Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

Ahoj, moc moc by som Vás chcel poprosiť o pomoc s daňami, lebo po niekoľkých dňoch hľadania ste asi prvé odborné fórum čo som našiel.

Trejdujem krypto už asi 3 roky, začínal som s nejakými 2-3 tisíc dolármi. Vyskúšal som desiatky búrz (z toho len na jednej som robil KYC), tradoval som denne na centralizovaných burzách, decentralizovaných burzách, dostal som airdropy coinov, nejaké hard - forky coinov. Niektoré burzy medzičasom zakapali. Na niektorých som mal aj viacero účtov. Skúšal som aj tradovacích botov a iné automatické tradovacie nástroje. Po príchode DeFi projektov samozrejme liquidity providing atď. Suma sumárum som urobil fakt desaťtisíce tradov a stovky transferov, medzi peňaženkami a burzami. Veľa trasnferov aj cez Monero, a ako pravý krypto maniak som nezabudol nejaké bitcoiny aj pomixovať cez mixér. Za celý ten čas som tie kryptomeny "hromadil" a čakal na bull run, ktorý konečne prišiel. Teraz postupne predávam a vystupujem do stablecoinu USDT. Už mi to lezie na mozog a rozmýšľam, že v tomto roku spravím úplný cash-out a dám si pauzu.

Chcem to ale normálne priznať a zdaniť. Bavme sa o sume napr. 200 000 usdt. Našiel som slovenskú spoločnosť, ktorá kupuje a predáva krypto a vedela by mi za určitý poplatok zmeniť USDT na EUR a poslať to na môj osobný účet. Nazvime ju spoločnosť ABC. Transakcia je na zmluvu, ktorá bude slúžiť aj ako daňový doklad.

A tu začínajú problémy, ktoré potrebujem vyriešiť než sa do toho pustím.

Problém č.1 : ABC mi pošle cca. 170 000 EUR na účet. Predpokladám, že banka moju transakciu ihneď preverí, prípadne zablokuje a bude si vyžadovať doplňujúce informácie (pôvod peňazí). Čo to znamená? Stačí keď im napíšem, že som predal kryptomeny a doložím zmluvu so spoločnosťou ABC? Alebo budú chcieť aj niečo iné? Prípadne budú chcieť históriu krypto - transakcií? Prípadne sa opýtajú kde som na kúpu krypta vzal peniaze? (nikde lebo som ho namnožil obchodovaním..? to im mám ako dokázať? )

Problém č.2: Dane
Budúci rok si podám daňové priznanie, do §8 ostatný príjem, príjem z predaja virtuálnej meny dám 170 000 EUR. Zaplatím daň 25% (42500 EUR), pri ročnom zúčtovaní zaplatím zdravotke 14% (23 800 EUR). Spolu 39 %.
Poznámka: kvôli nedostatočnej evidencii obchodov neriešim náklady na obstaranie krypta (budú 0), príjem je teda čistý zisk 170k.

Podľa zákona o DzP som mal počas toho tradingu robiť evidenciu tradov (krypto/krypto) a po každom roku podať DP. Ja som to však nerobil.

Otázka za milión: Ako z tejto šlamastiky von?

Porušil som zákon tým, že som neevidoval všetky obchody a nepodával som daňové priznanie každý rok. Hrozí mi pokuta, nedajbože väzenie..?

Bude sa daňový úrad až takto v tom šprtať? Budú chcieť lustrovať moje transakcie tri roky dozadu, aby zistili koľko som zarobil ktorý rok? Veď to ani ja sám neviem kde všade som už nejaké krypto posielal a koľko som kde kedy na ktorej burze zarobil. Viem, že už vymysleli nejaké krypto tradingové trackingové nástroje, ale ja už ani nemám prístup ku tým starým účtom a peňaženkám. Možno ku dvom trom.

Sedliacky rozum mi hovorí, že aj keby som evidoval všetky tie transakcie - ziskové a stratové obchody aj tak sa dopracujem ku rovnakej sume akú idem teraz vybrať. Len som to neurobil v súlade so zákonom...

Nájde sa tu prosím nejaký daňový poradca, ktorý ma nasmeruje čo teda ďalej ak chcem za týmto všetkým urobiť hrubú čiaru, všetko vybrať, zdaniť a mať pokoj?

Mám sa už vopred obrátiť na nejakú účtovno-daňovú firmu, ktorá podá DP za mňa? (Ak áno, viete o nejakej?) Tým sa možno zníži šanca, že sa v tom bude šprtať daňový úrad a lustrovať 3roky dozadu..
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Rado »

Milý Paf...nebuď z toho taký paf. :D

Keď ti ABC pošle na účet peniaze, tak ti ich banka pripíše a nikto ťa blokovať nebude. Operáciu by mali nahlásiť. Iná vec by bola, ak by si peniaze vkladal v hotovosti alebo by si si nimi chcel založiť účet. Zmluva na akékoľvek dokladovanie stačí.

Daňové priznanie podaj, nie som si istý, či až budúci rok. Záleží, či fakt bude zmluva taká, že to bude daňový doklad za rok 2021. Radšej oslov nejakú účtovnú spoločnosť, aby to vyriešila za teba.
Nepodaním priznaní v minulosti, ti hrozia pokuty za nepodanie. Otázne je, ak ti chýba evidencia za ktoré roky by mali byť tie priznania. Ak budeš tvrdiť, že si zisk realizoval až tou zmluvou, tak ti to asi ťažko niekto vyvráti, keď nie je evidencia.
Zákon o dani z príjmov hovorí, že príjmy musíš priznať, výdavky si môžeš uplatniť. Takže, ak to bude 170 000 :0...je to o.k.
Z takejto dane ti už hrozia preddavky (nie som si istý), tak treba do DP uviesť resp. požiadať DÚ, že to bol jednorazový príjem, ktorý sa už nebude opakovať.

Good luck.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

Možno pogugli, ako sa rieši, keď sa firme "stratí" účtovníctvo. Napríklad vírus zlikviduje hardisk aj zálohu, prípadne živelná pohroma zlikviduje daňové doklady.
Ale tiež si myslím,podobne ako Rado, že ak to zdaníš tak, ako píšeš, tak by si nemal mať problém. Maximálne pri nepravdepodobnej daňovej kontrole(lebo zaplatíš veľkú daň a neuvedieš žiadne výdavky) budeš argumentovať, že si bol informovaný, že zisk z Bitcoinu sa daní až pri premene na FIAT menu. Prejavíš ľútosť nad svojou neumyselnou účtovnou chybou a prípadne doplatíš rozdiel v dani, ak ti ho dokážu vyčísliť, lebo ako píšeš, ani ty sám nevieš dohľadať tie obchody s krypto..

paf32 napísal: St 06 01, 2021 11:43 pm Chcem to ale normálne priznať a zdaniť. Bavme sa o sume napr. 200 000 usdt. Našiel som slovenskú spoločnosť, ktorá kupuje a predáva krypto a vedela by mi za určitý poplatok zmeniť USDT na EUR a poslať to na môj osobný účet. Nazvime ju spoločnosť ABC. Transakcia je na zmluvu, ktorá bude slúžiť aj ako daňový doklad.
To ma zaujíma. Tebe nevie bitcoinová burza poslať priamo USD alebo Eurá?
S tou firmou radšej opatrne, meň to hoci na 20x, aby si nakoniec o ten zisk neprišiel.

Inak gratulujem k parádnemu zisku, hneď vidno, kto ma veľký účet a ma s nim reálne starosti a kto sa baví s malým účtom.

p.s: Teraz si predstavme, že ma 10x väčší zisk a chce zmeniť daňový domicil, aby menej danil, prípadne nedanil. Kým sa mu to podarí, tak Bitcoin môže padnúť 80% dole, ak to teraz zmení do FIAT meny, tak ma čas do konca roka zmeniť daňový domicil na tento rok. Podarí sa mu to?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Ked vydaj bude 0€, a zdanis celu ciastku 170k€, podla mna nema DU dovod na protesty. Co by mohla este viac chciet zdanit?

Inak, nedoporucujem ti sa vycashovat cez slovensku firmu, pretoze oni budu mat urcite horsi kurz, ako by si to spravil na burze. Doporucujem ti zalozit si ucet na Kraken, tam poslat BTC a po overeni totoznosti mozes mesacne vybrat 500 000€. Dalej ti doporucujem zalozit ucty vo viacerych bnakach a vybrat do kazdej trebars po 15-17000€, predsa len to nestrhne taku pozornost na teba. Pretoze ta pravdepodobne nenahlasia na FS, ktora nebude zybtocne do teba vrtat.

@jogo, nemal by byt dovod sa nepodarit. Staci mat zivotne zaujmy v danej krajine viac ako 183 dni v roku. Otazka je, ci je to realne. Ak by mal rodinu, musel by ju prestahovat tiez, tzn strata povodnej prace pre oboch, deti musia menit skolu atd. I ked asi za usterenych 663 000€(z 1,7mil €)by sa to malo oplatit zit rok v dyskomforte...

Krajiny s 0% crypoto tax v Europe je Portugalsko, Slovinsko, Malta. Nemecko az po roku drzaina. Osobne by som si vybral Maltu, je tam lacno, i ked dlhodobo by som tam nedokazal existovat.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Št 07 01, 2021 8:45 am @jogo, nemal by byt dovod sa nepodarit. Staci mat zivotne zaujmy v danej krajine viac ako 183 dni v roku. Otazka je, ci je to realne. Ak by mal rodinu, musel by ju prestahovat tiez, tzn strata povodnej prace pre oboch, deti musia menit skolu atd. I ked asi za usterenych 663 000€(z 1,7mil €)by sa to malo oplatit zit rok v dyskomforte...
Není to také jednoduché, že pracujem tu 183 dni, bývam tu, som slobodný a s rodinou sa nestýkam, tak mam tu daňový domicil. Kamarát, ktorý ma účtovnú firmu, raz vybavoval slovenský daňový domicil nemcovi a bolo to dosť zložité, kým sa mu to podarilo. Není to tak jednoduché vymaniť sa z pazúrov pôvodného daňového domicilu. Ak ti urobia nejaké obštrukcie, nemusíš to do roka stihnúť.
Naposledy upravil/-a jogo v Št 07 01, 2021 9:05 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Prvý rok v UK som bol 7mesiacov, rodina prišla neskôr, ku koncu roka. Zdaňoval som všetko v UK. Český finacak neprotestoval.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Št 07 01, 2021 9:05 am Prvý rok v UK som bol 7mesiacov, rodina prišla neskôr, ku koncu roka. Zdaňoval som všetko v UK. Český finacak neprotestoval.
Celosvetové príjmy si zdaňoval v UK? Aj kamarát žije vo Švajčiarsku, pracuje tam, ma tam prenajatý byt, daň zo mzdy platí tam, ale každý rok dáva na Slovensku daňové priznanie, kde uvádza celosvetové príjmy. Neplatí na Slovensku žiadnu daň zo mzdy, lebo ju platí vo Švajčiarsku, ale daňový domicil má slovenský. Ak by predal nejaký Bitcoin, tak by ho danil na Slovensku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Áno, všetko som danil tam, bol som predsa UK daňový rezident a neamerican. Dokonca som prešiel daňovým testom, či ako sa to volalo, skúsim to nájsť, v UK majú asi najviac organizovanú a prehľadnú byrokraciu na svete, na všetko sú guidelines(za určitých okolností si UK daňový rezident i keď si tam žil menej ako 183 dní)

To je divné, že daní na Slovensku, možno koli tomu, že Švajčiarsko nie je v EÚ? Alebo iné sk zákony? Ale to sa mi nezdá.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Št 07 01, 2021 9:38 am To je divné, že daní na Slovensku, možno koli tomu, že Švajčiarsko nie je v EÚ? Alebo iné sk zákony? Ale to sa mi nezdá.
Tak mu to poradila a robí jeho daňová poradkyňa-účtovníčka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

Ahoj, ďakujem za odpovede. Trochu ste ma ukľudnili.

K vaším otázkam:
Aby som vysvetlil, prečo chcem meniť UDST na EUR cez Slovenskú firmu.
Tebe nevie bitcoinová burza poslať priamo USD alebo Eurá?
Tým, že to krypto na fiat za mňa zmení spoločnosť ABC, sa chcem vyhnúť tomu aby Eurá nešli na môj účet priamo zo zahraničnej krypto burzy. Slovenské banky sú veľmi krypto - unfriendly a blokujú tieto transakcie a robia caviky. To mi už potvrdilo viac ľudí. Preto dúfam, že ak príde platba od slovenskej firmy, bude to jednoduchšie.
Inak, nedoporucujem ti sa vycashovat cez slovensku firmu, pretoze oni budu mat urcite horsi kurz, ako by si to spravil na burze. Doporucujem ti zalozit si ucet na Kraken, tam poslat BTC a po overeni totoznosti mozes mesacne vybrat 500 000€.
Kurz nie je až tak zlý (ABC si účtuje 1%), to prežijem. Druhá vec, slovenská firma tiež musí verifikovať klienta (KYC je len jednoduchý dotazník a fotka ID), ale taký kraken alebo iné zahraničné krypto - fiat burzy majú oveľa komplikovanejšie KYC, čomu by som sa tiež rád vyhol (dokladovanie zdrojov príjmu, residential address, minulé nákupy krypta, výpisy z iných búrz, fotka ID alebo rozhovor cez skype atď).

Teraz by sme mohli pokecať o tomto:
Ale tiež si myslím,podobne ako Rado, že ak to zdaníš tak, ako píšeš, tak by si nemal mať problém. Maximálne pri nepravdepodobnej daňovej kontrole(lebo zaplatíš veľkú daň a neuvedieš žiadne výdavky) budeš argumentovať, že si bol informovaný, že zisk z Bitcoinu sa daní až pri premene na FIAT menu. Prejavíš ľútosť nad svojou neumyselnou účtovnou chybou a prípadne doplatíš rozdiel v dani, ak ti ho dokážu vyčísliť, lebo ako píšeš, ani ty sám nevieš dohľadať tie obchody s krypto..
Ako vlastne prebieha daňová kontrola? Nie je to tak, že ma obvinia, že som neevidoval všetky obchody a transakcie a pod hrozbou trestu budú odo mňa vyžadovať tieto údaje a výpisy? Teda, že dôkazné bremeno je na mne? Dokáže finančná správa robiť nejakú analýzu blockchainu? Čo ak narazia na nejaké prevody v anonymných menách? Či to už som moc paranoidný? :roll:

Ďalej, ku zmene daňovej residencie.
To je v mojom prípade nereálne (rodina, byt, deti). Preto by som v tejto téme o tom nechcel zbytočne špekulovať.

No a posledná vec:
Radšej oslov nejakú účtovnú spoločnosť, aby to vyriešila za teba.
Samozrejme to je presne to čo chcem urobiť, ale tu je otázne či teda bude chcieť nejaký účtovník alebo daňový poradca podať za mňa DP, keď už dopredu bude vedieť, že som nepostupoval v súlade so zákonom (neevidencia obchodov a transakcií) a budeme daniť až prevod USDT na EUR. Neviete mi niekoho odporučiť s vlastnej skúsenosti??
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

paf32 napísal: Št 07 01, 2021 9:57 am Ako vlastne prebieha daňová kontrola? Nie je to tak, že ma obvinia, že som neevidoval všetky obchody a transakcie a pod hrozbou trestu budú odo mňa vyžadovať tieto údaje a výpisy? Teda, že dôkazné bremeno je na mne? Dokáže finančná správa robiť nejakú analýzu blockchainu? Čo ak narazia na nejaké prevody v anonymných menách? Či to už som moc paranoidný? :roll:
Dvakrát som bol na daňovej kontrole, ale dôvod bol, že som vykázal stratu z podnikania. Lebo stratový podnik je taká "účtovná čierna diera", ktorá ti vystaví akúkoľvek faktúru, ktorú si ty môžeš dať do nákladov, nakoľko neplatí žiadne dane. Kvôli zdaneným ziskom ma ešte nikto nekontroloval...a to mam živnosť nepretržite otvorenú od 1991 roku.
Prvá kontrola bola tvrdšia, kontrolór dokonca na kalkulačke spočitaval údaje v peňažnom denníku, či som ich dobre spočítal, druhá bola viac-menej formálna asi 5 minutová.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

cryptotrader napísal: Št 07 01, 2021 11:13 am 3) zdanovanie krypta na Slovensku je jedna velka blbost. Je to nedomyslene s realitou z praxe, nespravodlive, zdieranie. Akoze vsetko zdanovat - airdropy, forky, daytrading, defi... (19, resp 25% + 14 odvody)...
Celkom pekne napisane a da sa s tym suhlasit. Na SK sa s takym problemom stretnes ale pri viacerych veciach, nie len pri zdanovani krypta. Nejako sa tu zatial ale prezit da.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa wolf25 »

Adammd napísal: Št 07 01, 2021 8:45 am Krajiny s 0% crypoto tax v Europe je Portugalsko, Slovinsko, Malta. Nemecko az po roku drzaina. Osobne by som si vybral Maltu, je tam lacno, i ked dlhodobo by som tam nedokazal existovat.
Ešte by som doplnil Monaco ( potreba 1m+). Najlepšie je natom Portugalsko, tam je stale daň 0%. Taktiež by to malo platit v Bielorusku ale tam velmi žit teraz asi nechcete. Co som sa v tom vrtal Slovinsko a Malta ma pre FO, normalne zdanovacie sazdby (20%+) už si to presne nepamatám a Nemecko ma limit 500€.
paf32 napísal: Št 07 01, 2021 9:57 am Ako vlastne prebieha daňová kontrola? Nie je to tak, že ma obvinia, že som neevidoval všetky obchody a transakcie a pod hrozbou trestu budú odo mňa vyžadovať tieto údaje a výpisy? Teda, že dôkazné bremeno je na mne? Dokáže finančná správa robiť nejakú analýzu blockchainu? Čo ak narazia na nejaké prevody v anonymných menách?
K tomuto napišem len tolko že FS na Slovensku na veľa úkonov stále používa papier a ceruzku, zvyšok si domysli :D

Mame smolu že žijeme v absurdistane. Ludia chcu platit dane ale po tych ich nezmysloch nikto nevie ako dokonca s tym ich počitanim kazdej tranzakcie je to hlavne nerealne. Ak to nejaky pracovnik FS chce všetko ratat a prepočitavat tak prosim, po tých x rokoch ked konečne skončí a vypočita dan za jeden rok si tu pokutu zaslužia
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

cryptotrader napísal: Št 07 01, 2021 11:39 am Nech sa to pekne vrati do povodneho stavu. Cize nech sa zdanuje az realne realizacia zisku. Cize vycachovanie, alebo kupa tovarov a sluzieb. A aby to bolo spravodlive, tak urcite zrusit 14% zdravotne odvody a ceresnicka na torte, oslobodenie od dane pri drzani 5 rokov, resp. 1 rok :D

Presne zdanenie podla vykladu je podla mna v praxi pri velmi aktivnom tradingu a vyuzivani crypto produktov nerealizovatelne. Napriklad Binance ma len maximalne 1. rocne zaznamy. Ja by som teda asi v tvojom pripade postupoval jednoducho. Sprav rozdiel co si v EUR do toho dal a co si realne vycashoval naspat do EUR. Podla mna s tym nebudu mat danovaci problem co sa tyka dani Ale davaj si pozor na vysoke sumy, tam si myslim, ze by si ma problem s financnou spravou pri dokladovani legalnosti nadubudnutych crypto. Dokonca som sa v praxi stretol aj s tym, ze banka pozadovala dokladovanie prijmu - zmluvy z predaja nehnutelnosti. Pricom ten prijem pochadzal z hypoteky z inej banky LOL.
Lenže presne tak musím zdaňovať zisky z futures resp, CFD už dlhé roky. Preto nechápem, prečo toľko sťažností, keď tie isté pravidla zaviedli na Bitcoin.

Roky som zisky z burzy vyberal nezdanené, lebo sa na nich vzťahovalo nezdaňovacie minimum, až kým mi to nezarazili a zrušili možnosť odpočtu nezdaniteľného minima od par 7 a 8 zákona o dani z príjmu. Potom si ešte vymysleli ZP.
Ešte šťastie, že zaviedli ročný daňový test na držanie CP.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa jogo »

wolf25 napísal: Št 07 01, 2021 12:04 pm Mame smolu že žijeme v absurdistane. Ludia chcu platit dane ale po tych ich nezmysloch nikto nevie ako dokonca s tym ich počitanim kazdej tranzakcie je to hlavne nerealne. Ak to nejaky pracovnik FS chce všetko ratat a prepočitavat tak prosim, po tých x rokoch ked konečne skončí a vypočita dan za jeden rok si tu pokutu zaslužia
Neviem ako crypto brokeri, ale moji brokeri mi vo výpise za celý rok uvedú výslednú sumu zisku resp. straty z uzatvorených CFD resp. Futures obchodov. Takže nič nemusím sčítavať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

cryptotrader napísal: Št 07 01, 2021 11:13 am
2) ziaden danovy dokald ti nepomoze. Banky preveruju prevody kvoli AML (anti money loundering). Cize povod penazi. A povod vies zdokladovat napriklad, ze si to vytradil, alebo vyminoval. A nie ze si tie crypta ukradol dakomu z penazenky. Co ti da ta firma do dokladu, ze ti peniaze darovala?
Ahoj, dik za koment. Tvoj nick je cryptotrader tak predpokladam ze s tym budes mat viac skusenosti. Co presne teda bude banka odomna pozadovat? V predoslych prispevkoch som pisal ze nemam ani zdaleka zaevidovanu presnu historiu tradov a transakcii. Na burzach ako napr. binance sa da tradovat bez KYC, cize staci len e-mail a ides. Ako mam teda banke dokazat ze som to krypto vsetko vytradoval? Ta konecna suma v EURach nikdy nebude sediet presne s nejakou historiou z jednej alebo dvoch burz co im pripadne poslem.

Tym padom je to jeden velky bludny kruh z ktoreho neni velmi cesta von.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paf32: ty nie si podnikateľ. Nepotrebuješ účtovníctvo, ani evidenciu. Ak nechceš dokladovať obstarávaciu cenu a náklady, tak podľa mňa nemusíš riešiť evidenciu. Keď zdaníš celú sumu, tak ako si písal, mali by ťa navrhnúť na vyznamenanie – Rad vzorného daňovníka.
Mal som v rodine riaditeľku daňového úradu. Už nie je medzi nami, ale vždy vravela: sme ako cukor a bič. Nech sa boja tí, čo neplatia. Tých, čo platia nechceme trestať, ale odmeniť.

Keď píšeš, že si začal pred 3 rokmi a vrazil si do toho 2-3 tisíc, tak skús nájsť doklad aspoň k tomu. To je vstup. Výstup bude suma, ktorá ti pristane na účte. Realizovaný zisk. Podľa mňa tá firma , čo ti prevedie na účet 180 000 € - tá bude musieť uviesť pôvod, alebo dôvod platby. Pozri na orsr.sk či majú v predmete podnikania zmenárenske služby v oblasti kryptomien. Keď majú a odkupujú to od teba legálne, tak oni musia zo zákona identifikovať teba, zhromaždiť informácie a ohlásiť to ako neobvyklú transakciu. Keď to neurobia oni, tak aj banka tú transakciu zdrží na 1-2 dni a nahlási to. Toho sa ale nemusíš báť, to proste tak robia. Vyplýva im to zo zákona. Finančná polícia sa pozrie do záznamov, či nie si spojený s nejakým vyšetrovaním alebo trestnou činnosťou a ked nie, tak prevod v banke prejde. Akurát o rok sa podľa mňa pozrú, či si podal daňové priznanie. Keď nie, tak ťa zrejme vyzvú, aby si podal vysvetlenie. Ked to chceš riadne zdaniť nemáš sa čoho báť. To, že si to trejdil nie je dôležité. Transakcie cryptomien neboli v regulácii a len postupne sa tam zavádza reporting. Dôležité je, že nemáš úmysel vyhýbať sa zdaneniu , alebo daň krátiť. To sú veci, ktorých sa treba báť.

P.S. nezabudni, že sadzba 25% je len nad sumu 37 000 (presne zisti cez gúgeľ ) a ked ti na konci roka 2022 príde vyúčtovanie odvodov, tak v 2023 môžeš podať dodatočné priznanie, kde si to uvedieš ako náklad a daňováci ti vrátia preplatok dane. Najlepšie je poprosiť nejakého účtovníka, aby ti to urobil. Stojí to od 20€ vyššie ..proste bagateľ a budeš to mať urobené tak ako má byť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
crptown
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 6:01 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa crptown »

https://www.pravnenoviny.sk/bitcoiny-zi ... -slovensku

Cital som ten clánok, a podla mna ked si niekto vytvory takúto zivnost, tak moze znizit dan, lebo zivnostnici maju 15% dane z prijmu do 100K eur ( ale mozu si odpisat pausálné vydavky). Samozrejme aj oni musia platit soc a zdrav odvody, ale aj takto to vychadza na menej ako 39%. Má s tym niekto skusenost?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Rado »

§ 8

Ostatné príjmy

(17) Príjem podľa odseku 1 písm. t) z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažbou sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane) v zdaňovacom období realizácie predaja tejto virtuálnej meny. Súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) je príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri výmene virtuálnej meny za majetok, pri výmene virtuálnej meny za inú virtuálnu menu alebo pri výmene virtuálnej meny za poskytnutie služby pri použití ocenenia spôsobom podľa § 17 ods. 43. Ak bol majetok, z ktorého plynú príjmy podľa odsekov 1 a 2, nadobudnutý výmenou za virtuálnu menu, pri ocenení výdavkov vynaložených na dosiahnutie týchto príjmov sa postupuje spôsobom uvedeným v § 25b.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

crptown napísal: Št 07 01, 2021 6:17 pm https://www.pravnenoviny.sk/bitcoiny-zi ... -slovensku

Cital som ten clánok, a podla mna ked si niekto vytvory takúto zivnost, tak moze znizit dan, lebo zivnostnici maju 15% dane z prijmu do 100K eur ( ale mozu si odpisat pausálné vydavky). Samozrejme aj oni musia platit soc a zdrav odvody, ale aj takto to vychadza na menej ako 39%. Má s tym niekto skusenost?
Živnostníci mali 15% daň do 100K iba za 2020. Od 2021 sa to bude týkať len tzv. mikrodaňovníkov s obratom do 49 790 eur.

Ten článok čo si dal sa týka podnikateľov zo službami v oblasto crypto. Čiže v našom prípade tej firmy ABC, čo zmení pafovi32 BTC na EUR.
Ak by si normálny človek - živnostník chcel uplatniť paušálne náklady - môže to urobiť len na činnosť ktorú má uvedenú v ŽL. Ak by nevykazoval nejaký iný príjem ako živnostník, tak mu to podľa mňa neuznajú. Aj traderi na burzách , alebo forexe majú ten istý problém: na ŽL úrady obchodovanie na vlastný účet nezapíšu. Jedine živnostník, ktorý má príjem ako živnostník by mohol teoreticky argumentovať, že svoj príjem investoval a zhodnotil na burze. Nad tým by možno daňováci prižmúrili oči, ale určite nie nad väčšou sumou ako ziskom z tradingu.
Tretia vec je taká, že paušálne výdavky sa živnostníkom odratávajú do výšky 20 000 a môžu tvoriť max 60% príjmu..takže sa oplatia pri ročnom príjme cca do 33 000.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa rastislaf »

Tiez to vidim tak ze je navyssi cas vytiahnut dlhorocne HODL pozicie, ale pre tie dane sa mi velmi nechce.

Kedze ale "Zníženie dane z kryptomien" zahrnuli do navrhnutych opatrení „Kilečko 2“, povedal som si ze este pockam, a budem drzat prsty nech sa ta koalicaia este aspon chvilku nerozpadne:

https://podnikatelskecentrum.sk/komplet ... jte-si-ho/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mohol si dať aspoň bod číslo? Nevládal som to prečítať...z byrokracie ma napína..

To zdaňovanie nie je tragické. Platí pre všetky finančné nástroje rovnako. Tragické sú tie odvody 14%. Niekedy mali aspoň strop. Bez stropu je to ako druhé zdanenie - nezákonné. nespravodlivé. ...33 až 39%..to je katastrofa. Pritom by si mohol Sulík uvedomiť, že traderi znášajú aj straty...a ked majú zisky..tak to je na medajlu...lebo sa prinášajú do republiky peniaze zadarmo( bez drancovania prírody...bez znečisťovania...len čistou mozgovou prácou a na vlastné riziko ).

Nenadarmo je gambling a stávkovanie oslobodené od daní. Treba dôkaz? každý cfd broker povinne uvádza kolko klientov u neho má straty: vždy je to nadpolovičná väčšina...spravidla 70-85%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa wolf25 »

JUGGLER napísal: Št 07 01, 2021 10:15 pm mohol si dať aspoň bod číslo? Nevládal som to prečítať...z byrokracie ma napína..
CTRL+F :wink:

Ale nenajdeš tam nič, len info o znižení dani z kryptomien. Nečakam však od toho nič revolučné, zníži to na 38% :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Treba napísať Petrovi Cmorejovi. Je poslanec za SaS. Rozumie nám. Ja by som navrhoval 15% ako majú bratia Česi.
Na všetky finančné nástroje, meny, deriváty...a zrušiť tie hlúpe kategórie, ktoré sa vzájomne nezapočítavajú. Spravíte stratu 10 000 na derivátoch a zároveň zisk 10 000 na akciách...tak treba platiť daň za 10 000 :roll: Veď je to rizikové zarábanie, štát nemôže brať 33%-39% keď trejderi znášajú straty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa rastislaf »

JUGGLER napísal: Št 07 01, 2021 10:15 pm mohol si dať aspoň bod číslo? Nevládal som to prečítať...z byrokracie ma napína..
Nema to ziadne cislo :( ale ani ziadny blizsi popis.
Toto asi bude spadat skor pod posobnost Hegera ako Sulika, takze tazko povedat ci sa nakoniec aj na niecom dohodnu..

Pritom takych ktori by aj zisk zrealizovali a zdanili keby tam bola rozumna sadzba a nie 33 až 39%, teraz musi byt vela. Ale takto, ak cena zase padne, stat (ani my) nakoniec nemusi mat z toho nic.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ste v hroznej situácii. Skúste napísať Petrovi C. Fakt by sa u mňa SaS blysla, keby flexibilne prijali pre crypto trejderov nejakú daňovú amnestiu...ved neboli nijaké pravidlá, nijaká regulácia.... Ja by som to spojil s nejakou symbolickou paušálnou daňou 10% a hneď by si štátna kasa prilepšila.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa wolf25 »

JUGGLER napísal: Št 07 01, 2021 11:01 pm Ste v hroznej situácii. Skúste napísať Petrovi C. Fakt by sa u mňa SaS blysla, keby flexibilne prijali pre crypto trejderov nejakú daňovú amnestiu...ved neboli nijaké pravidlá, nijaká regulácia.... Ja by som to spojil s nejakou symbolickou paušálnou daňou 10% a hneď by si štátna kasa prilepšila.
Keby to bolo 10% tak to prilaka traderov aj zo zahraničia. To som si istý
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa andre »

Podla zakona by si mal podat dodatocne alebo opravne (ak si ho za dany rok podaval) danove priznanie za kazdy rok v ktorom si mal prijmy, ktore si nezdanil. Standardna pokuta za taketo DP je 33, alebo 66Eur, nic strasne. Samozrejme chybajuca dokumentacia je problem, ale tak urcite sa to da nejak dat dokopy..

A na tie transakcie v banke treba dat pozor, dnes sa to posudzuje ovela prisnejsie ako pred par rokmi. Banky dnes bezne rusia ucty aj pre mensie podozrive transakcie. Ale im vies doveryhodne vydokladovat povod penazi, nemal by to byt problem.

Miesto vymyslania nejakej podozrivej schemy ako tie peniaze "vyprat" by som sa pri takejto sume odporucal obratit na danoveho poradcu. Nejake 1-2 stovky by mi za pokojne spanie urcite staly a este aj mozes usetrit to 1%.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Glogol »

.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Dana »

Treba myslieť aj na úroky z omeškania, ktoré budú vyčíslovať daniari aj zdravotka.
Dodatočných DP podľa možností čo najmenej, ideálne, ak by bolo riadne DP za rok 2020.

Ak by bol v budúcnosti problém, tak účinná ľútosť, ktorá zatiaľ platí. Aj ked riziko, že pokuty a penále by mohli byť potom vyššie.

Preddavky na daň sa platia len z príjmov v §5 a 6.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

andre napísal: Pi 08 01, 2021 2:21 pm A na tie transakcie v banke treba dat pozor, dnes sa to posudzuje ovela prisnejsie ako pred par rokmi. Banky dnes bezne rusia ucty aj pre mensie podozrive transakcie. Ale im vies doveryhodne vydokladovat povod penazi, nemal by to byt problem.
Ahoj, a ako to reálne funguje v praxi? Pôvod peňazí bude teda skúmať banka alebo to banka rovno nahlási finančnej správe a tá sa v tom bude vŕtať?

Vidím, že toto je už na mňa moc, idem hľadať nejakú daňovú firmu. Viete mi niekoho odporučiť, kto by mi s tým kryptom pomohol, prosím?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Dana »

Vyplniť samotné DP nie je problém. Podstatné je, aké doklady by k tomu existovali.
Ak je nemožné dostať sa k evidencii aj pre daniarov, políciu a neviem koho,  tak jedinými dokladmi budú len bankové výpisy, koľko si do toho vrazil, koľko vybral.
Viem, že sa tak zdaňovať nemá, ale z ničoho sa tiež vychádzať nedá.
Výbery, ako píšeš riešiš teraz v r. 21, tak potom aj DP bude možno za rok 21.
Treba sa teda baviť o tom, aké sú reálne šance, že sa v budúcnosti dostane niekto k niečomu inému ako k bankovému výpisu.

Pozerám, že o odpustenie sankčného úroku možno požiadať, ale to by si s tým musel skončiť.   https://podpora.financnasprava.sk/04515 ... ie-sankcie

Žiadosti by trebalo písať daniarom aj do zdravotky.

Otázka je, ak dodatočné DP na základe akých dokladov?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa hokaido »

paf32 napísal: Pi 08 01, 2021 10:07 pm Ahoj, a ako to reálne funguje v praxi? Pôvod peňazí bude teda skúmať banka alebo to banka rovno nahlási finančnej správe a tá sa v tom bude vŕtať?
Pokial viem financna sprava spravuje veci tykaju sa dani. Povod penazi uz riesi financna policia. Ak mas podozrivu transakciu, tak to banka nahlasuje financnej policii. Niekto to tu davnejsie posminal.

Chcel by som ale vyjadrit nazor k povodnemu prispevku. Najprv zhrnutie:
Vlozil si na zaciatku 2000 € a po troch rokoch tradovania mas 200000 €. Nemas k tomu ziadne doklady z prechadzajucich rokov, len za posledny rok.

Ked podas DP(alebo viacero za vsetky roky) tak ako tu ostatni pisu, zaplatis dan a vsetko je ok. Ak sa ale niekto rozhodne, ze na teba posle danovu kontrolu, mohol by si mat problem.
Tym, ze nevies dolozit ako si k tym peniazom prisiel, moze to mat znaky legalizacie z trestnej cinnosti.
V prvom rade by som kontaktoval pravnika, aby ti vysvetlil co to pre teba moze znamenat.
Ja som len laik, neviem ako funguje monitorovanie financnych tokov, ani neviem aka je sanca, ze ti pride danova kontrola a preto som odporucal kontaktovat pravnika, ktory ta dostane do obrazu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Tych 200k sa muselo odniekial zobrat? Prepokladam, ze najvacsie zisky spravil posledny rok, pretoze pochybujem , ze ich ziskal hlavne shortovanim v bear markete.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

Mám výpis z poslednej burzy vklad nejaké 2btc, výbery spolu okolo 6-7btc.. potom som to poslal na inú burzu kde som nakúpil nejaké shitcoiny, niečo do peňaženiek, niečo zmena priamo na usdt, niečo zmena na monero .. šitkoiny som časom zmenil na eth a šlo to do De-Fi projektov, prípadne liquidity mining. atď... to je ten problém, že nie všetko mám evidované čo kde koľko aké sumy... Zákon chce aby som každú zmenu ocenil na eurá v momente vzniku a vyrátal si z toho zisk .. nemožné..
A potom tam vzniká ten nesúlad, ktorého sa obávam. Ak teraz predám všetko krypto, na účet mi príde 170k EUR, ale finančnej správe alebo polícii budem ukazovať výpis z burzy kde som zarobil 4-5 btc? (pôvod peňazí). Nehovoriac o tom, že výpis z burzy a samotné obchody prebehli napr. v r.2020 a krypto predávam až teraz po novom roku (2021).
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa Adammd »

Takze danove priznanie budes davat az v r 2022.
Ako som pisal, cert to ber, vycashuj sa do viacerych bank po mensich sumach, nech ta banka nenapraska. I ked mensi problem vidim, ze pravdepodobne nemas ucty este zalozene a hned ako otovoris a pride suma napr 15k, moze to byt podozrive, kedze nebudes mat ziadnu historiu.

V danovom priznani bude prijem 170k, vydaj 2k, ci s kolkymi si zacinal. Danovy urad nebude mat dovod posielat kontrolu, ked defakto zdanis celu ciastku, budu happy. Uloz si vsetky vypisy z burz , ktore dohladas pre pripadnu kontrolu... nic lepsie nevymyslis.

Alebo si zaplat konzultaciu, pri zisku nad 100k by som to urobil...napr u Stienigera, https://www.steinigers.sk/, a mozno ti poradi finty, ako neplatit 39% 8)
A pri tej prilezitosti sa ho opytaj na darovanie crpto rodine, jak to vlastne myslel tym neplatenim dani pri naslednom predaji :wink:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
paf32
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 06 01, 2021 10:39 pm

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa paf32 »

Nedari sa mi zistit kolko vlastne mozem mat prijem na ucet aby nezistovali povod penazi AML. Docital som sa ze uz transakcia nad 1000 EUR sa berie ako neobvykla, nad 10K uz zistuju povod penazi, a este maju nejake kumulaticvne limity. Keby som posielal napr. 5000 3x za mesiac, urcite presiahnem nejaky mesacny alebo rocny limit. Skusim sa ozvat tej firme Steinigers, snad si dohodnem aspon konzultaciu. Dakujem za tip
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja by som to nerobil tak ako radí Adam. Volakedy bol limit 15 000, ale pracovníčky banky tvrdili, že už nad 10 000 je problém. Teraz je to aj pri menších sumách a posúdenie robí špeciálny pracovník. V jednej banke môže byť neobvykla operácia 1000 € , alebo aj niekoľko stovák, kým v inej prejde 9 900 € bez problému.
Tým že si pozakladáš účty vo viacerých a prijmeš na rôzne účty zhruba v rovnakom čase viac depositov, tým si len zavaríš. Presne to je neobvyklé a podozrivé správanie. Už dávno...možno aj pred 7 rokmi mi jedna daňováčka vravela, že ked chce niekoho preveriť, tak vie si pozrieť všetky jeho bankové účty a pohyby. Zabudnime na nejaké bankové tajomstvá... u nás je všetko prehľadné a z finančných inštitúcii zo zahraničia funguje výmena informácii. Neoplatí za nič zašívať. Treba to urobiť tak, aby nebola žiadna pochybnosť. Normálne to urob na svoj dlhoročný účet v banke v plnej sume a deklaruj, že ide o príjem, ktorý ideš v plnej sume zdaniť. Keby išlo o iné príjmy ako z kryptomien, tak si pozrú, či v minulých rokoch majú niečo zahlásené. Vtedy by si musel podať vysvetlenie a daniť to za jednotlivé roky. Ale teraz si v situácii, že si obchody nerobil cez normálne regulované inštitúcie ( brokeri, o.c.p., banky atd..), Tvoje cryptomeny si trejdil medzi sebou a teraz v 2021 realizuješ výnos v eurách, čo je tvoj zdaniteľný príjem, ktorý ideš v plnej výške zdaniť. Nikto ti nič neurobí keď to podáš tak. Najhorší scénar je vždy len ten, keby si si sám sypal popol na hlavu a tvrdil, že si realizoval zisky v predchádzajúcich rokoch a tie si nezdanil. Nerealizoval si nič v eurách, alebo v USD, čo mohla nejaká inštitúcia hlásiť, nie? Ked nie, tak je to najlepší scénar. Ked áno a priznal by si to, prípadne by to mali nahlásené..tak ti dajú podpísať papier, rozdelil by si zdanenie na jednotlivé roky, pričom by si dostal menšiu pokutu a úroky za oneskorené zaplatenie daní. To že by ťa stíhali, toho sa nemusíš báť. Keby si však veci skrýval..zakladal si teraz účty po viacerých bankách, tak by si mal potom problém vysvetliť svoj dobrý úmysel. Normálne si vyber certifikovaného daňového poradcu, najlepšie keby bol zároveň aj advokátom a prekonzultuj to s ním. Daňové si tiež daj urobiť tak ako sa má.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa andre »

Ako som pisal predtym odporucam ako 1. ist za danovym poradcom. Realny by si mal by podat dodatocne DP za vsetky roky. Podla toho co pises za rok 2020 vies podat podla toho vypisu co mas. Za 2019 sa dalo podat tusim do konca novebra, takze aj pripadny urok z omeskania by bol minimalny, a ako pisala Dana standardne ho aj odpustaju. BTW. su stanovene postupy ako zistit danovy zaklad v takychto pripadok tj. ked chybaju doklady. Ale to ti vysvetli ten danovy poradca.

AML na slovensku sa riadi zakonom 297/2008 vid, https://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-297 Kazda firma, ktorej sa to tyka musi posudzovat nestandarnde operacie. Standarne su to transakcie nad 15000Eur a podla okolnosti aj mensie. Ak podla posudenia je transakcia podozriva nahlasuje ju na Financnu spravodajsku jednotku https://www.minv.sk/?financna-policia , ktora to posunie na preverenie danovej sprave, alebo rovno na prokuraturu..

Podla legislativy v EU, USA.. by to nahlasovanie mali uz robit aj vsetky krypto burzy. Preto musia riesit AML. Cize spoliehat sa na to, ze o tych transakciach nikto neviem podla mna nie je dobry napad. Ak sa dobre pamatam cezhranicne operacie mozu preverovat 10 rokov spatne. Zatial to na slovensku nefunguje moc dobre. Ale asi by si nebol rad, keby to danovaci zacali riesit o 8-9 rokov a daju ti zaplatit uroky z omeskania..
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Ako zdaniť krypto ak nemám úplnú evidenciu obchodov a transakcií

Príspevok od používateľa wolf25 »

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"