Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

článok o nehnuteľnostiach a o tom prečo ďalej porastú:
http://ako-investovat.sk/index.php/nehn ... astu-.html
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal:článok o nehnuteľnostiach a o tom prečo ďalej porastú:
http://invest-mag.ako-investovat.sk/ind ... astu-.html
Nehovorili si toto pred par rokmi aj v USA? A jeejda - ono im to nejak nevyslo :)

ps: nic nerastie vecne :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

hej, hej - nič nerastie večne. Ale zároveň tu nemáme zatiaľ tak veľkú bublinu jak tam. Možno časom narastie. Ale čakať, že o rok sa ceny prepadnú o 20-30% je rovnako nereálne, ako počítať s 15-30% rastom cien donekonečna.
nycol
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 08 04, 2008 12:44 am

Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa nycol »

Perfektný článok.. 8)
Veľa dobrých postrehov... chválim!!! :)
Som ešte len studentka, ale takéto informácie ma teraz zaujímu z dvoch dôvodov.. jeden.. rozmýšľame s priateľom o kúpe bytu a nevieme sa rozhodnuť: kedy??? :?: ale odpoveď už poznám ...ČÍM SKôR :wink:
a druhy dôvod je téma mojej bakalárskej práce.. : Analýza cien nehnuteľností na bývanie

inak som sa celkom dobre na niektorých vetaj aj pobavila napr. "„USD už nemá kam klesať, to sa musí obrátiť“. Toto som počul keď bol dolár 35 Sk, potom keď bol 30 Sk a naposledy keď bol 24 Sk. V takýchto prípadoch mám dobrú radu. Zoberte si papier formátu A4 a čiernou fixkou si naň veľkým napíšte 1 USD = 5 SKK. Papier to znesie. " :D :D :D

Ešte raz pochvaľujem :wink:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Dakujem nycol :wink:

Bobikpp: sice som to tam nenapisal z mosta doprosta, ale hovoril som o nominalnom raste cien nehnutelnosti - o nom som presvedceny, nie o raste realnych cien - tie uz podla mna velmi rast nebudu. Prave rast realnych cien by sa skoncil bublinou.

Co sa tyka USA - myslim, ze som dostatocne opisal dovody preco to u nas nehrozi.
neviditelny
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2007 10:58 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa neviditelny »

zdravim, celkom dobry clanok. Niekde usmev, inde mozno plac. Pre niektorych.
ja som salesman a robím vo financnictve. Kedze kazdy prvy klien :-) investuje do nehnutelnosti - skor vsetci ako developeri, tak sa ich pýtam, že čo a ako:-)
zaujimavosťou je, že v blave v poslednom čase medzi veľkými hráčmi prevládajú rovnaké tendencie a vyjadrenia typu:
---za rok 2007 som predal 700 bytov v blave a 70% mojích klientov tvoria dôchodcovia z nemecka, anglicka a írksa. Chceli ich prenajať za pekné nájomné. Problém je, že ceny v blave za 2 roky rast 30 - 40%. Nájomné stojí. Momentálne čakajú na euro ( nikto nevie, prečo čakajú na euro, ale fuck off) a už teraz sa ozývajú, že budú predávať byty po zavedení eura a chcú minimálne to, čo do toho vložili (môžu to predať teraz za vyššiu, ale nechcú, hlupaci) a otáčajú sa na čierne more - bulharsko a rumunsko----

neviem, či to tak bude, ale niektorí developeri hovoria, že sa ceny min. zastavia, ak neklesnú. Je zaujimavé, že to ńehovorí iba jeden :-)
K čertu s tým - podme na to
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

hmm, tak som zvedavy, ze by predsa len previs ponuky nad dopytom ?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Lobista »

Ceny bytov idu hore a najomne nerastie ani nominalne?
Takze, ked si to teoreticky rozoberieme, tak zrejme vsetci vlastnici cakaju len na "kapitalove zhodnotenie" nehnutelnosti, a teda predpokladaju vysoky rast najomneho v buducnosti, co vzhladom na buducu zrejme vysoku inflaciu nie je nerealne. Avsak, ak ta nepride, tak je len otazkou casu, kedy ceny pojdu dole. Je velmi zaujimave, ako ocakavania hybu ekonomikou... :D
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Dalsi clanok o tom, ze ceny nemovitosti porastu...

http://bydleni.idnes.cz/dokud-roste-pop ... ty_bdp_web


Neviem, ci som v tomto smere velky pesimista, ale nejak sa mi to cele prestava pacit - vsade citam ako su nehnutelnosti vyhodnou investiciou, ako ceny porastu,...A negativne clanky (napr. typu zacinajucej resp. prebiehajucej hypo-krize v Spanielsku) aby clovek hladal lupou....No - mat nejaky dom/byt navyse, tak ho predam a pockam si par rokov resp. kupim si nieco v spanielsku :lol:
neviditelny
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2007 10:58 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa neviditelny »

inak ceny nehnutelnosti su v niektorych oblastiach blavy celkom slusne
v eurovei (ci jak sa to bude sklonovat) je garzonka za 10 mega. Tak sme sa bavili s chalanmi, ze dame po 1 mega kazdy, trojposchodove postele a mozme si to dat na vizitky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
K čertu s tým - podme na to
charonme
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 22 05, 2008 5:04 pm

dovod, preco ceny nehnutelnosti budu klesat

Príspevok od používateľa charonme »

Jeden z dovodov, preco ceny nehnutelnosti budu klesat je, ze su uz tak velmi vysoke, ze len malo ludi je ochotnych tolko platit. Inymi slovami dopyt po drahych bytoch je maly, ponuka drahych bytov je velka. Preto ceny zakonite musia klesat. Ale naco vypisovat dlhocizne clanky a odovodnenia, ked sa to da aj jednoduchsie: (pre istotu som cenzuroval odkazy na predajcu aby som nebol obvineny z reklamy)

Obrázok
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: dovod, preco ceny nehnutelnosti budu klesat

Príspevok od používateľa Andrej »

charonme napísal:...len malo ludi je ochotnych tolko platit...preto ceny zakonite musia klesat...
Ano, ak je tento tvoj predpoklad spravny, mas pravdu. Ak nie je, nemas. Mas nejake konkretne cisla ohladne ochoty ludi platit? Lebo ja som nejake videl o naraste hypouverov :?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

charonme, nepodlozene tvrdenie, varis z dojmov
charonme
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 22 05, 2008 5:04 pm

podlozene pozorovanim

Príspevok od používateľa charonme »

moje tvrdenie vychadza z pozorovania, ze novostavby sa nepredavaju az tak "dobre" ako to tvrdia investori, mnohe novostavby (dokonca aj tie dostavane) su stale este prazdne, niektore ktore sa stavaju vyhlasuju "akcie" a stale maju problem predat obrovske a dispozicne zle riesene byty. Druha vec je, ze takych ludi, ktori chcu "vyriesit byvanie" a zaroven maju prijmy dostatocne na sucasne ceny bytov nie je nekonecno, je ich len maly zlomok obyvatelstva. Nepisem ziadne novinky, toto vsetko predsa vsetci vieme, tak na co sa tvarime?
.
A tamten screenshot som si nevymyslel, je naozajstny.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: podlozene pozorovanim

Príspevok od používateľa Andrej »

charonme napísal:moje tvrdenie vychadza z pozorovania, ze novostavby sa nepredavaju az tak "dobre" ako to tvrdia investori
to je jasné, obchodníci vždy preháňajú
charonme napísal:niektore ktore sa stavaju vyhlasuju "akcie"..,.
...a niektore zase nie. "Niektore" je velmi felxibilne slovo. :wink:
charonme napísal:Druha vec je, ze takych ludi, ktori chcu "vyriesit byvanie" a zaroven maju prijmy dostatocne na sucasne ceny bytov nie je nekonecno
Byty sa nekupuju len na byvanie. Prijmy nie su nemenne.
charonme napísal:Nepisem ziadne novinky, toto vsetko predsa vsetci vieme, tak na co sa tvarime?
Nikto ti neberie pravo na nazor, od toho je toto forum aby si ludia vymienali svoje nazory. Len treba ostat nohami na zemi a chapat rozdiel medzi nazorom a faktom.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

Poviem to takto - nebude vynimka, ak do roka spadnu ceny niektorych bytov o 30 percent.
Pisem si to do poznamok, kolko ludi (investorov, zahranicnych ludi a pod) sa ma pyta na ceny a ci uz maju predavat. od leta 2007 je tento narast uplne jasny, od februara 08 doteraz ich bolo tolko, ako za cely rok 07 dokopy. Bublina sa nafukuje az dovtedy, kym praskne - a to uz nie je daleko.

P.S. Hovorim hlavne o Bratislave, situaciu mimo sledujem len okrajovo.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette, mozno sa castejsie stretavas s tymi istymi ludmi :wink:

Nehovorim, ze nepride kratkodoba korekcia, mozno aj vacsia, ale ze by nejaky krach ? :)
To si fakt myslite, ze HB Reavis s Twin City, Jerry a Tom s Panorama City a dalsi investory tych desiatich 40 poschodakov v okoli Apolla, to maju tak zle preratane, ze este ani nezacali stavat a uz je prehriaty trh ??

Stavim sa, ze aj za dva roky tu budu niekto pokrikovat o krachu rovnako ako Vy teraz.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Andrej »

peter.cmorej napísal:Stavim sa, ze aj za dva roky tu budu niekto pokrikovat o krachu rovnako ako Vy teraz.
Ked nad tym tak rozmyslam, pre mudreho investora je presne toto dobre - ked maju ludia opacny nazor na vyvoj trhu. Cim rozdielnejsie nazory, tym lepsia sanca na dobry obchod. 8)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

teraz by som sa zastal Petteho:

V niektorých konkrétnych realitách tých 20-30% smerom nadol kľudne môže prísť. Akurát celoštátny priemer sa na také čísla (ročne) určite zatiaľ nedostane.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej napísal:To si fakt myslite, ze HB Reavis s Twin City, Jerry a Tom s Panorama City a dalsi investory tych desiatich 40 poschodakov v okoli Apolla, to maju tak zle preratane, ze este ani nezacali stavat a uz je prehriaty trh ??
no jednak aj keby to kleslo 20%, tak pre nich to bude asi taka zmena ze miesto 100miliard zarobia 80 a za druhe, predpovedat ceny (hocicoho, od akcii, cez komodity az po reality) nedokaze v podstate nikdo..
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa radvan »

filip glasa napísal:teraz by som sa zastal Petteho:

V niektorých konkrétnych realitách tých 20-30% smerom nadol kľudne môže prísť. Akurát celoštátny priemer sa na také čísla (ročne) určite zatiaľ nedostane.
v tomto suhlasim ... celoslovensky priemer cien nehnutelnosti je uuuplne onicom cislo ... ako kostolany hovorieval - ma to rovnaky vyznam ako priemerny graf horucky pacientov v nemocnici ... takze proste sa uz nezopakuje situacia ze vsade vsetko islo hore ... ale v niektorych mestach to moze ist pri urcitych nehnutelnostiach 20% dole a v rovnakom case v inom meste pri inom type nehnutelnosti o 30% hore ... vzdy zavysi od toho, co to je, kde to je atd atd ... proste ako akciovy trh ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
charonme
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 22 05, 2008 5:04 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa charonme »

o krachu a prepade tu snad nehovori nikto, prasknutie bubliny znamena skor vytriezvenie a prebudenie sa kupujucich, ktori uz nenaletia na reci o neustalom raste cien. Ak niekto este stale nevidi prazdne novostavby a "akcie" na ich predaj, mozno otvori oci pred novinami?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

no tak to je asi to posledné médium na ktoré by som sa spoliehal :-)

na začiatku roka tam písali o dvojcifernom raste pre tento rok :mrgreen:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.ta3.com/sk/relacie/6_analyzy ... -bod-zlomu

to ze mame voci zapadoeuropskemu priemeru malo bytov je sice fajn, ale kdo tu nema kde byvat? bratislavcan s milion peniazmi alebo naky nezamestnany z horneho vyplachu? no a ten nezamestnany si asi zaco kupi byt? asi za nic.. takze mozme mat statistiku aj 1000 ludi na jeden byt, pokial to bude naka hladova dolina a opaleni spoluobcania, ceny to hore to bude tlacit tazko. iste to neni pripad vsetkych, ale ked chyba na slovensku 150tisic bytov na dorovnanie zapadoeuropskeho priemeru, kolko stych 150tisic si to moze/alebo bude moct v blizkej dobe dovolit..
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:Pette, mozno sa castejsie stretavas s tymi istymi ludmi :wink:

Nehovorim, ze nepride kratkodoba korekcia, mozno aj vacsia, ale ze by nejaky krach ? :)
To si fakt myslite, ze HB Reavis s Twin City, Jerry a Tom s Panorama City a dalsi investory tych desiatich 40 poschodakov v okoli Apolla, to maju tak zle preratane, ze este ani nezacali stavat a uz je prehriaty trh ??

Stavim sa, ze aj za dva roky tu budu niekto pokrikovat o krachu rovnako ako Vy teraz.
Pekne, az na jedno - pozri sa, odkial, z akych penazi pochadzaju investicie Penta, JT, Reavis a pod. Fantasmagorie a "vizie" sa robia velmi lahko z penazi, ktore ziskal otecko podpisom uverov v statnej nim riadenej banke....
Ked sa nieco neriadi realnym trhom, ale funguje vo vlastnej uzavretej bubline, kde sa par zlodejov potlapkava po pleciach "my mame 40 poschodi, ale nie Jozo, dajme 50, ved tam bude logo lepsie vyzerat..."...

len perlicku - po dokonceni NBS mal majitel jednej z tychto troch spolocnosti viziu postavit 100 poschodovu budovu, nakoniec mu to fotrik zatrhol a chlapec dostal Ferrari ako naplast. Len tolko k ich planom a pocitani nejakej realnosti.

Trh nehnutelnosti v BA na realne byvanie je nasyteny, teraz uz ma normalna mlada rodina problem dostat hypoteku na 1 izb byt, teda nieco je tu zle. Neprehanam velmi, ked poviem, ze v BA je nakupenych 10 tisic bytov na kseft - a ten sa s ukoncenim xx percentnych rocnych rastov a vysokych bezproblemovych prenajmov konci, teda sa investicie budu predavat - a nasledky si kazdy domysli.

Toto su realne skusenosti z brandze - vystavby, developmentu, prenajimania vlastnych nehnutelnosti a predaja/kupy par za posledne roky.
filip glasa napísal:teraz by som sa zastal Petteho:

V niektorých konkrétnych realitách tých 20-30% smerom nadol kľudne môže prísť. Akurát celoštátny priemer sa na také čísla (ročne) určite zatiaľ nedostane.
Uz teraz nie je vynimka, ked sa ponukova cena (v realitnych kancelariach a spol - z tychto sa robia vsetky bullshit priemery) a u majitela pri skutocnom predaji lisi o 15 percent, a ti majitelia, co predavaju starsie odkupene byty a maju rozum - radsej vrabec v hrsti ako holub na streche - predavaju aj za menej. len ano, popularnejsie je pisat dristy analytikov a "zastupcov asociacii".
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Plne suhlasim s Pettom - ceny pojdu dole - nie naraz, nebude to nejake velke praskanie bubliny, ale dole pojdu resp. budu par rokov kulminovat na +- tej istej cene - nic nerastie donekonecna...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

to je potom bobik stabilizácia cien a nie splasnutie bubliny. Porovnaj si medziročné poklesy v tých najexponovanejších štátoch, kde bola bublina naozaj obrovská. Ani tam sa celonárodný priemer nedostal nad 20% pokles za rok:
Lotyšsko - 14 %, Estónsko - 6 %, Litva – 0 %, Španielsko, očakávanie pre rok 2008 - 8 %, USA - 11 %, UK - 2 %.
A to tam bola vyhrotenejšia situácia ako u nás. Samozrejme ešte klesať nejaký ten rok budú, ale nie dvojcifernými číslami. Reality nie sú akciový trh a nemôžeme tam čakať podobnú volatilitu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip myslim ze v japonsku by si nasiel zajimavejsie cisla :lol:

Obrázok
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal:to je potom stabilizácia
Dobre -tak na tomto sa zhodneme - pomenovanie sitacie ktora nastane asi najlepsie vystihuje toto pomenovanie... :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

jonatanus: No to Japonsko je jasná vec, ale myslím, že toto čo tu máme teraz sa s tým Japonskom ešte nedá porovnávať.

Inak k tým chystaným projektom. Ono nie len nejakí tkáčovci a podobní rýchlokapitalisti môžu zle odhadnúť dopyt. V Amerike aj v Británii sa popálili aj zavedené developerské firmy s desiatkami rokov skúseností. Boom je boom a málo kto zo sektoru dokáže vystihnúť vrchol. Myslím, že to ani neskúšajú.
Podobná situácia je aj v Prahe kde nie len domáci, ale aj skúsenejší zahraniční developeri prepálili kancelárie a obchodné centrá.

bobik: no šak uvidíme aké dramatické to bude. Univerzáne doporučenie a la predpovedači z wall street: hold až sell
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

na Slovensku treba dlhodobo oddelovat Bratislavu a zvysok.
Ceny v BA su bublina - vyhnana vyuzitim bytov ako investicie. Medzi rokmi 2005-2007 sa byty stavali na jeden ucel - predat ich este pred postavenim zahranicnym spekulantom, fondom, nieco malo bohatsim slovakom. Keby sli takto predavat zahradky s trpaslikmi, robilo by sa to. S funkciou bytu - byvanie to malo co do cinenia, ak neratame cast kupenu za ucelom dlhodobych prenajmov. Islo o ciste vytvaranie penazi peniazmi. Mensia cast celku sa predala na skutocne byvanie - kto neveri, nech si urobi par dni po sebe turu po BA novostavbach a spocita svietiace okna. U starych panelakov svieti 80-90 percent, u vacsiny novostavieb cca 30, u tych totalne spackanych (na ktore sa ani blbec nedal nahovorit) 1 z 10.
Ceny bytov v BA su nad priemerom Prahy, blizia sa Viedni, su vysoko nad priemerom porovnatelnych 420 tisicovych miest bez metra v EU...

Ak ratam, ze sa zacinaju stavat nove stvrte s tisickami dalsich bytov, s tym, ze po prechode na euro zmizne tato cast rastu hodnoty pre zahranicnych, presun zaujmu na dalsie podobne krajiny (rum, bul, ukrajina, balkan), koniec masovej hysterie "byty mozu LEN rast" atd, nasledky su jasne. Kto chytil vlnu, nabalil sa, vlna je uz ale pri pobrezi a za chvilu sa rozbije.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

neoddeloval by som bratislavu od zvysku. Niektore mesta su tiez pekne nafuknute. Nepredane novostavby su aj v regionoch.

A obdobne to bolo vo vsetkych statoch kde uz bublina splasla - ziadna novinka. Ale aj tak tie ceny medzirocne neklesli nejak extremne. Alebo teda ano, lebo 15% za rok je u realit uz extrem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

Amerika už má tiež 14% pokles za marec (medziročne)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette: dam ti jasnu otazku, ked tolko rozpravas o krachu, pokles o kolko % ocakavas ? co je pre teba krach ?
Mimochodom pouzivas argumenty, ktore som vyvracal v clanku, ku ktoremu je tato diskusia.
A ten zvysok mas nepodlozeny. Ked tvrdis, ze je nieco vyssie ako niekde inde, tak to podloz cislami a zdrojmi.
Ad. Japonsko - to bol pokles za 25 rokov, nie za chvilu. A pokles realnej hodnoty, nie nominalnej, right ?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:Pette: dam ti jasnu otazku, ked tolko rozpravas o krachu, pokles o kolko % ocakavas ? co je pre teba krach ?
Mimochodom pouzivas argumenty, ktore som vyvracal v clanku, ku ktoremu je tato diskusia.
A ten zvysok mas nepodlozeny. Ked tvrdis, ze je nieco vyssie ako niekde inde, tak to podloz cislami a zdrojmi.
Ad. Japonsko - to bol pokles za 25 rokov, nie za chvilu. A pokles realnej hodnoty, nie nominalnej, right ?
Krach je stav, ked nevyjde povodny plan a nevyjdu ani plany B, C a zachranny D pri akomkolvek projekte. Ked to premietneme do realit, je to napr nepredany postaveny bytovy dom, bez najomcov ako plan B, pripadne na nule rozpoctovo ako plan C, a vo finale v takej strate, ze investor nevie plnit svoje zavazky napr voci financujucej banke. Toto, ak sa deje vo viacerych pripadoch, je krach - kedze casti davaju celok. Ano, na priemeroch to byt vidiet nemusi - reality su viazane na miesto, max mesto a kraj - neprenesies ich uz postavene tam, kde by si ich este predal. Toto uz sa deje v niektorych projektoch. Ine sa rusia, pri inych sa velmi silno zvazuju dalsie predtym planovane etapy. Ano, navonok ide vsetko fajn - masova hysteria este stale je, aj ked uz slabe, ozyvaju sa prve hlasy proti, prve clanky... Chapem, ze pre zainteresovanych (aj pre nas napr, ked sme pri tom, Peter), by bolo lepsie, keby byty sli este hore - ale to je len prianie.
Riesit poklesy priemerov je hovadina. Ty nezjes nic a ja cele prasa, ale v priemere sme obaja vyborne najedeni.
Ako som povedal, u niektorych bytov a domov bude v po

hode 30 percent pokles REALNEJ predajnej ceny.
Uz teraz stoja novostavby, ktore nie su predane, idu na ne akcie (samozrejme v tichosti, hovori sa o nich az s kupcom), ine davaju predtym nevidane vyhody (garaz v cene, vybavenie bytu...). Ticho pred burkou.

To, ze si ich vyvracal z tvojho uhla pohladu, neznamena, ze si ich vyvratil:)

Nepisem clanok, diskutujeme vo fore. Pisem realne skusenosti, nebudem tu davat rozpocty nasich stavieb, cisla z nasich prenajmov a pod.

Ked chces cisla - zoberme usa. pomozem si clankom z Vanharovho blogu - http://www.podnikanivusa.com/2008/05/28 ... ic-dolaru/
ide len o ukazku, ze ceny klesaju - a budu aj tu. Preco? dovody som vymenoval v minulom prispevku, a ten hlavny - ceny bytov su vzhladom k prijmom nadstrelene, teda tie kvalitne byty sa budu drzat, tie o nicom kralikarne a spol budu musiet klesnut, aby nasli kupcu - teraz uz realneho obyvatela, dalsi spekulant to nekupi.

"Treba jeden byt co ted muzete koupit za 275 tis. se jeste pred rokem a pul prodaval za 440 tisic." A to sa stavim, ze ak zoberiete cash, dostanete ho za 250 tis.

Niekedy netreba verit statistike, cislam atd, ale otvorit oci a pozriet sa okolo seba.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vidis, zasa porovnavas neporovnatelne: USA a SR. Ako keby sa u nas davali hypoteky bez preukazovania prijmov Mexicanom.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:vidis, zasa porovnavas neporovnatelne: USA a SR. Ako keby sa u nas davali hypoteky bez preukazovania prijmov Mexicanom.
Nikto nic neporovnava. Je to proste fakt, deje sa to, nie len v USA, ale aj v EU - GB, Spanielsko atd.
Slovensko preslo boomom - dostalo sa na mapu investicnych nehnutelnosti, zviezli sa natom aj investujuci Slovaci... Toto ale konci, ak stale nechces chapat dovody a realitu...

Realita je jasna - ceny nehnutelnosti su nadsadene - pre ten ucel, na aky maju sluzit - byvanie.
1izb byt - 2,3 mil. Priemerna HRUBA mzda 21 tisic - teda v cistom cca 18 podla poctu deti a pod.
Hypoteka na 2,3 mil = 2,3 x 1,9 na 30 rokov = cca 12 tisic (a to beriem dnesne uroky) = nezostane cca ani zivotne minimum. Este nieco?
Navyse - Slovensko od roku 1999-2000 a hlavne od 2003 hospodarsky rastie - teda v preklade sem prisli zahranicne firmy vyuzivat smiesne platy, cisto slovenske subjekty tvoria malu cast HDP. Uroky su nizke, vsetci veria, ze im budu rast platy a pod - toto ale nebude donekonecna - situacia sa raz zhorsi, bude menej pracovnych pozicii (spomen si na obdobie 1993-1999 - skutocne nebola praca, aj ked clovek robit chcel).

Skus mi povedat, preco si myslis, ze ceny 2000-3000 tisic euro/m2 v novostavbe v BA nie su vysoke vzhladom na 700 euro/priemerny plat.

Ked odhliadneme od toho, ze struktura vydavkov pri nizkych prijmov je ina, ako pri vysokych - jednoducho vacsinu platu das na zakladne prezitie. Od toho, ze podla klasifikacie EU je byt pre 4 clennu rodinu do 120m2 socialne byvanie... Od toho, ze kvalita novostavieb - dispozicia, material, lokalita je vacsinou mizerna, v lepsom pripade priemerna. Od toho, ze Bratislava sa hra na europske mesto, pritom nema metro, doprava je zavisla na jednom moste, kvalita zivota je velmi podpriemerna oproti trochu drahsim zapadnym mestam...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

priemerné ceny:

keď hovoríme o nehnuteľnostiach na Slovensku, tak hovoríme o priemere. Keď hovoríme o americkom trhu akcií, tak hvooríme o priemere. Priemer nie je žiadna hovadina. Ak hovorím o nadhodnotených ccenách na Slovensku, tak logicky musím hovoriť o priemere.
Ak by mali byť nadhodnotené len niektoré projekty a byty, tak ma to vôbec nezaujíma. Ak sú nadhodnotené všetky (alebo väčšina), tak je nadhodnotený priemer. To že nejaký konkrétny byt či projekt padne o 30% nie je nič zvláštne, nič tragické ani významné. O tom snáď ani nemusíme písať.

Rovnako ako ma nezaujíma, že na akciovom trhu spadla nejaká akcia o 85%. To ma nezaujíma. Zaujíma ma akciový index - priemer daného trhu. To pokiaľ sa bavíme o trhu ako takom a nie o konkrétnej firme, komodite, byte.

novostavby:

Vôbec ma netrápi ako sa ponúka garáž zadarmo, alebo ako ponúkajú byty v akciách. Nezaujíma ma ak je výsledná predajná cena v novostavbe nižšia ako v cenníku. Je to len bežná obchodná taktika.
Čo ma zaujíma je, rozdiel v predajných cenách pre rokom a dnes. Nie rozdiel medzi virtuálnou ponukovou cenou pre rokom a predajnou cenou dnes.
Rast a pokles cien vyjadruje rozdiel medzi uzavretými cenami v minulosti a dnes.

Tým nechcem povedať, že tie garáže zdarma a podobne, niečo neindikujú. Indikujú, že sa nepredáva tak dobre. Ale pokles ceny je niečo iné.

Mne je celkom jedno kam tie ceny pôjdu, len si myslím, že tvrdenia z jednej aj z druhej strany by mali byť lepšie podložené.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:Mne je celkom jedno kam tie ceny pôjdu, len si myslím, že tvrdenia z jednej aj z druhej strany by mali byť lepšie podložené.
Kedze na slovensku neexistuje ziadna objektivna databaza... Treba sa pozerat na realitu, a to ludia zahlteni priemermi, statistikami, analyzami nedokazu. 1000 krat opakovana loz sa stava pravdou, a masa ludi za nou bezi.
Statistika je presna veda o nepresnych cislach.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

môžeme stále opakovať to isté dokola. Ty tu hovoríš o realite, ale nemáš čísla. Čo to akože má znamenať tá tvoja realita?

Uvádzané priemerné ceny nie sú síce presne, ale slušne ukazujú trend rastu a poklesu. Ono je pomerne jedno či je uzavretý obchod má v skutočnosti o 5% nižšiu cenu. Toto zníženie je jednorázové a moc nehýbe s trendom. Trendom by zahýbalo to, ak by ponúkané ceny rástli významne rýchlejšie ako ceny realizované. Ak je tam konštantný rozdiel aj 20%, tak na trende to nič nemení. Ak sa rozdiel zvyšuje z 0-30% v priebehu 3 rokov, tak potom to niečo môže urobí.

Stále sa tu nebavíme o konkrétnom pozemku, alebo byte v koloseu a nekritizujeme nejakú konkrétnu investíciu či kúpu na bývanie, ale trh ako celok. A je jedno či meter stojí 55 v štatistike, alebo 53 v reáli. Významne to nemení trend ani násobok príjmu ani výnos z prenájmu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"