Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

§ 8 ods. 14 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
V zdaňovacom období, v ktorom daňovník porušil podmienky ustanovené osobitným predpisom ...
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-59 ... 0901#p8-14
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

V CR taku vec nemaju, pokial tento danovy poradca pise pravdu
Dobrý den, záleží na tom, zda se obchodování věnujete soustavně nebo příležitostně. Pro zdanění u neúčtujících fyzických osob jsou relevantní pouze uzavřené obchody, tj. nezohledňujeme dosud držené pozice. Pokud příležitostně, jde o tzv. ostatní příjmy, kde lze započítávat zisky a ztráty vůči sobě jen v rámci stejného druhu obchodovaného aktiva (ztrátu z jedné akcie jen proti zisku z jiné akcie).
https://byznys.hn.cz/c1-66765800-vydela ... ho-experta

K tomu linku,
Sumy za jednotlivé zdaňovacie obdobia sa vypočítajú ako súčet kladných rozdielov medzi jednotlivými druhmi príjmov podľa odseku 1 písm. d), e) a k) a výdavkami podľa odsekov 5 a 11 prislúchajúcich k jednotlivým druhom príjmov podľa odseku 1 písm. d), e) a k), pričom pri ich výpočte daňovník neuplatní oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. i) a k).
Je toto pasaz, ktora je rozhodujuca?

Ja to chapem tak, ze spocitam sucet kladnych sum za akcie, osobitne sucet za forex, atd..
pretoze
1.
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
k) príjmy z derivátových operácií,

tj, tieto tri sa nemozu spocitat, petoze su "jednotlivými druhmi príjmov " opcia = jednotlivy prijem, cenny papier = jednotlivy prijem.
akcia = druh prijmu, akcia firmy apple je stale len (cenny papier) akcia (druh), ci uz je to google amazon alebo microsoft. je to druh.

Aspon ja som to takto pochopil. Zaroven sa nehadam, ze ten kto ma bude kontrolovat, moze mat iny nazor. Mam teoriu buy and hold, ale to neznamena, ze nebudem mat stratovy obchod, ktory budem musiet zatvorit (alebo mi ho broker zatvori), a v danom roku je to pre mna cista strata, a je logicke to chapat tak, ze mi to znizi danovy zaklad. Ba paradoxne - ak mi to broker zatovri rok po kupe tak mi to neznizi nic. To nasobi moju nedoveru voci tomu, co ti FS povedali, pretoze automaticky trading software by ma zlikvidoval a mohol dopustit vyrubenie milionovych dani, ako som uz uviedol v priklade.. Zistim si to na FS, co mi povedia, pretoze nejde mi to do hlavy, taka logika vykladu zakona (to nie je urazka ani kritika, ja som len sedliak)
Odoslané z počítača
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa samuel »

tiez nevidim dovod, preco by sa straty nemali zapocitavat (vramci rovnakej kategorie, vid ako pisal iceberg vyssie). finax napriklad uvadza aj toto:
Nezabúdajte, že pokiaľ vlastníte investície aj u iných obchodníkov s cennými papiermi a realizovali ste predaje cenných papierov aj cez nich, príjmy a výdavky z obchodov u rôznych obchodníkov spočítavate v daňovom priznaní. V takom prípade príjmy a straty z predaných pozícií navzájom započítavate, čiže aj realizovaná strata vo Finaxe môže mať pre vás zmysel.
zdroj: https://www.finax.eu/sk/blog/ako-citat-danovy-vypis
Kiker
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 03 12, 2021 11:20 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Kiker »

ahoj,
neprcital som uplne cele vlakno... chvilu som si myslel, ze to chapem, potom som sa zacal stracat a nechcem sa pytat co sa tu prebera dookola. Nevedel by tu niekto celu tuto diskusiu zhrnut do par viet "do odstavcov"? Najlepsie by to bolo ak by to bol prvy prispevok v tomto vlakne a menil sa len po zmenach a za nim by sa diskutovalo, ale to je uz na adminov tohto fora. Kazdopadne dakujem za zhrnutie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Kiker napísal: Pi 03 12, 2021 11:49 am ahoj,
neprcital som uplne cele vlakno... chvilu som si myslel, ze to chapem, potom som sa zacal stracat a nechcem sa pytat co sa tu prebera dookola. Nevedel by tu niekto celu tuto diskusiu zhrnut do par viet "do odstavcov"? Najlepsie by to bolo ak by to bol prvy prispevok v tomto vlakne a menil sa len po zmenach a za nim by sa diskutovalo, ale to je uz na adminov tohto fora. Kazdopadne dakujem za zhrnutie
Mame k tomu clanok na webe https://ako-investovat.sk/ako-zdanuje-o ... roku-2020/

Na pripadne otazky sa mozes pytat tu vo vlakne.
Kiker
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 03 12, 2021 11:20 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Kiker »

Vdaka Andre, nastudujem
George25
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ne 28 11, 2021 11:23 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa George25 »

nechcem vytvárať nové vlákno tak sa chcem spýtať že keď mam amundi rytmu a mam tam 2400 eur nasporených a 1900 bolo investovaných, poplatok nerátam, tak pri výbere by som musel platiť daň alebo nie? a ak áno tak by to bolo pri plnej sume 2400eur len 19% z 500? a napr keby chcem vybrat 1000 eur tak je na to nejaky vzorec kolko by ta dan bola? dakujem velmi pekne
fondy su vyskladane tieto 4 https://www.conseq.sk/getdoc/9527412e-d ... rison=8792 - sú v nich aj etf?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zdaňovanie máš linku vyššie.

Na ostatné príjmy z predaja cenných papierov je možné uplatniť oslobodenie do výšky 500 EUR za kalendárny rok z rozdielu medzi príjmami a výdavkami, pokiaľ toto oslobodenie nebolo využité napríklad pri príjmoch z prenájmu.

Nové Amundi ako som niekde videl už sú kótované na burze, takže oslobodené od daní po 1 roku...ale ty máš ešte staré:

V programoch RYTMUS od Amundi investujete do aktívne manažovaných fondov, ktoré nie sú obchodované na burze a nie sú oslobodené od zdaňovania zisku.

Podľa aktuálne platnej legislatívy daň zo zisku musíte zaplatiť. V prípade fondov zahraničných správcov sa neuplatňuje zrážková daň, ako pri slovenských správcoch, ale si to musí zdaňovať klient sám cez daňové priznanie. Sadzba dane je min. 19%.


Vybral by som všetko naraz a utekal . Vyzera, že maš výnos cca 500, čo je oslobodených. Okrem toho, v papieroch majú nejaký 1% poplatok pri výstupe, takže budeš rád ked to bude 500.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: So 04 12, 2021 6:40 pm Vybral by som všetko naraz a utekal . Vyzera, že maš výnos cca 500, čo je oslobodených. Okrem toho, v papieroch majú nejaký 1% poplatok pri výstupe, takže budeš rád ked to bude 500.
Bol som v tom, ze pri podielovych fondoch platis dan uz aj pri 1e.
Ked sa pozriem na odsek o oslobodeni:
§ 9 1 i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,
sa odkazuje na
§ 8 1 e) príjmy z prevodu cenných papierov,
lenze predaj podielovych listov, nie je prevod, ale vratenie.
Na predaj podielovych listov mame iny odsek ineho §:
§ 7 1 g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia),
Na ten sa ale to oslobodenie nevztahuje.

Cize podla mojho nazoru dan musis platit z vratenia podielovych listov. Ak sa v auguste potom ozve zdravotna poistovna tak aj zdravotne odvody(to sme uz riesili na inom mieste).

Toto je jeden z dovodov preco neinvestovat cez PF. Ja som takto predaval moje posledne PF pred 3 rokmi, kupovane este v r 2015, ked som o ETF este netusil :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno. Máš pravdu. Sú to kapitálové výnosy, nie príjem z predaja cenného papiera. :like:
Ospravedľňujem sa.

A fakt je tam aj zdravotný odvod? Finax má, že nie. Nepametám sa, k čomu sme dospeli pri zahraničných správcoch..
https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na Skovensku je zdanovanie obchodov vcelku prijatelne, i ked nie idealne, a to najma vdaka casovemu testu.
V kratkosti v porovnani s USA: Straty sa odpocitavaju od ziskov, v tom istom roku. Bez ziskov sa moze odpocitat $3000 rocne. Ciste zisky za obchody v sucasny rok sa zdanuju ako prijem, teda vyssiou sadzbou. Po rocnom drzani pozicie sa zdanuju zisky nizsou sadzbou. Sadzby ako vieme su pocitane podla celkoveho prijmu s roznymi vynimkami.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal: Ne 05 12, 2021 12:53 am A fakt je tam aj zdravotný odvod? Finax má, že nie. Nepametám sa, k čomu sme dospeli pri zahraničných správcoch..
https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii
Zhrnul som to na smartinvestorovi, aby sme to tu zase nemuseli v buducnosti lovit.
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa darkwalker »

Ahojte, koniec roka je za dverami a ja by som si chcel potvrdiť správnosť daňovej povinnosti. Tento rok som si v lete otváral účet u brokera a realizovaný zisk/stratu mám k dnešnému dňu vo výške 498 € (realized P/L). Ďalej podľa výpisu pri zamieňaní EUR/USD a následnému posilneniu dolára je zisk 61€, ale keďže sa jedná iba o konverziu mien, tak sa nezdaňuje.
Poplatky brokerovi (nákup/predaj) som zaplatil vo výške 59€, ktoré si môžem odpočítať zo zisku?
Takže celkový ročný zisk je potom 498-59€ = 439 €, a tak by som mal spĺňať oslobodenie od dane do výšky 500€. Teda nemusím už odpredávať pozície, ktoré mám stratové. Vďaka za potvrdenie.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

darkwalker napísal: Št 30 12, 2021 10:41 am Ahojte, koniec roka je za dverami a ja by som si chcel potvrdiť správnosť daňovej povinnosti. Tento rok som si v lete otváral účet u brokera a realizovaný zisk/stratu mám k dnešnému dňu vo výške 498 € (realized P/L). Ďalej podľa výpisu pri zamieňaní EUR/USD a následnému posilneniu dolára je zisk 61€, ale keďže sa jedná iba o konverziu mien, tak sa nezdaňuje.
Poplatky brokerovi (nákup/predaj) som zaplatil vo výške 59€, ktoré si môžem odpočítať zo zisku?
Takže celkový ročný zisk je potom 498-59€ = 439 €, a tak by som mal spĺňať oslobodenie od dane do výšky 500€. Teda nemusím už odpredávať pozície, ktoré mám stratové. Vďaka za potvrdenie.
"účet u brokera" nie je definícia príjmov. Musíš to viacej špecifikovať, či sa jedná o akcie, opcie, deriváty. Oslobodenie neplatí pre všetko.
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa darkwalker »

capitalcapital napísal: Št 30 12, 2021 11:11 am "účet u brokera" nie je definícia príjmov. Musíš to viacej špecifikovať, či sa jedná o akcie, opcie, deriváty. Oslobodenie neplatí pre všetko.
Aha, tak pre upresnenie sa jedná iba o zisk z akcií a ETF fondov. Vďaka
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

darkwalker napísal: Št 30 12, 2021 12:22 pm Aha, tak pre upresnenie sa jedná iba o zisk z akcií a ETF fondov. Vďaka
Nie som daňový poradca, len skúsenosť.

Prijem z predaja akcii a ETF spadá pod § 8 ods. 1 písm. e), takže áno tu si vieš uplatniť oslobodenie. Uznané výdavky sú obstarávacia cena, poplatky a odvody.

Prijem z prevodu EUR/USD ale podľa mňa musíš zdaniť, prečo myslíš že sa nezdaňuje? (Forex spadá pod § 8 ods. 1 písm. k))
darkwalker
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 04 09, 2021 11:30 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa darkwalker »

capitalcapital napísal: Št 30 12, 2021 2:45 pm Prijem z prevodu EUR/USD ale podľa mňa musíš zdaniť, prečo myslíš že sa nezdaňuje? (Forex spadá pod § 8 ods. 1 písm. k))
Podľa tohto článku, kde je uvedené: "U Forexu je dôležité si uvedomiť, že ak u brokera len zamieňate napr. EUR za USD takýto obchod je chápaný ako konverzia mien ak však „špekulujete“ na forexe, jedná sa o obchodovanie derivátov z menového trhu, zvyčajne CFD kontraktov."

https://ako-investovat.sk/ako-zdanuje-o ... roku-2020/
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa hokaido »

Pri konverzii EUR->USD este ziaden zisk nevznikol ten vznikne az ked zamenis USD naspat na EUR, alebo za inu menu.
Mozno toto vnesie do problemu viac svetla: https://podpora.financnasprava.sk/56833 ... h-obchodov
MattieuOdd
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 16 01, 2022 9:33 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa MattieuOdd »

Ahojte. Po precitani mnohych veci a aj tohtoto fora sa chcem len laicky uistit, ze to chapem spravne:

1. Do danoveho priznania som POVINNY uviest prijem z US dividend, aj ked uz nemusim dopaltit ziadnu dan kedze boli zdanene 15% predtym nez som ich obdrzal. Alebo to tam nemusim uvadzat ak mi nevznikla ziadna povinnost odviest dalsiu dan?

2. Co sa tyka prijmu z predaja akcii a 1 rocneho testu - toto mi bolo vzdy malo jasne lebo vsetci hovorili len o drzani pozicie pocas 1roka ale nikdy sa nejako nevenovala pozornost tomu, ze co ked akcie danej spolocnosti peridoicky prikupujem?

Takze ak napr prikupujem akcie Apple po 10 ks kazdy mesiac (s prvym nakupom dajme ze 1.1.2020 - takze to mame doteraz 24x10 nakupov s tym ze nakupy za cely rok 2020 (120 akcii) uz splnaju casovy test) a teraz, 16.1.2022 sa rozhodnem predat 60 akcii, tak mozem/nemozem pouzit metodu first-in-first-out? Lebo ak ano (co mi dava zmysel) tak zdanovat nemusim nic (splnam casovy test). Ale ak ju pouzit nemozem, tak defacto si kazdym peridoickym prikupenim "nulujem" kriterium casoveho testu a teda predat bez dane mozem az rok od uplne posledneho nakupu.

3. Moja posledna otazka je ci je to s uvadzanim prijmu z predaja akcii PO 1 roku od kupy podobne ako s dividendami - treba to uviest aj ked neodvadzam ziadnu dan - alebo tento prijem uvadzat netreba?

Vdaka za postrehy.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

1. do danoveho priznania ide podla zakona vsetko co nie je oslobodene od dane.
2. musis brat kazdy jeden kus akcie individualne
3. vid bod 1
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Pi 03 12, 2021 7:11 pm Mame k tomu clanok na webe https://ako-investovat.sk/ako-zdanuje-o ... roku-2020/

Na pripadne otazky sa mozes pytat tu vo vlakne.
Ahoj Andre.
Prosim ta, je niekde nejaky predpis alebo usmernenie ktore potvrdzuje, ako sa postupuje pri zistovani casoveho testu pri dokupeni akcii (v style mam kupenych 10 akcii a dokupim dalsich 10 akcii neskor... prvych 10 akcii predam po 1 roku drzania...)... je niekde explicitne napisane, ze sa to moze riesit systemom FIFO (ak sa jedna o normalneho cloveka / FO)...
na financnej sprave som to nenasiel explicitne povolene / popisane.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nedalo by sa vo vypise od brokera zistit, co zostalo a teda zistit co bolo predane?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

rmaly napísal: Ne 16 01, 2022 10:13 pm Ahoj Andre.
Prosim ta, je niekde nejaky predpis alebo usmernenie ktore potvrdzuje, ako sa postupuje pri zistovani casoveho testu pri dokupeni akcii (v style mam kupenych 10 akcii a dokupim dalsich 10 akcii neskor... prvych 10 akcii predam po 1 roku drzania...)... je niekde explicitne napisane, ze sa to moze riesit systemom FIFO (ak sa jedna o normalneho cloveka / FO)...
na financnej sprave som to nenasiel explicitne povolene / popisane.

https://podpora.financnasprava.sk/20209 ... pnou-cenou
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rmaly »

aha, ten prispevok som cital aspon 5x, ale nenasiel som to tam.. ale teraz ked si ma na to znova upriamil, tak asi tato cast to potvrdzuje?:

"...keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku. Rovnaký druh cenného papiera možno uvedeným spôsobom oceniť len v prípade, ak sú od rovnakého emitenta a znejú na rovnakú menu..."..

Dik
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Presne ta cast co citujes. Pripadne si prestruduj priamo zakony, paragrafy su na tom linku.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jogo »

andre napísal: Po 17 01, 2022 11:03 am Presne ta cast co citujes. Pripadne si prestruduj priamo zakony, paragrafy su na tom linku.
Andre, taka teoreticka otázka. Dalo by sa účtovať tak, že si sam rozhodnem v účtovnictve, že ktoré ETF som predal nezávislé na tom, čo mi píše vo výpisoch broker? Lebo napr. XTB mi predáva metódou FIFO, ale mne by vyhovovalo niekedy "prvý dnu posledný von" kvôli daňovému testu a inokedy "prvý dnu prvý von" tiež kvôli daňovému testu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa frakan »

jogo napísal: Po 17 01, 2022 11:46 am Andre, taka teoreticka otázka. Dalo by sa účtovať tak, že si sam rozhodnem v účtovnictve, že ktoré ETF som predal nezávislé na tom, čo mi píše vo výpisoch broker? Lebo napr. XTB mi predáva metódou FIFO, ale mne by vyhovovalo niekedy "prvý dnu posledný von" kvôli daňovému testu a inokedy "prvý dnu prvý von" tiež kvôli daňovému testu.
To by asi prípadnou kontrolou neprešlo... nesúlad medzi realitou a účtovníctvom. Pomohlo by, keby sme mali pri predaji možnosť výberu, ktoré chceme predať.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

jogo napísal: Po 17 01, 2022 11:46 am Andre, taka teoreticka otázka. Dalo by sa účtovať tak, že si sam rozhodnem v účtovnictve, že ktoré ETF som predal nezávislé na tom, čo mi píše vo výpisoch broker? Lebo napr. XTB mi predáva metódou FIFO, ale mne by vyhovovalo niekedy "prvý dnu posledný von" kvôli daňovému testu a inokedy "prvý dnu prvý von" tiež kvôli daňovému testu.

Podla mna by to nemal byt problem. Ani podla toho stanoviska, co som daval link vyssie:
Postup pri zisťovaní vstupnej ceny cenného papiera a zvolený spôsob ocenenia pri vyradení daňovník podrobne upraví v internej smernici, pričom rovnaký spôsob ocenenia použije na všetky cenné papiere znejúce na rovnakú menu od rovnakého emitenta.
Ak je to vacsia suma, pozri si pre istotu zakon o uctovnictve resp. urmernenia ci k tomu su.

frakan napísal: Po 17 01, 2022 12:23 pm To by asi prípadnou kontrolou neprešlo... nesúlad medzi realitou a účtovníctvom. Pomohlo by, keby sme mali pri predaji možnosť výberu, ktoré chceme predať.
Na zaklade ktoreho § akeho zakona?
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa frakan »

andre napísal: Po 17 01, 2022 12:27 pm Podla mna by to nemal byt problem. Ani podla toho stanoviska, co som daval link vyssie:



Ak je to vacsia suma, pozri si pre istotu zakon o uctovnictve resp. urmernenia ci k tomu su.




Na zaklade ktoreho § akeho zakona?
Čo tu chceš citovať aký paragraf... Nakupoval pravdepodobne za rôzne ceny a z pohľadu realizovaného zisku teda nie je jedno ktoré sa mu predajú. Pre daňové účely by mal teda uviesť to čo má z daného obchodu od brokera a vo výpise, lebo to je realita.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Substance242 »

Haha, ja som naivný idiot... hovoril som si že síce zisk v krypte (oddiel VIII, tabuľka 3, riadok 16), ale straty v akciách (buď oddiel VIII tabuľka 3 riadok 5, alebo oddiel VII tabuľka 2 riadok 1, ani tu v téme sa nezhodneme) mi to znížia, no ale vypĺňam priznania a výdavky nemôžu byť vyššie ako príjmy. Čiže ak máš zisk, daň. Ak máš stratu, tvoj problém. Zabite ma...

inak vypĺňam tu, dobrá vec:
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.524.html
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rmaly »

Substance242 napísal: St 19 01, 2022 12:14 pm Haha, ja som naivný idiot... hovoril som si že síce zisk v krypte (oddiel VIII, tabuľka 3, riadok 16), ale straty v akciách (buď oddiel VIII tabuľka 3 riadok 5, alebo oddiel VII tabuľka 2 riadok 1, ani tu v téme sa nezhodneme) mi to znížia, no ale vypĺňam priznania a výdavky nemôžu byť vyššie ako príjmy. Čiže ak máš zisk, daň. Ak máš stratu, tvoj problém. Zabite ma...

inak vypĺňam tu, dobrá vec:
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.524.html
Inac ked si sem dal link na ten formular... nie je lepsie to rovno vyplnat pod svojim uctom na financnej sprave, tam to mozes rovno ulozit, skontrolovat, exportovat... proste to tam mas nez to posles (aj to tam samozrejme rovno mozes)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Substance242 »

rmaly napísal: St 19 01, 2022 12:18 pm nie je lepsie to rovno vyplnat pod svojim uctom na financnej sprave
Zatiaľ mi nestálo za to skúmať ako to funguje, ako pozerám tak buď OP (nechcem) alebo identifikátor (nemám, moje 10-miestne číslo účtu nezafungovalo)... len moje druhé daňové priznanie a prvá strata (ktorá sa nedá využiť a to som predával asi neperspektívne veci aj naschvál nech mi to zníži základ haha, somár).

(Poznatok: nezabudnúť na riadok 131, po vyplnení sa suma na zaplatenie podstatne zlepšila uff.)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Otazka na uctovnikov alebo auditorov. Broker IB. Alebo kazdeho kto podava danove priznanie. Jedna sa vsetko o triedu aktiv akcie.

Aky je danovy zisk ci strata v USD?

Z rocneho vypisu IB su tieto hodnoty ( ako priklad) :

mark to market = - A USD
unrealized performance rok 2020 = + B usd
realized performance rok 2021 = -1C usd
unrealized performance rok 2021 = +D usd
commion= -F usd
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

osamely chodec napísal: Št 03 02, 2022 6:17 pm Otazka na uctovnikov alebo auditorov. Broker IB. Alebo kazdeho kto podava danove priznanie. Jedna sa vsetko o triedu aktiv akcie.

Aky je danovy zisk ci strata v USD?

Z rocneho vypisu IB su tieto hodnoty ( ako priklad) :

mark to market = - A USD
unrealized performance rok 2020 = + B usd
realized performance rok 2021 = -1C usd
unrealized performance rok 2021 = +D usd
commion= -F usd
Zatial nikto z pritomnych co trejdia roky na IB , neviete vycislit danovy zisk?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

U nás musí být v DP zvlášť příjmy a výdaje. To IB report neumí, tak to exportuju do Excelu, kde mi to spočítá pro každý obchod zvlášť.
Ale v zásadě je výsledkem realized performance.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ok ale problem je ze mtm sa nerovna realized + unrealized a unrealized je jasne k 31.12 , je potrebne dopocitavat realized s prihiadnutim na unrealized predosleho roku
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

unrealized sa tam vobec nejak pocita, prihliada sa na to?
Nemalo by to byt len realized minus fees za konkretne obchody?
Tusim ze IB do "cost basis" dava aj svoje fees.. A mne este nevie IB vygenerovat tax report, podla kalendara az marec15.. tak som si dal vygenerovat za 2021 "Trades" a tam mam realized profit/loss a vidim tam aj total commission. aj v USD a aj prepocitane na EUR.
Ale ci je toto pouzitelne na ucto/DP, to na 100% neviem.. Ale neviem podla coho ineho by som to mal riesit.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

cely problem je ze mas NAV na zaciatku roka a NAV na konci , vsetky polozky z vypisu su jasne, iba mark to market treba rozdelit na real + unreal a to je problem
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Pokial si MUJ nemusis precenovat pozicie, cize pocitas len zavrete.

Odporucam prestudovat https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... PIxNqp66l9
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

Pokud jsi FO, unrealized te nezajima.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"