Povinnosť uviesť dividendy do DP

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Daredd
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 3:28 am

Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Daredd »

Zdravím, videl som už veľa debát na tému toho nešťastného zdaňovania dividend s rôznymi názormi a závermi. Najnovšie som sa doklikal na stránku finančnej správy, kde je príkladná otázka:
Rezidentovi SR (fyzickej osobe) v roku 2019 rakúska spoločnosť vyplatila podiely na zisku, ktoré boli vykázané za rok 2015. Ako a kde sa zdania tieto príjmy?
s odpoveďou:
Právo na zdanenie tohto príjmu (dividend) má v zmysle zmluvy Rakúska republika, daň však nesmie presiahnuť 10% hrubej sumy dividend. Podmienkou, aby sa uplatnila limitovaná sadzba dane na zdanenie týchto dividend, je včasné preukázanie daňovej rezidencie daňovníka (rezidenta SR) a skutočného vlastníctva dividend vyplácajúcej spoločnosti. To, či Rakúska republika právo na zdanenie dividend využije a akým spôsobom, upravuje jej lokálna daňová legislatíva. Rezident SR tento príjem neuvedie vo svojom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roku 2019 podanom v SR z dôvodu, že podľa zákona o dani z príjmov tento príjem nie je predmetom dane.
Z tohto mi teda vychádza, že dividendy napríklad z USA (a všetkých ostatných zazmluvnených štátov) sa do daňového priznania uvádzať tiež nemusia a tým pádom by som ani nemusel podávať vlastné daňové priznanie a stačilo by mi len to od zamestnávateľa. Je tak, alebo je tam nejaký iný detail, ktorý nieje spomenutý? Všimol som si, že pre USA platí metóda zápočtu dane, ale v príklade 3 je to tam tak nejako divne popísané, tak ak náhodou niekto tomu rozumie viac, mohol by mi to vysvetliť? Ďakujem.

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

musia sa uvadzat v DP aj zo zazmluvnenych statov, pokial viem.

Dana
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 6:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Dividendy za rok 2015, vtedy ešte neboli predmetom dane, teraz už sú. Podstatné je, za aký rok sa dividenda vypláca, či v tom roku bola/nebola predmetom dane.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.

Paly
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 2:30 pm

Príspevok od používateľa Paly »

Minulého roku som podával daňové priznanie prvý krát, mal som tam nejakú chybičku a tak si ma pracovníčka zavolala, aby som to prišiel opraviť, a vtedy mi aj povedala, že nie je nutné uvádzať dividendy ak už boli zdanené. Ale za chybu to nepovažovala. Taže včul buď múdry.

rmaly
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja sa ospravedlnujem, ze to znova "otvaram"... ale v ziadnej teme sme to nikdy nejak neuzavreli. Dnes som sa snazil precitat vsteko okolo toho a mam 2 postrehy, ktore mi nie su jasne.
Aj samotna Financna Sprava uvadza v manualoch 2 sposoby, ktore maju zalezat od zmluvy s tym ktorym statom:

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agen ... zdanovanie

1, Metóda vyňatia príjmov - spočíva v tom, že príjmy, ktoré mohli byť zdanené v zahraničí podľa zmluvy, daňovník v daňovom priznaní v SR vyjme zo zdanenia. To znamená, že daňovník ich v daňovom priznaní uvedie len informatívne, ale daň z nich na Slovensku nezaplatí.

2, Metóda zápočtu dane - naopak spočíva v tom, že daňovník daň zaplatenú v druhom zmluvnom štáte započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.

Zaroven ta ista financna sprava pise inde
https://www.financnasprava.sk/_img/pfse ... .18_FO.pdf

Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z týchto podielov na zisku (dividend) je vyplatený
príjem neznížený o výdavky. Zrazením dane vyberanej zrážkou je daňová povinnosť
daňovníka považovaná za splnenú a daňovník tieto príjmy už v daňovom priznaní neuvádza
a nezdaňuje ich.

Tak ak sa niekto fakt vyzna, bolo by dobre roztnut tento Gordicky uzol... :)

andre
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Zalezi od krajiny povodu dividend. Ide o to, co je uvedene v zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenie. Ci tam je dohodnute vynatie prijmov alebo zapocet.

Napr. tu na konci clanku je zoznam krajin s uvedenim ci mas prijmy vynat, alebo zapocitat: https://www.mojedane.sk/prijmy-zo-zdroj ... -zdanenia/

rmaly
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

@andre Dikes... len citam a opat ma to matie, ze metoda vynatia (napriklad FR a DE) je iba pri prijomch zo zavislej cinnosti...) explicitne tam divi nespominaju

curiouspd
Dátum registrácie: Pi 22 01, 2021 6:55 pm

Príspevok od používateľa curiouspd »

Chcel by som sa spýtať ako zdaňujete a kde pri daňovom priznaní uvádzate dividendy ktoré bolo zdanené v USA
sadzbou 15% a v nasledujúci rok na účet vrátili späť časť strhnutej dane s poznámkou Refundable U.S. Fed Tax Reclassifield By Issuer.
/Prijatú dividendu v hrubom dám do DP a zrážku v výške 15% do zápočtu v DP - kde ide o štát s ktorým máme zmluvu o zamedzení dvojitého
zdanenie./ Jedná sa o spoločnosť Ares Capital Corporation (ARCC)
Konzultoval so to s účtovníčkou a tá uviedla že je to vratká z dividendy a podľa jej názoru sa v DP nemá uvádzať ako príjem.
Ďakujem za pomoc.

andre
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

rmaly: lebo ten clanok je cely o platoch. V celom clanku nie su spomenute ziadne dividendy. Ked chces mat istotu precitat si konkretnu ZoZDZ.

curiouspd: uz si to v roznych vlaknach pisal 4x ale z toho popisu nikto nevie o co ide. Ja by som sa obratil na brokera, nech ti povedia oni o co sa jedna..

Tu je nejake info, ale blizsie sa mi to studovat nechce:
https://www.wsc.com/portal/ir/ir_descrip.html
https://www.clearstream.com/clearstream ... cs-1291742

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"