Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 ZDP?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 ZDP?

Príspevok od používateľa Marc »

Mám odhlásený trvalý pobyt zo SR, nezdržiavam sa tu 183 dní v roku a chcem sa vyhnúť tomu, aby som bol považovaný za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (toto platí pre otázky vo všetkých bodoch).

1.A) Je občasné, ale opakované, prespávanie u rodičov, počas mojich návštev v SR, považované za "bydlisko na území SR", podľa §2 písm. d) Zákona o daní z príjmov?

1.B) Čo ak prespávam v hoteli, ale u rodičov sa zdržujem počas dňa, počas mojich opakovaných návštev na území SR?

1.C) Čo ak opakovane prespávam u kamaráta alebo u frajerky?

2. Čo ak som mal "bydlisko na území SR" k dispozícii iba prvé 3 mesiace v danom roku (a potom som ho prestal používať)? Budem považovaný za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v daný rok?

Ďakujem,
Peter

---------------------------------------------------------------------------------
Zákon č. 595/2003 o dani z príjmov - https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p2" onclick="window.open(this.href);return false;
Na účely tohto zákona sa rozumie
...
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava, pričom
1a. fyzická osoba má na území Slovenskej republiky bydlisko, ak má možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie, a so zreteľom na všetky súvisiace skutočnosti a okolnosti vrátane osobných väzieb a ekonomických väzieb fyzickej osoby k územiu Slovenskej republiky je zrejmý zámer fyzickej osoby sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať,
1b. fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja si myslím, že je dôležité ako ťa evidujú tam kde žiješ a zarábaš. Ked splňaš ich podmienky na pobyt a zdaňovanie a oni ťa berú ako daňovníka s povinnosťou zdaňovať sa u nich, tak by som vôbec neriešil kolko času stráviš v SR a u koho spíš.

Také polemiky môžu mať váhu u známych športovcov, celebrít, podnikateľov...ktorých život sledujú média. U nich je známe kolko zarábajú a kde sa pohybujú..na základe toho sa môžu riešiť spory, či tu majú nehnuteľnosti, frajerky, rodinu a pod.

Ak žiješ v cudzine, zdaňuješ sa tam a nemáš u nás príjmy, tak podľa mňa nikto nič nebude riešiť. Ak si však v cudzine vedený ako daňovník s iného štátu a nemusíš tam platiť dane (na základe dohody o zamedzení dvojitého zdanenia) a ani ich nezaplatiš, tak oni tvoje zdaniteľné príjmy nahlásia naším úradom. Takto by to malo fungovať od 2017.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa andre »

Podla textu zakona to je problem. Ale neviem si realne predstavit, ze by nase urady aktivne riesili u bezneho obcana pracujuceho v zahranici, ktorich je niekolko sto tisic..

Tu su nejake priklady zo zahranicia, kde to stat riesil, ale vzdy to bolo u znamych osobnosti, ktori su na ociach. https://dennikn.sk/blog/888242/slovensk ... -v-monaku/" onclick="window.open(this.href);return false;
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa DavidSK »

Myslim si, ze najdolezitejsie si nenapisal a to, v ktorom state sa zdrzujes. Lebo ak je to jeden stat a s tym statom mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, ide sa podla zmluvy a v nej rozhodujucim faktorom bude centrum zivotnych zaujmov (kde byva zena a deti, ak mas) alebo byvanie viac ako 183 dni v roku. Potom je uplne jedno, co je v slovneskom zakone.
Ak s tymto statom zmluva nie je, alebo nebudes len v jednom state, potom ti ostava len slovensky zakon a konkretne odpovede:

1.A
Ano, jednoznacne, presne na taketo pripady je sity zakon. Vyslovene sa tam hovori ma moznost ubytovania. Aby sa ta to netykalo, nesmies mat u nich svoje veci, nesmies mat kluc a byvat v SR vzdy v hoteli.

1.B
Toto by teoreticky mohlo byt OK. Ale zas otazne je, co je "zdrziavanie sa u nich pocas dna". Kolko dni, ako casto?

1.C
Moznost ubytovania, si danovy rezident.

2.
Vacsinou sa danova rezidencia posudzuje na rocnej baze, teda kalendarny rok. Ak je nejaka velka zmena v priebehu roka, napriklad odchod zo SR po 3 mesiacoch, potom by sa rok mohol rozdelit a za 3 mesiace by si bol rezidentom v SR a zvysok mimo. 3 mesiace su inac dost malo, skor by som sa sklanal k tomu, ze by si cely rok nebol danovym rezidentom.

Tolko zakon a zmluva.
Poznajuc pracu slovenskych danovych uradov, neznalost zakona tetami, co tam robia, komplikovanost celeho atd atd, nie je absolutne sanca, ze by to niekto riesil.
Statistiky danovych kontrol napr. pri dani z prijmu pravnickych osob su take, ze v priemere kontroluju firmu raz za 100 rokov. Pri fyzickych osobach to bude podobne. Hovorim o dani z prijmu. U nas sa kontroluje predovsetkym DPH, co ked ma firma smolu, mozu ju kontrolovat aj kazdy rok.
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

DavidSK napísal:Myslim si, ze najdolezitejsie si nenapisal a to, v ktorom state sa zdrzujes. Lebo ak je to jeden stat a s tym statom mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, ide sa podla zmluvy a v nej rozhodujucim faktorom bude centrum zivotnych zaujmov (kde byva zena a deti, ak mas) alebo byvanie viac ako 183 dni v roku. Potom je uplne jedno, co je v slovneskom zakone.
Ak s tymto statom zmluva nie je, alebo nebudes len v jednom state, potom ti ostava len slovensky zakon a konkretne odpovede:
Dakujem za odpovede. Naschval som nepisal stat, v kt. sa zdrzujem. Chcel by som sa primarne vyhnut tomu, aby som sa stal danovym rezidentom v SR, aby som sa nemusel spoliehat na rozhranicovacie kriteria v zmluvach o zamedzeni dvojiteho zdanenia (ZZDZ).
Prve rozhranicovacie kriterium je totiz trvaly byt, cize by som musel mat trvaly byt aj v inej krajine (s ktorou mame ZZDZ) a ten momentalne nemam.
Ak by som si takyto trvaly byt zohnal, tak druhe kriterium je centrum zivotnych zaujmov, a to by mi mohlo byt "prisite" na SK, kedze planujem vela cestovat a zdrziavat sa vo viacerych krajinach v zahranici..
DavidSK napísal: 1.A
Ano, jednoznacne, presne na taketo pripady je sity zakon. Vyslovene sa tam hovori ma moznost ubytovania. Aby sa ta to netykalo, nesmies mat u nich svoje veci, nesmies mat kluc a byvat v SR vzdy v hoteli.
Toto sedi s tym, co pise tato danova poradkyna.
DavidSK napísal: 1.B
Toto by teoreticky mohlo byt OK. Ale zas otazne je, co je "zdrziavanie sa u nich pocas dna". Kolko dni, ako casto?
Dajme tomu, ze stravim 30 dni na Slovensku ubytovany v hoteloch, a kazdy den by som prisiel k rodicom na obed.
DavidSK napísal: 1.C
Moznost ubytovania, si danovy rezident.
Musel by byt zrejmý moj "zámer sa v tomto bydlisku (u kamarata al. priatelky) trvale zdržiavať" a navyse prespavanie u roznych kamaratov by mohlo byt povazovane len za "prilezitostne ubytovanie".
Co sa tyka frajerky, tak v pripade dlhodobeho vztahu by to mohol byt problem. Riesenie - najst si kazdych 6 mesiacov novu :-D
DavidSK napísal: Poznajuc pracu slovenskych danovych uradov, neznalost zakona tetami, co tam robia, komplikovanost celeho atd atd, nie je absolutne sanca, ze by to niekto riesil.
Statistiky danovych kontrol napr. pri dani z prijmu pravnickych osob su take, ze v priemere kontroluju firmu raz za 100 rokov. Pri fyzickych osobach to bude podobne. Hovorim o dani z prijmu. U nas sa kontroluje predovsetkym DPH, co ked ma firma smolu, mozu ju kontrolovat aj kazdy rok.
Chapem, ale aj tak by som chcel mat svoju danovu situaciu vyriesenu 100%-tne v sulade so zakonom. Napriklad pre pripad, ze by sa ma nejaky zavistlivec rozhodol nabonzovat... :roll:

Inak ak sa mozem opytat, ty sa venujes profesionalne uctovnictvu, pripadne pravu?
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa DavidSK »

Marc napísal:Inak ak sa mozem opytat, ty sa venujes profesionalne uctovnictvu, pripadne pravu?
Uctovnictvu a pobytom. Otazky rezidentstva riesime casto.
Aby sa mohla uplatnit zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenie, prvym testom je, ze musis byt danovym rezidentom v dvoch statoch podla ich vnutrostatneho prava. A ak v tom druhom state nemas staly byt, sotva v nom budes rezidentom. Staly byt v tom druhom state je vacsinou to iste co aj v nasom zakone, teda moznost byvat v nejakom byte, napriklad kamarat ti da kluce.
Ak sa bojis, ze ta niekto natrie, a danovy urad sa tym realne zacne zaoberat, tak ti tvoj variant so spanim inde a dennodennym chodenim k rodicom nepomoze. Lebo tvoje spanie inde bude len fiktivne a realne budes mat pristup k bytu aj na Slovensku, k rodicom, k frajerke, ku kamaratom. To argumentacne neustojis.
A preco vlastne nechces byt danovym rezidentom, resp. kvoli akemu druhu prijmu?
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

DavidSK napísal: Uctovnictvu a pobytom. Otazky rezidentstva riesime casto.
Aby sa mohla uplatnit zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenie, prvym testom je, ze musis byt danovym rezidentom v dvoch statoch podla ich vnutrostatneho prava. A ak v tom druhom state nemas staly byt, sotva v nom budes rezidentom. Staly byt v tom druhom state je vacsinou to iste co aj v nasom zakone, teda moznost byvat v nejakom byte, napriklad kamarat ti da kluce.
Ano to viem. Aktualne riesim, ci sa stat rezidentom v nejakej krajine ktora nebude zdanovat moje celosvetove prijmy. Potom by som si tam mohol kupit trvaly byt. Problem s tymto riesenim je, ze dalsie kriterium je stredisko zivotnych zaujmov a na to sa nechcem spoliehat, kedze mam na Slovensku rodicov, nejakych sukromnych lekarov, kamaratov, atd... Musel by som si v tej druhej krajine vybudovat silnejsie vazby, aby som bol rezident podla zmluvy tam.
Ako jednoduchsie a istejsie riesenie mi pride vyhnut sa tomu, aby som mal bydlisko na Slovensku.
DavidSK napísal: Ak sa bojis, ze ta niekto natrie, a danovy urad sa tym realne zacne zaoberat, tak ti tvoj variant so spanim inde a dennodennym chodenim k rodicom nepomoze. Lebo tvoje spanie inde bude len fiktivne a realne budes mat pristup k bytu aj na Slovensku, k rodicom, k frajerke, ku kamaratom. To argumentacne neustojis.
A preco vlastne nechces byt danovym rezidentom, resp. kvoli akemu druhu prijmu?
Pokial nebudem mat kluce od bytu rodicov, nebudem tam prespavat ani tam mat veci, tak podla mna to tazko bude mozne povazovat za "možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie". Musel by som mat teda "moznost ubytovania, ktore sluzi na viac ako len prilezitostne ubytovanie". A ubytovanie mi implikuje aj prespanie v noci, nie len zdrziavanie sa niekde par hodin pocas dna...
Navyse by musel byt "zrejmý [moj] zámer sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať". Tym ze prespavam v hoteli je jasne, ze sa nechcem zdrziavat u rodicov, alebo mi nieco unika?

Riesem to, aby som nemusel danit prijmi NE-plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky. Mam prijmy z roznych "online aktivit"...
Samozrejme si musim dat pozor aj na to, aby mi na uzemi SR nevznikla stala prevadzkaren a aby som "neposkytoval sluzby na uzemi SR" podla §16, ods.1, pism. c) ZDP.
Pokial ako nerezident SR, spravim napr. webstranku pre ineho nerezidenta SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR, berie sa to ako sluzba poskytnuta na uzemi SR podla §16, ods.1, pism. c) ZDP?
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

DavidSK napísal: Uctovnictvu a pobytom. Otazky rezidentstva riesime casto.
Aby sa mohla uplatnit zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenie, prvym testom je, ze musis byt danovym rezidentom v dvoch statoch podla ich vnutrostatneho prava. A ak v tom druhom state nemas staly byt, sotva v nom budes rezidentom. Staly byt v tom druhom state je vacsinou to iste co aj v nasom zakone, teda moznost byvat v nejakom byte, napriklad kamarat ti da kluce.
Ano to viem. Aktualne riesim, ci sa stat rezidentom v nejakej krajine ktora nebude zdanovat moje celosvetove prijmy. Potom by som si tam mohol kupit trvaly byt. Problem s tymto riesenim je, ze dalsie kriterium je stredisko zivotnych zaujmov a na to sa nechcem spoliehat, kedze mam na Slovensku rodicov, nejakych sukromnych lekarov, kamaratov, atd... Musel by som si v tej druhej krajine vybudovat silnejsie vazby, aby som bol rezident podla zmluvy tam.
Ako jednoduchsie a istejsie riesenie mi pride vyhnut sa v prvom rade tomu, aby som mal bydlisko na Slovensku.

DavidSK napísal: Ak sa bojis, ze ta niekto natrie, a danovy urad sa tym realne zacne zaoberat, tak ti tvoj variant so spanim inde a dennodennym chodenim k rodicom nepomoze. Lebo tvoje spanie inde bude len fiktivne a realne budes mat pristup k bytu aj na Slovensku, k rodicom, k frajerke, ku kamaratom. To argumentacne neustojis.
A preco vlastne nechces byt danovym rezidentom, resp. kvoli akemu druhu prijmu?
Pokial nebudem mat kluce od bytu rodicov, nebudem tam prespavat ani tam mat veci, tak podla mna to tazko bude mozne povazovat za "možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie". Musel by som mat teda "moznost ubytovania, ktore sluzi na viac ako len prilezitostne ubytovanie". A ubytovanie mi implikuje aj prespanie v noci, nie len zdrziavanie sa niekde par hodin pocas dna...
Navyse by musel byt "zrejmý [moj] zámer sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať". Tym ze prespavam v hoteli je jasne, ze sa nechcem zdrziavat u rodicov, alebo mi nieco unika?

Riesem to, aby som nemusel danit prijmi NE-plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky. Mam prijmy z roznych "online aktivit"...
Samozrejme si musim dat pozor aj na to, aby mi na uzemi SR nevznikla stala prevadzkaren a aby som "neposkytoval sluzby na uzemi SR" podla §16, ods.1, pism. c) ZDP.
Pokial ako nerezident SR, spravim napr. webstranku pre ineho nerezidenta SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR, berie sa to ako sluzba poskytnuta na uzemi SR podla §16, ods.1, pism. c) ZDP?
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa DavidSK »

Marc napísal:Ako jednoduchsie a istejsie riesenie mi pride vyhnut sa v prvom rade tomu, aby som mal bydlisko na Slovensku.
To je pravda, ale zas nie je to take jednoduche.
Marc napísal:Pokial nebudem mat kluce od bytu rodicov, nebudem tam prespavat ani tam mat veci, tak podla mna to tazko bude mozne povazovat za "možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie". Musel by som mat teda "moznost ubytovania, ktore sluzi na viac ako len prilezitostne ubytovanie". A ubytovanie mi implikuje aj prespanie v noci, nie len zdrziavanie sa niekde par hodin pocas dna...
Navyse by musel byt "zrejmý [moj] zámer sa v tomto bydlisku trvale zdržiavať". Tym ze prespavam v hoteli je jasne, ze sa nechcem zdrziavat u rodicov, alebo mi nieco unika?
Ja keby som bol danovy kontrolor, tak tvoje kazdodenne stretnutia s rodicmi ci kamaratmi a fiktivne byvanie v hoteli ti neuznam. Mas v zakone aj taketo, hlavna zasada:
(6) Pri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa berie do úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane. Na právny úkon, viacero právnych úkonov alebo iné skutočnosti uskutočnené bez riadneho podnikateľského dôvodu alebo iného dôvodu, ktorý odráža ekonomickú realitu, a ktorých najmenej jedným z účelov je obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, sa pri správe daní neprihliada.

A v tvojom pripade nie je ziadny dovod byvat v hoteli ako len to, ze sa chces vyhnut stalemu bytu.

Ozaj, a trvaly pobyt mas kde?
Marc napísal:Pokial ako nerezident SR, spravim napr. webstranku pre ineho nerezidenta SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR, berie sa to ako sluzba poskytnuta na uzemi SR podla §16, ods.1, pism. c) ZDP?
Ak to urobis, ked si v SR, tak ano.
Nechces tie sluzby poskytovat ako zahranicna firma? A tu si zdanis len 7% dan z dividend? Mozes si dat madarsku firmu, kde mas 9% DPPO. Alebo netrapit sa a slovenska firma a ak budu vynosy do 100K, tak 15% da, co nie je az tak zle.
Alebo si zaloz zivnost v SR, plat len minimalne odvody a dva roky tak mozes ziskat po 30 000 EUR s danou okolo 10%. Potom predtym ako ti vzniknu socialne odvody si zivnost zrusis.
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

DavidSK napísal: Ja keby som bol danovy kontrolor, tak tvoje kazdodenne stretnutia s rodicmi ci kamaratmi a fiktivne byvanie v hoteli ti neuznam. Mas v zakone aj taketo, hlavna zasada:
(6) Pri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa berie do úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane. Na právny úkon, viacero právnych úkonov alebo iné skutočnosti uskutočnené bez riadneho podnikateľského dôvodu alebo iného dôvodu, ktorý odráža ekonomickú realitu, a ktorých najmenej jedným z účelov je obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, sa pri správe daní neprihliada.

A v tvojom pripade nie je ziadny dovod byvat v hoteli ako len to, ze sa chces vyhnut stalemu bytu.
Dovod by bol, ze chcem mat sukromie a ze som priliz stary na to, aby som byval u mamy, ked pridem navstivit rodinu na Slovensku.
Co teda odporucas, aby bolo nespochybnitelne, ze na Slovensku nemam bydlisko?
DavidSK napísal: Ozaj, a trvaly pobyt mas kde?
Aktualne nemam nikde formalne prihlaseny trvaly pobyt. (Riesim ci sa niekde prihlasit, a kde, resp. ci budem potrebovat vyuzit zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia - v mojom pripade na zamedzenie akehokolvek zdanenia.)
Ale to by nemalo mat negativny vplyv na moju danovu situaciu na Slovensku (s vynimkou toho, ze trvaly pobyt by mohla byt vazba na inu krajinu, ak by som to chcel argumentovat, ze centrum zivotnych zaujmov mam inde), alebo sa mylim?

DavidSK napísal: Pokial ako nerezident SR, spravim napr. webstranku pre ineho nerezidenta SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR, berie sa to ako sluzba poskytnuta na uzemi SR podla §16, ods.1, pism. c) ZDP?
Ak to urobis, ked si v SR, tak ano.
OK, vdaka za potvrdenie. A co ked mam ako nerezident SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR nasledujuce prijmy:
1. Prijem z dividend zo zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
2. Prijem z predaja zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
3. Prijem z predaja kryptomien.

Tieto nie su "Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky" podla § 16 ZDP?

DavidSK napísal: Nechces tie sluzby poskytovat ako zahranicna firma? A tu si zdanis len 7% dan z dividend? Mozes si dat madarsku firmu, kde mas 9% DPPO. Alebo netrapit sa a slovenska firma a ak budu vynosy do 100K, tak 15% da, co nie je az tak zle.
Alebo si zaloz zivnost v SR, plat len minimalne odvody a dva roky tak mozes ziskat po 30 000 EUR s danou okolo 10%. Potom predtym ako ti vzniknu socialne odvody si zivnost zrusis.
No ale ak by som si zalozil madarsku firmu, tak kde by mala miesto skutocneho vedenia? Nemohol by danovy urad argumentovat ze na Slovensku? Pripadne nevznikla by mi na Slovensku stala prevadzkaren?

Nie je DPPO pre SK firmu 19-23%, plus dalsie zdanenie dividend?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Marc napísal: Aktualne nemam nikde formalne prihlaseny trvaly pobyt.
A zdravotné poistenie? Nemáš u nás trvalý pobyt..hm...tipujem, že si odhlásený kvoli zdravotnému poisteniu.
Ked schytáš C19 a budeš potrebovať nemocnicu?

A co ked mam ako nerezident SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR nasledujuce prijmy:
1. Prijem z dividend zo zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
2. Prijem z predaja zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
3. Prijem z predaja kryptomien.
Si registrovaný u brokera. Ten niekde nahlási tvoje zdaniteľné príjmy. Neexistuje pre neho klient, čo nie je rezident nikde.

Dividendy nie sú problém. Väčšina je zrážkovo zdanená pri zdroji..najčastejšie 15% . My máme 7%, takže už nič neplatíš...

No ale ak by som si zalozil madarsku firmu, tak kde by mala miesto skutocneho vedenia? Nemohol by danovy urad argumentovat ze na Slovensku? Pripadne nevznikla by mi na Slovensku stala prevadzkaren?

Nie je DPPO pre SK firmu 19-23%, plus dalsie zdanenie dividend?
Máme 15% pre malé firmy do 100 000 (darček od kapitána Danka ). Sročka na trading - na to tu máme špecialistu andreho.
S velkými peniazmi môžeš mať firmu v Dubaji, alebo daňových rajoch. Problémom firiem v zahraničí je, že potrebuješ presúvať peniaze tam kde žiješ. Ked žiješ u nás, riskuješ to, že ti dokážu, že firmu od nás riadiš ... mohli by ti taký príjem zdaniť paušálom 35%.

P.S. Nie som odborník, len si myslím, že Slovensko je pri príjmoch do 100 000 daňový raj. Netýka sa to bohužiaľ tradingu, keď ho robíš ako fyzická osoba. Na investing s držaním nad 1 rok sme ale jednička.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
DavidSK
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 31 07, 2019 5:31 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa DavidSK »

Marc napísal:Co teda odporucas, aby bolo nespochybnitelne, ze na Slovensku nemam bydlisko?
Mat v inom state trvaly pobyt a tam mat zenu aj deti. Alebo aspon priatelku. Alebo priatela. A na Slovensko chodit na kratkodobe navstevy. Hocico ine uz nemusi prejst.
Marc napísal:Aktualne nemam nikde formalne prihlaseny trvaly pobyt.
Takze nemas slovensky obciansky preukaz? A ako pise JUGGLER, zdravotne poistenie je tiez dobry ukazovatel danovej rezidencie.
Marc napísal:OK, vdaka za potvrdenie. A co ked mam ako nerezident SR, pocas mojho pobytu v hoteli v SR nasledujuce prijmy:
1. Prijem z dividend zo zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
2. Prijem z predaja zahranicnych verejne obchodovanych akcii alebo fondov
3. Prijem z predaja kryptomien.

Tieto nie su "Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky" podla § 16 ZDP?
Nie su. Ak nebudes slovensky danovy rezident, toto nezdanujes tu.
Marc napísal: No ale ak by som si zalozil madarsku firmu, tak kde by mala miesto skutocneho vedenia? Nemohol by danovy urad argumentovat ze na Slovensku? Pripadne nevznikla by mi na Slovensku stala prevadzkaren?

Nie je DPPO pre SK firmu 19-23%, plus dalsie zdanenie dividend?
Ak to zjednodusime, kazdy stvrtrok chodit do Madarska, prenajat si miestnost a v nej robit valne zhromazdenia a prijimat dolezite rozhodnutia.
Ak spriemerujes tych tvojich 19 a 23, vyjde ti spravna dan: 21%.
15% je pri vynosoch (vieme rozdiel medzi vynosmi a ziskom, ze ano) do 100 000.
Ale ako som hovoril, na SLovensku danovu rezidenciu nikto neriesi. Ak to ale chces mat uplne spravne, v tvojom pripade bez toho, aby si mal centrum zivotnych zaujmov v zahranici, tak nic nevymyslis.
JUGGLER napísal:P.S. Nie som odborník, len si myslím, že Slovensko je pri príjmoch do 100 000 daňový raj. Netýka sa to bohužiaľ tradingu, keď ho robíš ako fyzická osoba. Na investing s držaním nad 1 rok sme ale jednička.
15% je pekne, to hej.
Danovy raj je SR pri prijmoch povedzme 30 000 rocne. Zalozit si zivnost, preuakzta 30K prijmov, dan s odvodmi je okolo 8%. Dalsi rok taktisto. Potom zrusit zivnost. Potom manzelka na 2 roky si da zivnost, tiez po 30K rocne a 8% dan.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DavidSK napísal: Danovy raj je SR pri prijmoch povedzme 30 000 rocne. Zalozit si zivnost, preuakzta 30K prijmov, dan s odvodmi je okolo 8%. Dalsi rok taktisto. Potom zrusit zivnost. Potom manzelka na 2 roky si da zivnost, tiez po 30K rocne a 8% dan.
Hej. Len na živnosť mu príjmy z dividend a obchodovania akcií a kryptomien neuznajú. Zákon síce hovorí, že na živnosť môžeš robiť akúkolvek činnosť, ale pri zakladaní živnosti ti taký predmet podnikania nezapíšu. Tým pádom ti daňováci neuznajú 60% paušálne výdavky.

Ďalšia vec je, že pri živnosti sa zdaňujú ,,príjmy z podnikania,, ale broker hlási tvoje príjmy ako kapitálové.
Preto ich podľa mňa živnostník v daňovom priznaní musí oddeliť, pričom z kapitálových mu dane a odvody zožerú 1/3.

Ďalšou nevýhodou je neuznávanie strát. V jednom roku máš stratu, neplatiš dane. V druhom roku stratu dotiahneš, ale počíta sa to ako zdaniteľný príjem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

JUGGLER napísal: A zdravotné poistenie? Nemáš u nás trvalý pobyt..hm...tipujem, že si odhlásený kvoli zdravotnému poisteniu.
Ked schytáš C19 a budeš potrebovať nemocnicu?
Zdravotne v SR mam takisto odhlasene. Ked budem potrebovat osetrenie, tak aktualne jedine na priamu platbu. Zvazujem uzavriet komercne zdravotne poistenie. Dalsia moznost, je uzavriet cestovne poistenie v SR (toto sice neplati v SR, ale aj tak sa vacsinu roka - 10 a viac mesiacov - planujem zdrzovat mimo SR, tak by som bol aspon ciastocne kryty), toto by sa vsak mohlo povazovat za dalsiu vazbu na SR.

JUGGLER napísal: Si registrovaný u brokera. Ten niekde nahlási tvoje zdaniteľné príjmy. Neexistuje pre neho klient, čo nie je rezident nikde.
Je pravda ze kazda fin. istitucia, vratane brokerov, pozaduje adresu. Dam im adresu, na kt. budem byvat (utility bill). Nemusim tam mat vsak nahlaseny trvaly pobyt podla miestneho prava.

JUGGLER napísal: Dividendy nie sú problém. Väčšina je zrážkovo zdanená pri zdroji..najčastejšie 15% . My máme 7%, takže už nič neplatíš...
Cize ak ma FO s rezidenciou na Slovensku:
1. Dividendy z (jednotlivych) US akcii - 15% zrazkova dan v US, na Slovensku uz nic neplati (ani dan, ani zdravotne odvody).
2. Dividendy z (jednotlivych) akcii z krajiny kde je zrazkova dan 0% (prip. nizsia ako 7%) - na Slovensku zaplati 7% dan (pripadne doplati rozdiel do tych 7%, ak je zrazkova dan nenulova), a ziadne zdravotne odvody.
3. Dividendy z ETF fondov - zdanuju sa standartnou sadzbou (19 alebo 25%)
4. Ak si vsak kupi akumulacne ETF (ktore dividendy nevyplaca) a pravidelne po roku a jednom dni preda cast tohoto ETF, ktora zodpoveda akumulovanym dividendam, tak neplati ziadnu dan na SK? (ETF samozrejme plati zrazkove dane v jednotlivych krajinach, v kt. drzi akcie - ale tieto ich maju maximalne optimalizovane. Dalsia nevyhoda tohoto riesenia je, ze prijem "z dividend" bude iba raz rocne, resp. raz za 366 dni.)
Uvazujem spravne?
Marc
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Po 17 08, 2009 6:30 pm

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 Z

Príspevok od používateľa Marc »

DavidSK napísal: Mat v inom state trvaly pobyt a tam mat zenu aj deti. Alebo aspon priatelku. Alebo priatela. A na Slovensko chodit na kratkodobe navstevy. Hocico ine uz nemusi prejst.
Najst si priatelku v zahranici nebude problem, ak mi to pomoze vyriesit moj problem, tak aj dve :D
Ale co to ma spolocne s bydliskom na uzemi SR podla slovenskeho ZDP? Alebo si to myslel na preukazanie toho, ze tu nemam stredisko zivotnych zaujmov podla medzinarodnych zmluv o zamedzeni dvojiteho zdanenia?

DavidSK napísal: Takze nemas slovensky obciansky preukaz? A ako pise JUGGLER, zdravotne poistenie je tiez dobry ukazovatel danovej rezidencie.
OP nemam ani zdravotne poistenie (vid moju odpoved Jugglerovi o prispevok vyssie).
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 ZDP?

Príspevok od používateľa ATHena »

Ahoj,
riešil som niečo podobné potom čo som videl prednášku Paľa Luptáka, ktorý propaguje tento svoj servis https://liberation.travel/ .

Pýtal som sa po známych na daňovom a po právnikoch a jedinú odpoveď čo som z nich dostal bola -- ak tu nie si v evidencii (zamestnanie, sociálka, banky atď.) tak nikto to nebude riešiť ale ten zákon je napísaný tak, že keby ťa poriešiť chcú tak nemajú problém.

Ale tak je to všade. Ad absurdum by ťa mohla začať riešiť hocijaká krajina, že si jej daňový rezident. Je teraz tvoja povinnosť behať po finančných úradoch všetkých krajín a dokazovať im, že nie si rezident?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 ZDP?

Príspevok od používateľa andre »

Nahodou som sa dostal k video rozhovoru s Luptakom z liberation.travel

https://www.youtube.com/watch?v=g4eDHLoOAFs

Vo videu tvrdi, napr. ze sa v SR moze zdrziaval 45% casu pocas roka, bez toho aby mu vznikla danova rezidencia.

Argumenty co pouziva (aj tento konkretny), preco neni danovym rezidentom SR uz minimalne od roku 2018 neplatia. S Panamou ani Paraguaj nema SR podpisanu zmluvu o zamedzeni dovjieto zdanenia. Cize:
Ak bude úspešný slovenský športovec-svetobežník používať byt v Monaku, čo je krajina s ktorou Slovensko nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, stačí ak bude pri návštevách Slovenska na prespatie používať byt alebo dom rodičov, bude mať povinnosť zdaniť svoje celosvetové príjmy na Slovensku. Bez ohľadu na to, v ktorej krajine bude deklarovať stredisko životných záujmov, bez ohľadu na to, kde sa narodí jeho dieťa resp. bude chodiť do školy.

https://dennikn.sk/blog/888242/slovensk ... -v-monaku/

Cele to jeho "podnikanie" je podla mna za hranou legalnosti. Obavam sa, ze je len otazkou casu, kedy ho obvinia z napomahaniu pri danovych unikoch, prani spinavych penazi..

Inak web stranka bez nazvu firmy a kontaktnych udajov. To vyzera na profi sluzby s garanciou..
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Je opakované prespávanie u rodičov "bydlisko" podľa §2 ZDP?

Príspevok od používateľa glengoolie »

Marc napísal: St 11 03, 2020 5:16 pm Mám odhlásený trvalý pobyt zo SR, nezdržiavam sa tu 183 dní v roku a chcem sa vyhnúť tomu, aby som bol považovaný za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (toto platí pre otázky vo všetkých bodoch).

1.A) Je občasné, ale opakované, prespávanie u rodičov, počas mojich návštev v SR, považované za "bydlisko na území SR", podľa §2 písm. d) Zákona o daní z príjmov?

1.B) Čo ak prespávam v hoteli, ale u rodičov sa zdržujem počas dňa, počas mojich opakovaných návštev na území SR?

1.C) Čo ak opakovane prespávam u kamaráta alebo u frajerky?

2. Čo ak som mal "bydlisko na území SR" k dispozícii iba prvé 3 mesiace v danom roku (a potom som ho prestal používať)? Budem považovaný za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v daný rok?

Ďakujem,
Peter
1a. ano, moze byt pretoze ide o "osobne vezby" podla §2d 1a. avsak nemusi ak vies preukazat "center of life" v zahranici. ak by si tu mal deti/mazelku... tak si danovy rezident.

1b. znovu ide o "osobne vezby" a "center of life" princip.

1c. znovu ide o "osobne vezby" a "center of life" princip.

2. nie

ak vies dokazat ze zijes inde, tzn mas inde dom/byt, mozno zenu/deti/biznis... tak tvoj "center of life" nie je na slovensku a nie si brany ako danovy rezident. ak by si bol nomad tak by si mohol byt brany ako danovy rezident tu lebo nie si nikde inde. ak by si tu nemal rodinu tak tu nemas ziadne vezby a teda by si nemohol byt brany ako rezident kvoli osobnym vezbam.

v principe teda ide o to ze ak nie si danovy rezident inde tak sa prihliada na to kde realne "zijes". tzn kde spis, kde pracujes, kde mas kamaratov, fitko a podobne. nomad capitalist hovoril o priklade tusim z australie kde si niekto zabudol surfovaciu dosku a len kvoli tomu ho zdanili i ked tam nezije.

zhodou okolnosti dnes o tom spravil video offshore citizen: https://www.youtube.com/watch?v=5D8zMwkTI7k

tl;dr neda sa presne povedat. je to dost specificke podla tvojej konkretnej situacie.
for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"