Prijem z obchodovania s US akciami

Zdaňovanie investícií a dividend

Prijem z obchodovania s US akciami

Poslaťod msojka » Uto 03 26, 2013 11:28 am

Ahoj, potreboval by som poradit so zdanenim prijmu z financnych operacii, konkretne z obchodovania s akciami (najma US akcie) v roku 2012. Tu je zopar otazok po par hodinovom googlovani a studovani :)

1. Malo by ist o §8, ods. (1), pism. e) - Prijmy z prevodu cennych papierov? Akcie som obchodoval ako FO.
2. Jeden z reportov za rok 2012 obsahuje vsetky obraty na ucte. Cize nakupy akcii (minus) a predaje akcii (plus). Predpokladam, ze vysledok tohto reportu nemozem povazovat za ciastkovy zaklad dane.
3. Ak je #2 spravne tak potom musim pocitat len s poziciami, ktore som v roku 2012 uzavrel (predal). Bez ohladu na to, kedy boli pozicie otvorene (nakupene). Ano?
4. Pri uzavretych poziciach ide casto o ciastocne uzavretie a takisto otvaracia cena sa moze skladat z viacerych nakupov tej istej akcie predtym. Ako otvaraciu cenu mam v tomto pripade pouzit priemer cien, za ktore som do danej pozicie vstupoval?
5. Moj obchodovaci ucet je v USD. Nakupnu aj predajnu cenu prepocitat kurzom stred EUR/USD v den uzavretia?
6. A asi to najdolezitejsie na zaver... Cast pozicii skoncila samozrejme aj v strate (pri predaji, uzavreti). Urcuje sa tento ciastkovy zaklad dane osobitne za kazdy cenny papier, alebo spolu za vsetky cenne papiere? Ak je to chapane osobitne za kazdy cenny papier, tak predpokladam, ze od celej sumy ziskov nemozem odpocitat sumu strat. Ak je to ale spolu za vsetky cenne papiere, tak by bolo logicke od sumy ziskov odpocitat aj sumu strat (cize suma prijmov vsetkych akcii pri predaji minus suma vsetkych nakladov na predane akcie).
7. Nezdanitelna ciastka 500 EUR pri prijmoch podla §8 sa odpocita az na zaver?

Ten 6ty bod je asi najdolezitejsi a nasiel som k tomu protichodne vyklady...

Vdaka.
Martin
msojka
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 03 26, 2013 11:26 am

Re: Prijem z obchodovania s US akciami

Poslaťod 14u24me » Uto 03 26, 2013 6:05 pm

msojka píše:2. Jeden z reportov za rok 2012 obsahuje vsetky obraty na ucte. Cize nakupy akcii (minus) a predaje akcii (plus). Predpokladam, ze vysledok tohto reportu nemozem povazovat za ciastkovy zaklad dane.
3. Ak je #2 spravne tak potom musim pocitat len s poziciami, ktore som v roku 2012 uzavrel (predal). Bez ohladu na to, kedy boli pozicie otvorene (nakupene). Ano?

Pocitaji se jen uzavrene pozice.

msojka píše:4. Pri uzavretych poziciach ide casto o ciastocne uzavretie a takisto otvaracia cena sa moze skladat z viacerych nakupov tej istej akcie predtym. Ako otvaraciu cenu mam v tomto pripade pouzit priemer cien, za ktore som do danej pozicie vstupoval?

Vetsinou se uplatnuje princip FIFO (=First In First Out), tzn. ze nejdriv zaviras akcie ktere jsi nakoupil nejdriv.
Je mozne pocitat prumernou cenu, ale pak to musis takto delat u vsech nakpupenych pozic v danovem obdobi (nejde to mixovat s FIFO). Podle me je to ale slozitejsi, navic kdyz pak zase prikoupis a odprodas...kdo se v tom ma pak vyznat. Bernaci maji radsi FIFO metodu. Kdyz si to budou chtit dohledat, tak jim k dan. priznani muzes dat vypis obchodu na CD. Po me to jednou chteli tak jsem jim to donesl na starem 1.44 flopy disku :-) ale dalo me to prace sehnat stary PC s floppy mechanikou.

msojka píše:5. Moj obchodovaci ucet je v USD. Nakupnu aj predajnu cenu prepocitat kurzom stred EUR/USD v den uzavretia?

V Ceksu jsou dve moznosti (nevim jestli to mate na SK stejne).
Bud pocitat aktualni kurzy pri nakupu a prodeji cennych papiru. A nebo jeden prumerny kurz ktery vyhlasuje CNB na konci roku a je platny pro vsechny transakce za minuly rok. Moznost kterou si vyberes musis pak pouzivat na vsechny cenne papiry v ramci danoveho obdobi.
Vtesinou kdo si dava vsechny obchody do deniku (treba v Excelu) tak si k nim hned da i kurz ktery byl ten den. Je to jednodussi nez to pak na konci roku vsechno vyhledavat.

msojka píše:6. A asi to najdolezitejsie na zaver... Cast pozicii skoncila samozrejme aj v strate (pri predaji, uzavreti). Urcuje sa tento ciastkovy zaklad dane osobitne za kazdy cenny papier, alebo spolu za vsetky cenne papiere? Ak je to chapane osobitne za kazdy cenny papier, tak predpokladam, ze od celej sumy ziskov nemozem odpocitat sumu strat. Ak je to ale spolu za vsetky cenne papiere, tak by bolo logicke od sumy ziskov odpocitat aj sumu strat (cize suma prijmov vsetkych akcii pri predaji minus suma vsetkych nakladov na predane akcie).

Pocita se to vsechno dohromady. Vydelas na akcii ABC a prodelas na akcii XYZ, tak ten prodelek samozrejme odectes.
Ale nemuzes prodelek z akcii odecitat od vydelku z neceho jineho na svem danovem priznani. Ani od dividend, ty jdou zvlast. A navic jsou uz vetsinou zdanene primo u zdroje. Takhle je to v CZ...na SK to muzete mit jinak.

msojka píše:7. Nezdanitelna ciastka 500 EUR pri prijmoch podla §8 sa odpocita az na zaver?

To Ti poradi nekdo ze Slovenska...

Zkus to hodit do Google-u a urcite o tom najdes neco vic
Obrázok užívateľa
14u24me
 
Príspevky: 209
Registrovaný: Uto 09 25, 2012 10:45 am

Re: Prijem z obchodovania s US akciami

Poslaťod Dana » Uto 03 26, 2013 10:18 pm

1.áno
2. Teoreticky môžeš, ak sa ti tam premietajú len výdaje ako nákup akcii + poplatky zaplatené brokerovi za nákup/predaj. Teda je to tvoj zisk od ktorého si odpočítaš oslobodenie.
3. áno
4. FiFO sa u nás uplatňuje len pre účtovné jednotky to zn. že ku predanému počtu ks si môžeš vybrať ľubovolný nákup príp. jeho časť. Len k tomu počtu ks musíš aj primerane vyčísliť výšku poplatku. Pri predaji si zarátaš poplatok ktorý ti naúčtujú, ale ak nevyužiješ celý nákup, tak počítať len s primeranou časťou poplatku za nákup. /podľa počtu ks/ Ak však vieš že celý nákup aj tak bude predaný v rámci roka, tak sa s tým až tak piplať nemusíš, raz započítaš celý poplatok za nákup, inokedy nič. To len keby sa ti prelínalo, že časť pozície predaná v jednom roku, iná časť neskôr.
Priemer cien sa nerobí príp. možno tiež len u účtovných jednotiek, záleží koľko ks predáš /máš príjem/ a k predaju priradíš ten istý počet nakúpených ks + poplatky /výdaj/
5. Okolo prepočítacích kurzov tu bolo, ked aj samotné DR si to mení kadejak. Používaj na prepočet priemerný mesačný kurz podľa mesiaca v ktorom si urobil nákup príp. predaj. Ak by si peniaze aj skutočne zamieňal vtedy sa používa skutočný kurz. Kurzy nájdeš na stránke nbs.
6. Zisky a straty v rámci rovnakého druhu príjmu /1 písmeno = 1 druh príjmu = 1 riadok v DP/ si môžeš zarátať.
7. Nie je to nezdaniteľná čiastka , ale oslobodenie od dane a to môže byť buď vo výške 500 € pre akcie nadobudnuté v r. 2011 a neskôr príp. 925,95 € ak akcie boli nadobudnuté pred. r.2011 príp. môžu byť aj úplne oslobodené od dane /nákup pred r. 2004/
Od príjmu odpočítaš výdaj a potom oslobodenie
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 704
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Prijem z obchodovania s US akciami

Poslaťod msojka » Str 03 27, 2013 12:38 pm

Vdaka vam obom za odpovede. Pomohli :)

Martin
msojka
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 03 26, 2013 11:26 am


Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia