Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s osamelym chodcom, že treba byť pragmaticky. Treba si uvedomiť, že to po čom idú daňováci je výber daní, ďalej krátenie daní a daňové nedoplatky. Je to logické a za to sú aj odmeňovaní ( myslím, že majú aj určité provízie z toho, čo sa dodaní ).

Preto drobné dividendy, ktoré už sú zrážkovo zdanené nie sú predmetom záujmu. Dokonca tu niekde máme vyjadrenie pani z daňového, ktorá sa čudovala, že bol dopyt na uvádzanie už zdanených dividend (napísala, že netreba uvádzať :) )
Ani neviem, či zrážkovo zdanené dividendy sú vôbec predmetom výmeny daňových informácii, teda či to Amerika vôbec hlási . Ak áno, mali by to byť dividendy nad 10 USD ( podľa zmluvy FATCA, ktorú nájdete na webe ) a mali by uvádzať, že ide o dividendy.

Daňováci majú teraz plné ruky práce z tými, čo príjmy v zahraničí vôbec nezdaňovali a na FS sa nakopili hlásenia z medzištátnej výmeny informácii.
Podľa toho ako oneskorene predvolávajú tých ľudí (po 2-3 rokoch), pričom ide o príjmy v tisíckach USD (ktoré sa oplatí daňovákom naháňať a potom vyrubovať aj penále a úroky z omeškania) súdim, že ísť po riadne zdanených drobných dividendách je neefektívna hlúposť. A keby aj, tak čo z toho hrozí? Max. nejaká symbolická pokuta.

Mám otázku: Ak fyzická osoba zoberie dividendu (podiel na zisku ) z domácej s.r.o, tak firma to zrážkovo zdaní 7% . Musí to fyzicka osoba ešte hlásiť?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa dany »

JUGGLER napísal: St 22 03, 2023 6:09 pm Súhlasím s osamelym chodcom, že treba byť pragmaticky. Treba si uvedomiť, že to po čom idú daňováci je výber daní, ďalej krátenie daní a daňové nedoplatky. Je to logické a za to sú aj odmeňovaní ( myslím, že majú aj určité provízie z toho, čo sa dodaní ).

Preto drobné dividendy, ktoré už sú zrážkovo zdanené nie sú predmetom záujmu. Dokonca tu niekde máme vyjadrenie pani z daňového, ktorá sa čudovala, že bol dopyt na uvádzanie už zdanených dividend (napísala, že netreba uvádzať :) )
Ani neviem, či zrážkovo zdanené dividendy sú vôbec predmetom výmeny daňových informácii, teda či to Amerika vôbec hlási . Ak áno, mali by to byť dividendy nad 10 USD ( podľa zmluvy FATCA, ktorú nájdete na webe ) a mali by uvádzať, že ide o dividendy.

Daňováci majú teraz plné ruky práce z tými, čo príjmy v zahraničí vôbec nezdaňovali a na FS sa nakopili hlásenia z medzištátnej výmeny informácii.
Podľa toho ako oneskorene predvolávajú tých ľudí (po 2-3 rokoch), pričom ide o príjmy v tisíckach USD (ktoré sa oplatí daňovákom naháňať a potom vyrubovať aj penále a úroky z omeškania) súdim, že ísť po riadne zdanených drobných dividendách je neefektívna hlúposť. A keby aj, tak čo z toho hrozí? Max. nejaká symbolická pokuta.

Mám otázku: Ak fyzická osoba zoberie dividendu (podiel na zisku ) z domácej s.r.o, tak firma to zrážkovo zdaní 7% . Musí to fyzicka osoba ešte hlásiť?
Fyzická osoba to nehlási.
Ohlásenie o zrážkovej dani na FS zasiela právnická osoba, ktorá dividendu vypláca, zrážkovú daň 7% zrazí a následne odvedie, je to povinnosť tejto právnickej osoby.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nerozumiem ako je mozne, ze v roku 2023 (alebo sem doplnit lubovlny rok) je to stale tak zlozite, ze sa o tom musi debatovat a debatovat a mat na to "vysoku skolu".. Ved 7% dan (z dividend) by normlany obcan zaplatil s usmevom na tvari.. Ale nie tak, ze bude mat des a stres a radsej zaplati 17%, aby sa nepovedalo.. Normalne im poslat sumu ktoru si obcan mysli, ze im dlzi a hotovo.. nejake odvovodnenie a hotovo, ak to nebude sediet, da sa rozoberat, ale naozaj sa handrkovat o 7eur dani? Kde je dovera medzi obchodnymi partnermi? (obcan vs stat)
To mi pripomina nakup v (akykolvek supermarket), ked pridem domov a zistim, ze tovar je bud po zaruke, alebo este v zaruke, ale pokazeny (plesen, hniloba, atd)
Naozaj chodit naspat do obchodu pre 1-2eura? Zabit 1-2hodiny cestou a reklamovanim? Aj ked na 99% bude uspesna..

Normalne mi vzdy koncom roka odlahne, ze som v strate a nemusim riesit DP..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Št 23 03, 2023 8:54 pm Normalne mi vzdy koncom roka odlahne, ze som v strate a nemusim riesit DP..
staci rok drzat a mas pokoj a netreba nic zdanovat :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To by som ale musel byt v prvom rade uspesny :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Drobné dividendy - Je skutočne nutné daňové priznanie?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Št 23 03, 2023 10:08 pm To by som ale musel byt v prvom rade uspesny :D
kludne sa moze stat ze buduci rok tvoje investicie budu plusove, prajem vela úspechov :)
Ja som tiez mal niektore akcie aj niekolko rokov v minuse, priebezne dokupoval,znizoval tym nakupnu cenu a nakoniec predal v pluse. Samozrejme takyto sposob ma aj svoje riziká a kazdy sa musi rozhodnut sam podla vlastneho uvazenia. :palec_hore:
:graf: :like:
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"