Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa Robo »

Zdravím,

nižšie posielam vcelku obsiahly článok na zdaňovanie finančného majetku, spolu aj s tipmi, ako to zapísať do daňového priznania.

Časť medzinárodného zdaňovania finančného majetku je dosť nejasná (Napríklad Kľúčová otázka či ETF fond má štatút akcie a či má zdaňovanie dividend ako akcia), preto tento článok sme urobili najlepšie, ako sme vedeli s aktuálnymi informáciami a článok budeme neskôr aktualizovať.

https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robo napísal: Pi 26 03, 2021 5:57 pm Časť medzinárodného zdaňovania finančného majetku je dosť nejasná (Napríklad Kľúčová otázka či ETF fond má štatút akcie a či má zdaňovanie dividend ako akcia)..
Má štatút akcie. Najlepšie, ked to beriete tak, že akcia je cenný papier a je to podiel na majetku firmy. ETF je rovnako akcia = cenný papier a je to podiel na majetku fondu. Čiže fond sa obchoduje na burze rovnako ako akciovka ...obchodujú sa cenné papiere a to je z daňového hľadiska podstata.

Tie dividendy sú podľa mňa v lepšej pozícii u ETF ako ked ich vyplatí firma. Pretože dividendy sú vyplatené fondu = ETF a ten ich reinvestuje ( nie sú vyplatené tebe...fond je majiteľom akcií a ty vlastníš len podiel vo fonde ). Preto pri akumulačnom ETF, držanom viac ako 1 rok človek nemusí nič robiť, nič zdaňovať, nič hlásiť..absolútna pohoda a pokoj.

P.S. Dobrá práca s tými článkami! :potlesk:
Vo vzdelávaní za chvíľu predbehnete Finax. Tlieskam, lebo finančnú gramotnosť považujem za najzákladnejšiu vec, čo potrebujú ľudia.
To je aj zmysel portálu ako-investovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa Robo »

Vďaka za pochvalu. Snažíme sa odovzdať čo najviac hodnoty aj čo najviac vybudovať portál BlueNumbers :)
Prirodzene, je veľa toho, čo nevieme. A veľa, čo sa ešte iba naučíme :)

Posielam aj pohľad na zdaňovanie akcií a ETF
ETF fond je cenný papier. Ale dá sa ETF pokladať za akciu alebo skôr za fond? Nájdete niekde v slovenských zákonoch, že ETF fond má štatút akcie? Budete sa konfrontovať so Slovenským daniarom pri možnej kontrole? Pýtal som sa dosť veľa ľudí, aj daniarov na názor, či ETF fond je akcia, fond, alebo iný cenný majetok. Nezhodli sa, každý tvrdil niečo iné :)

ETF fondy sú brané ako stocks pri brokeroch. Ale ako to zoberú slovenské zákony ktoré nemajú ani poriadne upravené, kde patrí ETF - či medzi fond alebo medzi akciu, alebo medzi iný finančný majetok.

Príklady kedy nie je cenný papier ako cenný papier:
- Akcie sú cenný papier, z ktorého plynie dividenda, ktorá je zdaňovaná sadzbou 7%
- Bežné podielové fondy (akciové aj dlhopisové) vydávajú podielové listy, čo sú tiež cenné papiere sa zdaňujú sadzbou 19%
- Dlhopisy sú cenné papiere, z ktorých výnos sa zdaňuje sadzbou 19%
- Zmenky sú cenný papier, z ktorých výnosu sa platí 19% daň aj 14% zdravotné odvody.

Preto ťažko povedať, ako sa má zdaniť výnos z ETF fondu, ktorý vypláca dividendu.

To, či ETF fond je akcia alebo nie, je záležitosť rozhodnutia slovenskej daňovej a finančnej správy. Ona je najvyššia inštitúcia na Slovensku na kontrolu zdaňovania a daňových priznaní.

Určite však vieme že ETF fond je cenný papier obchodovaný na burze (či inom regulovanom trhu), preto pre neho platí časový test. Preto vrámci zdaňovania najlepšie je KUPOVAŤ IBA AKUMULATÍVNE ETF, držať ich dlhšie ako rok a nechať ich oslobodené od dane vďaka časovému testu.

Je príjemné mať jednoduché daňové priznanie :)
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robo napísal: Pi 02 04, 2021 4:03 pm
ETF fond je cenný papier. Ale dá sa ETF pokladať za akciu alebo skôr za fond? Nájdete niekde v slovenských zákonoch, že ETF fond má štatút akcie? Budete sa konfrontovať so Slovenským daniarom pri možnej kontrole? Pýtal som sa dosť veľa ľudí, aj daniarov na názor, či ETF fond je akcia, fond, alebo iný cenný majetok. Nezhodli sa, každý tvrdil niečo iné :)
Čo bolo prvé? Sliepka, alebo vajce? Asi tak dôležitá je táto konfrontácia ohľadom ETF.

Ľudí ani daniarov to vôbec nemusí zaujímať. Pri kontrole je dôležitý výpis od brokera. Ak je v ňom ETF uvedené medzi akciami (americké etfs vôbec nerozoznáš podľa tickerov... v zozname akcií splynú)...nie je čo riešiť, lebo akcie sú cenné papiere. Ak je to uvedené niekde inde, spravidla je vo výpise jasné definované, že ide o cenné papiere...ak nie, tak každé etf má prospekty.

Pre nás je dôležité aby bežný človek pochopil, že ide o niečo, čo môže kúpiť/predať na burze. Teda po lopate povedané, že to môže kúpiť ako AKCIU cez ktorú investuje do hromady iných akcií...či už ide o index, alebo sektor, odvetvie, skupinu akcií atd....ale samozrejme nie sú to akcie, ale FOND, ktorý môže spravovať rôzny majetok, napr. akcie, dlhopisy, zlato, či kryptomeny...

Pre finančnú gramotnosť slovače je najdôležitejšie pochopiť, že FOND ako ho ľudia poznajú = podielový fond, do ktorého sa vstupuje/vystupuje zmluvne a že tam nefunguje oslobodenie od daní/odvodov.

Práve dnes som vyhodnocoval prvý slovenský indexový fond, do ktorého slovač investovala ešte viac miliónov ako minulého roku. Zrejme preto, že ten fond investuje do ETF. Ľudia začínajú chápať, že indexové ETFs majú pekný výnos, ale nechápu, že je to preto, lebo ETFs nemajú vysoké poplatky.

A tak paradoxne ľudia vstúpia do podielového fondu z najvyššími poplatkami v SR: kde vstup je 3,9% a každý rok za správu až 3,65% ! :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa Robo »

Bod 1: Slovenský zákon rozlišuje akcie a fondy. Či je ETF braná ako akcia, a či sa ETF zdaňuje 7% ako akcia, potrebuje určiť daniar, pretože ak si zaujímavý a máš platiť veľkú daň, bude ťa kontrolovať slovenský daniar. Fondy, čo vyplácajú výnosy, majú sadzbu 19% z výnosu. Podobne ako slovenský daniar ťa môže kontrolovať či tvoje cenné papiere spĺňajú časový test alebo či si zdanil 7% daň z akcií z krajín, ktoré daň z dividendy nestrhávajú (Napr UK, Nemecko). Štát určuje, čo je pre neho stocks a čo nie. A to, čo je pre Veľkú Britániu Stocks (Napríklad ETF fondy), pre Slovensko stocks nemusia byť.

Ak si vie obhájiť pri kontrole, že si ETF zdanil 7% pretože sú to stocks, máš to fajn. Ak si to neobhájiš, máš pokutu aj s penále. Či a kedy kontrola príde, ťažko povedať. Majú však najviac záujem kontrolovať bonitných ľudí (Najväčia šanca získať čo najviac peňazí na pokutách).
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa Robo »

Bod 2: Ľudia naozaj nevedia, čo kupujú a slovenské produkty sú dosť zlé a drahé
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa hokaido »

Robo napísal: St 07 04, 2021 8:30 pm Bod 1: Slovenský zákon rozlišuje akcie a fondy. Či je ETF braná ako akcia, a či sa ETF zdaňuje 7% ako akcia, potrebuje určiť daniar, pretože ak si zaujímavý a máš platiť veľkú daň, bude ťa kontrolovať slovenský daniar. Fondy, čo vyplácajú výnosy, majú sadzbu 19% z výnosu. Podobne ako slovenský daniar ťa môže kontrolovať či tvoje cenné papiere spĺňajú časový test alebo či si zdanil 7% daň z akcií z krajín, ktoré daň z dividendy nestrhávajú (Napr UK, Nemecko). Štát určuje, čo je pre neho stocks a čo nie. A to, čo je pre Veľkú Britániu Stocks (Napríklad ETF fondy), pre Slovensko stocks nemusia byť.

Ak si vie obhájiť pri kontrole, že si ETF zdanil 7% pretože sú to stocks, máš to fajn. Ak si to neobhájiš, máš pokutu aj s penále. Či a kedy kontrola príde, ťažko povedať. Majú však najviac záujem kontrolovať bonitných ľudí (Najväčia šanca získať čo najviac peňazí na pokutách).
Nevnasaj do svojho vykladu vymyslene pojmy. Iba mylis ostatnych.
§ 8 napísal: (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
Akcia je cenny papier a ETF takisto. Ak by ale niekto mal pochybnosti, nech sa pozrie na vsetky firmy co maju na tom postaveny biznis model, ze z ETF sa neplatia dane: Finax, Portu, Partners Groups, atd

Co sa tyka dividend tam je to uz ako pises. Tam je to na rozhodnuti danovaka. Aj som sa na to pytal a sk zakon nepozna dividendu z ETF. Pozna dividendu len z firiem. To, ze ETF agreguje dividendy danovaka asi nemusi zaujimat, lebo to nie je v zakone. No na fin sprave mi povedali, ze to treba zdanovat ako ostatny vynos z cennych papierov (§ 7 1 a))
Robo
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 17 05, 2010 10:08 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa Robo »

Jasné :)

Veď presne o tom hovorím - akcia a ETF sú cenné papiere obchodované na burze a platí pre ne možnosť využitia časového testu.

Časový test však nemožno použiť pre dividendy alebo výnosy z ETF fondov

Zároveň SK má dobré dane z dividend akcií (7%)
Zároveň nemá jasne neupravené výnosy / dividendy z ETF fondov.

Preto ak sa ETF fondy kupujú, obvykle iba akumulatívne aby nevyplácali dividendu a preto mohli ísť ľahko a s minimom byrokracie do časového testu.

Môžeš si pozrieť aj tento článok
Čo sú ETF a ako sú zdaňované
https://www.bluenumbers.sk/co-su-etf-fo ... zdanovane/
Róbert Ďurec, šéfredaktor BlueNumbers.sk
hruuzo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 01 02, 2012 12:08 pm

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa hruuzo »

Man jednu otazku - more mi niekto poverty ako by som mal postupovat ked som naprikald v 2013 vstupoval do fondu { Charles Bridge } a v 2017 som vysupil so ziskom ..Zdanujem ten prijem len v Romulo ked som vystupil ( peniaze prisli na moj ucet ..) ? Alebo som to mal Dan it Kazuhiro rock z priebeznych vysledkov ?
Kenny som v Tom rocky skoncil v income fondue so stratou ( kumulativne som tam dal vain penalize ako som si nakoniec zobral ) da sa v Tom rocky zapocitat “strata” s vvynosom v inom fonde ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa rmaly »

hruuzo napísal: St 21 04, 2021 5:27 pm Man jednu otazku - more mi niekto poverty ako by som mal postupovat ked som naprikald v 2013 vstupoval do fondu { Charles Bridge } a v 2017 som vysupil so ziskom ..Zdanujem ten prijem len v Romulo ked som vystupil ( peniaze prisli na moj ucet ..) ? Alebo som to mal Dan it Kazuhiro rock z priebeznych vysledkov ?
Kenny som v Tom rocky skoncil v income fondue so stratou ( kumulativne som tam dal vain penalize ako som si nakoniec zobral ) da sa v Tom rocky zapocitat “strata” s vvynosom v inom fonde ?
asi prva rada by bola, ze si vypni na mobile autocorrect :) :)
mh586
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 27 04, 2021 12:52 pm

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa mh586 »

Do IBKR som na ucet v EUR previedol EUR a aby som mohol obchodovat s Americkymi akciami previedol som prostriedky do USD. S meniacim sa kurzom EUR/USD na tejto pozicii vykazujem zisk/stratu - ako by mal byt tento zisk/strata (ak vobec) byt premietnute v danovom priznani?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Článok s prehľadom zdaňovania finančného majetku

Príspevok od používateľa osamely chodec »

K 31.12. si spocitas zisk s uzavretych pozicii v usd , odratas poplatky ,ten upraveny zisk kurzom k 31.12. eur/usd zmenis na eura a mas danovy zaklad. Do danoveho este uvedies aj dividendy, ale dan z nich uz neplatis , uz boli zdanene v USA.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"