Dane z BTC

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa andre »

Na toto som nahodou narazil, kto ma krypto moze sirit dalej..

Petícia za zrušenie alebo zníženie dane z kryptomien
https://www.peticie.com/peticia_za_zrue ... kryptomien
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

roberto950 napísal: Št 19 08, 2021 11:23 pm Ďakujem za reakciu. Otázka je, či sa mám zaoberať DP, alebo nie. Podľa zákona, je daňovník povinný podať DP ak jeho zdaniteľný príjem presiahol cca 2200€. Môj príjem je 3000€, čiže podľa mňa mám podať DP. Tam uvediem príjem 3000€, uplatním si výdaje 2000€, čiže základ dane bude 1000€. Z toho odvediem daň. V pôvodnom príspevku som sa pomýlil, daň NEBUDE v tomto prípade 0 ale 190 E.
Pýtal som sa teda len to, či je zdaniteľný príjem 3000€ alebo 1000€... Z tvojej odpovede vyplýva to, čo som si myslel aj ja, že zdaniteľný príjem je 3000€ a teda DP robiť musím.

Dík
Niečo som vyhrabal v zalozkach ked som cistil browser, neviem ci ti to pomoze.

https://www.companyconsulting.sk/blog-7 ... yptomenami
kryptomat
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 24 11, 2021 4:20 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa kryptomat »

Pozdravujem všetkých skúsených daniarov,

riešim tu dilemu, na ktorú nevime nájsť nikde odpoved, dokonca aj jedena účtovníčka to vzdala...

Otázka znie či je počas zdaňovacieho obdobia možné zarátavať do predaja (rovnakej) kryptomeny aj vynaložené náklady, ak sa nákup uskutočnil na inej platforme ako predaj?

Modelový príklad:
V roku 2021 evidujem nasledovné:

1. Na prvej platforme spolu :
Vynaložené náklady/vklad do BTC vo výške 1 500 EUR
Predaj kryptomeny vo výške v hodnote 4 500 EUR
Čistý zisk 3 000 EUR

Dôvod predaja na prvej platforme (Revolut) bol ten, že táto platforma fakticky neumožňovala kupujúcemu s kryptomenou nakladať (odosielať v rámci Blokchain), keďže ide o uzatvorený „ekosystém“ bez prístupu do blokchianu.

2. V tomto zdaňovacom období som následne uvedený čistý zisk (3 000 EUR) spolu s ďalšími (zdanenými 1 300 EUR) prostriedkami (dokopy s dodatočnou investíciou to je 4 000 EUR) previedol priamo na druhu platformu, kde som opätovne nakúpil BTC.

Do konca zdaňovaného obdobia sa neuskutoční žiadny predaj do fiat meny (EUR). Konečný zisk v Eurách nemám na účte, keďže mi investícia ostáva v kryptomene.

Je, prosím, v tomto modelom prípade možné považovať priamy presun prostriedkov (po predaji kryptomeny do EUR) z jednej platformy na druhu a následnú opätovnú kúpu kryptomeny za okamžitý zisk? Alebo týmto presunom nedošlo k zisku z predaja kryptomeny (nezrealizovaný zisk) na prvej platforme ak v zdaňovacom období došlo k opätovnému investovaniu na druhej platforme do tejto kryptomeny a v tejto kryptomene tieto vklady aj ostali?

Ďakujem za akékolvek usmernenie a pomoc!
pafe
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa pafe »

ja to robim tak ze za prislusne zdanovacie obdobie spocitam vsetky nakupy zo vsetkych burz, vsetky predaje z burz a rozdiel ktory mi vyjde zdanim
kryptomat
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 24 11, 2021 4:20 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa kryptomat »

pafe napísal: Pi 26 11, 2021 8:45 pm ja to robim tak ze za prislusne zdanovacie obdobie spocitam vsetky nakupy zo vsetkych burz, vsetky predaje z burz a rozdiel ktory mi vyjde zdanim
toto je ten problem, že ak to mám rátať takto, tak potom nemam žiadny zisk. kedže som tie peniaze opatovne preinvestoval a ešte prihodil...
kryptomat
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 24 11, 2021 4:20 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa kryptomat »

Ospravedlňujem sa ak som sa zle vyjadril. V tomto roku som na revolute vybral zisk vo výške 3000 eur (po odpočítaním nákladov), ktorý som v rovnakom zdaňovacom obdobi opätovne investoval do btc (ale na inej platforme) spolu s ďalšími 1300 eurami. Vznikol mi takto nejaký zdaniteľný príjem? Na účte na konci roka nebudem mat žiadne eurá alebo zisk z týchto prevodov, keďže to ostane na hodl v BTC.
kryptomat
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 24 11, 2021 4:20 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa kryptomat »

Ďakujem za usmernenie a ochotu pomoc, veľmi si to vážim! Škoda len, že tie vyššie uvedne čísla sú modelové a realita budúceho platenia dani bude ešte horšia…
pafe
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa pafe »

cryptotrader napísal: Po 29 11, 2021 11:17 am Musis zdanit ten zisk 3000. Vzdy zdannujes dvojicky nakup-predaj - cize REALIZOVANY zisk alebo stratu. Len nakup este nezdanujes, ten zdanis az vtedy, ked to predas a vznikne ti z toho zisk alebo strata. Vola sa to, ze mas zatial NErealizovany zisk alebo stratu z toho reinvestovania a dokupu.
Ano, ale co v pripade ak mam desiatky az stovky transakcii za rok. Najst ku kazdemu predaju zodpovedajuci nakup je prakticky nemozne
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Adammd »

Urob z manzelky cesku rezidentku a budete platit 0% dane 8)
Ale predtym si zuzte BSM. Rizika - budes musiet sekat dozivotnu poslusnost, lebo pri rozvode nedostanes od nej nic :lol:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Substance242 »

Ahoj, keďže používam crypto.com, rozhodol som pre výpočet podkladov na dane skúsiť ich tax.crypto.com (zdarma, účet na crypto.com nie je nutný). Najskôr si treba u brokera (brokerov) vyexportovať transakcie do CSV, a tento súbor (súbory) sa potom naimportuje do tax.crypto.com - svoj login samozrejme človek nikomu nedáva (!) a podporované sú všetky dôležité exchanges. V tejto chvíli je podporovaných len niekoľko štátov, ja som skúsil čo to spraví pre Nemecko a myslím že výsledok je OK.

Obrázok

Podobných služieb je určite viac a myslím že extra vhodné sú ak má niekto účty u viacerých brokerov. Ja sa len trochu hrám ale keď človek skúša napríklad "misie" s CRO odmenami alebo Supercharger tak tých riadkov v CSV sú stovky, čo pravdaže nie je problém zrátať v Exceli vlastnoručne, ale ktoré pohyby tam nemusia byť, čo je staršie ako rok... atď.

Nečakajte že vám to vyplní daňové priznanie do PDF, len vám to pekne spočíta. :-) (bez záruky ohľadom SK zákonov)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

modelovy priklad:

Niekedy v roku 20XX:
- nejako som sa dopracoval k 1 BTC, t.j. naklady na jeho obstaranie = 0 EUR

01.03.2021:
- zalozim ucet na burze, kde si poslem hore spomenuty 1 BTC
- hodnota portfolia = 10.000 EUR
- hodlujem (BTC)

01.11.2021:
- BTC sa blizi k svojmu ATH
- hodnota portfolia narastla = 60.000 EUR
- zamenim 1 BTC za 15 ETH
- hodnota portfolia sa nezmenila = 60.000 EUR, len miesto BTC mam na ucte ETH
- hodlujem (ETH)

01.01.2022:
- vsetko pada, trhy sa zblaznili :(
- hodnota portfolia poklesla = 30.000 EUR
- hodlujem dalej :)

01.02.2022:
- spomeniem si na danove priznanie :) a ze som uplynuly rok obchodoval na burze
- nakolko som v roku 2021 zamenil virtualnu menu (BTC) za inu virtualnu menu (ETH), tak musim danit :(
- prihlasim sa na burzu
- hodnota portfolia = 10.000 EUR
- idem pocitat zisk za rok 2021: predaj 1 BTC a kupa 15 ETH, zisk = 60.000 EUR, naklady = 0 EUR
- pocitam dan: ((60.000 - 0) / 100) x 39 = 23.400 EUR (orientacne)

Cize aby som mohol zaplatit dan 23.400 EUR, musim predat cele moje portfolio (10.000 EUR) a zobrat si pozicku 13.400 EUR?

Alebo som nieco nepochopil? Vsak takto to podla mna nemoze fungovat...
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Tango »

IXO napísal: Ne 23 01, 2022 9:58 pm ...
Cize aby som mohol zaplatit dan 23.400 EUR, musim predat cele moje portfolio (10.000 EUR) a zobrat si pozicku 13.400 EUR?

Alebo som nieco nepochopil? Vsak takto to podla mna nemoze fungovat...
Pochopil jsi to správně, přesně takhle to funguje a takto by si to měl zdanit.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Murosik »

Nie som zrovna daňový poradca, ale ak si fyzická osoba a nevieš si teda uplatňovať straty, tak si presne napísal to, ako by si mal daň platiť. Všetko predať a vziať si pôžičku a takto zaplatiť 23.900€ aby mali politici z čoho ukradnúť na nové zlaté tehličky :)
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa miror »

Premtaketo veci je dobre mat hardwarovu penazenku Trezor. Na rozdiel od burzy sa clovek nikde neregistruje a Trezor Suite (obsluzny program) umoznuje aj zamienat crypto medzi sebou. Ak clovek BTC alebo EUR nikdy nekupil cez burzu, kde sa registroval ale ho napr. vytazil, podla mna nie je nikde stopa - spojnica s jeho identifikaciou a nasledne moznostou dodanenia od Financnej spravy.
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

Tango napísal: Ne 23 01, 2022 10:22 pm Pochopil jsi to správně, přesně takhle to funguje a takto by si to měl zdanit.
Parada :( Takze mi jedine ostava dufat, ze ma burza nikdy nenahlasi financnej sprave… resp. si to pojdem raz pekne odsediet…
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

To mi chce akoze niekto povedat, ze minimalne vsetci SK a CZ traderi si na konci roka zacnu “optimalizovat” dane nejakymi dalsimi “stratovymi” obchodmi, vypocitaju si predpokladanu dan (napr. cez cointracking) a pre istotu si tuto ciastku “ulozia” do stablecoinu, aby mali cim zaplatit?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

IXO napísal: Ne 23 01, 2022 11:42 pm To mi chce akoze niekto povedat, ze minimalne vsetci SK a CZ traderi si na konci roka zacnu “optimalizovat” dane nejakymi dalsimi “stratovymi” obchodmi, vypocitaju si predpokladanu dan (napr. cez cointracking) a pre istotu si tuto ciastku “ulozia” do stablecoinu, aby mali cim zaplatit?
CFD sa zdaňujú presne tak ako Bitcoiny. A ano, tak nejak optimalizujeme dane. Ak jeden rok uzavriem zisk, tak si peniaze na daň a odvody vyberiem z toho účtu a ďalej obchodujem s sumou, ktora mi ostane. Kryptari to tak väčšinou nerobia, lebo oni išli do krypta predsa preto, aby na nich štát nemal dosah.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 10:21 am Ale ale,
zaratavaju sa v ramci jedneho roku aj stratove obchody. Problem je ten, ako napriklad teraz, ze ste si na konci roku nechali prostriedky v crypte, a neodlozili si peniaze na dan napriklad do stablecoinu. Crypto padlo a tym padom nemusite mat pri prevedeni crypto->eura na zaplatenie dane.
Len aj ked mi tam ostali dake peniaze v usdt, tych 10.000 eur (ich ekvivalent) a zamenim ich na fiat, tak zas budem mat danovu povinnost v roku 2023. Vsak to je na hlavu postavene. Ziaden fiat som si odtial este nevybral… Netusim co spravim :( uver si na to urcite nebudem brat… Zaujimala by ma realna prax, ako to danovaci realne aj riesia resp. ako si dopocitaju danu dan…
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

Hlavny problem je preukazat nakup, kedze o tom nemam ziadne doklady, kedze som kupoval cez btc automaty a zamienal cez decentralizovane burzy bez kyc a rozne zmenarne. Az teraz som to poslal na burzu, kde bolo KYC. To bola velka chyba… :( Bol som v tom, ze sa dani len fiat.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa miror »

Na burze by som prostriedky nenechával, za tých veľa rokov čo ťažím, bolo spreneverených ("útokov") už dosť búrz (a veľa sprenevier je diskutabilných - keď mala burza vrcholne veľa prostriedkov od klientov), takže uprednostňujem vlastnú HW peňaženku, aby som kľudne spával.
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Tango »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 10:21 am Ale ale,
zaratavaju sa v ramci jedneho roku aj stratove obchody. Problem je ten, ako napriklad teraz, ze ste si na konci roku nechali prostriedky v crypte, a neodlozili si peniaze na dan napriklad do stablecoinu. Crypto padlo a tym padom nemusite mat pri prevedeni crypto->eura na zaplatenie dane.
Hlavní problém je ten, že nezrealizoval do 31.12.2021 tu ztrátu co tam měl.... Pak by byla daň výýýrazně menší...
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

Otazne je, ci by sa nedalo opriet o tieto tvrdenia:

Kedy podlieha príjem z obchodu virtuálnych mien na tzv. „kryptomenových“ burzách zdaneniu
Čo sa týka kryptomenových búrz, treba si vždy preveriť, či výmena jednej virtuálnej meny za druhú je zaznamená cez adresy peňaženiek obchodujúcej osoby v oboch blockchainoch. Ak áno, treba zdaňovať príjem z každej takejto výmeny.
„Ak výmeny prebiehajú na adresách burzy, tak pre daňovníka bude podľa nášho názoru rozhodujúci moment, kedy si prevedie peniaze na fiat menu, resp. do svojej peňaženky pre príslušnú virtuálnu menu. Treba však upozorniť, že predmetnú problematiku Zákon o dani z príjmov exaktne nerieši,“ dopĺňa P. Pašek (partner Accace).

A co když máte tisíce transakcí na burze? V rámci intraday obchodování je to dobře možné. Většina burz funguje tak, že ve skutečnosti k žádným převodům kryptoměny podle vašich pokynů nedochází. Převod by byl zaznamenán ivblockchainu. Burzy fungují tak, že vložíte kryptoměnu na jejich adresu anásledně si virtuálně „hrajete“ s ukazateli. A po čase vám vrátí případné zhodnocení podle vašeho pokynu zpět. Podstatné je, že podle většiny obchodních podmínek dochází k reálnému zvýšení majetku až připsáním částky na vaši adresu zpět. Čili je podstatný až výběr z burzy do vlastní peněženky nebo do směnárny pro převod na fiat měnu. A až tento obchod se typicky daní. Čtěte ale obchodní podmínky. Rozhodující je, ke kterému okamžiku se skutečně zvýší váš majetek. A to je v tu chvíli, kdy můžete s kryptoměnou reálně nakládat a třeba si ji převést jinam. Zdroj: Hanych
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 1:06 pm Noo, tak to je problem. Trebalo pouzatvarat stratove obchody do vysky zisku, teda najidealnejsie do nuly. Nie zbytocne viac, pripadnu dalsiu stratu si nechat do buduceho roka :)
To sa ako realne da? Mnozim BTC cez rozne altcoiny, cize je logicke, ze som ostal v BTC. Jeho cenu som nijak extra neriesil… kedze primarny ciel je akumulovat BTC.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 1:06 pm Tisicky transakcii na burze je bohuzial fakt, a problem celeho toho ratania su podla mna viac ako transakcie na jednej burze skor rozne presuny v ramci roznych burz, DEFI, airdropy, staking, lending atd. Spocitat toto vsetko je nadludska uloha. K tomu vsetkemu aby toho nebolo malo, treba poznat v case transakcii aj hodnotu v Eurach, co neviem ako sa da spatne dopatrat v nejakom minutovom tickery spred roka.
Idete priamo na burzu a tak by ste tu matematiku mali zabezpečiť vy. Keby ste išli cez brokera, tak tu matematiku zabezpečí broker, ktorý si na to dal urobiť program.
Mne príde od brokera výpis všetkých CFD obchodov s prepočtom na aktuálny kurz v deň uzavretia obchodu, výsledný zisk(strata) a ja len spočítam sumy od jednotlivých brokerov a dám to do daňového priznania.
Neviem presne, ako to je v daňovom zákone, ale sa mi zdá, že sa to môže prepočítavať aj priemerným mesačným a možno aj ročným kurzom voči Euru. Tak by ste mali o polovicu roboty menej.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 4:24 pm
K tomuto mi ale napadla jedna velmi dolezita otazka. Co bolo skor vajce alebo kura. Lebo v takychto komplikovanych multistepovych operaciach sa niekedy uz ani neda povedat ci je obchod otvoreny alebo uzatvoereny. Na burzu nadotujem EUR, tie prevediem na USD, ten napriklad na USDC, USDC za BTC, BTC za ETH, z ETH kupim BNB a z BNB budem tradit DOGE, ktore predam za USDC a kupim BTC.
Pri akciach by sa to podobalo prikladu, keby som za MSFT kupil TSLA a za TSLA nakupil amazon. Len take obchodne pary samozrejme neexituju.
Minule sme tu s Andrém rozoberali zdanenie kurzového zisku cashu v cudzej mene na účte pri jeho konverzii na inú menu. Dal nám odkaz na usmernenie daňovej správy, kde sa písalo, že aj tieto kurzové zisky, ak vznikli zámernými výmenami cudzích mien za účelom dosiahnutia zisku, sa musia daniť v par 8 pod kolonkou ostatné.
Je to podobný prípad ako popisuješ.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

cryptotrader napísal: Po 24 01, 2022 4:24 pm …musis stratovy obchod zatvorit…
Nerozumiem tomu “zatvorit”. Voci akemu paru?
yogee11
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 24 01, 2022 10:43 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa yogee11 »

Ahojte,

neviem či sa to tu riešilo (ak áno ospravedlňujem sa za duplicitu), ale ako je to s daňou v prípade, ak uzavriem stratový obchod a neskôr otvorím pozíciu, ktorú neskôr uzavriem v zisku. Uvediem príklad (dátumy sú len pre ilustráciu):

- v marci 2021 otvorím pozíciu za 1000 €
- v januári 2022 zatvorím pozíciu so stratou 400 € = stav účtu 600 €
- v marci 2022 otvorím pozíciu za 600 € = stav účtu 0 €
- v decembri 2022 zatvorím pozíciu so ziskom 600 € = stav účtu 1200 €

Celkový zisk je teda 200€

V takom prípade budem platiť daň za poslednú pozíciu, ktorú uzatvorím so ziskom 600 € alebo si môžem odrátať aj tú stratu 400 €, aby som platil daň len zo zisku 200 €? Čo ak uzatvorím tú pozíciu nie v decembri 2022 ale v decembri 2023 (alebo v iný rok)?

Vopred ďakujem za prípadne reakcie
pafe
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa pafe »

yogee11 napísal: Po 24 01, 2022 10:51 pm Ahojte,

neviem či sa to tu riešilo (ak áno ospravedlňujem sa za duplicitu), ale ako je to s daňou v prípade, ak uzavriem stratový obchod a neskôr otvorím pozíciu, ktorú neskôr uzavriem v zisku. Uvediem príklad (dátumy sú len pre ilustráciu):

- v marci 2021 otvorím pozíciu za 1000 €
- v januári 2022 zatvorím pozíciu so stratou 400 € = stav účtu 600 €
- v marci 2022 otvorím pozíciu za 600 € = stav účtu 0 €
- v decembri 2022 zatvorím pozíciu so ziskom 600 € = stav účtu 1200 €

Celkový zisk je teda 200€

V takom prípade budem platiť daň za poslednú pozíciu, ktorú uzatvorím so ziskom 600 € alebo si môžem odrátať aj tú stratu 400 €, aby som platil daň len zo zisku 200 €? Čo ak uzatvorím tú pozíciu nie v decembri 2022 ale v decembri 2023 (alebo v iný rok)?

Vopred ďakujem za prípadne reakcie
ahoj. kedze tu stratu 400e mas v tom istom roku tak si ju mozes odpocitat zo zisku 600e. zdanujes 200e. ak by si tu poziciu uzavrel v inom roku tak tych 400e si uz nemozes odpocitat. straty si mozes odpocitat len za to iste zdanovacie obdobie cize v tomto pripade ten isty rok. aspon myslim ze by to tak malo byt
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

Alojz napísal: Po 24 01, 2022 10:45 pm Myslim, ze vymenou BTC za ETH nechcel zarobit na rozdielnom kurze BTC/ETH ale zacal len viac verit ETH. Cize to nemozeme povazovat za trading ako forex. Cize by som nedanil.
Ak to urobí 10x za deň alebo za týždeň, tak takáto argumentácia neobstojí.
Tiež som mal kurzové zisky na USD alebo CZK a som ich nedanil, ale tie cudzie meny som držal roky, obchodoval som v nich(USD), alebo som sa istil pred rozpadom Eura(CZK), tak mám silné argumenty, že to nebola viackrát opakovaná špekulatívna výmena za účelom dosiahnutia zisku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa andre »

Sak si pozrem co hovori zakon. :roll:

A v tomto je zakon jasny - kazdu zmena krypta za nieco ine je potrebne zdanit.
ai) predajom virtuálnej meny výmena virtuálnej meny za majetok, výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo odplatný prevod virtuálnej meny.

...

Súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia spôsobom podľa § 17 ods. 43. Ak bol majetok, z ktorého plynú príjmy podľa odsekov 1 a 2, nadobudnutý výmenou za virtuálnu menu, pri ocenení výdavkov vynaložených na dosiahnutie týchto príjmov sa postupuje spôsobom uvedeným v § 25b.
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

andre napísal: Ut 25 01, 2022 9:01 am Sak si pozrem co hovori zakon. :roll:

A v tomto je zakon jasny - kazdu zmena krypta za nieco ine je potrebne zdanit.
Vsak OK, to mi je jasne. Vysvetlila mi to aj pani na ministerstve financii :( ze to, ze platim dan za to, co som "realne" ani nemal je OK. Mali ste zisk, mali, tak danite...

Cize musim ist na to z ineho konca :) Ako preukazat nadobudnutie BTC, aby som si mohol aspon dany "zisk" ponizit o naklady pri jeho nadobudnuti? Kedze nemam ziadny doklad o kupe, tak som asi v riti :( Jedine co viem preukazat, ze na burzu to bolo poslane z mojej penazenky... resp. este mam jeden screenshot ako bolo zamene usdt za btc a poslane do mojej penazenky :D ... co sa malo pravdepodobne tiez zdanit, ale tam podla mna ziadny zisk ani nemohol byt...
Naposledy upravil/-a IXO v Ut 25 01, 2022 12:09 pm, upravené celkom 1 krát.
yogee11
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 24 01, 2022 10:43 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa yogee11 »

pafe napísal: Ut 25 01, 2022 12:13 am ahoj. kedze tu stratu 400e mas v tom istom roku tak si ju mozes odpocitat zo zisku 600e. zdanujes 200e. ak by si tu poziciu uzavrel v inom roku tak tych 400e si uz nemozes odpocitat. straty si mozes odpocitat len za to iste zdanovacie obdobie cize v tomto pripade ten isty rok. aspon myslim ze by to tak malo byt
Ahoj, díky za reakciu. Tiež som niekde našiel, že by sa to malo týkať len toho roku počas ktorého sa tie obchody uzavrú. Ešte ma napadla jedna situácia, neviem či to tu niekto riešili a či niekto vie poradiť, ale čo ak tie stratové obchody sú za kúpu Bitcoinu a Etherea a neskôr otvorím iba Bitcoin pozíciu, ktorú neskôr zatvorím v zisku? Je nutné kvôli dani odlišovať aj obchody za jednotlivé kryptomeny alebo si kludne môžem tie straty/zisky zrátať za všetky kryptomeny, ktoré kúpim a neskôr predám.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Murosik »

No ono je to trochu šedá zóna, ale ostatne naši ústavní činitelia nám dalvajú vzor, že aj pohyb v čiernej zóne kradnutia je Ok, tak prečo to tu nespomenúť, aj keď takúto radu dávať verejne sa veľmi asi nepatrí.

To, že nevieš zdokladovať pôvod nákupu je úplne Ok, lebo to nie je ani podmienka získania virtuálnej meny. Mohol si to anonymne kúpiť z automatu, mohol si to anonymne kúpiť od veksláka (sú ľudia čo takto P2P predávajú kryptomeny na osobnom stretnutí) a to je úplne legálne. Ak si kupoval od veksláka počas núdzového stavu, tak nie je ani obmedzená suma, za akú si to mohol kúpiť ( narážam na zákonné obmedzenie s používaním hotovosti, ktoré teraz neplatí). Čiže ty podľa mňa veľmi zle vychádzaš z toho, že tvoje náklady na obstaranie sú 0€, čo nie sú, ty len nevieš jednoznačne preukázať za koľko si to kúpil. Ty si teda priznáš svoju daňovú povinnosť ale samozrejme si zo zisku odrátaš cenu, za akú si to kúpil, čiže koľko si napíšeš. Ak sa to daňovákom nebude zdať, tak ťa za to kontaktovať budú, podstatné je však to, že dôkazné bremeno je na nich. Čiže práve DÚ ti bude musieť dokázať, že si nakúpil krypto za inú cenu, než ty píšeš. Čo vedia dokázať len od doby, kedy ti to preletelo cez burzu s KYC. Dovtedy im neostane iné, než ti dôverovať, keďže nie je dôvod pochybovať o tom, že všetko poctivo priznáš, keď taký istý prístup vidíš aj u najvyšších štátnych pohlavárov.
Čiže si napíš dátumy, kedy si meny kúpil, pozri si kurz za aký sa to predávalo + si zarátal aj poplatok čo ti dal automat, alebo poplatok od veksláka za pomoc (teda ak si také náklady mal) a vychádzaj z tých nákladov na obstaranie
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

Murosik napísal: Ut 25 01, 2022 3:29 pm No ono je to trochu šedá zóna...
Konecne pozitivnejsie myslienky :) len neviem, ci to dokazne bremeno nie je na strane danovnika, ze on musi preukazat (zdokladovat) svoje naklady. Mam trochu pochybnost, ze moje slovo a par riadkov v excely im bude stacit…
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa Murosik »

IXO napísal: Ut 25 01, 2022 4:36 pm Konecne pozitivnejsie myslienky :) len neviem, ci to dokazne bremeno nie je na strane danovnika, ze on musi preukazat (zdokladovat) svoje naklady. Mam trochu pochybnost, ze moje slovo a par riadkov v excely im bude stacit…
Mozno som sa nevyjadril uplne presne. Ty ako daňovník mas povinnost svoje tvrdenia dokazat, ak ta na to DU vyzve. Ale kedze tvoje moznosti, ako to dokazat su obmedzene z dovodu, ze si postupoval takto atypicky, ale stale legalne, nemoze ti ti byt na škodu.
Nasledne musi DU (spravne sa vravi správca dane) dôveryhodne spochybniť vierohodnosť , pravdivosť prípadne úplnosť predložených dôkazov. V tomto konaní veľa možností nemá a neviem ako by ťa dôveryhodne spochybnili ak nebudeš preukázateľne klamať v rozpore s tým aké údaje sú na burze s KYC.

V každom prípade nepôjde o jednoduché daňové konanie ale každému musí byť jasné, že si tie virtuálne meny nenašiel na rybačke, čiže si za ne platil. A ty vieš najlepšie kedy a za koľko si ich kupoval.
Viac tu k tomu písať radšej už nebudem.
tino8

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa tino8 »

ja by som dodal ze v krypte je riesenie na vsetko :D

ako kupit btc bez transakcie na blockchaine: https://opendime.com/
IXO
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 9:53 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa IXO »

Alojz napísal: St 26 01, 2022 9:07 am Len by som dodal, ze blockchain vie tiez kedy si ich kupoval.
To je pre mna vyhoda :) nakolko som si mohol spatne vyhladat datum a cas kupy, kedze som si to presne uz nepamatal a povodnu wallet uz nemam. Siel som po svojich stopach spatne a podarilo sa :) Len moj uctovnik bude mat na to asi iny nazor :D Tak aspon nieco, dan bude aj tak astronomicka :( ale myslim si, ze stale lepsie ako nepriznat nic…
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

IXO napísal: St 26 01, 2022 11:30 am To je pre mna vyhoda :) nakolko som si mohol spatne vyhladat datum a cas kupy, kedze som si to presne uz nepamatal a povodnu wallet uz nemam. Siel som po svojich stopach spatne a podarilo sa :)
Šak ten Bitcoin je potom horší ako elektronická pokladňa tržieb. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tino8

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa tino8 »

jogo, kolko rokov uz diskutujes o btc? nepride ti ze za ten cas by si mohol vediet aspon uplne zaklady toho ako funguje?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa jogo »

tino8 napísal: St 26 01, 2022 12:09 pm jogo, kolko rokov uz diskutujes o btc? nepride ti ze za ten cas by si mohol vediet aspon uplne zaklady toho ako funguje?
Ja som ho nikdy neobchodoval, tak som nemal potrebu ho preštudovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"