Ako postupovať pri zdaňovaní investícií

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Ako postupovať pri zdaňovaní investícií

Príspevok od používateľa Dana »

Pre výpočet dane musíme porovnať PRÍJEM a VÝDAJ

PRÍJEM - koľko peňazí obdržím pri predaji CP /za predaj sa u podiel. fondov považuje aj presun medzi fondami

VÝDAJ – aké boli náklady na obstaranie CP, teda celková investovaná suma

Celková investovaná suma = poplatky + investovaná suma

Pr. Nakupujem podielové listy za 300 000 Sk v SLSP. Banka si strhne vstupný poplatok 10 500 Sk.
Cena 1 podielu napr. 6 000 Sk, teda dostanem 48 podielov a 1 500 Sk mi banka vráti späť.

Celková suma investície je 10 500 + / 48 x 6 000/ = 298 500 Sk
Takže VÝDAJ je 298 500 Sk.

Rozhodnem sa predať všetky podielové listy.
Aktuálna cena podielu 6 800 Sk. Mám 48 podielov.
Takže dostanem 6 800 x 48 = 326 400 Sk – to je môj PRÍJEM

Porovnávam: Príjem – výdaj = základ dane
326 400 – 298 500 = 27 900 - táto suma tvorí základ dane z ktorej bude treba zaplatiť 19 %-nú daň, pokiaľ si už nemôžem odpočítať žiadnu odpočítateľnú položku..


2./ Nákup zostáva ten istý, rozhodnem sa predávať po častiach. Chcem z fondu vybrať 50 000 Sk. Aktuálna cena podielu je napr. 6 600 Sk, teda banka mi vyplatí 8 podielov = 52 800 Sk – príjem
Teraz musím zistiť výdaj, aké som mala náklady na tých 8 predaných podielov..
Celková suma investície bola 298 500 Sk, mám 48 podielov.

Náklad na 1 podiel.: 298 500: 48 = 6 218,75
na 8 podielov 6 218,75 x 8 = 49 750

Porovnávam : príjem – výdaj = 52 800 – 49 750 = 3 050 – základ dane
Podobne postupujem aj pri ostatných predajoch.

Ak mám tých predajov za kalendárny rok viac, sčítam všetky príjmy – všetky výdaje, dostanem celkový základ dane alebo sčítam všetky čiastkové základy dane a potom tiež dostanem celkový základ dane. Kto chce skúšku správnosti, môže robiť obidvoma spôsobmi.

Pri podielových fondoch bola zrušená odpočítateľná položka vo výške 5-násob. živ. minima, platí len pri iných formách investovania /akcie, certifikáty, ETF ... / vo výške 24 900 Sk.
U detí je možné pri podielových fondoch odpočítať 95 616 Sk
pri iných formách investovania 24 900 + 95 616 Sk = 120 516 Sk, platí to však len za predpokladu, že základ dane nebude vyšší ako 100- násob. živ. minima teda 498 000 Sk. Ak bude vyšší nezdaniteľný 19,2 násob. /95 616/ sa už znižuje.

Tí, čo investujú v cudzej mene a robia prepočet na Skk musia NÁKUP /výdaj/ prepočítať buď SKUTOČNÝM kurzom, za ktorý peniaze menili /budú ho mať v papieroch/ alebo PRIEMERNÝM MESAĆNÝM kurzom NBS, keď sa nákup uskutočnil. Podobne pri PREDAJI /príjem/, ale ten, keď už bude urobený v inom mesiaci, tak ten priemerný mesačný kurz bude zrejme iný.
Naposledy upravil/-a Dana v Ne 27 05, 2007 8:16 pm, upravené celkom 5 krát.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Lev
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 17 12, 2006 5:15 pm

Dividenda

Príspevok od používateľa Lev »

Dana,
Som začínajúci investor a rozhodol som sa že si vyberiem vklad aj výnosy lebo je pre mna výhodnejsie zisk vybrat este tento rok aby mi to štát nezdanil.
Mám ale jednu otazku ako počítat zisk v prípade ak fond vyplatil dividendu, ktorú následne zdanil a nakupil dalsie podiely v aktualnom kurze a priratal k mojim podielom?
Budú výnosy (23560 SKK) oslobodené od dane do konca Marca 2007?
Vopred dakujem.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ja nie som žiadny odborník na daňové veci, ako si to tu niekto myslí, ale podľa mňa, ak tá dividenda už bola zdanená a potom boli nakúpené nové podiely, tak je to to isté ako keby si si tie podiely ty sám dokupoval. Ak to raz všetko predáš, tak budeš klasicky porovnávať
počet podielov x aktuálna cena podielu + vstupný poplatok, no a potom to isté ešte s tými novo nakúpenými podielmi, potom to bude treba sčítať a budeš mať nákup - výdaj. A príjem bude tá suma, ktorú dostaneš vyplatenú.
Ten limit 23 650 Sk je platný pre tento kalendárny rok. Na druhý rok by mal byť vyšší.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ešte k tomu budúcemu roku - tam ten limit bude 24 900 Sk a hoci v podielovom fonde budú peniaze len 3 mesiace, budeš si ho môcť tiež vyčerpať celý, keďže daňové priznanie za rok 2007 budeš podávať až v roku 2008, takže ten predaj by trebalo trochu zvážiť. Ideálne by bolo čerpať limit tento aj budúci rok, takže tento rok by si mal možno predať len časť a zbytok až na budúci rok. A potom treba postupovať ako pri predaji po častiach - vždy pri porovnávaní musí byť počet nakúpených a počet predaných podielov rovnaký - to je asi celé základné pravidlo. Ak s tým budeš mať ešte problém, tak sa spýtaš zase.
P.S. S tými dividendami si ma prekvapil, myslela som, že už všetky fondy zmenili na rastové ...
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

Na tej stranke TAM.sk pisu:
"V prípade vrátenia (redemácie) podielových listov v medziobdobí od 1.1.2007 do 31.3.2007 správcovská spoločnosť ešte nebude odvádzať daň z výnosu, výnos si podielnik bude povinný celý zdaniť a to po uzatvorení kalendárneho roka v daňovom priznaní

- od 1.1.2007 si už podielnik nemôže uplatniť daňový štít vo výške 5 násobku životného minima, ktorý sa okrem iného vzťahoval na výnosy z vrátenia podielových listov a to bez ohľadu na to, kedy tieto podielove listy nadobudol", koniec citatu.
To akoze ked predam fond napr. 10.2.2007 so ziskom povedzme len 2000 Sk, tak kvoli dvom tisickam budem musiet buduci rok podavat danove priznanie? Chapem to spravne?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Podľa toho čo píšu, aj keby si mal zisk len 5 Sk, tak musíš. Akurát kedy tú novelu vydali, ak 29.12.2006 v zbierke nič také nebolo a ak to vydali v januári, tak to môže platiť so spätnou účinnosťou? /u nás už bude možné asi všetko/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

zaujímavé fórum o daniach:
http://www.porada.sk/f2-dan-z-prijmu.html
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ďakujem za tip. Už som tam teda prispela aj odpoveďou k oslobodeným príjmom. Chudák Zajko, neviem ako si tam z toho gulášu vyberie. A ja čakám, či ma tam niekto nezjazdí, keďže ani netuším, či je platiteľom DPH alebo nie. /dúfam, že nie/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Myslíš, že tieto príjmy z investícií sa započítavajú do obratu z pohľadu registrácie za platcu DPH?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Oslobodenie /23 650/ sa nevzťahuje len na investície, ale aj na prenájom nehnuteľností a aj tie príležitostné príjmy, ktoré sa tam spomínali, len paušálne výdavky si môže niekto uplatniť len keď nie je platiteľom DPH a to veľmi jasné nebolo. Aj tak počítam s tým, že si to tam párkrát poriadne zlíznem, zamiešať sa medzi takých odborníkov. To množstvo príspevkov sa ani prečítať nedá.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"