Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 111 times

Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Muti »

Zdravim,
nerad zakladam novu temu, ale kedze som podobny problem nenasiel nikde v diskusii tak sa na vas skusenych obraciam o radu.
Pracujem klasicky na TPP a danove priznanie za mna vyplna zamestnavatel (a ja by som na tom nic nechcel menit).

Uz niekolko rokov kupujem ako zabezpecenie na dochodok akumulacne ETF CSPX. Kedze toto ETF nevyplaca ziadne dividendy, nemusel dom doteraz riesit ziadne dane.

Na spestrenie prijmu do buducna by som vsak chcel poriesit aj nejake dividendy (len USA).

Ale neviem sa rozhodnut, ci by to mali byt dividendove akcie, alebo dividendove ETF.
Skusim porovnat vyhody, resp. nevyhody jednotlivych rieseni, ale budem velmi vdacny za vas nazor a radu.

1. Dividendove akcie

Vyhody - Dividendove akcie USA sa zdanuju 15% automaticky uz cez brokera (mam podpisany W-8BEN).
Na slovensku sa plati dan 7% (príjem podľa § 3 ods. 1 písm. e)).
Takze teoreticky by som tento prijem ani nemusel uvadzat v danovom priznani,
kedze na slovensku mi nevznika ziadna danova povinnost.
Pri tejto moznosti uz ziadne dane navyse neplatim a nemusim ani vypisovat danove priznanie sam.

Nevyhoda - samotne akcie mozu byt volatilne, takze moze byt problem vybrat spravne akcie.
Planujem si vybrat akcie, ktore su dividendovy aristokrati, ale aj tu sa moze stat, ze akcia bude volatilna,
resp. sa stane bezcennou (ked firma skrachuje).

2. Dividendove ETF

Vyhody - kedze dividendove ETF v sebe zdruzuje kopec akcii, tak volatilita bude nizsia.
Taktiez ak by aj jedna akcia v danom ETF velmi klesla, resp samotna firma by zbankrotovala,
tak vam to nevynuluje ucet.

Nevyhody - Aj pri dividendach z ETF mi broker stiahne 15%.
Ale kedze dividendy z ETF sa na slovensku zdanuju 19% (prijem podľa § 7 ods. 1 písm. a),
tak by som musel este tieto zvysne 4% doplacat a tym padom by som uz musel aj ja sam podavat danove priznanie (FO DP B).

Mne z toho vychadza, ze ak nechcem podavat danove priznanie, tak mi je lepsie kupit samotne dividendove akcie.
A riziko znizit tym, ze by som vybral nejaku stabilnu firmu z okruhu dividendovych aristokratoch.
Ale budem velmi vdacny za vase nazory, postrehy a rady.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa jogo »

Muti napísal: Ne 17 10, 2021 11:20 am Mne z toho vychadza, ze ak nechcem podavat danove priznanie, tak mi je lepsie kupit samotne dividendove akcie.
A riziko znizit tym, ze by som vybral nejaku stabilnu firmu z okruhu dividendovych aristokratoch.
Ale budem velmi vdacny za vase nazory, postrehy a rady.
Ale veď kvôli dividendám z akcii budeš musieť podať DP aj tak, jedine že sa budeš spoliehať na to, že dańový úrad pochopí, že si daň zaplatil už v USA.
Ja som napríklad dividendy vždy uvádzal aj keď po zápočte a vyňatí som už z nich žiadnu daň nemusel platiť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 111 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Muti »

No ja sa spolieham na toto:

"Pokiaľ vám však zahraničný broker strhol daň z dividend vyššiu ako 7%, na slovensku zaplatíte daň 0. Preto teoreticky by ste to mali zapísať, ale nevznikne vám daňová povinnosť. Preto pravdepodobne nebudete potrestaný, ak takéto dividendy tam neuvediete (Nekrátite svoju daňovú povinnosť)".

Takze predpokladam, ze aj keby som DP nepodal a danovy urad by ma pritom "pristihol", tak pokuta, alebo trest by nebol ziaden, kedze som realne dane nekratil a som si teoreticky len nesplnil administrativnu povinnost (podat danove priznanie B, miesto A).
Ale statu ziadna financna skoda nenastala.

zdroj: https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa glengoolie »

dividendy su zdanitelne, je jedno ze boli zdanene v zahranici. treba kvoli nim podavat danove. ak by islo o predaj akcii po roku tak to nepodlieha dani a ani danove nie je nutne podavat, ak nemas ine zdanitelne prijmy. ide o zakon 595/2003 §32 3e.

co sa tyka tvojej otazky, popravde, robit dividendove portfolio je pre dochodcov. pokial si este mlady pracujuci clovek tak by si sa mal sustredit na zvysovanie majetku a nie jeho prezervaciu. takze na dividendy by som sa totalne vykaslal a skor ich bral iba ako prijemny bonus ale urcite nie ako smerodatny udaj pri volbe do coho investovat.
for the best of times
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa andre »

Muti napísal: Ne 17 10, 2021 1:40 pm No ja sa spolieham na toto:

"Pokiaľ vám však zahraničný broker strhol daň z dividend vyššiu ako 7%, na slovensku zaplatíte daň 0. Preto teoreticky by ste to mali zapísať, ale nevznikne vám daňová povinnosť. Preto pravdepodobne nebudete potrestaný, ak takéto dividendy tam neuvediete (Nekrátite svoju daňovú povinnosť)".

Takze predpokladam, ze aj keby som DP nepodal a danovy urad by ma pritom "pristihol", tak pokuta, alebo trest by nebol ziaden, kedze som realne dane nekratil a som si teoreticky len nesplnil administrativnu povinnost (podat danove priznanie B, miesto A).
Ale statu ziadna financna skoda nenastala.

zdroj: https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
:roll: to je zas taky "kvalitny clanok" v ktorom klamu..

Ako pisali chalani dividendy su zdanitelnym prijmom a ten musis v DP uviest. Neuvedenie zdanitelneho prijmu je prehresok za ktory sa udeluje pokuta. FS o tychto prijmoch samozrejme vie, kedze uz par rokov dostava CRS reporting od vsetkych brokerov.

S ohladom na to, ze podla Ministerstva financii a financnej spravy na ETF nie je mozne uplnatnit casovy test vid. viewtopic.php?p=152522#p152522 , tak by som siel do diverzifikovaneho (aspon 15) portfolia akcii
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Joki »

Ja som tiež zvažoval mať dividendový príjem / portfólio a aj som začal, no po roku som zistil, že by som musel mať portfólio tak cez 200k. Pri 10 000$ rátaj tak 4-5% príjem z dividend a to by si tam musel mať kombináciu napr. KO, NUE, 3M, JNJ resp. aristokratov dividendových, ktoré vyplácajú dividendu 2-3% a plus REIT spoločnosti napr. ARCC, AMT, STAG, NRZ, ABR, ktoré vyplácaju dividendu 6-8%. Rátaj tiež, źe tie RIET moc percentuálne nerastú, sú výhodne len pre dividendu, ale aristokrati áno preto je dôležité to portfólio diverzifikovať. Inak skvelá stránka a forúm je https://www.investicnigramotnost.cz/ tam nájdeš všetko o dividendách, venujú sa len dividendám.
Niečo podobne je aj pri etf, etf dividendových aristokratov má tak 3-4%, tiež sú REIT etf, veď samotne SPY má 1-2% dividendu.

Z tohto pohľadu je lepšie mať dividendové akcie, ak sa teda bude musieť platiť daň z etf…
Pri dividendách z akcií ich musíš mať v DP, ale daň neplatíš.

Muti, inak je dôležité začať a nikdy nevieš aké to dividendové portfólio vybuduješ. :palec_hore:
Ja si to svoje zatiaľ nechávam aj keď je menšie ako 200K, ale išiel som aj to etf nasdaq100 a spy.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: Po 18 10, 2021 9:18 am Ja som tiež zvažoval mať dividendový príjem / portfólio a aj som začal, no po roku som zistil, že by som musel mať portfólio tak cez 200k. Pri 10 000$ rátaj tak 4-5% príjem z dividend a to by si tam musel mať kombináciu napr. KO, NUE, 3M, JNJ resp. aristokratov dividendových, ktoré vyplácajú dividendu 2-3% a plus REIT spoločnosti napr. ARCC, AMT, STAG, NRZ, ABR, ktoré vyplácaju dividendu 6-8%. Rátaj tiež, źe tie RIET moc percentuálne nerastú, sú výhodne len pre dividendu, ale aristokrati áno preto je dôležité to portfólio diverzifikovať. Inak skvelá stránka a forúm je https://www.investicnigramotnost.cz/ tam nájdeš všetko o dividendách, venujú sa len dividendám.
Niečo podobne je aj pri etf, etf dividendových aristokratov má tak 3-4%, tiež sú REIT etf, veď samotne SPY má 1-2% dividendu.

Z tohto pohľadu je lepšie mať dividendové akcie, ak sa teda bude musieť platiť daň z etf…
Pri dividendách z akcií ich musíš mať v DP, ale daň neplatíš.

Muti, inak je dôležité začať a nikdy nevieš aké to dividendové portfólio vybuduješ. :palec_hore:
Ja si to svoje zatiaľ nechávam aj keď je menšie ako 200K, ale išiel som aj to etf nasdaq100 a spy.
Ja mam tiez dividendove portfolio (stale ho teda budujem), ale nejak sa neviem vysomarit z dvoch EU ETF, ktore mi posielaju nezdanene dividendy (asi), respektive "Distribuce výnosu růstového fondu"... takze konkretne toto danim tusim tymi 19% ak nie rovno 35% (radsej).
US ETF chodia pekne zdanene 15%, tak to len uvadzam v DP... Ceske divi detto.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Joki »

rmaly napísal: Po 18 10, 2021 2:41 pm Ja mam tiez dividendove portfolio (stale ho teda budujem), ale nejak sa neviem vysomarit z dvoch EU ETF, ktore mi posielaju nezdanene dividendy (asi), respektive "Distribuce výnosu růstového fondu"... takze konkretne toto danim tusim tymi 19% ak nie rovno 35% (radsej).
US ETF chodia pekne zdanene 15%, tak to len uvadzam v DP... Ceske divi detto.
S týmto druhom etf skúsenosť nemám.
Akurát pri dividendovych akciach ktore maju koncovku LP, neodporučam kupovať, tie by si mal zdaňovať. Broker resp. spolocnosť nezdaňuje dividendu. Napr MPLX LP, tam si niečo ako spoločnik, partner.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: Po 18 10, 2021 4:34 pm S týmto druhom etf skúsenosť nemám.
Akurát pri dividendovych akciach ktore maju koncovku LP, neodporučam kupovať, tie by si mal zdaňovať. Broker resp. spolocnosť nezdaňuje dividendu. Napr MPLX LP, tam si niečo ako spoločnik, partner.
aha, to nemam... Mam VGEU.DE, SCHD, EXSA.DE a VT (2x us a 2x xetra)... ta Xetra je v konecnom dosledku na prd...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A co tak LSE (UK akciove spolocnosti) burza ? Tam dividendy posielaju nezdanene, a nasledne ich dodanit 7% podanim DP u nas. Vychadza mi to lepsie, nez US bezprace -15%. Predsa len 8% je 8%... Dlhodobo (pri reinvestovani) to moze byt zaujimave. Jedina nevyhoda je 0.5% stample tax pri nakupe UK akcii (cize nakup 1000GBP akcii sa okamzite u brokera plati 5GBP dan za kupu akcii, jednorazovo, nie rocne/opakovane).
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Po 18 10, 2021 5:40 pm A co tak LSE (UK akciove spolocnosti) burza ? Tam dividendy posielaju nezdanene, a nasledne ich dodanit 7% podanim DP u nas. Vychadza mi to lepsie, nez US bezprace -15%. Predsa len 8% je 8%... Dlhodobo (pri reinvestovani) to moze byt zaujimave. Jedina nevyhoda je 0.5% stample tax pri nakupe UK akcii (cize nakup 1000GBP akcii sa okamzite u brokera plati 5GBP dan za kupu akcii, jednorazovo, nie rocne/opakovane).
Zatial ficim na FIO (historicky) a ten ma len US burzy a XETRU (a teda Prazsku burzu)...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa andre »

iceberg8: pokial viem, tak ked to ETF na LSE vlastni US akcie, tie z US uz odchadzaju zdanene 15%. A ty potom este zaplatis dalsich 7%. To je taka nevyhoda distribucnych ETF. Preto su pre nas vyhodnejsie akumulacne ETF. Ale zas s tych nevybudujes, dividendove portfolio. Takze to je dalsi dovod nakupovat radsej dividendove akcie.
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa sionell »

Zaujal ma ten CRS reporting, tak so si pozrela zoznam štátov: https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovni ... /2015-z-z/
Ani na jednom zo zoznamov nefigurujú USA. Vie niekto prečo je to tak? Ďakujem.
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa sionell »

Ďakujem.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Nazdar investori :) (a vsetko naj k MDZ ak su tu aj investorky)
Je cas podat DP, ale mam otazku na skusenejsich, ak mozem poprosit.
Pouzivam IB a mal som za rok 2021 divi zo styroch firiem, kazda ma ine sidlo a je kotovana na inej burze.
Ak to pomoze, dam sem report tak ako ho vidim.
Problem je, preco mi niekde stiahli withold tax a niekde nie?
Tam, kde vidim withold tax, to len priznam do DP ako prijem (a 7% uz neplatim), ale tam kde nie je, to je nezdanene? Nebolo to zdanene ani cestou od spolocnosti k brokerovi? Snazil som sa najst odpovede, no zial, nedopatral som sa k nim.
Vdaka za kazdy postreh.
Inflacia je predsa nula.
disc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 05 12, 2021 7:44 pm
Been thanked: 2 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa disc »

Velka Britania pokial viem nema dan z dividend cize musis zdanit u nas 7%. Podla toho reportu sa zda ze ani Brazilia :)
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Presne tak si to pamatam aj ja. a Shell akcie na US burze, ale kedze Shell je z UK, tak to tiez treba dodanit 7%? Shell UK to posle US burze nezdanene? Alebo to uz je zakomponovane v tom? Mne sa zda ze nie je.. :)
Inflacia je predsa nula.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa frakan »

dusantt napísal: Ut 08 03, 2022 5:56 pm Presne tak si to pamatam aj ja. a Shell akcie na US burze, ale kedze Shell je z UK, tak to tiez treba dodanit 7%? Shell UK to posle US burze nezdanene? Alebo to uz je zakomponovane v tom? Mne sa zda ze nie je.. :)
Áno, je to presne ako napr. s akciami BTI /BATS, dividendy chodia nezdanené, treba to dodaniť 7%
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Ano, chapem, este len otazka, ak napriklad mam 100usd dividendov z akcie A, nezdanene brokerom, a potom 100usd divi zdanene 15usd, tak dodanim 7usd, alebo mozem na ine akcie/dividendy "pouzit" tych 15usd strhnutych brokerom? Vo finale by som ziskal 200usd divi a broker strhol 15usd, cize viac ako 7% :)
Inflacia je predsa nula.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa frakan »

To by sa asi daňovákom nepáčilo.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Vdaka, myslel som si :) Ono v mojom pripade, ak som okrem dochodku nemal ziadny iny prijem, tak si mozem aj na dividendy uplatnit 500eur oslobodenie od dane, rozumiem tomu spravne? Mal som zisk z akcii okolo 300eur, a tieto dividendy do 200eur dokopy. Takze podat musim, ale obe kategorie spadaju pod oslobodenie, prosim?
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Joki »

Dividendy máš už zdanené asi v USA, tie musíš len v DP uviesť, tie sa nezaratavajú spolu so ziskom z akcii.
Dividendy sú extra v poličku a zisk z akcii zasa v inom poličku.
Takže zisk z akcii môźeš mať do 500€, ak nechceš palatiť dane a dividendy kludne aj nad 500€ a vyššie.

P.S. Iba ako pišeš vyššie, źe musiš daniť aj časť dividend. Tie potom tiež idu k zisku.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa frakan »

Joki napísal: Ne 20 03, 2022 1:08 pm Dividendy máš už zdanené asi v USA, tie musíš len v DP uviesť, tie sa nezaratavajú spolu so ziskom z akcii.
Dividendy sú extra v poličku a zisk z akcii zasa v inom poličku.
Takže zisk z akcii môźeš mať do 500€, ak nechceš palatiť dane a dividendy kludne aj nad 500€ a vyššie.
Áno, ešte doplním, že ak si ženatý tak si 500€ oslobodenie môže uplatniť aj manželka, takže na rodinku to oslobodenie je až 1000€.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

frakan napísal: Ne 20 03, 2022 1:13 pm
Áno, ešte doplním, že ak si ženatý tak si 500€ oslobodenie môže uplatniť aj manželka, takže na rodinku to oslobodenie je až 1000€.

Toto za predpokladu, ze uz si ich manzelka neuplatnila sama na seba, vsak?
Inflacia je predsa nula.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 257
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 21 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa frakan »

dusantt napísal: Ne 20 03, 2022 1:54 pm
frakan napísal: Ne 20 03, 2022 1:13 pm
Áno, ešte doplním, že ak si ženatý tak si 500€ oslobodenie môže uplatniť aj manželka, takže na rodinku to oslobodenie je až 1000€.

Toto za predpokladu, ze uz si ich manzelka neuplatnila sama na seba, vsak?
Áno, iste.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Obdivujem vas chlapi, a vdaka za rychle odpovede, tieto (meniace sa) danove zakony su nad ramec mojej inteligencie. :)
Inflacia je predsa nula.
BEN
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 21 12, 2006 2:12 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa BEN »

[quote=dusantt post_
Vdaka, myslel som si :) Ono v mojom pripade, ak som okrem dochodku nemal ziadny iny prijem, tak si mozem aj na dividendy uplatnit 500eur oslobodenie od dane, rozumiem tomu spravne?

Ak si dôchodca tak myslím že pre teba platí toto:
Ak celkový ročný príjem za r. 2021 nepresiahol sumu 2 255,72 eura, nemáte povinnosť podávať daňové priznanie.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

BEN, zda sa, ze mas pravdu.
https://podpora.financnasprava.sk/06566 ... priznanie-


Daňovník fyzická osoba nemá povinnosť podať daňové priznanie:

- ak celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2021 nepresiahli sumu 2 255,72 eura s výnimkou daňovníka, ktorý vykázal daňovú stratu, alebo...

Takze ak som dobre pochopil, (ani nemusi byt niekto rovno dochodca), pokial sedi doma, nepracuje, nema iny prijem, tak moze obchodovat do vysky zisku 2255eur rocne, a nemusi podat DP. Ako stvorene na nomadsky styl zivota :)
Inflacia je predsa nula.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa rmaly »

dusantt napísal: Ne 20 03, 2022 5:56 pm BEN, zda sa, ze mas pravdu.
https://podpora.financnasprava.sk/06566 ... priznanie-


Daňovník fyzická osoba nemá povinnosť podať daňové priznanie:

- ak celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2021 nepresiahli sumu 2 255,72 eura s výnimkou daňovníka, ktorý vykázal daňovú stratu, alebo...

Takze ak som dobre pochopil, (ani nemusi byt niekto rovno dochodca), pokial sedi doma, nepracuje, nema iny prijem, tak moze obchodovat do vysky zisku 2255eur rocne, a nemusi podat DP. Ako stvorene na nomadsky styl zivota :)
akurat pri tom limite skor nomadsky styl zivorenia (okrem teda nejakej zapadnutej azijskej krajiny, kde by to mozno stacilo :) :) )
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa dusantt »

Ano, to je pravda, rad zaplatim (rozumne) dane, ak bude z coho, len najskor tie zisky vytvorit :)
Inflacia je predsa nula.
Ivix
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 8 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Ivix »

dusantt napísal: Ne 20 03, 2022 5:56 pm Daňovník fyzická osoba nemá povinnosť podať daňové priznanie:

- ak celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2021 nepresiahli sumu 2 255,72 eura s výnimkou daňovníka, ktorý vykázal daňovú stratu, alebo...

Takze ak som dobre pochopil, (ani nemusi byt niekto rovno dochodca), pokial sedi doma, nepracuje, nema iny prijem, tak moze obchodovat do vysky zisku 2255eur rocne, a nemusi podat DP. Ako stvorene na nomadsky styl zivota :)
Toto je dobry postreh. Ked som bol nezamestnany tak som to cital, ale teraz pri dividendach ma to nenapadlo.
Samzrejme to neplati len pre dochodcu, moze to byt aj napr. student alebo nezamestnany. Len co s takym nizkym prijmom. V USA to maju podstatne lepsie (ok je tam drahsi zivot ale aj tak), oni maju nezdanitelny prijem az do 40k a pre par az 80k. Takze ak nemas ine zamestnanie a na dividendach mas do 80k tvoja dan je nula.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Fix
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 24 12, 2022 9:22 am
Has thanked: 10 times

Re: Dividendy z akcii vs dividendy z ETF (danova povinnost)

Príspevok od používateľa Fix »

sionell napísal: So 13 11, 2021 6:45 pm Zaujal ma ten CRS reporting, tak so si pozrela zoznam štátov:
Ani na jednom zo zoznamov nefigurujú USA. Vie niekto prečo je to tak? Ďakujem.
USA majú svoje vlastné daňové zmluvy s (takmer) každou krajinou, preto nie sú súčasťou CRS. z rovnakého dôvodu používajú Fahrenheita namiesto Celzia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"