Zdaňovanie investícií

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa radvan »

hmm ... potrebujem si overit ci spravne chapem zdanovanie investicii ...

povedzme, ze urobim 2 obchody cez brokera ... v jednom pripade nakupim akcie za 20 tis, a predam za 10 (takze 10 tis som prerobil) ... v druhom pripade nakupim za 20 tis a predam to za 40 tis (takze 20 tis som zarobi) ...

otazka teraz znie ... zdanim iba celkovy zisk z cennych papierov (co je 10 tis) alebo zdanim kazdy jeden jednotlivy obchod so ziskovym cennym papierom osobitne (takze kazdy obchod osobitne - v tomto pripade zdanim 20tis)?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Keni »

Ja nie som daniar, ale vychadza mi to ze si musis na konci roka spravit ciaru, spocitat + a - a ak ti vyjde zisk, tak ten zdanis - tusim, ze by sa to malo uvadzat ako prijmy z .... (vedlajsie, alebo z investicii, neviem, este som to tlacivo nevyplnal :)
Neviem si predstavit, ze by sa zdanovali iba obchody, kde si spravil zisk.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

milanb napísal:Chcem sa spytat, ak som kupil v slovenskej banke podielovy fond pred 4mesiacmi a teraz mam v nom stratu 5tisic a predam ho a zaroven predam aj podielovy fond kupeny cez zahranicnu banku drzany 3 mesiace a tam mam zisk 5tisic, tento zisk a strata sa mi vyrusia a nemusim nic zdanovat?

A este, vstupne poplatky si mozem odratat v danovom priznani v roku nakupu alebo az pri predaji fondu napr. nasledujuci rok?


Odpoveď na prvú otázku: Zisky a straty môžeš spočítať, takže zdaňovať nemusíš nič, keďže budeš na nule.

Vstupné poplatky si zarátaš až pri predaji. Pozri aj tu http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=49
radvan napísal:hmm ... potrebujem si overit ci spravne chapem zdanovanie investicii ...

povedzme, ze urobim 2 obchody cez brokera ... v jednom pripade nakupim akcie za 20 tis, a predam za 10 (takze 10 tis som prerobil) ... v druhom pripade nakupim za 20 tis a predam to za 40 tis (takze 20 tis som zarobi) ...

otazka teraz znie ... zdanim iba celkovy zisk z cennych papierov (co je 10 tis) alebo zdanim kazdy jeden jednotlivy obchod so ziskovym cennym papierom osobitne (takze kazdy obchod osobitne - v tomto pripade zdanim 20tis)?

Tak ako písal Keni, všetky obchody na konci roka spočítaš. Ak sa bavíme o akciách, z celkového zisku si ešte odpočítaš 24 900 Sk a zdaníš zisk až nad touto sumou.
Keni napísal: Neviem si predstavit, ze by sa zdanovali iba obchody, kde si spravil zisk.

Zdá sa mi, že tí, čo obchodovali napr. na Forexe s menami, mohli mať presne takéto problémy, že si mohli započítať len ziskový obchod a ten stratový nie. Toho roku to mali nejak dodatočne upraviť, tak snáď tak aj urobili. Mne napr. vôbec nie je jasné, či pod deriváty sa v DP malo zaraďovať len obchodovanie s menami a komoditami, keďže opcie sú zvlášť, certifikát by mal byť považovaný za cenný papier a keďže moje vzdelávanie sa nedošlo zatiaľ nejak ďaleko s takýmito vecičkami môžu mať problém asi aj naozajstní daniari, ak nebudú sami vedieť, kam čo zaradiť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa radvan »

Dana napísal: Tak ako písal Keni, všetky obchody na konci roka
spočítaš. Ak sa bavíme o akciách, z celkového zisku si ešte odpočítaš
24 900 Sk a zdaníš zisk až nad touto sumou.
ak mam aj zisk z prenajmu aj zisk z akcii, tak predpokladam, ze si tych 24900 odratam iba raz a nemozem to odratat aj pre prenajom aj pre akcie ... alebo mozem?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Iba raz môžeš odrátať, je to písané aj niekde pri vyplňovaní DP, ktoré by sa zišlo prerobiť, ak sa mi niekedy do budúcna bude chcieť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa radvan »

Dakujem za info ....
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Daňová optimalizácia

Príspevok od používateľa Bebe »

Aké možnosti majú podielnici, ak chcú daňovo optimalizovať: http://financie.etrend.sk/121124/moje-i ... na-daniach
Otázky a odpovede o daňovej optimalizácii:http://financie.etrend.sk/121125/moje-i ... imalizacii
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
lumir
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 17 02, 2007 3:11 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa lumir »

Prosím o radu - som zamestnanec a pri vrátení pod.listov zo ziskom môžem podať daň.priznanie 2x tzn. zamestnávateľ +ja osobne za vynos z podielového fondu kde neuplatňujú zrážkovú daň? Veľmi pekne ďakujem lumir
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Nebudeš podávať DP 2x, ale iba raz. Od zamestnávateľa si vo februári vypýtaš potvrdenie o príjmoch, ktoré sa potom uvádzajú v V. odd. /DP typu B/. Z potvrdenia sa prepíšu hrubé príjmy a zaplatené poistné. Hrubé príjmy - poistné = základ dane pre V. odd. V VII. odd. sa zase budú uvádzať podielové listy. Neviem zatiaľ ktorý riadok, lebo som ešte nové DP nevidela, ale má to byť písm. g. Tam uvedieš súčet príjmov z PL /peniaze, ktoré ti boli za celý rok pri redemáciach vyplatené/ a súčet výdajov /peniaze za ktoré si predávané PL nakupoval vrátane poplatkov/ Príjem - výdaj = základ dane pre VII.odd. /ak okrem PL už nebudeš mať nič iné/ Tieto dve čiastkové základy dane sa potom spočítajú asi v IX.odd a od celkového základu dane sa potom bude ďalej odvíjať X.odd. Toto pokračovanie však až niekedy příšťe, pri obnovenej verzii vyplňovania DP a nových výpočtov nezdaniteľných položiek. /snáď do 3 týždňov/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Bebe »

Lumírovi ešte pripomeniem, že v prípade, že si bude podávať DP sám, nepožiada o zúčtovanie dane zamestnávateľa. Niektorí zamestnávatelia túto Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň dávajú podpisovať sami. Namiesto toho si vypýtať v učtárni P O T V R D E N I E o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti („daňový bonus“) za obdobie (kalendárny rok):2007, ktoré je podkladom pre vypnenie DP.

Ďalej pripomeniem, že na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy, účinnej do 31. marca 2007, sa na príjmy z vrátenia podielových listov nevzťahuje oslobodenie od dane z príjmov fyzických osôb do výšky päťnásobku životného minima. Preto je možné kompenzovať si zrazenú daň iba odpredajom inej stratovej investície a tak žiadať zrazenú daň v príslušnej výške, tak ako to napísala Danka.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Coudy »

radvan napísal: Tak ako písal Keni, všetky obchody na konci roka
spočítaš. Ak sa bavíme o akciách, z celkového zisku si ešte odpočítaš
24 900 Sk a zdaníš zisk až nad touto sumou.
Cize pre zisk s akciami mensi nez 24900 Sk netreba vobec podavat danove priznanie?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Nie, nemusíš. Oslobodenie do tejto sumy sa týka cenných papierov okrem podielových listov.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
lumir
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 17 02, 2007 3:11 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa lumir »

Ahoj, prepačte že zase otravujem ( 14.1 2008-2x daň). Mne by práve vyhovovalo aby som priznal daň z podiel. listov sam nezávisle na zamestnávateľovi.Pre mňa by to bolo jednoduchšie. Dalo by sa to tak urobiť? Veľmi pekne ďakujem.Ahoj
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Zamestnávateľ môže robiť ročné zúčtovanie len ak máš príjmy zo závislej činnosti alebo ak máš okrem príjmov zo závislej činnosti príjmy od dane oslobodené, príp. príjem, kde už daň bola vybraná zrážkou. Takže to žiaľ nejde, to by nám vyhovovalo všetkým, keďže by to bolo oveľa jednoduchšie.
Poopravujem to, lebo zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie asi vždy, je to skôr, kedy netreba podávať daňové priznanie u zamestnanca.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Potešujúca odpoveď z DR. Otázka bola či úrok z úveru je alebo nie je výdavok spojený s obstaraním CP. Podľa ich odpovede to však vyzerá že okrem poplatkov, ktoré sa platia za nákup a predaj si už nemožno odpočítať vôbec nič, ak nie sme podnikatelia.


V prípade, ak daňovník fyzická osoba nepodnikateľ dosiahne príjem z predaja cenných papierov, a to obstaraných napr. formou úveru, pri uplatnení výdavkov u takto dosiahnutého príjmu je potrebné uplatniť postup podľa § 8 ods.5 zákona o dani z príjmov. Vzhľadom na skutočnosť, že základom dane podľa § 8 ods.2 zákona o daniach z príjmov je príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené len na jeho dosiahnutie, nie však na zabezpečenie a udržanie príjmu, v nadväznosti na ustanovenie § 8 ods.5 písm.e/ cit. zákona sa príjmoch z predaja cenných papierov uplatnia len výdavky daňovníkom preukázateľne vynaložené na obstaranie cenných papierov a výdavky súvisiace s ich predajom..
Úroky z úveru (a výdavky súvisiace s poskytnutím úveru) nie je možné uplatniť ako výdavok vynaložený na dosiahnutie príjmu z predaja cenných papierov (resp. ako výdavok súvisiaci s nadobudnutím cenných papierov), nakoľko v danom prípade u fyzickej osoby nepodnikateľa nie je možné využiť ustanovenie § 25 zákona o účtovníctve vymedzujúce oceňovanie majetku a takisto ani postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva a tým úroky z úveru zahrnúť do obstarávacej ceny cenných papierov.
Možno teda uviesť, že len v prípade, ak daňovník v súlade s platnými ustanoveniami zákona o účtovníctve a postupov účtovania vo svojom účtovníctve účtoval o poskytnutom úvere a s ním súvisiacich úrokoch a použil ho teda na obstaranie majetku (napr. cenných papierov), úroky platené za takýto úver poskytnutý v súvislosti s podnikateľskou činnosťou, by bolo možné považovať za daňový výdavok podľa § 19 ods.1 zákona o dani z príjmov.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Potešujúca odpoveď z DR. Otázka bola či úrok z úveru je alebo nie je výdavok spojený s obstaraním CP. Podľa ich odpovede to však vyzerá že okrem poplatkov, ktoré sa platia za nákup a predaj si už nemožno odpočítať vôbec nič, ak nie sme podnikatelia.
Dana, ako sa mozem stat podnikatelom s cennymi papiermi? Tzn. aby som mohol davat do nakladov uvery, internet, sluzobne cesty, uplatnovat stratu v predchadzajucom roku atd.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

otvoríš si účet nie ako súkromná osoba, ale ako podnikateľ ( s.r.o., a.s., živnosť).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa jogo »

Poznas niekoho, kto takto podnika na zivnost?
Takze ak svoje brokerske ucty otvorim na svoju zivnost, doplnim si zivnostensky list o polozku nakup a predaj cennych papierov a derivatov, tak mozem zacat veselo podnikat v tomto odbore?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak mozem zacat veselo podnikat v tomto odbore
nebudeš podnikať v tomto obore - budeš obchodovať na svoj vlastný účet. A to si do predmetu podnikania asi nedáš. Jednoducho rovnako ako si ako firma otvoríš temiňák, alebo kúpiš do majetku podielový fond, tak si môžeš kúpiť aj akcie atď. Nemôžeš samozrejme spravovať ani zhromažďovať cudzie peniaze, sprostredkovávať finančné produkty atď. bez licencie.
Druhá vec je, či sa ti to vôbec oplatí z hľadiská daní. Podľa mňa nie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Ja sa v týchto veciach nevyznám a ani som sa o to nikdy nezaujímala, ale snáď by malo ísť dať si do živ. listu nákup a predaj cenných papierov. Ja to síce nerobím, ale robí to za mňa niekto iný na základe príkazu /broker/, ale však aj obchod keď otvorím, nemusím byť pri pokladni alebo predávať, ale môže to za mňa robiť tiež niekto iný /zamestnanec alebo mať dohodu s iným živnostníkom/, však to musí nejak ísť, aby mohol mať niekto tú živnosť a robiť to hoci aj popri zamestnaní. Nevýhodou je to platenie odvodov, ale možno by sa to aj niekomu viac oplatilo, zvlášť ak už má živnosť na niečo iné.
Akurát neviem ako by u brokera rozlišovali o aký účet ide. Živnosť môžem mať na svoje meno, v banke mám podnikateľský účet a u nich? Možno by sa ich trebalo spýtať ako je to riešené. Neverím, že nikto takú živnosť nemá.
Peniaze podľa mňa môžeš spravovať aj niekomu inému ak ťa na to splnomocní, len odmenu by si za to nemal brať, pokiaľ na to nemáš povolenie. Veď aj v banke ak má niekto splnomocní, že môžem narábať s jeho peniazmi, tak prečo by som nemohla.

Edit: Filip, teraz mi došlo o čom si písal, radšej tie moje blbosti zmaž.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

Takú živnosť nikto nemá - lebo na to nie je živnosť. Obchod s cennými papiermi na vlastný účet je normálna činnosť firmy. Licencie treba akurát na nakladanie s cudzími peniazmi.
Broker ti urobí účet na firmu, alebo na súkromnú osobu - jemu je to jedno. Ak v banke kde tiež môžeš mať súkromný aj firemný účet.
Akurát že ti to neprinesie žiadne výhody - obchodovať na vlastné meno ako firma.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa jogo »

Ja tam vidim nejake vyhody, ak sa to da.
-mozem uplatnit stratu v kalendarnom roku v nasledujucich rokoch;
-nemusim pocitat samostatne zisky a straty z akcii(cennych papierov), opcii a derivatov. Cize stratu z opcii alebo derivatov mozem odcitat od zisku z akcii (napriklad ked istim menove riziko,istim prepad akcie, alebo len tak sa mi nedari pri obchodovani derivatov a som v dlhodobom zisku s akciami);
-do nakladov mozem dat napr. pocitac, programy, internet...

Nevyhodu vidim
-platenie odvodov(zdravotne a socialne) zo zisku (ak by som to robil cez sro tak to odpada, ak by som zisk nevyberal na sukromne ucely)
-mozno vyssie poplatky brokerovi
-nepoistenie vkladu u brokera proti krachu

Ale prakticky si to neviem predstavit, ako by som to uctoval v jednoduchom uctovnictve
Nakup akcie by bol rezijny naklad alebo skladova polozka?
Zisk by bol co, rozdiel medzi nakupom a predajom alebo rozdiel ocenenia akcii a nakupnej ceny na konci roka?

A zakladna otazka, aby sme tu neteoretizovali: Poznate niekoho, kto tak na zivnost podnika ako fyzicka osoba?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
cmota
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Ut 02 10, 2007 2:27 pm

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa cmota »

Cauko, mam taku otazku, podaval som danove priznanie prvykrat... Poslal som ho doporucene postou. Posle mi Danovy urad spat na moju adresu to "Potvrdenie o podani danoveho priznania" hoci som to poslal doporucene :?:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

nepošlú - ja som mal raz preplatok a iba poslali peniaze. Žiadny papier - ak nie sú nezrovnalosti.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Honzajs »

Co se vrátit do minulého století??
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

to je z prvej republiky?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa Honzajs »

jojo
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie investícií

Príspevok od používateľa filip glasa »

4-5% daň - to by bolo hej :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"