dane a daytrading

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Odpadkovykos2
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 20 08, 2019 5:41 pm

dane a daytrading

Príspevok od používateľa Odpadkovykos2 »

ahojte, mam tu hypoteticky priklad s praktickym dopadom:

zaujima ma ako je to s vyplnanim danoveho priznania ak niekto robil (resp. chce robit) daytrading alebo moc aktivny swing trading. nezavisle na tom ci ide o opcie, akcie, derivaty su v danovom priznani nasledovne kolonky:

prijmy: .. ... ...,.. (8 "celych" miest + 2 desiatinne miesta)
vydaje: .. ... ...,.. (8 "celych" miest + 2 desiatinne miesta)

a nizsie ma formular miesto pre vypocet zakladu dane (s rovnakym formatom).

a teraz hypoteticky priklad:

jozko chce robit trading futures. jozko ma len 10k eur na ucte a tak si povie ze margin ucet je dobry napad a ide na to. na konci roka ma za sebou viacmenej uspesny rok, trajdil o dusu a mal velke stastie lebo zarobil (na tomto fakte v priklade ale vobec nezalezi). ako to s nim teda na konci roku vyzera:

- obchodoval ES, ktory nech ma notional value cca 120 000 eur (contract size * spot price), pre zjednodusenie prikladu predpokladajme, ze jozko sikula vzdy predal ES o 0,01% vyssie ako ho kupil (vynos 120e per 1 obchod)
- denne urobil 5 obchodov ES, 1 kontrakt na obchod
- daytrading robil v 4 dni v tyzdni
- netrejdoval 4 tyzdne v danom roku - dovolenka, choroby a pod.

prijmy: 5 (obchodov) x 1 (kontrakt) x 4 dni x 48 (tyzdnov) x 120000 eur (nominalna cena ES predaj) = 115 200 000,00 eur
vydaje: 5 (obchodov) x 1 (kontrakt) x 4 dni x 48 (tyzdnov) x 118800 eur (nominalna cena ES nakup) = 115 084 800,00 eur

danovy zaklad = 115 200,00 eur

moja otazka:
kam to ten chudak jozko do danoveho priznania zapise ked sa to tam ani nezmesti? :) aj keby daytradoval akcie, tak si len zamenme ES 120 000 eur za napr. 400 akcii APPL (300 eur/akcia) aleb o 2400 akcii AMD (50 eur/akcia)... a je presne tam, kde bol s futures. mozno niekto z daytraderov z tohto fora mi objasni chybu resp. uvedie riesenie ako vyplnit kolonky v danovom priznani.

jozko sa zaroven v duchu pyta, ktory podnikatel si 5x denne zoberie uver 120k eur a potom ho v ten den splati. nieco tu jozkovi teda nesedi, ale co to je? ved chudak postupoval presne podla doporucenia ministerstva financii... :)

(mimochodom, dnesna notional value ES cca = 166 525 eur).
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: dane a daytrading

Príspevok od používateľa zea »

Do daňového priznania sa nedáva nominálna hodnota futures ale hodnota za ktorú bol derivát nakúpený,predaný. To bude oveľa nižšie číslo ako nominálna hodnota.

Napríklad si to myslia aj tu (aj ked články na webe , prípadne aj komentáre na fóre treba brať s rezervou :) )
https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 1b7dd4.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Pre zdanenie príjmu z derivátových operácií sú za výdavok považované platby súvisiace s realizáciou
derivátových operácií a výdavky súvisiace s vysporiadaním derivátových operácií.

pri opciách detto

pri akciách s účtom 10000 nie je šanca zobchodovať takú hodnotu aby sa nezmestila (predpokladajme že margin je 25%)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: dane a daytrading

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas zea:

Fyzické osoby zdaňujú príjmy z derivátových operácií v zdaňovacom období, v ktorom došlo k skutočnej
výplate príjmu. Do základu dane sa zahrnie príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho
dosiahnutie. Pre zdanenie príjmu z prevodu opcie je výdavok kúpna cena preukázateľne zaplatená za opciu.
Pre zdanenie príjmu z derivátových operácií sú za výdavok považované platby súvisiace s realizáciou
derivátových operácií a výdavky súvisiace s vysporiadaním derivátových operácií.


Tá ,,notional,, cena je len obrazná, špekulatívna. Deriváty sú v podstate zapákované produkty, ktoré ti umožňujú za nízku cenu hrať vysokú hru ( opcie sú právo, futures sú termínované kontrakty, cfd je tiež kontrakt bez reálneho aktíva...).

To že hrajeme z vysokými ,,notional value,, je len záležitosť rizika, ktoré na seba berieme.
Z účtovného a daňového hľadiska je podstatný iba zisk/strata.

A keďže u derivátov nie sú straty daňovo uznatelné, tak podstatný je iba ZISK a náklady na jeho dosiahnutie

Základným princípom pri zdaňovaní výnosov z derivátových obchodov je, že strata vznikajúca z obchodov s
derivátmi nie je daňovo uznaná. Ak daňovník dosiahne príjmy (výnosy) z derivátov nižšie, ako boli jeho
vynaložené výdavky (náklady), je povinný zvýšiť základ dane o sumu, o ktorú výdavky (náklady) prevyšujú
príjmy (výnosy), pričom sa posudzuje úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty a úhrn príjmov (výnosov) z
derivátov za celé zdaňovacie obdobie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Odpadkovykos2
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 20 08, 2019 5:41 pm

Re: dane a daytrading

Príspevok od používateľa Odpadkovykos2 »

Dakujem za odpovede, potvrdzujete to co si myslim napriek vyjadreniam min. financii CZ (odporucania k zakonom) v sulade s ktorymi som dal vyssie uvedeny priklad, lebo mi to prislo cele ako nezmysel. Predpokladam ze CR/SR sa az tak nelisi, ak ignorujem vysku zdanenia (sladkych 15% v CR). Cize jozko by mal v priklade pocitat obchodovanie nasledovne:

kupa ES = $2500 (vydaj)
predaj ES = $2590 (prijem)
dan. zaklad = $90 ("urok" z derivatovej operacie)

XTB a akekolvek ine statom neoverene interpretacie zakona odporucam ignorovat (je to len nazor ich danoveho poradcu), ale poradilo sa mi konecne najst postoj danoveho uradu: https://podpora.financnasprava.sk/94557 ... h-obchodov" onclick="window.open(this.href);return false;

"Podľa ust. § 8 ods. 11 ZDP sa pri príjmoch dosiahnutých z derivátových operácií za výdavky považujú poplatky a iné podobné platby súvisiace s realizáciou derivátových operácií a výdavky súvisiace s vysporiadaním týchto derivátových operácií."

Osobne mi to staci ako odpoved, lutujem len ze to nemame s danovymi poradcami ako v USA.

Day-trading ma nelaka, ale prislo mi zabavne co si v ceskom MF myslia o vykazovani derivatovych operacii pre danove ucely, tak som to v priklade dotiahol do extremu. Ked budem mat viac casu najdem a prilepim sem odkaz na ich "odborny" pohlad na vec, kde vychadzaju z celkovej hodnoty derivatovej zmluvy.

Zea: jasne, v pripade akcii by jozko musel mat o "trochu" vacsi kapital (paka 4x ak nedrzi pocas noci = cca $30k), zabudol som to tam uviest :)
Odpadkovykos2
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 20 08, 2019 5:41 pm

Re: dane a daytrading

Príspevok od používateľa Odpadkovykos2 »

sorry ze do toho stale rypem, ale ako pocitate vy udaje ako "hodnota za ktorú bol derivát nakúpený,predaný" ?

napriklad pre ME6 MAR 2020 ($12500) s aktualne 1.107 points je hodnota nakupu (vydaj) co presne? initial margin ($628), maintenance margin ($502) alebo nieco ine?
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: dane a daytrading

Príspevok od používateľa mm1809 »

Príjem z derivátových operácií

https://podpora.financnasprava.sk/15079 ... A1ci%C3%AD

Predpokladam ze si tam dal 1,107. Margin predsa nemoze byt zaujimavy pre nikoho. Ked dosiahnes zisk za 5 minut, margin sa nezmeni, ale ty si v pluse.

Byrokraticke nezmsly vsetko toto. Velmi by ma zaujimalo keby si niekto pustil na ucte pre daytrading bota na 1 min TF co by ako robil, vypisoval miliardu poloziek za rok? Ved to je nezmysel, logika to kaze spocitat. zisky straty, +/- a danit zisk co zostane nad nulou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"