Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Zdaňovanie investícií a dividend
Petko K
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 21 11, 2020 5:36 pm

Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa Petko K »

Možno by to bolo na viac samostatných tém, ale aby som to nezahltil, dávam do jednej.
Zdaňovanie dividend sa mi zdá ako dosť komplikovaná záležitosť, aj vzhľadom na to, že napríklad pre mňa sa jedná o niekoľko desiatok eur dane, ale správne posúdenie ako to spraviť a čo ako presne zdaniť je na niekoľko hodín práce....

1.Ako mám správne zdaniť dividendu z REIT (Real Estate Investment Trust)?
Vo výpise od brokera (Interactive brokers) mám informáciu, že som z REIT dostal napríklad dividendu 15 EUR a broker mi ztrhol dan 2,25 eura – daň teda bola 15%.

V takomto prípade platí pre mňa iba oznamovacia povinnosť voči daňovému úradu, a žiadnu daň neplatím?

2. Ako správne poňať payments in lieu of dividends?
Nie je to výnos priamo zo spoločnosti, ktorú vlastním, ale prijatie platby od niekoho, kto si moje akcie požičal, resp. prijatie platby od brokera.
Sú teda payments in lieu of dividends dividendy (a teda 7% daň... alebo menej, ak už boli zdanené v zahraničí)? Alebo aký je to typ príjmu?

3. V tejto súvislosti ako správne zdaniť obdržané payments in lieu of dividends, ktoré dostanem za to, že som držal pozíciu v REIT? 

4.Ako správne zdaniť payments in lieu of dividends, ktoré dostanem za to, že držím long pozíciu v CFD? Moli by sa zaradiť medzi výnosy z derivátových operácii?

5. Je možné zaradiť niekam do výdavkov payments in lieu of dividend, ktoré zaplatím ja, za to, že mám short pozíciu na nejakej akcii alebo CFD?

6. Ako zdaniť „dividendu“ z ETN (Exchange trade note)? Vo výpise je tiež uvedená medzi dividendami. Niečo ako dlhopis obchodovaný na burze...

Najviac ma štve, že to celé robí pre mňa iba pár desiatok EUR príjmov, ale chcel by som to mať správne vyplnené v daňovom priznaní a správne zdanené. Ale snáď táto téma bude zaujímavá aj pre ostatných.

Ďakujem za rady...

pokus
Príspevky: 378
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Re: Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa pokus »

Spravne ti to povie len danovak, aj to sa obavam ze kolkych sa opytas, tolko odpovedi dostanes. Imho ked mas na vypise napisane dividenda, tym by som sa riadil. Zvlast, ked nasa dan z dividend resp. oznamovacia povinnost je velmi priazniva. Takze vsetko oznacene vo vypise dividenda sup do jedneho kosika (len pozor z ktorych krajin prisla, ci s nou mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia), v priznani uvedies kolko ti z nich strhli dan a ak je to viac ako 7%, nic viac neriesis.
Ale hovorim, je to len moj laicky nazor.

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"