Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Maximálne povolia časový test ako u akcií. Štát sa nenechá pripraviť o zisky. Predpokladaný termín 2025.
A ja som myslel, že krypto je ponzi a nie inovácia.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

wolf25 napísal: Pi 15 01, 2021 9:51 am
nech je ako je - za mna :palec_hore: za info. Osobne nechcem vela, dan nech hoc aj ostane aka je len nech sa zrusia tie zdravotne odvody, ked sa neplatia z urokov banke ani z fondov nech sa neplati ani z obchodov uz krypta ci akcii ci etf.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal: Pi 15 01, 2021 10:37 am A ja som myslel, že krypto je ponzi a nie inovácia.
Je to ponzi inovácia . :lol: Hlavne nech vám dovolia zdrhnúť kým nie je neskoro...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tnk0
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 12:45 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa tnk0 »

To je taka mantra na tomto fore? ako som videl v historii uz poriadne dlho sa to tu opakuje :D
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa wolf25 »

Ponzi neponzi je to jedno, dozvieme sa to až den po exit scame :D Momentálne nevidim na take dačo dovod, ilikvidný neregulovaný market je pre whales a market makerov dobre namazaná tlačiaren na peniaze, ktorú nemajú zaujem nejak ohrozovať. To začnú až vlády. Kto sa tomu venuje seriozne a nehladí len nato kolko bude mat zarobene na 100k a podobnych cifrách by mal mať davno hotový svoj plán B a exit plán
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chlapi, je to od vas velmi velkoryse, ze sa mienite dobrovolne cez dane a odvody delit s vasimi ziskami z obchodovania kryptomien s nami, ktori sme nic nerobili a nic neriskovali. Je to nie len velkoryse, ale aj mile.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

trocha mimo temu ale nemohol som odolat to sem postnut
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/22 ... rzdia-dane
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa polovnik »

neda postnut odomknuty clanok?
MaTEJ32
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 04 10, 2021 6:17 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa MaTEJ32 »

Čo tak predať krypto priamo na burze naspať na FIAT menu, založiť si účet v spoločnosti na investíciu do investičného zlata, nejedná sa o bankový dom kedže banky podozrivé prevody nahlasujú, a nakúpiť investičné zlato a nechať si ho poslať. Je možné že aj inštitúcia čo robí s investičným zlatom nahlasuje operácie?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všetci nahlasujú. Aj tá burza.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Väčšina búrz ti pošle fiat iba na tvoj účet, nie 3rd party.

Ak ide o menšie čiastky, stojí za úvahu Binance card. Denne možno vytiahnuť 290e, alebo dobiť revolut, denný limit 8700e.
Binance nenahlasuje...

Ale dane treba platiť 8)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ohladne toho delenia na viac uctov, co "vyzera" ako "schema" - to tych ludi nikto neucil, aby si nedali vsetky vajicka do jedneho vreca? Uz len logicky, 170k je nad 100k limit, ktory spada pod ochranu vkladov, takze ak by mi niekto kritizoval, ze som rozdelil 170k na 2 casti, tak by to mohlo byt z mojej strany povazovane za natlak ktory ma nuti do nebezpecnej investicnej rady. Samozrejme, chapem ako to bolo povodne myslene, a preco by to videli ako schemu, ak by islo o 10, 5, mozno aj len 3 ucty.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Niekde som to tu cital, ale neviem to uz najst, tak sa skusim spytat, u nas sa zdanuje absolutne kazdy jeden prevod kryto>krypto ?
Tj, poslem si 100eur na nejaku burzu, tam nakupim krypto napriklad BTC, a ten potom zamenim za ETH, tak z tejto zameny platim dan 19% + 14% odvod? A k zakladu dane dospejem tak, ze obe tieto meny prevediem v case zameny na EUR?
Ide mi konkretne o situaciu, kde by som vlozil 100EUR do nejakej "shitcoin" a cakal na "zazrak", ak motyka vystreli a bude z toho napr 10 nasobok, a budem chciet tento zisk poistit v zmysle "vybrat" ale nie nutne do EUR, ake su moznosti? Kupit dalsi (akykolvek) coin znamena, ze zdanim ten rozdiel, konkretne 1000-100=900eur? Tym padom som z pohladu uradov zarobil 900eur?
Ak potom tychto 1000eur dam do 10 shitconiov, ktore vsetky krachnu na 0, tak budem dlzny uradom 297eur a prehral som aj vlastnych 100eur?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Roz »

Mňa by v ohľade zdaňovania zaujímala jedna vec. Len tak som hodil do Fumbi 500€, v nejakom indexe sú asi dva tucty kryptomien a vidím ako na hodinovej báze mi to tam na účte klesá a stúpa (pár eur to robí). Môj plán je taký, že v oblasti kryptomien budem čisto pasívny, teda vložil som 500 a nechám to žiť svojim životom, všetky operácie robí Fumbi, ja do ničoho nezasahujem a niekedy v budúcnosti vyberiem celý zisk (ak bude) a dovi dopo.

Na stránke Fumbi je niečo k daniam:
Príjem z kryptomien podlieha zdaneniu. Za nákup a predaj sa však považuje aj úprava zloženia portfólia na dennej báze, preto je potrebné, aby ste si každý rok skontrolovali, na základe podkladov, ktoré budete mať vo svojom profile, či vám vznikla povinnosť zaplatiť daň. Ďalšie otázky odporúčame konzultovať s daňovým poradcom.
Nemám problém zaplatiť daň, ani odvody, len mi to nepripadá logické. OK, dajme tomu, čisto teoreticky krypto prudko vystrelí hore (v prípade bitcoinu to nemusí byť len teória) a dajme tomu, že tak zarobím, že mi vznikne daňová povinnosť. OK, vyplním daňové, ak mi vyjde nedoplatok, tak doplatím, dajme tomu že takto budem fungovať niekoľko rokov. Za pár rokov sa trh zrúti a mne tam nezostane ani tých 500 eur :D Tak prečo som mal platiť daň a odvody, keď môj zisk v konečnom dôsledku je žiadny? Ano, špekulácie s kryptomenami prinášajú aj straty, ale ja za logické by som považoval zaplatiť daň vtedy ak tie investície reálne vytiahnem a prídu mi na účet. Však pokým tie peniaze sú u Fumbi ja ich reálne nemám ako využiť, len vybrať. Tak prečo mám platiť daň za niečo, na čo fyzicky nemám dosah a nemám to ani ako využiť?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa rmaly »

Roz napísal: So 30 10, 2021 12:03 pm Mňa by v ohľade zdaňovania zaujímala jedna vec. Len tak som hodil do Fumbi 500€, v nejakom indexe sú asi dva tucty kryptomien a vidím ako na hodinovej báze mi to tam na účte klesá a stúpa (pár eur to robí). Môj plán je taký, že v oblasti kryptomien budem čisto pasívny, teda vložil som 500 a nechám to žiť svojim životom, všetky operácie robí Fumbi, ja do ničoho nezasahujem a niekedy v budúcnosti vyberiem celý zisk (ak bude) a dovi dopo.

Na stránke Fumbi je niečo k daniam:



Nemám problém zaplatiť daň, ani odvody, len mi to nepripadá logické. OK, dajme tomu, čisto teoreticky krypto prudko vystrelí hore (v prípade bitcoinu to nemusí byť len teória) a dajme tomu, že tak zarobím, že mi vznikne daňová povinnosť. OK, vyplním daňové, ak mi vyjde nedoplatok, tak doplatím, dajme tomu že takto budem fungovať niekoľko rokov. Za pár rokov sa trh zrúti a mne tam nezostane ani tých 500 eur :D Tak prečo som mal platiť daň a odvody, keď môj zisk v konečnom dôsledku je žiadny? Ano, špekulácie s kryptomenami prinášajú aj straty, ale ja za logické by som považoval zaplatiť daň vtedy ak tie investície reálne vytiahnem a prídu mi na účet. Však pokým tie peniaze sú u Fumbi ja ich reálne nemám ako využiť, len vybrať. Tak prečo mám platiť daň za niečo, na čo fyzicky nemám dosah a nemám to ani ako využiť?
tak pockaj, ale snad by si danil zisk len zrealizovany... nie ze "narast bitcoinu"... take zvazuju nasi zakonodarci iba na nehnutelnosti... ze platit dan z momentalnej ceny...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

iceberg8 napísal: So 30 10, 2021 11:04 am 1. Kupit dalsi (akykolvek) coin znamena, ze zdanim ten rozdiel, konkretne 1000-100=900eur? Tym padom som z pohladu uradov zarobil 900eur?
2. Ak potom tychto 1000eur dam do 10 shitconiov, ktore vsetky krachnu na 0, tak budem dlzny uradom 297eur a prehral som aj vlastnych 100eur?
1. Ano.
2. Ak to bude v jednom zdanovacom obdobi, tak nie. Dan bude 0€, pretoze nemas ziadny zisk.
Ak to bude v dalsom roku, stratu nemas z coho odpocitat, ale 900€ si uz zdanil min. rok.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Dik Adam. Ak dobre chapem, tak napriklad dnes kupim za 1000eur altcoin-A a hned obratom / okamzite ho zamenim za altcoin-B , pricom zisk bude mozno necele euro, alebo strata necele euro, pretoze nejde mi o trading alcoin-A ale nakupenie altcoinu-B je podmienene cez altcoin-A (nieco ako IPO alcoinu-B za altcoin-A), nasledne budem drzat alcoin-B neviem ako dlho, ale kedze u nas casovy test nie je tak to je jedno, a nahodou sa altcoin-B dostane do zisku, urobim to tak aj naspat, predam alt-B za alt-A tak v tejto faze platim dan? resp nasledujuci rok.
Alebo si to zapisem, a pockam si do 31.12 ci bude dalsi zisk, a z toho zaplatim tiez dan, alebo strata, ktoru si mozem odpocitat pokial tu stratu uzavriem ako realized strata (predanim alebo zamenenim stratovej pozicie/altcoinu na iny altcoin alebo do fiat meny)?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Roz »

rmaly napísal: So 30 10, 2021 2:51 pm tak pockaj, ale snad by si danil zisk len zrealizovany... nie ze "narast bitcoinu"... take zvazuju nasi zakonodarci iba na nehnutelnosti... ze platit dan z momentalnej ceny...
Však práve, preto mne to pripadá ako volovina, ale tak píšu to na stránke a ja to teda chápem tak, že ak by som výrazne zarobil a vyjde mi povinnosť dane, tak to musím priznať a uhradiť. Ale mne to príde nelogické, keď ide o peniaze, na ktoré nemám dosah. Ten dosah budem mať, keď to prevediem na svoj účet a vtedy to predsa zdaním.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa andre »

Roz napísal: So 30 10, 2021 6:58 pm Však práve, preto mne to pripadá ako volovina, ale tak píšu to na stránke a ja to teda chápem tak, že ak by som výrazne zarobil a vyjde mi povinnosť dane, tak to musím priznať a uhradiť. Ale mne to príde nelogické, keď ide o peniaze, na ktoré nemám dosah. Ten dosah budem mať, keď to prevediem na svoj účet a vtedy to predsa zdaním.
Proste system vo vacsine krajin sveta je postaveny tak, ze zdanovanie prebieha na rocnej baze. Nerozlisuje sa ci realizujes zisk vo FIAT mene, akciach, krypte.. Len stat z toho chce svoje %.

Rovnako statu je jedno ako minas zarobene peniaze. Mozes o peniaze prijst ako chces - pojdes do kasina, bordelu, na krypto burzu, nakupmi nepotrebnych veci, alebo sa ozenis.. ;-)

Keby ti mal stat vratit dane vzdy ked prijdes o peniaze, tak by z toho nic nemal a skrachuje..
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa rmaly »

Roz napísal: So 30 10, 2021 6:58 pm Však práve, preto mne to pripadá ako volovina, ale tak píšu to na stránke a ja to teda chápem tak, že ak by som výrazne zarobil a vyjde mi povinnosť dane, tak to musím priznať a uhradiť. Ale mne to príde nelogické, keď ide o peniaze, na ktoré nemám dosah. Ten dosah budem mať, keď to prevediem na svoj účet a vtedy to predsa zdaním.
Neriesil by som ci na ucet... proste ked drzis krypto v krypte, tak podla mna je jedno ako to stupa, lebo je to "fiktivna suma"... ked to raz predas (premenis na fiat), tak je jedno, ci ten fiat nechas niekde u brokera / na burze, ale uz si zarobil. To ci to posles na svoj ucet alebo nie je vedlajsie. Tak by som to chapal ja. To je tak isto ako ked mi pridu dividendy alebo by som predal akcie, stat nezaujima, ze som to nechal u brokera, musim to zdanit (dodanit). Ale rast samotnych akcii nemusim danit...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

rmaly napísal: So 30 10, 2021 10:18 pm Tak by som to chapal ja.
Rozumne a logicke. Zabudame ale na fakt ze stat chce nase peniaze hned a nie az niekedy za x rokov po prevode na fiat ( o prevode fiat na ucet ani nehovorim ze je to uletena idea). Treba sa na to pozriet aj optikou statu. Stale plati krute pravidlo : Pri rocnej strate mas smolu a skus dalsi rok znova a o rocne zisky sa s nami podel. Zaujima stat ze niekto ( obycajny zamestnanec nie s.r.o) ma z obchodovania s akciami 10 rokov stratu a 11 rok mu vyskoci zisk ? Niekto predsa schranky krmit musi. https://domov.sme.sk/c/22773847/milan-k ... prace.html.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To bude asi svetovy unikat, nie? Viem ze napr v USA je mozne odpisat straty do 3000 USD rocne, cize 30k strata sa odpisuje 10 rokov. Tiez shit, ale lepsie ako nic, pre maleho hraca.. V Nemecku je krypto oslobodeny od dane po 1 roku drzania..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To nemoze=nesmie prejst, nemozem zdanit fiktivnu vec skutocnymi peniazmi. Ako potom zdanim small cap small volume akciu? Kupim ju za $1/akcia, a nejaky blazon ju kupi 31.12.2021 23.59 (ak by sa dalo) za $2 lebo fatfingers, a teraz ja budem danit nieco, co prveho prvy (ak by sa dalo) hned pojde naspat ?
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

Ak by bolo zaratavanie straty pripadne vratenie neopravnene zaplatenej dane bolo aj pre FO - osobne by mi zdanovanie nerealizovanych ziskov nevadilo. Radsej platim priebezne menej ako raz viac. Akurat treba osetrit ze ked raz uz zaplatim dan a cena aktiva klesne a predal som pri tej nizsej cene a teda som zaplatil dane viac a mam teda preplatok - bud si ten preplatok zaratam alebo mi ten preplatok vratia. Ak by zakon na zdanovanie nerealizovanych ziskov bol normalne, logicky spraveny nevidim v tom az taky problem. p.s. A ked uz tak aj na nerealizovany narast ceny bytov v ktorych nemam trvaly pobyt ... :shock:
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tesim sa na cashless society, budu s nami mavat ako sa im zachce. A ludia budu "happily ever after"

Nepisu tam ale, ci sa straty budu dat uplatnit, preniest a podobne..
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

Hmmm. Mam pocit ze si pletieme pojmy a dojmy. Odhiadnuc ze v uvode som pri hrubke skoro prestal citat ...slovinský zákonodarcovia :D ) .
Ako si predstavujete nerealizovany zisk ? V clanku sa mysli nerealizovany zisk prevod krypto na krypto.( "...25 percentnú daň z nerealizovaných ziskov výpočtom cenového rozdielu počas nákupu a predaja kryptomien.") My sa bavime o nerealizovanych ziskoch ked ziadny prevod ani nebol uskutocneneny.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://news.bitcoin.com/slovenia-prepa ... ocurrency/


We would like to emphasize that it is not profit which would be taxed but rather the amount a Slovenian tax resident receives on their bank account on turning the virtual currency into cash or when buying a thing.

If the amendments are introduced, the financial administration elaborated that it would no longer have to examine numerous transactions made by a taxpayer between the purchase and sale of the digital currency as well as the various cryptos they have bought and sold or converted.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://cointelegraph.com/news/slovenia ... o-tax-laws

The bill would also require Slovenian citizens to calculate the tax by considering the real-time value of crypto at the time of redemption and acquisition. Investors will also need to pay a 25% tax on unrealized gains by calculating the price difference during the purchase and sale of cryptocurrencies.

Toto v bitcoin.com news linku ktory som poslal o prispevok vyssie nie je pisane.. Vacsina tychto clankov su len copy paste, takze po otvoreni asi 5 z nich nemam ziadne nove ine info..

napr tu
https://www.cryptopolitan.com/slovenia- ... o-tax-law/
In the early parts of this year, a previous report across media pointed out that the Slovenian government was planning to tax only purchases via crypto and exchanges from crypto to fiat. Though the new proposal was to be enforced by November 10, it is set to go live in January 2022. This new tax will also see crypto users across Slovenia consider the price of a digital asset when purchasing and selling when calculating their tax. Also. Crypto traders paying the 25% unrealized gains tax must consider the difference in the amount they bought and sold the digital asset.

Neviem kto pise tieto vety, ale unrealized = bought and sold ? Mozno to "myslia" tak, ze unrealized voci FIATu... To by ale mali 10% + 25% ?
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

iceberg8 napísal: Ut 02 11, 2021 1:02 pm To by ale mali 10% + 25% ?
Nie celkom to tak chapem. 10% ako vstupny inicialny poplatok (vobec sa to nema volat dan) nie zo zisku ale z objemu !!!!. To je zlodejina.
25% klasika dan len zo ziskovych obchodov resp krypto prevodov. O zapocitavani strat sa tam nic nehovori. V kalendarnom roku isto, ale z roka na rok asi tazko

p.s. Stale neviem ako sa postupuje na Slovensku.Slovinci volaju nerealizovany zisk to iste co nasi zakonodarci realizovany zisk ? EU by sa mala zobudit a urcit statom nejaky ramec - aspon pojmy nech su rovnake.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

My to mame rovno ako realizovany - nebudeme sa s tym predsa babrat :D A nejake krajiny to mozno maju ako ziadny ...
Hned suvisiaci clanok.
"Za predaj virtuálnej meny sa na účely zdanenia podľa tohto usmernenia považuje akákoľvek výmena, napr. výmena virtuálnej meny za majetok alebo výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo jej odplatný prevod, a to aj výmena za inú virtuálnu menu"
https://kryptomagazin.sk/dan-z-kryptomi ... anie-2021/
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Marek232
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2021 5:23 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Marek232 »

Ahojte, nie je to úplne k téme ale nenašiel som nikde info tak možno mi budete vedieť poradiť.
Nakúpil som celkovo 6 kryptomien kde som investoval celkovo 7000€. Teraz by som chcel počiatočných 7000€ vybrať a nechať tam len zisky (cca 5000€).
Ako je to v tomto prípade daňami?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Podla mna by sa to malo uctovat tak, ze vypocitas "pomer" ktory si kupil a predal, priklad
Kupil si crypto1 za 1 coin za 1 eur, stupla hodnota na 1 coin za 2 eura, a kolko coinov predas, tak danis rozdiel "predajna minus nakupna cena" cize danis 1 eur. Ale konkretnejsie na Tvoj priklad:

Cize podla mna, ak si dal 7000 a hodnota ma 12000, ale vklad vyberies, tak by sa to mohlo danit orientacne 12/7 = 71.4% je zisk
Cize 7000eur mas z vkladu cca 4083eur (7000 deleno 12/7) a pre kontrolu 4083*1.714= cca 7000..
Takze by si zdanil 7000-4083 = 2917eur je cisty zisk, z toho veru neviem, ci sa neodpocita 500eur (raz rocne, ale neda sa uplatnit na ine prijmy), ktore sa nedani. Asi zalezi od konkretnej situacie..

Ale tipujem, ze kazdy coin sa pocita osobitne, cize ak ti jeden coin urobil 1000% a dalsi len 10%, tak by som volil podla toho, ktory coin si chcem nechat, alebo ktory mi ako zmeni danovu povinnost, ale skor by som sa asi orientoval na to, ktoremu coinu verim a chcem a ktory uz "dosluzil" a podobne. Este chvilku pockaj, urcite ti niekto zdatnejsi odpise..
Odoslané z počítača
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa mapper »

pokial si vlozil 7000 a vyberies 7000 tak by to mozno stacilo uviest len do DP (zisk je 0). Ten zisk pri realizacii neskor danis potom uplne cely kedze nadobudacia cena je uz 0. Ale bude lepsie ak Ti odpise niekto kto to realne robi prip. iny postup.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

Odpoved je v tomto vlakne par prispevkov spat. Zdanovanie crypta je strasne zle komlikovane a nespravodlive ale je to tak ako to je. Volny vyklad typu "podla mna ..." alebo "si myslim ..." moze fungovat na investicie, trading ale nie na dane.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Contr3ras
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 17 11, 2021 1:37 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Contr3ras »

Pokiaľ viem, zatiaľ neexistuje zákon na zdanenie kryptomien.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Muti »

Ale existuje:

"Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej aj „zákon o dani z príjmov“) nepozná pojem kryptomena. Rozlišuje ale pojem virtuálna mena, ktorá sa ako pojem objavila v legislatíve v roku 2018. Pod virtuálnou menou sa rozumie digitálny nositeľ hodnoty:

ktorý nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou ani orgánom verejnej moci,
ani nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo,
nemá právny status meny alebo peňazí,
je akceptovaný niektorými fyzickými alebo právnickými osobami ako platobný prostriedok,
a ktorý možno, prevádzať, uchovávať alebo s ním elektronicky obchodovať."

A takto sa zdanuje pri FO:

"Sadzba dane a výška odvodov pri predaji kryptomien – FO (nepodnikateľ)
Ak ide o prípad, kedy fyzická osoba nemá kryptomenu zahrnutú v obchodnom majetku, na príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov sa uplatní sadzba dane 19%, resp. 25%.

Sadzba dane z príjmov závisí od základu dane daňovníka. Uplatní sa tak:

19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 981,94 eur (vrátane)
25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne sumu 37 981,94 eur (t. j. 37 981,95 eur a viac).
Veľmi podstatnou skutočnosťou pri posudzovaní miery zdanenia u fyzických osôb nepodnikateľov je povinnosť platenia zdravotných odvodov. Všetky zdaniteľné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov podliehajú totiž zdravotným odvodom a sadzba poistného je vo výške 14 %. To sa môže javiť ako značná nevýhoda oproti zdaneniu kryptomien, v prípade ktorého je daňovníkom právnická osoba, ktorá zdravotné poistenie neplatí.

Viac info najdes tu:

www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanova ... lnych-mien


Contr3ras napísal: St 17 11, 2021 1:39 pm Pokiaľ viem, zatiaľ neexistuje zákon na zdanenie kryptomien.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Diky, ze si sa zaregistroval len koli tomu, aby si sem "nenapadne" hodil svoj referral. A je nemoralne odkazovat na toho poskytovatela, ktory ta odere na poplatkoch. GTFO :pozor:
Najradsej mam tychto radcov, ktori maju tu najlepsiu krystalovu gulu a vedia, ze nas caka velke sklamanie. :roll:
A dodat, ze radsej obchodovat forex, jj, tam nemoze nikto skrachovat a necakat na velke sklamanie :D
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
django
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 12 12, 2021 7:17 am

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa django »

Ahojte, ako je to s zdanením, keď som zmenil EUR na USDT?
Musel som na páre EUR/USDT vykonať Sell príkaz aby som dostal USDT potom som nakúpil za tie USDT kryptomenu NEAR/USDT a stále ju držím.
Dík
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"