Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
phobbos74
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 09 04, 2021 2:59 pm

Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa phobbos74 »

Ahojte,
rad by som spytal ci by niekto vedel poradit ako by sa mali danit prijmy z investicnych online programov.
Mam na mysli projekt kde vlozite nejaku financnu ciastku a firma s tym kapitalom obchoduje a vytvara vam profity. Vklady a vybery sa realizuju cez BTC. Uzivatelske ucty zvyknu byt vedene v USD, casto v nejakom internom tokene bez hodnoty ktory sa pouziva len v backoffice a pocita sa ako 1:1 k USD. Zaujima ma ci staci zdanit zarobeny a vybraty BTC, ktory nam firma vygeneruje po zmene na fiat ako "prijem z predaja virtualnej meny" , alebo spravnejsie je zdanit vyber hodnoty v case vyberu (napr. 1000 usd) ako nejaky povedzme "iny prijem" a po vymene BTC za fiat este dodanit rozdiel voci tej vyplatke ak pripadne stupol este kurz a teda zarobilo sa nieco navyse ako "prijem z predaja virtualnej meny". Tiez ma zaujima ci je na takyto prijem potrebna zivnost, alebo to moze FO v pohode zaradit medzi "ostatne prijmy" kedze je to vpodstate pasivne. Mam par tisic vytiahnutych v penazenke a chcel by som to vycashovat, ale neviem ako spravne postupovat. Pytal som sa uz viacerych co riesia tieto veci a kazdy si len vsetko vybera cez kryptokarty, alebo posiela na Revolut a dane neriesi, takze sa este s nadejou pomoci obraciam na toto forum :) Vopred vdaka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dopísal som ti tam BTC, lebo názov je mätúci. Ak sú obchody v tvojom mene, zdaňuješ realizovaný zisk ( nezáleží či vybratý )...príjem z predaja virtuálnej meny sa počíta medzi ostatné príjmy, kategória deriváty.

https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... ny-bitcoin
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER: mensia oprava. Pokial sa jedna priamo o kryptomeny nepatri to do derivatov, je to samostatna kategoria §8 ods. 1 pismeno t). A aj v DP je samostatna kolonka v prijmoch podla §8 riadok 16 "prijmy z predaja virtualnej meny". Do derivatov patria len prijmy z derivatov kryptomien napr. futures.. Zrejme ten "interny token" by sa dal povazovat za derivat.

Ako ste pisali, zdanuje sa kazdy predaj/vymena kryptomeny za cokolvek ine. Teda podla zakona sa zdanitelný príjem sa považuje predaj virtuálnej meny, výmena virtuálnej meny za majetok, výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu, výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby alebo odplatný prevod virtuálnej meny.
phobbos74
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 09 04, 2021 2:59 pm

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa phobbos74 »

Jeden projekt obchoduje napriklad Forex, Moex, Bittrex a este nieco a je to vlastne produkt ktory si clovek zakupi a jeho financie si tam oni nejak prerozdelia a obchoduju s nimi. Tazko povedat ci to obchoduju v mojom mene, alebo maju firemne ucty v pool(pravdepodobne), kazdopadne kym tie financie nevyberiem, tak patria im a na stranke su zobrazovane v ich interej mene, ktora nieje oficialnou menou a je bez hodnoty(vola sa CFR), ale je prirovnavana k USD. Ked napriklad vyberiem 1000 CFR, tak dostanem BTC v hodnote 1000 dolarov v ten moment. Ja vpodstate nevidim ani ich operacie iba financie(CFR) naskakujuce do backoffice, ktore si mozem dat vyplatit.Kedze je to vpodstate tretia strana a nie regulovany broker ci burza a kedykolvek mozu skoncit a nevyplatit ludi, tak mi nepride spravne, danit uz to co je akoze v backoffice zarobene ci? :) Domievam sa, ze to nemozem danit ulplne ako prijem z virtualnej meny, pretoze tabulka vyberov je vedena kvazi v dolaroch(CFR) a nie v pocte BTC a tym padom keby som predal ten BTC z projektu az po zmene kurzu, tak by to spolu nesedelo :) Radil som sa s jednym panom z CR co robi tony podobnych projektov a oni to maju tam ako nejaky "online prijem" a robi to tak, ze prijmy z tych projektov dani po vybere ako ten online prijem a ak voci tomu vyberu stupne cena BTC a az tak ho preda a posle na ucet, tak este dodani ten rozdiel voci vyberu ako "prijem z predaja virtualnej meny". My vsak na SK nemame nejaky "online prijem".. aspon teda som nenasiel a teda z toho dovodu mi napadlo, ze by ten vyber mohlo ist do kolonky "ine". Co na to poviete?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

phobbos74 napísal: So 10 04, 2021 4:07 pm Radil som sa s jednym panom z CR co robi tony podobnych projektov a oni to maju tam ako nejaky "online prijem" a robi to tak, ze prijmy z tych projektov dani po vybere ako ten online prijem a ak voci tomu vyberu stupne cena BTC a az tak ho preda a posle na ucet, tak este dodani ten rozdiel voci vyberu ako "prijem z predaja virtualnej meny". My vsak na SK nemame nejaky "online prijem".. aspon teda som nenasiel a teda z toho dovodu mi napadlo, ze by ten vyber mohlo ist do kolonky "ine". Co na to poviete?
Online príjem máme. Prečo nie. Napr. Ked cez webovú stránku ponúkneš služby a niekto ti zaplatí. Alebo príjem z reklamy na tvojej webovej stránke.. podľa mňa to je všetko online príjem. Taký príjem by si mohol daniť ako živnostník a využiť paušálne výdavky 60% do 20 tisíc...to je najlepšia verzia pri príjmoch do 33 tisíc € ročne. Lebo netreba viesť účtovníctvo, len zapisuješ príjmy. Ovšem musí ti to sedieť s predmetom podnikania, ktoré máš ako živnostník: napr.počítačové služby, marketingové služby, administratívne služby, služby osobného charakteru.....atd. zoznam volných živností je na webe. Čiže ak ti nejaká zahraničná firma dovolí výber peňazí v USD ktorý sa dá definovať ako online príjem a príde ti to na účet napr.cez PayPal tak podľa mňa OK. Píšem o verzii, ked firma je zahraničná, ked obchoduje na vlastné meno a tvoj príjem je príjem = platba od tej firmy, proste nie definovaný ako príjem z predaja cryptomeny.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
phobbos74
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 09 04, 2021 2:59 pm

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa phobbos74 »

JUGGLER napísal: So 10 04, 2021 6:40 pm Online príjem máme. Prečo nie. Napr. Ked cez webovú stránku ponúkneš služby a niekto ti zaplatí. Alebo príjem z reklamy na tvojej webovej stránke.. podľa mňa to je všetko online príjem. Taký príjem by si mohol daniť ako živnostník a využiť paušálne výdavky 60% do 20 tisíc...to je najlepšia verzia pri príjmoch do 33 tisíc € ročne. Lebo netreba viesť účtovníctvo, len zapisuješ príjmy. Ovšem musí ti to sedieť s predmetom podnikania, ktoré máš ako živnostník: napr.počítačové služby, marketingové služby, administratívne služby, služby osobného charakteru.....atd. zoznam volných živností je na webe. Čiže ak ti nejaká zahraničná firma dovolí výber peňazí v USD ktorý sa dá definovať ako online príjem a príde ti to na účet napr.cez PayPal tak podľa mňa OK. Píšem o verzii, ked firma je zahraničná, ked obchoduje na vlastné meno a tvoj príjem je príjem = platba od tej firmy, proste nie definovaný ako príjem z predaja cryptomeny.
Boze a bez zivnosti to nemozem niekam zaradit? :shock: Predsa to nieje vykonavanie ziadnej sluzby, len kupeny produkt, ktory zaraba sam.
Ani by som uz nemohol ani teraz zakladat zivnost ak uz som nieco vybral tento rok a musim to priznat.
Nie, tie firmy nemaju priamo vyber v USD cez PayPal a pod., ale vzdy je vyplatene prostrednictvom BTC.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Ako sa dani prijem z investicneho online projektu ( BTC )

Príspevok od používateľa andre »

phobbos74: Su stanovene postupy ako sa taketo veci uctuju, ale presne ti to nikto nepovie pokial nevie presne detaily ako ten system presne funguje. Pokial to nie je par Eur chod s tym za danovym poradcom. Budes mat istotu, ze to uctujes spravne.

Inak ten napad so zivnostou nevyzera zle, aspon do buducnosti. Aj na zivnost je mozne zapisat predmety podnikania, ktore umoznuju obchodovat s kryptomenami uvedene v tomto clanku https://www.companyconsulting.sk/blog-7 ... yptomenami
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"