Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa SomPanko »

Je to tak, ako pise capital. Na 137 vyplnis staru hodnotu a 138 rozdiel voci starej.

A len ku tej poznamke 33, tak ta nehovori, ze to musi byt podane len v termine do marca, ten § 49 hovori aj o odklade 3 mesiace a bolo tam este par dalsich odsekov, ktore som uz necital.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

dakujem za odporucania,

v tej matematike vyssie som nebol celkom presny pre DP typ B, kedze mam tam aj zavislu cinnost a teda hned sa na mna vztahuje 25% + 14 % vzhladom k vyskej prijmov,
ten priklad s 10.000 bol najma koli spravnej uvahe ze nedostanem spat tych 14% zaplatenych zdravotnych odvodov ako som si povodne predbezne povrchne myslel, co ma celkom zabolelo :-(

vdaka capitalcapital a SomPanko aj za tie riadky v oddieli X, inak tiez ma zaskocilo ked som v piatok zistil ze dodatocne DP musim podat do konca nasledujuceho mesiaca po mesiaci v ktorom prislo ku zisteniu - ostava mi jeden den v pondelok, kedze v utorok su closed

este jedna otazka:
uvadzate niekde aj dovod preco podavate dodatocne DP ? mimo datumu zistenia novej skutocnosti na strane 1, davate nejake info napr. do strany XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA

opat vdaka v predstihu
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Hawk napísal: So 28 08, 2021 8:30 pm dakujem za odporucania,

v tej matematike vyssie som nebol celkom presny pre DP typ B, kedze mam tam aj zavislu cinnost a teda hned sa na mna vztahuje 25% + 14 % vzhladom k vyskej prijmov,
ten priklad s 10.000 bol najma koli spravnej uvahe ze nedostanem spat tych 14% zaplatenych zdravotnych odvodov ako som si povodne predbezne povrchne myslel, co ma celkom zabolelo :-(

vdaka capitalcapital a SomPanko aj za tie riadky v oddieli X, inak tiez ma zaskocilo ked som v piatok zistil ze dodatocne DP musim podat do konca nasledujuceho mesiaca po mesiaci v ktorom prislo ku zisteniu - ostava mi jeden den v pondelok, kedze v utorok su closed

este jedna otazka:
uvadzate niekde aj dovod preco podavate dodatocne DP ? mimo datumu zistenia novej skutocnosti na strane 1, davate nejake info napr. do strany XIII. ODDIEL - MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA

opat vdaka v predstihu
Do osobitných záznamov som nič neuvádzal.
Tak či tak musíš priložiť aj aktuálne RZZP, čiže budeš mať o jednu prílohu viac ako si mal v pôvodnom DP v marci.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

aha ok, ze musim prilozit RZZP som netusil, tak potom to bude tymto jasne, dik
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Hawk napísal: So 28 08, 2021 8:51 pm aha ok, ze musim prilozit RZZP som netusil, tak potom to bude tymto jasne, dik
V marci ti robil DP zamestnávateľ, alebo ty sám?

Pre tlačivo typ B:
V marci bolo potrebné priložiť RZZP za 2019 + potvrdenie od zamestnávateľa 2020.
Pri dodatočnom DP bude treba priložiť RZZP za 2019 a aj RZZP za 2020 + potvrdenie od zamestnávateľa 2020.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

DP som si robil sam, ale prikladal som podtvrdenie od zamestnavatela za 2020, vobec som netusil ze RZZP 2019 by som mal prilozit,
to RZZP za 2020 samozrejme podla info vyssie uz som planoval prilozit a taktiez aj podtvrdenie

vdaka za update, dost klucove info si mi odporucil
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

capitalcapital napísal: So 28 08, 2021 2:10 pm riadok 137 = údaj z predchádzajúceho DP
riadok 138 = rozdiel s aktuálnym DP
riadok 139 = údaj z predchádzajúceho DP
riadok 140 = rozdiel s aktuálnym DP (Ak si riešil 2%)

Pri riadkoch 137 a 139 máš poznámku (33) ktorá hovorí že sa jedná o klasické DP podané v riadnom termíne (marec) alebo bezprostredne predchádzajúce dodatočné DP.
ahojte,

celkom presne mi nieje jasny riadok 140: vyzera podla vzorca, ze ked som uplatnil v marci 2% tak mi to znizuje o tu ciastku buducu vratenu dan, ratam to spravne ?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Hawk napísal: Ne 29 08, 2021 7:30 pm ahojte,

celkom presne mi nieje jasny riadok 140: vyzera podla vzorca, ze ked som uplatnil v marci 2% tak mi to znizuje o tu ciastku buducu vratenu dan, ratam to spravne ?
Tak ako digitálne tlačivo ráta, ale áno riadok 140 je o 2% menší ako riadok 138 (ak si uplatňoval 2 % a nie 3%).
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

praveze nerata to digitalne tlacivo, predpokladam koli tomu ze nevie ze bolo uplatnenych tych 2% a priamo tou klauzulou (33) odkazuje na tie 2% z marcoveho DP aby si si uviedol vo vypocte a potom sa dostavam vysledkom k tomu do pises "riadok 140 je o 2% menší ako riadok 138 (ak si uplatňoval 2 % a nie 3%)"

vdaka za podtvrdenie
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Hawk napísal: Ne 29 08, 2021 7:59 pm praveze nerata to digitalne tlacivo...
Hej už si spomínam, že tieto riadky bolo treba manuálne rátať.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako to je prosim vas s danami, ak by sa jednalo o takyto scenar?
fyzicka osoba nepodnikatel, v kalendanrom roku 2021 nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 1400, = dan 0, kedze ma zisk do 500EUR, vsak?
2. pripad, nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 1400, nakup akcii firmy "B" za 1000, predaj za 1400, = zaklad dane 300eur, vsak?
3. pripad, nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 2000 (zisk 1000), nakup akcii firmy "B" za 1000, predaj za 100 (strata 900), = dan 0? alebo sa neprihliada na stratove uzavrene akcie v dany rok?
Odoslané z počítača
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

iceberg8 napísal: Ut 31 08, 2021 12:22 pm Ako to je prosim vas s danami, ak by sa jednalo o takyto scenar?
fyzicka osoba nepodnikatel, v kalendanrom roku 2021 nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 1400, = dan 0, kedze ma zisk do 500EUR, vsak?
2. pripad, nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 1400, nakup akcii firmy "B" za 1000, predaj za 1400, = zaklad dane 300eur, vsak?
3. pripad, nakup akcii firmy "A" za 1000, predaj za 2000 (zisk 1000), nakup akcii firmy "B" za 1000, predaj za 100 (strata 900), = dan 0? alebo sa neprihliada na stratove uzavrene akcie v dany rok?
Nie som daňový poradca, píšem len to čo mam odkomunikované s finančnou správou pre vlastné potreby :wink:

Za predpokladu že je to predaj podľa § 8 zákona ods.1 písm. e) = prevod cenných papierov, tak áno platí oslobodenie od dane 500 EUR (ak si to samozrejme nevyčerpal napríklad pri príjmoch za prenájom).
1. prípad Áno
2. prípad Áno
3. prípad Áno, pri príjmoch rovnakého " § " je možné započítať stratu uzavretých obchodov
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

capitalcapital napísal: Ut 31 08, 2021 12:44 pm ...
Super, vdaka za odpoved, prislo mi to logicke, lebo ak by ten treti scenar nebol zapocitatelny, tak to by bol masaker a nedalo by sa prakticky vobec obchodovat.
Tak, a teraz sa mozem vrhnut na ten trading, zisk este nemam, ale potrebujem nastavit svoj risk-zisk model o moznu dan zo zisku proporcionalne vyssie, aby som potom nebol sklamany, cize musim o to viac riskovat pre zisk pre stat :-) (kurnik, to je bomba spolocnik)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak, ako je to prosim s dokupovanim akcii, napr, Kazdy tyzden by som kupil 1 akciu, a potom napr o rok a 10 tyzdnov by som vsetky predal. Tak zisk sa pocita ako, pre danovy ucel? "FIFO (first in first out) cize ak predam prvu akcii kedykolvek po serii nakupov, tak ju sparujem s prvou kupenou? Alebo nejaky priemer? Pripadne, ak kupim naraz 100, do jedneho roka predam 50.. Tych moznosti je pomerne vela, lebo potom mozem nakupit 100, predat 50 dokupit 20, atd, prakticky "daytrading" asi.. alebo skor swingtrading..
Odoslané z počítača
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa funky »

Nie som danovy poradca, atd. vsetky disclaimers...

Ja pouzivam FIFO. Na danove ucely (inak mam na to specialny softver) si vsetko evidujem v "Excel tabulke". Inspiroval som sa silne popisom z https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... _verze.pdf (str. 8, Evidence nákupů/prodejů).

Podla toho, ci mala najstarsia transakcia menej/viac podielov ako dany predaj:
  • rozdelim predchadzajucu transakciu na mensie,
  • alebo naopak najstarsie male transakcie pospajam na 1 vacsiu (vtedy sa urobi aj jednoduchy priemer).
Zial, niekedy to vyjde aj na spajanie malych transakcii a zaroven delenie tej "poslednej" (proste aby to sedelo presne s poctom, ktory som predal). Tie rozdelovania/spajania su trochu pracne a je lepsie sa tomu vyhybat. Idealne je rozmyslat uz pri predaji a "zaokruhlovat" si tie pocty tak, aby to pekne vychadzalo na minule nakupy.

Tento princip/postup sa da aplikovat potom na vsetky situacie co popisujes rovnako (ak som ich pochopil spravne).
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vdaka za rychlu odpoved. Precital som si tie priklady a je to velmi zrozumitelne vysvetlene.. Super.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, napadlo mi, ked som si vyplnal excel, ako sa "uctuje" zisk, ak predam USD akciu? Nakup je jednoduchy, napr 10akcii po 10 usd, = 100usd plus poplatok 0.35usd toto mi automaticky zameni broker, a viem kolko eur som minul, to si napisem ako vstup. Avsak ak to predam, napr za 110usd plus 0.35usd fee, tak mam zisk 9.3usd na cely obchod (10usd minus fee 0.70).. lenze toto musim prehodit do EUR meny v ten moment, ked som tie akcie predal? A ak by som mal "zasoby" USD, tak to iste musim urobit aj pri (v case) kupe akcii?
Okrem pracnosti, potom sa moze dost lisit aj zisk/strata, pretoze ak nakupim za silny USD, a predam za slaby USD, na identickej hodnoste v USD, tak v USD mam zisk stratu 0.00 ale v EUR mam zisk, aj ked som v skutocnosti nezaoribl ani cent.
Napr. kurz EUR/USD 1.3 nakup 10 akcii po 10 usd, total 100. = 76.92eur
kurz EUR/USD 1.2 predaj 10 akcii po 10usd, cize 100usd = 83.33eur
= zisk 0, ale tych 100usd priprisanych na ucet USD je o 0.1 silnejsi, cize som "zarobil" 6.41eur
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Nemozes pouzit kurz u IB, musis ist podla uctovnych pravidiel teda cez "Referenčný kurz" ECB:

https://podpora.financnasprava.sk/93167 ... -rozdielov


A fifo je len 1 moznost, vis pouzit aj napr. "metódu váženého aritmetického priemeru" https://www.danovecentrum.sk/clanok-z-t ... 9-2015.htm
funky
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 09 01, 2021 8:30 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa funky »

Niektore informacie/odpovede co hladas su urcite roztrusene aj inde v tom dokumente. Skus si ho este pozriet. Alebo nateraz len vyhladaj podla slova "kurz" relevantne casti. :wink: ...ale no tento krat som to urobil za teba a na strane 19 (Evidence prodejů CP) je https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... afu-10.pdf.

Ja som zatial mal vsetky "akciove" veci v EUR, tak som presne toto nemusel riesit. Ale v tom druhom PDF je vidiet presne to, co som doteraz pouzival pri inych aktivach ("P2P" pozicky), kde som mal rozne meny.
  • Spocitam si kazdu menu zvlast (za dany danovy rok)
  • a potom prepocitam kurzom (presne to co spomina andre).
  • A nakoniec vsetko spolu scitam (samozrejme zvlast vydaje, zvlast prijmy).
Tie kurzy sa daju najst aj na stranke NBS a vola sa to cca takto: "Priemerné mesačné, štvrťročné a kumulatívne kurzy podľa kurzových lístkov ECB v roku 2020".
Inak aj s tymi kurzami je (tusim) moznost vyberu a nemusis pouzit len ten rocny kurz. (Tak ako andre spravne doplnil, ze FIFO nie je jedina moznost). Ale k tym dalsim (zlozitejsim, ale mozno niekedy financne vyhodnejsim) sposobom prepoctu medzi roznymi menami si uz dohladaj info sam. Aspon pri mensich sumach asi nema vyznam si komplikovat zivot pouzivanim ineho ako rocneho priemerneho kurzu.

Mimochodom, ten dokument sa podla mna oplati precitat cely. Alebo si to minimalne preletiet a v buducnosti pouzit ako moznu referenciu (radsej nie ako jediny zdroj), napriklad pri zdanovani dividend. Niektore zakladne principy by mohli fungovat rovnako v CZ/SR (a aj po zmene zakonov). A podla mna je velmi rozumne sa oboznamit z buducim (ne)zdanenim moznych vynosov este predtym ako clovek zainvestuje. Ved sa to aj tu na fore v roznych obmenach viac krat spominalo.

A nakoniec este nazdielam stlpceky z mojej tabulky, kde si to evidujem (realne zaznamy zverejnit nechcem):
  • Unique ID
  • Buy date
  • Buy Amount
  • Buy price per share original
  • Buy price per transaction original
  • Buy Commision original
  • Buy price per share EUR
  • Buy price per transaction EUR
  • Buy Commision EUR
  • Sell date
  • Sell price per share original
  • Sell price per transaction original
  • Sell Commision original
  • Sell price per share EUR
  • Sell price per transaction EUR
  • Sell Commision EUR
  • Časový Test 1Y splnený
  • Expense (buy + commision)
  • Income (sell)
  • Result
Je toho dost vela a napriek tomu ze zatial mam vsetko v EUR, tak si pre istotu od zaciatku komplikujem zivot a mam ten system nachystany aj na ine meny. Mna paradoxne celkom bavi si taketo veci evidovat. :D
Prepáčte, ale niekedy odpovedám s významným oneskorením. No lepšie neskôr, ako vôbec.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

nechcem zakladat temu lebo sa to hodi sem takze sa len chcem spytat ze ak nedodrzim 12 mesiacov na 0% dan z predaju akcii, tak ci sa o tom nejak dozvie stat? ide mi totiz o to ze mam investicne pravidlo drzat aspon ten rok. nie len kvoli daniam ale aj ako pristup k investovaniu aby ma to nutilo nerobit blbosti. avsak cerstvo sa mi stalo ze som dal prikaz na predaj kde boli zaratane aj akcie ktore som nedrzal 12 mesaicov. nastastie som si to vcas vsimol, prikaz zrusil a spravil novy. ale ak by sa mi stalo ze prehliadnem niekedy do buducna ze som nedodrzal 12 mesiacov, tak ci mi naprikald pride z danoveho nejake info o nedoplatku? pouzivam ceske fio takze to nie je nejaky broker co je na druhej polke zemegule. CRS&spol predpokladam ze je aj na taketo veci?
for the best of times
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

glengoolie napísal: St 15 09, 2021 7:18 pm nechcem zakladat temu lebo sa to hodi sem takze sa len chcem spytat ze ak nedodrzim 12 mesiacov na 0% dan z predaju akcii, tak ci sa o tom nejak dozvie stat? ide mi totiz o to ze mam investicne pravidlo drzat aspon ten rok. nie len kvoli daniam ale aj ako pristup k investovaniu aby ma to nutilo nerobit blbosti. avsak cerstvo sa mi stalo ze som dal prikaz na predaj kde boli zaratane aj akcie ktore som nedrzal 12 mesaicov. nastastie som si to vcas vsimol, prikaz zrusil a spravil novy. ale ak by sa mi stalo ze prehliadnem niekedy do buducna ze som nedodrzal 12 mesiacov, tak ci mi naprikald pride z danoveho nejake info o nedoplatku? pouzivam ceske fio takze to nie je nejaky broker co je na druhej polke zemegule. CRS&spol predpokladam ze je aj na taketo veci?
Daňový úrad nie sú vodárne na margo nedoplatku, takže ak prídu na pochybenie tak to bude aj s úrokom a môžu sa ohlásiť až po niekoľkých rokoch.
Úmyselné nepriznanie príjmov a neodvedenie dane len v malom rozsahu je podľa slovenských zákonov trestným činom.
Broker samozrejme nereportuje priamo že si nedodržal ročný test, ale určite finančné reporty o klientoch zasielajú príslušným štátnym inštitúciám. Otázkou je ako efektívne vedia inštitúcie s týmito dátami pracovať, ale týmto smerom by som sa už v dnešnej dobe neuberal.

Ak nedodržíš ročný test tak stále tu máš oslobodenie do 500 EUR ak sa bavíme o predaji podľa § 8 zákona ods.1 písm. e) = prevod cenných papierov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ak drzim cenny papier nad 1 rok, ale v strate predam nad 1 rok, tak si to mozem uplatnit ako stratu?
Odoslané z počítača
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

iceberg8 napísal: St 15 09, 2021 9:13 pm A ak drzim cenny papier nad 1 rok, ale v strate predam nad 1 rok, tak si to mozem uplatnit ako stratu?
Nie som daňový poradca, píšem len to čo mam odkomunikované s finančnou správou pre vlastné potreby :wink:
Asi ti nerozumiem.
Ak predáš v zisku po 1 roku, tak to vôbec do daňového priznania neuvádzaš.
Ako fyzická osoba si môžeš pri tomto type príjmu uplatniť výdavky len do výšky príjmu. Čiže stratu si nemáš ako uplatniť.

Stratu si môžeš len odpočítať, ak máš iné ziskové obchody v tom istom roku ktoré musíš zdaniť (čiže ziskové obchody ktoré nesplnili ročný test).
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takto som to myslel, neuplne som sa pytal.
Akcia firmy A, drzna 2 roky, strata 5000eur (presla danovym testom)
Akcia firmy B, drzana 1 den, zisk 8000 eur
Je mozno voci zisku 8000 zapocitat stratu 5000eur, cize bude danovy zaklad 3000eur? (presnejsie 2500, lebo minus "prvych" 500eur)
Odoslané z počítača
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa danno »

rocny test sa tyka nielen zisku ale aj straty...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To dava zmysel, cize ak drzim akciu, ktora padla 90% prakticky hned ako som ju kupil a chcem z toho "aspon nieco" tak odpisat danovo ju mozem v dany rok, alebo max. ten dalsi, ale nesmie prejst do rocneho testu.. Cize radsej ju predat oproti zisku a znovu nakupit, ak tej akcii este verim ze porastie..
Odoslané z počítača
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

podla mna to mozne nie je

Stratu odpocitas iba vtedy, ak v danom roku mas ziskovy obchod, ktory nepresiel casovym testom. A to nemozes miesat rozne typy aktiv...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize ak by som kupil akciu, napr 20.decembra 2021, ktora o 2 dni padne na 10% (strata -90%), a predam ju v januari 10teho, tak uz ju na cely ten rok (2022) nemozem tu stratu pouzit pre danovu optimalizaciu? V 2021 nie je ziadny zisk, kedze nie je iny obchod, ale 2022 byt moze (ale tiez nemusi)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

for the best of times
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Podla mna do 1 roka od nakupu (teda kym nie je dany obchod v casovom teste) si vies tu stratu uplatnit voci inemu obchodu s CP.

glengoolie: precitaj si zakon. Jedna sa o suhrn prijmov, neuctuje sa kazdy obchod jednotlivo.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aj podla mna to ide ako pise andre, samozrejme iba spocitavat akcie s akciami, forex s forexom ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

glengoolie napísal: St 31 03, 2021 12:49 pm airwolker: sorry, tl;dr ale takto: ak predas cenny papier skor nez za rok od kedy ho kupis, tak zo zisku(ak mas), platis dan. cize nemozes kumulovat predaj a kupu a nakonci roka riesit vsetko ako celok ale musis to riesit na baze jednotliveho obchodu. inak povedane vzdy ked predas cenny papier a vznikne ti zisk(odpocias si kupnu cenu + naklady) tak z tohto zisku si odloz 20% na dane. zvysok mozes preinvestovat. ak na konci roka, dokopy, budes mat viac nez 500€ ziskov zo vsetkych obchodov, tak dane platis. ak nie tak neplatis. toto som rieisl s financnou spravou takze takto to je.

ps: cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
Hm, lenze toto nedava logicky zmysel a obchodovanie by bolo absolutne nemozne (pod 1 rok), pretoze..
Kupim akciu firmy A za 100eur, predam za 50eur (strata 50)
jeden den si dam pauzu od akcii, a potom sa rozhodnem pre:
Kupim akciu firmy A za 50eur, predam za 100eur, (zisk 50)
som na 0 na konci, ale platim dan ?


To, co popisujes sedi na nehnutelnosti, podla mna (ak si dobre pamatam, raz som to cital niekde), Ale ak by toto bola pravda na akciovom trhu, nebol by obchodovatelny (pre fyzicku osobu nepodnikatela).
Odoslané z počítača
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

iceberg8 napísal: Št 16 09, 2021 10:19 am Hm, lenze toto nedava logicky zmysel a obchodovanie by bolo absolutne nemozne (pod 1 rok), pretoze..
Kupim akciu firmy A za 100eur, predam za 50eur (strata 50)
jeden den si dam pauzu od akcii, a potom sa rozhodnem pre:
Kupim akciu firmy A za 50eur, predam za 100eur, (zisk 50)
som na 0 na konci, ale platim dan ?


To, co popisujes sedi na nehnutelnosti, podla mna (ak si dobre pamatam, raz som to cital niekde), Ale ak by toto bola pravda na akciovom trhu, nebol by obchodovatelny (pre fyzicku osobu nepodnikatela).
V tom príspevku ide o nepochopenie.
Započítavať si stratové obchody môžeš, ale nemôžeš kombinovať obchody držané viac ako 12 mesiacov a obchody držané menej ako 12 mesiacov. A zrealizovanie zisku a straty musí byť v jednom daňovom období.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

iceberg, riesil som to priamo s financnou spravou takze ty si mozes mysliet co chces ale realita je taka aka je. ono je to zo zaciatku tazke na pochopenie, aj mne to chvilu trvalo, ale je to v podstate jednoduche. skratka kazdy predaj akcie je samostatna transakcia podliehajuca dani. ak mas zisk tak ten danis. ak si predal po viac nez 12 mesiacoch drzania, tak neplatis nic. z celkoveho zisku za fiskalny rok, tzn vsetky transakcie, si mozes odpocitat 500€. to je cele.


(doplnil som este vecsie zvyraznenie lebo niektori ludia su proste nechapavi)
Naposledy upravil/-a glengoolie v Št 16 09, 2021 12:45 pm, upravené celkom 1 krát.
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takze na dani zaplatim viac, ako som zarobil ? Aky zmysel ma potom obchodovat na burze pre Slovaka ?

EDIT: Priklad.
1000 obchodov strata 1000eur
1000 obchodov zisk 1000eur
som tam kde som zacal, resp este v strate, pretoze poplatky brokerovi.
Ale daniari budu po mne chciet cca 247tisic EUR a zdravotna poistovna 140 tisic eur, ale zisk mam 0.

Chapem spravne?

EDIT: 2
dani takto aj stavkar na sportovych udalostiach?
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 32 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Ninx »

iceberg8 napísal: Št 16 09, 2021 11:44 am Chapem spravne?
nie preboha, ved mas celkovy zisk 0, tym padom neplatis nic (plus mas este 500€ rezervu na pripadny dalsi zisk, z ktoreho by si nic neodvadzal)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

glengoolie napísal: Št 16 09, 2021 11:01 am iceberg, riesil som to priamo s financnou spravou takze ty si mozes mysliet co chces ale realita je taka aka je. ono je to zo zaciatku tazke na pochopenie, aj mne to chvilu trvalo, ale je to v podstate jednoduche. skratka kazdy predaj akcie je samostatna transakcia podliehajuca dani. ak mas zisk tak ten danis. ak si predal po viac nez 12 mesiacoch drzania, tak neplatis nic. z celkoveho zisku za fiskalny rok, tzn vsetky transakcie, si mozes odpocitat 500€. to je cele.


(doplnil som este vecsie zvyraznenie lebo niektori ludia su proste nechapavi)
nie som nechapavy, ale ak to co pises plati, tak to je nezmyselny ad absurdny zakon. Neviem to dohladat priamo v zakone, tak som pisal uctovnicke, som zvedavy co ona na to.. Potom sa obratim na FS.. Ale verim ti, ze na Slovensku je mozne vsetko, tak potom sa prestahujem do zahranicia, nie je problem.

EDIT:
Napr tu (info bias?)
https://www.across.sk/eliminujte-dane-z ... v-a-strat/
Druhou možnosťou, ktorá sa dá využiť práve na konci roka, je započítanie ziskov a strát investičných nástrojov, ktoré sú uvedené v daňovom priznaní na rovnakom riadku. Výnimkou sú cenné papiere prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, pri ktorých je možné uplatniť tzv. časový test uvedený vyššie. Takže, ak ste v kalendárnom roku zrealizovali z predaja nejakých akcií zisk a z iných stratu, môžete zisky a straty započítať a znížiť si alebo vynulovať svoj čiastkový daňový základ. Treťou možnosťou, kedy nemusíte platiť dane a odvody, je tzv. daňový štít. Ak v kalendárnom roku dosiahnete výnosy z predaja cenných papierov do 500 eur, dane a odvody neplatíte.
EDIT2

Nasiel som len toto zatial, su to derivaty
https://podpora.financnasprava.sk/15079 ... A1ci%C3%AD
Napr. ak by v uvádzanom príklade ziskový obchod v sume 1 000 € bol rozdielom príjmu v sume 5 000 € a výdavkov v sume 4 000 € a stratový obchod v sume 400 € by bol rozdielom príjmu v sume 1 000 € a výdavkov v sume 1 400 €, potom by daňovník mal v stĺpci príjmov uviesť sumu 6 000 € a v stĺpci výdavkov sumu 5 400 €, pričom reálnemu zdaneniu by potom podliehal rozdiel v sume 600 €.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

myslim ze straty si mozes odpocitat iba ak ide o obchodny majetok firmy. tzn nejde o sukromnu osobu - investora.

a nechapavy ocividne si lebo ti pisem ze to je info priamo od financnej spravy a ty tu zacnes riesit uctovnicku a nejake blogy.

---

"na Slovensku je mozne vsetko, tak potom sa prestahujem do zahranicia, nie je problem"

ak chces daytradovat tak slovensko nie je na to vhodne. na druhu stranu je to celkom financny raj pre investorov. v zopar temach som nacal ne-danenie akcii v zahranici. ak to myslis vazne tak daytradovat mozes bez dani na cypre, uae a andorre. na cypre sa vsak musis stat zivnostnik a platit socialnu a zdravotnu zo ziskov, ale bez dane z prijmu lebo su vynate. do andory zase potrebujes viza kde tie idealne vyjdu na 400k€(350k investicia od nehnutelnosti a 50k vklad do banky). uae... je uae. pripadne lichtensajnsko a belgicko ale nie su uplne bez dani ako vyssie spominane.

myslim ze tvoj problem je nepochopenie rozdielu medzi investorom a traderom. vsade vo svete to takto funguje. trader bude skoro vsade zdaneny beznym prijmom. investor naopak vecsinou nebude zdaneny alebo len velmi malo. nastuduj si "capital gains tax" a pripadne "badges of trade" pre anglicko/malajziu/...
for the best of times
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

glengoolie napísal: Št 16 09, 2021 1:25 pm
ak chces daytradovat tak slovensko nie je na to vhodne.

myslim ze tvoj problem je nepochopenie rozdielu medzi investorom a traderom. vsade vo svete to takto funguje. trader bude skoro vsade zdaneny beznym prijmom. investor naopak vecsinou nebude zdaneny alebo len velmi malo. nastuduj si "capital gains tax" a pripadne "badges of trade" pre anglicko/malajziu/...

mne nevadi, ze je trader zdaneny, ale vo svete bezne straty neguju zisky, nie ze sa na ne neprihliada - to okamzite zastavim trading a stat bude mat zo mna nulu cela nula nula, pretoze mi brani v tradingu, tj, pritahovani kapitalu zo zahranicia na Slovensko. Takze to co pises, ak ti FS poradisla spravne (potom preco v tom linku derivaty ponali inak?), nemusim ist rovno do danoveho raja, kedze moj ciel nie je neplatit dane, ale platit dan z celorocneho zisku, a nie z obchodu, pricom platim dan aj zo straty. Staci mi tu susedna Ceska republika. Alebo Czechia.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

nechapes vobec nic. cesko ti nijak nepomoze. vsetko uz bolo povedane. zariad sa ako chces.
for the best of times
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"