Povinnosť uviesť dividendy do DP

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Daredd
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 2:28 am

Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Daredd »

Zdravím, videl som už veľa debát na tému toho nešťastného zdaňovania dividend s rôznymi názormi a závermi. Najnovšie som sa doklikal na stránku finančnej správy, kde je príkladná otázka:
Rezidentovi SR (fyzickej osobe) v roku 2019 rakúska spoločnosť vyplatila podiely na zisku, ktoré boli vykázané za rok 2015. Ako a kde sa zdania tieto príjmy?
s odpoveďou:
Právo na zdanenie tohto príjmu (dividend) má v zmysle zmluvy Rakúska republika, daň však nesmie presiahnuť 10% hrubej sumy dividend. Podmienkou, aby sa uplatnila limitovaná sadzba dane na zdanenie týchto dividend, je včasné preukázanie daňovej rezidencie daňovníka (rezidenta SR) a skutočného vlastníctva dividend vyplácajúcej spoločnosti. To, či Rakúska republika právo na zdanenie dividend využije a akým spôsobom, upravuje jej lokálna daňová legislatíva. Rezident SR tento príjem neuvedie vo svojom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roku 2019 podanom v SR z dôvodu, že podľa zákona o dani z príjmov tento príjem nie je predmetom dane.
Z tohto mi teda vychádza, že dividendy napríklad z USA (a všetkých ostatných zazmluvnených štátov) sa do daňového priznania uvádzať tiež nemusia a tým pádom by som ani nemusel podávať vlastné daňové priznanie a stačilo by mi len to od zamestnávateľa. Je tak, alebo je tam nejaký iný detail, ktorý nieje spomenutý? Všimol som si, že pre USA platí metóda zápočtu dane, ale v príklade 3 je to tam tak nejako divne popísané, tak ak náhodou niekto tomu rozumie viac, mohol by mi to vysvetliť? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

musia sa uvadzat v DP aj zo zazmluvnenych statov, pokial viem.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Dana »

Dividendy za rok 2015, vtedy ešte neboli predmetom dane, teraz už sú. Podstatné je, za aký rok sa dividenda vypláca, či v tom roku bola/nebola predmetom dane.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Paly »

Minulého roku som podával daňové priznanie prvý krát, mal som tam nejakú chybičku a tak si ma pracovníčka zavolala, aby som to prišiel opraviť, a vtedy mi aj povedala, že nie je nutné uvádzať dividendy ak už boli zdanené. Ale za chybu to nepovažovala. Taže včul buď múdry.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja sa ospravedlnujem, ze to znova "otvaram"... ale v ziadnej teme sme to nikdy nejak neuzavreli. Dnes som sa snazil precitat vsteko okolo toho a mam 2 postrehy, ktore mi nie su jasne.
Aj samotna Financna Sprava uvadza v manualoch 2 sposoby, ktore maju zalezat od zmluvy s tym ktorym statom:

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agen ... zdanovanie

1, Metóda vyňatia príjmov - spočíva v tom, že príjmy, ktoré mohli byť zdanené v zahraničí podľa zmluvy, daňovník v daňovom priznaní v SR vyjme zo zdanenia. To znamená, že daňovník ich v daňovom priznaní uvedie len informatívne, ale daň z nich na Slovensku nezaplatí.

2, Metóda zápočtu dane - naopak spočíva v tom, že daňovník daň zaplatenú v druhom zmluvnom štáte započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.

Zaroven ta ista financna sprava pise inde
https://www.financnasprava.sk/_img/pfse ... .18_FO.pdf

Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z týchto podielov na zisku (dividend) je vyplatený
príjem neznížený o výdavky. Zrazením dane vyberanej zrážkou je daňová povinnosť
daňovníka považovaná za splnenú a daňovník tieto príjmy už v daňovom priznaní neuvádza
a nezdaňuje ich.

Tak ak sa niekto fakt vyzna, bolo by dobre roztnut tento Gordicky uzol... :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

Zalezi od krajiny povodu dividend. Ide o to, co je uvedene v zmluve o zamedzeni dvojiteho zdanenie. Ci tam je dohodnute vynatie prijmov alebo zapocet.

Napr. tu na konci clanku je zoznam krajin s uvedenim ci mas prijmy vynat, alebo zapocitat: https://www.mojedane.sk/prijmy-zo-zdroj ... -zdanenia/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

@andre Dikes... len citam a opat ma to matie, ze metoda vynatia (napriklad FR a DE) je iba pri prijomch zo zavislej cinnosti...) explicitne tam divi nespominaju
curiouspd
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 22 01, 2021 5:55 pm

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa curiouspd »

Chcel by som sa spýtať ako zdaňujete a kde pri daňovom priznaní uvádzate dividendy ktoré bolo zdanené v USA
sadzbou 15% a v nasledujúci rok na účet vrátili späť časť strhnutej dane s poznámkou Refundable U.S. Fed Tax Reclassifield By Issuer.
/Prijatú dividendu v hrubom dám do DP a zrážku v výške 15% do zápočtu v DP - kde ide o štát s ktorým máme zmluvu o zamedzení dvojitého
zdanenie./ Jedná sa o spoločnosť Ares Capital Corporation (ARCC)
Konzultoval so to s účtovníčkou a tá uviedla že je to vratká z dividendy a podľa jej názoru sa v DP nemá uvádzať ako príjem.
Ďakujem za pomoc.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

rmaly: lebo ten clanok je cely o platoch. V celom clanku nie su spomenute ziadne dividendy. Ked chces mat istotu precitat si konkretnu ZoZDZ.

curiouspd: uz si to v roznych vlaknach pisal 4x ale z toho popisu nikto nevie o co ide. Ja by som sa obratil na brokera, nech ti povedia oni o co sa jedna..

Tu je nejake info, ale blizsie sa mi to studovat nechce:
https://www.wsc.com/portal/ir/ir_descrip.html
https://www.clearstream.com/clearstream ... cs-1291742
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

otazka trochu mimo- je tu este niekto kto podava danove priznanie nie elektronicky ale papierovo?
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Trumpeta1978 napísal: Št 25 02, 2021 6:56 pm otazka trochu mimo- je tu este niekto kto podava danove priznanie nie elektronicky ale papierovo?
Hlásim sa, ako IT profík som si istý že by niečo nefungovalo a musel by som to rozkopať... ;-) Ale zatiaľ som to musel sám robiť len občas, tentokrát kvôli nehnuteľnosti, odovzdané pred týždňom. Ale editoval som to online na financnasprava.sk, to je super pomôcka.

(fun fact: vyhýbam sa aj samoobslužným pokladniam v obchodoch heh)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Substance242 napísal: Št 25 02, 2021 9:30 pm Hlásim sa, ako IT profík som si istý že by niečo nefungovalo a musel by som to rozkopať... ;-) Ale zatiaľ som to musel sám robiť len občas, tentokrát kvôli nehnuteľnosti, odovzdané pred týždňom. Ale editoval som to online na financnasprava.sk, to je super pomôcka.

(fun fact: vyhýbam sa aj samoobslužným pokladniam v obchodoch heh)
je to asi hlupa otazka, ale odkial si mal formular? v minulych rokoch som si to vzdy kupoval v SEVTE, ale teraz ked je vsetko zavrete to nejde a tlacit si to sam nechcem. :)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Substance242 »

Trumpeta1978 napísal: Pi 26 02, 2021 7:54 am je to asi hlupa otazka, ale odkial si mal formular? v minulych rokoch som si to vzdy kupoval v SEVTE, ale teraz ked je vsetko zavrete to nejde a tlacit si to sam nechcem. :)
Pre tento rok typ B online tu, na to sa asi nepýtaš:
https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.495.html

a vytlačil som to obojstranne na čisté A4, vyzerá že Daňový úrad je s tým v pohode. Kedysi dávno si pamätám že som použil extra daňovú prílohu tlačeného denníka ktorý sa nevolal Klamstvo, možno niečo také býva pravidelne?

Ešte mám odložený link:
https://www.mojedane.sk/aplikacia/
ale ten formulár vyššie sám robí také kontroly že som pomoc nepotreboval.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Substance242

na danovom urade nastastie mali volne formulare, takze idem sa do toho pustit
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa marxx »

Daredd napísal: So 09 01, 2021 2:39 am Z tohto mi teda vychádza, že dividendy napríklad z USA (a všetkých ostatných zazmluvnených štátov) sa do daňového priznania uvádzať tiež nemusia a tým pádom by som ani nemusel podávať vlastné daňové priznanie a stačilo by mi len to od zamestnávateľa.
Podľa mňa by si všetky dividendy mal uviesť v DP, ale ak si už v zahraničí z nich zaplatil daň a tá daň bola vyššia ako 7%, v DP si daň len započítaš (metóda zápočtu dane) a u nás neplatíš už nič.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

marxx napísal: So 27 02, 2021 10:57 am Podľa mňa by si všetky dividendy mal uviesť v DP, ale ak si už v zahraničí z nich zaplatil daň a tá daň bola vyššia ako 7%, v DP si daň len započítaš (metóda zápočtu dane) a u nás neplatíš už nič.
tiez tak robim
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

Nedavno som to pisal v inom vlakne: Vsetky dividendy je potrebne uviest v DP. Rozlisuje sa ci to je s krajnou s ktorom mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia alebo nemame.. Na vsetko su prislusne kolonky. S krajinami kde mame ZoZDZ su zdanene, nezdanene dividendy - Priloha c.2 riadky 10 a 11..
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa marxx »

Môžem uviesť príklad tak povediac po lopate, konkrétne môj vlastný. Z cudzieho štátu, s ktorým má Slovensko uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ZDZ), som dostal dividendu, ktorú mi tento štát zdanil zrážkou 15%. Zmluva umožňuje tomuto štátu dividendu daniť len 10%. Rozdiel 5% si môžem od cudzieho štátu nárokovať späť. Z iných cudzích štátov, s ktorými tiež máme zmluvu o ZDZ, som tiež dostal dividendu, ktorá však v týchto štátoch nebola zdanená. V daňovom priznaní FO typ B v Prílohe 2 na riadku r.1 uvediem sumu všetkých hrubých dividend, ktoré som dostal. Rovnakú sumu uvediem na r.7 a na r.9 vypočítam 7% daň z tejto sumy. Pre zápočet dane ďalej na r.13 uvediem výšku tej hrubej dividendy, ktorú mi cudzí štát zdanil zrážkou 15%. Na r.14 vypočítam daň z tejto hrubej dividendy podľa zmluvy o ZDZ (10%). Na r.15 je výpočet percenta dane na účely zápočtu, výpočet je podľa vzorca r.13/r.7*100. Percento zaokrúhlim na celé číslo - vlastne formulár mi ani nič iné neumožní. Na r.16 vypočítam koľko z dane zaplatenej v zahraničí môžem započítať - vzorec je r.9*r.15/100. Na r.17 uvediem daň uznanú na zápočet, teda číslo, ktoré je na r.16, ale len max. do výšky r.14 (to je tých 10%). Nakoniec na r.18 vyrátam daň z dividend na úhradu ako rozdiel r.9-r.17.
Keby som dostal len dividendy, z ktorých už bola v cudzom štáte zaplatená zrážková daň vyššia ako 7% a s týmto štátom má Slovensko uzavretú zmluvu o ZDZ (napríklad USA), na r.13 by som uviedol rovnakú sumu ako na r.7, percento na r.15 by mi vyšlo 100 a z dane zaplatenej v zahraničí by som mohol započítať celých 7% (r.9), takže výsledná daň na úhradu by mi vyšla 0 eur.
marxx
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa marxx »

curiouspd napísal: Ut 23 02, 2021 8:44 pm Chcel by som sa spýtať ako zdaňujete a kde pri daňovom priznaní uvádzate dividendy ktoré bolo zdanené v USA
sadzbou 15% a v nasledujúci rok na účet vrátili späť časť strhnutej dane s poznámkou Refundable U.S. Fed Tax Reclassifield By Issuer.
/Prijatú dividendu v hrubom dám do DP a zrážku v výške 15% do zápočtu v DP - kde ide o štát s ktorým máme zmluvu o zamedzení dvojitého
zdanenie./ Jedná sa o spoločnosť Ares Capital Corporation (ARCC)
Konzultoval so to s účtovníčkou a tá uviedla že je to vratká z dividendy a podľa jej názoru sa v DP nemá uvádzať ako príjem.
Ďakujem za pomoc.
Je to presne tak. USA vracajú časť zrazenej dane príjemcovi dividendy podľa konkrétnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia,
ak príjemca dividendy predtým vyplnil a cez brokera do USA zaslal príslušný formulár W-BEN. Pokiaľ ide o Slovensko, v praxi to znamená, že USA si zrazia 15% a zvyšok dane nad 15% príjemcovi dividendy vrátia. Nerozhoduje, že to vrátia až na ďalší rok. Slovenské úrady tento príjem vôbec nezaujíma. Zaujíma ich len tých 15%, ktoré sú v zmluve o ZDZ, lebo to je percento, do ktorého sa dá urobiť zápočet na daň, ktorá má byť zaplatená na Slovensku. Keby na Slovensku bola napríklad 17% daň z dividend, musel by si na Slovensku dodaniť ešte 2%. Keďže nie je, nič nedodaňuješ. Na druhej strane iné krajiny, aj v EÚ, si strhnú daň podľa svojich zákonov a nejaká zmluva o ZDZ ich vôbec nezaujíma. Investor sa musí sám starať, aby od týchto krajín niečo dostal späť. Preto je vhodné si vyberať akcie, z ktorých dividend si cudzia krajina nezráža žiadne dane. Daň 7% sa potom platí na Slovensku a je to rozhodne lepšie, ako daň platiť cudziemu štátu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

riesili ste niekto prosim W-ben cez Lynxbroker ci IB ? ako konkretne?

Napisem v pondelok na helpdesk aky postup navrhnu.

-edit
nasiel som tu pekne postup
https://www.lynxbroker.cz/podpora/aktualizace-w8ben/

Pozeram ze to mam vsetko aktívne a vyplnené, ale ze som si za tie roky nejako nevsimol, ze cast tej dane aj vracaju, ale tak mozno je to tym ze su nizke sumy, clovek si nemusel vsimmnut..Vy ostatni s tym nemavate problem posielaju to?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

Standardne nic nevracaju, rovno ti to zdanie len 15% sadzbou, miesto tusim 25% ak nesplnas podmienky. To vracanie plati viac menej len pre REITs a RICs.

A tam je to s ich "dividendami" komplikovane. Realne ak to co vyplacaju je oznacena ako vratenie kapitalu (return of capital), tak podla slovenskeho zakona by sa to malo zdanovat inak. Kedze to nesplna parametre dividendy podla nasho zakona tj. podiel na zisku spolocnosti..
tom14
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 13 12, 2020 9:53 pm

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa tom14 »

Ako to funguje ak je to dividenda z statu (tu skor oblasti) ,z ktorou, ak som spravne hladal ,mame zmluvu o spolupraci(takze by sa to nemalo danit 35%), ale nie zmluvu o zamedzeny dvojeho zdanenia ? Bavime sa tu o hong kongu. (z cinu mame zmluvu o ZoZDZ ale v poznamke je ze na hong kong a oblast Taiwanu sa to nevztahuje). Prisla mi cela, nezdanena.
Druhy problem mam, ze mi este prisla divi z indie a tam som nasiel ze ZoZDZ hovori az o 25% ,ale tu konkretnu divi som vyratal, ze mi zrazili 10,91% co mi pride dost cudne. Otazka ale hlavne znie kolko z nej si mozem napisat do riadku 16 ako zapocitatelna zaplatena dan.
Dakujem
Daredd
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 2:28 am

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Daredd »

andre napísal: So 27 02, 2021 2:08 pm Nedavno som to pisal v inom vlakne: Vsetky dividendy je potrebne uviest v DP. Rozlisuje sa ci to je s krajnou s ktorom mame zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia alebo nemame.. Na vsetko su prislusne kolonky. S krajinami kde mame ZoZDZ su zdanene, nezdanene dividendy - Priloha c.2 riadky 10 a 11..
Ahoj, často čítam, že ich treba uviesť, ale keď to nerobíí žiadnu zmenu (nič navyše neplatím) tak prečo to treba? A je za to nejaký postih, ak to neurobím?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

Ako uvadzas dodanit ti nemaju co, ani urok z omeskania nemaju z coho vypocitat. Takze dostanes "len" pokutu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Martin7 »

Mal som/mám minulý rok 3 rôzne druhy tickerov s dividendami (všetko US):
1. klasická akcia (SKT tic.) - dividenda bola zdanená 15% v US
2. pákové ETF (UPRO, URTY) - dividenda bola zdanená 15% v US
3. pákové ETF (TQQQ) - dividenda nebola zdanená, nakoľko bola len 3 centy a z toho nejde zdaniť 15%.

a) Sú divi z pákových ETF brané ako podiel na zisku pri firmách, resp. čo s nimi v daňovom priznaní?
b) Čo s 3-centovou dividendou? Ako to všetko zapísať do daňového priznania? (za rok 2020)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

S dividendami z ETF vseobecne je problem uz sa to preberalo niekolko krat aj tu.. Su 2 nazory bud ETF beries ako obdobu SK a.s. a povazujes vyplatene peniaze za dividendu a zdanujes ako pisal pokus, alebo to povazujes za iny prijem a zdanujes to podla § 8. vid. https://accace.sk/zdanovanie-prijmov-z- ... -v-etrend/

Poslal som v tejto veci na FS dotaz, zatial nemam odpoved.

pokus: takto, do terminu podania DP viac cokolvek opravit bez sakcii. Vies podat aj opravne DP. A uz na danovom maju usmernania aby sa chovali ako ludia.. Takze vela krat sa to zaobide bez sankcie aj po riadnom termine.

Ale uz sme ale riesili aj taketo veci. Este ked ti poslu pokutu sa vies odvolat a vacsinou ju znizia, obcas aj uplne odpustia.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa hokaido »

pokus napísal: Ut 09 03, 2021 11:07 pm Laicky nazor - scitas vsetko co si dostal, scitas vsetko co si zaplatil, formular ti sam vypocita, kolko este mas doplatit - 0, pretoze si spolu zaplatil viac ako nasich 7%.
Vyssiu zrazenu dan dividend si nemozes zapocitat pri inom prijme z dividend kde si ziadnu nezaplatil. Minule som prave toto studoval a maju to tam osetrene. Cize ak si zaplatil 35% dan zo 100e a pri inej dividende si z dalsich 100 zplatil 0%. Tak budes musiet doplatit tych 7e z tej druhej stovky.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa andre »

hokaido: nevies zapocitat dividendy z "nespolupracujúceho štátu" s dividendami zo spolupracujuceho tj. zdanovane 7% a 35%. Vramci 1 kategorie uvadzas len sumu prijmov, cize sa to spocitava..

Inak to znenie v tejto casti zakona sa menilo v kazdom v poslednych rokov. Predtym sa 35% zdanovali vsetky prijmy zo statov s ktorymi nemame ZoZDZ..

mam to akurat otvorene: Martin7 da vsetky dividendy do PRÍLOHA č. 2 riadok 7...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus napísal: Ut 09 03, 2021 11:07 pm Laicky nazor - scitas vsetko co si dostal, scitas vsetko co si zaplatil, formular ti sam vypocita, kolko este mas doplatit - 0, pretoze si spolu zaplatil viac ako nasich 7%.
Mimochodom mal som telefonat z danoveho kvoli tusim 40 centom (asi preklep niekde). Chceli aby som to prisiel opravit. Po chvili volali zas, ze to nema vplyv na odvadzanu dan, tak nech nechodim.
to je nic, mna si zavolali na danovy len kvoli tomu, aby som prisiel opravit iba to ze som zle zaokruhlil sumu :palec_dole:
Takze som sai musel zobrat v praci volno a dotrepat sa tam cez cele mesto kvoli takemu nezmyslu.
Proste statna byrokreatura ako vyšitá.. Ludi chcu znechutit aby si sami ani DP nepodavali a oni mali toho potom menej na kontrolu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

Ked uz davame storky z DU, tak pred par rokmi som mal tiez taky prihodu, ze volali, lebo som spravil "chybu". Vysiel mi preplatok 4.60 (menej ako 5 eur nevracaju), ale ja hlupy som vyplnil cislo uctu a banku. Teta volala, ze to mam prist opravit. "Stacilo" akoze preskrtnut a podpisat sa pod hviezdicku rucne, ale ja som bol z toho uveliceny, ze preco, ak je taky predpis vobec riesia, ze som tam dopisal nejaku banku - nech mi to proste nevyplatia.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa danno »

Zdravim vedel by mi niekto skontrolovat ci som uviedol dividendy v DP spravne?
Dividendy 303.27€ (DE 132.01€ US 100.03€ GB 34.08€ NL 37.15€)
Z DE a US 232.04 prisli dividendy zdanene sumou 49.82€. Cize musim dodanit GB a NL v sume 71.23 x 0.07 = 4.98

r.1 r.6 r.7 303.27
r9 21.23
r10-12 nevyplnam ???
r13 232.04
r14 49.82
r15 77 sice podla kalkulacky mi vychadza 76.51 ale v DP mi hadze len 77
r16 r17 16.35
r18 r28 4.88

Dakujem, DP z dividend robim prvy krat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

skus pohladat ten super navod v exceli co sem niekto dal (mozno do ineho vlakna)... ja som cez to isiel tiez prvy krat tento rok a nakoniec som to dal...
Nezabudni, ze "testovat" musis per titul... tzn, ze kazdy jeden titul pozries ci bol zdaneny viac ako 7% a ten bude potom oslobodeny od dane, nie ze per krajina...
V kazdom pripade si najprv prevedies US divi na eur (asi idealne podla priemerneho rocneho kurzu, ale su rozne moznosti aky kurz si vybrat)
Cele som to zratal a do
riadku 01 (priznanie FO typ B) priloha c2. som dal 186.09 (v eurach uz spocitane vsetko co som dostal dokopy)
riadok 06 - doubleclick - to iste cislo
riadok 07 - doubleclick - to iste cislo
riadok 08 - predvyplnene na 7%
riadok 09 - Daň z osobitného základu dane vypočítaná sadzbou dane podľa § 15 písm. a) tretieho bodu zákona (r. 07 x r. 08) : 100 =>13.03 (7% z riadku 07
riadok 13 - 115.45 (v mojom suma vsetkych, co boli zdanene)... cize 186.09 - tie co neboli zdanene
riadok 14 - 16.65 (Zaplatená daň zrážkou v krajinách, s ktorými máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdaniena)
riadok 15 - pocet percent, kolko z tej sumy sa da odpocitat (u mna 62%)
r. 16 - 8.08 uznana dan zo zahranicia
r. 17 - 8.08 potvrdenie (asi doubleclick staci)
r. 18 - 4.95 dan na zaplatenie (z tej zvysnej sumy)
r. 28 - opat 4.95 ... potvrdenie tej dane
A samozrejme osobitne zaznamy... nahadzes per krajina kolko si kde dostal

Odporucam si spravit excel tabulku aby si mal prehlad a vypocty (kurz apod)

inac dost skoro, 31.3. :) :)
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa danno »

Tu kalkulacku som nasiel a aj starsie prispevky s postupom kde vyplnali aj bod 10, tak som si nebol isty. a v kalkulacke boli este riadky 11-13.
A vychadzal som z reportu od lynxu, kde uz boli udaje v €...tak hadam je to v poriadku a nik nebude skumat par centov. Hodinku som sa stym potrapil.

Takze dik za postup, vidim ze to sedi. 31.3 :D popravde v ten den som sedel s uctovnickou ktora robi len SZCO a dividendy zadavala, do prijmov z akcie :?. ..a DP jej hadzal blbosti, a predtym sa radila aj financnou spravou.....ale nakoniec sa spravil odklad DP.

tak vam mozem podakovat a tiez dobry postup bol na

Kód: Vybrať všetko

https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-financneho-majetku-fo-dp-danove-priznanie-typ-b/
mino.demovic
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 29 04, 2021 9:43 am

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa mino.demovic »

Zdravim,
mozem poprosit o radu aky Druh prijmu mam napisat v XIII oddiely v DP, pokial mam prijem vo forme dividend z US akcii a ETF.
akcie - §3, ods. 1e)
ETF - §7, ods.1a)

Je to tak spravne?
Dakujem.
martin.365
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2021 9:35 am

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa martin.365 »

Zdravim vsetkych,

vie mi niekto poradit, ako je to, ked PO (s.r.o.) dostane vyplatene dividendy z US, DE, FR a tie su uz zdanene?
Na rozdiel od FO, ktora ich podla textov vyssie udajne nemusi uvadzat do DP, PO to musi, ale malo je jej to platne, ze uz to v zahranici zdanili, lebo musi vychadzat z pravidla pre vypocet dane uznanej na zapocet danovej povinnosti v tuzemsku zo zaplatenej dane v zahranici. Spravne?

Vdaka.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nevie nahodou niekto, ako je to v pripade, ako je to s akciami na LSE a UK firmou (PLC) ? Resp ich dividendami na interactivebrokers, ci strhnu 15%, alebo nie a nasledne treba dodanit 7% u nas podanim DP...
Pretoze niektore UK PLC su obchodovatelne na LSE, ale aj NYSE a na EU... Tak neviem, ci by bolo vyhodnejsia LSE, aj napriek riziku GBP/EUR pripadne politike na sposob Brexit..
Odoslané z počítača
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa Fund »

...mohol by som niekoho poprosit,ci by tu polopatisticky ako pre sedliaka rozpisal ako uviest dividendy (napr. v hodnote 100$),konkretne z USA do danoveho priznania,pripadne aj s obrazkami?Urcite je vela ludi "co by bolo vdacnych za jedno "krok za krokom" vyplnenie DP vdacne.Nasiel som niekolko navodov aj od clenov tu na fore,ale mam z toho totalny gulas :roll:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

Fund napísal: So 13 01, 2024 10:34 pm ...mohol by som niekoho poprosit,ci by tu polopatisticky ako pre sedliaka rozpisal ako uviest dividendy (napr. v hodnote 100$),konkretne z USA do danoveho priznania,pripadne aj s obrazkami?Urcite je vela ludi "co by bolo vdacnych za jedno "krok za krokom" vyplnenie DP vdacne.Nasiel som niekolko navodov aj od clenov tu na fore,ale mam z toho totalny gulas :roll:
Toto video od Mirona Zelinu na channeli Jirka Scobaka z minuleho roku by mohol byt dobry zaklad... ak z toho vyvstanu otazky, tak mi napis... (alebo pozri debatu na FB k tomu)
https://www.youtube.com/watch?v=PO6yxJdQ2y4&t=2964s

Ale neviem ci aj tu nebol clanok so suhrnom nezavisle na tom... Akcie su uplna brnkacka... etf trosku zlozitejsie...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

Nasiel som si k tomu moje poznamky (z vieda k mojmu podavaniu danoveho... aj ETF aj akcie)
Zdanovanie dividend

1, vyratat v exceli zaplatene dividendy (hrube), % dan, dan vo forme penazi aj ciste dividendy…
2, vsetko previest bud podla denneho, mesacneho alebo rocneho kumulativneho exchange ratu na stranke NBS (zalezi co sa viac oplati podla toho ci cudzia mena oslabude alebo posilnuje)... clovek si moze vybrat. Jednoduchsie je rocny priemerny, ale zalezi od mnozstva a vysky dolara / czk / inej cudzej meny
3, potom vyplnit do
XIII. ODDIEL – MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
PRÍLOHA č. 2 – Podiely na zisku (dividendy) a ostatné príjmy, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane podľa § 51e zákona (ak nepojde vypisat 51e, tak Miron Zelina vravi 3-1-e
Kody krajin:
203 - Česko
840 - Spojené Štáty Americké
250 - Francúzsko
826 – Spojené Kráľovstvo (Veľká Británia)
Uvadzaju sa hrube prijmy, ziadne vydavky
Vypĺňate v DP:

XIII. ODDIEL – MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA
PRÍLOHA č. 2 – Podiely na zisku (dividendy) a ostatné príjmy, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane podľa § 51e zákona
Vypĺňate riadky 01, 06 až 09, 13 až 18
Pri dividende z USA vo výške 1000€ a zaplatení zrážkovej dane 15% teda 150€ vyplníte riadky nasledovne
r. 01 – suma 1000€ (suma dividend)
r. 06 – spolu riadky 01 až 05 1000€(Pokiaľ vám nevznikli príjmy v riadkoch 02-05 uvádzate sumu dividend)
r. 07 – Riadok 06 stĺpec 1 – r. 06 stĺpec 2. 1000€(Pokiaľ ste nevypĺňali riadky 04 a 05 udávate sumu dividend)
r. 08 Slovenská sadzba dane (7%)
r. 09 Daň podľa sadzby v riadku 08 70€(Túto daň platiť NEbudete)
r. 13 Vyňaté príjmy 1000€(z ktorých bola v zahraničí strhnutá daň)
r. 14 Daň zaplatená v zahraničí (Napríklad 15%, teda 150 €) - tu asi len 7% - Miron Zelina: aby to vyslo, ak by v nejakom state som platil menej ako 7%
r. 15 Pole doplníte dvojklikom, Ukáže %
r. 16 Z dane možno započítať sumu (tj.. 7% teda 70€)
r. 17 Daň uznaná na zápočet (tj. opäť 7%, teda 70€)
r. 18 Daň z osobitného základu dane 0€
Suma dane na zaplatenie výjde 0€ (0%)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Povinnosť uviesť dividendy do DP

Príspevok od používateľa rmaly »

Zapísanie zdanených aj nezdanených dividend naraz
Ak máte dividendy zdanených zrážkovou daňou (Napr. USA), aj dividendy bez zrážkovej dane (Napríklad GB), zdaníte dividendy nasledovne:

Modelový príklad jednoduchý:

Dividenda USA 1000€, zaplatená daň zrážkou 150€
Dividenda GB 500€, zaplatená daň zrážkou 0€
Vypĺňam riadky nasledovne

Zapisujem spolu USA aj GB
Riadky 01, 06, 07 – 1500€
Riadok 08 – 7% (predvyplnené)
Riadok 09 – 105€ (7*1500)
Zapisujem iba USA
Riadok 13 – 1000€ (Iba USA dividendy)
Riadok 14 – 150€ (Zaplatená daň iba pri USA dividendách)
Riadok 15 – doplníte dvojklikom (% výpočet)
Riadok 16 a 17 – 70€ (Iba USA dividendy)
Súčet – zapíšem iba GB (nedoplatok na dividendách)
Riadok 18 – 35€ (daň z osobitného základu dane iba pre GB)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"