Dane a ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Lubo23
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 12 08, 2009 11:59 pm

Dane a ETF

Príspevok od používateľa Lubo23 »

Chcel by som zacat kupovat ETF a potreboval by som vediet ci dan zo zisku je rovnaka bez ohladu na to ako dlho ich budem drzat.Mozno by vedel niekto poradit ako platit co najmensiu dan pri investovani s etf.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

je jedno ako dlho ich budeš držať. dani sa nevyhneš.

pravdupovediac, väšina ľudí by bola rada, keby mohla aspoň nejakú daň zaplatiť.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Zisk do výšky 894,6 € /5 násob. ŽM/ je od dane oslobodený /zdaňuje sa až zisk nad touto sumou/.
Zisk = príjem za predané CP - kúpna cena CP - poplatky za nákup/predaj.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martins »

Podľa Petra Pašeka z firmy Accace nemajú ETF charakter našich podielových fondov, ale akciových spoločností.

Z toho mi vyplývajú zaujímavé daňové súvislosti:

Podľa slovenského daňového práva sa príjmy z predaja (spätného odkúpenia) podielových listov zdaňujú podľa paragrafu 7. Neplatí na ne oslobodenie 500 eur ročne a nedajú sa odpočítať vstupné poplatky.

ETF by sa mali zdaňovať podľa paragrafu 8 ako cenné papiere a platí na ne oslobodenie 500 eur ročne.

Ďalej dividendy z ETF sa nezdaňujú (ale platí sa z nich 14% zdravotné poistenie).

Pritom napr. dlhopisové ETF sú porovnateľné s dlhopisovými podielovými fondmi pokiaľ ide o výnos a riziko a ešte majú nižšie poplatky.

Z toho mi vychádza, že lepšie je investovať do ETF, než do akéhokoľvek zahraničného podielového fondu na Slovensku (platím daň a ešte zdravotné poistenie, nemôžem si odpočítať 500 eur a ani poplatky).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

ETF charakter našich podielových fondov, ale akciových spoločností.
ETF sú naozaj akciové spoločnosti obchodované na burze. Aj keď ich činnosti = podielový fond.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martins »

TIP:

Ak chcete platniť minimálne dane, zvoľte si ETF, ktoré vypláca stabilnú vysokú dividendu a ETF držte dlhodobo.

Ďalšia daňová výhoda: straty z jedného ETF (napr. akciového) sa dajú započítať oproti zisku z druhého ETF (napr. dlhopisového), lebo ide o jeden riadok v DP. To je rozdiel oproti portfóliu zloženého z dlhopisov a akcií, kde sa kupóny z dlhopisov a zisk z predaja akcií zdaňujú podľa rôznych paragrafov a zisky a straty z nich sa nemôžu vzájomne započítať.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

ktoré vypláca stabilnú vysokú dividendu a ETF držte dlhodobo.
prečo?

1. z dividendy platíš zdravotný odvod 14%
2. dividendu, ak ju nechceš minúť, budeš aj tak reinvestovať a na poplatkoch ťa to vyjde horšie ako na dani ädividenda je malá - poplatky relatívne veľké)
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martins »

V tom mas pravdu, ale ak to vezmeme ako alternativu ku kuponovym vynosom z dlhopisov, tak to nemusi byt zle. Z kuponu sa plati aj dan aj zdravotne poistenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak ono je to aj uplne ina trieda aktiv. ETF su prevazne akciove. Clovek by triedu aktiv nemal vyberat na zaklade zdanenia, ale na zaklade toho ci mu sedi do portfolia.

Avsak su aj dlhopisove ETF, ktore nejaku divi vyplacaju (ale maju nejaku volatilitu).
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martins »

Budem sa musieť asi opraviť. Sám teraz neinvestujem do ETF a do dividendových dlhopisových ETF zatiaľ vôbec.

Problém, na ktorý som narazil je Direktíva EÚ o úsporách (EU Savings Diective).

Podľa tejto direktívy si dva členské štáty vymieňajú informácie o úrokoch z investícií, ktoré v nich má daňový rezident druhého štátu. Týka sa to všetkých investícií, ktoré nesú úrok, teda aj bondov a dlhopisových fondov, samozrejme aj bankových účtov. Netýka sa to dividend z akcií (našťastie). Teda slovenský daňový úrad by mal dostať informácie z druhého štátu, že slovenský rezident tam má príjmy z úrokov, aj keď investuje do len ETF. Daň z úrokov alebo kupónov je u nás 19%.

Bol by som rád, keby tu niekto napísal svoje skúsenosti z investovania do dlhopisových ETF s výplatou dividendy, či a aké zrážkové dane platí.

Pokiaľ ide o tú nešťastnú direktívu, uplatňuje sa zrážková daň 35% na úroky, ak si investor zvolí, že nechce, aby daňový úrad v jeho krajine dostal informácie o jeho investíciách. Platí to len v niektorých jurisdikciách, ktoré uplatňujú bankové tajomstvo (napr. Luxembursko, Švajčiarsko). Táto daň sa dá na Slovensku žiadať späť, ale len do výšky slovenskej dane.

Toľko som zistil. Ak viete viac, doplňte ma alebo opravte.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Daň zaplatenú v zahraničí si nevyžiadaš na Slovensku späť. U nás by ti vrátili len to, čo si na Slovensku zaplatil.
Figa žiaľ aj z toho, že u nás sa daň z dividendy neplatí, ked v zahraničí by ti dividendy pravdepodobne zdanili.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martins »

Zrážková daň EÚ, inak EU Witholding Tax, sa sťahuje v cudzej krajine a 75% z nej sa posiela na Slovensko anonymne, bez údajov o investorovi. 25% percent si necháva krajina, ktorá daň strhla.

Týka sa to len Luxemburska a Rakúska - máme luxemburské ETF. Ostatné štáty si vymieňajú informácie.

Chcel by som vedieť, či má niekto skúsenosti s touto daňou.
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa demorez »

ozivim tuto temu vzhladom na zmeny v danovej legislative:

ked dobre chapem, tak ak nakupim ETF a rozhodnem ich predat, kladny rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je predmetom dane z prijmu. plati nezdanitelna ciastka 500 eur (ktora je spolocna pre vsetky prilezitostne prijmy ako prenajom apod.) ak ETF drzim dlhsie ako rok, ziadny rozdiel predajnej a nakupnej ceny sa nezdanuje.

co sa stane v pripade ak ETF nakupujem priebezne, napr. mesacne a po case sa rozhodnem cast predat napr. kvoli rebalansovaniu portfolia? napr. drzim 100 jednotiek ETF ktore som nakupoval v roznom case v cene od 80 do 120 eur pocas 5 rokov. rozhodnem sa 10 jednotiek predat. ako stanovim rozdiel predajnej a kupnej ceny a vobec ci predavam akcie po drzbe viac ako rok? pri predaji neviem konkretne povedat ci predavam prvych 10 ETF ktore som kupil za 800 eur ci poslednych co som kupil za 1200. aky je tu spravny pristup?

druha skupina otazok sa tyka dividend. od 1.1.2017 plati na dividendy dan 7%, ale pokial viem len na dividendy vyplacane za uctovny rok 2017. otazky su:
- ak mi ETFko vyplati dividendu napr. v juny 2017 mam nejaku sancu zistit na ktory rok sa tie dividendy vztahuju?
- ak sa vztahuju k roku 2016 mam podat opravne danove priznanie aby mi zdrazili odvody 14%?
- pri vyplacani dividendy mi broker stahuje dan 15% podla US legislativy. predpokladam ze v tomto pripade uz ich na slovensku zdanovat nemam? (medzistatna zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia)
- tu na fore sa castu uvadza danova vyhoda akumulacnych ETF, ze dividendy su priamo preinvestovane a netreba ich zdanovat. predpokladam ale ze US zrazkova dan je uplatnena aj v pripade akumulacnych ETF, ci? co tu zohrava ulohu, danova prislusnost firiem ktorych akcie su v ETF zahrnute alebo danovy domicil ETF?

je to dost zamotane, snad niekto na to vie dat odpoved. pri horeuvedenom uvazujem o akciovych ETF, pri dlhopisovom predpokladam to moze byt opat ine.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

demorez napísal:ozivim tuto temu vzhladom na zmeny v danovej legislative:

ked dobre chapem, tak ak nakupim ETF a rozhodnem ich predat, kladny rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou je predmetom dane z prijmu. plati nezdanitelna ciastka 500 eur (ktora je spolocna pre vsetky prilezitostne prijmy ako prenajom apod.) ak ETF drzim dlhsie ako rok, ziadny rozdiel predajnej a nakupnej ceny sa nezdanuje.

co sa stane v pripade ak ETF nakupujem priebezne, napr. mesacne a po case sa rozhodnem cast predat napr. kvoli rebalansovaniu portfolia? napr. drzim 100 jednotiek ETF ktore som nakupoval v roznom case v cene od 80 do 120 eur pocas 5 rokov. rozhodnem sa 10 jednotiek predat. ako stanovim rozdiel predajnej a kupnej ceny a vobec ci predavam akcie po drzbe viac ako rok? pri predaji neviem konkretne povedat ci predavam prvych 10 ETF ktore som kupil za 800 eur ci poslednych co som kupil za 1200. aky je tu spravny pristup?

druha skupina otazok sa tyka dividend. od 1.1.2017 plati na dividendy dan 7%, ale pokial viem len na dividendy vyplacane za uctovny rok 2017. otazky su:
- ak mi ETFko vyplati dividendu napr. v juny 2017 mam nejaku sancu zistit na ktory rok sa tie dividendy vztahuju?
- ak sa vztahuju k roku 2016 mam podat opravne danove priznanie aby mi zdrazili odvody 14%?
- pri vyplacani dividendy mi broker stahuje dan 15% podla US legislativy. predpokladam ze v tomto pripade uz ich na slovensku zdanovat nemam? (medzistatna zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia)
- tu na fore sa castu uvadza danova vyhoda akumulacnych ETF, ze dividendy su priamo preinvestovane a netreba ich zdanovat. predpokladam ale ze US zrazkova dan je uplatnena aj v pripade akumulacnych ETF, ci? co tu zohrava ulohu, danova prislusnost firiem ktorych akcie su v ETF zahrnute alebo danovy domicil ETF?

je to dost zamotane, snad niekto na to vie dat odpoved. pri horeuvedenom uvazujem o akciovych ETF, pri dlhopisovom predpokladam to moze byt opat ine.
1. U IB je to tak,že vždy ,ked odpredavaš nejake CP tak ti odpreda od najdlhšie držaných po najkratšie.
2. dividenda vyplatená z ETF v roku 2017 , je za rok 2017
witholding Tax 15% z US ETF v roku 2018 budes podavať DP typ B a urobíš iba oznamovaciu povinnosť, kde uvedieš aká suma brutto dividend ti bola vyplatená a koľko si zaplatil Witholding Tax.
Pri ACC. ETF nič nedostavaš proste spravca , ked zinkasuje dividendu od spoločnosti,alebo kupon z dlhopisov tak sa o tu sumu navýši NAV. Ty realne nič nedostaneš. Nebudeš robiť žiadnu oznamovaciu povinnosť do DP.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
demorez
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: So 20 10, 2012 10:39 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa demorez »

dakujem za odpoved. este k dividendam ci spravne chapem:
- ak mam distributing ETF tak dividenda sa mi pripise na ucet zo zrazenou danou 15%
- v pripade Acc. ETF sa o dividendy priamo navysuje hodnota pozicie - ale predpokladam ze tych 15% je zrazenych aj tu, akurat pre mna neviditelnym sposobom, ci?
- ak by som mal US ETF napr. s irskym domicilom, platila by tiez Witholiding tax 15% alebo nieco ine?
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

demorez napísal:dakujem za odpoved. este k dividendam ci spravne chapem:
- ak mam distributing ETF tak dividenda sa mi pripise na ucet zo zrazenou danou 15%
- v pripade Acc. ETF sa o dividendy priamo navysuje hodnota pozicie - ale predpokladam ze tych 15% je zrazenych aj tu, akurat pre mna neviditelnym sposobom, ci?
- ak by som mal US ETF napr. s irskym domicilom, platila by tiez Witholiding tax 15% alebo nieco ine?
- pripiše sa ti netto dividenda
- hodnota akcie sa navýši o sumu,ktorá sa reinvestuje.Pri acc ETF môže byť aj nemusi (treba kontaktovať daneho spravcu)
-kontaktuj správcu
DBX to má na svojej stranke
link ETF DBX tracker sidlo v LU (ETF na DAX acc) klikni na Ertragsverwendung a uvidíš aka suma sa reinvestovala a či platili nejaku dan.
https://etf.deutscheam.com/DEU/DEU/ETF/ ... UCITS-ETF-(DR" onclick="window.open(this.href);return false;)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Istiach »

Toto oslobodenie od dani, ktore clovek drzi viac ako rok, plati iba pre ETF, alebo aj pre normalne akcie? Alebo aj pre ine burzove produkty?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Platí aj pre akcie. Len ti neviem povedať, či aj pre deriváty....to asi nie. Niekde sme citovali definíciou toho zákona. Podstata by mala byť v tom, že chcú podporiť investície na dôchodok. Každý štát to tak robí, len my sme všetko bez milosti zdaňovali a ešte na to pribili zdravotné odvody..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Istiach napísal:Toto oslobodenie od dani, ktore clovek drzi viac ako rok, plati iba pre ETF, alebo aj pre normalne akcie? Alebo aj pre ine burzove produkty?
plati len cenne papiere cize akcie a ETF, kedze kazde ETF je vlastne akciova spolocnost, ktorej akcie nakupujes.

derivaty a opcie sa zdanuju podla ineho paragrafu zakona o DzP.

Kód: Vybrať všetko

595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov - § 8 Príjmy oslobodené od dane
odst. 1 k) 
z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu 39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Fund »

Chcel by som sa opytat,viem,ze to tu bolo riesene viac krat,ale nemam v tom jasno,na prijmy z predaja cennych papierov je mozne uplatnit oslobodenie do vysky 500 EUR,to znamena,ze mam povinnost uviest,podat danove priznanie ak som predal akciu/etf (napr.nakup za 1000€ predaj za 1300€) skor ako uplynul jeden rok,ak je zisk do 500 EUR nemusim podavat/vyplnat danove priznanie?Nemusim o tom DU informovat,ze som zarobil 300€?
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa danno »

Myslim ze je to tak, ale urcite si odloz poznamku ze si vyuzil moznost nedanit do 500€.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa jaja »

Hm, u nás se pro limit počítají příjmy (suma prodejů), ne zisk. Tedy u nás bys danil. A tipl bych si, že to máte stejně.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Martin7 »

Fund, nemusíš podávať DP, ak si si tých 500 EUR neuplatnil na iných príjmoch.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa jaja »

Jj, koukal jsem a fakt to máte jinak než my a můžete do limitu započítat náklady. Tady je pěkná tabulka: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... ke-500-eur
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa Fund »

Martin7 napísal: Št 29 07, 2021 5:43 pm Fund, nemusíš podávať DP, ak si si tých 500 EUR neuplatnil na iných príjmoch.
jedna investicia,jeden vyber investicie kratsie ako rok so ziskom do 500 EUR...a nemusim nikoho o tom informovat DU a podavat DP.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa jcar »

Ospravedlňujem sa, ak sa takáto otázka už riešila, ale nenašiel som.

Ako FO som si prečítal stanovisko Finančnej správy SR ku klasifikácii a zdaňovaniu príjmov z investovania do ETF fondov https://podpora.financnasprava.sk/26866 ... ETF-fondov

Z uvedeného som pochopil, že príjem z predaja ETF je klasifikovaný ako príjem podľa §7 (kapitálový majetok) alebo §8 (ostatný príjem) podľa charakteru (?) samotného ETF. Pritom ročný test podľa § 9 ods. 1 písm. k) sa vzťahuje len na príjem podľa §8. Rozhodne to nevyzerá, že "ETF na regulovanom trhu = uplatní sa ročný test" - ako som si to doteraz myslel.

Zo stanoviska FS SR mi však nie je jasné, na základe čoho rozhodnúť, ktorý ETF ide do kapitálového majetku a ktorý do ostatných príjmov. Vedel by ma niekto nasmerovať, vysvetliť, najlepšie aj s príkladom ETF, ktoré by boli obchodované na burze ale ich príjmy by boli pre FO príjmom z kapitálového majetku a teda by sa na ne nevzťahoval ročný test (a z môjho pohľadu je vhodné sa im vyhnúť)?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Tatyto vyklad som este nevidel. Vyzera to, ze na MF zistili, ze im v rozpocte chybaju peniaze a musia ich niekde zohnat. :idea: V ETF je vela penazi tak pome ich znanit.

Ak to takto zacnu vykladat, tak to bude brutalna zmena v tom ako sa to doteraz vykladalo a NEzdanovalo. A dokonca ani zakon netreba zmenit, len zmenia vyklad.. Slovenske kocurkovo, nie ze by ETF konecne zadefinovali aj v zakone a bolo to jasne. :roll:

Problem bude mat finax.. ktori si postavili marketing na to, ze to je investicia bez dani..

A to este matelko ma konecne zverejnit navrh danovej reformy. Ked to bude v duchu toho co uniklo z MF, tak casovy test zrusia asi uplne ako vsetky ostatne vynimky.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ahoj jcar, výborný príspevok a otázka. Nie ešte neriešila. Je to novinka.

Prečítať by si to mal poriadne celé každý, kto investuje do ETF. :pozor:

Pokiaľ sa to bude uberať týmto smerom, bude to zásadná vec, ktorá zase výrazne ovplyvní investovanie na Svk... :roll:
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

tomáš virdzek napísal: So 16 10, 2021 11:32 am

Pokiaľ sa to bude uberať týmto smerom, bude to zásadná vec, ktorá zase výrazne ovplyvní investovanie na Svk... :roll:
pokial sa to bude uberat tymto smerom, bude to zasadna vec, ktora zase vyrazne napovie vsetkym rozumnym, ze nastal cast ist odtial to do pi*e aj s celou rodinou. To uz sa slusnejsie nazvat neda. FO su trestane ako poddani za rakuska uhorska..
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 8 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa segi »

Ja tomu chápem tak že v otázke sa FS nezaoberá výnimkou pre zdanenie ETF po splnený podmienky ročného testu, ale toho že ak ročný test nebol splnený, akým spôsobom sa ETF zdaňuje. A na to nie je jednoznačná odpoveď.

Prvý príklad ktorý ma napadol (môže byť nesprávny) je: ako by mal byť zdanený ETF ktorý drží fyzické zlato? Ak sa nemýlim a zisk z nákup a predaj zlata nepodlieha zdaneniu. Je to tak?
A čo v prípade že portfólio ETF bude tvorené z 90% akciami a 10% fyzickým zlatom? Prípadne tento pomer v rámci doby kolíše.
Neviem aké iné variácie môžu vznikať.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

segi napísal: So 16 10, 2021 1:42 pm Ja tomu chápem tak že v otázke sa FS nezaoberá výnimkou pre zdanenie ETF po splnený podmienky ročného testu, ale toho že ak ročný test nebol splnený, akým spôsobom sa ETF zdaňuje. A na to nie je jednoznačná odpoveď.

Prvý príklad ktorý ma napadol (môže byť nesprávny) je: ako by mal byť zdanený ETF ktorý drží fyzické zlato? Ak sa nemýlim a zisk z nákup a predaj zlata nepodlieha zdaneniu. Je to tak?
A čo v prípade že portfólio ETF bude tvorené z 90% akciami a 10% fyzickým zlatom? Prípadne tento pomer v rámci doby kolíše.
Neviem aké iné variácie môžu vznikať.
:roll: Ty si asi cital iny clanok ako my ostatni.. precitaj si ho este raz https://podpora.financnasprava.sk/26866 ... ETF-fondov

1. vobec sa neriesi aky podklad ETF fond obsahuje, ale to ci ma alebo nema pravnu subjektivitu. Teda ci sa da podla nasho zakona o DP povazovat za firmu. Pokial viem tak ani europske UCTIS ani americke trusty pravnu subjektivitu nemaju. Cize vacsina ETF nema pravnu subjektivitu. Ale existuju aj fondy, ktore ju maju. To snad MF nemysli vazne aby posudzovali FO..

Inak je to rovnaky problem ako pri dividendach k ETF, k comu sme nedavno robili clanok https://ako-investovat.sk/ako-zdanit-dividendy-z-etf/
o jeho právnej subjektivite a jeho daňovom režime, či je možné tento fond považovať za daňovníka dane z príjmov právnických osôb v zahraničí a následne v Slovenskej republike takýto príjem z predaja akcií posúdiť ako ostatný príjem podľa § 8 zákona o dani príjmov, ako je tomu v prípade predaja akcií na bežnej zdaňovanej obchodnej spoločnosti alebo či ide o obdobu podielového fondu v Slovenskej republike, ktorý nemá právnu subjektivitu..
2. casovy test sa podla zakona da uplatnit len na prijmy podla § 8 ods. 1 písm. e), cize sa neda uplatnit na prijmy podla § 7 kam oni ETF zaradili. To znamena, ze zisk z ETF musis zdanit sadzbou 19/25% + zaplatit zdravotne 14%..
§ 9 Príjmy oslobodené od dane

k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia, ak doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: So 16 10, 2021 6:55 pm
1. vobec sa neriesi aky podklad ETF fond obsahuje, ale to ci ma alebo nema pravnu subjektivitu. Teda ci sa da podla nasho zakona o DP povazovat za firmu. Pokial viem tak ani europske UCTIS ani americke trusty pravnu subjektivitu nemaju. Cize vacsina ETF nema pravnu subjektivitu. Ale existuju aj fondy, ktore ju maju. To snad MF nemysli vazne aby posudzovali FO..
2. casovy test sa podla zakona da uplatnit len na prijmy podla § 8 ods. 1 písm. e), cize sa neda uplatnit na prijmy podla § 7 kam oni ETF zaradili. To znamena, ze zisk z ETF musis zdanit sadzbou 19/25% + zaplatit zdravotne 14%..
Absolútny súhlas. FS i MF varia z vody a robia si hanbu.

Celé roky má FS jasný výklad, že príjmy z predaja cenných papierov nemožno zaradiť medzi kapitálové príjmy, ktoré sú jasne definované ako:

• úroky a ostatné výnosy z cenných papierov ( § 7 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov),
• úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov (§ 7 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov),
• úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek (§ 7 ods. 1 c) zákona o dani z príjmov),
• dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu (zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu (§ 7 ods. 1 d) zákona o dani z príjmov),
• plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia (§ 7 ods. 1 e) zákona o dani z príjmov),
• výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja (§ 7 ods.1 f) zákona o dani z príjmov),
príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) (§ 7 ods. 1 g) zákona o dani z príjmov),
• výnosy zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok (§ 7 ods. 1 h) zákona).

Preto všetci čo obchodujú na burze musia svoje príjmy zdaniť ako ostatné príjmy podľa § 8 kde sú jasne zadefinované ako:

d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov
k) príjmy z derivátových operácií,
t) príjmy z predaja virtuálnej meny.


Ak by bol ich účelový a nejasný právny výklad (dovolím si ho označiť za právny paškvil ) správny, mohli by sme obchodovať ETFs pri jednotnej sadzbe daní 19% ( neplatila by sadzba 25% pri vyšich sumách) a NEPLATILI BY SME ODVODY. Ak by sme išli cez domáceho brokera, ten by bol povinný tieto príjmy zdaniť zrážkovou daňou
:


Príjmy z kapitálového majetku sa ako súčasť osobitného základu dane zdaňujú sadbou dane vo výške 19 %. Touto sadzbou sa zdaňuje príjem z kapitálového majetku bez ohľadu na skutočnosť, či plynie zo zdrojov na území SR alebo z príjmov zo zdrojov v zahraničí.
Pri príjmoch z kapitálového majetku sa vo väčšine prípadov uplatňuje vybratie dane zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Za vyberanie a platenie dane zrážkou z týchto príjmov je správcovi dane zodpovedný ich platiteľ, teda daňovník (inštitúcia), ktorá tieto príjmy vypláca alebo pripisuje v prospech daňovníka.


Dovolím si predikovať, že právny výklad FS a MF by neuspel na súde . Je hanbou FS i MF že ich záver je, že z pohľadu zákona o dani z príjmov nie je možné zaujať jednoznačné stanovisko k danej otázke

§ 9 ods. 1 písm. k) cit. Zákona je jednoznačný:

Od dane je oslobodený príjem z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia.


Zákon neukladá daňovníkovi povinnosť skúmať či má eminent cenných papierov právnu subjektivitu a či v danej krajine podlieha dani z príjmov právnických osôb.

Tento zákon platí aj na PODIELOVÉ FONDY, ktoré nemajú právnu subjektivitu, ale musia byť splnené 2 podmienky:. 1 fond musí byť kótovaný na burze. 2. Investor musí cenný papier predať (nie nechať si vyplatiť ).

To vraví aj právna analýza Finaxu: v určitých prípadoch sa aj na podielové fondy vzťahuje ročný časový test – oslobodenie od dane, ak sú podielové listy držané viac ako rok, fond je obchodovaný na burze a príjem vzniká predajom podielových listov, nie ich vyplatením !

https://www.finax.eu/sk/blog/kompletny- ... investicii

Tento fakt v praxi využívajú aj niektoré podielové fondy:

https://www.amundi.sk/klienti/Local-Con ... h-papierov

Oznámenie o kótovaní vybraných fondov Amundi na Luxemburskej burze cenných papierov

Vážení klienti , obchodní partneri
s potešením Vám oznamujeme pozitívnu správu, že vybrané fondy z portfólia Amundi na Slovensku sú listované (kótované) na Luxemburskej burze cenných papierov. Ide o vybrané fondy, v ktorých majú klienti na Slovensku zainvestovaných najviac aktív, alebo sú v portfóliách Programu RYTMUS prípadne patria medzi naše „Focus fondy“.
Týmto by mali byť podľa aktuálne platnej legislatívy pri predaji po viac ako 1 roku od nákupu príslušných podielov/akcií oslobodené od dane z príjmu.


A majú pravdu. Ked o.c.p. cez sporenie Rytmus tieto fondy klientovi nakupuje a predáva, tak sú po 1 roku držania oslobodené od daní i odvodov.

Môj záver je taký, že FS a MF má slabých právnikov, ktorí nielenže nevedia zaujať jednoznačné stanovisko, ale v súdnom spore by jednoznačne prehrali.

Ak by motyka vystrelila a ETFs by mohli byť zaradené do kapitálových príjmov, bola by to radostná novina pre obchodníkov s držaním menej 1 rok. Neplatilli by už nikdy daň 25% s príjmov nad 37K a nemuseli by doplácať 14% odvody ! Nech FS povie ktoré ETFs patria pod kapitálové príjmy a ja budem obchodovať len tie ETFs. Z radosťou budem platiť 19% a žiadne 14% odvody.

Na úplný záver považujem za relevantné k právnemu výkladu dodať, že hlavný zmysel zavedenia oslobodenia od daní v SR bolo nadviazať na legislatívu EU a podporiť investovanie na kapitálovom trhu. Z dôvodovej správy NRSR jasne vyplýva, že na tento účel má slúžiť DIS a
zavedenie oslobodenia na príjmy z prevodu cenných papierov obchodovaných na regulovanom trhu po uplynutí časového testu 1 rok.

https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Documen ... cID=415084

Ja považujem oslobodenie ETFs od daní pri držaní nad 1 rok za NESPORNÉ a NESPOCHYBNITEĽNÉ !

Som takisto presvedčený, že zaradenie týchto príjmov pod kapitálové príjmy by bolo z hladiska zákonov SR porušením zákona. Paradoxom je, že som presvedčený, že všade inde vo svete sú príjmy z kapitálového trhu vedené ako kapitálové a sú na nich obrovské oslobodenia a daňové úľavy. Ja sám považujem zatriedenie medzi ostatné príjmy a ešte v rámci ostatných príjmov aj nezapočítateľnosť strát z rôznych skupín voči sebe za účelové zdieranie daňových poplatníkov.

Aby sme sa však dostali nad rovinu debát a dohadov, tí čo neveria, že by v spore z FS jednoznačne vyhrali, nech požiadajú o vyjadrenie Finax, ktorý má k dispozícii právnikov Ivana Chrenka. Takisto je možné požiadať FS alebo certifikovaného daňového poradcu o záväzné vyjadrenie na konkrétne indexové ETFs , napr. iShares Core S&P 500 UCITS ETF, alebo MSCI World. Je úplne jedno od akého sprácvcu, či Blackrock, State Street, Amundi, Invesco a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: So 16 10, 2021 9:21 pm Celé roky má FS jasný výklad, že príjmy z predaja cenných papierov nemožno zaradiť medzi kapitálové príjmy, ktoré sú jasne definované ako:
Myslim, ze ti unikla podstata toho problemu a to je, ze ziadny Slovensky zakon ani iny pravny predpis nestanovuje co je ETF. Cize realne nevieme ci mame ETF povazovat za cenny papier, zahranicny podielovy fond alebo este nieco ine.

V tejto otazke bolo doteraz akesi pravne vakuum. Na druhu stranu sa to doteraz tak vykladalo a nikto to nespochybnoval..

Az teraz Ministerstov Financii zacalo tvrdit, ze zisk z ETF je potrebne "považovať za výnos dosiahnutý zo zahraničného nástroja kolektívneho investovania". Teda ako prijem ktory sa zdanuje podla § 7.
Naposledy upravil/-a andre v Ne 17 10, 2021 7:11 pm, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa jogo »

andre napísal: Ne 17 10, 2021 5:13 pm Myslim, ze ti unikla podstata toho problemu a to je, ze ziadny Slovensky zakon ani iny pravny predpis nestanovuje, co je ETF. Cize nevieme ci je ETF cenny papier.
Ak by ETF nebolo cenný papier, tak by ho predsa nemohli obchodovať na burze cenných papierov. :)
JUGGLER napísal: So 16 10, 2021 9:21 pm Vážení klienti , obchodní partneri
s potešením Vám oznamujeme pozitívnu správu, že vybrané fondy z portfólia Amundi na Slovensku sú listované (kótované) na Luxemburskej burze cenných papierov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa pedrito »

andre napísal: Ne 17 10, 2021 5:13 pm Myslim, ze ti unikla podstata toho problemu a to je, ze ziadny Slovensky zakon ani iny pravny predpis nestanovuje co je ETF. Cize realne nevieme ci mame ETF povazovat za cenny papier, zahranicny podielovy fond alebo este nieco ine.

V tejto tazke bolo doteraz akesi pravne vakuum. Na druhu stranu sa to doteraz tak vykladalo a nikto to nespochybnoval..

Az teraz Ministerstov Financii zacalo tvrdit, ze zisk z ETF je potrebne "považovať za výnos dosiahnutý zo zahraničného nástroja kolektívneho investovania". Teda ako prijem zo zahranicneho podieloveho fondu, ktory sa zdanuje podla § 7.
Nie som pravnik, ale dovolim si tvrdit, ze ETF aj podielove listy fondov su cenne papiere, a nemyslim ze toto niekto spochybnuje. To, ze sa pri vacsine podielovych fondov v SR plati dan, resp. ze sa plati podla paragrafu 7, nie je sposobene tym, ze by neboli cennymi papiermi, ale tym, ze pri vacsine podielovych fondov ponukanych na Slovensku ich ludia realne nepredavaju (lebo sa s nimi neobchoduje na burze), ale dochadza k spatnej redemacii. Paragraf 7 taxativne vymenuva, co sa podla neho zdanuje, a je tam uvedene: "príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich VYPLATENIE (VRÁTENIA)".

Avsak pod tuto klauzulu, a podla mna ani pod ziadnu inu, uvedenu v paragrafe 7, sa predaj ETF na burze neda zahrnut, a jednoznacne spada pod paragraf 8 (1) e "príjmy z prevodu cenných papierov".

Nazory sa samozrejme pod tarchou argumentov mozu a maju menit, ake nech ten zakon citam sprava ci zlava, inak mi to nevychadza.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Objednáme si analýzu za 100 000 €, aby sme zistili čo je Exchange Traded Fund.
Akcie fondu, alebo podielové listy sú cenné papiere.
To je šlabikár ekonómie.

Šlabikár zákona, ktorým sa oslobodili výnosy od zdaňovania je v jasných podmienkách. Musí ísť o cenný papier obchodovaný na regulovanej burze držaný najmenej 1 rok. Jasné ako facka. Nechápem ako môžu ľudia vôbec rozmýšľať o inom právnom výklade.

Čo je cenný papier, to asi vie každý. To hádam nemožno prekrútiť a vykladať ináč než je to v Zákone o cenných papieroch.

Druhy cenných papierov:

akcie
dočasné listy
podielové listy
dlhopisy
vkladové listy
pokladničné poukážky
vkladné knižky
kupóny
zmenky
šeky
cestovné šeky
náložné listy
skladištné listy
skladiskové záložné listy
tovarové záložné listy
družstevné podielnické listy
dôchodkové jednotky u dôchodkového fondu DSS v druhom pilieri dôchodkového systému
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jogo napísal: Ne 17 10, 2021 6:08 pm Ak by ETF nebolo cenný papier, tak by ho predsa nemohli obchodovať na burze cenných papierov. :)
Podľa zákona o CP je cenným papierom aj podielový list, tak ako píše aj Pedrito či Juggler a nemusí byť obchodovaný na burze (všetky tuzemské napr. nie sú vôbec, pokiaľ viem).

Edit: Pointu chápem rovnako ako Andre, t.j. aby to nesmerovalo k tomu, čo píše: "Az teraz Ministerstov Financii zacalo tvrdit, ze zisk z ETF je potrebne "považovať za výnos dosiahnutý zo zahraničného nástroja kolektívneho investovania". Teda ako prijem zo zahranicneho podieloveho fondu, ktory sa zdanuje podla § 7."
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa andre »

Takto ja s tym vykladom tiez nesuhlasim, toboz nie s tym obratom vo vyklade.. A ani nedokazem vysvetlit ako to "matelkovi ludia" v tom stanovisku mysleli. Kedze ako je zvykom ho napisali bez argumentov..

JUGGLER: vidis v tom zozname cennych papierov co si skopiroval zo zakona ETF?
Ja nie, tazke plati co som napisal vyssie "Cize realne nevieme ci mame ETF povazovat za cenny papier, zahranicny podielovy fond alebo este nieco ine."

Zhodou okolnosti som podobnu vec riesil nedavno a mam k tomu ine pravne stanoviska/analyzy. Dam len 1 citat: "Vzhľadom na prednosť obsahu pre formou máme za to, že akcie fondu hoci majú formálnu podobu cenného papiera je potrebné považovať za podielové listy bez ohľadu na právnu formu, v akej je táto účasť vyjadrená."

Dalsia otazka co tam vyvstava je, ci mozno predaj podielovych listov (samozrejme sucasne su aj CP) na burze povazovat za "§ 7 ods. 1 g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia)". K tomu mam tiez protichodne stanoviska..

Proste kocurkovo.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa martinpa »

Myslim, ze take Erste ma lepsich pravnikov ako sme my alebo akych si my mozeme zaplatit a ked si oni mozu dovolit na svoj web napisat toto, tak ma tato tema nejako nevzrusuje.
Čo sú ETF fondy?

Pre skúsených investorov sme zaradili do ponuky investovanie do ETF fondov.

ETF (exchange traded funds) sú na burze obchodované fondy, ktoré kopírujú napríklad vývoj indexov, komodít, dlhopisov, alebo kôš vybraných aktív.

ETF sú v mnohých ohľadoch podobné podielovým fondom, no sú však kótované na burzách a obchodované počas dňa.
Ich výhodou je nákladová a daňová efektívnosť.
Zdroj: https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk ... /etf-fondy

Aj ked nehovoria explicitne, ze su oslobodene od dani po roku, z uvedeneho vyplyva, ze su danovo zvyhodnene oproti podielovym fondom. A tam vela roznych stavov neexistuje.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ne 17 10, 2021 7:17 pm Takto ja s tym vykladom tiez nesuhlasim, toboz nie s tym obratom vo vyklade.. A ani nedokazem vysvetlit ako to "matelkovi ludia" v tom stanovisku mysleli. Kedze ako je zvykom ho napisali bez argumentov..

JUGGLER: vidis v tom zozname cennych papierov co si skopiroval zo zakona ETF?
Ja nie, tazke plati co som napisal vyssie "Cize realne nevieme ci mame ETF povazovat za cenny papier, zahranicny podielovy fond alebo este nieco ine."

Proste kocurkovo.
Ale oni žiadny záver neurobili. Len filozofovali, že príjem z predaja podielového listu obchodovaného na burze by sa mohol brať rovnako ako príjem z redemácie. Ale zákon vraví jednoznačne: kapitálový zisk je príjem z podielových listov dosiahnutý z ich vyplatenia (vrátenia) (§ 7 ods. 1 g) a všetko ostatné patrí pod ostatné príjmy kde máme e) príjem z prevodu cenných papierov.

Právnici už dávno potvrdili, že každý podielový list je cenný papier, ale je rozdiel akou formou dosiahneš príjem: redemácia = kapitálový príjem, čiže príjem daňovníkovi vyplatí samotný fond ( domáci správca rovno aj zrazí dane ) a ostatný príjem je ak podielový list predáš a je úplne jedno či na burze, alebo prevedieš na niekoho iného.

Oslobodenie od daní nerieši eminenta cenného papiera, ale stanovuje, že musí ísť o cenný papier obchodovaný na regulovanej burze ( = burze cenných papierov..nie zeleninovej, derivátovej, ani blšák.)

Andre. Zoznam cenných papierov podľa mňa nie je dôležitý. Doležitá je definícia cenného papiera podľa zákona o cenných papierov. A to, že do podmienky oslobodenia dali, že cenný papier musí prijať regulovaná burza cenných papierov, tým elegantne vyriešili všetky spory a výklady.
Takže nielen ETF, ale aj ETN, ETC a možno desiatky iných cenných papierov existujú, ale o tom nemáme polemizovať my, ani FS a MF Kocúrkova...to rieši listing na regulovanej burze cenných papierov.

To sú zbytočné spory. FS by si riadne zavarila, ak by sa s daňovníkom súdila. Jednak by súd nevyhrala a keby aj, išlo by sa vyššie a dosiahol precedens, že z obchodovania podielov fondu na burze platíš iba 19% a žiadne odvody. To by bol chaos, lebo domáci brokeri by museli zo zákona taký príjem oddeliť a zrážkovo zdaniť.

P.S. Sranda by bola, keby nejaký bohatý človek na základe tých vyjadrení FS a MF ktoré sú zverejnené na stránke FS fakt zdanil mnohomiliónový príjem z ETF iba sadzbou 19% ( nie 25% nad 37K ) a chcel by sa takto vyhnúť plateniu odvodov. Kľudne to môže zneužiť už v tejto forme. Vôbec by nemali publikovať hlášky, že z pohľadu zákona o dani z príjmov nevedia zaujať jednoznačné stanovisko k danej otázke. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"