Oslobodenie od dani z investovania limit

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim ,

Aky je limit na oslobodenie platenia zo zisku z investovania u manzelov?

Viem , ze niekedy bol limit 500eur rocne ale neviem ci to nahodou nieje 1000eur pre manzelov.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa glengoolie »

500€ alebo 0 ak drzis 12 mesiacov. manzelstvo s tym nema nic spolocne.
for the best of times
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa rmaly »

jan7925 napísal: Pi 03 09, 2021 4:18 pm Zdravim ,

Aky je limit na oslobodenie platenia zo zisku z investovania u manzelov?

Viem , ze niekedy bol limit 500eur rocne ale neviem ci to nahodou nieje 1000eur pre manzelov.

Dakujem
Pri nehnutelnosti je to 1000 pre manzelov, ale neviem si predstavit ako by si mohol vlastnit nejake financne nastroje spolocne (u brokera)...
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa miobaspe »

Ak maju spolocny ucet u brokera (joint), tak si ten zisk kludne mozu pomerne rozdelit a budu platit az nad 1000 eur
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa rmaly »

miobaspe napísal: Pi 24 09, 2021 4:12 pm Ak maju spolocny ucet u brokera (joint), tak si ten zisk kludne mozu pomerne rozdelit a budu platit az nad 1000 eur
To sa da? To som uprimne nevedel... Potom by to asi malo byt mozne
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa Rokosák »

V USA je možné založiť účet JTWROS, čo znamená spoločný účet, ktorý sa automaticky dedí preživším spoločníkom bez dedičného pojednávania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa miobaspe »

Lynx aj IB ponuka joint ucet. Aj tu je tym padom vyriesene dedicske konanie.
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa andre »

Na slovensku ide do dedickeho konania aj spolocny bankovy ucet, technicky jeho polovica. Takze tak to bude zrejme aj s joint account u brokera.

To co pisal Rokosák plati zrejme len pre US rezidentov aj to nie vo vsetkych Statoch US vid. https://www.fergusonfinancialinc.com/bl ... and-jt-ten
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa pedrito »

andre napísal: Ut 28 09, 2021 10:40 am Na slovensku ide do dedickeho konania aj spolocny bankovy ucet, technicky jeho polovica. Takze tak to bude zrejme aj s joint account u brokera.
Kedysi som sa o to zaujimal a konzultoval s Lynx. Definitivnej odpovede som sa nedopatral, ale skor to vyzeralo tak, ze pri joint account u IB (resp. Lynx) ide o Joint Tenancy With Right of Survivorship, takto som to myslim videl aj v zmluve. To znamena ze v pripade umrtia jedneho z majitelov broker konvertuje Joint account na Single account (resp. zriadi novy single account a prevedie nan majetok z joint account). Slovensky notar ako spravca dedicskeho konania sa o ucte u brokera de facto sam ani nema ako dozvediet, na rozdiel od bankovych uctov.
Ako by to realne fungovalo v praxi, si netrufam povedat.

BTW Joint Account u brokera ma aj tu vyhodu, ze poskytuje dvojnasobne krytie v ramci investor protection schemy. To sa samozrejme da dosiahnut aj dvomi samostatnymi uctami, ale niekomu mozu lepsie vyhovovat mat jeden ucet, kde je to pokope.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa andre »

Vazne pochybujem, ze ti broker len tak zmeni typ uctu. Zrejme budes musiet dolozit rozhodnutie z dedicskeho konania..

Notar si uz samozrejme vie vyziadat info aj o zahranicnych aktivach, ktore zhromazduje FS cez CRS reporty https://www.companyconsulting.sk/blog-8 ... aeoi-facta

A to nehovorim o tom, ze je to podvod a ostatny dedici si mozu narokovat svoj podiel.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Oslobodenie od dani z investovania limit

Príspevok od používateľa pedrito »

andre napísal: St 29 09, 2021 8:55 am Vazne pochybujem, ze ti broker len tak zmeni typ uctu. Zrejme budes musiet dolozit rozhodnutie z dedicskeho konania..

Notar si uz samozrejme vie vyziadat info aj o zahranicnych aktivach, ktore zhromazduje FS cez CRS reporty https://www.companyconsulting.sk/blog-8 ... aeoi-facta

A to nehovorim o tom, ze je to podvod a ostatny dedici si mozu narokovat svoj podiel.
Upresnim z coho som vychadzal v mojom prispevku:

* v povodnej zmluve s IBUK bola ohladom Joint Account klauzula: "Unless Customers indicate otherwise, IB may presume that account holders are joint tenants with rights of survivorship. Upon death of any joint holder, the account shall be vested in the surviving holders..."
* ked som sa na to pytal v roku 2019 Lynxu, odpoved bola: "Je to tak, tento typ joint účtu, Joint Tenants with Rights of Survivorship, v případě úmrtí nespadá do dědického řízení a majetek připadá druhému majiteli účtu. Jen bych rád upozornil, že se jedná o interní předpis LYNX resp. Interactive Brokers, mohlo by se stát tedy, že legislativa Vašeho státu říká něco jiného. Pro ujištění, bych se obrátil na právníka a tuto informaci si ověřil."

Mojim zamerom teda urcite nebolo nabadat na nieco nekale, len som zdielal, k comu som sa ohladom tejto temy pred casom dopracoval.

Teraz som si pozrel zmluvu s IBIE (moj ucet z IBUK bol migrovany do IBIE), tam uz taka klauzula nie je.
A naozaj je mozne, ze slovenska legislativa sa na to pozera tak, ze aj Joint Account by bol predmetom dedickeho konania.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"