Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Petko K
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 21 11, 2020 4:36 pm

Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa Petko K »

Možno by to bolo na viac samostatných tém, ale aby som to nezahltil, dávam do jednej.
Zdaňovanie dividend sa mi zdá ako dosť komplikovaná záležitosť, aj vzhľadom na to, že napríklad pre mňa sa jedná o niekoľko desiatok eur dane, ale správne posúdenie ako to spraviť a čo ako presne zdaniť je na niekoľko hodín práce....

1.Ako mám správne zdaniť dividendu z REIT (Real Estate Investment Trust)?
Vo výpise od brokera (Interactive brokers) mám informáciu, že som z REIT dostal napríklad dividendu 15 EUR a broker mi ztrhol dan 2,25 eura – daň teda bola 15%.

V takomto prípade platí pre mňa iba oznamovacia povinnosť voči daňovému úradu, a žiadnu daň neplatím?

2. Ako správne poňať payments in lieu of dividends?
Nie je to výnos priamo zo spoločnosti, ktorú vlastním, ale prijatie platby od niekoho, kto si moje akcie požičal, resp. prijatie platby od brokera.
Sú teda payments in lieu of dividends dividendy (a teda 7% daň... alebo menej, ak už boli zdanené v zahraničí)? Alebo aký je to typ príjmu?

3. V tejto súvislosti ako správne zdaniť obdržané payments in lieu of dividends, ktoré dostanem za to, že som držal pozíciu v REIT? 

4.Ako správne zdaniť payments in lieu of dividends, ktoré dostanem za to, že držím long pozíciu v CFD? Moli by sa zaradiť medzi výnosy z derivátových operácii?

5. Je možné zaradiť niekam do výdavkov payments in lieu of dividend, ktoré zaplatím ja, za to, že mám short pozíciu na nejakej akcii alebo CFD?

6. Ako zdaniť „dividendu“ z ETN (Exchange trade note)? Vo výpise je tiež uvedená medzi dividendami. Niečo ako dlhopis obchodovaný na burze...

Najviac ma štve, že to celé robí pre mňa iba pár desiatok EUR príjmov, ale chcel by som to mať správne vyplnené v daňovom priznaní a správne zdanené. Ale snáď táto téma bude zaujímavá aj pre ostatných.

Ďakujem za rady...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa rmaly »

No, ja mam rovnaky problem. Rad by som mal vsetko naporiadku, ale robota je to hrozna. Samotny prijem z dividend mam mozno do 200 eur (zatial) vramci testovania... ale je to z CR, USA, DE, FR. Plus su to akcie aj ETF... ETF je kapitola sama o sebe... tam je to taka prinajmensom seda zona, ze to vlastne nie su divi a mali by sa znova zdanit...
Teoreticky nerobim nic zle (vsetko pride zdanenen z krajin s ktorymi mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia), ale rozpisovat USD, CZK, EUR by som mal (asi kvoli statistike)...
A este mi chodia takzvane "Distribuce vynosu rustoveho fondu" co ani neviem co je (myslim, ze to je "capital gains distribution" ci co...) ale chodi to skoro ako dividenda... to tiez neviem ako danit a ci vobec... Trosku som dufal, ze to tato vlada nejak zjednodusi...
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa Dana »

Peťko,

svoj príspevok by si mohol skopírovať a poslať ako dotaz na finančnú správu  https://www.financnasprava.sk/sk/opytaj ... nej-spravy    na akú by sa zmohli odpoveď a potom dať tu nejaké info :)

Za seba by som
1. Uviesť V DP do prílohy2 ako ozn. povinnosť, predpokladám, že ide o štát s ktorým máme zmluvu - daň 7%, teda je to už vyrovnané.
Ostatné by som za skutočnú  dividendu nepovažovala, teda daň 19%.

Dividendy, ktoré máš pri CFD by som dávala pod deriváty, súvisí to podľa mňa aj s vysporiadaním CFD (bod 4. a 5.) a tie z bodov 2,3,6 máš jedno, či dáš v VII.odd ako výnos z CP alebo v VIII. odd. pod "iné". 
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
curiouspd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 22 01, 2021 5:55 pm

Re: Zdanenie dividend z REIT, z CFD, z ETN a payments in lieu of dividends

Príspevok od používateľa curiouspd »

Chcel by som sa spýtať ako zdaňujete a kde pri daňovom priznaní uvádzate dividendy ktoré bolo zdanené v USA
sadzbou 15% a v nasledujúci rok na účet vrátili späť časť strhnutej dane s poznámkou Refundable U.S. Fed Tax Reclassifield By Issuer.
/Prijatú dividendu v hrubom dám do DP a zrážku v výške 15% do zápočtu v DP - kde ide o štát s ktorým máme zmluvu o zamedzení dvojitého
zdanenie./ Jedná sa o spoločnosť Ares Capital Corporation (ARCC)
Konzultoval so to s účtovníčkou a tá uviedla že je to vratká z dividendy a podľa jej názoru sa v DP nemá uvádzať ako príjem.
Ďakujem za pomoc.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"