Dane a ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Príspevky: 73
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Betruger »

V parlamente sa údajne práve naopak rieši nie spochybňovanie ETF fondov, ale dokonca "posilnenie" podielových fondov v zmysle časového testu:

https://www.forbes.sk/do-kedy-budeme-pl ... ch-fondov/

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Super článok Betruger,

paradoxne to podľa mňa s týmto veľmi súvisí.

Citujem z článku: "Je to minister práce Milan Krajniak, ktorý volá po zrovnoprávnení pravidiel pre konkurenciu. Prejavilo sa aj jeho nedávnym návrhom otvoriť systém tretieho dôchodkové piliera pre nových poskytovateľov finančných služieb." Ruzumej aj pre o.c.p., ktoré sú už dnes na poskytovanie služieb porovnateľných (aj ďaleko lepších) s III.P dôchodkovými fondami najlepšie pripravené + môžu ísť so svojimi produktmi rovno aj na trh Pepp (celoeurópsky penzijný produkt).

Podľa môjho názoru vzniká preto celkom logicky tlak na ocp poskytujúce investovanie cez ETF. V minulosti už boli zvýhodnené cez 1-ročný test naproti podielovým fondom (tuzemským), ktoré túto výhodu nezískali vďaka podmienke investovania cez burzu CP (tuzemskú či zahraničnú).

Citujem z článku: „Daňový režim by mal byť prvom rade spravodlivý, teda rovnaké podmienky pre všetkých."

Zo začiatku tomu nikto nevenoval pozornosť (neverilo sa, že sa vôbec rozbehne nejaké DIS, čo sa ani nerozbehlo a nevedelo sa, akým smerom sa rozbehne až využitie 1r. testu - celá koncepcia mala mimochodom pomôcť hlavne domácemu kapitálovému trhu a nie investovaniu cez zahraničné ETF). Teraz je situácia iná, keďže záujem o ETF cez ocp narástol a ocp by novelou dostali dokonca aj priepustku do III.P (ďalšie veľké krídla). Správcom sa musia nožíky vo vrecku otvárať, keďže mali úplne iné podmienky vstupu na trh (bariéry vstupu do III. P boli oveľa oveľa ťažšie, rovnako ako v prípade kolektívneho investovania a asset manažmentu).

Ja si osobne podobné výklady MF žiaľ nedokážem spojiť s ničím iným v tejto chvíli, ako s tlakom. Dodnes sa ETF nijak neriešilo. Zrazu to je: "obdoba tuzemských OPF" - viď.

"Spravidla väčšina ETF fondov je zriadená ako otvorený podielový fond (obdoba otvoreného podielového fondu ako v Slovenskej republike spravovaného správcom), na ktorom je účasť reprezentovaná akciami s tým rozdielom, že akcie ETF sa až na osobitné prípady (zrušenie ETF fondu) neredemujú voči fondu (neodpredávajú sa naspäť ETF fondu), ale investor spravidla realizuje výnos z tejto akcie prostredníctvom jej predaja na burzových trhoch." + "..... alebo či ide o obdobu podielového fondu v Slovenskej republike, ktorý nemá právnu subjektivitu, nepodlieha dani z príjmov právnických osôb, t. j., či uvedený predaj ETF akcií, hoci na burzových trhoch, je možné pripodobniť - považovať za výnos dosiahnutý zo zahraničného nástroja kolektívneho investovania napriek tomu, že sa neredemuje (nepredáva naspäť zriaďovateľovi), ale investor z neho získava výnos práve predajom na burzových trhoch, kedy by z pohľadu zákona o dani z príjmov išlo o príjem z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov." (https://podpora.financnasprava.sk/26866 ... ETF-fondov)
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11442
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tomáš: prečo sa domáce podielové fondy nemôžu listovať na burze cenných papierov v BA?

Zahraničné podielové fondy sa vedia listovať? Takisto americké mutual funds sa dajú kúpiť na burze pokial viem.

Ak by burza v Bratislave fungovala, bolo by to víťazstvo pre všetkých.

Ja si nemyslím, že rovnaké podmienky pre všetkých. Klasický podielový fond je len akýsi biznis správcu, ktorý umožní kolektívne investovanie podielnikom. Pre správcu samé výhody, podielnik je však chytený, zabetónovaný cez vstupné a výstupné poplatky a pred ním hradba byrokracie, keby chcel odísť.

Burza to je obrovská výhoda pre investora. Žiadna byrokracia, veľká likvidita, ponuka množstva fondov a rýchly prístup k ním. Burza je trh a my potrebujeme trhové hospodárstvo. Nie zvýhodňovať inštitúcie, ktoré chytajú klientov cez armádu agentov. Myslia pritom len na svoje kapsy a klient, teda občan to všetko zaplatí. Slovensko sa zabarikádovalo investíciami v podielových fondoch cez armádu sprostredkovateľov a tento stav je nevýhodný pre ľudí i pre ich budúce dôchodky. Ak má daňové oslobodenie zvýhodniť investovanie cez burzy ( ako píšu, že je zámer ), tak je namieste nechať to tak.

Tým sa vytvára správny tlak: 1. pre fondy aby išli na burzu a tam si konkurovali 2. pre investorov, aby investovali na burze.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

JUGGLER: toto sa ale nepýtaj mňa, prečo tam nejdú, môžu, ale nejdú... Vysoké poplatky? Sú to už také "monštrá" s obrovskou správou, že to už ani riešiť nemusia? Netuším...
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Rokosák
Guru Member ****
Príspevky: 2065
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Peniaze a majetok nie sú všetko. Rozhodne nie dane. Vo všeobecnosti čim viac vlastníš tým máš vyššie dane. Máme jednotlivcov, ktorí sú posadnutí optimalizáciou (v skutočnosti minimalizáciou či obchádzaním) dani.

Nebolo by lepšie sa optimalizoval na celý život, vrátane zdravia, dĺžky života, vzťahov a takisto celkových financií?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

andre
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Uz som to tu spominal, realne sme prehrali sud s FS na vsetkych instanciach v pripade kde nebolo ziadnych pochyb o vyklade zakona. Argumentom FS bolo akurat, ze sme konali ucelovo aby sme ziskali danovu vyhodu.. Takuto argumentaciu som videl v pripade viacerychg sporov.

A myslim, ze presne takto by na to sli aj v tomto pripade a davam im velku sancu na uspech na slovenskych sudoch.. Este by ti na sude teatralne ten clanok na ich webe "obuchali o hlavu" aj s tou ich analyzou, ktory tam naschval neprilozili.
Z diskusie so zástupcami Sekcie finančného trhu (ďalej len „SFT“), ako aj nimi pripraveného podkladu (materiálu) vyplýva..

https://podpora.financnasprava.sk/26866 ... ETF-fondov
Inak na slovensku neplati precedencne pravo, cize realne sa stava ze aj rozne senaty najvyssieho sudu v rovnakych pripadoch rozhoduju opacne..


Mne je jasne, ze mi to nevyriesime. Mozme len cakat co sa bude diat dalej..

Predpokladam, ze o tomto vyklade uz vedia vsetci velky "distributori" ETF.

Ja sa obavam, ze ked je toto novy postoj Ministerstva Financii k zdanovaniu ETF, tak to v tomto zneni zapracuju aj do pripravovanej danovej novely..

Cize ako napisal Tomas to diskutovane zrovnopravnenie zdanovania ETF a podielovych fondov sa spravy tymto sposobom. A nie ako by sme chceli casovym testom aj na podielove fondy.

Adammd
Platinum Member ***
Príspevky: 947
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Toto plati teda od kedy? FS teda dotatocne bude nahanat vsetkych s ETF, ktori ich pri splneni casoveho testu nezdanuju? Tzn od "pociatku vekov" ?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
Guru Member ****
Príspevky: 2178
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

plne suhlasim co napisal Andre, po mojich skusenostiach s FS je to tak. Ich usmernenie k zakonu pride aj par rokov dozadu, ale v realnom zivote sa tvaria, ze to bolo tak uz od zaciatku. Takze kto pouzival danovy test na ETF , minimalne by som bol zneisteny a to je slaby vyraz :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martinpa »

No ale oni nehovoria, ze plosne to treba zdanovat, ale ze zalezi od ETF a treba si to preverit. To by som sa celkom cudoval, keby sa zdanovali aj take bezne akumulacne ETFka ako msci world, S&P500 od ishares / vanguard. Podklady od brokerov dostavaju uz roky. nie? Vie niekto o niekom, koho by takto riesili dodatocne?

Fund
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Fund »

...jasne treba zase pohadzat polena ludom pod nohy,ved preco by to mali mat lahke...toto je stat,hnus!

iceberg8
Platinum Member ***
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Kam sa planujete prestahovat, ak zrusia casovy test ?
Odoslané z počítača

rmaly
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal:
Po 18 10, 2021 12:40 pm
No ale oni nehovoria, ze plosne to treba zdanovat, ale ze zalezi od ETF a treba si to preverit. To by som sa celkom cudoval, keby sa zdanovali aj take bezne akumulacne ETFka ako msci world, S&P500 od ishares / vanguard. Podklady od brokerov dostavaju uz roky. nie? Vie niekto o niekom, koho by takto riesili dodatocne?
len ci dovod, preco (asi) nikoho zatial neriesili nebol ten, ze riesili incyh a taketo male ryby zatial nechali tak. Alebo ci to bolo z dovodu, ze vsetci to robia spravne ako sa ma (podla FS)

Lex
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Človek si otvorí internety po víkend a hľa aké hovnádo. Skúsim moje 2 centy, aj keď vidím, že už trochu po funuse, nie som síce daňový poradca, ale právo ma živí už nejaký ten piatok.

Podľa môjho výkladu, je rozhodujúce či to čo človek nakupuje u brokera keď realizuje obchod je cenný papier, keďže zákon hovorí, že oslobodený je príjem z prevodu cenných papierov. Zákon o dani z príjmov nehovorí, čo je to cenný papier, použijeme teda analogický výklad a pozrieme sa na zákon o cenných papieroch, kde sa uvádza, že cenný papier je:
"peniazmi oceniteľný zápis v zákonom ustanovenej podobe a forme, s ktorým sú spojené práva podľa tohto zákona a práva podľa osobitných zákonov,1) najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči zákonom určeným osobám"
Ďalej zákon vymenúva sústavu cenných papierov, kde hovorí o konkrétnych cenných papieroch, vrátane akcií.

Za kľúčové vnímam, že priamo FS - SFT uvádza, že
"ETF sú fondy na ktorých je účasť reprezentovaná akciami."

a ďalej

"Spravidla väčšina ETF fondov je zriadená ako otvorený podielový fond (obdoba otvoreného podielového fondu ako v Slovenskej republike spravovaného správcom), na ktorom je účasť reprezentovaná akciami s tým rozdielom, že akcie ETF sa až na osobitné prípady (zrušenie ETF fondu) neredemujú voči fondu (neodpredávajú sa naspäť ETF fondu), ale investor spravidla realizuje výnos z tejto akcie prostredníctvom jej predaja na burzových trhoch."

Za problematické uvádza FS - SFT konkrétne to, že:
"Práve vzhľadom na to, že tieto ETF fondy môžu mať rôznu štruktúru a rôzny daňový režim (fond môže, aj nemusí podliehať zdaneniu dane z príjmov) je ministerstvo toho názoru, že z pohľadu zákona o dani z príjmov nie je možné zaujať jednoznačné stanovisko k danej otázke."

FS - SFT neuvádzajú ako má súvisieť štruktúra fondu s tým, či je možné alebo nie je uplatniť časový test.

Vychádzajúc zo stanoviska FS - SFT, musíme prijať premisu, že účasť na ETF je reprezentovaná akciami, akcie sú v zmysle zákona o cenných papieroch cenný papier - § 2 ods. 2 písm. a).

Slovenský právny poriadok nerozlišuje medzi akciami spoločnosti bez právnej subjektivity a s právnou subjektivitou, akcia je definovaná v obchodnom zákonníku - § 155 ods.1:
"Akcia predstavuje práva akcionára ako spoločníka podieľať sa podľa zákona a stanov spoločnosti na jej riadení, zisku a na likvidačnom zostatku po zrušení spoločnosti s likvidáciou, ktoré sú spojené s akciou ako s cenným papierom, ak zákon neustanovuje inak."

Slovenský právny poriadok nedefinuje inú akciu ako takúto. Ak FS-SFT tvrdia, že účasť na etf je reprezentovaná akciou, tak nie je iná možnosť ako daniť zisk z predaja ako §8 ods. 1 písm. e).

Možno ma andre alebo iní daňoví experti opravia, ale zákon o daní z príjmov nedefinuje spôsob zdaňovania podľa právneho postavenia emitenta s oihľadom na právny poriadok jeho sídla, ale podľa charakteru cenného papiera resp. formy realizácie zisku. Ak predávam akciu idem podľa §8 ods. 1 e), zatiaľ čo keď vykonávam redemáciu idem podľa príslušného ustanovenia o spätnom odpredaji emitentovi.

V celom stanovisku FS-SFT mi chýba právny základ, pre ich tvrdenie, že štruktúra fondu a otázka zdaniteľnosti fondu z pohľadu dane z príjmov má vplyv na uplatnenie časového testu. Nevnímam to ako vôbec vec čo by zakladala možný rôzny výklad. Práve naopak FS-SFT účelovo pripodobňuje predaj akcií (ako sami tvrdia) redemácii len z titulu toho, že má ísť o rovnako formu kolektívneho investovania (pričom toto je absurdné, to môže byť za formu kolektívneho investovania pokladaná akákoľvek spoločnosť verejne obchodovaná), keďže rozdiel zákon o dani z príjmov konštatuje nie v právnej forme ale v tom, že spätnému odkupu prikladá osobitný režim priamo v zákone, nie preto, že by mal inú právnu formu.

Chcel som povedať, že je to blbosť a súdne to nemôže obstáť, ale vážim si andreho príspevky, keďže je zrejmé, že má praktickú skúsenosť a sám viem ako fungujú slovenské súdy, tak sa zdržím veľkohubých vyhlásení, ale toto stanovisko je podľa môjho skromného názoru contra legem a súd, ktorý ho neprevezme slepo, ale bude skúmať jeho podstatu by mal prísť na to isté.

andre
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Teraz netreba zbytocne robit paniku a riesit detaily tohto stanoviska. Ten vyklad je minimalne sporny. Ale bez tej analyzy, ktoru tam spominaju mozme len hadat z coho vychadzali. Vazne pochybujem, ze na zaklade tohto stanoviska spustia vlnu danovych kontrol u FO..

Vobec by som sa nedivil, keby to bola len nejaka politicka hra pred schvalovanim danovej reformy. Alebo ako naznacil Tomas sposob zrovnopravnenie zdanovania ETF a podielovych fondov v ramci upravy III. Piliera, alebo nieco podobne.. Napadlo ma aj niekolko dalsich scenarov, ale su to cisto spekulacie.

Podla mna sa to behom par mesiacov vyjasni a pred podavanim danovych priznani za 2021 budeme vediet ako mame prijmy z ETF uvadzat.
martinpa napísal:
Po 18 10, 2021 12:40 pm
No ale oni nehovoria, ze plosne to treba zdanovat, ale ze zalezi od ETF a treba si to preverit. To by som sa celkom cudoval, keby sa zdanovali aj take bezne akumulacne ETFka ako msci world, S&P500 od ishares / vanguard. Podklady od brokerov dostavaju uz roky. nie? Vie niekto o niekom, koho by takto riesili dodatocne?
To je sice pravda, ale vies o ETF ktore maju pravnu subjektivitu a sucasne maju danovy rezim standardnej firmy? Lebo ja nie. Inak to stanovisko MF je z 13.5.2021..
iceberg8 napísal:
Po 18 10, 2021 2:05 pm
Kam sa planujete prestahovat, ak zrusia casovy test ?
Pokial by ostal casovy test na akciach tak urcite sa najde provider, ktory na zaklade najvacsich indexov spravi nejake samplovane portfolia akcii, nieco ako robi finax s ETF. Resp. si vies sam vyskladat vlastne portfolio, ktore bude stale od dane oslobodene. Tazke este chvilu pockaj s tym stahovanim :-D

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11442
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:
Po 18 10, 2021 6:43 pm
To je sice pravda, ale vies o ETF ktore maju pravnu subjektivitu a sucasne maju danovy rezim standardnej firmy? Lebo ja nie. Inak to stanovisko MF je z 13.5.2021..
Prečo stále riešiš tu právnu subjektivitu? Prečo má daňovník skúmať, či fond ARKK Katky Drevenej vyhovuje nejakým kritériám? Zákon stanovuje jednoznačné kritéria : 1 CENNÝ PAPIER. 2. obchodovaný na burze cenných papierov 3. časový test 1 rok

Opakujem a potvrdili to aj právnici veľkých inštitúcii, že aj podielové fondy v SR, či v zahraničí spĺňajú podmienky oslobodenia, ak sú listované na burze cenných papierov a ľudia môžu svoje podiely kúpiť/predať. Podstata ,,ostatného príjmu,, je že máš príjem z predaja/prevodu cenného papiera a nie z redemácie podielového listu. Zákon to stanovuje tak jasne, že tápanie FS a MF( po 5 rokoch! ) je trápne.

LEX: :like:

Konečne právnik !

S tým ,,pripodobňovaním,, nemajú šancu. Museli by zmeniť zákon. Počkajme na daňovú reformu.

P.S. Všetci ktorí predali ETF skôr ako 1 rok, teraz môžu uviesť svoje príjmy do ,,kapitálových,,. Zaplatia 19% a ušetria 14% na odvody. :lol:
Je na čo sa odvolať. Ved ked FS a MF nemajú jasný výklad, tak čo má robiť chudák daňovník :roll:
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11442
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis spomínal nejakého milionára - investora, tak som sa pozrel, čo je zač. Zistil som, že chlapík má vlastnú investorskú firmu a 4 vlastné ETFs kótované na burze. Každé ETF je spravované portfólio s desiatkami akciami, ktoré vlastne trackuje jeho vlastný index.
Chlapík berie za správu 0,48% p.a. a ked som nahodil jedno z jeho ETF do brokerskej platformy IB, tak je tam a môžem si ho kúpiť.
https://oshares.com/ogig/

Pozrime sa, čo sa píše v papieroch fondu:

Purchase and Sale of Fund Shares
The Fund is an ETF. Individual Fund shares may only be purchased and sold on a national securities exchange through a broker-dealer and investors may pay a commission to such broker-dealers in connection with their purchase or sale. The price of Fund shares is based on market price, and because ETF shares trade at market prices rather than NAV, shares may trade at a price greater than NAV (a premium) or less than NAV (a discount). The Fund will only issue or redeem shares aggregated into blocks of 50,000 shares or multiples thereof (“Creation Units”) to Authorized Participants who have entered into agreements with the Fund’s distributor. The Fund will issue or redeem Creation Units in return for a basket of assets that the Fund specifies each day.
Tax Information
The Fund’s distributions are expected to be taxable as ordinary income or capital gains, unless you are investing through a tax-advantaged arrangement, such as a 401(k) plan or an individual retirement

Preklad:
Nákup a predaj podielových listov fondu
Fond je ETF. Jednotlivé akcie fondu sa môžu nakupovať a predávať len na národnej burze cenných papierov prostredníctvom makléra - predajcu a investori môžu v súvislosti s ich nákupom alebo predajom zaplatiť takýmto maklérom - predajcom províziu. Cena akcií fondu vychádza z trhovej ceny, a keďže akcie ETF sa obchodujú za trhové ceny, a nie za NAV, akcie sa môžu obchodovať za cenu vyššiu ako NAV (prémia) alebo nižšiu ako NAV (diskont). Fond bude vydávať alebo odkupovať podiely agregované do blokov po 50 000 akcií alebo ich násobkov (ďalej len "kreačné jednotky") len autorizovaným účastníkom, ktorí uzavreli zmluvy s distribútorom fondu. Fond bude vydávať alebo vyplácať kreačné podielové listy výmenou za kôš aktív, ktorý fond určí každý deň.

Daňové informácie
Očakáva sa, že výnosy fondu budú podliehať zdaneniu ako bežný príjem alebo kapitálové zisky, pokiaľ neinvestujete prostredníctvom daňovo zvýhodnenej dohody, ako je napríklad plán 401(k) alebo individuálny dôchodkový

Záver pre mňa:

Z uvedeného jasne vyplýva že to, čo je pre naších expertov pripodobniteľné, je zároveň odlišným druhom príjmu a to presne sa tam píše:

Fond môžete kúpiť na burze, kde sa predáva za trhovú cenu, nie za NAV. Alebo máte druhú možnosť a môžete sa stať podielnikom fondu za NAV cenu, kde majú podmienku, že vám fond vydá najmenej 50 000 podielov. Tie v budúcnosti od vás odkúpi, čo sa u nás volá redemácia podielov.

Na konci sa píše, že výnos fond podlieha zdaneniu ako bežný príjem ( = u nás ostatný príjem = príjem z predaja podielov na trhu ), alebo ako kapitálový príjem ( = ked sa u nás stanete podielnikom podielového fondu a požiadate o vyplatenie podielov )

Čiže vidím , že američania to majú tak ako u nás. Teda ostatný príjem a kapitálový príjem sa jasne rozlišuje podľa toho, či príjem realizujem predajom za vyššiu trhovú cenu na voľnom trhu ( kúpil som od jedného účastníka a predávam inému ), alebo realizujem kapitálový príjem tak, že si dám vyplatiť vydané podielové listy za NAV cenu od správcu fondu ( podiely mám od fondu a fondu ich vraciam ). V prvom prípade fond kúpim a predám za trhovú cenu kedy sa mi chce. V druhom prípade vstupujem do zmluvného vzťahu z fondom a stávam sa podielnikom fondu za NAV cenu.
Ked chcem vystúpiť, musím požiadať fond o vyplatenie mojích podielov.

P.S. všade sa píše že SHARES = podiely, čo zároveň je to isté ako akcie. Akurát mi rozlišujeme AKCIE a PODIELOVÉ LISTY. Obidve sú cenné papiere reprezentujúce podiel na majetku, akurát pri akciách firmy my definujeme, že vlastník má právo hlasovať/rozhodovať a podielový list je iba majetkový podiel bez rozhodovacích právomocí. To sú však len detaily nesúvisiace s tým ako zákon o dani z príjmov definuje druhy príjmov.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Stanovisko Asociácie obchodníkov s CP k tejto téme: https://ako-investovat.sk/stanovisko-ao ... edaja-etf/
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

iceberg8
Platinum Member ***
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No tak za par mesiacov to zmenia na tvrdy zakon, lebo tazko si niekto "tam hore" prizna svoju chybu/vinu, podla mna..
Ale dík za clanok, este ze su ludia, ktori ponukaju recou bezneho cloveka vysvetlenie co a ako.. To sa ceni.
Odoslané z počítača

andre
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Ked som hladal materialy k teme nasiel som toto. Uz v roku 2015 navrhovala SBA take znenie zakona, ktore by predislo takemu vykladu co teraz vytiahlo MF. Aj ked ETF tam tiez nie su zapracovane v zakone, len v odovodneni:
" z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) obchodovaných na regulovanom trhu cenných papierov alebo obdobnom zahraničnom regulovanom trhu a vyplatenia (vrátenia) podielových listov podľa § 7 ods. 1 písm. g) , ak doba medzi nadobudnutím a predajom alebo vyplatením podielových listov presiahne 1 rok, od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov a vyplatenia ( vrátenia ) podielových listov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,"
miesto dnes platneho (myslim, ze povodne to bolo trochu inak a uz sa to menilo)
"z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia, ak doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,"
Odôvodnenie:

Navrhujeme rozšíriť okruh výnosov oslobodených od zdanenia o výnosy z redemácie (vrátenia ) podielových listov, inak by došlo k neúmernej konkurenčnej výhode akýchkoľvek iných cenných papierov v porovnaní s podielovými listami. Keďže výnosy z vrátenia (redemácie) podielových listov nie sú príjmom z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e), ale sú príjmom podľa § 7, v súlade s už uvedeným je potrebné okruh cenných papierov rozšíriť o redemáciu podielových listov. V tejto súvislosti uvádzame, že niektoré zahraničné podielové listy sú obchodované na regulovanom trhu cenných papierov EÚ, príp. EHS. Preto v prípade, ak by sa predmetné ustanovenie nedoplnilo o "vyplatenie (vrátenie) podielových listov podľa § 7 ods. 1 písm. g)", navrhujeme, aby sa zahraničné podielové fondy obchodované na regulovanom trhu cenných papierov EÚ, príp. EHS zaradili a teda zdaňovali v zmysle § 8 ods. 1 písm. e) . Ide napr. o ETF, iShares, zahraničné podielové fondy zriadené podľa SICAV alebo UCITS.

Z navrhnutého znenia rozumieme, že daňové oslobodenie budú spĺňať všetky také cenné papiere, ktoré sú/alebo boli obchodované na regulovaných trhoch tak, ako sú špecifikované, pričom však takéto cenné papiere môže fyzická osoba obstarať alebo predať aj na inom regulovanom trhu, napr. na regulovanom trhu cenných papierov v New Yorku. Tiež sa podľa nášho názoru toto oslobodenie vzťahuje aj na také cenné papiere, ktoré síce v čase nákupu boli obchodované na regulovanom trhu, avšak v čase predaja (= dosiahnutia zisku) už obchodované na príslušnom regulovanom trhu nie sú ( sú stiahnuté z regulovaného trhu). Ak by sa však oslobodenie malo vzťahovať len na okruh cenných papierov nakúpených a aj predaných na príslušnom trhu v tomto ustanovení menovanom, je potrebné zákon takto upresniť. Znenie ustanovenia by malo byť čo najjednoznačnejšie a najjednoduchšie, aby u daňovníkov nevznikali pochybnosti, na ktoré cenné papiere sa 1-ročný daňový test vzťahuje a nevznikali problémy pri preukazovaní ich nároku na daňové oslobodenie. 
Ale akosi nebola vola to schvalit..

george1
Silver Member *
Príspevky: 222
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 7:44 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa george1 »

Cesta vyššieho zdaňovania kapitálových výnosov, dividend, zdanenia ETF nevedie automaticky k vyšším príjmom do štátneho rozpočtu, ako si to myslia vládni úradníci a FS. Dividendy z akcií a ETF doposiaľ na Slovensku máme zdaňované v porovnaní s ostatnými krajinami ok. Slovensko rozlišuje tiež, či ide o rezidenta SR alebo nerezidenta. V prípade dividend - 7% alebo 35%. Uvažované preradenie ETF tak, že sa nebude uplatňovať ročná lehota po ktorej sú ETF oslobodené od daní povedie u mnohých k optimalizácii a presunu kapitálu. Samozrejme neoplatí sa to pri menších čiastkach. Kto ale má v ETF viac, alebo kto má možnosť presunúť kapitál, tak to urobí. Príklad ja: vlastním niektoré dividendové ale aj akumulačné ETF. U akumulačných ETF slovenská ročná lehota držania je výborná. V prípade že toto Slovensko zmení, taktiež ak prejdú súčasnou vládou avizované návrhy zdanenia kapitálových výnosov, u mňa bude nasledovať prevod na moju manželku mimo Slovenska. Moja polovička má občianstvo mimo eu, zdaňovanie dividend/kapitálových výnosov v krajine ktorej má občianstvo je 10% dividendy, 15% kapitálové výnosy. V prípade že CP a ETF, ktoré sú písané na mňa a zdaňované na Slovensku budú v budúcnosti zdaňované tak, ako to avizuje FS a nové návrhy od vlády SR, jednoducho presuniem zdaňovanie a vlastníctvo na moju manželku. Zatiaľ stále mám občianstvo SR, ale možno aj toto sa zmení.
Samozrejme, nie každý to môže urobiť tak jednoducho ako ja v rámci rodiny. Ovšem ten, kto má príjem vyšší z CP, tomu sa oplatí rezidentúra mimo SR. Vládni úradníci by si mali dobre rozmyslieť, či Slovensko pôjde cestou zvyšovania daní. Vládni úradníci argumentujú nízkymi daňami na nehnuteľnosti na Slovensku, ale akosi zabúdajú dodať, že aj v rámci eu sú štáty, kde je sadzba dane z nehnuteľnosti nižšia ako má Slovensko dnes. Podobne daň z nehnuteľnosti v USA, kde medzi jednotlivými americkými štátmi sú rozdiely. Slováci platia percentuálne veľa v pomere k slovenským platom za potraviny a náklady na bývanie. Na slovenské dane je preto treba sa pozerať komplexne.
Vyššie dane automaticky neznamenajú vyšší príjem pre štát. Obvzlášť v prípade cenných papierov by Slovensko si malo dobre rozmyslieť, či ísť cestou vyššieho zdanenia. Posledný výklad ETF od finančnej správy je sporný. Ak štát tvrdohlavo potvrdí tento výklad zdaňovania ETF, nepochybujem, že mnohí prevedú kapitál mimo SR, tak ako ja.

martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martinpa »


Adammd
Platinum Member ***
Príspevky: 947
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

paywall, nemate niekto pristup?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci

ATHena
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa ATHena »

Jediná nová informácia od ministerstva je:

Ministerstvo si však za zverejneným stanoviskom stojí. „Jednou zo zásad daňového konania je totiž prednosť obsahu pred formou realizovanej operácie.“ Vysvetľuje, že ak by sa táto zásada nerešpektovala v prípade predaja akcií ETF fondu, potom by mohlo prísť k situácii celkového nezdanenia investície. Čiže sa nezdaní príjem z ETF fondu a súčasne by išlo o fond, ktorý sa nezdaňuje daňou z príjmov.

„Drobný investor by teda mal byť komplexne informovaný zo strany obchodníka s cennými papiermi o charaktere ETF fondu, do ktorého sa chystá investovať, aby vedel správne posúdiť prípadné budúce zdanenie výnosu z predaja investície,“ napísalo ministerstvo.

Čiže investor by si mal sám zistiť, či ETF má alebo nemá právnu subjektivitu a či teda má výnos z takej investície zdaniť.

Pripomeňme ešte, že pred pár mesiacmi sa debatovalo o tom, že by sa nezdaňovali ani výnosy z investície do podielových fondov. Vicepremiér Štefan Holý navrhol oslobodenie od dane z príjmu pre investície vo fondoch dlhšie ako tri roky. Čiže výnosy ľudí z podielových fondov by boli vyššie. Holý to vtedy navrhol v zákone o výstavbe nájomných bytov s podporou štátu, no po pripomienkovom konaní to dal z návrhu preč.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Takže asi pokračujeme tam, kde sme aj začali...
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Lex
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Lex »

Ja stale cakam na odkaz na konkretne ustanovenie zakona z ktoreho vychadzaju. Blaboly o obsahu a forme nech si strcia. Ked sa im nepaci nech zmenia zakon, ale je diletantstvo tvrdit ze etf ma akcie na burze a zaroven sa neuplatnuje casovy test.

Fund
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Fund »

Good Idea Slovakia :lol: (diera sveta) ...uz kontaktoval niekto Blackrock ako je to s ETF pre slovensko?

Roz
Príspevky: 32
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Roz »

Ja len toľko, že ak ministerstvo financií v tejto dobe uvažuje ako ošklbať ľudí o peniaze, tak to tejto vláde dosť znižuje šancu uspieť v ďalších voľbách. Ja som síce antificoid, ale za danej situácie považujem za dosť nerozvážne ľuďom siahať na ich peniaze.

iceberg8
Platinum Member ***
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemaju inu moznost - ag testy nieco stoja. Pandemicke prispevky nieco stoja. atd atd
Odoslané z počítača

Nezaplatim
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Dalo by sa tomu vyhnut kupou ETN miesto ETF? V niektorych pripadoch su k dispozicii ETN kopirujuce rozne indexy. Pricom teoreticky je ETN z pohladu prava povazovany za dlhopis? Alebo to tak nie je? Ak by sa to bralo ako dlhopis, tak ten je jasne zadefinovany v nasich zakonoch ako cenny papier a tam by uz financna sprava/MF nemali moznost kreativneho vykladania zakonov.

Problem je akurat v tom, ci ETN mozno povazovat za dlhopis/cenny papier. Nazory?

Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Banda jedna skur.ená,takže ešte bežného občana tejto bananovej republiky chú obrať aj o tú poslednú kôrku chleba.Mal by som otázku ako je to u CEF (Closed End Funds) ja investujem práve cez tie CEF. Ak som dobre pozeral tak ETFka, Mutual Funds a REITs v USA fungujú ako RegulatedInvestmentCompanies (RIC) a tie su podľa US zákona povinne vyplatiť 90% všetkých príjmov. Takže ako by to bolo u CLOSED END FUNDS. Tak to Cefko čo vlastním sa riadi (Investment Company Act of 1940)

rmaly
Platinum Member ***
Príspevky: 910
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

ATHena napísal:
Ut 26 10, 2021 9:38 pm
Jediná nová informácia od ministerstva je:

Ministerstvo si však za zverejneným stanoviskom stojí. „Jednou zo zásad daňového konania je totiž prednosť obsahu pred formou realizovanej operácie.“ Vysvetľuje, že ak by sa táto zásada nerešpektovala v prípade predaja akcií ETF fondu, potom by mohlo prísť k situácii celkového nezdanenia investície. Čiže sa nezdaní príjem z ETF fondu a súčasne by išlo o fond, ktorý sa nezdaňuje daňou z príjmov.

„Drobný investor by teda mal byť komplexne informovaný zo strany obchodníka s cennými papiermi o charaktere ETF fondu, do ktorého sa chystá investovať, aby vedel správne posúdiť prípadné budúce zdanenie výnosu z predaja investície,“ napísalo ministerstvo.

Čiže investor by si mal sám zistiť, či ETF má alebo nemá právnu subjektivitu a či teda má výnos z takej investície zdaniť.

Pripomeňme ešte, že pred pár mesiacmi sa debatovalo o tom, že by sa nezdaňovali ani výnosy z investície do podielových fondov. Vicepremiér Štefan Holý navrhol oslobodenie od dane z príjmu pre investície vo fondoch dlhšie ako tri roky. Čiže výnosy ľudí z podielových fondov by boli vyššie. Holý to vtedy navrhol v zákone o výstavbe nájomných bytov s podporou štátu, no po pripomienkovom konaní to dal z návrhu preč.
Stale nechapem, co to ma s casovym testom. Ved ani lri akciach sa nesleduje, ci zaplatilafirma dane...

Nezaplatim
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

"Sranda" je to, ze sme sa bez zmeny zakona stali zo dna na den z jednej z najlepsich krajin v Europe ohladom zdanovania ETF jednou z najhorsich. Pravdepodobne najhorsou. I ked u nas to "sikovne" skryvaju do 2 oddelenych sadzieb, takze v statistikach to nevidiet na prvy pohlad. Ale je nutne si uvedomit, ze u nas sa z toho bude platit dan z prijmu a aj zdravotne odvody. A zdravotne odvody nie su nic ine ako dalsia dan v tomto pripade. Takze u nas kapitalove prijmy z ETF budu prakticky zdanene 31 % alebo 36 %. Pre väcsinu z nas 36 %, kedze sa do tych prijmov rataju vsetky prijmy.
A teraz si pozrite tuto tabulku ako to je v Europe, to su najvyssie sadzby pre dane krajiny:
https://taxfoundation.org/capital-gains ... rope-2021/

Nasich 36% - budeme mat druhe najvyssie zdanenie po Dansku. Ale aj to je diskutabilne, lebo u nich ta spodna hranica moze byt znacne nizsia ako nasa pri beznych prijmoch. Takze prakticky budeme mat pre bezneho cloveka najvyssie zdanene ETF v Europe.

To je uz asi druhe take prvenstvo spolu s rovnakym a sialene vysokym zdanenim kryptomien.

Co navrhujem - neostanme pasivni. Zorganizujme sa. Podme spravit nejaku aktivitu, spojme sa sa napriklad s Finaxom atd. a spravme protesty/pisme politikom/zaplattme reklamu alebo cosi. Takychto ludi nas je vela, vobec nejde len o ludi z tohto fora.
Napriklad spravme kampan, ze nam idu siahat na nase sukromne uspory na dochodok alebo nieco, co zaujme verejnost a spravi velky tlak.
Ak nespravime ziaden protitlak, tak im to prejde. A kludne nam este zvysia sadzby. Kamionisti si dosiahli nizsu dan na naftu, lekari zvysenie platov atd. takze by sme sa mali inspirovat.
Naposledy upravil/-a Nezaplatim v St 27 10, 2021 9:44 pm, upravené celkom 1 krát.

iceberg8
Platinum Member ***
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako by to rozsudil nejaky sud, ak by som zaloval MF za ich pochybny vyklad ?
Odoslané z počítača

Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Napíšem opozičnému politikovi Kamenickému cez facebook.

Nezaplatim
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

iceberg8 napísal:
St 27 10, 2021 9:44 pm
Ako by to rozsudil nejaky sud, ak by som zaloval MF za ich pochybny vyklad ?
Skor ci neskor k tomu dojde. Nepredpokladam, ze vsetci sa vzdaju bez boja a budu to okamzite platit.
Baba Jaga napísal:
St 27 10, 2021 10:14 pm
Napíšem opozičnému politikovi Kamenickému cez facebook.
Super! Daj nam potom prosim vediet co ti odpisal.

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@ Baba Jaga: Máš na mysli tohto "Kamenického" ?

https://e.dennikn.sk/1485842/ma-stat-es ... -je-proti/

kamenicky.jpg

Pošli, čo Ti odpíše :)
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Silver Member *
Príspevky: 184
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nezaplatim napísal:
St 27 10, 2021 9:40 pm
Co navrhujem - neostanme pasivni. Zorganizujme sa. Podme spravit nejaku aktivitu, spojme sa sa napriklad s Finaxom atd. a spravme protesty/pisme politikom/zaplattme reklamu alebo cosi. Takychto ludi nas je vela, vobec nejde len o ludi z tohto fora.
Napriklad spravme kampan, ze nam idu siahat na nase sukromne uspory na dochodok alebo nieco, co zaujme verejnost a spravi velky tlak.
Ak nespravime ziaden protitlak, tak im to prejde. A kludne nam este zvysia sadzby. Kamionisti si dosiahli nizsu dan na naftu, lekari zvysenie platov atd. takze by sme sa mali inspirovat.
Myslíš nejaký reálny protest? Mám 2 spacáky, 2 stany o kapacite 4 osôb dokopy a 3x litrové termosky na kávu a čaj. Varič ešte, aby som nezabudol, na plyn.

Uniká ti zrejme, že celý tento problém nie je o individuálnych traderoch/investoroch, čo si sami "klikajú" ETF niekde vo svojej platforme.
Support a podpora pre užívateľov diskusného fóra http://ako-investovat.sk/diskusia - info@ako-investovat.sk

Nezaplatim
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Prepac, ale ozaj mi to teda unika. O kom to teda je?
Ved sa ma to priamo dotyka, tak ako mnozstvo dalsich ludi, ktori si tiez sporia individualne cez ETF.

Co navrhujes? Staci, ze by nas par desiatok ludi prislo zamavat s transparentami pred parlament (slusne), a nasledne predpokladam, ze by si aspon niektori poslanci vypoculi nase poziadavky + medializacia okolo a to by mohlo aspon kusok posunut misku vah v nas prospech.

Aka je alternativa? Budeme doma sediet aj ked nam zakonom zakazu vlastnit ETF? Investovat na burze? Kedy budeme ochotni slusne dat najavo nespokojnost?

Myslim si, ze ten obetovany cas/prostriedky na nejaku kampan a protest by sa nam mnohonasobne vratil, ak by to ostalo nezdanene.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11442
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nepanikujte. Jasne bolo vysvetlené, že taký výklad by neobstál v súdnom spore. Museli by zmeniť znenie zákonov.

A nebláznite s písaním poslancom. Treba písať o tom, čo treba zmeniť, nie upozorňovať, kde by zmenami mohli vytĺcť viac peňazí do štátnej kasy.Však vidíte, že Kamenický neuvažoval o ničom inom len ako naplniť štátnu kasu, aby mali z čoho rozdávať.

V prospech štátu by napr. bolo, kedy príjmy s predaja cryptomien, ale aj z tradingu podliehali len 19% dani z príjmu a neplatili sa odvody.
Pri crypto by sa okamžite dočkali realizácie ziskov a platenia daní. Pri tradingu by dosiahli istých 19% miesto toho, že stovky ziskových trejderov končia z tradingom.

Tie ETNs vyzerajú ešte lepšie. Treba si ich nechať do rezervy keby ETF dali do kapitálových príjmov.

ETNs are debt securities guaranteed by an issuing bank and linked to an index. Because ETNs do not hold any securities, there are no dividend or interest rate payments paid to investors while the investor owns the ETN. ETN shares reflect the total return of the underlying index; the value of the dividends is incorporated into the index's return, but are not issued regularly to the investor.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Nezaplatim
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Juggler - plne chapem tvoj postoj, ale na druhu stranu... nedopadne to potom ako s kryptomenami? Som aktivny aj v tomto smere a presne takto reaguju clenovia komunity. Ze neriesme tych 36% na daniach z kazdeho jedneho obchodu aj medzi kryptomeny, lebo ved, upozornime na seba a bude este horsie. Ja osobne si to uz horsie ani neviem predstavit. A kedze politici vidia, ze nikto sa proti tomu neburi, tak naco by to menili? Pre koho, ked sa nikto nestazuje? Jasne, ze to nechaju takto.

Rovnako to vidim aj s tymi ETF. Ja nehovorim, ze tie protesty by sme mali robit zajtra. Ale povedzme, ak FS/MF pritvrdi a zacnu to tvrdo vymahat ako hotovu vec. To by sa dotklo aj mnozstva ludi, co za posledne roky obchodovali s ETF a nic nedanili. Mali by sakra velky problem. V takom pripade by som uz tie protesty videl ako rozumnu alternativu.
Pripadne ak by na to isli zmenou zakonov. Akonahle sa objavi naznak niecoho takeho v parlamente, tak si myslim ze je nutne konat. Nie na internete, ale pred parlamentom. Velakrat taketo zakony stiahnu, ked uvidia, ze ludia/volici sa proti tomu buria.

Ale ak mate inu alternativu, tak sem s tym.

Inac ohladom ETN - takze to vidis ako ja? Myslis, ze tam je to istejsie? Premyslam, ci by dokazali aj ETN povazovat za podielove fondy, ked to robia aj pri ETF, hmm...

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"