zdanenie dividend pri ETF

Zdaňovanie investícií a dividend

Re: zdanenie dividend pri ETF

Poslaťod hokaido » Uto 04 02, 2019 8:59 pm

rmaly píše:a to este na dovazok na peniazesucaf aj finax sa tvaria, ze vpodstate ETF podla slovenskeho prava by si mal danit poriadne a znova, lebo je to nieco "extra"...

Nieco k tomu som riesil tu. Dividendy od firiem (aj tych americkych) chape nas zakon ako dividendy. Dividendy z ETF uz ale nie. Mam to potvrdene aj z DS. Treba to zdanit ako ostatny vynos z cennych papierov (Dan + ZP). Suhlasim ale s nazorom tu na fore, ze si prakticky neviem predstavit, ze by kontrolor prechadzal ticker po tickeri z vypisu od brokera a zistoval co je dividenda a co nie. Ak ma danovnik 1 ETF, tak si to este dokazem predstavit :wink:

otoX píše:2. Dan na zapocet:
Co sa tyka vynati a zapoctov stale mi nie je ta danovacka hantyrka uplne jasna co to znamena a coho sa to tyka, do riadku 13 pre vypocet dane uznanej na zapocet som dal podla navodov hore sumu dividend z ktorych bola strhnuta nejaka dan (zo zvysnych dividend kde nebolo strhnute nic treba doplatit 7%).
Ale tiez to nema ziadnu logiku-priklad mam dividendu 100euro z ktorej mi strhli 15 a dividendu 100 z ktorej nestrhli nic, tak dodanujem 7 euro. Keby mi strhli z tych druhych 100 euro aspon 1 cent tak nedodanujem nic.

Podla logiky a definicii co som nasiel treba asi najskor skontrolovat podla tabulky z odkazu od Westa v prispevku vyssie ci maju staty zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia a pre kazdy stat zaratat zaplatenu dan do vysky urcenej v zmluve (pre stat bez zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia sa asi neda zaratat nic ak bola nejaka dan strhnuta, ale zdanuje sa este 7% - vid bod 1). Vysledny sucet takto zaplatenej dane dat do riadku 14 a do riadku 13 asi celu sumu obdrzanych dividend.

Su 4 scenare ako nalozit s vyplatenou dividendou v DP:
Ak bola zrazena dan a ide o zmluvny stat, treba dodanit aby bola zaplatena dan 7%(pokryva to ten tvoj scenar s 1 centom). Ak strhnuta dan presahuje 7% a ide o zmluvny stat, tak sa uz na svk nezdanuje, len uvadza v DP.
Ak dan nebola zrazena a ide o zmluvny stat, treba zdanit sadzbou 7%.
Ak nejde o zmluvny stat (je jedno ci bola dan zaplatena alebo nie) tak vyplatenu sumu treba zdanit este sadzbou 35%.

Ci ide o zmluvny stat zistite len tak, ze si precitate zmluvu s tymto statom a ci tato zmluva zahrnuje aj vyplacane dividendy.

Ak nechcete riesit tieto danove chobotiny, nakupujte ETF, ktore nevyplacaju dividendy (Accumulating) alebo firmy ako Berkshire Hathaway Inc. (BRK-B).
hokaido

Poslaťod andre » Uto 04 02, 2019 9:56 pm

Dividendy z ETF sa zdanuju ako vsetky ostatne dividendy. Pokial viem opak verejne prezentoval akurat PP z Accace

Ono v principe ide o to, ci je mozne v zmysle zakon o DzP ETF chapat ako spolocnost obchodovanu na burze. Proste pri pisani zakona nikto nemyslel na to, ze existuju aj dividendy z inych pravnych foriem ako su spolocnosti. Ale kedze sa ani danovy poradcovia na tom nezhodnu a FS to neriesi tak je to imho bezpedmentne.

rmaly píše:a to este na dovazok na peniazesucaf aj finax sa tvaria, ze vpodstate ETF podla slovenskeho prava by si mal danit poriadne a znova, lebo je to nieco "extra"...

Podla mna to je len "marketing" aby si si otvoril ucet u nich, vid. co som uviedol vyssie.

hokaido píše:Suhlasim ale s nazorom tu na fore, ze si prakticky neviem predstavit, ze by kontrolor prechadzal ticker po tickeri z vypisu od brokera a zistoval co je dividenda a co nie. Ak ma danovnik 1 ETF, tak si to este dokazem predstavit :wink:

A co si myslis, ze robi danova kontrola? Prechadza polozku po polozke..
Na druhu stranu kontroly o FO nepodnikatelov su raritne.
andre

Poslaťod JUGGLER » Uto 04 02, 2019 10:40 pm

andre píše:Na druhu stranu kontroly o FO nepodnikatelov su raritne.

To končí z 2 dôvodov.

Po prvé štáty sú nútené zvyšovať príjem do štátnej pokladnice max. výberom daní a minimalizáciou daňových strát ako sú vratky DPH, offshore schémy atd. Toto sa po kríze 2008-2009 rozbehlo závratným tempom. Skončila sa doba cashu, všetky účty a transakcie sú pod dohľadom. Tipujem, že postupne sa prejde na čisto elektronické platby a takisto úplne zlikvidujú offshore.V niektorých krajinách už teraz nepoužívajú cash...aj 10 centová platba ide cez kartu alebo mobil.

Po druhé vďaka výmene informácii (Fatca a Gatca )ktorá naplno začala v 2017. Daniari ťa predvolajú (a zvyčajne z iného mesta) lebo majú nahlásený príjem a ty ho nemáš zdanený, alebo uvedený v DP. Tieto peniaze najľahšie zvyšujú výber daní...je to ako keby si pozbieral peniaze porozhadzované na ulici... Navyše pri fyzických osobách a SZČO zabijú 2 muchy jednou ranou: štát získa daň a zdravotníctvo 14% odvod.

Nie je treba riešiť čo sú dividendy...v ročnom výpise od brokera sú jasne uvedené dividends, interest, fees, zisk/strata z akcií, futures, opcií, CFD a forexu. Časový test 1 rok platí na akcie a etf...lenže či si to držal 1 rok je jasné iba z výpisu. Takže ak sa kombinuje krátkodobý trading a držanie nad 1 rok, tak to treba prejsť ( a vedieť dokladovať ) položku po položke.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Poslaťod rmaly » Pia 10 11, 2019 3:32 pm

Mam otazocku. Vo fio mi obcas (dost casto), chodia z ETF "Distribuce výnosu růstového fondu". A vacsinu casu tam nie je poznamka o zdaneni. Predpokladam, ze to je vlastne "capital gains distribution", spravne?
Ak ano, riadi sa to akym predpisom na zdanovanie (ked drzim dlhodobo ETF)... akoze nad 1 rok nic alebo vsetko musim zdanit alebo to chodi zdanene aj ked to priamo v popise nepisu? Lebo ostatne dividendy chodia zdanene (Nemecko, USA)
rmaly

Poslaťod JUGGLER » Sob 10 12, 2019 9:26 pm

Môj názor:
nevolajú to dividendy lebo tie pripisujú fondu (už zdanené pri zdroji ) a fond ich distribuuje ďalej. Nad 1 rok nič.
Pod 1 rok tiež nič, lebo máme sadzbu 7%, ale bolo to zdanené pri zdroji vyššou sadzbou. Čiže daň nula, ale nie som si istý, či ten príjem pri držaní pod 1 rok nemusíš uviesť do daňového priznania ( to si zisti, ked si robíš daňové sám, lebo dnes je všetko reportované ).
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.
JUGGLER

Predchádzajúci

Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť