Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Najhorsie je, ze ak sud potvrdi protipravnost konania finacneho uradu, ziadny uradnik nie je za to zodpovedny, maximalne pride o premie, ak vobec. A mnohokrat, dany uradnik je apriori zaujaty a robi nadpracu, pretoze je napr. sociopat a zly covek...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Ne 20 12, 2020 9:20 pm
Sadzba dane a ocenenie kryptomeny

Sadzba dane z príjmu závisí od samotného daňového základu. Ak je menší alebo rovný 35,268.06 eur, výška dane je 19 %.

V prípade, že váš základ dane je vyšší, sadzba sa zvýši na 25 %. Do základu dane sa však neberie iba predaj kryptomeny, ale všetky vaše príjmy za zdaňovacie obdobie.

Priklad: Ak ste vykázali predajom kryptomien zisk 15,000 eur, ale váš ročný príjem plynúci napríklad z trvalého pracovného pomeru bol za uplynulý rok vo výške 25,000 eur, súčet presahuje hranicu 35.268,06 eur, a tým pádom bude vaša sadzba dane 25 %.

Aby toho nebolo málo, príjem z predaja kryptomien ešte podlieha aj zdravotnému poisteniu, ktoré činí 14 %.


https://www.bohatyotec.sk/ako-na-sloven ... ryptomeny/
Dodatok/oprava: sadzba dane 25% sa vzťahuje len na tú časť základu dane, ktorá presahuje tých 35 268,06 €

https://podpora.financnasprava.sk/27518 ... a-rok-2020
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Glogol »

krypto je zdnovane tak isto ako CFD ? = ziadne oslobodenie, ziadna lehoda, rovnake sadzby. Hmm cakal som na krypro prisnejsie kriteria.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

To vam nestaci dotovat stat skoro 40%? Tych 15% v CR vyzera skoro zadarmo. Ale darom sa da riesit vela veci aj na Slovensku.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa rastislaf »

Zaujimavy update od brokera Trading 212 - zakaz obchodovania produktov referencujucich na crypto:

"As of the 6th of January 2021, Wednesday, following the FCA's policy statement “PS20/10: Prohibiting the sale to retail clients of investment products that reference crypto assets”, Bitcoin ETP (BTCE) will be placed in close-only mode."

Zeby prva vyhoda EU (ne-britskych) brokerov?

https://helpcentre.trading212.com/hc/en ... 06-01-2021

https://www.fca.org.uk/publication/policy/ps20-10.pdf
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Glogol »

Adammd napísal: Po 28 12, 2020 1:45 pm To vam nestaci dotovat stat skoro 40%? Tych 15% v CR vyzera skoro zadarmo. Ale darom sa da riesit vela veci aj na Slovensku.
Jasne ze staci - 40 percent je az az. Aj preto ma krypto nelaka. Ja len ze potom CFD su na rovnakej urovni ako krypto tj ze CFD sa nadaju sparovat s akciami ani s ETF ( to iste krypto ) a neplati tam ani ziadna lehota na oslobodenie. A na krypto ( na rozdiel od CFD ) prebiehala v 2018 ( teraz akosi ticho-asi lebo covid ) masivna antikampan, ze investori do krypta su podvodnici, obchodnici s drogami, bielym masom a neviem co este ...A darovanie - hmmm nastastie riesit nemusim .... nelaka ma ist za clenom rodiny vysvetlovat ze mu darujem crypto - on to preda a nemusi sa bat ....
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Raz Larry Williams(asi najznámejší trader na svete) komusi uveril, že nemusí platiť federálnu daň v USA. A potom musel žiť niekoľko rokov v Austrálii, lebo v USA mu hrozilo väzenie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Ale v tomto pripade nejde o vieru, ale fakt, ktory je uzakoneny, nech si uradnik na FU mysli co chce.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Adammd, smiet sa opytat kolko si absolvoval danovych kontrol na DzFO ? Ked tu vyjadrujes take nazory.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Nemal som nikdy ziadnu kontrolu, pretoze sa riadim zakonmi.

A to nie su nazory, resp. su to fundovane nazory, od danoveho poradcu a advokata.
Kde mas v zakone nieco ine ako tvrdim? Nenajdes nic, plati to co tvrdim.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal: Ne 20 12, 2020 12:34 am Od longov ma odradil ten odklon od NAV.
17 percent je stale velky odklon ? sice pri BTC za vyse 29k asi ano,
https://ycharts.com/companies/GBTC/disc ... ium_to_nav
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Adamund, ako ti tu už skôr písal Andre - ak daruješ Btc, daňovú povinnosť len prenesieš na obdarovaného. Ten bude zdaňovať rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou Btc, keď ho predá. Teda žiadna cena v čase darovania, ale tvoja kúpna cena je obstarávaciou cenou.
A nepleť do toho zlato a diamanty, ktoré by si ako FO nepodnikateľ pri predaji nezdaňoval, kedže predaj hnuteľnej veci je oslobodený od dane. BTc sa však za hnuteľnú vec nepovažuje, podobne ako ani CP.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Mozes mi prosim podlozit svoje tvrdenia, ze sa zdanuje zisk - rozdiel ceny predaja obdarovaneho a ceny nakupu darcu a nie ceny v dobe darovania v pribuzenskej linii?
Prepac, ale verim skor ludom, ktori sa tomu venuju, neviem ci si videla ten odkaz, kde o tom hovori Michal Hanych, co je advokat a danovy poradca zaoberajuci sa digitalnym podnikanim https://www.simplelaw.cz/ a Lukas Steiniger, https://www.steinigers.cz/nas-tym/lukas-steiniger,
tu je presne stopaz, na ktoru reflektujem
https://youtu.be/h9fk3VA7cUU?t=2925
Alebo tvrdis, ze obidvaja pravnici v tom videu klamu?

Pre mna je zdanovanie zisku darovanych BTC v pribuzenskej linii vyrieseny a uplne jasny.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Nepozerala som tie videa, ale dávaš mi odkazy na videa z českých stránok, kde je príjem z darovania medzi rodinnými príslušníkmi oslobodený od dane. U nás tomu tak nie je, aby bol príjem z darovania oslobodený od dane, je to len pri dedení v priamom rade, čo je rozdiel.

Zdaňuje sa vždy pri predaji. Čo je tvojou obstarávacou cenou máš napísané v §8 - kúpna cena. Pri darovaní sa ďalej postupuje podľa § 25, ktorý ti tu už odcitoval Andre, "obstarávacia cena zistená u darcu", takže sa vraciame opäť späť do §8 ku tvojej kúpnej cene, takže obdarovaný zdaní rozdiel predaj - výdaj (kúpna cena +poplatky) teda to isté, čo by si zdaňoval aj ty :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Vidis, komentujes a neunuvas sa pozriet 2 minuty videa.
Lukas Steiniger je slovensky pravnik a potvrdil co hovori Hanych, ze to rovnako plati aj na Slovensku. Takze zle si interpretujes zakony. Pravdepodobne rozumies zdanovaniu, ale je to tak rozsiahla problematika, ze nikto nevie vsetky oblasti a v tomto pripade sa mylis a nemas pravdu. Pravdepodobne mas viac moznosti, ako si to overit a poradit sa s kolegmi. Urobil by som to.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Ja s daňami nepracujem, takže u nikoho si to overovať nebudem :).
Samozrejme, že sa tiež môžem mýliť.

Dala som si teda tu námahu pozrieť stopu, ktorú si tu dal,lebo len ta je k téme. Slovensky právnik tam povedal 1 vetu. "podobne je to aj na Slovensku"  Na základe čoho mu veríš, lebo len tak povedal 1 vetu?
Môžeš sa ho spýtať na základe čoho to tvrdí. 

V ČR môžeš nájsť
Osvobození bezúplatných příjmů
1. se jedná o příjmy od příbuzného v linii přímé, linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů, 

Nájdi mi prosím to isté v našom §9 Oslobodené príjmy a potom sa môžme baviť ďalej, či to tak môže alebo nemôže byť aj u nás.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Pre mna j vyhladavanie v zakonoch strasne zlozite, google nenajde nic a ked si pozeram nejaky zakon, som strateny po prvom paragrafe

Ale prepokladam, ze ked to povedal ten pravnik, hoci len jednou vetou, tak snad nebude klamat? Ked sa konkretne daniam ohladom kryptomien profesionalne venuje.

Takze tvrdis, ze predaj darov(nemovitosti nechajme stranou) v linii přímé, linii vedlejší(neviem,aky je na SK ekvivalent toho vyrazu) na Slovensku nie vobec zakomponovany do zakonov? Ja by som aj hladal, ale ako pisem, google mi nepomaha a neviem kde sa odpichnut a myslel som, ze si odbornik, pretoze i v inych vlaknach sa vyjadrujes k zdanovaniu, preto som chcel, aby si sa poradila(nebolo to myslene posmesne), nech sa dopatrame vysledku.

Co som nasiel, tak zdanovanie darov(u fyzickej osoby- nepodnikatela, nie je specifikovana pribuznost), dani sa rozdiel ceny predaja(darovaneho) a ceny nakupu(povodneho darcu), tzn ako keby danil predaj priamo darca, ale toto plati aj v CR pri predaji darov od nepribuzneho darcu.
Sumarum teda je, ze na Slovensku sa nebere ohlad na dary v pribuzenskej linii, resp. ich nasledny predaj a ide akoby slo o dar nepribuznym darcom?

Ale potom ten pravnik klame.
Naposledy upravil/-a Adammd v Ne 03 01, 2021 2:05 pm, upravené celkom 2 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

omyl
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

No v ČR to majú teda trochu inak, mne sa nechcelo veľmi pozerať ich zákon, ale aspoň narýchlo som to už pozrela :)

U nás sa daň z darovania neplatí s istými výnimkami, máme to uvedené medzi príjmami ktoré nie sú predmetom dane. V Čr zdá sa, že väčšia skupina daň z darovania v podobe dani z príjmu platí a sú len výnimky, ktoré budú oslobodené od dane.

Aj ked však daň z daru obdarovaný neplatí, záleží však ešte na tom ako sa to má zdaňovať pri predaji. Buď by niečo muselo byť spomenuté medzi oslobodenými príjmami a ak nie je, potom §25, ktorý hovorí, čo je pri darovaní vstupnou cenou. Ako už bolo spomínané u nás "obstarávacia" teda nákupná cena,  v čr by to bola cena ku dňu nadobudnutia. Predpokladám však, že v takom prípade by musela byť darovacia zmluva urobená písomne, aby sa nedalo čachrovať s dátumami :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa hokaido »

Pokial za tebou pride danovak a opyta sa ta, preco si tych 500k € neuviedol v danovom priznani, co mu povies? Jeden pan na youtube mi povedal, ze je to oslobodene, je to pravnik, tak to tak musi byt. Pokial sa ti pod DP nepodpise, tak nasledky z toho plynuce znasas ty. Preto je dobre v tychto pripadoch si zaplatit danoveho poradcu.
Ja osobne by som sa takymito radami neriadil. Neriadil by som sa ani radami tu na fore. Pouzil by som ich len ako nasmerovanie na problematiku a hladal dalsie informacie. Urcite by som sa opytal financnej spravy, pripadne zaplatil toho poradcu. Uznavam, ze najst poradcu co vie uctovat krypto nemusi byt trivialne.

A teraz k tym zakonom:

Podla §3 (2) a) predmetom dane nie je
prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov,3) príjem získaný vydaním,3) darovaním 4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len „nehnuteľnosť“) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6 a darov, ktoré boli poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti od držiteľa
Co je vydavkom podla §8 5 b) pri ostatnych prijmoch
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) a s) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
A este, co je obstaravacia cena podla §25 1 a)
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9
Vyklad tych citacii uz necham na niekoho ineho
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Rado »

V prvom rade sa treba pozrieť na to, kto podáva daňové priznanie? Podáva do obdarovaný za seba. Druhá otázka kedy nadobudol predmet? Dátumom darovania.
Zákon pri týchto príjmoch hovorí toto:
1.png
Myslím, že obdarovaný má za určitých podmienok možnosť optimalizovať základ dane a to v prípade, že spolu s darom dostal aj doklad o nadobudnutí. Má tak možnosť využiť bod a alebo bod b podľa toho, čo je z jeho pohľadu lepšie.

Myslím, že sa treba na to pozrieť aj z pohľadu času. Teraz uvažujeme, že medzi obstaraním a predajom ubehlo do 11 rokov odkedy BTC funguje, ale čo ak by dar prebehol o 30 rokov a obdarovaný predal predmet o ďalších 70 rokov? Mal by povinnosť dohľadať nadobúdací doklad darcu? Je darca povinný spolu s darom darovať aj doklad o nadobudnutí? Čo v prípade, že predmet bol po sebe darovaní viackrát? Má ten posledný povinnosť dohľadať pôvodnú obstarávaciu cenu? Zákon konkrétne v bode b hovorí, že sa použije cena v čase nadobudnutia a ja mám za to, že pre obdarovaného je to dátum kedy bol obdarovaný. To vie doložiť resp. by mal zmluvou o darovaní.

$25 sa v tomto prípade týka iba nehnuteľností nadobudnutých dedením alebo darovaním a nedá sa použiť na cenné papiere.

Toľko môj názor. Takto by som sa obhajoval ja.

Do pozornosti dávam ešte jednu možnosť...znalca. ods. b
2.png
a samotné zdanenie virtuálnej meny:
3.png
Naposledy upravil/-a Rado v Ne 03 01, 2021 4:25 pm, upravené celkom 1 krát.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: Ne 03 01, 2021 2:00 pm Ale potom ten pravnik klame.
Neklame. Len je to holobriadok - mladý právnik, ktorý má svoj názor, ktorý treba brať z rezervou.
Začal sa venovať cryptu a blockchainu a vysvetluje si to po svojom.
Tu máš napr. jeho článok kde sám rozporuje usmernenie MF:

To okrem iného znamená, že Bitcoin nemôže byť vnímaný ako cenný papier. Nie je preto úplne jasné, prečo nedávne Metodické usmernenie Ministerstva financií Slovenskej republiky k postupu zdaňovania virtuálnych mien, v bode 4 navrhuje oceňovať Bitcoin postupom, ktorý sa používa pri cenných papieroch

Celý článok: https://www.pravnenoviny.sk/blockchain- ... ne-systemy


Pozri. On nie je zatiaľ ani advokát. To znamená, že nemôže poskytovať právne služby za úplatu. Nie je v advokátskej komore, nemá poistenie zodpovednosti za škodu atd...je len partner svojho brata Ondreja, ktorý má advokátsku kanceláriu v Blave.
https://www.steinigers.sk/

Ja by som pri takej transakcii vyhladal certifikovaného daňového poradcu: https://www.skdp.sk/webnew/main.nsf/9e7 ... enDocument


Slovenská komora daňových poradcov vznikla v roku 1992 zákonom č. 78/1992 Zb. V tomto roku začalo pôsobiť prvých 88 daňových poradcov. Každoročne sa k nám pripojí niekoľko nových členov. Daňovým poradcom sa môže stať iba vyštudovaný právnik alebo ekonóm. Podmienkou je 5-ročná odborná prax a absolvovanie náročnej skúšky. V skúškach uspeje približne 20% uchádzačov. Ak chcú získať platnú licenciu daňového poradcu a legálne poskytovať daňové poradenstvo, musia sa stať členom SKDP. Každý člen komory je povinne poistený proti spôsobenej škode. Teraz je v zozname daňových poradcov 784 fyzických osôb a 136 právnických osôb.

Druhá možnosť je spýtať sa daňovej poradkyne, alebo špecialistu na dane ,ktorých majú Steinigerovci vo firme:
https://www.steinigers.sk/nas-tim/zuzana-nemeckova
https://www.steinigers.sk/nas-tim/martin-horvath

Máš tam na nich emaily.

P.S. Tieto veci nie sú sranda. Daňováci majú svojích právnikov. Pri takej sume už ide o ,,škodu veľkého rozsahu,,..to sa ináč posudzuje...však sme videli ako v spore prehral Kiska a všetko rýchlo doplatil...Okrem toho, keby daňováci toto prehrali, tak vznikne precedens, že výnosy z krypta sa nemusia zdaňovať...to by sa mohol darovať každý výnos.

Som rád, že sa pridala Danka, lebo sa mi potvrdili niektoré iné veci.

P.S. Len tak na okraj...spomenul som si na fintu, kedy môže jeden z manželov získať do vlastníctva nehnuteľnosť tak, aby nebola predmetom BSM.Nechá tú nehnuteľnosť kúpiť otcovi, alebo matke a potom ju prijme do daru.

Jaja písal o tom, že v ČR stačí zájsť za notárom a vyňať niečo z BSM. Na Slovensku nie. Musel by o tom rozhodnúť súd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Takl trochu sme sa pohli a vysledok je, ze treba sa spytat profesionalov. :D

K tomu pravnikovi, nepodcenovl by som to jeho vyjadrenie, pretoze raz je to na nete, navzdy to tam zostane, aj ked video zmazu, uz to zostane viralne a bol by to pekny fail, ak by to nebola pravda.

Neviem, ak by to preslo, ci by slo o precedens. Pretoze kolko ludi by to zneuzilo? Ako by sa dostali naspat k peniazom, ak by islo naozaj o statisicove ciatsky(BTC milionari to majo naskor osetrene inak, to uz fakt sa oplati prestahovat do Portugalska/Nemecka/Malty/Slovinska a rok pockat), ako by si ich darca uzil? Ako velku doveru musite mat k danemu obdarovanemu cloveku, odhliadnuc od nahod(umrtie obdarovaneho)

Podla mna by sa danovaci VELMI a na DLHO zamerali na darcu, ci nezacal zit nad pomery, ci svoj majetok dokaze vydokladovat, zrazu byva v 500tis nehnutelnosti napr.. Vsetok velky majetok by musel byt pisany na obdarovaneho, od nehnutelnosti, akcii a dalsich statkov. Idealne by to boli rodicia, ktori by si nasledne vydrziavali svoje dieta a majetok za desiatky rokov zdedit pre seba(ak by bol jedinacik)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Dana »

Neviem z čoho by sa malo vyvodiť, že §25 by sa mal týkať len nehnuteľností. Píše sa tam "vstupnou cenou hmotného a nehmotného majetku je ......"  Takže kľudne aj Btc, CP.....
Práveže tu je kúpna cena ľahšie dohľadateľná. Ak držím CP trebars 70 rokov ako Rado spomína,, tak potom aj broker ich musí tak dlho držať a kúpnu cenu vedieť vždy. 
 U Btc ok, je to iné, pre daniarov možno ťažšie zistiteľné. 

Podľa mňa by to teda mohlo byť kľudne tak, ako je to pri nehnuteľnostiach. 
Cena zistená v čase nadobudnutia sa použije vtedy, ak by išlo o príjem , ktorý je v čase darovania u darcu oslobodený od dane (ak by ho chcel v tom čase predať), napr. cenné papiere držané viac ako rok. Potom sa zase bude sledovať doba, či aj obdarovaný by ich držal viac ako rok. Vtedy sa kľudne môže dať tá výhodnejšia cena, podobne ako je to u nehnuteľnosti znalecký posudok.
Inak používať obstarávaciu - kúpnu cenu. 
Na Btc sa však oslobodenie nevzťahuje.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Vychádzal som z doslovného znenia:
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

Z tohto je §25 použiteľný len pri nehnuteľnostiach.
Dana napísal: Po 04 01, 2021 1:21 am Neviem z čoho by sa malo vyvodiť, že §25 by sa mal týkať len nehnuteľností. Píše sa tam "vstupnou cenou hmotného a nehmotného majetku je ......" Takže kľudne aj Btc, CP.....
§25 hovorí o vstupnej cene pri hmotnom a nehmotnom majetku, ten je definovaný v §22 ako samostatné hnuteľné veci, ale...
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

...§9 ods. 1 písmena c: cenný papier nie je hnuteľná vec!
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Keď už, tak je použiteľný §25a, ktorý definuje vstupnú cenu pri finančnom majetku a tam podľa písmena b) by to bola znalecká cena pri majetku prijatého bezodplatne, čo je aj dar.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Takže ty skôr súhlasíš ako nesúhlasíš s tvrdením toho právnika?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Adam, moja mama bola 20 rokov zamestnana ako danova kontrolorka.
Danove kontroly vo vyrobnych podnikoch, baroch, u osob ktore "hraju rolu" v meste alebo na dedine, lebo zamestnavaju X ludi alebo vlastnia X nehnutelnosti su bezna vec. Aj pokuty za obidenu dan sa tam riesili bezne.
Drobni zvinostnici - tym myslim murari, holicky ... - drvivemu mnozstvu vychadzal zisk akosi takmer ziadny, cize aj dane takmer ziadne. Ak by neboli zavedene povinne odvody, neplatili by prakticky nic.
Clovek zamestnanec, ktoremu automaticky prepacitava a odvadza dane zamestnavatel - este som v mojom sirokom okoli nepocul, ze by niekto takyto mal doma danovu kontrolu kvoli nejakym prijmom, ktore nadobudol navyse popri zamestnani. (IT-ckari zamestnanci, vsetci ktorych vas kontrolovala danova kontrola, ozvyte sa mi, a vyvedte ma z omylu. :roll: :lol: )

V danovych veciach existuje institut "ucinnej lutosti" alebo tak nejako sa to vola, ak by ti danovak zistil nejaku nezaplatenu dan - tak obycajne ti ju da moznost v ramci toho institutu lutosti doplatit - inak ti pohrozi, ze ak ju dobrovolne nezaplatis takymto sposobom, pojde to legislativnym konanim spolu aj s pokutami. A ak sa budes prilis stavat na zadne, pokuty pojdu k hornym sadzbam, ktore su v podstate likvidacne.
Myslim, ze aj Kiska doplacal zamlcane dane v ramci toho institutu "lutosti", cize bez pokut. Tam sa ako jedna podmienka berie to, ze dotycny si akoze uplne jasne nebol vedomy tej danovej povinnosti a ze sa nevyhybal zaplateniu tej dane uplne umyselne a cielene.
Mas to podobne, ako s policajtom na ceste, ze bud mu v hotovosti hned dobrovolne zaplatis tych 70E, ktore od teba pyta za prietupok, pri ktorom ta prichytil (a dalsich 20 inych ludi na tom istom mieste v ten isty den urobilo ten isty priestupok, len ich zrovna neprichytil policajt), alebo to pojde do spravneho konania, a tam sa ti nazbiera behom dvoch mesiacov natahovaciek 400E, s troma navstevami miestnej policajnej stanice a troma uradnymi listami.

Dalsia vec, ktoru sa ti oplati vediet je, ze danove zalezitosti mavaju premlcaciu lehotu obycajne 6 rokov. Cize ziaden normalny uradnik sa obycajne nezaobera zalezitostami starsimi ako 6 rokov - ma aj lahsie a casovo blizsie ciele na danovu kontrolu. I ked samozrejme, ak by niekto po tebe cielene isiel, tak iste sa moze hrabat aj v 20 rocnych danovych povinnostiach... a snazit sa dokazovat, ze iste si vedel o daniach podla vtedajsej legislativy a umyselne ich neplatil. V suvislosti s beznych clovekom, ktory nezamestnava X ludi a neovplyvnuje miestnu politiku by to robil ale iba psycho-uradnik. Trebars Kuciaka, ak by nezabili, tak by sa mu trebars mohla stat taka vec (aj ked nezamestnaval X ludi), ale tam ti je snad jasny dovod.

V skratke, vsetko to je o konkretnych ludoch v tvojom regione a na urade pod ktory spadas. Niekde moze byt blb, ktory vyrubi pokuty este aj murarovi, ktory v hrubom zarobil 10K za cely rok ... a niekde moze byt danovak, ktory nekontroluje ani vyslovene ze doneba bijuce pripady okradaniu statu o dane.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Jasne chapem, ale tu sa bavime o legislative, ci je mozne takto pri predaji daru od blizkej osoby neplatit ziadne, resp. minimalne dane. Zatial jeden slovensky pravnik tvrdi, ze ano. Ak by to bola pravda, nezaujima ma ziadna kontrola, nech aj pridu po 50 rokoch.

Skoda, ze forum nie je zname medzi odbornymi kruhmi, urcite na slovensku existuju danovy poradci a pravnici na jednej strane a konkretny danovy kontrolor, ktory uz toto riesili a vyriesili. Len sa o tom nejak nepise, co ma presvdcuje, ze o tom nechce kontrolna strana pisat, aby nenavnadzoval dalsich ludi. Preotze ak by to bolo opacne, tak je to v roznych bulletinoch a pranierovali by ludi ako odstrasujuci priklad :wink:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pred 15 rokmi sa na forach dookola riesilo, ako zdanovat zisky z CFD. Trvalo roky, kym sa objavili vyjadrenia z danoveho riaditelstva v BB, ze to treba zaradovat k "ziskom z derivatov" a ze treba zdanit sucet celorocneho zisku a celorocnej straty a nie sucet ziskov jednotlivych obchodov. Bezna danova uradnicka nemala ponatia, co CFD je a kludne by ti zahlasila, ze tak ako u vsetkeho, zdanuje sa sucet jednotlivych ziskov dosiahnutych pocas roka a na straty sa neprihliada.
Ty teraz cakas jasny postoj z danoveho riaditelstva ohladom kryptomien. Ked v legislative este poriadne ani nie je ujasnene, ci BTC je mena alebo nie je mena. A opytas sa 10 pravnikov a pat ti bude tvrdit nieco ine nez inych 5.
V skratke - kontrolna strana je v takychto veciach ucelovo nejasna, aby sa truhlici, ktori chcu, prihlasili a zaplatili aj co mozno netreba platit.
No ved uved do danoveho priznania pre istotu co najviac povinnosti, ktore mozno platit. Danova sprava ti pripadne po rokoch vrati nieco, co si poplatil navyse... :wink:

Ja sa ti snazil vysvetlit, ze nie je az tak dolezite ako si ktory pravnik a ktora uradnicka vysvetluje danovy zakon. Lebo tam sa aj tak nikdy nedopracujes k jednoznacnosti a nepriestrelnosti. Dolezite je, co a kto bude realne kontrolovany a kto nie, ak neprekroci urcitu hranicu "drzosti" a okatosti v nezdanovani prijmov.
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v Po 04 01, 2021 11:36 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Adammd napísal: Po 04 01, 2021 7:39 am Takže ty skôr súhlasíš ako nesúhlasíš s tvrdením toho právnika?
Ja by som postupoval tak, že by som pri predaji uviedol ako vstupnú cenu, ktorá bola v deň môjho nadobudnutia predmetu za ktorý platím daň. Ide o bezodplatne nadobudnutý finančný majetok a tak ako pri dedičstve aj pri darovaní nie som povinný dohľadať doklad, ktorým predmet obstarával ten od ktorého som ho prevzal. V prípade dedičstva sa už k tejto informácii nemusím dopátrať a to isté platí aj pri dare. Ako by mohol daňový úrad tvrdiť kedy bol predmet obstaraný v minulosti? Jednoznačne sa však dá určiť termín kedy som ho nadobudol ja. (Darovacia zmluva, dedičské konanie) Ak nebudem vedieť zdokladovať cenu z tohto dňa, tak nastupuje znalec.
To je iba môj názor a takto by som sa obhajoval ja.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rado napísal: Po 04 01, 2021 11:35 am Ako by mohol daňový úrad tvrdiť kedy bol predmet obstaraný v minulosti? Jednoznačne sa však dá určiť termín kedy som ho nadobudol ja.
Moment, ked tebe alebo tvojmu pribuznemu niekto z danoveho uradu polozi otazku, kedy si nadobudol tychto 10-20 BTC, je podla mojho nazoru jasnym znakom, ze tvoj doterajsi postup riesenia danej zalezitosti zrejme vobec nebol optimalny.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Prečo by ta otázka mala byť jasným znakom, že postup nebol optimálny? Veď dátum obstarania predmetu dane viem doložiť darovacou zmluvou. To je dátum, kedy som ho obstaral ja. Daňové priznanie podávam za seba. Daňový úrad by musel rozporovať dátum, ktorý udávam a na súde dokázať, že dátum mal byť iný a doložiť svoje tvrdenie, že som postupoval zle. V prípade, že by neexistoval dátum ani stopa, kedy predmet obstarával darca, tak sa nedá určiť pôvodná obstarávacia cena. Ja som postupoval v dobrej viere, že uvádzam všetky náležitosti, tak ako viem zdokladovať. Ak by sa to vyriešilo na konci konania, tak by som bol povinný max. daň doplatiť z rozdielu, ktorý by vznikol. O ev. pokute by rozhodla doba, ktorá by ubehla od podania DP. Nad 5 rokov už je to len o doplatku dane.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zrejme by si sa ako tak obhajil a nepostihli by ta nejake velke financne problemy. Maximalne vo vyske doplatku plnej dane zo zisku pocitaneho z cenoveho rozdielu odo dna ziskania BTC do rodiny po den premenania BTC zase na beznu menu tebou alebo niekym inym.
Ja za neoptimalne povazujem uz to, ze si sa musel obhajovat- teda ze tvoje danove priznanie alebo tvoje spravanie sa na verejnosti vzbudilo zaujem a zvedavost danovych kontrolorov. (V tom hypotetickom priklade.)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rado napísal: Po 04 01, 2021 12:53 pm V prípade, že by neexistoval dátum ani stopa, kedy predmet obstarával darca, tak sa nedá určiť pôvodná obstarávacia cena.
Zaznam kedy, kto a za aku cenu cez elektronicku burzu nakupil za dolare alebo eura BTC alebo odnoz BTC existuje.
To, co danovy urad nema ako zistit je - ze ci povodny nakupca (ak tie BTC cez elektronicku burzu nepredal), ci ich este drzi v osobnom vlastnicte v offline forme, ci ich daroval alebo ci offline data k tej BTC penazenke nepredal mimo elektronicku burzu niekomu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Postup by bol asi velmi podobny tomutu.

Dna 20.8.2020 darca zakupil 1 BTC za 9800€, ktory odoslal zo svojho uctu na burze do penazenky s adresou xxxxxxxxxxxxxx1. Dna 25.11. odoslal zo svojej penzenky-adresy 1 BTC na novu adresu xxxxxxxxx2, ktoru vytvoril , tzv paper wallet , ktoru vytlacil, kde je uvedeny jednak dana adresa xxxxxxxxxxxx2 a taktiez Private key, cize akesi heslo. Dna 3.1.2021 bol BTC na lokalnom vrchole za 28 000€ a paper wallet daroval so zmluvou, kde su uvedene patricne nalezitosti svojmu pribuznemu. Ten potom BTC previedol na burzu 4.1. a predal za 25 000.
Do danoveh priznania napise prijem 25 0000, vydaj 28 000. Dan 0€.
Naposledy upravil/-a Adammd v Po 04 01, 2021 2:29 pm, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Predstavme si, ze ten pribuzny je zamestnanec a danove priznanie mu kazdorocne spracovava ekonomka vo firme, v ktorej pracuje. Ta sa ho pocas podpisovania ziadosti o spracovanie danoveho priznania spyta - a mali ste este nejake ine zdanitelne prijmy okrem tych, co ste zarobili v nasej firme? >80% zamestnancov v beznej fabrike odpoveda "NIE".

Inak, ak ten pribuzny uz vystupil z vlaku BTC, tak zrejme vystupil este len vo faze "GREED" podla prilozeneho diagramu.
Prílohy
mania.png
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Tent graf som uz videl v r 2013 a v r 2017, co nim chces povedat?

download.png
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vnimam december 2017 ako "first sell off" a januar 2021 ako "New Paradigm" z mojho grafu o maniach; pocnuc tulipanovou maniou v Holandsku v 1637.

Cize ak sa tvojho pribuzneho z hypotetickeho prikladu nejaky danovak o 3 roky opyta, odkial mal 1 BTC v januari 2021 a aka bola zaobstaravacia cena, odpovie mu, ze z daru a ze povodnu obstaravaciu cenu toho bitcoinu moze pripadne zistit od darcu, ak ma danovy uradnik o to zaujem. Ak to spravne chapem.
Prílohy
pic1.PNG
pic1.PNG (7.67 KiB) 11227 zobrazenia
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Pouzivat je vhodnejsie logaritmicke grafy.

Inak tulipomania trvala 12 rokov? Ju pritrovnavaju k BTC len ignoranti(bez urazky, nemyslim osobne), preco to tak nie je je plny internet, nebudem to sem postovat.
Nevediet , ze ide o BTC graf, kazdy ti povie, ze je to graf uspesnej firmy, ktora sa nechysta zaniknut a vydava uspesne produkty v urcitych cykloch.
"Greed" sa da uplatnit na akukolvek uspesnu firmu....
greed.png
A danovak sa vstupnu cenu nedozvie, pretoze je neslusne hovorit o cenach daru darovanemu, danovak sa dozvie vydaj 28000 a prijem 25000 Ale je to irelevantne, pretoze aj kebyze ju vie, tak je irelevantna :wink:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Dan z GBTC bitcoin trust a crypto ETF

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V obchode nedostavas mnozstvo tovaru za peniaze v logaritmickej mierke v case, ale v linearnej.
Pozrel som si Jamesa Bonda z 1967 a zverili mu tehlu zlata, o ktorej mu povedali, ze ma hodnotu 5000 (!!!) libier a nech ju preto strazi ako oko v hlave a nestrati. V sucasnosti za 5K GBP kupis par unci zlata. Pritom ked si das cenovy graf zlata do logaritmickej mierky, nedobudnes dojem, ze za sucasne peniaze si mozes kupit mozno tak tretinu zlata v porovnani so stavom pred 50 rokmi. Preto je logaritmicky graf zavadzajuci.

Nie som obchodnik s BTC. Ak sucasnu cenu nepovazujes za zaciatok konca bubliny, mozno mas pravdu ty.

Co sa danovaka tyka, idealny pripad je, ked danove priznanie teba aj pribuzneho ani len neprezrie, lebo patris do kategorie pre neho nezaujimavych ludi. Pripadne ked ho prezrie a odlozi naspat do kategorie pre neho nezaujimavych ludi a na otazky z jeho strany vobec nedojde.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"