Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa Dana »

Broker nie je stávková kancelária, tak môže byť rozdiel cez koho to ide. Ja som predpokladala, že cez brokera, tam by to oslobodené od dane nebolo.
A inak to môže byť tiež veľmi otázne, lebo je v tom pekný chaos.

Bolo by k ničomu aby súd rozhodoval o takých hlúpostiach, či je opcia derivátom, ked je, alebo či derivátová operácia môže byť bez derivátu, ked to vôbec nie je podstatné.

Aj keby súd povedal, že opcia derivátom je, ak budú chcieť aby tie opcie boli zdanené inak, majú právo si ich vytiahnúť na iný riadok príp. presunúť do iného paragrafu a bolo by to tam, kde to je aj teraz. Podobne je to aj pri podielových listoch. Tiež sú to CP a zdaňujú sa inak ako je to u CP v §8 a tiež sa dokopy napr. s akciami nemiešajú.

Licencovaný daňový poradca poradí aj u nás. Treba zaplatiť dane a môžete kľudne spať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa jogo »

Namir napísal:Prosim bolo by možné napísať, ktoré možnosti obchodovania sú najlepšie, aby to bolo teda danovo únosné? Rad si do začiatku nechám poradiť :-) vopred ďakujem za odpoveď
Najlepsie z danoveho hladiska je drzat cenne papiere obchodovane na burze viac ako 1 rok, lebo potom je zisk z tohto obchodovania oslobodeny od dani z prijmu a asi aj zdravotnych odvodov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal: Broker nie je stávková kancelária, tak môže byť rozdiel cez koho to ide. Ja som predpokladala, že cez brokera, tam by to oslobodené od dane nebolo. A inak to môže byť tiež veľmi otázne, lebo je v tom pekný chaos.
Chaos je u nás, sme rozvíjajúci sa trh... anglosaské krajiny majú vo všetkom poriadok.

Stávkové kancelárie prevádzkujú tzv. bookmakeri.
Bookmaker je osoba , ktorej práca je uzavierať stávky, vyplácať výhry, viesť stávkovú kanceláriu. (is person whose job is to take bets, pay out winnings..the manager of a betting shop)

betting shop = stávková kancelária

'Spread Betting under UK law is considered gambling, which means it has the benefit of any gains you make being free of income and capital gains tax

Podľa britského práva je spreadbetting hazardnou hrou, čo znamená, že je oslobodená od dane. Patrí pod betting industry, čo je stávkovanie.

Ono je to v podstate to isté ako CFD trading. Rozdiel je v tom, že pri akciách ide o skutočné cenné papiere, pri futures a opciách ide o deriváty obchodované na burze a pri CFD ide o deriváty obchodované na mimoburzovom trhu.
To všetko sú finančné nástroje, čiže finančný a kapitálový trh. Pri spreadbettingu nevlastníš nič, neobchoduješ s ničím, len v podstate stávkuješ na kurzové rozdiely. Pod stávkovanie a hazardné hry patria aj binárne opcie.
Namir napísal: Prosim bolo by možné napísať, ktoré možnosti obchodovania sú najlepšie, aby to bolo teda danovo únosné? Rad si do začiatku nechám poradiť :-)
V prvom rade musí byť tvoje obchodovanie rizikovo únosné...čiže aby si nenarobil straty, ktoré ťa budú mrzieť.
Až 90% ľudí v tradingu nerobí zisky, takže je lepšie začať tak ako vraví Jogo, alebo ako to robí PePe. V investovaní môže byť aj 100% ľudí ziskových a pritom neplatiť žiadne dane. Len sa to treba naučiť. Je lepšie začať od nízkych, ale istých výnosov a až potom sa snažiť dostať z trhu viac. Pozri si PePeho. Tak si predstavujem začiatočníka. Začal ako šikovný investor, raz možno z neho bude šikovný trader: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =48&t=5521" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeho investičné portfólio momentálne vyzerá takto:
Prílohy
PePe.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal:
Pod stávkovanie a hazardné hry patria aj binárne opcie.
Tymto by som si nebol uplne tak isty. Mal som (teda vlastne este asi aj mam) ucet u binary.com. Povodne sa to volalo betonmarket.com a bolo to vedene pod stavkovym industry Malty. Lenze pocas minuleho roka mi prisli maily ze sa menia na instituciu regulovanu normalne ako financna institucia, tym padom ze mam poslat aj fotokopie dokladov, podpisat kadejake papiere, ... Myslim ze keby som tam dosiahlo zisk tak ak by som chcel byt velmi poctivy mal by som ho aj zdanit. Pravdepodobne ako zisky z derivatov. Zisk mi tam ale nehrozi a dalsie obchody tam uz neotvaram.

EU asi postupne tlaci k daleko prisnejsej evidencii a moznosti kontrol kvoli vyberu dani. Tipujem ze casom zacnu spekulovat aj s obmedzovanim pouzivania hotovosti. Ale neviem si predstavit ako by chceli presadit aby starsi ludia v obchodoch prestali pouzivat hotovost. Tym padom hotovost v takej forme ako ju pozname myslim este aspon 15-20 rokov vydrzi.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa Dana »

Ja si myslím, že akonáhle začneš robiť niečo pravidelne, zistia, že sa tým dá aj živiť, bude to ihneď zaradené pod zdaniteľný príjem. Keď to bude sem-tam náhodne, môže to byť oslobodený príjem. Takže špekuláciami si asi človek veľmi nepomôže. Veď ani v UK to nie je inak. Robte to pravidelne a už sa to zdaňuje.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Platenie dane, aj ked mam celkovo stratu - co s tym??

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal: Keď to bude sem-tam náhodne, môže to byť oslobodený príjem.
Kedze na burze je minimum ludi uspesnych, nemyslim si, ze po nas danove urady "pojdu". To ze sme mali danenie take, ake sme mali, vratane nemoznosti odpocitat nezdanitelne minimum je dosledok danovych optimalizacii pomocou "ostatnych prijmov". Na nestastie je predaj CP v tychto prijmoch tiez zapocitany.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"