Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim

Robim dane ako FO .
Mal som zisk z akcii aj opcii ,ale tak isto forex stratu .
Nerobil som forex trading, iba menil eur na usd . Robil som to ako FX conversion u brokera ,ale napriek tomu mam tam v statement forex stratu .
Celkom tomu nerozumiem ako tam mozem mat forex stratu ,ked som robil iba FX conversion a v portfoliu som tak nemal utvorenu Forex poziciu.

Mozem si odpocitat forex stratu oproti zisku z akcii a opcii?

V pripade ,ze to nemozem kombinovat, mozem si dat forex stratu a tak znizit celkove dane , kedze som mal aj iny zisk zo zamestanania?

V danovom priznani nevidim kolonku na forex stratu /zisk .

Dakujem za pomoc.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jaja »

jan7925 napísal: Ut 23 03, 2021 10:13 pmMozem si odpocitat forex stratu oproti zisku z akcii a opcii?
Ne.
jan7925 napísal: Ut 23 03, 2021 10:13 pm V pripade ,ze to nemozem kombinovat, mozem si dat forex stratu a tak znizit celkove dane , kedze som mal aj iny zisk zo zamestanania?
Ne.
jan7925 napísal: Ut 23 03, 2021 10:13 pmV danovom priznani nevidim kolonku na forex stratu /zisk .
Nevím jak to máte vy, ale u nás se to dává stejně jako akcie do ostatních příjmů. Jako samostatný řádek. Výsledný základ daně na tom řádku bude 0, ale uvést bys to měl.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Yep. Máme to stejne. Strata sa nedá započítať.

Vyjadrenie FS:

Forex je trh cudzích mien, na ktorom prebieha obchodovanie s menovými pármi. Umožňuje nakupovať a predávať zahraničné meny v bezhotovostnej forme a zahŕňa všetky miesta, kde sa s príslušnými menami obchoduje. Ide o medzibankový neregulovaný trh, kde sa stretáva celosvetová elektronická sieť ponúk a dopytov na nákup a predaj menových párov. Účastníkmi tohto trhu môžu byť komerčné a investičné banky, menoví dealeri ako aj ďalšie subjekty.

Ak v danom prípade forexové obchody nesú znaky derivátového obchodu, ide o obchodovanie s derivátovými operáciami a u fyzickej osoby – nepodnikateľa, ktorý túto činnosť vykonáva bez oprávnenia alebo povolenia, sa príjmy z takto vykonávanej činnosti zaraďujú medzi ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. k) zákona č. 595/2003 Z. . o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).

Podľa ust. § 8 ods. 2 ZDP sa do základu dane (čiastkového základu dane) zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené z jednotlivým druhom príjmu uvedeným v § 8 ods. 1 ZDP vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

Podľa ust. § 8 ods. 11 ZDP sa pri príjmoch dosiahnutých z derivátových operácií za výdavky považujú poplatky a iné podobné platby súvisiace s realizáciou derivátových operácií a výdavky súvisiace s vysporiadaním týchto derivátových operácií.

https://podpora.financnasprava.sk/94557 ... h-obchodov
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jan7925 »

Dakujem pekne za odpovedat .
Ale este ma aj tak zaujima preco IB vykazuje forex stratu /zisk v statement.
Menil som penize viackrat , stale cez FX conversion . Mal som EUR a menil som na USD.
FX statement ma v zozname kazdu individualny FX conversion.
Je ich tam asi 20 .
Niekedy ma prevod stratu , niekedy zisk.

Nerozumiem preco to tak je.
Z mojeho hladiska som nemal ani zisk , ani stratu .
Zobral som proste EUR a zmenil ich na USD. ( sell EUR.USD fx conversion)
Za kratky cas som nakupil USA akcie.

Problem vidim v tom , ze co keby som mal FOREX zisk , namiesto straty . Velmi tomu nerozumiem.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa andre »

Problem je, ze si zle zadal prikaz, preto ti IB ukazuje virtualne FX poziciu. Ak sa dobre pamatam, mal si to zadat ako fxconv, nie ako Idealpro.

Ale da sa to zmenit. Myslim, ze okne account v Trader Workstation. Potom ti ta virtualne pozicia zmizne. Ale zisk / stratu ti IB bude stale pocitat.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jaja »

nn, realizovaný zisk/ztráta se objeví i při FXconv. A on píše o zrealizované ztrátě.
A pokud si pamatuju dobře, tak při jednosměrné směně tu realizaci IB počítá k withdrawal/deposit date.
Otázka je, jak to máte u vás se zdaněním. U nás by měl člověk danit všechno, co projde na Forexu. A FXconv je také obchod na Forexu, takže daňově by to mělo být jedno. Ale pokud je ta směna jednosměrná a pak withdrawal, do DP to nedávám a snad bych si to i obhájil.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jan7925 »

"A pokud si pamatuju dobře, tak při jednosměrné směně tu realizaci IB počítá k withdrawal/deposit date."
Ibaze ja nemam ziadne withdrawal , iba depozits. takze asi beru nejak date of deposit exchange kurz / date of currency exchange KURZ
Asi skusim zase IB customer support,
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa jaja »

Jj, tak by to podle mne mělo být, pokud byl depozit v jiné než basic měně. Open má kurz k datu depozitu a close kurz směny. Ale moc jsem to nezkoumal, tenhle případ jako trade neberu. Radši si to někde ověř.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde dat forexovu stratu do danoveho priznania

Príspevok od používateľa andre »

Zmenu meny ako FO do DP davat nemusis. Minimalne do spatnej konverzie sa jedna len o virtualny zisk. A ako FO nemusis precenovat majetok.

To by si potom kazdy rok musel precenit aj akcie, teda zdanit rozdiel medi nakupnou a aktualnou cenou...
A aj peniaze co mi zostaly v dolaroch z dovolenky..

V tomto to maju FO a MUJ jednoduchsie, neprecenuju majetok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"