Stavebné sporenie

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

dodam este jednu pikosku:

Momentalne nie je velmi verejne zname ako dlho sa pri podani ziadosti stavebny uver vybavuje. Ak klient poziada o stavebny uver dnes a splna vsetky formalne zalezitosti, tak dany uver sa na centrale presetruje a vyhodnodzuje 3 mesiace.
Z pravidla byva, ze klient ak si uz ide vybavovat uver, ci uz hypotekarny alebo spotrebny, tak ho potrebuje co v najskorsom case. Tato novinka je platna zaciatkom tohto roku.

Stavebna sporitelna je ale vynaliezava:) Ak klient potrebuje peniaze ihned,tak mu poskytne na dane tri mesiace medziuver, co cuduj sa svete dokazu vybavit do dvoch tyzdnov.


Teraz k clanku:
- urokove sadzby medziuveru nie su take horibilne so zalozenim nehnutelnosti je to 5,7 %, co nie je "zas" tak vela. Samozrejme istina sa neznizuje:)
- nesuhlasim s nazorom, je ze to vysostne konzervativna investicia. Momentalna rendita je 5,9 % p.a na 6 rokoch pri efektivnom vkladani (96 000 Sk) je bez investovania na trhu nedosiahnutelna. Druha vec je, ze je to tak miziva cielova suma, ze klient z toho dom urcite nepostavi. (tak dve dovolenky:))
Suhlasim s nazorom, ze momentalna rendita 5,9 % je v rukach nasich politikov(zrusenie stavebnej premie) , co automaticky robi toto sporenie rizikovejsim.


Som velmi zvedavy,ako zareaguje stavebna sporitelna, keď urokove sadzby zacnu klesat a aj klasicke hypotekárne uvery sa dostanu na hranicu 4,7 %. :)
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

otaznik napísal:Som velmi zvedavy,ako zareaguje stavebna sporitelna, keď urokove sadzby zacnu klesat a aj klasicke hypotekárne uvery sa dostanu na hranicu 4,7 %. :)
to uz tu raz bolo, zareagovali urokovymi tarifami s 2,9 % urokovou sadzbou. Osobne si myslim, ze tak skoro podobna doba nebude.

Tu konzervativnost / nekonzervativnost stavebneho sporenia sme uz raz rozoberali v inej teme. Len zopakujem, ze rendita sa meni z roka na rok a je to idealny stav, nie realny. A 5,9 je najvyssie cislo za posledne roky.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

rendita bola uz aj vyssia pri starych zmluvach ale o par desatin, takze to nestoji za zmienku.

toto je vyborny clanok, kde su uz dane veci aj prepocitane.
http://financie.etrend.sk/121147/moje-i ... -ako-bonus
Obrázok
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

len tých 2,9% ja aj na vašu polovicu peňazí ;)
čiže zoberiete 1 milion z toho vložíte 500 tis a 2 roky ich budete sušiť.
Potom dostanete úver 1 milion, ale 500 tis je väšich, čiže beriete úver iba 500 tis.
Ale úrok je na 1 milion, čiže suma sumárov úrok je 5,8% rok ;)

SS sa oplatí na prerábku na nič viac :(
A v kríze, lebo úrok nerastie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zle ovca, splacas iba to co ti oni pozicali, takze ak tam das 500 000 Sk, chvilu to tam susis, dostanes nejaku statnu premiu, no povedzme ze tam mas na konci 550 000 vlastnych a zmluvu mas na 1 mil, tak oni ti pozicaju iba ten rozdiel, tz. 450 000 Sk a tie splacas
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

no po prepočte to vychádza moc.
splatáky na rok a prepočet na úrok
skus hodíť splátky na rok pri 1 milione, čo ja viem na 15 rokov
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nerozumiem, ale stavebny uver splacas vacsinou nejakych 7 rokov, nie 15
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

no neviem stále sa mi to zdá, že to rátajú na obe sumy
proste ked mi hovorila splátky, tak to bolo moc, a ked som si porovnal s úverom v banke rozdiel bol min.
na začiatok si moc nemôžeš vyskakovať ;)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, splatka sa rata z pozicanej sumy. Kazda tarifa ma urcenu maximalnu dobu splatnosti od pridelenia cielovej sumy. Najcastejsie to je 7 alebo 8 rokov pri rychlej, respektive uverovej tarife. Btw. mozno ti spravila ponuku na medziuver, tak su podstatne vyssie sadzby
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

no, tak to aby som tam šiel natlačiť peniaze ;).
No ona je trubka asi, lebo som sa jej pýtal na to, kolko bude splátka, ked splní všetky podmienky na 2,9%.
Takže asi bola blbá, ale ved ešte je čas polovica peňazí je, len som to tam nechcel sušiť, lebo viem ich aj lepšie zhodnotiť (nie nejako extra, ale lepšie)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

o niecom podobnom som pisal na svojom blogu
http://cmorej.blog.sme.sk/c/153397/Opla ... -uver.html
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

tak trochu si to šalamúnsky napísal ;)
tak čo je lepšie zobrať klasický hypoúver do 1 mil. (povedzme zo štátnou podporou) a stavebné použiť na prerobenie?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

v kazdom pripade uver, stavebko by som bral iba v tych dvoch pripadoch: bud "konzervativne" sporenie alebo namiesto spotrebaku
OVCA
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 26 10, 2008 12:05 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa OVCA »

takže nie som až tak blbý ;)
Takže im nedám nič ;) a nechám to ako "konzervatívne" sporenie a potom ako spotrebák, bločky sa vždy najdu :D, tak som to plánoval.

Bol to môj prvotný zámer, ale potom som sa po tvojom článku trochu zamotal, a vidím, že ostanem znova pri tom prvóm ;)

dík
ado
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2010 1:15 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa ado »

No neviem, že kto je ten, kto písal ten hlavný článok o stavebnom sporení a o úveroch, ale mal som pocit, že je to človek, ktorý robí v niektorej komerčnej banke, ktorá ponúka hypotekárne úvery :-) Na jeho reči o tom, že aké sú stavebné úvery a medziúvery v stavebných sporiteľniach nevýhodné môžem povedať: 1. Najdôležitejšie pri všetkých úveroch je vedieť, aká je ich celková preplatenosť, toto ale žiadna hypotekárna banka nedokáže povedať, pretože ich 4% úroky na hypotekách sú fixované na určité obdobie od 1 do 5 rokov, potom úrok stúpne nad 8%. Mohol by byť aj pod 8%, ale to by príjem žiadateľa o hypotéku musel byť aspoň 2000 Eur mesačne. Akákoľvek hypotéka nemôže konkurovať v žiadnom prípade stavebnému úveru, ani medziúveru čo sa týká preplatenosti. Navyše hypotekárne banky v prípade predčasného splatenia hypotéky, prípadne pri mimoriadnych vkladoch dávajú pokuty. Pri medziúvere sú 2 účty, jeden, kde si každou splátkou znižuje človek istinu, druhý, kde spláca úroky. Pri hypotékach sa istina znižuje približne len 3 mesiace za rok. Príklad, hypotéka vo VÚB banke na 1 000 000 korún znamená, že klient nakoniec vráti 2 600 000 korún. Preplatenosť 1 600 000 korún. Tak o čom tu hovoríš? Preplatenosť pri medziúveroch je max. v takomto prípade 1 000 000 korún. Navyše tvrdenie, že sa znížia úrokové sadzby na hypotékach je smiešne, lebo stále to bude len na obdobie fixácie. Navyše v stavebných sporiteľniach si klient môže zvoliť, aký úrok chce :-) Takže neodrbávaj ľudí.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ado, to co pises je znozka blbosti. Budem reagovat iba na tie najvacsie: pri hypoteke dostanes pri zmene fixacie trhovu urokovu sadzbu. Ak je trhova sadzba 2 %, dostanes 2 %, ak 10 %, dostanes 10 %. Ak sa ta banka snazi osklbat, dostanes jemne vyssiu sadzbu ako je trhova, ale ziadne take, ze pausalne nad 8 %.

Medziuver ma skoro vzdy vyssiu urokovu sadzbu ako je standardna trhova (iba pri akciach sa blizi trhovej). A nie, nemas ju zafixovanu na celu dobu splacania, precitaj si poriadne vseobecne podmienky. Len vacsina medziuverov ma splatnost cca 7 rokov, preto hovoria o "fixacii". Ziadna tam vsak nie je. Vyrazna zmena trhovych urokovych sadzieb = zmena urokovej sadzby medziuveru.

Ked chces pocitat preplatenost standardnej hypoteky, musis uviest urokovu sadzbu a dobu splatnosti. Len tak mimochodom, keby si uz chcel porovnavat preplatenost, tak potom hypoteku s rovnakou dobou splatnosti ako je medziuver. Nie ze ty tresnes preplatenost 30 rocnej hypo a chces ju porovnavat s cim? S preplatenostou medziuveru na 7 rokov ?

Never vsetkemu co ti povedia na skoleni. PS: v ziadnej banke nepracujem.
ado
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2010 1:15 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa ado »

Ak už teda tvrdíš, že preplatenosť vo fáze medziúveru, tak dobre, len si akosi zabudol povedať, že fáza medziúveru trvá niekoľko rokov a potom prechádza zmluva na fázu úveru, ktorý momentálne nemá na trhu konkurenciu :-) keď už teda vravíš a, povedz aj b. A ak mi stále chceš tvrdiť, že hypotéky sú lacnejšie, tak ti zase musím povedať preplatenosť preplatenosť preplatenosť ... Myslím celkovú preplatenosť. A tvrdenie, že človek vo fáze medziúveru finančne vykrváca :-) To nemyslíš vážne, po skončení doby fixácie sú splátky hypoték vyššie, ako u najdrahšieho medziúveru. Ak mi budeš vravieť, že to tak nie je, mám skúsenosti z praxe, ohľadom tých splátok, úroku na hypotéke, kde som doteraz natrafil len na jednu hypotéku s úrokom nižším ako 8 % po fixácii, aj to u klienta s mesačným príjmom okolo 2000 eur. Ak teda chceš porovnávať, daj nejaký príklad, vypočítaj splátky a preplatenosť a potom ti to vypočítam ja ako to je v stavebných sporiteľniach. Ak by si mal naozaj taký prehľad, vedel by si, že napr. PSS má momentálne k dispozícii voľných okolo 10 000 000 eur, s ktorými nemá čo robiť, tak prečo by mala poskytovať najdrahšie stavebné úvery.
PS: Skús si napr. zistiť čo je to následný medziúver v PSS, s ktorým prišla PSS v tomto roku a potom mi oponuj. Ak by si mal fakt taký prehľad ako tvrdíš, vedel by si, že práve tento typ úveru spôsobil tú šialenú reklamnú kampaň hypotekárnych bánk, lebo PSS im už doteraz ukradla dosť klientov. Vieš, ak ľuďom po fixácii ukážeš ich momentálny úrok na hypotéke a stanovený základný úrok v hypotekárnej zmluve po období fixácie, pochopia ako by hypotéku preplatili ešte v banke a ako v PSS :-) Že vraj 2% úrok po fixácii ako tvrdíš, alebo dokonca aj nižší ako v čase fixácie :-) hahaha. Nezabudni uviesť ten príklad.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Mily Ado, a kde si ty prisiel na to, ze ja by som ti tu mal davat nejake priklady ?
Ty si ten co tvrdi, ze som napisal nieco zle, tak snad ty das priklad mne, ze co je zle, ci nie ?

Nemam rad taketo situacie. Nejaky vykuk, ktory nema ani tolko chochmesu aby si nastudoval verejne dostupne informacie ma tu bude stavat do pozoru. A este je drzy ako opica. Vzdy som na pochybach co robit. Ignorovat ? Poslat do prdele ? Arogantne odbit ? Alebo fakt venovat cas a snazit sa v ramci slusnosti odpovedat ? ako som uz zistil, to posledne sa neoplaca. Vela usilia za nic. "Za dobrotu, na zobrotu". Takze volim nieco medzi tym vsetkym.
ado napísal:... potom prechádza zmluva na fázu úveru, ktorý momentálne nemá na trhu konkurenciu :-)
a o ktorom hovoris ? U1, U2 ? a uz si si niekedy ratal, ako dlho by si musel clovek sporit odporucanu sumu aby dosiahol HC 64 ? :)
ado napísal:keď už teda vravíš a, povedz aj b. A ak mi stále chceš tvrdiť, že hypotéky sú lacnejšie, tak ti zase musím povedať preplatenosť preplatenosť preplatenosť ... Myslím celkovú preplatenosť. A tvrdenie, že človek vo fáze medziúveru finančne vykrváca :-) To nemyslíš vážne, po skončení doby fixácie sú splátky hypoték vyššie, ako u najdrahšieho medziúveru. Ak mi budeš vravieť, že to tak nie je, mám skúsenosti z praxe, ohľadom tých splátok, úroku na hypotéke, kde som doteraz natrafil len na jednu hypotéku s úrokom nižším ako 8 % po fixácii, aj to u klienta s mesačným príjmom okolo 2000 eur.
bla bla bla ... trepes blbosti. Ziveho klienta s hypotekou vo vyroci fixacie si zjavne este nevidel.
ado napísal:Ak by si mal naozaj taký prehľad, vedel by si, že napr. PSS má momentálne k dispozícii voľných okolo 10 000 000 eur, s ktorými nemá čo robiť, tak prečo by mala poskytovať najdrahšie stavebné úvery.
to je zaujimave, podla toho co mi hovorili pred 6timi rokmi na skoleni v OVB podobnu volnu sumu mala PSSka aj vtedy. Neskutocne stabilna institucia ... alebo stabilne skoliace skrypta.
ado napísal:Skús si napr. zistiť čo je to následný medziúver v PSS, s ktorým prišla PSS v tomto roku a potom mi oponuj.
No pouc ma. Ze si to ty, predsa len ti sem dam jeden priklad - priklad urokovych sadzieb. V prilohe mas urokove sadzby k dnesnemu dnu na uvery SLSP a tych tvojich slavnych medziuverov v PSS. Mas tam aj tvoj uzasny nasledny uver. Aky je rozdiel v splacani medziuverov (istinu nesplacas) a normalny uverov (splacas aj istinu) uz urcite vies z mojich clankov.
Prílohy
SLSP.PDF
(60.98 KiB) 432 stiahnutia
medziuvery.PDF
(99.67 KiB) 386 stiahnutia
ado
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2010 1:15 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa ado »

:-) pekne pekne pekne, ako myslíte :-) Ani jeden z vás tu nepovedal nič na maximálnu preplatenosť, čo už s vami. Kašlite na to. Veľa šťastia prajem :-)
Ladislav
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 20 11, 2010 12:06 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa Ladislav »

ado napísal:No neviem, že kto je ten, kto písal ten hlavný článok o stavebnom sporení a o úveroch, ale mal som pocit, že je to človek, ktorý robí v niektorej komerčnej banke, ktorá ponúka hypotekárne úvery :-) Na jeho reči o tom, že aké sú stavebné úvery a medziúvery v stavebných sporiteľniach nevýhodné môžem povedať: 1. Najdôležitejšie pri všetkých úveroch je vedieť, aká je ich celková preplatenosť, toto ale žiadna hypotekárna banka nedokáže povedať, pretože ich 4% úroky na hypotekách sú fixované na určité obdobie od 1 do 5 rokov, potom úrok stúpne nad 8%. Mohol by byť aj pod 8%, ale to by príjem žiadateľa o hypotéku musel byť aspoň 2000 Eur mesačne. Akákoľvek hypotéka nemôže konkurovať v žiadnom prípade stavebnému úveru, ani medziúveru čo sa týká preplatenosti. Navyše hypotekárne banky v prípade predčasného splatenia hypotéky, prípadne pri mimoriadnych vkladoch dávajú pokuty. Pri medziúvere sú 2 účty, jeden, kde si každou splátkou znižuje človek istinu, druhý, kde spláca úroky. Pri hypotékach sa istina znižuje približne len 3 mesiace za rok. Príklad, hypotéka vo VÚB banke na 1 000 000 korún znamená, že klient nakoniec vráti 2 600 000 korún. Preplatenosť 1 600 000 korún. Tak o čom tu hovoríš? Preplatenosť pri medziúveroch je max. v takomto prípade 1 000 000 korún. Navyše tvrdenie, že sa znížia úrokové sadzby na hypotékach je smiešne, lebo stále to bude len na obdobie fixácie. Navyše v stavebných sporiteľniach si klient môže zvoliť, aký úrok chce :-) Takže neodrbávaj ľudí.
Ladislav
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 20 11, 2010 12:06 pm

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa Ladislav »

OCH neuveritelne to kd e si nabral taku informaciu ze vyberies 1000000sk a preplatis 1600 000sk a spolu 2 600 000sk ?? ty brdo to tu etse nik na to nereagoval sak to je somarina ,
peter.smd
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 29 04, 2007 12:05 pm
Bydlisko: SLOVAKIA

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa peter.smd »

Peter Cmorej tu píšeš riadne bludy. Úver cez PSS je ďaleko výhodnejší ako úver v ktorejkoľvek inej banke. Sa zobuď.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Stavebné sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

skús napísať aj nejaké čísla a fakty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"