Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim ,

Zaujimalo by ma, ci si moze niekto vybrat v ktorej krajine bude platit dane.
Povedzme ze mate 2 obcianstva ,ale mate teraz trvaly pobyt na SK a robite trading.
Mate napr: Kanadske obciantsvo a v Kanade mate otvoreny brokersky ucet, cez ktory robite trading.
Trading robite zo Slovenska,ale do Kanady sa chcete vratit az o 3 roky.
Ako Kanadan si urobite danove priznanie a zaplatite Kanade povedzme 15% celkovu dan .
Musi v tomto pripade este clovek doplatit na slovensku odvody a dan, ktora je omnoho vyssia .


Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa Rado »

O tom, kde budeš platiť dane rozhodne pojem daňový rezident. Pozri si k tomu viac na internete.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
luko18
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 9:40 pm

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa luko18 »

Ahojte,

Ja som presne takýto prípad, keďže som americký a aj slovenský občan. Založil som si účet na Interactive Brokers, no tam mi není umožnené mať k dispozícii formulár W8, ale z dôvodu že mám aj US občianstvo, tak mi dali W9 formulár. Na podpore mi napísali, že vlastne budem musieť platiť dane aj na Slovensku aj v USA, čiže budem musieť platiť dvojito dane. Zdá sa mi to dosť ako blbosť a preto sa chcem spýtať: Neviete náhodou niekto poradiť, ako sa vyhnúť dvojitému zdaneniu v mojom prípade?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

POkial viem, tak ako americký občan musíš naveky platiť federálne dane USA....len federálne. Aj to je dôvod prečo amíci zaviedli tzv FATCA...systém, cez ktorý získavajú info o všetkých američanoch žijúcich v zahraničí. O tomto si vygúgluj veci...je kopa američanov, čo žijú kade tade po svete, hlavne v krajinách s nulovými danami aby platili už iba federálnu daň.. Možno je nejaká cesta ako sa tomu vyhnúť, ale podla mňa len taká, že IRS nedostane žiadne info, alebo sa vzdáš občianstva. Tuto Rokosák je asi tiež americký občan ...som zvedavý čo ti napíše.
A naštuduj si ešte jednu vec: Estate Tax...lebo v niektorých štátoch keby si ako majiteľ brokerského účtu zomrel, tak dediči môžu zaplatiť velkú dan.

Tu mas jednu linku čo som minule čítal: https://nomadcapitalist.com/

a ešte:
https://www.americansabroad.org/us-taxe ... es-update/
https://www.myexpattaxes.com/

US Citizens Taxed on Worldwide Income

Per the IRS, American citizens living abroad are still subject to US taxation on their worldwide income, no matter where they live or work. Therefore, expats need to combine their US and foreign income together to determine if they need to file.

US income for expats normally includes investment or rental income. If you receive Form 1099 abroad, that means that the IRS has a record of your income earned. Foreign income for expats normally includes their expat salary meaning, income earned as an employee abroad.

The income filing threshold is usually based on the standard deduction of each tax filing status. However, those with non-US spouses are normally considered filing separate and have an extremely low filing threshold of only 5 US dollars.
US Taxation of Foreign Income

The United States may be one of two countries to enforce citizen-based taxation, however, most countries already tax foreign income.

The US tax laws for citizens living abroad is essentially the same as for those living in America. Expats can file the same Form 1040 and are subject to the same US federal income tax rates.

In addition, the IRS provides a couple of options to prevent the double taxation of expats. Expats can either:

exclude their foreign earned income from US taxation
use foreign income tax paid as a tax credit against US taxes owed
exclude other income types from US taxation using a valid tax treaty

There is one catch in regards to foreign investment income; that it can be classified as PFIC investments. These will not be eligible for the favorable 20% US capital gains taxation.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
luko18
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 9:40 pm

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa luko18 »

Keďže mám len 25 rokov, ešte vôbec som takéto veci neriešil a teda za celý život som neplatil vôbec žiadne federálne dane ani nič iné (24,5 rokov žijem na Slovensku) - snáď ma to nejak nepostihne. Tá FATCA - pred týždňom mi práve volali z Tatra Banky, že mám prehlásiť, že som SK daňový rezident (ak by som neprehlásil, tak by mi zablokovali účet alebo pod.). Ináč neviem, či toto prehlásenie cez TB má vplyv na ďalšie, daňové a občianske povinnosti. Viacerí brokeri mi ponúkli možnosť, že vytvoria mi účet, len keď sa vzdám občianstva, ale to by bola veľká chyba. Som zvedavý, či tu má taktiež niekto takú skúsenosť a ak hej, tak či to vyriešil, že neplatí dvojito dane...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

S USA máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdaňovania..to si naštuduj:
https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovni ... -zdanenia/

Ja myslím, že problém budeš mať len pri investovaní - teda z celosvetových príjmov. Ale verím, že to čo odvedieš USA bude len velmi malá čiastka, alebo čiastka ktorú si budeš môcť odrátať pri podaní nášho DP. V každom prípade, US občianstvo je super...to som celý život túžil mať a nepodarilo sa. Viem, že sa tam stačí narodiť. Teraz už viem aj ako ho získať, ale už je neskoro. Už som zapustil korene . Ty máš život pred sebou, zrejme aj speakuješ ako native...to sú 2 neskutočné dary do života.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
luko18
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 9:40 pm

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa luko18 »

Budem musieť to preštudovať všetko a pravdepodobne kontaktovať MF a spol. Uvidíme taktiež, čo ešte napíše Rokosák, keď hovoríš, že je tiež Američan.

Ak by si potreboval len Green Card na trvalý pobyt v US, tak som počul, že prebieha každý rok lotéria o tieto karty a je tam veľká šanca vyhrať. Myslím, že toto je stránka k tej lotérii: https://dvprogram.state.gov/
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa Rokosák »

V krátkosti o zdaňovaní SVK, USA: Americké dane platíš z celosvetového príjmu ak si americkým občanom. Zdanený prijem zamestnanca v zahraničí je obmedzený. Platíš USA dane len do určitej výšky.

Investície a podnikanie sú zdaňované na základe dohody so Slovenskom. Treba si dávať pozor na priznanie majetku ako nehnuteľností a bankových účtov. Ak náhodou zabudneš, pokuty sú tuším 10 tisíc dolárov.

Ak si daňovým rezidentom na Slovensku, tak si môžeš zaplatené slovenske dane odpočítať od amerických. Keď máš nízke príjmy v USA, je možne, že žiadne dane v USA platiť nemusíš, ak si v americkom pásme pod 20%.

Je tam toho viac a v určitých prípadoch je vhodné použiť daňového poradcu na oboch stranách. Vyjde to na par stovák na SVK a zhruba dvakrát toľko v USA.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa wolf25 »

Pokial viem jediný sposob ako sa sa vyhnuť platiť celosvetovo americké dane je vzdať sa občianstva. Aspon tak to spravilo pár amerických traderov s ktorymi som v kontakte. Vačšina odchádza do karibiku. Stojí to okolo 200-300k najčastejšie vo forme donations. Ak maš slovenské občianstvo tak si v podstate vyhral. Slovenský pas je celkom silný vo svete
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Nevzdaval by som sa koli daniam USA obcianstva. Kto vie co tu budo o 10 rokov, nikdy nevies ci sa tam raz nebudes chciet prestahovat.
Dane nebudes platit dva krat.
Pozri sa na USA federal income tax calculator .
Tam zistis ze USA ma nizsie dane ako SK .
Ked zaplatis slovakom 10,000eur a americanom dlhujes 8,000 eur tak im nic nebudes platit.
Je pravda ,ze musis priznat celosvetove ucty , v pripade ze mas viac ako $10,000 na nich. DOKOPY viac ako 10,000.
Poznam ludi co maju sj CAN,aj USA aj SK a maju ucty brokerske aj na SK aj cez IB.
Jednoducho to otvorili na SK pas a nic nepovedali o CAN,USA obcianstve.
Ale stale robia aj USA danove priznania.

Pokial potrebujes poradit viac ohladom tvojej situacie, v USA je velmi dobre forum ktore sa vola boogleheads forum , kde je kopu ludi ktore maju podobne skusenosti, nemusis mozno ani platit uctovnikom . Moja prva zastavka na radu je stale TU na tomto fore, a ked potrebujem viac poradit skusam aj na boogleheadsforum .
luko18
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 22 03, 2021 9:40 pm

Re: Mozem si vybrat ktorej krajine budem platit dane?

Príspevok od používateľa luko18 »

Hej, vzdať sa občianstva nie je dobrý nápad určite. Človek nevie čo bude a taktiež toto vzdanie sa stojí cez 2300 USD. Každopádne ja som ešte nezačal vôbec investovať do tých akcií a ETF. Možno, že sa tým ani nebudem musieť zaoberať, keď tam nebude nejaký profit, uvidím. Možno že to su len začiatočnícke hladné oči, ktoré časom spoznajú realitu.
Z IB mi nechcú dať tú W8, lebo som zadal svoje Social Security Number a teda automaticky idem k US občanom.

Btw neviete či by nevedeli poradiť ohľadom tejto daňovej veci v banke alebo na nejakom úrade, resp. v štátnej inštitúcii?
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"