opcie na akcie

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

opcie na akcie

Príspevok od používateľa tom14 »

Zdravim,
tento rok som sa hral trochu z opciami a jak sa blizi konec roka, zamyslam sa nad ich zdanenim.
Podotykam ze som vypisoval iba opcie na akcie a nie na futures ani nic podobne.
V danovm su dve rozdielne kolonky a to: "z prevodu opcií /ods. 1 písm. d)" a "príjmy z derivátových operácií /ods. 1 písm. k)"
Tieto opcie spadaju pod d) alebo pod k) ? A to aj v pripade ked opcia vyprsi bezcenna a mne ostane premia alebo ju predam z ziskom a rovnako aj ked dojde k uplatneniu opcie a ja som povinny akcie nakupit alebo predat?
dakujem
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa Rado »

Keď obchoduješ opcie, tak z nich platíš daň a nie z derivátov. Aj keby si sa pomýlil, tak sa to stretne v jednom súčte a chybu neurobíš.
Základ dane je rozdiel medzi príjmom a výdavkom. Keď vypisuješ, tak máš príjem. Keď expiruje, tak máš výdaj. (0$).
Keď vypisuješ tak máš príjem. Keď si priradený, tak máš výdaj na opciách 0$ a na akciách máš výdaj x$. Keď ich predáš budeš mať príjem y$ od ktorého potom odpočítaš x$. Akcie sa zdaňujú samostatne.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa tom14 »

Dakujem,
ja som sa bal ze to je tak, ze pri priradeny to spada do kategorie opcie na a akcie, ale ked nejsom priradeny a teda neprebehne nakup ci predaj akci ,tak to spada do spekulaci(derivatov).
kazdopadne aj z opci na akcie sa si plati zdravotna ze?
V pripade kedy by som napr. vypisal short put na 41, za co by som dostal premiu 1 ,bol by som bol priradeny a nakupilo by mi akcie, som v opciach 40 v minuse ze?
Ked nasledne vypisem short call za 39 a dostanem premiu 1 a akcie mi preda tak som v opciach na nule?
Co ked sa medzi short putom a short callom lamu roky a mne nakupi este v jednom roku ale preda uz v druhom?
Keby ale ty akcie predam uz normalnym predajom napriklad za 42 (cez opcie som ich kupil za 41 ,ale dostal som premium 1) ,tak ak som ich mal dlhsie ako rok tak neplatim nic, ale ak ich rok nemam , tak som v akciach v pluse 2 alebo 1 ci 42 lebo ten nakup som si zaratal uz do vydajov na opcie??
Pardon za tych vela otazok :(
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa Rado »

:lol:
Najskôr musíš urobiť to, že si v hlave oddelíš akcie od opcií. Takto sa na to pozerá ZoD z príjmu. tzn. eviduješ opcie mimo akcií.
tom14 napísal: Po 14 12, 2020 11:25 am V pripade kedy by som napr. vypisal short put na 41, za co by som dostal premiu 1 ,bol by som bol priradeny a nakupilo by mi akcie, som v opciach 40 v minuse ze?
Nie. Na opciách máš príjem 100$ a nemáš nákup, takže si v zisku 100$. Akcie nakúpilo za 41, takže máš výdaj za 4 100$ a čaká sa na to ako dopadne predaj.
tom14 napísal: Po 14 12, 2020 11:25 am Ked nasledne vypisem short call za 39 a dostanem premiu 1 a akcie mi preda tak som v opciach na nule?
Nie. Na opciách máš znova príjem 100$ a nemáš výdaj. Takže budeš v zisku 100$. Celkovo už 200$.
Akcie predáš za 39 tzn. príjem 3 900$. Rozdiel medzi 3 900 a 4 100 je strata 200$.
Zdaňoval by si tak zisk 200$ na opciách a mal by si stratu 200$ na akciách, ktorá by sa nijak na základe dane neprejavila lebo zisk z opcií a akcií sa nespočítava, ale sa zdaňuje samostatne. Prechod rokov s nákupom a predajom nič nemá. Výdaje si uplatníš v tom daňovom priznaní v ktorom budeš mať príjem. Predpokladám, že si FO a nevedieš si účtovníctvo ako PO.
tom14 napísal: Po 14 12, 2020 11:25 am Keby ale ty akcie predam uz normalnym predajom napriklad za 42 (cez opcie som ich kupil za 41 ,ale dostal som premium 1) ,tak ak som ich mal dlhsie ako rok tak neplatim nic, ale ak ich rok nemam , tak som v akciach v pluse 2 alebo 1 ci 42 lebo ten nakup som si zaratal uz do vydajov na opcie??
Pardon za tych vela otazok :(
Ak by si to napr. spravil tento rok, tak zdaňuješ 100$ zisku za predanú opciu. Akcie eviduješ ako nákup za 4 100$ a nerobíš nič. Ak by si akcie predal po roku, tak neplatíš nič. Ak ich predáš skôr, tak budeš v zisku 100$ aj na akciách. (4 200 predaj (do konca roku 2020 alebo do začiatku decembra 2021) - 4 100 nákup). Opcie s akciami z pohľadu daní nemajú spoločné nič.

Základ dane si vieš upraviť tak, že predáš opciu v strate. (upravíš si ZD na opciách) Predáš akciu v strate. (upravíš si ZD na akciách) Na SVK neexistuje nič ako v USA, že rovnakú pozíciu nemôžeš hneď otvoriť resp. opravte ma, ak o tom neviem. V USA musí myslím ubehnúť 6 týždňov pokiaľ sa niečo u nich nezmenilo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa tom14 »

Este raz dakujem,
posledne mini otazocky, ze ked som podpisal z brokerom, ze mi poziciava moje akcie na short a chodi mi zato par eur mesacne , spada to do ktorej kolonky v danovom priznani?
Ked je zisk 500 eur "nezdanitelna polozka" mohol by som napr. pouzit ze 450 na opcie a 50 na tieto "uroky za poziciavanie" ?Aj ked su to asi dve rozdielne polozky?
a posledna, zdravotne odvody sa platia na vsetok zisk okrem zisku z akci ,co drzis dlhsie jak rok a dividend ze?
dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

posledná: o zdravotné odvody sa nemusíš starať. Podáš daňové priznanie - poisťovňa od nich dostane info , vypočíta odvod a ozve sa ti
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa Rado »

Čo tak pozrieť za do Zákona o dani z príjmov? https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595

Požičiavanie akcií je príjem podľa §7 ods. 1 písm. a)
Podľa §9 ods. 1 písm. i) si 500€ oslobodenie môžeš odpočítať iba zo ZD z opcií a akcií. Úrokový výnos tam nie je.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa tom14 »

Dakujem za vsetky odpovede,
no nevedel som presne kde to poziciavanie patri a casto mi pride ze ten zakon je napisany co najzlozitejsie, tak som to chcel polopatisticky vysvetlit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tom14 napísal: Po 14 12, 2020 7:47 pm .. ked som podpisal z brokerom, ze mi poziciava moje akcie na short a chodi mi zato par eur mesacne , spada to do ktorej
Tom...

1.,,podpísal znamená,, že si mu online odsúhlasil?

2. Aké sú tam podmienky? Ako dlho musíš také akcie držať?

Pýtam sa preto, lebo niektoré akcie/etf majú na short vysoké úroky...niekedy aj 100%p.a...

3. kolko ti z tých úrokov platí broker?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa tom14 »

1.Hej odsuhlasil.

2. Ziadne specialne podmienky som nenasiel. Ked ty tie akcie predas , broker sa shortarovi pokusi dat akcie niekoho ineho. Ak ziadne nenajde, zavrie shortarovi poziciu.( z tejto strany mi shortovanie pride nebezpecnejsie ,ako poziciavanie akci na short :D )

3. polka urokov ide tebe, polka ostava brokerovi.

Moja anglictina je podpriemerna, takze netreba ma brat na 100% :wink:
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa rasto800 »

Rado vidim ze mas skusenosti nejake s opciami a danami. Co sa tyka FO tak zisk/strata z opcii na akcie a z opcii na futures za zratava spolu alebo snad este aj toto sa nemoze spolu skombinovat (podobne ako nemozem akcie a opcie dat spolu v danovom FO)?
rasto
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: opcie na akcie

Príspevok od používateľa Rado »

Rasťo, čo tam vidíš? Mám silné pochybnosti, že je rozšírené povedomie, čo je opcia. Futures je už veľmi vysoký level. Zostaňme teda pri opcii ako takej bez ďalšieho delenia.
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"