Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette, pouzivas typicku demagogicku "argumentaciu" - porovnavas extremy tak ako sa ti to hodi
Ak si niekto kupi 1izb byt, 20 m2, dakde v Raci za 2,3 mil., tak je to bohuzial iba jeho blbe rozhodnutie. Mimochodom, ked hovorime o 1izb., tak tie v novostavbach su skoro vsetky nad 50m2, niekedy nieco nad 40, menej snad nikde nie.
Preco pouzivas priemernu mzdu, ked je to nic nehovoriaci udaj ? pouzivaj median.
O inflacii a raste platov som pisal v clanku.
Prednedavnom som spravil hypoteku 3,4 mil. na 30 rokov so splatkou pod 15 tis., tolko k tvojim poctom.

Pette, nemam potrebu ti argumentovat, ja som si svoje napisal v clanku a neviem preco by som sa mal opakovat. Reagujem iba na pseudoargumenty.
filip glasa napísal: Vôbec ma netrápi ako sa ponúka garáž zadarmo, alebo ako ponúkajú byty v akciách. Nezaujíma ma ak je výsledná predajná cena v novostavbe nižšia ako v cenníku. Je to len bežná obchodná taktika.
Čo ma zaujíma je, rozdiel v predajných cenách pre rokom a dnes. Nie rozdiel medzi virtuálnou ponukovou cenou pre rokom a predajnou cenou dnes.
Rast a pokles cien vyjadruje rozdiel medzi uzavretými cenami v minulosti a dnes.
pravda pravduca
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

charonme napísal:o krachu a prepade tu snad nehovori nikto, prasknutie bubliny znamena skor vytriezvenie a prebudenie sa kupujucich, ktori uz nenaletia na reci o neustalom raste cien. Ak niekto este stale nevidi prazdne novostavby a "akcie" na ich predaj, mozno otvori oci pred novinami?
ešte sa vrtáim k tým hosopodárskym novinám:
http://spw.blog.sme.sk/c/150046/Ako-nep ... nosti.html

pred novinami preventívne vždy oči zatváram
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:pred novinami preventívne vždy oči zatváram
Najlepšie sú finančné týždenníky, kde sa pár dní po posunutej centrálnej parite dočítam, že sa ak by sa posunula, bol by to unikát. Chápem že majú uzávierku, a že sú to týždeň staré informácie. Ale ak pár dní pred posunutím nevedeli ani to že už je to v procese návrhu / schvaľovania (a ten netrvá len tak jeden deň), tak v podstate o tom nevedia viac ako hocikto iný - žiadna pridaná hodnota. To sú potom také informácie ako "stierače stierajú, klaxón trúbi ...".
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Andrej napísal:Najlepšie sú finančné týždenníky, kde sa pár dní po posunutej centrálnej parite dočítam, že sa ak by sa posunula, bol by to unikát. Chápem že majú uzávierku, a že sú to týždeň staré informácie. Ale ak pár dní pred posunutím nevedeli ani to že už je to v procese návrhu / schvaľovania (a ten netrvá len tak jeden deň), tak v podstate o tom nevedia viac ako hocikto iný - žiadna pridaná hodnota. To sú potom také informácie ako "stierače stierajú, klaxón trúbi ...".
tak ja sa ich tak malicko zastanem. O posune centralnej parity kompetentny zatlkaju ako len mozu. Teraz to velmi nebolo vidno, ale pred prvym posunom povedal Sramko asi den predtym, ze ziadne rokovania nie su a zmena parity nie je na programe dna. Keby len naznacili, ze take nieco pripada v uvahu, spekulanti by okamzite zacali nakupovat SKK.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:Prednedavnom som spravil hypoteku 3,4 mil. na 30 rokov so splatkou pod 15 tis., tolko k tvojim poctom.
To si sikovny. Kolko budu splatky po skonceni statnej podpory?
(kedze 3,4 na 30 rokov dava uz pri zakladnej urokovej sadzbe NBS 4.25 perc 16 850Skk/mes)

K ostatnym riadkom - opakujem sa vzdy len raz, to uz sa stalo, teraz sa len pozerajte, a drzte sa panove, ideme z kopca.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:) nie je to zo statnou podporou pre mladych, taku som este neurobil ani jednu, zatial sa to nikomu neoplatilo a asi ani neoplati, nielen pre to skokove zvysenie po piatich rokoch. Ide o uver s progresivnym splacanim. V tomto pripade sa splatka zvysuje kazdy rok cca o 320 Sk.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

s progresivnym splacanim
v tom prípade je to to isté čo spomínal Pette. Splátka sa zvyšuje aj keď nie skokovo.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:Ide o uver s progresivnym splacanim. V tomto pripade sa splatka zvysuje kazdy rok cca o 320 Sk.
Ano, taky je rozumny... Teda ak pocitas, ze budes kazdy rok zarabat viac (co asi kazdy). Finalne ale tu sumu zaplatis, spriemerovana splatka za 30r sa pod realnych 20 tisic nedostane.
O co ale slo - v principe samostatny clovek s priemernou mzdou (alebo ak chces, clovek so mzdou nad 3/4 kvartilom), dokonca aj s BA priemernou mzdou (ta je nieco cez 27 tisic hrubeho, median teda cca 17 tisic) nedostane hypoteku na ziadny 3 izbovy byt (minimum na zivot s rodinou), a na velmi malo 2iz bytov. Ak sa ti stale zdaju ceny bytov bez bubliny...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

nedostane hypoteku na ziadny 3 izbovy byt (minimum na zivot s rodinou), a na velmi malo 2iz bytov.
toto amotné na bublinu nestačí. Rovnaká situácia, keď ti príjmy nestačili na byt, tu bola v 90 tych rokoch keď ceny boli na úplne odlišnej úrovni.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

navyse byt vacsinou nekupuje jednotlivec, ale dvaja
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:.....
Nerad sa opakujem. Toto samotne nie, ale to, preco su tie ceny tak vysoko ano. Staci precitat postupne moje prispevky v tejto teme.
peter.cmorej napísal:navyse byt vacsinou nekupuje jednotlivec, ale dvaja
Ano, a pride dieta, a sme v este horsej situacii, ako sme boli:)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://ekonomika.sme.sk/c/3918332/Ceny- ... rmalu.html

inac jedna podla mna dost podstatna vec ohladom toho co si mozu dovolit "priemerni" ludia. (je to aj vtej diskusii spomenute a nikde inde som si to zatial nevsimol, nezeby som to ale nejak velmi sledoval, takze mozno sa to tu preberalo 2 prispevky dozadu :lol: )

ked zobereme bratislavsky priemerny plat, trocha to zaokruhlime dole na median, trocha dalej to zaokruhlime na ciste.. co nebude viac jak 2x 20=40 tisic na rodinu/domacnost.
da sa ztoho platit hypoteka na 3-4-5-6-7mil byt?
aj keby zrali suchy chleba s vodou - dolezita vec co som si uvedomil sceraj ked mi zena zase pilila usi koli decku - stane sa z 2x 20, 1x 20+1x 5 alebo kolko je ta zavratna palka, minus dalsie vydavky na decko.
kolko ostane na hypoteku? jak sa da zit z 25tisic a platit napriklad 15 hypoteku? no tazko..

skutocne nechapem jak si mozu "priemerni" ludia kupit 3-4-5-6-7mil byt a mat este k tomu deti.

normalna rodina musi prezrat aspon 10tisic, 3-5tisic byt (okrem hypoteky/najmu).. saty, sprostosti, uctet za mobil, atd, nebodaj dovolenka, nebodaj auto...

NEEXISTUJE aby si normalna priemerna rodina (bez nejakych velkych uspor) mohla dovolit kupit byt a mat deti.
a este srandovnejsie to vypada podla tej teorie ze kolko by sme mali mat bytov na 1000 obyvatelov, bohati uz davno niekde byvaju, priemerni ludia s tym moc nenarobia a chudobni uz vobec.

cenu su jednoznacne bublinove, co sice neznamena ze nemozu byt este bublinovejsie, ale zda sa ze aspon trocha dole by sme ist mohli...
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

jonatanus - ano, dva prispevky vyssie som o tom pisal:)

skoda, ze Slovaci su vzdy ako stado - zacalo sa to nevinnym clankami v roku 2004, potom to vrcholilo 2005-2007 kampanou, kde podla niektorych "analytikov" ma tehla a liaty beton na meter stvorcovy cenu aj 250 tisic. Samozrejme, nikomu nevadilo, ze vacsinu bytov nekupili ludia, fondy a spol na byvanie, ale na kseft (ako uplne kazdy iny tovar, je jedno, co by nakupovali, aj zahradnych trpaslikov). Ked pridame slovensku klasiku - priemerne ceny, rast cien, PR a pod maju pod palcom realitky a banky (teda ti, ktori najviac profituju - developer je silne naviazany na financovanie bankami), este dodnes priemery rastu, ale ceny klesaju. Milovnici priemerov sa budu ohanat, ze to su len jedny nepodarene byty, projekt a pod - ziju v cislach, nie realite. A realita je taka, ze skutocna nezdeformovana cena v BA je dnes nadhodnotena o 50 percent vzhladom na prijmy ludi - a faktory, ktore ju sem vyhnali koncia tento rok, a zaciatkom 2009.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

pette, problém tvojich tvrdení je ten, že kritizuješ nedostatky štatistík, ale sám svoje tvrdenia nemáš podložené ničím len dojmom. Všetky tie neduhy čo si vymenoval sa týkali a týkajú aj Španielska, Írska, Lotyšska, Poľska, Česka atď. Tam to naviac bolo znásobené zmenami úrokových sadzieb (a tým aj úrokov hypoték) pred bublinou ako palivom, alebo na vrchole bubliny ako stopkou. Keď sa pozriem k nám, tak to na nejaké výrazné zdražovanie úverov nevyzerá. Z toho ak to porovnám zo zahraničím, tak to ukazuje skôr na mäkké pristátie.

Ja sa tiež nerád opakujem, ale považovať priemery všeobecne za nerelevantné je hlúposť, pokiaľ sa bavíme o celom trhu na Slovensku (prípadne v BA) a nie o konkrétnych projektoch či užších lokalitách. Nedostatky štatistík sú tu jasné každému, ale zároveň sa bez nich pri žiadnej investícii do cenných papierov nezaobídeme.

Pri cenných papieroch by sme sa týmto spôsobom ani nemohli baviť, lebo každému je jasné, že aj keď trh (priemer) ide niekam, tak samotný papier môže z toho extrémne trčať obidvoma smermi.

To že banky, developeri a realitky si budú spievať až dokonca svoju pesničku tu tiež nikomu zdôrazňovať nemusíš. To je súčasť každého trhu a každý rozumný človek s tým počíta a ich tvrdenia berie z rezervou.

Čo sa týka nadhodnotenia a následného poklesu, tak žiadny katastrofický scenár nečakám. Ak to poopravím, tak pri bytoch je katastrofa aj 10% pokles. Ak toto myslíme ako to avizované splasnutie bubliny, tak OK. Ale nejaké dvadsiatky až tridsiatky jednoducho nebudú. Upozorňujem, že stále hovorím o celom Slovensku a nie o Prievoze, alebo o Vlčinciach.

Komu sa priemery nepáčia, tak nech si založí tému na jednotlivé sídliská, prípadne projekty. Ak sledujeme Írsko, Nemecko, alebo Singapur, tak tam nekukám po poklese ceny nejakého bytu, ale po celom štáte (po prípade v členských štátoch).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nerad Vam to tu narusam svojimi nekonvencnymi nazormi, ale Pette, Jonatanus, zabudate na rast platov. Ja osobne ocakavam nasledujuce roky vyrazny rast nominalnych platov. Dovody som uviedol v clanku, ku ktoremu je tato diskusia.

rodina s 2x20 cisteho v Bratislave bud nema deti, alebo byva u rodicov, alebo im byt kupia rodicia, alebo im pomaha cela rodina az do desiateho kolena. Bohuzial je to tak. Ale prave vdaka tomu rastu platov to tak nebude vecne.

Inak uplne suhlasim s Filipom. Uz viac krat som pisal, ze 10% dole nepovazujem za krach ale za makke pristatie. A nic viac u nas nebude.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

-10% za rok na bytoch je celkom dosť. Aj keď väčšina ľudí čaká asi viac.

V Lotyššsku minulý rok rástla inflácia 16%, platy rástli ešte rýchlejšie, ale byty ( v Rige) išli o 15% dole. Takže pomer cien k platom sa zlepšil, ale aj tak reality idú a pôjdú dole.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej napísal:nerad Vam to tu narusam svojimi nekonvencnymi nazormi, ale Pette, Jonatanus, zabudate na rast platov.
pozri jak rastu ceny potravin, to ti rychlo vymaze rast platu, pokial to takto pojde dalej.
a aj tak, ked bude mat domacnost miesto 20+5, 25+5 (rast 20%), na veci to moc nemeni.
hlavne v bratislave

"sranda" ale je ked ides po ulici vidis viacej luxusnych aut jak bar kde v europe, vsetci su milionari v auparku, atd.. ale ked zoberes ten priemer, bratislava je hladova dolina a mat decko je totalny luxus, jedno, ne to este jak za komunizmu ked normal bolo 3 ci kolko.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

mat decko je totalny luxus,
zas čím sú ludia chudobnejší, tak tým viac detí majú :wink:
Možno čím sú bohatší, tak viac pozerajú na seba a nejaké to materiálne blaho, než na deti.

Ak by sme sa bavili o akciách, tak by sme v tejto situácii nekupovali "index SK bytov" na long, ale ani na short. Veľa akcií je dlhodobo nadhodnotených a nič s nimi nepohne. Neviem ako shortári shortujú, ale asi až keď je niečo extrémne nafúknuté.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:zas čím sú ludia chudobnejší, tak tým viac detí majú :wink:
bohuzial niektori opaleni spoluobcania prave preto ze.. :lol:
Možno čím sú bohatší, tak viac pozerajú na seba a nejaké to materiálne blaho, než na deti.
ano, ale na druhej strane je to aj zodpovednost.. mas priemernu vyplatu, zena na materskej, usporenych 0 korun a platis 15tisic mesacne hypoteku.. dostanes vypoved a si bezdomovec. neviem si predstavit takyto zivot a to mi na obed staci hrachova kasa.
Neviem ako shortári shortujú, ale asi až keď je niečo extrémne nafúknuté.
skorej az ked to zacne padat dole, nikdy neni nic extremne nafuknute tak, aby nemohlo byt este viacej..
zda sa ze nieco sa uz deje, tak uvidime jak velmi dole pojdeme.. tych 10% ale v principe nic neriesi..

jeden argument proti nejakemu prudkemu poklesu je mozno to, ze boom rocniky 75-80 maju teraz 30 a potrebuju niekde byvat...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

to už je úplne off topic
ano, ale na druhej strane je to aj zodpovednost.. mas priemernu vyplatu, zena na materskej, usporenych 0 korun a platis 15tisic mesacne hypoteku.. dostanes vypoved a si bezdomovec. neviem si predstavit takyto zivot a to mi na obed staci hrachova kasa.
no toto nie je len o cigánoch, pozri do minulosti európy, prípadne do celkovo chudobnejších krajín a zistíš, že čím chudobnejší ľudia, tým majú viac detí. Čím bohatšia krajina tým ich majú menej. V bohatších krajinách sa viac cení hmotný majetok než deti.

Ešte viac off topic: Keby som mal diverzifikovať budúce dôchodkové príjmy, tak vsadím aj na dobre vychované deti. Ak by mali padnúť všetky trhy, tak jediné aktívum, ktoré bude mať cenu bude ľudský kapitál.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:pette, problém tvojich tvrdení je ten, že kritizuješ nedostatky štatistík, ale sám svoje tvrdenia nemáš podložené ničím len dojmom.
Velmi rad by som ti ukazal objektivne cisla, presad povinnu registraciu maklerov, kazdeho obchodu za skutocnu predajnu cenu, pomer vyuzitia bytov/prazdnych bytov, pocet bytov/domov dalej prenajimanych, kreditnu historiu kupcov atd, a uvidis skutocne statistiky, ktore vychadzaju z REALNYCH cisiel. Ak sa bude dalej tvorit statistika z ponukovych cien vybranych realitnych kancelarii, nebudem takuto statistiku nijako popierat, kedze je to od zakladu blabol.
Dojem, podlozeny praxou a znalostami situacie je velakrat dolezitejsi ako cisielka - skus porozmyslat, kde vsade "dojem" zachranuje zivoty a naprava teoretikov.

ad Peter - rast miezd...nominalne ok, ked nieco rastie z minima, moze rast velmi rychlo:) Realne mzdy a hlavne disponibilne prijmy nerastu, ale v globale skor stagnuju. A to sme este vo faze, ked hospodarstvo vdaka montaznym halam a presunutym centram zahranicnych firiem rastie (ani nechci pomysliet, co sa stane, ked odidu - a to je len otazka casu, uz teraz sa vela zahranicnych majitelov stazuje, ako korunove vyplaty pre nich zdrazeli, prva vlastovka uz dokonca vratila vyrobu spat do USA).

(ano, su skupiny ludi, ktorym platy rastu 20,30 percent rocne, toto ale nie je cela populacia)

Ad Husakove deti - vela z nich, vacsina uz ma nakupene/vyriesene. Popytajte sa v tej generacii.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:no toto nie je len o cigánoch, pozri do minulosti európy, prípadne do celkovo chudobnejších krajín a zistíš, že čím chudobnejší ľudia, tým majú viac detí. Čím bohatšia krajina tým ich majú menej. V bohatších krajinách sa viac cení hmotný majetok než deti.
to je pravda ale nesuhlasim stym, ze to je preto, ze miesto decka si kupia mercedes.
takisto mozes povedat ze sprosti ludia maju vela deti a mudri malo a nema to nic spolocne z hmotnym majtekom.

vedel by si si predstavit zit - ty priemerna vyplata, zena 5tisic na materskej, uspory 0 a splacat 15tisic hypoteku? to neni o mercedese.

za komunizmu si taketo problemy nemal, sice si mal prd, ale nemusel si si brat hypoteku a nemusel si sa bat ze skoncis ako bezdomovec.
pette napísal:Ad Husakove deti - vela z nich, vacsina uz ma nakupene/vyriesene. Popytajte sa v tej generacii.
vacsina teraz 30 rocnych ludi co poznam ma byt od rodicov, ale tazko povedat na kolko je to reprezentativna vzorka. jeden vzorovy priklad hypoteky poznam, co je slusny programator z daleko nadpriemenrym platom, byt v petrzalke+10 rocne auto, ziaden luxus. (teda s priemernym platom by si to mohol dovolit len velmi tazko a to ma hypoteku na 2.5mil, ne nakych 7)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

pette:
Práve preto, že tie čísla nevieš a nevie ich nikto, tak je väčšina úvah len úvah a to nepodložených. Tie ceny v štatistikách sú vyššie, ale ak by sa zreálnili, tak ako významne by to pohlo minulým trendom, prípadne pomerom plat/cena?

Bije sa tu nepresná štatistika s ešte nepresnejšími dojmami. Jediné čo vime, je porovnať situáciu so zahraničím, kde boli všetky podobné symptómi. A dostaneme sa k nejakému 15% poklesu za prvý rok. Otázka je, kam a ako dlho to ešte pôjde ďalej po poklese v prvom roku.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Andrej »

Podľa mňa to bude pomaly rásť ešte nejakú dobu, napriek tomu že podľa priemerných príjmov sa to zdá nemožné. Dôvodom je tajná procedúra na výrobu peňazí, doteraz úspešne utajovaná. Len s jej pomocou je možné aby pri priemernom príjme 20k behalo po uliciach toľko X5 a Touaregov, aby sme mali vyššiu koncentráciu supermarketov ako v Rakúsku a stále plných, aby bola penetrácia mobilov viac ako 100%, aby sme za benzín platili 2x toľko ako v USA a stále mali zápchy spôsobené poloprázdnymi autami denne voziacimi ľudí do Ba aj 100 km, atď. Žiaľ nemôžem vám o tej tajnej procedúre napísať viac, lebo by som sa musel do konca života skrývať. 8)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Ale ved podla mna tu nikdo po nikom nechce a nikomu nevnucuje nejake cisla - Pette ma dojem, pocit, vidi co vidi, zapojil rozum a vyvodil z toho vsetkeho nejaky zaver, ktory tu prezentuje. Vy sa tu zase na druhu stranu ohanate cislami, statistikami...ALe co bolo skor? Cisla alebo statistiky? Podla mna najprv cisla (nieco ako zrealnenie napr. Petteho myslienok, uvedenie v prax) a z toho sa potom vyvodia statistiky - ten trh s realitami nie je zase taky ohybny, ze ked jeden den klesne cena par bytov, tak na druhy den to bude statisticky podlozene...na tie cisla si treba pockat - A zaver? Filip a Peter zastavaju nazor, ze to co nas caka v cenach realit nebude drzkopad, Pette, Jonatanus a ja zastavame nazor (v mojom pripade nepodlozeny cislami, ale skor dojmami) ze ceny padnu viac (netvrdim ze o 20%) - takze sa respektujem a bude klud :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

no ono je to v podstate jedno, lebo pochybujem že tu niekto tento rok nakúpil nejaké veľké množstvo predražených bratislavských bytov.
A P. Rusko toto fórum nečíta. Navyše to nemusela byť až taká zlá kúpa, lebo asi dostal množstevnú zlavu :)

Andrej - to akože si v robote kopírujete päťtisícky na novej farebnej laserovke?
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Andrej »

Neviete ci su niekde informacie o priemernej spotrebe? Celkom by ma zaujimalo ci to v sucte sedi s priemernymi prijmami, a ake je priemerne rozlozenie. Idem pozriet statisticky urad.

Tak je to tu:
http://www.statistics.sk/pls/elisw/Meta ... so=2&so=40
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Pette »

To Andrej - ja to poviem aj nahlas, privatizacia 1990-20XX a odrobinky z nej. Co odrobinka, to BMW X5 N1.

Bobikpp - velmi pekne povedane.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bobikpp napísal:Filip a Peter zastavaju nazor, ze to co nas caka v cenach realit nebude drzkopad, Pette, Jonatanus a ja zastavame nazor (v mojom pripade nepodlozeny cislami, ale skor dojmami) ze ceny padnu viac (netvrdim ze o 20%) - takze sa respektujem a bude klud :)
no to ja sa tiez skorej priklanam k tomu miernemu poklesu, ono zavadzajuci je ten nazov temy "..nadalej porastu" a to tu vlastne necaka nikdo.. a ked si zoberes aj co sa deje v amerike a o jakej bubline sa tam hovorilo a jak je to tam s hypotekami, atd., ten prepad neni -20% a situacia je tam horsia jak u nas (co sa tyka bubliny).

takze moznosti su v podstate 3:
1. prudky pokles
2. postupny pokles
3. stagnacia a dobehnu to vyssie platy

a kezde snad okrem toho japonska ceny nikde nepadali nejak prudko, neni asi dovod to ocakavat tu, navyse ta nasa bublina je maximalne taka bublinecka.

priemerni ludia si byt si sice nemozu dovolit kupit byt, ale vsetci ho maju :lol: , takze zrejme podcenujeme te zdedene peniaze/byty, atd.. a uz som tu raz spominal restitucie, velmi vela pripadov poznam kde sa vracal milionovy majetok.

ludia maju slabe vyplaty ale plno penazi.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:To Andrej - ja to poviem aj nahlas, privatizacia 1990-20XX a odrobinky z nej. Co odrobinka, to BMW X5 N1.
to by som zas neprecenoval, neviem ci sa k tym peniazom dostalo az tak vela ludi..

ale ked sa to zrata dokopy:
1. nakradnute
2. restitucie
3. niekdo mal zahradku v roku 90 v hodnote par korun, teraz je ztoho vilova oblast, ma to hodnotu miliony.. len preto ze mal ten pozemok tam.. (alebo mal niekdo dom na slavine za komunizmu, aku ma teraz asi hodnotu)
4. podnikatelia
5. zopar velmi dobre platenych zamestnancov

=> v priemere chudobni bratislavski mulitmilionari
Jozo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Jozo »

len na margo aspon starych nehnutelnosti. Neviem ako je to s cenami ale co mam info z jednej realitky... stare byty nejdu a nejak sa to extra nepredava.. A pomaly tlacia na ludi aby troska spustili ak xcu predat. Neviem ci to nieco indikuje...je to len overene info z jednej realitky.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

indikuje to to, že je pomerne dosť novostavieb. Pár rokov dozadu si kúpil v novostavbe za rovnakú cenu ako starý nerekonštruovaný byt. Akurát, že novostavby boli rezervované pred kolaudáciou a ty ak si chcel hneď bývať, tak si aj tak musel do starého. Nebudeš predsa platiť hypo na stavajúcu sa novostavbu v nedohladne a ešte aj podnájom. A niekedy sa tie novostavby ani nerealizovali a potom neskôr už len meškali. Ale ak máš úver a tebe kolaudácia mešká 2 roky, tak to nie je sranda.
Takže pre väčšinu ľudí bol starý byt nevyhnutnosť.
Jozo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Jozo »

Zas len tak poznamka. Ked sa kupuju byty na spekulaciu a nie na byvanie rata s narastom ceny a ich dalsieho predaja. Prenajmy nerastu, skor stagnuju a ked idu hore skor len o energie. Zakladom kazdeho spekulativneho nakupu je neskorsi predaj bytu (ak teda nie je zakupeny na prenajom ktory ma vynasat nejaku rentu). No a teraz ma napada komu ho predaju. Hm, je to taky trosku (dost) skresleny pohlad pretoze ja sam tiez nemam byt, ale ked prejdeme na euro a vsetci nadsenci kuknu na cenu bytu v eurach (100 000 len taky fukot), potom na svoj plat (dajme tomu v tom case 1000 netto) a kuknu Vieden kde stoji porovnatelny byt za 80 000 eur - to som si nahodne kukol kedze nepoznam vieden a porovnal som len byt nie okolie a ani susedov a ich plat 3000 eur (bavime sa o porovnatelnej pozicci v priemere) neviem ci nenastane "korekcia". Proste pri inflacii ktoru mame raste energii a komodit ktory je vacsi ako narast platov, pri stagnacii platov (proste koruna posilnila tak ze bezni lepsie zarabajuci zamestnaci tak skoro zvysenie platu nedostanu a robosi za pasom budu radi ze im vobec dvihnu palt o inflaciu) nevidim nejake velke sance na rast cien dokonca i novostavieb, ak ich budu xciet predat na BYVANIE. Mnoho ludi ide do novostavieb tak ze preda stary byt a zvysok doplati. Ale ak klesne cena stariny mnohym na rozdiel nevyde. Nekupia a investori "nane" predane byty. A jak hovoria nasi romski spoluobcania "Nane love, nane laska". Neviem je to len moj subjektivny pohlad...

A este jedna VELMI dolezita vec. Klasifikacia budov podla EU noriem po r. 2010. Teraz neviem ako to presne bude ale aby bol byt zaradeny do A kategorie bude musiet nejake standardy (otazne je ci sa tam dostanu vobec novostavby). Ak sa nedstane bude jeho predajna cena regulovana EU smernicou. Oficialne potom bude max cena za m2 predpisana!. Co to spravi s cenami panelakov? Mate niekto o tom viav info?
Viete ake su podmienky a ake budu kategorie a ceny?

Velmi sa v tom nevyznam preto sa skor pytam... je to len moj laicky pohlad na vec.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

s eurom to moc nič moc spoločné nemá. Každý vidí aj dnes rozdiel medzi Viedňou a Bratislavou. Špekulatívne sa kupujú byty také aj také. To že niekto vsadí na ďalší rast a iný na pokles je normálne na každom trhu. Nemôžu mať všetci rovnaký názor. Akurát, že minulé výnosy často niekomu potvrdzujú, že to tak pôjde aj na ďalej. Pritom je to skôr naopak.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Teraz ma napadlo - skoda ze sa nedaju nehnutelnosti "shortovat" :)) Nemyslim cez nejake financne derivaty, ale priamo - "poziciam" si dom/byt od developera, a neskor zan zaplatim aktualnu trznu cenu - tazko predstavitelne v reale, ale sranda by to mohla byt :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

môžeš byť short na realitných fondoch, akciách developerov a podobne. To je to isté ak si short na producenta áut, lebo autá samotné sa na burze neobchodujú.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://ekonomika.sme.sk/c/3921861/Slavn ... oncia.html
Ekonomiku brzdí najmä menšia ochota Čechov míňať. Dôvodom je prudké zdražovanie energií a potravín. V dôsledku toho spotreba domácností rástla najpomalšie za posledné dva roky, čo prekvapilo aj Českú národnú banku (ČNB).

"Spotreba domácností bola v 1. štvrťroku nižšia ako sme odhadovali, a to aj napriek tomu, že platy nečakane stúpli," priznal riaditeľ štatistickej sekcie ČNB Tomáš Holub.

Česi už začínajú pociťovať dôsledky spomaľovania ekonomiky. "Prejaví sa to napríklad v nezamestnanosti. Tá klesá len vďaka sezónnym prácam a čoskoro začne rásť," tvrdí David Marek z Patria Finance.

Podľa prieskumu personálnych agentúr, 89 % všetkých zamestnávateľov už nechcú prijímať nových pracovníkov. Ešte nedávno sa pritom sťažovali na nedostatok ľudí.

Oslabenie zasiahlo aj trh s realitami. Investície do nehnuteľností klesli o 40 %.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

v Čechách stúpajú aj úrokové sadzby a s infláciou budú stúpať aj ďalej. Veľa sa písalo už aj o drahších existujúcich hypotékach po skončení fixácie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1401 times

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:článok o nehnuteľnostiach a o tom prečo ďalej porastú:
http://ako-investovat.sk/index.php/nehn ... astu-.html
Zdravím.
Jednostranná analýza.
Podľa mňa aj autor článku aj jeho otec má svoju pravdu.
Ceny z dlhodobého hladiska budú stúpať, ale z krátkodobého môžu klesať.

Vysvetlím.
Práve som na inom fóre skritizoval jedno investičné portfólio.
Jeho autor sníva o úspechoch aké dosiahol Warren Buffet no realita je taká, že jeho portfólio sa za posledný rok prepadlo o viac ako polovicu.
Takže jedna pravda je taká, že ceny akcií dlhodobo rastú ( a takisto realít ) ale druhá pravda je taká, že keď zainvestujete v nesprávnom čase, tak môžete škaredo prerobiť.
Takže , keď debatujeme o cenách, tak nie je dôležité, že ceny budú rásť, ale to, čo nás čaká v období, keď sa práve my rozhodneme vstúpiť na trh.
A to je aj rozdiel medzi investormi a obchodníkmi. Investori často len pasívne niekde vrážajú peniaze (a spoliejahú sa na dlhodobý rast) kým obchodníci a špekulanti aktívne zarábajú vždy - na raste i na poklese.

Filip: Ak náhodou čítaš moje slová, tak nezaškodilo by zaradiť osobitné diskusné fórum na INVESTIČNÉ TIPY. Aby portál nebol len o kecoch, ale aj o reálnych tipoch, tak ako to je na traders.cz.

Poďme ďalej.
Môj tip je, že i napriek všetkým logickým dôvodom, ktoré autor článku uvádza, ceny nehnutelností po prijatí eura poklesnú.
Bude to dočasný pokles a možno len vybraných nehnutelností a nie vo všetkých lokalitách, ale pokles.

Uvediem pár argumentov:
Rast cien v 2007, hlavne mimo BA bol enormný. Takisto nárast hypot. úverov. Ponuka bola slabá, dopyt enormný. Mimo BA sa stavebný boom ešte len začína. Ceny sa nafúkli a podla mňa budú korigovať.
Ľudia nabrali hypotéky (nevedia, čo prinesie euro) a dvihli ceny.
Iní ľudia sa potrebujú pred zmenou na euro zbaviť SKK a tak investujú do realít a ďalší zo zahraničia zašpekulovali do realít, ale im prihorieva pod zadkom a budú sa chcieť stiahnúť. Stavebný boom prináša lepšiu ponuku a ludia začínajú byť vyberaví. Vykašlú sa na paneláky - ceny starých bytov na sídliskách nemajú šancu rásť do budúcnosti. Silné ročníky nakupujú, ale aj vymierajú. Vykašlú sa na paneláky - skôr ich opustia, alebo prenechajú deťom, akoby mali aj naďalej zvyšovať dopyt. A tak tu máme prvú kategóriu, ktorá má velkú šancu na pokles cien: paneláky a staré byty v slabých lokalitách.
To, čo by malo rásť na cene: pozemky, rodinné domy v dobrých lokalitách, nové a kvalitné byty (tehla) v dobrých lokalitách.
A príznaky? Stačí pozrieť do novín a všimnite si, že ponúk na predaj pribúda. Stačí sledovať ceny a všimnete si, že stagnujú. Po tejto fáze by mal prísť pokles. A aj fakt, že mi toho roku už dvakrát volali z banky, či nechcem hypotéku mi nahovára, že neplnia plány a naháňajú klientov.

P.S. A ešte jeden postreh. Že Amerika zo svojou krízou je ďaleko?
Pozrite sa na infláciu. Stúpa a bude stúpať. Úroky v EU pôjdu hore, úvery sa predražia a dopyt klesne. Amerika padla na tomto fakte. Keď EU padne tiež, vezieme sa aj my. Darmo nám rastie HDP, príjmy a banky majú bonitných klientov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dôvody prečo ceny nehnuteľností naďalej porastú ...

Príspevok od používateľa filip glasa »

A to je aj rozdiel medzi investormi a obchodníkmi. Investori často len pasívne niekde vrážajú peniaze


no to by som nepovedal. Nie že by som ja osobne a mne blízki (stratégiou) hľadali dno, ale určite sa pozeráme na vyhliadky daného podnikania v tomto období. A short, put opcie atď. nie sú výhradne len vecou traderov. Ja osobne sa tomu nevenujem z iného dôvodu: lebo nemám čas ani na študovanie akcií na obyčajný long.

Tie investičné tipy tu samozrejme sú, len sú roztrúsené všade po témach.

Čo sa týka nehnuteľností, tak si ani nemyslím, že by s určitosťou museli dlhodobo rásť.
Totiž akciový trh pokrývajúci región ameriky, európy atď. je stávka na dlhodobý rast a prosperitu týchto ekonomík. Ale v rámci týchto širokých regiónov môžu byť lokality, kde to o 30-40 rokov celkom skape. Našťastie invesujeme do celého sveta resp. celého štátu (USA, EU), ale nie do minesoty, portugalska atď.

No Slovensko (a zároveň aj jeho realitný trh) je práve tá maličká lokalita v rámci EÚ, kde to môže dlhodobo upadnúť. V tomto chýba diverzifikácia (cez akcie nadnárodných firiem) aká je možná v akciách.

Ale tým nechcem tvrdiť, že sa to aj naozaj stane.
Mimochodom, už sa asi nájde len málo ľudí, ktorí dnes na Slovensku investujú do nehnuteľností. Teda menej než v minulosti. Ono otázka či kúpiť dnes, alebo počkať je skôr pre tých, čo chcú bývať. Ak budú vyčkávať, tak sa možno toho poklesu nikdy nedočkajú a zbytočne budú vyhadzovať za podnájom. Takýto ľudia ťažko trafia čo poklesne a čo si bude držať cenu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"