Ako na dane ked investujem cez FIO

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pizko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 20 08, 2007 11:08 pm

Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa pizko »

Zdravim,
som tu novy tak neviem ci sa to uz niekde nerozoberalo.
Rozhodol som sa investovat pomocou FIO do cennych papierov.
Neviem ale ako je to s podavanim danoveho priznania. Je mi jasne ze musim priznat vsetko co presiahne 5 nasobok zivotneho minima. Ale ako to mam pre danovy urad dolozit? Mam si v momente ked nakupim akcie vytlacit neaky doklad za kolko to bolo a potom to iste spravit, ked to predam?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fio ti na konci roku pošle výpis z obchodného účtu. Ale aj tak si do nejakej excel tabuľky zapisuj obchody, poplatky, prevody cudzích mien. Jednak to potrebuješ pre vyhodnotenie investovania pre seba a môže sa to zísť aj dre DÚ ak budú nejaké nezrovnalosti.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa Dana »

Pre daňový úrad netreba dokladať nič. Predložiť by si to musel len keby ti prišli urobiť kontrolu. Neviem aký výpis bude Fio na začiatku roka posielať, ale vraj to nebude taký podrobný ako je v e-brokeri. A tam je okrem zámeny v banke všetko. Nemusíš si to nejak extra nikde zapisovať, lebo tam budeš mať všetko uložené. Keď si klikneš na Obchody, vľavo na kraji si môžeš nastaviť platné od .... dáš tam dátum, aby ti ukázalo odkedy to chceš. Keď si pozreš Objem v ... /menu v ktorej nakupuješ/, máš tam už výslednú sumu, ktorú ti už vyplatili alebo strhli, podľa toho či je nákup alebo predaj /dopracoval by si sa k nej, keď by si vynásobil cenu x počet ks + poplatok za službu, takže stačí pozerať len na tú výslednú sumu - to iba ak by si ich chcel skontrolovať/ Ak máš náhodou od nich menový úver, klikneš na Peníze, Úver na cizí menu, otvorí sa ti tabuľka, kde si dole opäť môžeš nastaviť dátum, z nej bude treba lpotom opísať Bežné úroky za čerpáni úveru, ktoré si stále strhnú na konci mesiaca a pripočítať k poplatkom. Ale to stačí, keď budeš robiť daňové, tie údaje tam uložené budú. Neviem či všetko, čo si chcel vedieť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
pizko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 20 08, 2007 11:08 pm

Re: Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa pizko »

Zatial vdaka,
moc ste mi pomohli. U nas na danovom trvalo tomu na informaciach polhodinu pokedy nasiel tu minimalnu sumu ktora nepodlieha zdaneniu. Prehrabaval sa vo vsetkych papieroch co tam mal. Zaujimalo by ma na co tam pouziva ten pocitac co mal na stole. Aj tak na koniec povedal, ze ked to bude aktualne a budem mat nejaky problem, ze mam prist.
Radsej sa najprv poradim s vami ako tam pojdem.

Este raz vdaka.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa filip glasa »

okopírované z investujeme.cz
Veďte si podrobné „účetnictví“
Abyste měli opravdu dobrý přehled o tom, jak se daří nebo nedaří, je dobré vést si podrobnou tabulku. Jednak budete potřebovat podrobná data pro placení daní, ale hlavně budete mít přehled sami pro sebe. Ale počítejte všechno, i neúspěchy.

Pravda je někdy krutá, ovšem zajímat by vás měl celkový zisk – a k tomu se dostanete jen poctivou evidencí nejen zisků, ale i ztrát.

Když se budete bavit s jinými, kteří stejně jako vy investují na amatérské bázi do akcií, začne takové to vychloubání podobné roztahování rukou u rybářů. Snad každý začne popisovat obchody, na kterých vydělal obrovská procenta. O ztrátách mluví málokdo, a to není moc sportovní. Je snadné dotyčného utřít jednoduchou otázkou – a kolik máš minulý rok zisk portfolia v p.a.?

Nezapomeňte evidenci zaplacených poplatků. Jejich výše u častého obchodování může zahýbat vaší iluzí zisku (započítejte je do nákladů vašeho portfolia) a snižují se o ně daně. K těm se dostaneme v posledním dílu.

Stejně tak nezapomeňte započítat dividendy, které dostanete, ty mohou roční bilanci hodně pomoci.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Ako na dane ked investujem cez FIO

Príspevok od používateľa Dana »

O.K, trochu zle som sa vyjadrila, ale pekne to v tom príspevku píšu. Jasné, že keď si niekto bude chcieť zistiť ako stojí, tak si nákup a predaj musí niekde porovnať. Mala som na mysli, že tie údaje ktoré bude k tomu potrebovať /okrem tej zámeny v banke/ si tam nájde uložené. No ja musím povedať, že zatiaľ som si z toho roku neurobila skoro nič a naraz to bude veľká zábava. Ale nechám sa radšej ku koncu roka prekvapiť, ako to výjde.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"