DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin M
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:04 am

DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Martin M »

Ahojte,

Presiel som toto forum, ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moju otazku, tak ju kladiem sem aby aj niekto v buducnosti vedel ak sa stretne s takym to niecim.

Som v oblasti investovania novacik, a tak ak nieco nebude popisane presne ospravedlnujem sa vopred.

Chcel som sa spytat na takuto vec:
V roku 2012 som kupil akcie firmy XXX ( presny pocet X, ISIN Y), niekolko dni na to, sa mi uz dane akcie objavili v portfoliu. Potom mi prisiel mail, ze firma svojim akcionarom pripisuje presne rovnaky pocet X predkupnych prav ( ISIN Z) na moj ucet. To znamena, ze som mal na ucte X akcii XXX a X predkupnych prav pre firmu XXX. (pre info ISIN (((International Securities Identification Number)), su u oboch typov cenych papierov rozdielne co mi pride logicke. Tie predkupne prava mali v podmienkach zadefinovany pomer podla, ktoreho ma ubezpecovali, ze budem moct nakupit akcie firmy XXX za zvyhodnenu cenu. V tej dobe mi to prislo ako dobry napad, a tak som este prikupil tie predkupne prave, kedze sa s nimi volne na burze obchodovalo. Prisiel cas kedy predkupnym pravam vyprsala lehota a v portfoliu mi prebehla trasakcia, kde sa predkupne prava ISIN Z pretransformovali na akcie firmy XXX ISIN Y. Pre doplnenie informacii pomer, ktory bol zadefinovay pre tie predkupme prava bol 16:31 to znamena, ze ak mate napriklad: 930 predkupnych prav tak 930/31= 30 a 30 * 16 = 480 akcii, ktore mozte kupit za zvyhodnenu cenu. A to sa aj stalo. Teraz mam otazku ako to bude brane z danoveho pohladu, ako si mozem urcit cenu za ktoru som na nule s tymi akciami. (cize, aby som vedel urcit sumu, ze mnou vlozene peniaze, bez poplatkov, deleno pocet akcii, mi da cenu pri ktorej budem na nule ak budem nizsie tak v strate a ak nahodou vyssie tak v pluse).

A pytam sa preto, lebo v platforme mam pocet akcii XXX za sumu A, ktora je znizena o cenu predkupnych prav ktore som prikupoval ( co je logicke, lebo mali ine ISIN ).
Ide mi o to, ze v platforme mam nizsiu cenu za akciu, ako som v skutocnosti za nu zaplatil. ( znizenu o hodnotu tych prikupovanych predkupnych prav). A to by znamenalo, ze ak by som predal tie akcie z nulovym ziskom (mnou vypocitanu hudnotu – kolko som v skutocnosti za tie akcie zaplatil ( bez poplatkov)), tak v platforme mi ukazuje, ze uz som v pluse. Co mi pride ako blbost, kvoli tomu, ze uz by som mal podla platform zisk a z tho by som mal odviest dane, ale v skutocnosti by som este v plus nebol.
Otazky:
1, Budem si moct zaratat cenu tych prikupovanych predkupnych prav do nakladu a zarat to do ceny akcii XXX ?

2, Ako vypočítam konečnú cenu akcie, ak boli akcie nakupované aj cez predkupné práva, zarátava sa do ceny akcie aj nákup predkupných práv?
3, Ak mi broker do ceny nezahrnul cenu predkupných práv, môže mi ju zmeniť? je to legálne pre zdaňovanie?
4, Je možné si z daní odrátať náklady ak som fyzická osoba? (napr. na predkupné práva, na poplatky za obchodovanie ...)
Dakujem Vam za vas odborny pohlad na vec.
V prilohe je to zobrazene v prehladnej tabulke pre lahsie pochopenie.
Prílohy
Transakcie.jpg
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Dana »

Mohol by si zadať dotaz aj na DR, čo by odpísali a potom príp. dať ich odpoved aj sem.
Neviem, či to nebude treba urobiť tak, že zistiť si aj trhovú cenu, za ktorú sa akcie na burze potom obchodovali a urobiť rozdiel medzi trhovou cenou a tvojim nákupom, kde si započítaš aj nákup práv a tento rozdiel zdaniť v § 7. Potom keby si tie akcie predal, budeš ich už zdaňovať v § 8 a nadobúdacou cenou bude trhová cena.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Rado »

Ja by som postupoval ako fyzická osoba tzn. do nákladov by som dal všetky výdaje na obstaranie vrátane poplatkov. (Tzn. aj predkúpne práva) To by som si dokázal obhájiť. Na tvojom daňovom úrade na to budú kukať ako teľa na maľované vráta a tak máš veľké šance, že ti to takto prejde. Čisto z pohľadu daňového pracovníka, čomu nerozumiem do toho veľmi nerýpem by som to takto spravil. Je to logické a obhájiteľné. Ak by aj na to chceli pozerať inak, tak bez uznania tohto nákladu to veľký dopad na výslednú daňovú povinnosť mať nebude. Vychádzam z toho, že daniari musia naháňať nepriame dane z ktorých je štát živý a nie daň z príjmov FO, čo sú v podstate smeti. Majú tak veľa daňových subjektov s IČO, že čas hľadať malé daňové úniky medzi FO nepodnikateľmi veľmi nie je. Pomer výkon/výsledok funguje aj tam.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Martin M
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:04 am

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Martin M »

Zatial dakujem, mam vsak otazku co to je DR - danove riaditelstvo ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Dana »

Hej Rado, ja som tiež pôvodne chcela napísať, že sa s tým nebabrať a dať si tie práva do nákladov, lebo aj tak veľmi malá pravdepodobnosť, že to niekedy niekto pozerať bude. Teraz najnovšie budú zavalení podnetmi okolo bločkovej lotérie a na iné času ani nebude.
Ale keby sa čírou náhodou niekto znalý našiel, neviem aká by bola reakcia ak by nákup akcii vrátane predkupných práv vyšiel drahšie ako cena akcii za ktorú sa mohli na burze kúpiť. Aby potom nebolo, že na „straty sa neprihliada“. Preto som radšej napísala iný postup. Predstaviť si však niekoho znalého, kto si bude vedieť vyhľadať na burze trhovú cenu akcii......

Teraz sa už daňové riaditeľstvo premenovalo na finančné riaditeľstvo, ale to je jedno. Ak by si sa ich predsa chcel spýtať, dopyt možno zadať na adrese http://www.drsr.sk" onclick="window.open(this.href);return false; kliknúť na poskytovanie informácii a potom podanie dopytu.
Odpoved by ti mala prísť na mail pokial ho uvedieš. Musí im byť jasné, že si FO, nepodnikateľ/ nevedieš účtovníctvo/ Otázku by si mal napísať nejak jednoduchšie, aby to neskončilo, obráť sa s problémom na daňového poradcu.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Martin M
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:04 am

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Martin M »

Ahojte,

Tak som patral aj na danovom riaditelstve, odpoved ktoru som dostal je, ze toto zakon pre fyzicke osoby neriesi.
A tak ak to viem zdokladovat, a viem preukazat, ze na nakup akcii som vynalozil aj peniaze na nakup predkupnych prav, tak v tom pripade si to tam mozem zaratat.
Tak sa skusim vydat cestou ako poradil Rado. Aka je povinnost pre fyzicke osoby drzat potrebne dokumenty pre ucel dokladovania ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Rado »

Martin M napísal: Aka je povinnost pre fyzicke osoby drzat potrebne dokumenty pre ucel dokladovania ?
Nevychádzal by som z povinnosti, ale z potreby obhájiť svoje tvrdenia. Potom už budeš vedieť aké doklady si máš odložiť. To ako dlho ich máš držať nájdeš tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=1835

Ako FON, ak ti nespravia kontrolu do 5 rokov, tak už ti ju nespravia nikdy. Z pohľadu eventuálneho daňového úniku si nezaujímavý. :) Väčšie ryby chytia na nepriamych daniach.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DANE - akcie a upis novych akcii ( predkupne prava)

Príspevok od používateľa Dana »

Ak by sa vychádzalo z definície príjmu, tak podľa českého súdu dochádza k navýšeniu majetku /príjmu/ pri uplatnení práv, ked máte prospech /realizujete zisk/ z cenovej výhody pri nákupe akcii. Ide o nepeňažný príjem, ktorý by mal byť zdanený podľa toho, kedy k uplatneniu práv došlo.
Nemalo by sa čakať na predaj akcii, to je už zase iný príjem. Ale máte požehnanie DR, že to ešte tak robiť nemusíte, kedže to zákon naozaj nerieši len u zamestnancov, kde zamestnávateľ robí zrážku dane / pre zmenu niekedy trochu predčasne/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"