Opcie - vertical spreads - dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
james
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 03 01, 2022 10:13 pm

Opcie - vertical spreads - dane

Príspevok od používateľa james »

Ak obchodujem vertikalne spready, tak dufam, ze tomu dobre rozumiem, ze v pripade ak:

1.Otvorim vertikalny spread na AAPL - napr. vypisanych 5 marcovych put opcii so spreadom 180 (500 x aktualna cena 3,00) a kupenych 5 marcovych opcii so spreadom 175 (500x aktualna cena 1,54). Ak ich budem drzat az do expiracie a cena AAPL klesne na 170, tak sa mi priradi 500 akcii AAPL za 180 USD a ja si uplatnim opcie na 500 akcii AAPL za 175 USD.
Na opciach som teda dosiahol zisk 1500 - 770 = 730 USD.
Na akciach mam stratu 87500 - 90000 = 2500 USD.
Danovo odvodova povinnost z akcii je v tomto pripade NULA.
Danovo odvodova povinnost z opcii sa vypocita zo sumy 730 USD, ano? Dufam, ze nie z 1500 USD...

2.Otvorim rovnaky vertikalny spread na AAPL.
AAPL - napr. vypisanych 5 marcovych put opcii so spreadom 180 (500 x aktualna cena 3,00) a kupenych 5 marcovych opcii so spreadom 175 (500x aktualna cena 1,54). Ak ich budem drzat az do expiracie a cena AAPL stupne napriklad na 190, tak necham opcie expirovat ako bezcenne, nic sa mi nepriradi.
Na opciach som teda dosiahol zisk 1500 - 770 = 730 USD.
Danovo odvodova povinnost z opcii sa vypocita zo sumy 730 USD, ano? Dufam, ze nie z 1500 USD...

Dufam, ze je to takto a nie inak...obchodujem ako fyzicka osoba, nie zivnost alebo sro alebo nieco podobne...
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Opcie - vertical spreads - dane

Príspevok od používateľa miso.dca »

ja ti popravde odpovedat neviem, logika hovori, ze oba priklady mas dobre, lenze hladaj logiku v daniach .. (napr. uz len tak vec, ze opciu nechas vyexspirovat .. oni beru do uvahy nakup/predaj, ale exspiraciu nie .. cize logicky by si mal vydaj resp. zaplatene premium uvadzat kedy? ked ho zaplatis? alebo ked vyexspiruje opcia? (keby mas exspiraciu na dalsi rok)

ale inak vec ma zaujima .. nepremyslas nad tym zalozit si sro? lebo fyzicka osoba plati z tohto co chces robit otrasne dane, neda sa zapocitat ziadny vydaj a ak by si to mal zle, tak ani ziadna strata .. ja prave premyslam ci by nebolo rozumnejsie ist cez sro, mat samozrejme aj nejake vydaje a pripadne vytiahnute prachy z sro investovat cez fyzicku osobu tak, aby po roku boli vynosy oslobodene od dane
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Opcie - vertical spreads - dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

kupenych 5 marcovych opcii so spreadom 175 (500x aktualna cena 1,54). ake opcie mas kupene call, put?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Opcie - vertical spreads - dane

Príspevok od používateľa andre »

Zalezi ako prebehne vysporiadanie, ci v cashi alebo akciach. Pri vysporiadani v akciach (1. priklad) ti cena za opcie vstupuje do nakupnej ceny akcii vid. https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie

Cize by sa to cele zrejme uctovalo len ako CP.

2. pripad, kedze nevieme ake su to opcie, ani ako by to skoncilo neda sa to vyhodnotit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"