Stránka 1 z 1

Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť daň?

PoslaťNapísal: Sob 07 09, 2016 4:14 pm
od asangala
Zdravím,
Vediem si brokerský účet vo FIO a investujem štýlom "kúp to a seď na tom". Ale teraz chcem zmeniť štruktúru portfólia a niektoré akcie predať a kúpiť iné akcie v rovnakej hodnote.
Otázka: Aj v tomto prípade treba z predaja platiť daň? Napr. predám ABC za 10 000 € (so ziskom) a hneď v ten deň kúpim XYZ tiež za 10 000 €. Treba zdaniť zisk? Alebo sa prihliada až na tie peniaze, ktoré si v daňovom roku prevodom vytiahnem z brokerského účtu?

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 8:18 am
od jogo
asangala píše:Otázka: Aj v tomto prípade treba z predaja platiť daň? Napr. predám ABC za 10 000 € (so ziskom) a hneď v ten deň kúpim XYZ tiež za 10 000 €. Treba zdaniť zisk? Alebo sa prihliada až na tie peniaze, ktoré si v daňovom roku prevodom vytiahnem z brokerského účtu?


Ak si akciu ABC drzal dlhsie ako rok, tak dan neplatis.
Ak si ju drzal kratsie ako rok, tak zisk minus 500 Euro bude tvoj danovy zaklad. Teda ak uz si ten rok neurobil ziaden iny obchod a nezdanitelnu polozku 500 Euro si nevyuzil pri inych prijmoch podla Par. 7 a 8 danoveho zakona.

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 4:58 pm
od asangala
Ja som ABC držal dlhšie ako rok, lenže som dokupoval nove akcie do ABC v auguste minulý rok. A to podstatnú časť. Takže vyzerá to tak, že budem musieť priznať zisk z tých dokúpených akcií? :shock:

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 5:13 pm
od jogo
Je uz jul tohto roku, pockaj mesiac, kym neprebehne 1 rok od nakupu a potom predaj.

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 5:17 pm
od asangala
Dík za info jogo. Vie niekto poslať link na zákon ktorý sa tejto problematiky týka?

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 5:29 pm
od jogo

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 5:58 pm
od Dana
pozri si § 8 a 9
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka

Máš na výber či podržíš akcie do augusta- septembra s rizikom že o niečo dole spadnú alebo daň a zdr. odvody zaplatíš. Teraz byť len múdry, či akcie môžu spadnúť viac ako o 1/3, ktorú by si musel zaplatiť na daniach a odvodoch alebo to bude menej, príp. vydržia ísť ešte hore. :o

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 6:13 pm
od asangala
Tak to je hotový grc, tieto pravidlá :x . A zdravotné odvody :shock: ??? Tak to potom tí, ktorí trejdujú, musia mať riadne daňové oddelenia. Nebudem radšej nič robiť, nechce sa mi s tým zaoberať. Asi len pred dôchodkom predám celé portfólio :-) Ale dík za info. Teraz trocha off-topic, keď už vás tu mám :), treba tiež daniť zisk z predaja zlatých tehál, bitcoinov a drobností cez inzerát ako napr. starý tablet? A čo predaj bytu?

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Ned 07 10, 2016 7:16 pm
od Rado
Čo tak niečo naštudovať aj sám. Mr.Google je tiež celkom schopný pomocník.

Re: Chcem len predať akcie A a kúpiť akcie B. Treba platiť d

PoslaťNapísal: Pon 07 11, 2016 12:33 am
od Dana
Ak by si si pozrel § 9, zistil by si, že predaj hnuteľnej veci je oslobodený od dane /okrem CP/, aj kedy by bol predaj bytu oslobodený od dane - ak uplynie aspoň 5 rokov od nadobudnutia :D