Software na spravovanie daní z investícii

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa ATHena »

Ahoj,
najprv by som sa chcel spýtať či už taký software existuje. Skúšal som hľadať "dane soft" "dane software" tu na fóre ale nič relevantné som nenašiel. Predstavoval by som si to tak, že by som tam nahral csv so stĺpcami ticker, volume, date, price, [commisssion], a ono by mi to spočítalo koľko som mal príjmov/výdajov za daný rok v danej kategórii (CP/deriváty/forex...). Dôvod prečo mi to nepríde dostatočné robiť cez google sheet sú práve CP, kde po roku nemusím platiť daň, ale keď pár krát ročne nakupujem/predávam tak sa mi na konci roka dosť zle počíta čo už mám cez rok a čo ešte nie.

Doteraz som dane neriešil, takže mi môže niečo uchádzať, každopádne som si prešiel tieto materiály a čo mi chýba je soft, ktorý by zrátal vstupné hodnoty pre ne:

+ hokaidov (teraz už neaktuálny) dokument: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... view#gid=0
+ prezrel som si stránky https://www.kros.sk/ ale nenašiel som tam soft, ktorý by mal popisované správanie
+ preklikal som si sekciu dane tu na fóre, obsahuje kopu dobrých rád a mám predstavu ako by som si to spočítal ale keď už viem postup prečo si na to nespraviť soft

To ma privádza k finálnej myšlienke. Ak takýto soft neexistuje, nemám problém ho napísať. Bola by potrebná len poriadna špecifikácia, najmä veci mimo CP sú mimo môjho obzoru, takže tam by som potreboval guidance.

Vzhľadom na to, že sú tu už riadny investičný veteráni, mi príde, že niečo také už musí existovať.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predpokladám, ze v EXCELi by to šlo s čiastočnými manuálnymi procesmi a troškou programovania. Dáta sa dajú prevziať od brokera ak ich poskytuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa hokaido »

ATHena napísal: Ne 31 01, 2021 11:38 am To ma privádza k finálnej myšlienke. Ak takýto soft neexistuje, nemám problém ho napísať. Bola by potrebná len poriadna špecifikácia, najmä veci mimo CP sú mimo môjho obzoru, takže tam by som potreboval guidance.
Obavam sa, ze nic take neexistuje, aspon ja o tom neviem. Pocet ludi, ktori toto pozaduju je maly, neoplatilo by sa im to. Napisat vlastny soft by slo, ale rucne spracovat DP mi pride efektivnejsie, ako napisat tento soft a potom ho este kazdy rok aktualizovat. Ked som robil toho pomocnika, tiez som s tym zabil dost casu a to som len vytahoval vzorce z formulara fin spravy.
Osobne mam google sheet kam rucne nahadzujem trady a nakonci mi to vypluje zrealizovany zisk za dany rok. Ten potom uvadzam v DP.
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa ATHena »

hokaido napísal: Ne 31 01, 2021 4:17 pm Osobne mam google sheet kam rucne nahadzujem trady a nakonci mi to vypluje zrealizovany zisk za dany rok. Ten potom uvadzam v DP.
A ako riešiš to že napríklad 20.1.2020 kúpiš 10 CP, potom 10.1.2021 5 predáš a zvyšok predáš 25.1.2021? To si musíš sám spočítať, koľko si predal do roka (daníš) a koľko po roku (nedaníš).
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa hokaido »

Vies to spravit cez vlastnu funkciu.
V jednoduchosti:
Mam 'realized' tab, kde mam query, ktora mi vylistuje predane shares za vybrany rok z tabu 'Trades'.
Povedzme, ze mi tam vypadne 10 poloziek:
AMD USD
TSLA USD
....

Nasledne do kazdeho tohto riadku s tickerom vlozim tuto funkciu, ktora znova skenuje tab 'trades' a pocita presne to co popisujes. Cize rata pre kazdy ticker pre zadany rok realized hodnotu.

Potom uz len staci spravit SUM tychto hodnot a mas vysledok.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Software na spravovanie daní z investícii

Príspevok od používateľa Glogol »

stranka zamknuta, aplikaciu nepoznam - asi len reklama ale mozno sa zide ...https://index.sme.sk/c/22912918/startup ... ftver.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"