Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 2:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

o) úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty1) do výšky príjmov (výnosov) z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie, okrem

1. daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť podľa osobitného predpisu,88) Exportno-importnej banky Slovenskej republiky, poisťovní, pobočiek zahraničných poisťovní, zaisťovní a pobočiek zahraničných zaisťovní, ktorým sa výdavok (náklad) na deriváty uzná do výšky účtovanej ako náklad,

Ano presne mi ide o to , ze pokial firma vykonava cinnost podla osobiteho predpisu , teda zakona 566 plati pre nu vynimka a moze si tu stratu z derivatov zapocitavat celu. Teda ta odpoved co si posielal z FS plati pre obycajnu spolocnost mimo zakona 566. Aspon tak to chapem ja.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dúfam, že sa páni bavíte o obyčajnej eseročke zriadenej na trading.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

osamely chodec
Guru Member ****
Kontaktovať používateľa:

Ano o s.r.o. s predmetom podnikania podla zakona 566.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-

andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Mne je jasne, ze tym mysleli len OCP. Ale je to vec vykladu. Myslim, ze v niektorom z nadvazujucich zakonov je vyslovene uvedene len OCP, ale takto z hlavy si neviem spomenut kde presne.

Na 2. stranu mas dobre sance si to pri kontrole obhajit. Zo skusenosti, kontrolory tie zakony moc dobre nepoznaju. Predsa len su to statni zamestnanci s tabulkovymi platmi..

dph
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2021 7:29 pm

Príspevok od používateľa dph »

glengoolie napísal:
St 31 03, 2021 12:49 pm
airwolker: sorry, tl;dr ale takto: ak predas cenny papier skor nez za rok od kedy ho kupis, tak zo zisku(ak mas), platis dan. cize nemozes kumulovat predaj a kupu a nakonci roka riesit vsetko ako celok ale musis to riesit na baze jednotliveho obchodu. inak povedane vzdy ked predas cenny papier a vznikne ti zisk(odpocias si kupnu cenu + naklady) tak z tohto zisku si odloz 20% na dane. zvysok mozes preinvestovat. ak na konci roka, dokopy, budes mat viac nez 500€ ziskov zo vsetkych obchodov, tak dane platis. ak nie tak neplatis. toto som rieisl s financnou spravou takze takto to je.

ps: cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
Zdravim mozte toto niekto potvrdit , lebo mne to pride ako nepravda. Akykolvek clanok citam chapem , ze sa v ramci akcii a etf bez dodrzania casoveho zamku zdanuje celkovy prijem zavretych pozicii - minus celkove naklady pri otvoreni plus poplatky za transakcie.

Moj pripad:
Ak mam prijem 1m a naklady 900k pri swing a daytradoch zisk mam 100k a ten danim dan+zdravotne , cize skoro 40k

ak by platilo to co pise pan vyssie , tak mne v brokri za tento rok svieti +100k ,ale daniarom by som musel dal celych 100k zisku a este aj par desiatok tisic svojich penazi.
Ved je hadam nejake zdanovacie obdobie 1roka

Ja sa tomu venujem od janurara tohto roku a samozrejme sa spojim ku koncu roka s nejakym danovakom , ale ostal som trochu vystraseny , lebo v tejto krajne je naozaj vsetko mozne.

Este jedna otazka ako FO
Jedina moznost ako si znizit zdanovanu sumu je zatvorit akcie ktore su v minuse, a hned si ich otvorit nanovo ak ich mam na longterm 1r+ ? a zo zavretych strat si odratat zdanovy zaklad.

Predpokladam ze toto iste plati napriklad aj pri calloptions , len ich nemozno krizit s alciami a musia sa zdanovat samostatne pretoze su iny fin.nastroj a nefunguje tam casovy zamok 1r+

Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
myslim ze to tak nie je. Ak mas za cely rok nakoniec stratu, tak by bolo nelogicke aby si z toho platil dan. Preto je to dan za ten cely konkretny rok. Alebo?

jaja
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Príspevok od používateľa jaja »

Jasně, je to blábol.
EDIT: A k té tvojí otázce na konci - přesně tak.

Rado
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Príspevok od používateľa Rado »

Do daňového priznania uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov. Nie je tam uvedené, že uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov, ktorých rozdiel skončil v zisku. Uvádzaš kumulatívne príjmy z jednotlivých obchodov a ich výdaje. To, či to je pri jednotlivých obchodoch zisk alebo strata nie je podstatné. Podstatný je čiastkový základ, ktorý vznikne s uvedených príjmov a výdavkov.

Predať pozície, ktoré sú v strate a znova ich otvoriť môžeš. U nás to nič nezakazuje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

jaja
Silver Member *

Do té tvojí definice bych přidal slovo "ukončených" nebo "uzavřených", aby někoho nenapadlo tam dát otevřené pozice (třeba short, což je příjem).
A pak taky kromě obchodů splňujících časový test.

Takže psáno účetništinou: U všech ukončených obchodů v daném zdanitelném období, nesplňujících časový test, uvádíš kumulativně přímo související příjmy a přímo související výdaje bez ohledu na to, zda nastaly v daném zdanitelném období.

Nevím jak u vás, ale u nás máme dokonce kolonku pro příjmy a kolonku pro výdaje, takže tam občas jsou miliardové částky i když zisk takových hodnot daleka nedosahuje.

Lex
Active Member
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 1:18 pm

Príspevok od používateľa Lex »

Rado napísal:
So 19 06, 2021 12:10 am
Do daňového priznania uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov. Nie je tam uvedené, že uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov, ktorých rozdiel skončil v zisku. Uvádzaš kumulatívne príjmy z jednotlivých obchodov a ich výdaje. To, či to je pri jednotlivých obchodoch zisk alebo strata nie je podstatné. Podstatný je čiastkový základ, ktorý vznikne s uvedených príjmov a výdavkov.

Predať pozície, ktoré sú v strate a znova ich otvoriť môžeš. U nás to nič nezakazuje.
Takže ak som aktuálne na pozícii, ktorú viem, že chcem držať aj ďalej, v strate, tak ju môžem zatvoriť, zapísať stratu a hneď otvoriť znovu a tým si vytvorím do DP priznania stratu (ktorá mi do budúcna vykryje iné zisky z predaja tých istých aktív) a znížim základ dane?

DanteUnchained
Active Member
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Lex napísal:
Po 21 06, 2021 9:17 am
Takže ak som aktuálne na pozícii, ktorú viem, že chcem držať aj ďalej, v strate, tak ju môžem zatvoriť, zapísať stratu a hneď otvoriť znovu a tým si vytvorím do DP priznania stratu (ktorá mi do budúcna vykryje iné zisky z predaja tých istých aktív) a znížim základ dane?

AKO FO ci podnikatel? Môžeš to tak spraviť a znížiš si daň nakonci roka o stratové obchody. Ako FO stratu neprenášaš do ďalších rokov, aspoň tak mi to vysvetlovala naša ekonómka pred pár rokmi.

Jediný dôvod prečo držať stratový obchod by bol, ak je to akcia, ktorá spĺňa podmienky na oslobodenie od dane pri držaní dlhšie ako 1 rok.

Rado
VETERAN MEMBER *****

Lex napísal:
Po 21 06, 2021 9:17 am
Stratu z tohto obchodu si započítaš v tom roku v ktorom si ju vytvoril. Neprenášaš do ďalšieho roka. Ani by to nemalo pre teba zmysel. Ide o zníženie základu dane v aktuálnom roku. (v Amerike by si takú možnosť nemal) Na Slovensku to je dovolené uzavrieť obchod v strate a otvoriť ho hneď znova.
DanteUnchained napísal:
Po 21 06, 2021 9:25 am
Jediný dôvod prečo držať stratový obchod by bol, ak je to akcia, ktorá spĺňa podmienky na oslobodenie od dane pri držaní dlhšie ako 1 rok.
Ak je obchod v strate a môže pomôcť s daňovým základom, tak ho treba zavrieť. Neoplatí sa čakať, či sa vráti do zisku a uplatniť si na neho daňový test. Možno sa do zisku nevráti a vyššia daň bude znamenať ešte väčšiu stratu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

DanteUnchained
Active Member

Rado napísal:
Po 21 06, 2021 9:40 am
Ak je obchod v strate a môže pomôcť s daňovým základom, tak ho treba zavrieť. Neoplatí sa čakať, či sa vráti do zisku a uplatniť si na neho daňový test. Možno sa do zisku nevráti a vyššia daň bude znamenať ešte väčšiu stratu.
To už je na posudení samotného človeka, niekedy sa to oplatiť môže príp. v závislosti na brokerovi, môžes zavrieť časť pozície čím znížiš základ dane a zároveň z druhej časti je šanca že nebudeš daniť nič ak splníš časový test.

Je to rôzne, ide aj o to o akej sume sa bavíme, ak ma locknuty profit 540, a floating loss 120 (a bol by december), a nemusel by to tak vobec uvadzat v danovom/danit keby uzavrie pod 500.. uzavrel by som časť straty a druhu nechal prejsť.

Lex
Active Member

Rado napísal:
Po 21 06, 2021 9:40 am
Stratu z tohto obchodu si započítaš v tom roku v ktorom si ju vytvoril. Neprenášaš do ďalšieho roka. Ani by to nemalo pre teba zmysel. Ide o zníženie základu dane v aktuálnom roku. (v Amerike by si takú možnosť nemal) Na Slovensku to je dovolené uzavrieť obchod v strate a otvoriť ho hneď znova.

Ale ked tak nad tym rozmyslam, ak ho otvorim hned znova a cena pojde hore tak vygenerujem o to vacsi zisk, takze si az tak nepomozem...teda napr drzim za nakupnu cenu 100, padne to na 90, uzavriem, zapisem -10 a kupim hned za 90. Ak pojde hore na 110, moj zisk bude 20, zaroven odpisem -10, teda zaklad dane bude 10. Co je rovnake ako by som drzal za obstaravaciu cenu 100 a isla na 110. Ci som nieco zmeskal?

osamely chodec
Guru Member ****
Kontaktovať používateľa:

ano ale v roku ked si zatvoril stratu , mas nizsiu dan , teda ostavaju ti prostriedky ktore moze dalej zhodnocovat. Ak po znovu otvoreni po 1.1. noveho roku sa dostavas do zisku mas win win situaciu aj si pouzil stratu v starom roku a znizil dan aj v novom roku mas zisk z akcie

Rado
VETERAN MEMBER *****

Odpis realizovanej straty 10 nie je z tohto papiera, ale zo zisku, ktorý si vygeneroval tento rok. Nerozumiem prečo sa držíte stále konkrétnej akcie. V DP uvádzaš všetky predaje a všetky výdaje za rok! Tých -10 si odpočítaš v danom roku. Nákup za 90 a následný predaj za 110 môže nastať po roku a už nebudeš platiť nič. Strata 10 ti pomôže platiť na dani a odvodoch menej.

Lex
Active Member

Rado napísal:
Po 21 06, 2021 10:35 am
Odpis realizovanej straty 10 nie je z tohto papiera, ale zo zisku, ktorý si vygeneroval tento rok. Nerozumiem prečo sa držíte stále konkrétnej akcie. V DP uvádzaš všetky predaje a všetky výdaje za rok! Tých -10 si odpočítaš v danom roku. Nákup za 90 a následný predaj za 110 môže nastať po roku a už nebudeš platiť nič. Strata 10 ti pomôže platiť na dani a odvodoch menej.
Rozumiem, čiže skrátka vrabec v hrsti...Ďakujem za objasnenie súvislostí.

Ešte otázka, ak mám obchody v USD, podľa akého kurzu ich prepočítavam na EUR?

Rado
VETERAN MEMBER *****

kurz NBS platný v deň realizácie príkazu.

Paly
Active Member
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 2:30 pm

Príspevok od používateľa Paly »

Lex napísal:
Po 21 06, 2021 11:24 am
Rozumiem, čiže skrátka vrabec v hrsti...Ďakujem za objasnenie súvislostí.
Toto som riešil v decembri, podľa toho či som si vedel pomôcť a znížiť základ dane. Teraz sa ti ten obchod môže ešte vydariť.
Lex napísal:
Po 21 06, 2021 11:24 am
Ešte otázka, ak mám obchody v USD, podľa akého kurzu ich prepočítavam na EUR?
V ročnom výpise (LYNX) mám pekne zhrnutý celý rok v USD a pod tým je uvedená hodnota v EUR. S týmto číslom som pracoval v DP. Neviem si predstaviť ako si trejderi prerátavajú všetky obchody dennodenne k aktuálnemu kurzu.

DanteUnchained
Active Member

Paly napísal:
Po 21 06, 2021 12:55 pm
Toto som riešil v decembri, podľa toho či som si vedel pomôcť a znížiť základ dane. Teraz sa ti ten obchod môže ešte vydariť.

V ročnom výpise (LYNX) mám pekne zhrnutý celý rok v USD a pod tým je uvedená hodnota v EUR. S týmto číslom som pracoval v DP. Neviem si predstaviť ako si trejderi prerátavajú všetky obchody dennodenne k aktuálnemu kurzu.
tak keby ti to robi rozdiel par 10-100,000 ci to prebehnes kurzom k 31.12 alebo kazdy den zvlast.. to si radsej nechas spravit skript ktory ti automaticky dohodi kurz NBS k danemu dnu :D

jaja
Silver Member *

U nás vyhlásí ČNB na konci každého roku jednotné kurzy za celý rok a FO přepočítávají vše podle tohoto jednotného kurzu.

Co se týče ztrátových obchodů ke konci roku, vždy se vyplatí před koncem roku kouknout, jaká je bilance zavřených obchodů a pomocí uzavření a znovuotevření těch otevřených to optimalizovat. Někdy se naopak vyplatí uzavřít ziskový obchod a tím kompenzovat celkovou ztrátu v daném roce.

avokado333
Dátum registrácie: Ut 20 04, 2021 9:56 am

Príspevok od používateľa avokado333 »

Ahojte, aj sa pripojím s otázkou, na ktorú som nenašiel zatiaľ odpoveď. V situácií ak v rámci cenného papiera prebehne "reverse split", nastane jeho automatický predaj a kúpa. Takáto akcia po rozdelení má iné ISIN číslo, takže z legálneho hľadiska by sa mohlo jednať o iný "produkt". Samozrejme, to je výhodné najmä v prípade ak je akcia v strate (čo väčšinou v takýchto prípadoch aj býva) a dá sa tak využiť k zníženiu základu dane, napriek tomu, že akciu stále držíte a vedome ste ju ani nepredali. Na druhej strane, ak by sme sa na to pozerali takto, tak by sme museli počítať aj so vznikom novej podmienky ročného časového testu od nákupu akcie po "reverse split-e". Tým pádom by sa táto situácia rovnala vedomému predaju stratových akcií na konci zdaňovacieho obdobia na zníženie základu dane a jej následnej kúpy.

Inak myslím, že to je výhodné najmä v prípadoch ak je akcia vo výraznej strate (t.j. výrazne zníži základ dane), ale napriek tomu očakávate jej zhodnotenie v časovom horizonte vyše roka. Tým pádom ak vydržíte časový test 1 rok, môžete ju znova predať už ako oslobodenú od dane.

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"