Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim ,

Mam akcie jednej firmi ktore drzim asi 10 mesiacov.
Akcie isli dost hore na zaklade nejakej spekulacie.
Ja by som ich predal aj hned ale dan zo zisku by bola ozaj vysoka .
Najradsej by som pocakl este 2 mesiace aby som dodrzal 1 rok drzania.
Ako by sa dala zamknut - poistit cena ?
Existuje nejaka strategia ?

Dakujem.
Reynholm.D
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 15 03, 2019 9:23 am

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa Reynholm.D »

Mohol by si zvážiť nákup put opcie. Získal by si tým právo na predaj 100ks akcií vo vopred dohodnutom termíne (expirácia opcie) za vopred dohodnutú cenu (strike). Ak napr. vlastníš 300ks akcií, pomocou 3ks put opcií ich budeš môcť predať v dohodnutom termíne a cene. Samozrejme táto “poistka” má svoju cenu a prípad ktorý popisujem sa týka US akcií. V prípade EU akcií by sa mala jedna opcia vzťahovať k 1000ks akcií, to ale neviem s istotou (neobchodujem EU akcie) tak ma prosím opravte ak sa mýlim.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa Rado »

Nerealizuješ zisk kvôli daniam....hmmm. Možno trh vyrieši dane za teba.
To nemáš na účte žiadne pozície, ktoré máš v strate, aby si ich realizoval a znova tie pozície otvoril?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa Glogol »

Nieco pododne som riesil pred cca rokom dva. Navysil som predajny pokyn o vysku dane. :D Zrealizoval sa a cena isla este vyssie. V case po tom jednom roku bola tusim o cca 30%vyssia, takze radsej som nemal robit nic. Takze netreba sa plasit aj ked sa to lahko hovori druhym. Pri tych vacsich objemoch je psychyka inde ako pri malych. Idealne su spominane opcie alebo predajny pokyn navyseny o vysku dane plus daco naviac alebo kupit a predat rovnake mnozstvo a neskor sa sparuje podla toho co sa lepsie hodi alebo ako tiez bolo spominane najst dajaky minus a predat plus a minus.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja by som riesil synteticky short - cize opcie

podmienka musis mat nasobky 100 akcii , expiraciu 2 mesiace - teda cas ktory potrebujes k dosiahnutiu casoveho testu

Synteticku short dosiahnes tak ze nakupis LONG PUT opciu a na rovnakom strike vypices SHORT CALL

v case expiracie nech sa bude akcia obchodovat na akomkolvek strike ty urcite predas svoje akcie na hodnote strike tvojich opcii

Nebude ta to stat skoro nic ak to urobis na aktualnej cene nakup put a predaj call by mali byt za cca rovnake peniaze
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa jan7925 »

Vdaka za rady ,ten syntetic short sa mi zda ako perfekne riesenie len ci je to povolene z hladiska danoveho.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

opcie a akcie sa nemozu miesat v daniach, cize stat tu zakopol o svoje vlastne poleno, ktore hodil pod nohy obcana.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

v pripade velkeho poklesu akcie , zisk z long put + premia short call by podliehal DPFO a odvody
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa jan7925 »

Takze to iste by asi platilo keby som kupil protective put. Sice by ma to chranilo pred poklesom ale musel by som zaplatit zisk z put opcie, nie?
A tak isto si nemam take straty na akciach ktore by som mohol predat a eventualne kupit zase.
bebe814
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Št 11 10, 2012 9:55 am
Been thanked: 2 times

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa bebe814 »

osamely chodec napísal: St 03 11, 2021 4:16 pm v pripade velkeho poklesu akcie , zisk z long put + premia short call by podliehal DPFO a odvody
nie je to celkom tak,
ak akcia ide hore:

long put zaplati z cash uctu - to je cisty vydaj -opcia ostane bezcenna -> nakladova polozka
short call v tom pripade bude assignuta a na ucte pribudne short pozicia underlyingu (v tomto pripade sa zavrie ten long) za cenu strike
exit cena je vyssia o premiu zo short call

akcia ide dole:
v pripade velkeho poklesu sa PUT opcia zrealizuje - autoexercise, nebude predana, ale na ucte pripudne short (v tomto pripade za zavrie ten long) za cenu strike
v pripade poklesu bude zas short call bezcenny a ostane zisk z opcie (ale len cena premie ktoru skasiroval) - to sa moze osetrit tak ze vyberie ATM strike a vo vacisne pripadov bude cena call zhodna priblizne s cenou put takze sa to zapocita (pri urokoch a dividendach a inych corp. actions to moze byt ine)

v kazdom pripade synt short je efektivne danove riesenie, dalsia moznost je este futures na akcie ak su - ale treba porovnat aka je likvidita, opcie mozu byt vyhodnejsie ...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hej toto je presne
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa jan7925 »

Tak to je dost komplikovane pre mna. Neviem ci tomu dobre rozumiem.

Povedzme za mam 100 akcii ktore maju hodnotu $100 x 100ks = $10,000

za long put janEXP 100 strike price dam dnes povedzme: -$5
predam short call JAN EXP 100 strike : + $5

O 2 mesiace je cena akcii $200
long put ma $0 hodnotu....
short call je assigned automaticky ,takze musim svoje akcie predat za $100 ...takze v tomto pripade by to bol zisk z predaja AKCII a nie OPCII.kedze boli moje akcii assigned niekomu.

o 2 mesiace je cena akcii $50
PUT sa zrealizuje..autoexercise ...takze mam pravo predat mojich 100 akcii za $100 za ks. Ked spravim PUT EXERCISE tak mi moje akcii zmiznu a na ucte mi pribudne $10,000. Tym ze som ich nepredal ,ale spravil EXERCISE nemusim platit dan zo zisku z predaja puts, kedze ziadne nenastali ,ale nastalo EXERCISE.
short call bude mat hodnotu nula

Je to spravne?

dakujem za pomoc,
bebe814
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Št 11 10, 2012 9:55 am
Been thanked: 2 times

Re: Potrebujem "zamknut" cenu akcii ktore vlastnim menej ako rok

Príspevok od používateľa bebe814 »

ano, opcia znizuje/zvysuje obstaravaciu cenu akcie, a podobne aj pri predaji, v tvojom pripade je ale jedno aka je final cena lebo presiel 1 rocny test
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"