Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Odkaz na rozhovor o kvant tradingu: http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... trike.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Enjoy!

Matin, ekonom, Chicago USA
http://www.strikeronline.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15801
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1397 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobrý článok. Dík.
Okolo AOS je na trhu naozaj málo vierohodných informácií :wink:

Odkaz pre Filipa:
Ak by Martin dovolil, ten článok by sa hodil pridať natrvalo do ,,magazína,,.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa Airmike »

MartinUS napísal:Odkaz na rozhovor o kvant tradingu: http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... trike.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Enjoy!

Matin, ekonom, Chicago USA
http://www.strikeronline.com" onclick="window.open(this.href);return false;
len taka drobnost.ale podla mojho nazoru dost podstatna. ten clanok a aj clanok ktory mu predchadzal boli povodne pisane ako opis mechanickych strategii . neviem ci ste si s Tomasom uplne porozumeli ale mam dojem ze tomas mal na mysli trochu iny druh systemov. nieco co prezentuje na svojom webe uz dlhsie. a to su zmechanizovane systemy na styl breakout premarket range a podobne smerove strategie. vsetko zalozene na smerovych modeloch a momente. cela saga o mechanickych systemoch na financniku je o tom ze dobry mechanicky system musi mat vysoke Rko , a stavkuje sa na trendy. chlapci totiz nepripustaju to co popisujete nizsie a to su kvantitativne modely. neviem ci je to zamer :) alebo malo informacii. ale vacsina zmechanizovanych kvantitativnych modelov tvoria arbitraze a nesmerove strategie ,marketmaking. alebo len ciastocne smerove strategie. okruhy a trading volatility a podobne.
myslim ze ten clanok by bol podstatne lepsi, ak by ste tieto dve kategorie odlisili vy ako profesional, a nenechali pliest dokopy veci ktore k sebe nesedia , podebatili si s autorom o tom ze nie vsetko co sa trejduje mechanicky je zalozene na subore indikacii z historie .. to ze tomas stale spomina timeframe a podobne veci prevzate s diskrecneho tradingu ma len presviedca ze obaja ste mali na mysli asi nieco ine.

kazdopadne to co ste napisali o kvantitativnych metodach je samozrejme super. len neviem kolko s citatelov pochopilo ze to nieje to co v predoslich clankoch opisuje autor.

je to zrejme aj s toho ze v minulych clankoch bolo opisovane ze vhodny trh na mechanicky system je ten ktory je extremne likvidny, teda ma nizky BID ASK a tvory velke trendy, ma momentum. dnes popisuje ine veci s poznamkou o forexovej opozicii ma celkom pobavil, ale v podstate to co vnima ako mechanicky system on , paradoxne potrebuje likviditu a volatilitu. to o com ste sa chceli bavit vy su kvantitativne modely a tym a volatilita nesedi a co sa tyka likvidity tak ta je preto lebo sa tam mlatia velky hraci . takze to len ako poznamka, nemyslim to nejak negativisticky, len je trosku sklamanim vidiet ze autor sice chce priniest nieco nove ale ovplyvneny je skusenostami len s toho co pozna a vznika gulas. :)

kazdopadne dakujeme za snahu clanok je na nase pomery kvalitny

PS: ak si to skutocne vezmete ako konstruktivnu pripomienku a nie kritiku, a s autorom sa o tom porozpravate, tak mu prosim skuste vysvetlit ze FX nieje ziadny OTC produkt a nech ho nepporovnava ho s CFD, ked to vidim na webe , trha mi to srdce. a to ani nemusim byt ani v opozicii . dakujem :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak by Martin dovolil, ten článok by sa hodil pridať natrvalo do ,,magazína,,.
autorom je Tomáš Nesnídal z finančníku, čiže súhlas potrebujem do neho :-)
MartinUS
Gold Member **
Príspevky: 430
Dátum registrácie: Po 08 02, 2010 6:52 pm
Bydlisko: Chicago, USA

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa MartinUS »

Zdravim,

to Mika: velmi zajimavy a prospesny prispevek, nicmene tusim neni mozne predjimat, ze likvidita = velci hraci pouze, a dalsi. Ta kniha od Kestnera by asi mohla slouzit jako dobre pocatecni voditko o cem "quant" trading je...

Forex je samozrejme OTC (over-the-counter) trh na burze se obchoduji jen standardizovane derivaty (futures, opce na futures, noveji i mikro kontrakty na CME)...treba zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market" onclick="window.open(this.href);return false;

Happy Trading!

Martin, ekonom Chicago USA
http://www.strikeronline.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa Airmike »

MartinUS napísal:Zdravim,

to Mika: velmi zajimavy a prospesny prispevek, nicmene tusim neni mozne predjimat, ze likvidita = velci hraci pouze, a dalsi. Ta kniha od Kestnera by asi mohla slouzit jako dobre pocatecni voditko o cem "quant" trading je...

Forex je samozrejme OTC (over-the-counter) trh na burze se obchoduji jen standardizovane derivaty (futures, opce na futures, noveji i mikro kontrakty na CME)...treba zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market" onclick="window.open(this.href);return false;

Happy Trading!

Martin, ekonom Chicago USA
http://www.strikeronline.com" onclick="window.open(this.href);return false;
nuz dakujem za tip na knihu, myslim ze co to som uz o quants precital a kedze ich vidim v akcii kazdy den . tak mam zhruba predstavu co ste chceli citatelom prezentovat.

ohladom OTC a FX. ja som samozrejme nenapisal ze FX je centralizovany , napisal som ze to nieje ziadny podradny OTC PRODUKT kre retail klientelu s ktoreho cenou moze broker manipulovatako je to na spominanom webe stale prezentovane. a prirovnavany s k CFD .
proste myslienka ze FX je trh s ktorym si kazdy broker moze robit co chce je podla mojho nazoru scestna a opakuje sa na webe pravidelne. existuje dost brokerov ktori poskytuju vstup na FX zo svojou vlastnou vnutornou likviditou a manipulacia s cenou je prinajmensom rovnako pravdepodobna ako manipulacie s cenou na burze. dovolim si povedat ze ECN brokeri ktoriberu likviditu z viacerich zdrojov, a maju aj svoju vlastnu vnutornuniesu onic nebezpecnejsi ako produkty obchodovane centrlizovane. dalsiou dogmou dokola opakovanou je ze FX je drahy trh, a to je dalsi omyl. staci len porovnanie poplatkov a preratanie nakladov k value, volatilite alebo akemukolvek inemu parametru. takze to je moja pripomienka k teme.

pardon ak som sa vyjadril nezrozumitelne. :)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa jonatanus »

obavam sa ze najviac tych podvodov bolo preukazanych prave u forex brokerov

prave preto ze neni centralizovana cena, ti moze nafilovat co len chce a ty sa mozes ist stazovat na lamparen...
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa Airmike »

jonatanus napísal:obavam sa ze najviac tych podvodov bolo preukazanych prave u forex brokerov

prave preto ze neni centralizovana cena, ti moze nafilovat co len chce a ty sa mozes ist stazovat na lamparen...
jonatanus

no prave ja si myslim ze sa podobnou debatou asi daleko nedostaneme, pretoze ja som spomenul slovicka ako ECN, z vnutornou aj vlastnou likviditou. nie umele systemy vytvorene podradnymi marketmakermi a dealing desk brokermi ktori sa neobtazuju poskytovat likviditu z viacerich zdrojov. ak niekto vysporiadava obchody sam a robi protistranu. tak to nieje broker, ale parodia na brokera
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa jonatanus »

spominal si retail klientelu a kde trejduje vacsina retailu? ecn to nebude
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa Airmike »

jonatanus napísal:spominal si retail klientelu a kde trejduje vacsina retailu? ecn to nebude
ano presne tak , napisal som ze FX nieje ziadny OTC produkt pre retail klientelu. ked chce niekto obchodovat FX musi mat na to proste podmienky a prostriedky. prezentovanie FX ako lacnej cesty pre zacinajucich fanusikov tradingu ktori nemaju kapital a preto volia FX nieje v poriadku. podla mojho nazoru
RomanS
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 10:53 am

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa RomanS »

jonatanus napísal:spominal si retail klientelu a kde trejduje vacsina retailu? ecn to nebude
http://www.finviz.com/store/forex-brokers.ashx

co povazujes za retail?... "najdrahsi" ECN je IB lebo potrebujes $25k na otvorenie... ale je tam plno inych ako MBtrading...

preco ked ludia vedia naskrabat par supiek tak idu na CFD a nie k "lacnemu" ECN ? :roll:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa jonatanus »

RomanS napísal:preco ked ludia vedia naskrabat par supiek tak idu na CFD a nie k "lacnemu" ECN ? :roll:
pretoze su sprosti.. najdu brokera ktory ma najvacsi leverage, minimalne konto na otvorenie, "najvyhodnejsie" poplatky a zoberu nasporenych $500 a idu zarabat miliony...

komu by sa chcelo trapit s akciami ked forex je taky jednoduchy?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15801
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1397 times

Re: Jak je to s kvantitativnim tradingem?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

RomanS napísal:
co povazujes za retail?... "najdrahsi" ECN je IB lebo potrebujes $25k na otvorenie... ale je tam plno inych ako MBtrading...

preco ked ludia vedia naskrabat par supiek tak idu na CFD a nie k "lacnemu" ECN ? :roll:
ECN je elektronický trh, kde sa priamo páruje ponuka a dopyt.
Keď zavrie burza, tak u akcií fungujú len ECN trhy. Najznámejšie sú
Arca (bývalý Archipelago) a Inet (bývalý Island).
Skrátka jeden trader nahodí cenu a druhý trader to od neho kúpi, bez toho aby potrebovali burzu a marketmakerov.
ECN fungujú aj počas burzových hodín, ale na burze vtedy robia ceny marketmakeri. ECN fungujú aj u forexu.
Podmienkou ECN je , že musí ísť o brokera s priamym prístupom na trh (direct access).

IB aj MB trading sú direct access brokeri a ešte k tomu tzv. deep discount brokeri. Deep discount znamená úplne najnižšie ceny, bez extra pridanej hodnoty. Niečo také ako veľkoobchodník, ale prístupný aj pre menších klientov (napríklad ako Metro medzi obchodmi).

Nie je pravda, že u týchto brokerov treba 25k na otvorenie účtu. Myslím, že u IB treba 10k a 5k u klientského účtu.
Rule 25k znamená, že v celej Amerike, u každého amerického akciového brokera treba mať na aktívny DAYTRADING minimálne 25k na účte.
Kto nemá 25k, ten môže urobiť len 3 daytrady za týždeň (každý DT sa obnoví po piatich pracovných dňoch).
Takých trejdov, že niečo kupíte dnes a predáte zajtra môžete urobiť hocikoľko.
Takže začať sa dá z menej, u deep discount brokerov ide o tých 5-10k (pretože fungujú ako velkoobchod, nemajú záujem o netrejdiacich klientov) u iných zvyčajne 500-2000 USD.
Treba si však uvedomiť, že na margin sa dá obchodovať ( a teda aj shortovať ) len od hranice 2000 USD.

Prax je taká, že väčšina ľudí chce hrať ,,na ostro,, ihneď od začiatku a preto sa ulakomia na každé obchodovanie, ktoré je prístupné. A najprístupnejší sú tí najhorší ,,brokeri,, - ktorí v pravom slova zmysle ani brokermi nie sú. Často ide len o obchodovanie s ,,druhej,, alebo ,,tretej ruky,,.

Jediným východiskom je postupovať trpezlivo a racionálne.

Kto nemá trpezlivosť:
a) potvrdiť si papertradingom, že na to má
b) našetriť si na otvorenie účtu u dobrého brokera
c) racionálne si vybrať najlepšieho brokera
d) obchodovať len finančné nástroje, nad ktorými vie víťaziť

...ten pravdepodobne nebude mať trpezlivosť, ani rozum zvíťaziť sám nad sebou.
A úspech na burze znamená zvíťaziť sám nad sebou.
Nie nad burzou. Nad sebou.

P.S.
Sám som začínal tak, že som vrazil do burzy menšie peniaze, ale veľa pokory. Nedal som na začiatok viac ako za staršie auto.
Pointa je však v tom, že investoval som len raz a už nikdy viac.

Peniaze nie sú dôležité. Dôležité je investovať čas a rozum.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"