Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Zdaňovanie investícií a dividend

Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Sob 03 19, 2016 10:58 pm

Vedel by mi prosim niekto poradit s nasledovnym problemom?
Za rok 2015 som z obchodovania na financnych trhoch vykazal celkovo stratu, ale ak dobre chapem zakony, aj tak by som mal asi zaplatit dane.
Moja situacia je priblizne nasledovna:
-Strata z obchodovania s opciami = 10 000 EUR
-Zisk z obchodovania s CFD = 8 000 EUR
Celkovo teda strata 2000 EUR.
Pouzival som strategie covered call a married put.

Napriek tomu by som mal asi z tych 8000 EUR co som ziskal na CFD zaplatit este dan, je to pravda?
Ak ano, tak sa mi strata z minuleho roku este zvysi...
Alebo je nejaka moznost, ktoru som prehliadol??
Za pokus to stoji, mozno niekto nieco vie poradit...
Dakujem vsetkym za pomoc:-)
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jogo » Ned 03 20, 2016 3:22 pm

Opytaj sa pisomne svojho brokera, ci jeho opcie su skutocne opcie alebo iba nejaky derivat odvodeny od opcii. Lebo ak je to nejaky derivat, tak potom by sa mozno mohol zdanovat ako derivat a potom by bol v rovnakej kategorii ako CFD a azda by sa ich vzajomne dalo zapocitat. Je to len taka moja myslienka a netusim, ako by sa na to pozeral danovy urad.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
 
Príspevky: 4481
Registrovaný: Pon 08 04, 2008 9:03 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Ned 03 20, 2016 7:25 pm

Nemôže platiť daň zo zisku keď mal v danom kalendárnom roku stratu. Je to len formalita ku ktorej neuviedol najpodstatnejšie veci...či ten zisk aj stratu urobil v jednej, alebo dvoch rôznych krajinách a či u jedného, alebo dvoch brokerov. Ja som na to začal odpovedať, ale napokon som to kvôli tomu vymazal.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jogo » Ned 03 20, 2016 10:50 pm

JUGGLER píše:Nemôže platiť daň zo zisku keď mal v danom kalendárnom roku stratu.


Ale moze, lebo par.8 ostatne prijmy sa sklada medziinym z
-prijmy z prevodu cennych papierov
-prijmy z prevodu opcii
-prijmy z derivatovych operacii

a tie nie su navzajom zapocitatelne.
U teba, kedze trading uctujes pravdepodobne ako sro-cka sa to asi da navzajom zapocitat, ale ako fyzicka osoba asi nie. Vsak ozve sa Dana a nam to vysvetli. :)
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
 
Príspevky: 4481
Registrovaný: Pon 08 04, 2008 9:03 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Ned 03 20, 2016 11:06 pm

je to u interactivebrokers, opcie aj cfd boli povacsinou na ETF na zlato, ropu, indexy a podobne.
rozmyslam, ze taketo opcie by sa mohli zapocitat do prijmy z derivatovych operacii, kedze su to opcie na etfka. pricom ETF su derivaty, kedze iba kopiruju cenu komodity alebo indexu...
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Pon 03 21, 2016 12:01 am

okrem toho som vela z tych opcii najprv vypisoval - cize najprv "predal" az potom "kupil" - co mi pripomina viac derivatovu operaciu, ako standardne "kupim opciu a potom ju predam"
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Dana » Pon 03 21, 2016 1:51 am

ETf-ka sú cenné papiere, majú ISIN, ktorý ich medzi CP zaraďuje a je jedno čo kopírujú.
Je to tak ako píše jogo, každý príjem zvlášť a nedajú sa zisky a straty medzi sebou započítať. Nezáleží ani na tom, aký broker a aká krajina. A je podľa mňa aj jedno či najprv bol nákup alebo predaj.
Poviem však pravdu, že sama neviem, či by som bola ochotná zaplatiť daň,ak som v skutočnosti v strate. Ale aspoň DP treba podať. Už ako sa to tam napíše je na tebe, lebo neviem, čo v prípade problémov. Záleží akí by boli tí daniari znalí.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 706
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod osamely chodec » Pon 03 21, 2016 8:53 am

Ak daňovník fyzická osoba (nepodnikateľ) dosiahne v zdaňovacom období príjmy z predaja cenných papierov, takto dosiahnuté príjmy sa zaraďujú medzi príjmy z prevodu cenných papierov podľa § 8 ods.1 písm.e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), pričom príjmy z derivátových operácií sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods.1 písm.k). Daňová povinnosť sa vysporiada podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby.
Pri príjmoch dosiahnutých z predaja cenných papierov sa výdavky uplatnia podľa § 8 ods.5 zákona o dani z príjmov (napr. kúpna cena preukázateľne zaplatená za cenný papier, ďalej výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a pod.).
V súlade s ustanovením § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa do základu dane (čiastkového základu dane) zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 cit. ustanovenia vyššie ako príjem, na rozdiel na neprihliada, pričom za jeden druh príjmu sa považuje napr. príjem z prevodu cenných papierov (takýto spôsob vyčíslenia je premietnutý aj v tlačive daňového priznania k dani z príjmov FO).
V prípade predaja cenných papierov je teda základom dane (čiastkovým základom dane) úhrn príjmov z tohto predaja znížený o úhrn výdavkov, ktoré boli preukázateľne vynaložené na príjmy dosiahnuté z predaja cenných papierov, a to teda v úhrne za zdaňovacie obdobie. Ak úhrn takýchto výdavkov presiahne príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Stratu pri tomto druhu príjmu teda nie je možné vykázať.
Možno uviesť, že daňovník si spočíta na jednej strane príjmy dosiahnuté z predaja cenných papierov za zdaňovacie obdobie a na druhej strane výdavky (k takto dosiahnutým príjmom z predaja cenných papierov) a až následne si vypočíta základ dane – čiastkový základ dane.
Daňovník fyzická osoba nepodnikateľ v danom prípade pri vyčísľovaní základu dane z prevodu cenných papierov podľa § 8 ods.2 zákona o dani z príjmov spočítava „kompenzuje“ ziskové obchody so stratovými.
Miesto dúfania pri strate je potrebné sa báť a miesto strachu pri zisku je potrebné dúfat.
Najvacšie peniaze sa zarábajú sedenim.
Obrázok užívateľa
osamely chodec
 
Príspevky: 1904
Registrovaný: Uto 11 13, 2007 2:57 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Pon 03 21, 2016 10:33 am

takze sa to nemoze kompenzovat - opcie a derivaty?
Dana - vo vseobecnosti sa podava danove priznanie, aj ked fyzickej osoby nevychazda povinnost zaplatit dan? takze mal by som radsej podat danove priznanie, vypocitam si nulovu dan a v najhorsom pripade potom dan po kontrole/vyzve doplatim? od zamestnavatela som uz dostal rocne zuctovanie preddavkov na dan...
dakujem za rady vsetkym
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Dana » Pon 03 21, 2016 4:31 pm

OS, čo si tu dal sa práve týka rovnakého druhu príjmu - 1 riadku DP. Na 1 riadku máme CP, na inom opcie a na ďalšom tie derivátové obchody a tie riadky medzi sebou nejde kompenzovať.
Zisky a straty spočítavať len v rámci 1 riadku v DP. /rovnaký druh príjmu/ Tam konkrétne píšu len o CP r. 5

petern oficiálne sa opcie a deriváty nemôžu kompenzovať, ani opcie a CP, čo je úplne postavené na hlavu. Ved práve niekedy sa tie opcie používajú na ochranu trebars pred stratami v CP.

Priznanie by si nemusel podávať, ak pri CP alebo opciách nie je zisk väčší ako 500 €, ale u tých derivátových obchodov je to inak. Záleží na výške príjmu a nie zisku, teda môže výjsť, že DP podať aj ked si vstrate.
Ak nechceš daň platiť, tak by som napísala pri tých derivátových operáciách príjmy a výdavky v rovnakej výške. Trebars tých 8 000, z toho sa nestrieľa, len aby tam niečo bolo a ZD 0. Pri opciách nepíšeš nič. Dp treba podať aby aspoň nebola pokuta za nepodanie DP, ktorú si tiež možno môžu určiť ako chcú. A údaje z ročného zúčtovania treba prepísať do DP, to už som tu návod tiež niekedy dávala. Tiež zamestnávateľovi oznámiť, že si podávaš DP. On to ročné zúčtovanie ešte určite nevysporiadal.

Ak by náhodou nejaká kontrola niekedy bola, / snad nebude/, tak treba nejak protiargumentovať prečo si daň nezaplatil, aby to nevyznelo, že si vedel, že ju zaplatiť máš, len úmyselne si ju nezaplatil, lebo za to je aj trestné stíhanie.
Buď argumentovať, že si to považoval za rovnaký druh príjmu alebo ísť na nich nejak tak, že ti vôbec nepríde normálne platiť dane, ked výsledkom z obchodovania je strata a je úplne jedno s akým práve inštrumentom obchoduješ. Ešte pochopím, že na stratu sa neprihliada, že nevykazovať záporný základ dane a nežiadať späť vrátiť dane trebárs zo zamestnania, lebo môžu povedať, či problém, že hazardujete a ak to neviete, tak to nerobte, ale keď už to niekto robí, tak by mali brať predsa obchodovanie ako celok a nežiadať dane, ked je niekto v mínuse pod pôvodným vkladom. Ale to je možno naťahovačka na súd, či sa majú platiť dane zo strát, ak by to nechceli normálne pochopiť a otázne, ako by to aj tam dopadlo.

To už si musí každý zvážiť sám, či riskne daň nezaplatiť a naťahovať sa s daniarmi alebo to radšej rovno vzdá a zaplatí.

Mohli by sa k tomu nejakí právnici vyjadriť, čo by asi tak dokázali vybojovať na súde, ak by bolo zle, ale pochybujem, že niekto sa vyjadrí. Zadarmo poradenstvo asi neposkytujú.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 706
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Pon 03 21, 2016 4:58 pm

Dakujem za rady.
Co sa tyka sankcii, chapem to dobre, ze ak by mi toto zapocitanie nechceli pri kontrole uznat, tak v najhorsom pripade by som dostal sankciu cca 10% rocne zo sumy, ktoru som mal zaplatit ako dan? alebo je tam este nejaka dalsia mozna pokuta?
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod osamely chodec » Pon 03 21, 2016 6:46 pm

opcie su tiez financne derivaty,tak isto ako CFD futures, tym by som argumentoval... patria do jedneho prijmu. To ze je tam ten riadok pre opcie, nechapem naco.
Miesto dúfania pri strate je potrebné sa báť a miesto strachu pri zisku je potrebné dúfat.
Najvacšie peniaze sa zarábajú sedenim.
Obrázok užívateľa
osamely chodec
 
Príspevky: 1904
Registrovaný: Uto 11 13, 2007 2:57 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jogo » Pon 03 21, 2016 6:47 pm

petern píše:-Strata z obchodovania s opciami = 10 000 EUR
-Zisk z obchodovania s CFD = 8 000 EUR
Celkovo teda strata 2000 EUR.
Pouzival som strategie covered call a married put.


Do buducna jedna myslienka. Co keby si namiesto CFD, drzal hlboko ITM CALL opcie s velmi dlhou expiraciou(min. rok). Vzajomne by sa ti zisky a straty danovo zapocitavali, lebo by boli kvalifikovane ako zisky z obchodovania opcii.
Nemam to preskumane,ci to bude aj investicne vyhodne, je to len taky napad.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
 
Príspevky: 4481
Registrovaný: Pon 08 04, 2008 9:03 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Dana » Pon 03 21, 2016 7:43 pm

Tu je kalkulačka pre výpočet úroku https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... nkcny-urok
sankcie sa počítajú na dennej báze z trojnásobku úrokovej sadzby ecb, ak na to prídu až tesne pred premlčaním, tak úrok poskočí skoro aj o 100 % ako je výška dane + netreba zabúdať na zdravotku, tá si tiež dá pokutu za oneskorené zaplatenie odvodov ani neviem v akej výške
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 706
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Pon 03 21, 2016 8:04 pm

Takze potrebujes buduci rok urobit na burze +7000 zisk.

2333 dan+odvody z tych 7000 zisku.
2666 dan+odvody z tohotorocnych 8000 zisku
2000 tvoja tohtorocna strata

Danovou problematikou sa pred obchodovanim na financnych trhoch netreba zaoberat. Clovek sa nauci vyrabat zisky a krasne sa mu vsetko vynahradi.

Dva roky aktivity a sledovania trhov a budes na nule (pripadne este v daleko daleko vacsej strate).
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Uto 03 22, 2016 1:10 am

Nestrašte ho. Veď nemal žiadne príjmy. Vyrobil stratu -2000.

Tie blbé kategórie:
-prijmy z prevodu cennych papierov
-prijmy z prevodu opcii
-prijmy z derivatovych operacii

nie sú podľa mňa na to, aby ste cez nich riešili nejakú celkovú stratu u brokera. Tu máte príklad na príjem z prevodu cenných papierov:

4. apríla 2005 Margita Mečiarová, manželka bývalého premiéra, kúpila 10-percentný podiel v akciovej spoločnosti Trend Tatry od Júliusa Rezeša. Za 100 akcií zaplatila jeden milión korún, teda nominálnu hodnotu akcií.
O tri mesiace, 9. júna 2005, predala tieto akcie spoločnosti Paola Properties z Gibraltaru za 60 miliónov korún. Väčšina, 48 miliónov, bola zápočtom na pôžičku, ktorú Mečiar dlžil za Elektru Paola Properties a jej majiteľovi, Petrovi Ziegle­rovi. Ďalších 12 miliónov vyplatili v hotovosti, aby bol Mečiar schopný platiť dane z lukratívneho predaja akcií.

Takisto ten prevod opcií a derivátové operácie netreba brať tak doslovne. Ved opcie sú deriváty...deriváty to sú opcie, futures i CFD.

Ale to nechcem rozoberať. Peter má ročný výpis od jedného brokera. Je to IB UK a má v ňom všetko: počiatočný stav, konečný, výbery, dividendy, úroky, poplatky. A hoci je v ňom všetko neskôr rozpísané na akcie, opcie, futures, CFD a Forex pre zdaňovanie je smerodatný celkový výsledok. Keď je to jasná strata, čo v tom výpise jasne uvedené má, tak žiadne dane podľa mňa netreba platiť, ani podávať daňové priznanie.

Ja by som sa pozrel na vyplatené úroky a dividendy, či tam nemá nejakú signifikantnú sumu. Ale pochybujem, lebo úroky, keď shortuje bývajú negatívne a dividendy, ked trejduje bývajú zanedbateľné. Tie dividendy a úroky sú podľa mňa jedinými osobitnými kategóriami, keby išlo o daňové priznanie pri strate.

Na tie dve krajiny a dvoch brokerov som sa pýtal preto, lebo teoreticky by mohol mať vykázaný zisk 8 000 u britského CFD brokera a stratu 10 000 u amerického brokera . Tak by sa mohlo stať, že Briti pošlú informácie o zisku, ale Američania pri strate nepošlú nič. V takom prípade by sa možno oplatilo do daňového uviesť, že je strata z derivátových operácii ( opcie + CFD ) 2000 (čiže do kolonky príjmy by som dal -2000)...alebo by som sa poradil, či neuviesť zisk 8000 v kolonke prijmy z derivátov a stratu - 10 000 v kolónke príjmy z prevodu opcií ...ale len vtedy ak by mi po zaplatení dane zo zisku z derivátov tú daň potom vrátili.

Otázka: Máte celkový zisk 10 000 a vo výpise uvedené, že 5000 sú akcie a 5000 futures. Ok, príjem je 10 000.
A teraz si predstavte celkový zisk 10 000, ale vo výpise máte, že + 100 000 na akciách a -90 000 na futures.
Tak mi chcete povedať, že zaplatíte daň zo zisku 100 000 a na stratu sa neprihliada, lebo akcie a deriváty nie sú navzajom zapocitatelne?
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jogo » Uto 03 22, 2016 7:10 am

JUGGLER píše:Otázka: Máte celkový zisk 10 000 a vo výpise uvedené, že 5000 sú akcie a 5000 futures. Ok, príjem je 10 000.
A teraz si predstavte celkový zisk 10 000, ale vo výpise máte, že + 100 000 na akciách a -90 000 na futures.
Tak mi chcete povedať, že zaplatíte daň zo zisku 100 000 a na stratu sa neprihliada, lebo akcie a deriváty nie sú navzajom zapocitatelne?


A co ked mam jeden rok z obchodovania derivatov stratu 100 000 a druhy rok zisk 110 000. To akoze zdanim druhy rok celych 110 000 a na stratu prvy rok neprihliadam? Podla danoveho zakona je to tak.
V danovom zakone by som logiku nehladal.
Na zaver citat mojho kamarata - dlhorocneho uctovnika: Do danoveho priznania mozes dat aj vrtulnik. Otazka je, ako to dopadne na danovej kontrole. :)
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
 
Príspevky: 4481
Registrovaný: Pon 08 04, 2008 9:03 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Uto 03 22, 2016 8:14 am

Presne ako pise Jogo, tu nejde o zdravy rozum, ale ze danovaci sa snazia ludi buzerovat podla toho pribrzdeneho zakona SR. Cize ak by si mal jeden rok zisk a druhy rok este vacsiu stratu aj tak by po tebe chceli dan. Rovnako aj ked mas zisk v akciach a v CFD mas este vacsiu stratu stratu tak budu chciet po tebe dan z toho zisku v akciach. Lebo im to vyhovuje.

Ja osobne by som vsadil na to ze ak plati danove z bezneho zamestnania sanca ze taketo nieco objavia je tak 0,001% lebo maju dost starosti aspon ako-tak skontrolovat najvacsie danove subjekty vo svojom rajone. Plus sa musia zaoberat stovkami danovych priznani drobnych zivnostnikov v ktorych maju vsectci natiahnute vydavky na uroven ziskov (tym padom nulovu dan). Takze sa mozu prehrabovat v nezmyselnych blockoch a hladat tam tie najviac nezmyselne. Ak pride rocne zuctovanie vypracovane z personalneho oddelenia nejakeho seriozneho zamestnavatela tak pochybujem ze to niekto vobec preleti ocami.
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod osamely chodec » Uto 03 22, 2016 10:44 am

jaroslav80, danovaci si iba robia svoju pracu. Podklady na nu im dava nas 150 clenny parlament. Tam sa schvaluju tieto hluposti.
Miesto dúfania pri strate je potrebné sa báť a miesto strachu pri zisku je potrebné dúfat.
Najvacšie peniaze sa zarábajú sedenim.
Obrázok užívateľa
osamely chodec
 
Príspevky: 1904
Registrovaný: Uto 11 13, 2007 2:57 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Uto 03 22, 2016 1:46 pm

osamely chodec píše:jaroslav80, danovaci si iba robia svoju pracu. Podklady na nu im dava nas 150 clenny parlament. Tam sa schvaluju tieto hluposti.


Aj dozorci SS v Osviecime si "len robili svoju pracu" a podklady im na to davala vtedajsia vlada Nemecka.
Moja mama bola 30 rokov danova kontrolorka.

Ak natrafi na nejakeho sialenca tak ho moze buzerovat a tych 2700 EUR dani od neho pozadovat este v 2022 roku ... plus spominane penale. Ak natrafi na normalneho, tak jeho obycajne danove priznanie nebude ani prezerat.
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Rokosák » Uto 03 22, 2016 3:00 pm

Danovaci si robia svoju pracu. Ak im zakon prikazuje kazdu stratu spekulovanim na burze plne uhradit a pridat 20 kremesov, tak to musia spravit. Nemaju pravo interpretovat zakon podla toho ako sa vyspali.
Neviem ci ak si podpalite vlastny dom, ze dostanete danovu ulavu. Podobne ak to prepalite na burze. Pokial viem, platba dani sa nezaklada na vsehomirnej spravodlivosti, ale na snahe ziskat zdroje k verejnym sluzbam.
V USA mozte odpisat z prijmu $3000 rocne za investicne straty. Ak stratite milion, spocitajte, kolko rokov potrebujete zit, aby ste ten melon odpisali?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: Str 08 03, 2011 11:43 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Uto 03 22, 2016 3:14 pm

Z toho vyplyva akurat to, ze ani zakony USA nie su v sulade so zdravym rozumom. (Co prekvapi asi malokoho).

PetraN nepojde sikanovat Kazimir ale miestny danovak. Kazimir by bez prisluhovacov vela dani nenavyberal, aj ak by mu ich parlament odsuhlasil.

No ty by si zrejme kludne spaval aj keby si hodil atomovku na Hirosimu ak by si to dostal prikazom odsuhlasenym parlamentom.
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Uto 03 22, 2016 4:51 pm

Rokosák píše:Neviem ci ak si podpalite vlastny dom, ze dostanete danovu ulavu. Podobne ak to prepalite na burze.


Nechcem ziadnu danovu ulavu, iba mi pride normalne, ze zo straty sa neplati dan...

Takto bude naozaj nas stat velmi pekne napredovat, ked bude spolocnost suhlasit s tym, ze si iba kazdy robi svoju pracu podla prikazov...

Ako ked sa policajti schovaju za strom a meraju na ceste, ktora je takmer mimo mesta a davaju pokuty, ked ide niekto 55km/hod, lebo je to najjednoduchsie tam niekoho chytit. Namiesto toho, aby strazili v centre mesta, kde je mnozstvo chodcov a kde hrozi nebezpecenstvo zrazky.
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Uto 03 22, 2016 5:25 pm

jogo píše:
A co ked mam jeden rok z obchodovania derivatov stratu 100 000 a druhy rok zisk 110 000. To akoze zdanim druhy rok celych 110 000 a na stratu prvy rok neprihliadam? Podla danoveho zakona je to tak.
´

To by sme tu nemali pliesť. To je úplne iná téma. O tom sa nebavíme. Dane sa platia za uplynulý kalendárny rok.

Všeobecne to poviem tak. Ak peter urobil stratu a nepodá daňové priznanie - podľa mňa je to v poriadku. Nemôžu mu vyrúbiť daň z príjmu, ktorý nemal a na to, že ho nemal má dôkazy. To ostatné je len byrokracia, ktorú si navyše podľa mňa zle vysvetlujete.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Mak » Uto 03 22, 2016 6:34 pm

Mak
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 01 07, 2014 10:37 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Str 03 23, 2016 10:26 am

JUGGLER píše:
To by sme tu nemali pliesť. To je úplne iná téma. O tom sa nebavíme. Dane sa platia za uplynulý kalendárny rok.Praveze je to velmi podobny problem s velmi podobnymi dovodmi a dosledkami.

Nemozes straty z akcii odpocitavat od ziskov s CFD podobne ako straty z jedneho kalendarneho roku od ziskov v druhom kalendarnom roku len z jedineho dovodu - parlament to tak "genialne" odsuhlasil.
Ak by PeterN pocas stvrteho kvartalu 2015 vydoloval obchodovanim CFD zisk 8000 EUR a pocas januara 2016 by inkasoval stratu 10000 EUR tak je v rovnakej situacii a v rovnakej dileme. Celkova strata za 4 mesiace obchodovania by bola 2000 EUR ale danovy urad by mohol od neho vyzadovat zdanenie zisku 8000 EUR.
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod petern » Str 03 23, 2016 12:04 pm

vidim, ze sa tu na tuto temu rozprudila celkom aktivna diskusia:)

ja som poctivy clovek a platim vzdy vsetky dane a poplatky, co mam platit... preto sa nechcem dostat do problemov...

preto sa na zaver opytam - co vsetko mi hrozi, ak by som danove priznanie nepodal alebo ak by som podal s danovou povinnostou nula a nasledne by mi danovy urad predsa len urcil, ze mam zaplatit plnu vysku dane:
- za nepodanie danoveho priznania max. 16 000 eur - tak to radsej podam
- za skratenie dane 10% rocne z dlznej sumy - to by sa teoreticky oplatilo risknut
- ale je este nejaka dalsia sankcia, postih, trestne stihanie, nebodaj vazenie, co by mi hrozilo? vedel by sa k tomu niekto kvalifikovane vyjadrit? dakujem
petern
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Sob 10 24, 2009 11:54 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Mak » Str 03 23, 2016 3:57 pm

petern píše:ja som poctivy clovek a platim vzdy vsetky dane a poplatky, co mam platit... preto sa nechcem dostat do problemov...

preto sa na zaver opytam - co vsetko mi hrozi, ak by som danove priznanie nepodal alebo ak by som podal s danovou povinnostou nula a nasledne by mi danovy urad predsa len urcil, ze mam zaplatit plnu vysku dane:
- za nepodanie danoveho priznania max. 16 000 eur - tak to radsej podam
- za skratenie dane 10% rocne z dlznej sumy - to by sa teoreticky oplatilo risknut
- ale je este nejaka dalsia sankcia, postih, trestne stihanie, nebodaj vazenie, co by mi hrozilo? vedel by sa k tomu niekto kvalifikovane vyjadrit? dakujem


Uz tvoj prispevok je dost infantilny. Pises ze si poctivy clovek, ale skumas co by sa dalo risknut ... Mas problem si zistit na googli odpovede ?

http://www.finance.sk/spravy/finance/99 ... o-konania/
Mak
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 01 07, 2014 10:37 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Dana » Štv 03 24, 2016 1:38 am

Ak nechceš dane platiť, mal by si byť pripravený sa s nimi handrkovať a presviedčať ich o svojej pravde. A nie zamýšľať sa nad tým, čo ti hrozí. Ak budeš teraz 6 rokov z toho nekľudný, tak im tie dane radšej zaplať, aj ked ja už neviem, kto by sa tu dopúšťal väčšieho podvodu.
Tie formulácie o neprihliadaní strát sú tam podľa mňa z iného dôvodu, ale páni úradníci sa možno nad tým nezamyslia.
Dp však podaj, to až taká veľká námaha zase nie je a s tým ostatným sa musíš sám rozhodnúť, ako si na nich trúfaš. Výsledok je samozrejme neistý, ale podľa mňa sa tým nikto zaoberať nebude.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 706
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod futurer » Štv 03 24, 2016 2:02 am

Bohužel nástrahy tradingu, o kterých se na školeních a seminářích nikdy nemluví. !! (plnotučné jsou složitější opční modely na přelomu zdaňovacího období - zkuste si to :) ) Věřte, že na to tu upoutávku pod nickem nikdo nikdy nebude mít.
futurer
 
Príspevky: 211
Registrovaný: Štv 12 25, 2014 10:07 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jaroslav80 » Štv 03 24, 2016 9:20 am

PeterN - ked na seba upozornis nezmyselnym danovym priznanim akurat si zvysujes sancu ze sa v tom niekto zacne rypat. V opacnom pripade budes patrit k 98% obyvatelstva ktore by podla danoveho zakona malo sediet 5-8 rokov za mrezami ale realne to tak nefunguje.
Predstav si napr. dan z nehnutelnosti na nejakej dedine. Je tam 10-tis parciel a kazda ma aspon 10 vlastnikov. Na obecnom urade mas 1-2 uradnicky ktore to maju ako 10% ich pracovnej naplne. Okrem toho vyberaju poplatky za popolnice, psov, kanalizaciu, cintorin, ... Tak si predstav ich pracovnu dobu a kolko toho asi skontroluju?? Nic. Akurat ked niekto pride prihlasit ze zdedil to a to a velmi nad tym medituje tak sa na to pozru a nahodia nove priznanie do systemu. A na dalsi rok ocakavaju aby zaplatili ti co platili minuli rok. A ak by vela nezaplatilo tak by v prvom rade zacali hladat ktori z tych co pred rokom platili teraz nezaplatili.
Taka je slovenska realita. Zakony parlamenty su v podstate mimo realitu, ovplyvnuju to len okrajovo.
jaroslav80
 
Príspevky: 1814
Registrovaný: Štv 03 24, 2011 6:19 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Pia 03 25, 2016 12:39 am

Tie dane z nehnutelnosti sú miestne dane. Platia sa obci. Dane z príjmu sa berú ináč. To je základ fungovania štátu.

Ale netreba robiť z toho vedu. Príjem sa proste zdaňuje, strata nie.

Pozeral som ten príjem z prevodu opcií. To je podľa mňa niečo úplne iné. Napr. ked dostaneš zamestnanecké opcie a cena akcií je vyššie, tak ten rozdiel je zisk, čiže príjem. Alebo ked sa v zisku realizujú opcie.. je to vlastne prevod na akcie..zamestnancov...manažmentu.

Pri účtovaní vo firme patria obchody s opciami do výnosov z derivátových operácii.

Sú tam účtovné položky ako:
- zúčtovanie opcie do výnosov pri realizovaní obchodu pri predaji
- zúčtovanie opcie do výnosov v prípade kúpy podladového aktíva pri predajnej opcii
- zmena reálnej hodnoty opcií obchodovaných na verejnom trhu

Takže podľa mňa Peter nemá žiadny výnos z derivátových operácii, lebo tam patria opcie aj CFD.

Okrem toho, opakujem, pozrite si definíciu čo sú deriváty: v každej slovenskej učebnici nájdete, že OPCIE, FUTURES, FORWARDY a SWAPY

Keď už ide o túto tému, tak ma zaujalo to, že ste vraveli, že ani výnos s cenných papierov a strata z derivátových operácii sa nesmie započítavať. Viete tu dať odkaz, že to je niekde v zákone? Lebo to by bolo fakt blbé, keby sa zisk z akcií zdanoval a na stratu z futures a CFD by sa neprihliadalo. Sranda je, že akcie môžeme trejdiť cez CFD... bolo by smiešne keby sa zisk z akciových obchodov na burze nemohol započítavať zo stratou z akciových obchodov cez CFD.

Keby to tak blbo bolo v zákonoch, tak ma zaujíma ako by sa to dalo vyriešiť. Dám teraz otázku a poprosím o fundovanú odpoveď.

Neviem, či si pametáte:

Kanis odišiel z postu ministra obrany po problémoch s vysvetlením financovania rodinnej vily... pred novinármi bránil zdroj príjmov na výstavbu 15-miliónovej vily na bratislavskom Slavíne...že peniaze vyhral stávkovaním. Po demisii odovzdal prezidentovi Schusterovi osobný audit. "Časť z tipovania, kde som mal kópie výherných tiketov, mi uznali - bolo to asi 850-tisíc korún."

AKO JE TO U NÁS SO ZDAŇOVANÍM PRI ZISKOCH ZO STÁVKOVANIA ?

Vidím kopu ľudí v stávkových kanceláriách, ale nikdy som nepočul, že by stávkari riešili zdaňovanie ziskov.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Mak » Pia 03 25, 2016 10:54 am

Pri stavkovani plati >

Daň neplatíte pri výhrach z hazardných hier, prevádzkovaných podľa zákona o hazardných hrách a obdobných výhrach zo zahraničia. Rovnako je to aj pri prijatých cenách alebo výhrach v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru.

http://www.stavkovekancelarie.com/zdanovanie-vyhier/

Nehladajte logiku, kde nie je. Plati to, co povedal jogo, Dana, jaroslav80.
Nespekulujte, lebo sa to nemusi vyplatit. Danovi kontrolori su relativne rychlo skoleni, okrem toho na Vas bonzuju banky v ramci metodickych pokynov NBS a ECB v ramci opatreni proti praniu spinavych penazi. Nevymenil by som kludny spanok za nejaky blby risk. Okrem ineho prebieba aj medzistatna vymena danovych informacii a moze sa stat, ze sa objavite ako zaujmova osoba.

Tie kotrmelce, ktore tu boli urobene za posledne roky jasne hovoria o stave a urovni danovych predpisov. Napr. dlhopisy. Najprv bola zrazkova dan, neskor zrusena a zavedeny zdravotny odvod, znovu zavedena zrazkova dan na slovenske papiere, ale nie slov. statne dlhopisy, kde u jedneho specialneho pripadu slovenskych statnych dlhopisov vydanych v zahranici bola dan zrusena. Kocurkovo v priamom prenose.
Mak
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 01 07, 2014 10:37 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Pia 03 25, 2016 6:49 pm

Čiže čo? Má zaplatiť daň ked urobil stratu? Má celkovú stratu 2000 a ešte má zaplatiť daň + odvody z 10 000?
To je kľudný spánok? A to len preto, že si niekto myslí, že opčné obchody nepatria medzi derivátové operácie?
Veď som tu dal info, že výnosy z opcií sa účtujú ako výnosy z derivátových operácii:

Účet 667 - Výnosy z derivátových operácií
Typ účtu: Výnosový
Druh účtu: Výsledkový
Účtuje sa zmena (zvýšenie) reálnej hodnoty derivátov určených na obchodovania na tuzemskej a zahraničnej burze alebo na inom verejnom trhu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Výber účtovných prípadov s účtom 667

Účtovný prípad Predkontácia
MD/D Zobraziť detail
Zúčtovanie opcie u predávajúceho v prípade nerealizovania obchodu podkladového aktíva - ID
377 / 667

Zúčtovanie opcie do výnosov pri realizovaní obchodu pri predaji podkladového aktíva - ID
377 / 667

Zúčtovaie opcie do výnosov v prípade kúpy podladového aktíva pri predajnej opcii - ID
377 / 667

Prevod konečného zostatku účtu pri uzavieraní účtovných kníh - ID
667 / 710

Zmena reálnej hodnoty pohľadávok z derivátov obchodovaných na verejnom trhu
1. Zvýšenie ocenenia - ID
373 / 667
2. Zníženie ocenenia - ID
567 / 373

Zmena reálnej hodnoty záväzkov z derivátov obchodovaných na verejnom trhu
1. Zvýšenie ocenenia - ID
567 / 373
2. Zníženie ocenenia - ID
373 / 667
Finančné vysporiadanie pri realizácii zmluvy
1. Prijatá úhrada - VBÚ
221 / 373
2. Zisk z derivátovej operácie pri vysporiadaní - VBÚ
221 / 667
3. Zaplatená úhrada - VBÚ
373 / 221
4. Náklady na derivátovú operáciu pri vysporiadaní - VBÚ
567 / 221
Zmena reálnej hodnoty opcií obchodovaných na verejnom trhu
1. Zníženie ocenenia - ID
377 / 667
2. Zvýšenie ocenenia - ID
567 / 377
Zmena reálnej hodnoty opcií obchodovaných na verejnom trhu
1. Zvýšenie ocenenia - ID
376 / 667
2. Zníženie ocenenia - ID
567 / 376
Zúčtovanie kurzových rozdielov pri uzatváraní účtovných kníh derivátov obchodovaných na verejnom trhu
1. Kurzový zisk - zvýšenie reálnej hodnoty - ID
373 / 667
2. Kurzová strata - zníženie reálnej hodnoty - ID
567 / 373
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Mak » Pia 03 25, 2016 9:38 pm

Myslim, ze je zbytocne pokracovat, pokial nie su zname parametre obchodovania z otazky na zaciatku vlakna. Nie je zname, ci menovany je FO, alebo PO. V povodnej otazke menovany nejasne naznacil ci sa dane obchody robili v rovnakom uctovnom/danovom obdobi, takze tu zbytocne mutime vodu. Z mojho pohladu je vsetko jasne definovane v odkaze
http://www.trimbroker.com/pravne/ZDANOV ... ROZURA.pdf , len to treba precitat cele. Pokial ma niekto pochybnosti moze sa obratit na danoveho poradcu, alebo polozit otazku financnej sprave, ktora vydava metodicke pokyny.

Ohladom kludneho spanku to bola reakcia na zlahcovanie problemu co bolo pisane vyssie >

PeterN - ked na seba upozornis nezmyselnym danovym priznanim akurat si zvysujes sancu ze sa v tom niekto zacne rypat. V opacnom pripade budes patrit k 98% obyvatelstva ktore by podla danoveho zakona malo sediet 5-8 rokov za mrezami ale realne to tak nefunguje. "

Howg

"Zdaňovanie derivátov
je riešené v § 19 ods. 2 písm. o) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, pri oceňovaní derivátov je potrebné vychádzať z § 24 a nasledujúcich zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve a delenie derivátov je v § 16 Opatrenia MF SR zo dňa 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov. Základným princípom pri zdaňovaní výnosov z derivátových
obchodov je, že strata vznikajúca z obchodov s derivátmi nie je daňovo uznaná. Ak daňovník dosiahne príjmy (výnosy) z derivátov nižšie, ako boli jeho vynaložené výdavky (náklady), je povinný zvýšiť základ dane o sumu, o ktorú výdavky (náklady) prevyšujú príjmy (výnosy), pričom sa posudzuje úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty a úhrn príjmov (výnosov) z derivátov za celé zdaňovacie obdobie. Z tohto základného pravidla majú výnimku daňovníci, ktorí vykonávaj
ú činnosť podľa osobitného predpisu (obchodníci s cennými papiermi, poisťovne, zaisťovne ...), u ktorých je strata daňovo uznaná. T.j.základ dane sa získava rozdielom úhrnu všetkých ziskov a strát za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom prípadná strata z tohto úhrnu nie je uznaná ako náklad znižujúci základ dane z príjmu ostatných činností právnickej osoby. (rovnako ako u FO) "
Mak
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 01 07, 2014 10:37 am

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Sob 03 26, 2016 1:37 am

Parametre sú jasné: je obyčajný človek a ide mu o rok 2015. Napísal, že obchodoval opčné stratégie (strategie covered call a married put ) a CFD. Opcie a CFD sú deriváty. Takže podľa mňa predmetom dane je d) ostatný príjem (§8) konkrétne k) príjmy z derivátových operácií. V rámci tejto katégorie mal stratu - 10 000 na opciách a zisk +8000 na CFD.Spolu strata -2000...všetko pekne zaznamenané v ročnom výpise od brokera.

Celým nešťastím je, že v rámci ostatných príjmov je aj kategória d) príjmy z prevodu opcii a z toho vypukla polemika, že tá strata patrí tam a nedá sa započítať. Z toho by vyplynula absurdnosť - zaplatiť daň z príjmu pri strate. Ja si to však tak nevysvetlujem...

Ak by však PeterN nemal kľudne spať, nech skočí na daňový úrad (aj s výpisom od brokera) a požiada o vyjadrenie. Alebo by som pýtal stanovisko od licencovaného daňového poradcu...veď máme komoru daňových poradcov.

Mak: Dík za linku ohľadom stávkovania. Ja tam jasné stanovisko daňových poradcov, že výhry zo stávkovania sú oslobodené od dane. Nechce sa mi teraz o tom debatovať, ale keby sa nemohla daňovo započítať strata z derivátov zo ziskami z akcií ( nie z opcií)...a pri celkovej strate by sa mali platiť dane...tak fuck the system...v Anglicku sa dá obchodovať cez stávkovanie (spreadbetting).

Teraz je u mňa na návšteve rodený angličan a potvrdil, že spreadbetting je u nich oslobodený od daní, kým obchodovanie cez burzu a CFD nie. Keď u nich aj u nás, tak je to prinajmenšom na zamyslenie.

My sme tu už o tom debatovali, ale skončilo to len dohadmi, bez fundovanej odpovede...asi tak ako teraz. Preto sa nerád zapájam do takýchto debát.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Dana » Sob 03 26, 2016 3:36 am

Ani ja sa už do týchto debát nerada zapájam, lebo sa mi zdá, že veľakrát je to len zbytočná strata času. A never Juggi tomu, že licencovaný daňoví poradca ti zaručene odpovie dobre.Dohady to stále budú, lebo každý môže tvrdiť niečo iné.

Začnem konkrétne stávkami, na ktorý tu je link.
aj ked nie som odborník, výhrady by som mala k tomuto

od dane z príjmov oslobodený tiež príjem plynúci z hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom internetu v zahraničí, teda príjem plynúci od prevádzkovateľov hazardných hier, ktorým bola udelená obdobná licencia v inom štáte mimo územia SR. Uvedené platí bez ohľadu na to, či pôjde o členský štát EU alebo iný štát, ktorý svojim vnútroštátnym právnym predpisom upravuje a reguluje hazardné hry na svojom území.

FR to v osvojom metodickom pokyne tvrdí takto

V nadväznosti na znenie § 9 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov a na príslušné ustanovenia zákona o hazardných hrách od dane z príjmov fyzickej osoby sú oslobodené len výhry z hier, ktoré sú prevádzkované na základe individuálnej licencie udelenej Ministerstvom financií SR alebo obcou.
Prijaté ceny a výhry sa považujú za ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov vtedy, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7 zákona o dani z príjmov. Medzi ostatné príjmy patria: výhry v lotériách, stávkach a iných podobných hrách zo zdrojov na území SR, ktoré nie sú prevádzkované na základe individuálnej licencie udelenej podľa zákona o hazardných hrách a obdobné výhry, ktoré plynú zo zdrojov v zahraničí [§ 8 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov],

nič o obdobných licenciách z iných štátov nespomínajú

k spreadbettingu som tu už písala, že to nie je klasické stávkovanie. V stávkových kanceláriách sa nenakupuje na maržu. Ak pôjdeš uzavrieť do stávkovej kancelárie ktorá má povolenie na prevádzku od nášho MF stávku napr., že index sap 500 bude o 3 dni na hodnote 2047b zaplatíš za to povedzme 5 € /plnú sumu, ktorá sa vyžaduje/, v prípade, že vyhráš, nemusíš túto sumu zdaniť. Ak budeš stávkovanie prevádzať iným spôsobom napr. prekonávanie spreadu cez CFD, už to oslobodené od dane nie je. Treba byť rezidentom Anglicka a využívať si výhody tam.

Pri opciách aby to zase nebolo tak, že keď je tam zisk, tak vtedy sa využije oslobodenie 500 €, lebo to zákon u FO umožňuje a keď je tam strata už patria inde.

Už som tu aj písala, že derivátová operácia nemusí znamenať, že musí súvisieť s derivátom. Aj spotový obchod pri ktorom sa bude nakupovať na maržu sa pod derivátovými operáciami zdaní a ak sa nebude nakupovať na margin, tak potom sa bude riešiť, či to spadá alebo nespadá do oslobodenia od dane.
Príjem sa tu tiež nechápe celkom ako zisk, ale skôr ako tržba, ktorú za niečo obdržíš napr. predané CP, kým zisk je príjem - výdaj. Z pohľadu podávania DP sa to tak berie, aj ked u CP a opcii sa priznanie podáva, až ked sa dosiahne nejaký zisk

K započítavaniu ziskov a strát medzi riadkami, to už tu bolo písané viackrát, odvíja sa to od slov "druh príjmu", vysvetlenia DR asi také

V jednotlivých písmenách § 8 ods. 1 ZDP sú uvedené jednotlivé druhy príjmu, teda čo písmeno, to druh príjmu.
V súlade s § 8 ods. 2 ZDP sa teda výdavky môžu uplatniť najviac do výšky príslušného druhu príjmu a na stratu sa neprihliada pričom DR aj dodáva, že každý druh príjmu sa posudzuje samostatne.

Niekedy sa dali nájsť aj lepšie stránky kde to písané bolo, ale už nejdú, tak aspoň táto

http://epi2.epi.sk/odborny-clanok/Ostat ... late=print

Posielať Petra na daňový úrad s výpisom od brokera je zbytočná strata času. Budú len na neho pozerať čo chce a samozrejme mu povedia, že to zdaniť má, v lepšom prípade, že nevedia. Ved to nevedia možno ani na FR, najskôr by len odrecitovali poučky a tým by to skončilo. Ale kto chce môže vyskúšať aká by bola odpoved a hodiť to tu.

Mne osobne by bolo jedno, či sú to opcie a cfd alebo akcie a futures s čím obchodujem, tak všetko by mali brať dokopy. CP a opcie môžu byť na zvláštnych riadkoch preto, lebo im chceli prideliť výhodnejšie zdaňovanie a nie, že sa to zákonite musí od seba oddeľovať. A ostatné som už napísala, neplatila by som dane, ked som v strate alebo na 0, to nie je podvod, podvodom by mal byť opak. Dane by sa mali platiť zo skutočných prírastkov a nie z niečoho čo je len na papieri.

Radiť niekomu, či má alebo nemá platiť dane sa nedá. Každý musí vedieť ako sa mieni proti nim ohradiť, pretože kľudne to môže viesť k súdnemu sporu ak by to normálne nechceli pochopiť.

Niekedy daňováci tvrdili, že ak v zákone nie je napísané čo je výdavok, zdaňuje sa komplet celý príjem, čo asi velmi o.k. nebolo. Dnes to už FR netvrdí. Už aj pod "iné" kde nie je napísané čo je výdavok, si môžete zarátať výdavky ktoré ste mali, čo je zaujímavý posun. Možno o pár rokov dôjdu aj na to, že na "stratu sa neprihliada" by sa dalo vysvetliť si aj trochu inak

.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
 
Príspevky: 706
Registrovaný: Sob 12 02, 2006 6:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod jogo » Sob 03 26, 2016 10:00 am

JUGGLER píše:Ak by však PeterN nemal kľudne spať, nech skočí na daňový úrad (aj s výpisom od brokera) a požiada o vyjadrenie. Alebo by som pýtal stanovisko od licencovaného daňového poradcu...veď máme komoru daňových poradcov.


Ked som zacal zivnostnicit, tak som mal mat podla zakona 3-rocne danove prazdniny.(ako cerstvy absolvent skoly, ktory zacal zivnostnicit do 1 roka po skonceni skoly). Kedze som bol po skole na 9 mesacnu vojensku sluzbu, zivnost som otvoril az o 1 rok a 2 mesiace po skonceni skoly.
Kedze pre mna bolo logicke, ze vojenska sluzba sa do tohto obdobia nezapocitava, tak som si myslel, ze mam danove prazdniny. Ale ludia v okoli ma "strasili", ze to tak neni a v zakone je napisany 1 rok po skonceni skoly, tak som isiel na danovy urad, nech mi povedia, ci mam prazdniny .
Uradnicka na DU mi povedala, ze oni danove poradenstvo nerobia a nech sa obratim na danoveho poradcu. Tak som isiel za poradcom a za 50 korun mi povedal, ze radsej nech pre istotu dan zaplatim, aby som nemal v buducnosti problem.
Tak som zaplatil.
O pol roka som cital v Hospodarskych novinach identicky pribeh ako moj, kde bolo napisane, ze dan neplati, lebo ma danove prazdniny, kedze sa vojenska sluzba do tohto obdobia nezapocitava.
Siel som na danovy urad pytat naspat zaplatenu dan. Danova uradnicka mi povedala, ze sa to da, ale je to zlozita procedura a nech sa jej radsej vyhnem.
Tak som to nechal tak, lebo to bolo len asi 2000 korun. Ale bolo to dobre investovanych 2000 korun. Odvtedy sporne danove polozky riesim vo svoj prospech a ked mi danovaci vysvetlia, ze som sa mylil, tak doplatim dan. Mal som zatial 2 danove kontroly. Ziadne nedostatky mi nenasli.
Ten problem, co tu napisal petern sa dal identifikovat velmi skoro a nie az po ukonceni roku a dali sa urobit protiopatrenia este v roku 2015. Najjednoduchsie by bolo tuto strategiu vobec neobchodovat, lebo je danovo neunosna.Je zaujimave, ze ludia, ktori tuto strategiu "akoze obchoduju", nikdy neriesili tento problem. :roll:

p.s: Danovo optimalizovat treba cely rok, kym su pozicie otvorene a nie az tri mesiace po skonceni roka, ked su vsetky pozicie zatvorene a nic sa s tym uz neda robit.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
 
Príspevky: 4481
Registrovaný: Pon 08 04, 2008 9:03 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod JUGGLER » Sob 03 26, 2016 5:16 pm

Dana píše:
k spreadbettingu som tu už písala, že to nie je klasické stávkovanie. V stávkových kanceláriách sa nenakupuje na maržu. Ak pôjdeš uzavrieť do stávkovej kancelárie ktorá má povolenie na prevádzku od nášho MF stávku napr., že index sap 500 bude o 3 dni na hodnote 2047b zaplatíš za to povedzme 5 € /plnú sumu, ktorá sa vyžaduje/, v prípade, že vyhráš, nemusíš túto sumu zdaniť. Ak budeš stávkovanie prevádzať iným spôsobom napr. prekonávanie spreadu cez CFD, už to oslobodené od dane nie je. Treba byť rezidentom Anglicka a využívať si výhody tam.


Ale to si sama pre seba robíš výklad. :wink: Aj angličanom musia byť tieto veci jasné a predsa udelili spreadbettingovým portálom status stávkových kancelárii. Čiže z pohľadu európskeho práva, ktoré je nadradené nášmu ide o stávkové kancelárie s licenciou. Načo byť rezidentom Anglicka , ked je stávkovanie aj u nás považované za hazardnú hru a je oslobodené od daní? Byť naším rezidentom má dokonca výhodu, lebo v Anglicku je stávkovanie oslobodené od daní iba ak to nie je tvoj hlavný príjem. U nás taká podmienka nie je. Čiže v Anglicku to nemôžeš využívať ako profesionál.
U nás to zase nemôžeš využívať ako firma: stanovisko vypracované daňovým poradcom je určené pre fyzické osoby - nepodnikateľov. V prípade, že sa na tipovaní účastní samotná firma, tak ide o jej výnos a v takomto prípade je potrebné príjmy zdaniť.

Takže rekapitulácia výkladu:

Výhry z hazardných hier vrátane výhier zo zahraničia sú oslobodené od dane. Z tohto dôvodu ich nie je potrebné uvádzať ani v daňovom priznaní a preto sa daňové priznanie nepodáva.

Hazardnými hrami sú:

a) lotériové hry,
b) hazardné hry v kasíne,
c) stávkové hry,
d) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov,
e) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení a videohry,
f) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu,

Ešte jedna vec. Ked sa na Západe pod daňové priznanie podpíše licencovaný daňový poradca, tak môžeš kľudne spať.
U nás vravíte, že neporadí ani daňový úrad, ani daňový poradca, zodpovedný je len daňovník. Ale jedna vec je istá: zákony platia pre všetkých a v prípade sporov môže rozhodnúť len súd. Čiže tu je najdôležitejšie, aby sme všetko robili podľa zákonov. A k týmto zákonom musia byť predsa aj usmernenia a vysvetlenia detailov...Takisto by mali byť k sporom judikáty...čiže súdne rozhodnutia. Ak súd rozhodne o derivátovej operácii ako o operácii s derivátom a súdny znalec definuje opciu ako derivát, tak sú opčné obchody a CFD obchody navždy v jednej kategórii a hotovo. Ak to potvrdí vyšší súd, tak už nie je o čom diskutovať - bude to záväzné pre každého sudcu. Takisto ak by chcel daňový úrad spochybniť, že stávkovanie v Anglicku je iné ako stávkovanie na Slovensku a riadime sa zákonmi EU, tak zrejme by na súde nepochodil a vyhral by daňovník. Ešte jedna vec ma napadla. Zrejme by trebalo pozrieť na internete zoznamy daňových poradcov a takisto súdnych znalcov a nájsť takých čo sú špecialisti na danú problematiku.

Díky za príspevky.

PeterN: ty to ber tak, že Danka je najkompetentnejšia osoba u nás ohladom výkladov k zdaňovaniu.
A citujem, čo napísala:

... neplatila by som dane, ked som v strate alebo na 0, to nie je podvod, podvodom by mal byť opak. Dane by sa mali platiť zo skutočných prírastkov a nie z niečoho čo je len na papieri.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER
 
Príspevky: 8692
Registrovaný: Štv 04 17, 2008 8:39 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Poslaťod Namir » Ned 03 27, 2016 3:58 pm

jogo píše:
Ten problem, co tu napisal petern sa dal identifikovat velmi skoro a nie az po ukonceni roku a dali sa urobit protiopatrenia este v roku 2015. Najjednoduchsie by bolo tuto strategiu vobec neobchodovat, lebo je danovo neunosna.


Dobry den, som nováčik ktorý sa začína rozhliadat a pokukovat po obchodovaní. Prosim bolo by možné napísať, ktoré možnosti obchodovania sú najlepšie, aby to bolo teda danovo únosné? Rad si do začiatku nechám poradiť :-) vopred ďakujem za odpoveď
Namir
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 02 24, 2016 1:44 pm

Ďalší

Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron