Odvody z dividend

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Odvody z dividend

Príspevok od používateľa filip glasa »

Strop na zdravotné odvody z dividend sa znižuje cca o polovicu na 6 602,40 eura:

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody ... enami.html" onclick="window.open(this.href);return false;
...maximum na poistné z dividend v roku 2013 bude 47 160 eur a v roku 2014 sa zdravotné vypočíta zo sumy 48 300 eur...

Ak osoba bude mať v roku 2013 vyplatené iba "dividendy", suma poistného z maximálneho vymeriavacieho základu 47 160 eur bude 14 percent, teda 6 602,40 eura.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa qwerty »

Prosím vás, čo presne treba spraviť, keď viem, že budem mať tento rok nejaký príjem z dividend ? Nebude to veľa, iba nejakých 200 EUR, avšak viem, že pre tento rok už neplatí tá "nezodvodovateľná časť". Mne sa niečo marí, že do mája treba niečo ohlásiť zdravotnej poisťovni, avšak ešte som nemal nič vyplatené. Tie dividendy dostanem asi až v júni. Čo presne treba spraviť, aby ma nezavreli do basy ? :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa filip glasa »

Myslím, že keď ich dostaneš tento rok, tak to budeš riešiť až v budúcom roku. Konkrétne v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Tak ako píše Filip, v máji sa hlásia dividendy vždy za predchádzajúci rok. Príjmy za tento rok treba nahlásiť až v budúcom roku do 31.5.
Vyplňuje sa tlačivo „Oznámenie o výške príjmu z dividend“ /zahraničné dividendy/ buď že zájdeš do zdr, poisťovne a tam to vyplníš alebo možno to pôjde aj elektronicky.
Do 30.9. má poisťovňa urobiť ročné zúčtovanie a pošlú ti potom domov list o výške nedoplatku, ktorý potom zaplatíš.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa petok »

qwerty napísal:Prosím vás, čo presne treba spraviť, keď viem, že budem mať tento rok nejaký príjem z dividend ? Nebude to veľa, iba nejakých 200 EUR, avšak viem, že pre tento rok už neplatí tá "nezodvodovateľná časť". Mne sa niečo marí, že do mája treba niečo ohlásiť zdravotnej poisťovni, avšak ešte som nemal nič vyplatené. Tie dividendy dostanem asi až v júni. Čo presne treba spraviť, aby ma nezavreli do basy ? :D
z otazky nie je zrejme, ci pojde o dividendy slovenskej spolocnosti alebo zahranicnej spolocnosti.
http://www.dovera.sk/aktuality/a694/zor ... z-dividend

Dividendy za rok 2013 a nasledujúce od slovenskej spoločnosti
- poistné sa bude platiť preddavkovo,
- percentuálna sadzba pre výpočet poistného je 14 % (aj osoba so zdravotným postihnutím),
- platiteľom preddavku na poistné z týchto dividend je právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá podiely priznáva,
- platiteľ vykazuje dividendy osobitným Výkazom platiteľa dividend, ktorého listinný vzor aj dátové rozhranie pre elektronické vykazovanie je vo vyhláške č. 23/2013 Z. z. (ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 130/2012 Z. z.) uverejnenej v Zbierke zákonov 1. februára 2013,
- lehota na predloženie Výkazu platiteľa dividend je do ôsmich dní odo dňa vyplatenia dividend,
- splatnosť preddavku na poistné z dividend je do ôsmeho dňa po uplynutí mesiaca (napr. ak podiel na likvidačnom zostatku čo je tiež príjem definovaný ako "dividenda" - je vyplatený 21. februára 2013, preddavok na poistné z týchto príjmov je splatný do 8. marca 2013),
- vymeriavacím základom je celá suma prijatých dividend najviac 120-násobok priemernej mesačnej mzdy (t. j. v roku 2013 najviac suma 94 320,00 eur).

Dividendy za rok 2013 a nasledujúce z cudziny
- platiteľom poistného z dividend vyplatených spoločnosťou, ktorá nemá sídlo na území Slovenskej republiky, je fyzická osoba, t. j. prijímateľ dividend,
- poistné sa bude vypočítavať a platiť jednorázovo na základe ročného zúčtovania poistného,
- percentuálna sadzba pre výpočet poistného je 14 % (aj osoba so zdravotným postihnutím),
- fyzická osoba oznamuje príjem z dividend od subjektu nemajúceho sídlo na území Slovenskje republiky Oznámením o príjmoch za rok ...
- lehota na predloženie Oznámenia ... je do konca mája roka nasledujúceho po roku vyplatenia dividend,
- splatnosť vypočítaného poistného z príjmov z dividend je 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti a vykonateľnosti výkazu nedoplatkov, ktorým zdravotná poisťovňa oznámila fyzickej osobe výsledok - nedoplatok z ročného zúčtovania poistného,
- vymeriavacím základom je celá suma prijatých dividend najviac 120-násobok priemernej mesačnej mzdy (t. j. v roku 2013 najviac suma 94 320,00 eur).
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa qwerty »

to keď mám dividendy zo slovenskej spoločnosti, tak tá mi moju dividendovú výplatú automaticky zníži o odvody ? Tak ako to robia banky s daňou z príjmu pri termiňákoch ?

Tým pádom, ja nemám žiadne povinnosti, že ? Všetko vybaví spoločnosť, ktorá dividendy vypláca (slovenská)...
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Áno bude to presne tak ako funguje zrážka dane v bankách. Týka sa to však dividend ktoré sú vyplácané za rok 2013 a neskôr. U tých starších sa postupuje podľa starých pravidiel.

Takže povinnosti nemáš žiadne. Len nabudúce treba napísať o aké dividendy ide. Predpokladala som, že to už snáď každý vie, že odvody zo slovenských dividend budú odvádzané formou zrážky a že otázka sa týka len zahraničných dividend.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa peter25 »

Študujem teraz všetko čo sa týka akcií a riešim už aj daňovú a odvodovú zaťaženosť. Mám jednu otázku:

Predstavme si situáciu, že daň z príjmu aj daň z odvodov je v krajine A 25%. U nás na SK je daň z príjmu 19% a daň z odvodou 0%. Dočítal som sa, že v krajine A sa zisky, aj odvody zdaňujú "zrážkou pri zdroji". Existuje nejaká možnosť, že tie odvody nechcem zdaniť v krajine A, ale u nás na Slovensku ? Teda namiesto 25% zaplatím 0% ? (avšak budem musieť zaplatit 14% zdravotné). Dá sa to?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

14%-né zdravotné odvody z dividend žiaľ zaplatíš tak či tak, bez ohľadu na to, či v zahraničí boli dividendy zdanené alebo nie.
Krajina A má právo /nie povinnosť/ zdaniť dividendy, nie je to na príjemcovi, aby rozhodoval v ktorom štáte chce daň zaplatiť. Ak by ti ich nezdanili a u nás by sa daň z dividend platila, zdaňoval by si u nás.
Mali by sa však pritom dodržiavať zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, kde je väčšinou stanovená maximálna výška 15 %. Reklamovať sa to však dá len v zahraničí, kde ti urobia zrážku dane, nie u nás.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa peter25 »

Vďaka! ...čo sa týka odvodov, tak ale 14% je lepšie ako 20% alebo 25%

nevieš mi teda povedať, čo mám/čo treba spraviť preto, aby sa mi dividendy zdanili podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia ?

BTW: ak sa mi dividendy zdaní v zahraničí podla zmluvy o zamedzení napr. tými 15%-tami, ttie odvody na Slovensku budem musieŤ zaplatiť aj tak, že ? :D
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Rado »

Peter ty nemusíš robiť nič. Dividendy ti už prídu zdanené, potom ich nahlásiš do 31.5. zdravotnej poisťovni a zaplatíš 14%. Takto prídeš z hrubej dividendy o minimálne 27%. Pekné, nie? :D
Ak budeš mať dividendu zo Slovenska, tak ti na účet príde už očistená o zdravotné poistenie a nestaráš sa o nič.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

peter25 napísal:
nevieš mi teda povedať, čo mám/čo treba spraviť preto, aby sa mi dividendy zdanili podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia ?

:D
S tým podľa mňa nespravíš nič. Neverím, že firma ktorá dividendu vypláca a robí zrážku dane sa bude zaoberať tým, kto odkial pochádza a komu akým percentom možno zdaniť a potom to ešte vykazovať príslušnému daňovému úradu pod ktorý spadajú prečo niekomu urobili zrážku 15 % a niekomu trebars 25%. Tak to nefunguje ani u nás. Všetkým zrazia daň vo výške ktorá platí v ich štáte a kto chce potom niečo pýtať späť /čo zaplatil naviac/ rieši si to s príslušným daňovým úradom. So zahraničím to asi bude riešiť málokto.
Musíš počítať s tým, že dividendy budeš mať zdanené pravdepodobne vyššou sadzbou ako je 15%., ale môže sa stať, že niekde nerobia zrážku dane a nezdania ti nič.
Ostatné ti už napísal Rado.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa petok »

peter25 napísal:Študujem teraz všetko čo sa týka akcií a riešim už aj daňovú a odvodovú zaťaženosť.
Existuje nejaká možnosť, že tie odvody nechcem zdaniť v krajine A, ale u nás na Slovensku ? Teda namiesto 25% zaplatím 0% ? (avšak budem musieť zaplatit 14% zdravotné). Dá sa to?
vsetko sa da, len je to otazka papierovania a efektivnosti. Osobne by som to neriesil pri sumach v desiatkach eur.
S americkymi akciami pomoze formular W-8BEN.
Ak si chcete precitat jednotlive zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia, tie su tu:
https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8688
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa petok »

peter25 napísal: nevieš mi teda povedať, čo mám/čo treba spraviť preto, aby sa mi dividendy zdanili podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia ?
BTW: ak sa mi dividendy zdaní v zahraničí podla zmluvy o zamedzení napr. tými 15%-tami, ttie odvody na Slovensku budem musieŤ zaplatiť aj tak, že ? :D
S americkymi dividendami pomoze formular W-8BEN, ktory standardne davaju podpisovat obchodnici s cennymi papiermi.
Akcie dividendovych firiem nakupte na svoju firmu, vyhnete sa socialnym odvodom.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa jogo »

Ake je "neodvoditelne minimum" dividiend, kedy nemusim ist do zdravotnej poistovne nahlasit dividendy?

Prislo mi zopar dolarov dividend z akcii AIG a nechce sa mi s tym ist do zdravotnej poistovne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Rado »

Neodvoditeľné minimum platilo do 31.12.2012 a bolo 339,89€. Ak teda dostaneš dividendu zo zisku za rok 2013 už budeš platiť odvody z celej sumy. Ak dostaneš dividendu zo zisku za rok 2012 a presiahne 339,89, tak budeš platiť. Ak túto sumu nepresiahne, tak platiť nebudeš, ale máš oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Dividenda za rok 2012 vyplatená v r. 2013 minimum z ktorého sa odvody neplatia 50% zo 786, čo je 393 €.
Takto to neplatí, že oznamovacia povinnosť voči poisťovni je, aj ked nič netreba platiť: Tlačivo „oznámenie o príjmoch“ sa vyplňuje tak, že do tlačiva sa zapíše suma, ktorá je nad min. VZ.
Od. r. 2013 /dividendy za rok 2013/ už platí oznamovacia povinnosť pre všetkých, ktorí majú dividendu zo zahraničia. Do tlačiva sa už zapisuje skutočne vyplatená dividenda na rozdiel od minulých rokov.
Jogo, ak si dividendu dostal len v tomto roku, máš čas to až v budúcom roku nahlásiť. Zbytočne nevplňovať tlačivo, ak platiť netreba.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa jogo »

Ktory datum rozhoduje ci dividenda patri do roku 2012 alebo 2013 ?

Je to ex-date alebo datum vyplatenia?

Pri SPY mam ex-date december 2012 a vyplatu dividendy januar 2013.
Do ktoreho roku patri tato dividenda?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa petok »

jogo napísal:Ktory datum rozhoduje ci dividenda patri do roku 2012 alebo 2013 ?
Je to ex-date alebo datum vyplatenia?
Pri SPY mam ex-date december 2012 a vyplatu dividendy januar 2013.
Do ktoreho roku patri tato dividenda?
datum vyplatenia
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Jogo ani ex-date ti nenapovie akého účtovného obdobia sa tá dividenda týka. jasné je len, že nie roku 2013. Môže to byť kľudne r. 2011,2012 a čo ak by to bolo za staršie obdobie, ked sa ešte odvody neplatili?
Ak sa to nebude vo výpisoch uvádzať, každý si môže domýšľať čo chce.
.
Poisťovni hlásiš podľa výplaty nasledujúci kalendárny rok do konca mája. Ale asi nebudeš mať čo hlásiť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa peter25 »

Mám ešte otázku. Ak investujem do ETF, ktorý má domicil v Írsku, tak sa zdaňuje podľa írskych predpisov ? Ak bude domicil v Nemecku, tak sa zdaňuje podľa nemeckých predpisov ?

Alebo to je tak, že už aj samotné ETFko dostane dividendy zdanené ? (lebo firmy sú z rôznych štátov)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Odpoved by ti najskôr vedel dať správca fondu. Neviem koho by považovali za príjemcu dividendy, či je to fond alebo drobný investor. Fondy by si teoreticky mohli vydupať aj výhodnejšie zdaňovanie.

Stále však platí, že môžeš dostať aj dividendu nezdanenú, bez ohľadu na to, kde má etf-ko domicil. Nestáva sa to však často, ale môže.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa filip glasa »

ETF ti dividendy väčšinou nevypláca. Fond dostane dividendy a tie hneď reinvestuje. V takom prípade nemáš žiadny príjem z dividend, ale len kapitálové zisky z držania akcií ETF.

Ak je to fond, ktorý dividendy vypláca na tvoj účet (nie dividendy jednotlivých akcií, ale dividendy fondu), tak sa zdania podľa našej legislatívy + dohody o zamedzení dvojitého zdanenia.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ale dividendy mozu byt zdanene v niektorych zahranicnych krajinach.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Daro »

Ja zase neviem pochopiť ako môže štát zdaňovať(keďže odvody z dividend sú istou formou dane)občanov keď táto daň neputuje do štátnej pokladnice "pre blaho nás všetkých" ale do hrubých prímov súkromnej firmy(konkrétne Dôveru vlastní 50% Penta a 50% Prefto). Veď to je neetické,vlastne je to vôbec legálne?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nejako si to zdravotné poistenie platiť musíš. Či to dostane štátna poisťovňa alebo súkromná na výsledku nič moc nemení. Vzhľadom na to, že na to zdravotné poistenie je dosť nízky strop a to, že dividendy u nás inak zdanené vôbec nie sú (naproti iným krajinám), tak to nevidím až tak zle.

Stále sme krajina s relatívne nízkymi daňami (oproti západu).
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Daro »

Platenie mesačného zdravotného poistenia mi predsa nevadí a súťaž ako takú iba vítam. No platenie extra dane(odvodov) súkromnej firme a nie štátu je v princípe zlé.
Ohladom nízkých daní na západe niesom o tom presvedčený ak rozprávaš o súkromnej osobe veď v UK keď máš ISA(Individual Savings Account),každý rok môžeš investovať za £11,880(Stocks and shares ISA) do akcií a akúkolvek sumu z toho zarobíš, neplatíš nič na dani/divi.Na SK platíme daň za obe.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa filip glasa »

To je hej, ale daň z dividend je hlavne o dani pre podnikateľov keď si z firmy vyberajú peniaze. FO čo berú dividendové zisky z akcií na burze - to je v rámci daní/odvodov z dividend minimálne množstvo a teda to nie je zaujímavé riešiť.

V USA máš normálnu daň z dividend - či už sú akcie na burze, alebo si vyberáš zisk zo svoje firmy ako majiteľ. Zaplatíš klasickú federálnu korporátnu 35% + štátnu daň + daň z dividend.

U nás máš 22% korporátnu, žiadnu daň z dividend a odvody z dividendy, ktoré sa síce podobanjú na daň z dividend, ale keďže majú relatívne nízky strop, tak je to proti USA pohoda.

Zase pre investorov na fin. trhoch má USA viac daňový úľav.

Ale pre podnikateľov sú dane u nás lepšie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Rokosák »

Spravne Filip!
Male upresnenia: Podnikatel vyberajuci si z firmy peniaze plati dane vypocitane zo suctu vsetkych prijmov, teda platu, urokov, dividend z investicii, vyhier z loterii, dividend z vlastnej firmy, atd. Cim je suma vyssia tym je danova miera vyssia (progresivna dan). Dividendy z vlastnej firmy su zdanovane, ale osobne odvody (okolo 7.25% sa z nich neplatia). Nemozes si vsak vyplatit z miliona 999,000 dividend a tisicku ako plat, aby si usetril na odvodoch. Pomer musi byt primerany. Co je primerane rozhodne danovy urad. Mozes sa branit, ale v danovom urade neplati prezumcia neviny, ako pri vrazde. Si vinny pokial nedokazes opak.
Klasicka, maximalna firemna dan je 39,%. Nie je iste ci vobec nejaka organizacia take percento plati. Male firmy su v nizsej kategorii a vacsie maju danovych poradcov. Niektore firmy dokazu "platit" zapornu dan ako napriklad konglomerat GE niektore roky.
Kde su dane pre podnikatelov lepsie? Pre tych co v USA platia menej ako 22% tak su dane v USA lepsie. Viac ako 22% tak je lepsie na Slovensku. Odhadujem, ze vacsina slovenskych podnikatelov by v USA neplatila ziadne dane, alebo menej ako 22%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

filip glasa napísal:ETF ti dividendy väčšinou nevypláca. Fond dostane dividendy a tie hneď reinvestuje. V takom prípade nemáš žiadny príjem z dividend, ale len kapitálové zisky z držania akcií ETF.

Ak je to fond, ktorý dividendy vypláca na tvoj účet (nie dividendy jednotlivých akcií, ale dividendy fondu), tak sa zdania podľa našej legislatívy + dohody o zamedzení dvojitého zdanenia.
Ahoj Filip,

reinvestoanie dividend = ziaden prijem = ziadne zdravotne odvody
Pises ze to plati pre ETF.

Plati to ( reinvestoanie dividend = ziaden prijem = ziadne zdravotne odvody )
aj v pripade ze mam registrovane akcie v USA a mam nastavene "dividends reinvested" tzn. miesto vyplatenia z nich nakupia ciastkove akcie tej istej firmy?

Dakujem za nazor/info

Donut
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Ak ti nakúpia namiesto dividend akcie, tie budú nepeňažným príjmom, ktorý máš zdaniť. Tak si vyber čo je lepšie, zdravotné odvody alebo daň.
Ak by sa reinvestovanie dividend prejavilo na vyššej cene etf, tak to zase zdaníš ako rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou etf.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal: Ak by sa reinvestovanie dividend prejavilo na vyššej cene etf, tak to zase zdaníš ako rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou etf.
Ktory sa po roku drzania nedani :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

Dana napísal:Ak ti nakúpia namiesto dividend akcie, tie budú nepeňažným príjmom, ktorý máš zdaniť. Tak si vyber čo je lepšie, zdravotné odvody alebo daň.
Ak by sa reinvestovanie dividend prejavilo na vyššej cene etf, tak to zase zdaníš ako rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou etf.
Dana, dakujem za cennu odpoved.

Ak by to bol ten nepenazny prijem, je tam daky limit typu 500 EUR rocne, ktory je osloboveny od dane?

A ako ten nepenazny prijem ocenit, ked po reinvoestovani su to male casti akcie, ktorych cena sa hybe, su v legislative viacere moznosti?

Dakujem este raz.

Donut
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

To nie je predaj, aby sa na to vzťahovalo oslobodenie. Dostaneš povedzme 5ks akcii po 30 USD, 150 USD prepočítaš na eurá a ten príjem máš zdaniť. Potom, ked tie akcie predáš, budeš počítať klasicky, nákup 150 USD, predaj neviem koľko. Tam potom môžeš využiť oslobodenie 500 € alebo ak budeš akcie držať viac ako rok, tak nezdaňuješ.

Poopravím to -- pri predaji by nebol výdavkom nákup 150 USD, ale cena zistená v čase nadobudnutia, čo je v konečnom dôsledku to isté - výdavok 150 USD
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

Dana, dakujem za vysvetlenie.
Sa brodim zakonom o dani z prijmov a hladam ten nepenazny prijem, kt je aplikovatelny na tieto "reinvestovane dividendy, kt sa stanu frakciami akcii" neviem to tam dako najst, vies mi poradit pls kde to tam najdem a kde tento prijem v danovom priznani zohladnim?

Dakujem
Donut
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Ked to nie je nikde uvedené, dáva sa to v DP v VIII.odd. pod "iné". Alebo budeš tvrdiť, že je to dividenda a zaplatíš z toho len zdravotný odvod. :)
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Donut »

Dana, dakujem.
V principe chapem nepenazny prijem. Ale sa mi zda ze je to kategoria, z ktorej by clovek mal mat aj daky uzitok. Napr firemne auto. Z reinvestovanych dividend nemam nic. Zajtra moze cela firma skrachovat a neuvidim ani cent. Nepride mi to logicke z toho platit ci uz odvody alebo dane. Kebyze zoberieme scenario ze ta firma dividendy nevyplaca ale dalej s nimi pracuje a rastie tak to neni nepenazny prijem. Je ale situaciu kde su rozdelni akcionari ako pri verejnych firmach a cast dividendy chce lebo z nich potrebuju zit (su na dochodku a nemaju mozno iny zdroj prijemov aby boli "nad vodou"). Ale co clovek co ten prijem nechce a bol by radsej aby si tie peniaze firma nechala a investovala do jej dalsieho rozvoja. Nie su nahodou na tento pripad mozne prave "reinvesticie" ktore v podstate peniaze otocia pre daneho akcionara "spat do firmy".
Logickejsie by bolo tie akcie potom pri predaji zdanit s tym ze na tieto "reinvestovane dividendy" neexistuje COST BASIS, teda vydavky a mali by byt zdanene ako kapitalovy prijem v plnej vyske. Ale az pri spenazeni/predaji tych akcii.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Martin52 »

Dividendy napriklad z US sa pre zahranicnych investorov automaticky zdanuju zrazkou (30% myslim aktualne). V tomto pripade by mali byt vysporiadane a netreba ich hlasit podla nasich zakonov zdravotnej poistovni, nie ?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Rokosák »

Reinvestovane dividendy maju kupnu cenu (cost basis). Priklad: Dividenda 100, cena akcie 20. Dostanes za dividendu 5 akcii za nakupnu cenu 20.
Ze firma moze skrachovat je nepodstatne. Takisto moze rast a s nou aj cena tych 5 akcii. Je to to iste, ako keby si zobral za dividendy hotovost a v krcme ich prepil.

Vyse uvedene je zla zprava. Dobra zprava je, ze cudzinci na Slovensku dane a odvody za dividendy neplatia. Pre zmenu, cudzincom v USA najskor strhnu vyssie percento a potom si mozes vypytat vratenie casti. Z toho my vychadza, ze Slovensko je bohatsie ako Spojene Staty. :lol:
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Odvody z dividend

Príspevok od používateľa Dana »

Martin52 napísal:Dividendy napriklad z US sa pre zahranicnych investorov automaticky zdanuju zrazkou (30% myslim aktualne). V tomto pripade by mali byt vysporiadane a netreba ich hlasit podla nasich zakonov zdravotnej poistovni, nie ?
Musí ísť o príjem, ktorý sa zdaňuje zrážkovou daňou u nás. A u nás sa dividendy nezdaňujú. Čo urobí zahraničie je nepodstatné. Zdrav. poisťovni ich hlásiť treba a samozrejme z nich zaplatiť aj odvody.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"