Ako sa počíta 1 rok vlastníctva cenného papiera?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 206
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am
Has thanked: 1 time

Ako sa počíta 1 rok vlastníctva cenného papiera?

Príspevok od používateľa jan7925 »

Zdravim , mozte mi poradit ci budem platit dan z tohto obchodu?
Kupil som akcie dec12 2020 , predal som akcii dec12 2021
Bude to bez dane alebo som mal predat az dec13 2021

Dakujem
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa dany »

jan7925 napísal: St 29 12, 2021 8:56 pm Zdravim , mozte mi poradit ci budem platit dan z tohto obchodu?
Kupil som akcie dec12 2020 , predal som akcii dec12 2021
Bude to bez dane alebo som mal predat az dec13 2021

Dakujem
Príjmy oslobodené od dane z príjmu podľa § 9 ods. 1 písm k) zákona o dani z príjmu, citácia

"k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia, ak doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,"

Výklad § 9 ods. 1 písm. k) finančnou správou

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok.

Prikladám link
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov

Z uvedeného vyplýva, že to musí presiahnuť 1 rok.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa pedrito »

Tiez som sa kedysi zamyslal, co presne sa poklada za nadobudnutie: teda ci den ked bol pokyn na nakup zrealizovany, alebo vysporiadany (co moze byt aj o tri pracovne dni neskor). Vo vypisoch IBKR su viditelne oba datumy. Kedze som chcel eliminovat pochybnost, bral som do uvahy az termin vysporiadania obchodu, a od toho ratal rok aj jeden den.
Netvrdim ze to je urcite takto, ale pri absencii presnejsej informacie som sa radsej zariadil takto.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

pedrito napísal: St 29 12, 2021 9:59 pm Tiez som sa kedysi zamyslal, co presne sa poklada za nadobudnutie: teda ci den ked bol pokyn na nakup zrealizovany, alebo vysporiadany (co moze byt aj o tri pracovne dni neskor). Vo vypisoch IBKR su viditelne oba datumy. Kedze som chcel eliminovat pochybnost, bral som do uvahy az termin vysporiadania obchodu, a od toho ratal rok aj jeden den.
Netvrdim ze to je urcite takto, ale pri absencii presnejsej informacie som sa radsej zariadil takto.
Broker ma T+2 na dodanie akcie, ak mas ty na transakcii FILLED. Tak si proste filled. Aj report z IBKR ti ukaze len 1 datum - den kedy si robil order a bol filled (neviem to pozriet lebo to tam neviem najst)

inak...

Co za logika predat to presne v ten isty den, ked si niesom isty a nemam to nastudovane, to je na Darwinovu cenu toto.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 206
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am
Has thanked: 1 time

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa jan7925 »

DanteUnchained napísal: Št 30 12, 2021 12:03 am Broker ma T+2 na dodanie akcie, ak mas ty na transakcii FILLED. Tak si proste filled. Aj report z IBKR ti ukaze len 1 datum - den kedy si robil order a bol filled (neviem to pozriet lebo to tam neviem najst)

inak...

Co za logika predat to presne v ten isty den, ked si niesom isty a nemam to nastudovane, to je na Darwinovu cenu toto.
Pocuvaj ty darwinova cena , ty chapes ze ide o princip o teoreticku situaciu kde chcem zistit ako sa to presne pocita???
Tak sa radsej nevyjardruj a neurazaj ked tomu nerozumies.Nemoze byt jedno forum kde kde sa ludia neurazaju a su slusny k sebe ?
Naposledy upravil/-a jan7925 v Št 30 12, 2021 7:54 am, upravené celkom 2 krát.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 206
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am
Has thanked: 1 time

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa jan7925 »

-
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Ako sa pocita rok vlastnicstva?

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

jan7925 napísal: Št 30 12, 2021 7:47 am Pocuvaj ty darwinova cena , ty chapes ze ide o princip o teoreticku situaciu kde chcem zistit ako sa to presne pocita???
Tak sa radsej nevyjardruj a neurazaj ked tomu nerozumies.Nemoze byt jedno forum kde kde sa ludia neurazaju a su slusny k sebe ?
Buducu teoreticku situaciu opisujes v minulom case a na ustipacnu odpoved na tu teoreticku situaciu reagujes podrazdene? Pre mna veta obsahujuca "som mal predat" pride rovnako "alebo som to ..."?

Ok, tak zakladna otazka - teoreticky, keby financaci maju problem - FILLED orders casy mas k dobru?
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa počíta 1 rok vlastníctva cenného papiera?

Príspevok od používateľa glengoolie »

jan7925 napísal: St 29 12, 2021 8:56 pm Kupil som akcie dec12 2020 , predal som akcii dec12 2021
Oslobodenie od dane je jeden kalendarny rok. Jeden kalendarny rok nemoze mat v sebe dva rovnake datumy, takze si v pohode.
for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"