa jonatanus »

bol som v tom ze sa snazi ponukat nadpriemerne zhodnotenie. je to tak alebo nie?

ak je to len "skladac diverzifikovanych portfolii" potom je to uplne ina vec, akorat na to mu staci par vzorovych tabulek a moze ist na dovolenku

(a este raz opakujem ze proti nemu nic nemam, len to vyjadrovanie ma trochu zaskocilo..)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak upřednostní + 20 % a + 20 % (střílím od boku). A to je ten prostor, kde se podle mě snaží profilovat J. Traxler.
ak by to bolo tak, že sa snaží v portfóliách vždy mať kladný výnos, tak by neboli aktuálne -30%. To predsa zvládol aj každý amatér dostať sa za posledný rok do rozmedzia -10% - 30%.

Všetko s poplatkami, priemernými výnosmi atď. ako si to napísal Ferin sedí, ale FINEZ musí ponúkať niečo viac ako podielový fond (alebo portfólio z nich zložené), ktorý sa motá niekde okolo trhu. Inak by tá snaha vyšla nazmar a kľudne by sme sa všetci mohli vrhnúť na podielové fondy.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Ale on díky používání certifikátů přece nabízí něco jinýho! U obyčejných OPF něčeho takovýho nikdy nemůžeš dosáhnout. Leda u hedge fongů (do určité míry), ale to je o něčem jiným.

V poslední době ho až tak nesleduju, takže mě ta rétorika taky trochu překvapila. A i využívání akcií atd. (dřív se jim "bránil"). Asi trochu pozměnil investiční strategii a filozofii a mnou uváděné platí už v menší míře.
Ono riziko emitenta taky už není, co bývalo, a hodně konstrukcí jeho oblíbených alfa certifikátů se ukázalo jako úplně špatných (tím neříkám, že je zrovna měl).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jan Traxler - Finez: finančné poradenstvo inak

Príspevok od používateľa filip glasa »

v druhom rozhovore je vidieť, že FINEZu nejde o absolútny výnos, hedge stratégie a podobne:
Portfolia se snažím vždy co nejlépe diverzifikovat a používat různé strategie. Ono to hodně závisí od cílů investora a velikosti kapitálu, čím vyšší kapitál, tím se dá používat sofistikovanějších strategií a lépe diverzifikovat. Mezi aktivními klienty (tím myslím klienty, se kterými průběžně pracuji) se aktuálně nachází akciové fondy jen u některých pravidelných investic, jinak vůbec. Hodně se dnes zaměřujeme na konkrétní akciové tituly, a to se střednědobým výhledem. Dlouhodobě využívám také indexových produktů, krátkodobě pak strukturovaných a pákových produktů. Plně garantované produkty běžně nevyužívám. Ze strukturovaných produktů se nejčastěji jedná o bonus certifikáty (v různých podobách).
http://ako-investovat.sk/index.php/rozh ... nnej-krizy
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"