Danova reforma 2022/23

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa iceberg8 »

I tak še dá... viest krajina...
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa andre »

Trilógia pokračuje

Minister financií Igor Matovič navrhuje pre živnostníkov, ktorí si dnes uplatňujú paušálne výdavky, jednu paušálnu daň vo výške 29 %. Pre tých, ktorí si účtujú reálne výdavky, navrhuje podobný systém ako pre zamestnancov, akurát by mali odvod nie 39 %, ale 29 % a takisto daň 19 %.



Matovič navrhuje pre reštaurácie 10 % DPH s niekoľkými podmienkami, bude sa platiť aj z tringeltu. Výpadok bude 40 miliónov eur. Matovič chce za to od reštaurácií splnenie 4 podmienok.

Detské menu – zo všetkých jedál má byť polovičná porcia za polovičné ceny.
Eko menu – zo všetkých jedál má byť polovičná porcia za 3/4 ceny.
Krčah vody grátis ku každému jedlu.
Celá suma tringeltu bude rozdelená ako odmena zamestnancom ku mzde.



Matovič navrhuje rekreačný a gastro bonus 300 eur pre ľudí nad 60 rokov, ktorí sa dali alebo sa dajú zaočkovať od 1. 7. do konca decembra tohto roku. Bonus sa bude dať preniesť na inú osobu. Uplatniť si ho môžu počas roka 2022.


https://ekonomika.sme.sk/c/22788537/mat ... u-dan.html
https://e.dennikn.sk/minuta/2620643
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Uvidíme porovnania podľa výšky príjmov. Pri malých príjmoch vidím aspoň to, že živnostníci majú nižšie odvody.
andre napísal: Po 22 11, 2021 5:30 pm Minister financií Igor Matovič navrhuje pre živnostníkov, ktorí si dnes uplatňujú paušálne výdavky, jednu paušálnu daň vo výške 29 %.
Minister financií chce zaviesť pre živnostníkov takzvanú „paušálnu daň“ vo výške 29 percent. Paušálna daň vo výške 29 percent z hrubých príjmov by podľa Matoviča bola v skutočnosti súčtom dane z príjmov a sociálnych a zdravotných odvodov.

Exminister práce Jozef Mihál (SaS) ešte počas tlačovky vysvetlil Matovičovu plánovanú zmenu na príklade.

Z príjmu 1290 eur zaplatí živnostník 374,10 eur ako paušálnu daň. Následne mu zostane 915,90 eur čistého. Ak má reálne výdavky nulové, miera daňovo-odvodového zaťaženia je 29% z príjmu, napísal Mihál.

P.S. Tá paušálna daň je vlastne 19% daň z hrubého príjmu a zbytok sú odvody. Pri danom príklade by to bolo 245,10 daň a 129 odvody.

Min. odvody sú teraz cca 257 (sociálka 181 sociálka a zdravotka nejakých 76)..čiže ak to dobre chápem, tí menší živnostníci nebudú musieť platiť na sociálku už min. 181. V danom prípade len nejakých 53 €.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

Súhlasím s Matovičom, že je neférové, aby pri rovnakej práci v tej istej firme, zamestnanci platili 8000€ štátu a živnostníci 2000€ štátu. 90% živnostníkov, čo poznám, si ani kladivo alebo kelňu alebo montérky dokonca ani rukavice nekúpi a musí mu ich kúpiť jeho "zamestnávajúca firma".
Sám som živnostník od roku 1991 a dane som neplatil skoro nikdy, odvody som tiež niekoľko rokov neplatil a preto som na burze, aby som si zabezpečil normálny dôchodok z úspor. Lenže nepoznám veľa takých ľudí ako ja, čo sa starajú o svoj dôchodok už od 30 rokov. Skúsenosť, keď som v 30-ke rok maródoval a hrozil mi invalidný dôchodok a mal som usporených 50 000Skk ma donútil začať šetriť a postupne ma doviedol až na burzu.
Všetko, čo Matovič vravel je pravda, ale neverím, že dokáže vybrať od živnostníkov a sro-čiek viac daní a odvodov, veď sám Matovič s tým ráta, v tomto smere je realista.
Robil som účtovnítvo aj s nákladmi, kým nebol 60% paušálny odpis a nebol problém to daňovo zoptimalizovať, aby som platil symbolickú daň. Stačí pozrieť s.r.o-čky na FINSTATE, stotisícové tržby a zisky tisícové. Kto by takú robotu robil za pár tisíc eur, keď jeho zamestnanci zarábajú desaťtisíc eur."
Ak by si tí živnostníci nasporili na dôchodok, nemám s tým problém, nech neplatia odvody. Ale robím celý život so živnostníkmi. Väčšinou majú len dlhy a nie úspory a spoliehajú sa na štát, že im nejaký minimálny dôchodok dá, veď ich nenechá hladom umrieť. A štát im tie dôchodky a zdravotnú starostlivosť dá z odvodov zamestnancov.
A teraz mi môžete vynadať, ako Matovičovi. :)

p.s: Vyzerá to tak, že kapitálové a ostatné dane sa meniť zatiaľ nebudú, ak nepríde ďalšia tlačovka. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

jogo napísal: Ut 23 11, 2021 8:24 am Sám som živnostník od roku 1991 a dane som neplatil skoro nikdy, odvody som tiež niekoľko rokov neplatil a preto som na burze, aby som si zabezpečil normálny dôchodok z úspor.
Tak to zarabas nejake uplne smiesne ciastky rocne, ak si ani neplatil dane a odvody? Alebo si nevystavoval faktury a robil na cierno? Potom uz len ostava moznost, ze si siel cez "realne" naklady a fakturoval si si na sposob Matovica 200 tisic km vo fabii rocne ako cestovne naklady. Inac si to vysvetlit neviem.

Ja som zivnostnik, nikdy som nerobil bez faktury a ak by tato "reforma" presla, tak zivnost pre mna nedava uz viac zmysel. Mozem si rovno zalozit s.r.o., budem platit menej.
Sice som v IT, ale aj ja mam mesacne naklady, platim si rozny softver a sluzby na mesacnej baze (stovky €). Uplne nulove naklady ma malokto. Takze aj v mojom IT pripade ta dan 29 % z obratu je proste vyrane vyssia ako jednoosobova s.ro.o + realne naklady. Tych 29 % z obratu bude realne asi tak 35% dan/odvody ak by sme vychadzali z realneho zisku. A to v pripade, ze mate realne naklady na urovni smiesnych 15%.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa rmaly »

Ano, ja sa pridavam... Vacsinu zivnostnikov co poznam su naozaj "chudaci", co sa snazia len prezit v zmysle robit co vedia a vyrazit z toho co najviac pre rodinu. Ale nejaki milionari to nie su.
Chapem, ze je mozno zopar ajtakov ktori sa len rozhodli vybabrat so systemom, ale ak si fakturuju a robia prakticky zavislu pracu, tak porusuju uz dnes platne zakony.
Tiez si myslim, ze klasicky zivnostnik / samozivitel je "pateri (chrbticou?)" ekonomiky a stat by mal byt rad za co najvacsie mnozstvo takychto podnikatelov.
Predpokladam, ze ked uz niekto ma serioznu multimilonovu firmu, tak (okrem Matovica) asi nema zivnost a skor to prehodi na sro alebo a.s., takze naozaj mi to pride ako holenie "chudakov"... Ak su vynimky porusujuce zakony, tak na tych nech poluje financna sprava...
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

george1 napísal: Ut 23 11, 2021 12:28 am
Volovín navrhol viac,napríklad aj zahrnúť tringelty do účtov. Čo je ale vážnejšie, Matovičove návrhy smerujú k populistickému majetkovému rovnostárstvu, Matovič evidentne nerozumie trhovému hospodárstvu a inklinuje k zdaňovaniu a centralizácii.
Celkovo to čo nám predviedol Matovič za tieto 4 dni znamená zhrnuté:
- vybrané skupiny voličov dostanú dávky
- drobní podnikatelia a živnostníci budú platiť viac
- banky a kapitál zdaniť viac
- centralizácia výberu peniazov smerom k vláde od regiónov a miest
- postupný tlak na vytvorenie jednej štátnej poisťovne, jedného výberu a daľšia centralizácia moci
Matovič jednoducho povedané, chce nasmerovať Slovensko k väčšej centralizácii namiesto tržného prostredia, súčasne s vyšším zdaňovaním aktivity a samostatnosti. Ekonomicky je to nezmysel + Matovič by si mal prečítať knihu: - Ako chutí moc.

suhlasim so vsetkym co pises, akurat tringelt v ucte je bezne v zahranici, je tam priamo polozka TIP, bud to je fixne %, alebo povies sam sumu/percento, neviem ako to je zdanovane, ale v europe to je pomerne bezna vec.

A k tomu hore parafrazujem pelisky "Rozmohl se nam tu takovy nešvár" - vratil sa nam komunizmus :D

K poslednym komentarom: vela ludi preslo so SZCO na jednosobovu SRO uz davno, SZCO sa velmi neoplati hlavne kvoli ruceniu majetkom.. Taka kadernicka, maser a pod. asi nevie sposobit likvidacnu skodu, elektrikar, stavbar a pod. hej, preto bud SZCO v rodine nic nevlastni a vsetko je pisane na partnera, alebo ide do SRO preventivne. 1-2 roky danovych prazdnin ako SZCO a hybaj do SRO, teraz to bude masivne hybaj do SRO, clovek radsej zaplati uctovnicku a archivuje zaznamy a desatrocie nez sa nechat dojebavat.
Naposledy upravil/-a DanteUnchained v Ut 23 11, 2021 9:50 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

1/ja co mam skusenost tak szco skoro vzdy sa snazia ist mimo fakturu
2/ten navrh s pravdepodobnostou bliziaciou sa istote v tejto forme neprejde
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Lex »

Ja to chapem tak, že všetky výnimky sa rušia, nič nebude, len jedna daň.

Vidím, že systém je dnes katastrofálne nastavený. Na jednej strane je tu skupina živnostníkov, čo nič neodvádzajú, aj keď robia, na druhej srane je to časovaná bomba, lebo len málo z nich má "odvody" vo vlastných etf, čiže keď pôjdu do dôchodku budú plakať, že dostanú minimálny dôchodok (ak ešte bude v tom čase vôbec).

A nadôvažok szčo jednotne tvrdia, že bez prakticky nulových daní/odvodov sa to robiť nedá/neoplatí. Tak to je pre mňa nonsens úprimne. Keďže ak ako zamestnanec odvediem dokopy cez 50% zo superhrubej (teda ekvivalent tržby) tak je tu naozaj systém, ktorý držia zamestnanci ale za situácie, že trh je už tak pokrivený, že je prakticky nemožné to zvrátiť, keďže by to zruinovalo 80% živnostníkov/szčo.
Potom ale platí, to čo pri každej deformite systému, čím skôr sa to opraví, tým to bude menej bolieť a bude to lacnejšie.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: Ut 23 11, 2021 9:57 am 1/ja co mam skusenost tak szco skoro vzdy sa snazia ist mimo fakturu
2/ten navrh s pravdepodobnostou bliziaciou sa istote v tejto forme neprejde
co z toho vyplyva?
1, Dodrbat tych co platia
2, Motivovat viacerych neplatit
3, zrusit zivnost a ist do SR + bod 2.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Trumpeta1978 napísal: Ut 23 11, 2021 9:57 am 1/ja co mam skusenost tak szco skoro vzdy sa snazia ist mimo fakturu
2/ten navrh s pravdepodobnostou bliziaciou sa istote v tejto forme neprejde
Aj mna ako zivnostnika stvu ludia, co podnikaju a nevystavuju takmer nikdy ziadne faktury. To su ozaj cierni pasazieri na nas vsetkych. Tam by sa mali zamerat zmeny, lebo teraz je to akosi bezzube. Najväcsi problem je podla mna v stavebnictve. Je absolutne raritne, ak sa tam dockate nejakej faktury od roznych majstrov.

Pride mi ale scestne riesenie, ze ideme zvysit dane tym, co uz teraz poslusne platia. Ako sa zvysene dane dotknu tych ludi, co nevystavuju ziadne faktury? Nijako.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

Nezaplatim napísal: Ut 23 11, 2021 9:34 am Tak to zarabas nejake uplne smiesne ciastky rocne, ak si ani neplatil dane a odvody? Alebo si nevystavoval faktury a robil na cierno? Potom uz len ostava moznost, ze si siel cez "realne" naklady a fakturoval si si na sposob Matovica 200 tisic km vo fabii rocne ako cestovne naklady. Inac si to vysvetlit neviem.
Do nákladov vieš dať, keď robíš v zahraničí, stravne a vreckové, čo v 2007 roku v Čechách robilo 800czk denne vrátane sobôt a nedieľ, aj keď som nerobil, lebo je to brané ako pracovná cesta.
Ano, daval som do nákladov cestu autom , čiže priemerna spotrebaxkm + za každý kilometer tam bola nejaká suma za opotrebovanie auta, ale už nepamätám presne koľko. Plus ubytovanie, plus odvody, plus nezdaniteľné minimum, plus presunutá platba faktúry za november na január ďalšieho roku a daň pri príjme 600 000CZK vyšla minimálna.
Ano IT-čkári nemáte až takú možnosť optimalizovať daň ako stavbári na turnusoch, ale zase zarábate násobne viac ako stavbári a nemusíte chodiť na turnusy a bývať stále na ubytovniach.

p.s: Zase píšem zážitky zo svojho života a zas to niekto proti mne zneužije. Jednoducho pozri si sro-čky s príjmami cez 100 000€ že dokážu vykázať zisk 2000-3000 Euro, tak živnostník nedokáže zoptimalizovať 20 000- 30 000€, čo zarobí, ak robí v zahraničí?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

jogo napísal: Ut 23 11, 2021 10:42 am p.s: Zase píšem zážitky zo svojho života a zas to niekto proti mne zneužije. Jednoducho pozri si sro-čky s príjmami cez 100 000€ že dokážu vykázať zisk 2000-3000 Euro, tak živnostník nedokáže zoptimalizovať 20 000- 30 000€, čo zarobí, ak robí v zahraničí?
Tak ale v tom pripade su pre stat vyhodnejsi "pausalisti", ktori realne odvadzaju cca. 20-25% statu zo svojho obratu ako ludia, co uctovali "realne" naklady a odviedli statu... takmer nic. Alebo nie? A Matovic sustredil svoj utok prave na pausalistov, obzvlast spomenul ludi tukajucich do klavesnice.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Lex napísal: Ut 23 11, 2021 10:03 am Ja to chapem tak, že všetky výnimky sa rušia, nič nebude, len jedna daň.

Vidím, že systém je dnes katastrofálne nastavený. Na jednej strane je tu skupina živnostníkov, čo nič neodvádzajú, aj keď robia, na druhej srane je to časovaná bomba, lebo len málo z nich má "odvody" vo vlastných etf, čiže keď pôjdu do dôchodku budú plakať, že dostanú minimálny dôchodok (ak ešte bude v tom čase vôbec).

A nadôvažok szčo jednotne tvrdia, že bez prakticky nulových daní/odvodov sa to robiť nedá/neoplatí. Tak to je pre mňa nonsens úprimne. Keďže ak ako zamestnanec odvediem dokopy cez 50% zo superhrubej (teda ekvivalent tržby) tak je tu naozaj systém, ktorý držia zamestnanci ale za situácie, že trh je už tak pokrivený, že je prakticky nemožné to zvrátiť, keďže by to zruinovalo 80% živnostníkov/szčo.
Potom ale platí, to čo pri každej deformite systému, čím skôr sa to opraví, tým to bude menej bolieť a bude to lacnejšie.
pises ze je tu skupina zivnostnikov, ktory neodvadzaju nic , to mi vysvetli , pretoze zivnostnik plati zdravotne a socialne odvody, dan z prijmu fyzickych osob teda ak nie je v strate. Ale minimalnym odvodom sa nevyhne. Neplati na neho zakonnik prace , co pre zamestnancov je riadny benefit. Ja hovorim, kazdemu zamestnancovi nech si skusi prejst na druhu stranu a pochopi. Inak postavenie zivnostnika v spolocnosti sa kriminalizuje co vobec nie je dobre.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

Nezaplatim napísal: Ut 23 11, 2021 11:12 am Tak ale v tom pripade su pre stat vyhodnejsi "pausalisti", ktori realne odvadzaju cca. 20-25% statu zo svojho obratu ako ludia, co uctovali "realne" naklady a odviedli statu... takmer nic. Alebo nie? A Matovic sustredil svoj utok prave na pausalistov, obzvlast spomenul ludi tukajucich do klavesnice.
Paušalista do príjmu tuším 14 000€ neplatí žiadnu daň a minimálne odvody. Spočítaj si, koľko platí odvody zamestnanec a jeho zamestnávateľ, ak zarobí ročne 14 000€ tj. 1100€ mesačne.
Pre štát sú potrební zamestnanci a keby sme všetci robili na živnosť, tak tento štát by veľmi rýchlo skrachoval. Ja s tou reformou nemám problémy a v rokoch, keď som nemusel platiť ako živnostník odvody, lebo som bol rok predtým zamestnaný, platil som ich dobrovolne. Beriem to ako vďačnosť za to, že terajší dôchodcovia mi až do 23 rokov platili školu, od 18 rokov polosirotský dôchodok atď
Ale asi 2 roky som ich neplatil aj keď som mohol, to keď som objavil burzu a myslel si, že do roka budem robiť trading for living a nechutne zbohatnem a potom budem pomáhať všetkým. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 23 11, 2021 12:21 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Kratka otazka - ako realne je zalozenie zivnosti v CR, pricom trvaly pobyt mam na Slovensku? Viackrat som to videl ludi spominat. Povedzme, ze pracujem v IT, nemam realnu prevadzku. Dalo by sa v takom pripade platit dane z ceskej zivnosti v CR?
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Substance242 »

Matovič si od daňovo-odvodovej reformy sľubuje spravodlivejší štát
Braňo Závodský Naživo, 39 minút, https://youtu.be/OcHbXCspNhI
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nishin »

Skutočným problémom je, že slovenské pracovné právo nereflektuje zmeny ktoré sa dejú posledných 10 rokov. Vznikli desiatky nových "povolaní" na ktoré sa v tomto systéme nemyslí. Digitálni nomádi, ktorí už dnes tvoria väčšinu v reklamnom a IT sektore, influenceri, programátori, dizajnéri, médiá, online služby, etsy atď. Títo ľudia majú často aj viacero súbežných "klientov" ale nie sú to podnikatelia. Zamestnať sa nemôžu, lebo robia pre viacerých zamestnávateľov, sro-čky sú administratívne komplikované pre nich. Nemajú teda inú voľbu ako živnosť. Tá má v súčasnosti množstvo nevýhod a žiadne sociálne benefity, nehovoriac o obmedzeniach pri hypotékach. Celé je to vykúpené ale nízkymi daňami.
V prvom rade treba adaptovať pracovné právo na 21.storočie a nie hádzať polená ľudom pod nohy a nepriamo ich nútiť do živností a potom ich za to trestať.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

Sice mi nikto neodpisal, ale co som si tak zatial pozrel, tak nie je ziaden problem zalozit si zivnost v Cesku. Aj ked mam trvaly pobyt na SR. Ano, ostavam danovy rezident SR, cize podam si aj tu danove priznanie. Akurat by som doplatil rozdiel v pripade nizsej sadzby dane z prijmu v CR oproti nasej, ak by to tu zdvihli na 19 %. Avsak to je uz len uplne minimalny rozdiel. V Cesku by som si mohol uplatnit v plnom rozsahu ich pausal.

Cize elegantna a jednoducha moznost ako sa tomu vyhnut aj ked Matovic bude akokolvek besniet. Samozrejme, pozeral som to pre moj pripad (IT bez nejakej kancelarie atd.).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cely problem je tom : štát sám o sebe je velmi neefektivna institucia, premorená nielen politickou korupciou, preto aby aspon vyvolal zdanie pred volicmi ze ako tak funguje, je nuteny vyberat velmi vysoke dane z prijmov a spotreby, co samozrejme utlmuje celkovu ekonomicku aktivitu a nuti subjekty tieto pravidla obchadzat. Pred trhovymi mechanizmami sa nedaju donekonecna zatvarat oci a potlacat ich..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

george1 napísal: Ut 23 11, 2021 3:53 pm
Živnostníkovi nikto nedá ani euro za neodpracovaný deň - dovolenku.
Ak niekto volá po rovnakom zdaňovaní zamestnancov a živnostníkov, ok.. ale!!! potom nech obe skupiny majú aj rovnaké ostatné podmienky. To jest, nech štát ručí za prácu živnostníka, nech štát prepláca živnostníkovi náklady na prácu, náklady na výrobu, nech štát zháňa prácu, platí inzerciu, nech štát platí elektrinu v živnostníkovej prevádzke,náklady na reklamu a celý proces zháňania práce, nech štát prepláca živnostníkovi 20 dní dovolenky...atď
Ak štát bude všetko toto platiť živnostníkovi, potom szčo a živnostník môžu byť zdaňovaní rovnako!

Štát toto všetko, čo si napísal, neprepláca ani zamestnancovi. Prepláca mu to jeho zamestnávateľ. Živnostník je sám sebe zamestnávateľom, tak všetky tieto náklady si musí zakalkulovať do ceny svojej práce, tak ako si ich zakalkuluje zamestnávateľ pre svojho zamestnanca.
Ja napríklad, keď idem pracovať ako živnostnícky zamestnanec, pýtam 1,5 násobok hrubej mzdy zamestnanca na tej istej pozícii ako ja. Pýtam len to, čo za neho zamestnávateľ zaplatí tj. 35% odvody, 25 dni dovolenky tj 2 dni mesačne, čo robí ďalších 10% a 7 dni paragrafov, 7 dní platených sviatkov, čo robí ďalších 5%.
Ak som mimo bydliska, pýtam diety. Aj to je málo, ale moji kolegovia nepýtajú nič, tak mam najvyšší plat vo firme.
A ešte do zmluvy si dam pripísať klauzulu, že za neumyselnú chybu ručím len do výšky troch faktúr.

George, ty si asi podnikal nie ako živnostnícky zamestnanec, tam je to iné. Aj to som robil, ale nebavilo ma stále sa s tými zákazníkmi naťahovať. Mal som komunistické cenníky, prácu som nacenil presne podľa cenníkov, platy už boli od komunizmu dvojnásobné a zákaznici chceli odo mňa ešte aj z tých polovičných komunistických cien zľavy. Tak som sa radšej zamestnal alebo robil zamestnaneckého živnostníka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo co to je zamestnanecky zivnostnik ? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa lepka »

Aj zivnostnik ma narok na davky v nezamestnanosti a PNku, ked si plati do socialky dobrovolny odvod. + to co zivnostnik plati menej na daniach a odvodoch je urcite viac ako nejakych 20 dni dovolenky zamestnanca.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Lex »

Nechcem tu kriminalizovat zivnostnikov, ja uplne rozumiem tomu ze je tu celospolocensky nastavene ocakavanie istej ceny prace zivnostnikov vyplyvajucej aj z nizsich odvodov.

Zakladnou chybne vnimanou premisou je ale podla mna to, ze rozdiel je zrkadlom toho, ze zivnostnik nema vyhody ako zamestnanec. To ale nie je otazka zdanovania. Zamestnanec ma vyhody ktore plati zamestnavatel, ktory ich ma ale premietnute do ceny produktu/sluzby, ktory pre neho ten zamestnanec ktoremu plati dovolenku a stolicku a toaletak vyrobi. V konecnom dosledku to vsetko zaplati zakaznik. Je len chybou v nasom zmyslani, ze tento rozdiel chceme “refakturovat” statu a cakame ze ked nemam nad sebou “sponzora” zamestnavatela, ktory sa o mna stara ma sa o mna predsa postarat stat. Tak to sle podla mna byt nema, zivnostnik aj zamestnavatel maju svoje naklady pretavit do ceny svojej prace/sluzby/produktu, nie natahovat ruku k statu.

Takouto logikou by zamestnavatelia mali pytat od statu nizsie dane lebo ved musia svojim ludom aj dovolenku, aj paragraf aj notebook aj toaletak. Lenze zistili ze to tak skratka nefunguje a tak dvihnu ceny toho co robia ak im rastu naklady. A po spravnosti by to iste mal robit zivnostnik.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 23 11, 2021 7:00 pm Jogo co to je zamestnanecky zivnostnik ? :)
Zamestnanecký živnostník je to isté, ako živnostnícky zamestnanec. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Martin7 »

Substance242 napísal: Ut 23 11, 2021 1:44 pm Matovič si od daňovo-odvodovej reformy sľubuje spravodlivejší štát
Braňo Závodský Naživo, 39 minút, https://youtu.be/OcHbXCspNhI
Ja len doplním k tomu čo dal Substance aj titulok:
https://e.dennikn.sk/2622054/matovic-ch ... e/?ref=inc

Je veľmi vtipné, ako človek, ktorý celý svoj majetok prepísal na manželku pred vstupom do politiky chce sledovať majetky bohatých ľudí. Mimochodom ak si spomínate na nahrávku jeho rozhovoru s Procházkom ktorý si nahral ako mu ponúkal to s daňami urobiť pol na pol :lol: . Komediant jeden.

V tejto diskusii ma zaujala jedna vec, pri ktorej som čakal, že mu ľudia odtiaľto na to neskočia. Ale skočili mu nato. Myslím tým ako Matovič vniesol napätie medzi živnostníkov a zamestnancov, týmto sa presne snaží zakryť svoju absolútnu neschopnosť urobiť skutočnú reformu. Ľudia teraz všade riešia napätie medzi týmito skupinami a v tieni toho sa stráca, že reforma nič potrebné nevyrieši.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Ut 23 11, 2021 7:54 pm Zamestnanecký živnostník je to isté, ako živnostnícky zamestnanec. :D
V USA to nie je take jednoduche. Tam plati, ze zakaznik moze vplyvat iba na vysledok prace, ale nie jej obsah a ako sa dielo vykona. K tomu plati aj to, ze zivnostnik pouziva vlastne nastroje a stroje, sam rozhoduje o pracovnom case, atd. Zivnostnik nie je zamestnancom a zamestnanec nie je zivnostnikom.

Pokial id o odvody, tak plati odvody za seba ako zamestnanca a taktiez odvody za seba ako podnikatela. Spolu je to tusim 15%. Dane zavisia (zjdnodusene) od vysky trzby minus vydavkov.

Podla danoveho uradu (IRS):
The general rule is that an individual is an independent contractor if the payer has the right to control or direct only the result of the work and not what will be done and how it will be done
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jason
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 30 04, 2019 2:06 pm

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jason »

Martin7 napísal: St 24 11, 2021 12:44 am V tejto diskusii ma zaujala jedna vec, pri ktorej som čakal, že mu ľudia odtiaľto na to neskočia. Ale skočili mu nato. Myslím tým ako Matovič vniesol napätie medzi živnostníkov a zamestnancov, týmto sa presne snaží zakryť svoju absolútnu neschopnosť urobiť skutočnú reformu. Ľudia teraz všade riešia napätie medzi týmito skupinami a v tieni toho sa stráca, že reforma nič potrebné nevyrieši.
Áno, cieľ jeho manipulatívnej prezentácie poukázaním len na výhodu SZČO v odvodoch a daniach bolo nájsť a ukázať ľuďom "vinníka". Niekoho, kto sa má akože lepšie na úkor nich. Pritom tým úplne zaslepil ľudí a zamestnanci zabudli, že vlastne možno práve ONI platia zbytočne vysoké odvody.
Pritom okato zamlčal to "B", a to kopec nevýhod a rizík, ktoré na seba berie SZČO.
Len malý príklad: Poznám ľudí, ktorí tesne pred pandémiou prešli na SZČO (o pandémii ešte nikto ani netušil) a v tom čase im ztuhla krv v žilách, čo s nimi bude, či im neodmietnu zákazky. Takže toto je realita živnostníkov. Tam vám zamestnávateľ nedá 3-mesačnú výpovednú ani odstupné, alebo prečká krízu s tým, že zamestnancov podrží.
Tiež sa divím, koľko ľudí má na to skreslený názor a sadlo na lep.

Veľmi dobrý pohľad a vysvetlenie nepochopenia zmyslu živnosti ponúka inštitút INESS vo videu.
https://youtu.be/ZT0d_T4pQjI
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jason napísal: St 24 11, 2021 11:23 pm Veľmi dobrý pohľad a vysvetlenie nepochopenia zmyslu živnosti ponúka inštitút INESS vo videu.
https://youtu.be/ZT0d_T4pQjI
Dík. Sú tam čísla. To je podstatné.

Živnostník s paušálnymi nákladmi pri tržbách 30 000 za rok v súčasnosti zaplatí daň + odvod: cca 3800 €
( už teraz oveľa viac v porovnaní so susedmi Maďarmi a ČR..tí zaplatia cca 2600 a 1700 )

Ak by prešla Matovičova zmena, zaplatil by daňoodvod 8700 € !

Čiže ide o likvidačnú zmenu. Jediná výhoda je pre nízkopríjmových živnostníkov, lebo by zanikol minimálny odvod. Tak ako som si ja všimol, že pri príjme 1000 mesačne by bol daňoodvod 290 (teraz je minimálny odvod 250? )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

Tým, ktorí tu zase píšete komentáre typu, ako sme my Matovičovi naleteli, ale vás neoklame, hovorím: Už dlhé roky viem, že som ako živnostník daňovo aj odvodovo zvýhodňovaný a preto tak pracujem väčšinu času od 1991 roku. Robím to tak s vedomím, že si na dôchodok musím ušetriť sám a zdravotné odvody platím minimálne, lebo toľko si asi zaslúži úroveň nášho zdravotníctva a nenormálne sa v tom zdravotníctve plytvá.
Tak mi tu nepíšte komentáre typu, že som niekomu sadol na lep.
Sociálna poisťovňa je v miliardových deficitoch, a keďže tam ide o jednoduchý transfer peňazí medzi pracujúcimi a dôchodcami, nie je moc kde ušetriť, jedine znížiť dôchodky a zvýšiť vek odchodu do dôchodku. V zdravotníctve by sa dalo ušetriť, ale kto v tom marasme urobí poriadok, keď každá reforma narazí na odpor ľudí?
Naši rodičia si zaslúžia dôchodky, čo ich necháme odpadkove koše vyberať, keď všetci prestaneme platiť dane a odvody? Oni si nešetrili v 2 pilieri, resp. na burze, lebo do roku 2000 reálne taká možnosť nebola. A navyše im úspory, ktoré mali, zožrala inflácia, ktorá bolo po revolúcia dvojciferná. Oni verili štátu, že za ich celoživotnú poctivú prácu dostanú dôchodok, podobne ako ich rodičia. A zatiaľ ho dostavajú, aj keď sčasti za dlh štátu.
Tak si odpustite tie komentáre typu: Vy ste naivky, ktoré každý dobehne, a len my máme kritické myslenie.
A bavíme sa tu o živnostníkoch, ktorí si takým spôsobom optimalizujú daň a odvody zo "zamestnania".
Živnostník, ktorý zamestnáva ľudí, ma vysoké tržby a robí prácu, kde môže spôsobiť veľkú škodu, za ktorú ručí celým majetkom, by si už dávno mal založiť sro, kde ručí len do výšky svojho vkladu do sro a odvody platí len z vyplatenej mzdy, ak chce peniaze šetriť na ďalšie investície. Takých sa táto reforma netýka, resp. sa im znižuje daň z príjmu právnických osôb z 21% na 19%...

p.s: Prestaňme sa na všetko pozerať len svojimi očami, pozrime sa na to aj očami tých zamestnancov a zamestnávateľov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

Ešte jednu vec dodám, aby ma niekto neobvinil, že prečo sa teda nezamestnám a neplatím tie odvody ako zamestnanec.
Parkrat som bol zamestnaný v posledných rokoch(pracoval som v Čechách a Nemecku na turnusoch) a na výplatnej páske som mal zase iba slovenskú minimálnu mzdu a zbytok mi zamestnávateľ dal do kolónky stravné a vreckové. Takže štátu zas neišli vyššie odvody ako platím teraz ako živnostník. :?
A to ešte som mal relatívne seriózneho zamestnávateľa. V iných firmách v našom okrese nedajú údajne ani minimálnu mzdu na pásku, ale len čiastočný úväzok, čiže neplatia ani minimálne odvody a zbytok ide bokom cash.
Takže asi tak to chodí, že skoro každý, kto môže, ten štát ukracuje na daniach a odvodoch...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: Ut 23 11, 2021 7:54 pm Zamestnanecký živnostník je to isté, ako živnostnícky zamestnanec. :D
Jogo, ja len ak praca zivnostnika naplna parametre zavislej cinnosti https://www.employment.gov.sk/sk/praca- ... praca.html , tak ma zivnostnik, ale aj jeho odberatel danovy problem. Zivnostnik nema pravo fakturovat a kvazi faktury zivnostnika danaci vyhodia z nakladov u jeho odberatela odberatela.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Št 25 11, 2021 8:33 am Jogo, ja len ak praca zivnostnika naplna parametre zavislej cinnosti https://www.employment.gov.sk/sk/praca- ... praca.html , tak ma zivnostnik, ale aj jeho odberatel danovy problem. Zivnostnik nema pravo fakturovat a kvazi faktury zivnostnika danaci vyhodia z nakladov u jeho odberatela odberatela.
Ano, teoreticky to tak je, ale prakticky to tak nefunguje, resp. som o tom nepočul.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

osamely chodec napísal: Št 25 11, 2021 8:33 am Jogo, ja len ak praca zivnostnika naplna parametre zavislej cinnosti https://www.employment.gov.sk/sk/praca- ... praca.html , tak ma zivnostnik, ale aj jeho odberatel danovy problem. Zivnostnik nema pravo fakturovat a kvazi faktury zivnostnika danaci vyhodia z nakladov u jeho odberatela odberatela.
Toto je velmi podstatne. Je to u nas zakazane a napriek tomu sa to pouziva ako hlavny argument, preco zivnostnikov je nutne poriadne zdanit. Lebo vraj su to v skutocnosti zamestnanci a nie podnikatelia.
Ja uznavam, ze takychto ludi je vela. Ale to nie je problem zivnosti, ale zakonov a ich vymozitelnosti. Na to by sa mal Matovic a spol zamerat, ked uz tak.

Ako to teda spravit? Nie je nutne vymyslat koleso. Tento problem vyriesili uz davno v zahranici. Zakony na to najdete napriklad v Nemecku, USA alebo dokonca aj Madarsku. Ak takmer vsetky tvoje trzby plynu od jedneho subjektu, tak je to tvoj de facto zamestnavatel. Je to definovane napriklad tak, ze 80 % tvojich prijmov je od jedneho jedineho subjektu. Velmi lahke na odhalenie a nasledne sa taketo pripady dodatocne dodania 40% a viac sadzbou. Tak to je tusim v Madarsku.

Ostali by nam tu len zivnostnici, ktori skutocne podnikaju.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Keby
1/politici /a nielen oni/ nedojili statny rozpocet cez svoje nastrcene firmy,
2/ statny aparat by nebol taky zufalo neefektivny a účelovo nafuknuty

tak by sme vsetci mohli mat aj nizsie dane

Ixkrat nezavisli novinari upozornovali ze pod pláštikom "boja proti covidu" boli financovane velke projekty ktorych vacsina je podozriva a je problem napr dohladat konecnych prijimatelov vyhod.
Ale nikoho to netankuje. Obcanom sa namiesto toho predhodi ako kost psovi nejaky minoritny zastupny problem a pre politikov vybavene.
Nezaplatim
Príspevky: 23
Dátum registrácie: St 27 10, 2021 1:17 pm
Been thanked: 3 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa Nezaplatim »

pokus napísal: Št 25 11, 2021 9:54 am Alebo by trzby od "zamestnavatela" pritiekli okrem neho samotneho este aj cez tri schrankove firmy a sme tam kde sme boli.
To nie je vobec take jednoduche ako sa zda. Tie schrankove firmy by museli mat svoje vlastne uctovnictvo, prijmy atd. Odkial by mali taketo schrankove firmy prijmy? Od tej skutocnej firmy? Fakturovali by fiktivne vykony? To si strazia danovaci aj teraz.
Okrem toho by si tym narobil podnik zvysene naklady, vystavil by sa riziku postihov, musel by spravovat tie fiktivne firmy atd. - to by pre svojich zamestnancov riskovalo malo podnikov. Naco.

Ano, nejake percento by preklzlo, ale bolo by ich malo. Ziadne opatrenie nie je 100%. Ale funguje to velmi spolahlivo aj v okolitych statoch, fungovalo by to aj tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa jogo »

pokus napísal: Št 25 11, 2021 9:54 am Alebo by trzby od "zamestnavatela" pritiekli okrem neho samotneho este aj cez tri schrankove firmy a sme tam kde sme boli.
Presne tak. Jeden mesiac by som fakturoval ja kolegovi a druhý mesiac kolega mne. V práci mam 30 kolegov so živnosťou, bolo by z čoho vyberať. A mam plnú dedinu živnostníkov, to by nikto neukontroloval. :)
Pokus, pozerám, že koľko máme spoločných názorov na svet, len v tých liberálno-konzervatívnych oblastiach sme na opačnej strane barikády. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa dusantt »

Rozdeluj a panuj funguje perfektne :D
Ci je to korona, vakcina, blackouty a lockdowny, alebo dane, vzdy to funguje :D
jogo,
"p.s: Prestaňme sa na všetko pozerať len svojimi očami, pozrime sa na to aj očami tých zamestnancov a zamestnávateľov."
Toto by malo byt vytesane do kamena, a nie len v biznise, ale aj korone, vakcinach, a aj takom banalnom, ako kazdodenny zivot a zakladna slusnost. Urcita cast ludi nadava na niekoho, pricom nevie, co ten niekto zazil v dany den, moment, a preco konal ako konal. Extremne egosticka spolocnost, aspon urcita cast, kedze nie vsetci. Dnes nepoznam vela ludi, ktori su schopni vzit sa do koze druheho a pohladat kompromis, dnes je to len JA JA JA...
Inflacia je predsa nula.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa dusantt »

Trumpeta1978 napísal: Št 25 11, 2021 10:06 am Keby
1/politici /a nielen oni/ nedojili statny rozpocet cez svoje nastrcene firmy,
2/ statny aparat by nebol taky zufalo neefektivny a účelovo nafuknuty

tak by sme vsetci mohli mat aj nizsie dane

Ixkrat nezavisli novinari upozornovali ze pod pláštikom "boja proti covidu" boli financovane velke projekty ktorych vacsina je podozriva a je problem napr dohladat konecnych prijimatelov vyhod.
Ale nikoho to netankuje. Obcanom sa namiesto toho predhodi ako kost psovi nejaky minoritny zastupny problem a pre politikov vybavene.
A kde su tie massmedia, ktore strasia koronou a ktora ja kritizujem, ze strasia neprimerane? Tie preco nehladaju "pravdu" kam idu financie pod ruskou korony ? Takze pri korone su tie hlavnoprudove OK, ale pri tomto uz robia klapky na oci? Alebo ako to vlastne je? (a to nie je len korona doba, ale daleko pred koronou). Zeby naozaj tie media nekydaju hnoj na svojho mecenasa? Ale, pockat, to je legalne a transparentne medium? Nieco mi tu nesedi.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danova reforma 2022/23

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: Št 25 11, 2021 10:22 am Presne tak. Jeden mesiac by som fakturoval ja kolegovi a druhý mesiac kolega mne. V práci mam 30 kolegov so živnosťou, bolo by z čoho vyberať. A mam plnú dedinu živnostníkov, to by nikto neukontroloval. :)
Jogo, ved ty si prave vymyslel perpetum mobile na peniaze. Takze jeden mesiac fakturujes kolegovi a druhy on tebe. A kto Vam zaplati?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"