Dane a ETF

Zdaňovanie investícií a dividend

Dane a ETF

Poslaťod Lubo23 » Štv 08 13, 2009 12:14 am

Chcel by som zacat kupovat ETF a potreboval by som vediet ci dan zo zisku je rovnaka bez ohladu na to ako dlho ich budem drzat.Mozno by vedel niekto poradit ako platit co najmensiu dan pri investovani s etf.
Lubo23

Re: Dane a ETF

Poslaťod filip glasa » Štv 08 13, 2009 8:08 am

je jedno ako dlho ich budeš držať. dani sa nevyhneš.

pravdupovediac, väšina ľudí by bola rada, keby mohla aspoň nejakú daň zaplatiť.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Poslaťod Dana » Uto 08 18, 2009 5:29 pm

Zisk do výšky 894,6 € /5 násob. ŽM/ je od dane oslobodený /zdaňuje sa až zisk nad touto sumou/.
Zisk = príjem za predané CP - kúpna cena CP - poplatky za nákup/predaj.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana

Poslaťod martins » Pia 10 04, 2013 3:26 pm

Podľa Petra Pašeka z firmy Accace nemajú ETF charakter našich podielových fondov, ale akciových spoločností.

Z toho mi vyplývajú zaujímavé daňové súvislosti:

Podľa slovenského daňového práva sa príjmy z predaja (spätného odkúpenia) podielových listov zdaňujú podľa paragrafu 7. Neplatí na ne oslobodenie 500 eur ročne a nedajú sa odpočítať vstupné poplatky.

ETF by sa mali zdaňovať podľa paragrafu 8 ako cenné papiere a platí na ne oslobodenie 500 eur ročne.

Ďalej dividendy z ETF sa nezdaňujú (ale platí sa z nich 14% zdravotné poistenie).

Pritom napr. dlhopisové ETF sú porovnateľné s dlhopisovými podielovými fondmi pokiaľ ide o výnos a riziko a ešte majú nižšie poplatky.

Z toho mi vychádza, že lepšie je investovať do ETF, než do akéhokoľvek zahraničného podielového fondu na Slovensku (platím daň a ešte zdravotné poistenie, nemôžem si odpočítať 500 eur a ani poplatky).
martins

Poslaťod filip glasa » Pia 10 04, 2013 6:00 pm

ETF charakter našich podielových fondov, ale akciových spoločností.

ETF sú naozaj akciové spoločnosti obchodované na burze. Aj keď ich činnosti = podielový fond.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Poslaťod martins » Pia 10 04, 2013 10:23 pm

TIP:

Ak chcete platniť minimálne dane, zvoľte si ETF, ktoré vypláca stabilnú vysokú dividendu a ETF držte dlhodobo.

Ďalšia daňová výhoda: straty z jedného ETF (napr. akciového) sa dajú započítať oproti zisku z druhého ETF (napr. dlhopisového), lebo ide o jeden riadok v DP. To je rozdiel oproti portfóliu zloženého z dlhopisov a akcií, kde sa kupóny z dlhopisov a zisk z predaja akcií zdaňujú podľa rôznych paragrafov a zisky a straty z nich sa nemôžu vzájomne započítať.
martins

Poslaťod filip glasa » Sob 10 05, 2013 7:39 am

ktoré vypláca stabilnú vysokú dividendu a ETF držte dlhodobo.

prečo?

1. z dividendy platíš zdravotný odvod 14%
2. dividendu, ak ju nechceš minúť, budeš aj tak reinvestovať a na poplatkoch ťa to vyjde horšie ako na dani ädividenda je malá - poplatky relatívne veľké)
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Poslaťod martins » Sob 10 05, 2013 9:27 pm

V tom mas pravdu, ale ak to vezmeme ako alternativu ku kuponovym vynosom z dlhopisov, tak to nemusi byt zle. Z kuponu sa plati aj dan aj zdravotne poistenie.
martins

Poslaťod filip glasa » Ned 10 06, 2013 12:16 pm

Tak ono je to aj uplne ina trieda aktiv. ETF su prevazne akciove. Clovek by triedu aktiv nemal vyberat na zaklade zdanenia, ale na zaklade toho ci mu sedi do portfolia.

Avsak su aj dlhopisove ETF, ktore nejaku divi vyplacaju (ale maju nejaku volatilitu).
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin

Poslaťod martins » Uto 10 08, 2013 5:01 pm

Budem sa musieť asi opraviť. Sám teraz neinvestujem do ETF a do dividendových dlhopisových ETF zatiaľ vôbec.

Problém, na ktorý som narazil je Direktíva EÚ o úsporách (EU Savings Diective).

Podľa tejto direktívy si dva členské štáty vymieňajú informácie o úrokoch z investícií, ktoré v nich má daňový rezident druhého štátu. Týka sa to všetkých investícií, ktoré nesú úrok, teda aj bondov a dlhopisových fondov, samozrejme aj bankových účtov. Netýka sa to dividend z akcií (našťastie). Teda slovenský daňový úrad by mal dostať informácie z druhého štátu, že slovenský rezident tam má príjmy z úrokov, aj keď investuje do len ETF. Daň z úrokov alebo kupónov je u nás 19%.

Bol by som rád, keby tu niekto napísal svoje skúsenosti z investovania do dlhopisových ETF s výplatou dividendy, či a aké zrážkové dane platí.

Pokiaľ ide o tú nešťastnú direktívu, uplatňuje sa zrážková daň 35% na úroky, ak si investor zvolí, že nechce, aby daňový úrad v jeho krajine dostal informácie o jeho investíciách. Platí to len v niektorých jurisdikciách, ktoré uplatňujú bankové tajomstvo (napr. Luxembursko, Švajčiarsko). Táto daň sa dá na Slovensku žiadať späť, ale len do výšky slovenskej dane.

Toľko som zistil. Ak viete viac, doplňte ma alebo opravte.
martins

Poslaťod Dana » Uto 10 08, 2013 6:31 pm

Daň zaplatenú v zahraničí si nevyžiadaš na Slovensku späť. U nás by ti vrátili len to, čo si na Slovensku zaplatil.
Figa žiaľ aj z toho, že u nás sa daň z dividendy neplatí, ked v zahraničí by ti dividendy pravdepodobne zdanili.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana

Poslaťod martins » Str 10 09, 2013 10:13 am

Zrážková daň EÚ, inak EU Witholding Tax, sa sťahuje v cudzej krajine a 75% z nej sa posiela na Slovensko anonymne, bez údajov o investorovi. 25% percent si necháva krajina, ktorá daň strhla.

Týka sa to len Luxemburska a Rakúska - máme luxemburské ETF. Ostatné štáty si vymieňajú informácie.

Chcel by som vedieť, či má niekto skúsenosti s touto daňou.
martins

Poslaťod demorez » Pia 03 24, 2017 10:34 pm

ozivim tuto temu vzhladom na zmeny v danovej legislative:

ked dobre chapem, tak ak nakupim ETF a rozhodnem ich predat, kladny rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je predmetom dane z prijmu. plati nezdanitelna ciastka 500 eur (ktora je spolocna pre vsetky prilezitostne prijmy ako prenajom apod.) ak ETF drzim dlhsie ako rok, ziadny rozdiel predajnej a nakupnej ceny sa nezdanuje.

co sa stane v pripade ak ETF nakupujem priebezne, napr. mesacne a po case sa rozhodnem cast predat napr. kvoli rebalansovaniu portfolia? napr. drzim 100 jednotiek ETF ktore som nakupoval v roznom case v cene od 80 do 120 eur pocas 5 rokov. rozhodnem sa 10 jednotiek predat. ako stanovim rozdiel predajnej a kupnej ceny a vobec ci predavam akcie po drzbe viac ako rok? pri predaji neviem konkretne povedat ci predavam prvych 10 ETF ktore som kupil za 800 eur ci poslednych co som kupil za 1200. aky je tu spravny pristup?

druha skupina otazok sa tyka dividend. od 1.1.2017 plati na dividendy dan 7%, ale pokial viem len na dividendy vyplacane za uctovny rok 2017. otazky su:
- ak mi ETFko vyplati dividendu napr. v juny 2017 mam nejaku sancu zistit na ktory rok sa tie dividendy vztahuju?
- ak sa vztahuju k roku 2016 mam podat opravne danove priznanie aby mi zdrazili odvody 14%?
- pri vyplacani dividendy mi broker stahuje dan 15% podla US legislativy. predpokladam ze v tomto pripade uz ich na slovensku zdanovat nemam? (medzistatna zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia)
- tu na fore sa castu uvadza danova vyhoda akumulacnych ETF, ze dividendy su priamo preinvestovane a netreba ich zdanovat. predpokladam ale ze US zrazkova dan je uplatnena aj v pripade akumulacnych ETF, ci? co tu zohrava ulohu, danova prislusnost firiem ktorych akcie su v ETF zahrnute alebo danovy domicil ETF?

je to dost zamotane, snad niekto na to vie dat odpoved. pri horeuvedenom uvazujem o akciovych ETF, pri dlhopisovom predpokladam to moze byt opat ine.
demorez

Poslaťod Alo Bunda » Sob 03 25, 2017 10:08 am

demorez píše:ozivim tuto temu vzhladom na zmeny v danovej legislative:

ked dobre chapem, tak ak nakupim ETF a rozhodnem ich predat, kladny rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je predmetom dane z prijmu. plati nezdanitelna ciastka 500 eur (ktora je spolocna pre vsetky prilezitostne prijmy ako prenajom apod.) ak ETF drzim dlhsie ako rok, ziadny rozdiel predajnej a nakupnej ceny sa nezdanuje.

co sa stane v pripade ak ETF nakupujem priebezne, napr. mesacne a po case sa rozhodnem cast predat napr. kvoli rebalansovaniu portfolia? napr. drzim 100 jednotiek ETF ktore som nakupoval v roznom case v cene od 80 do 120 eur pocas 5 rokov. rozhodnem sa 10 jednotiek predat. ako stanovim rozdiel predajnej a kupnej ceny a vobec ci predavam akcie po drzbe viac ako rok? pri predaji neviem konkretne povedat ci predavam prvych 10 ETF ktore som kupil za 800 eur ci poslednych co som kupil za 1200. aky je tu spravny pristup?

druha skupina otazok sa tyka dividend. od 1.1.2017 plati na dividendy dan 7%, ale pokial viem len na dividendy vyplacane za uctovny rok 2017. otazky su:
- ak mi ETFko vyplati dividendu napr. v juny 2017 mam nejaku sancu zistit na ktory rok sa tie dividendy vztahuju?
- ak sa vztahuju k roku 2016 mam podat opravne danove priznanie aby mi zdrazili odvody 14%?
- pri vyplacani dividendy mi broker stahuje dan 15% podla US legislativy. predpokladam ze v tomto pripade uz ich na slovensku zdanovat nemam? (medzistatna zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia)
- tu na fore sa castu uvadza danova vyhoda akumulacnych ETF, ze dividendy su priamo preinvestovane a netreba ich zdanovat. predpokladam ale ze US zrazkova dan je uplatnena aj v pripade akumulacnych ETF, ci? co tu zohrava ulohu, danova prislusnost firiem ktorych akcie su v ETF zahrnute alebo danovy domicil ETF?

je to dost zamotane, snad niekto na to vie dat odpoved. pri horeuvedenom uvazujem o akciovych ETF, pri dlhopisovom predpokladam to moze byt opat ine.

1. U IB je to tak,že vždy ,ked odpredavaš nejake CP tak ti odpreda od najdlhšie držaných po najkratšie.
2. dividenda vyplatená z ETF v roku 2017 , je za rok 2017
witholding Tax 15% z US ETF v roku 2018 budes podavať DP typ B a urobíš iba oznamovaciu povinnosť, kde uvedieš aká suma brutto dividend ti bola vyplatená a koľko si zaplatil Witholding Tax.
Pri ACC. ETF nič nedostavaš proste spravca , ked zinkasuje dividendu od spoločnosti,alebo kupon z dlhopisov tak sa o tu sumu navýši NAV. Ty realne nič nedostaneš. Nebudeš robiť žiadnu oznamovaciu povinnosť do DP.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Obrázok užívateľa
Alo Bunda

Poslaťod demorez » Sob 03 25, 2017 7:06 pm

dakujem za odpoved. este k dividendam ci spravne chapem:
- ak mam distributing ETF tak dividenda sa mi pripise na ucet zo zrazenou danou 15%
- v pripade Acc. ETF sa o dividendy priamo navysuje hodnota pozicie - ale predpokladam ze tych 15% je zrazenych aj tu, akurat pre mna neviditelnym sposobom, ci?
- ak by som mal US ETF napr. s irskym domicilom, platila by tiez Witholiding tax 15% alebo nieco ine?
demorez

Poslaťod Alo Bunda » Sob 03 25, 2017 8:32 pm

demorez píše:dakujem za odpoved. este k dividendam ci spravne chapem:
- ak mam distributing ETF tak dividenda sa mi pripise na ucet zo zrazenou danou 15%
- v pripade Acc. ETF sa o dividendy priamo navysuje hodnota pozicie - ale predpokladam ze tych 15% je zrazenych aj tu, akurat pre mna neviditelnym sposobom, ci?
- ak by som mal US ETF napr. s irskym domicilom, platila by tiez Witholiding tax 15% alebo nieco ine?

- pripiše sa ti netto dividenda
- hodnota akcie sa navýši o sumu,ktorá sa reinvestuje.Pri acc ETF môže byť aj nemusi (treba kontaktovať daneho spravcu)
-kontaktuj správcu
DBX to má na svojej stranke
link ETF DBX tracker sidlo v LU (ETF na DAX acc) klikni na Ertragsverwendung a uvidíš aka suma sa reinvestovala a či platili nejaku dan.
https://etf.deutscheam.com/DEU/DEU/ETF/ ... TS-ETF-(DR)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Obrázok užívateľa
Alo Bunda

Poslaťod Istiach » Str 10 04, 2017 9:45 am

Toto oslobodenie od dani, ktore clovek drzi viac ako rok, plati iba pre ETF, alebo aj pre normalne akcie? Alebo aj pre ine burzove produkty?
Istiach

Poslaťod JUGGLER » Str 10 04, 2017 9:45 pm

Platí aj pre akcie. Len ti neviem povedať, či aj pre deriváty....to asi nie. Niekde sme citovali definíciou toho zákona. Podstata by mala byť v tom, že chcú podporiť investície na dôchodok. Každý štát to tak robí, len my sme všetko bez milosti zdaňovali a ešte na to pribili zdravotné odvody..
In the stock market, timing is everything...
“Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.” Templeton
"be fearful when others are greedy, and be greedy when others are fearful," Buffett
JUGGLER

Poslaťod andre » Pon 10 09, 2017 9:59 am

Istiach píše:Toto oslobodenie od dani, ktore clovek drzi viac ako rok, plati iba pre ETF, alebo aj pre normalne akcie? Alebo aj pre ine burzove produkty?

plati len cenne papiere cize akcie a ETF, kedze kazde ETF je vlastne akciova spolocnost, ktorej akcie nakupujes.

derivaty a opcie sa zdanuju podla ineho paragrafu zakona o DzP.

Kód: Vybrať všetko
595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov - § 8 Príjmy oslobodené od dane
odst. 1 k)
z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu 39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka
andre

Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia