Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Paly »

Sú nejaké lehoty, termíny do kedy má daňový úrad reagovať na podanie DP? Alebo zdravotná poisťovňa? Pýtam sa lebo DP som podal 2.2. a od vtedy ticho. No mal by mi prísť výmer od zdravotnej p. A daňový by mi mal vrátiť zopar €. Podával som elektronicky, tam je vš. v poriadku.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Paly napísal: Št 11 03, 2021 7:21 am Sú nejaké lehoty, termíny do kedy má daňový úrad reagovať na podanie DP? Alebo zdravotná poisťovňa? Pýtam sa lebo DP som podal 2.2. a od vtedy ticho. No mal by mi prísť výmer od zdravotnej p. A daňový by mi mal vrátiť zopar €. Podával som elektronicky, tam je vš. v poriadku.
mna zacina vzdy otravovat danovy niekedy v maji a v juli zdravotka, povinnost podat dp je myslim do konca marca, takze dovtedy ziadnu reakciu z ich strany necakaj, je to statna sprava, tam nejde o to byt rychly ale pracu si pekne rozplanovat aby bolo co vykazovat co najdlhsie..
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Paly: ked to mas ok, nikto sa neozve. A termin na vykonanie zuctovnaia zdravotnych odovodv maju tusim do 30.9. Dane by mali vracat tusim do 40dni, od terminu na podanie DP cize do 10.5.

Inak mali by posuvat termin na podanie DP o 3 mesiace, len zatial to neni oficialne.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

co si myslite o tomto rieseni: odvod do zdravotnej poistovne vznikol tvorbou profitu, teda normalne podat danove priznanie, pockat na vyrubenie zdravnotnych odvodov a potom spracovat opravne danoveho priznanie s odpocitanym zdravotnym odvodom ako nakladom a podat opravne priznanie.....je toto OK cesta ?
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa rasto800 »

Ja myslim ze toto je bezny postup. Dokonca aj ja som sa tu na to pytal v nejakom inom vlakne.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa SomPanko »

Pred par tyzdnami som si robil danove priznanie a hladal som odpoved na tuto otazku. Podla vsetkeho by si si to mal zaratat az v danovom priznani za tento rok, no mozes si to uplatnit aj v dodatocnom priznani, ak ocakavas, ze buduci rok by si uz nemal mat druh prijmu, z ktoreho si tuto zdravotku doplacal. Inymi slovami, mozes si to urcite zaratat aj do stareho danoveho priznania, lebo nikto ti nedokaze, ze si si v tejto chvili nemyslel, ze buduci rok uz nebudesmat rovnaky druh prijmu :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Hawk: robi sa to tak, neda sa to zaratat rovno.. alebo si to vies uplatnit v dalsom roku, len musis mat prijmy z tej istej kategorie prijom..
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

vdaka pani
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

andre máš nejake skúsenosti alebo info o založení tradingovej sro v Madarsku ? Je tam jednotná 9% dan a ak si zisky zo spoločnosti pošlem na moj slovenský učet tak už nedanim nič ? Po malte to vychadza najlepšie, a je to predsa len bližšie v pripadne problemov
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

osobny prijem vzdy budes danit v mieste rezidencie. Vacsinou sa to robi vyplacanim minimalnej odmeny a zbytok- firemne peniaze - "optimalizovat".
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

ale ak tie peniaze už raz boli zdanené v krajine s ktorou ma slovensko uzavretu zmluvu o zamedzení dvojitého danenia niesom tym padom na slovensku oslobodený od platenia dane z tychto penazi ?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

Zdaneny bude zisk firmy v Madarku. Ale stale to zostavaju firemne peniaze. Ty ich mozes vybrat vo forme dividend, ale tie budu ako osobny prijem a zdanujes ich v mieste rezidenice. A podla toho, co sa vyplati viac, si vyplacas rozne vysoku mesacnu mzdu, ale opet, zdanujes v mieste rezidencie.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

A ja ako fyzicka osoba na Slovensku platim po priají týchto penazí aku dan ? Iba dan z divident 7% alebo dan z prijmu + zdravotne odvody 39% ?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

Podla mna ich zdanis rovnako, ako pri prijme rozdeleneho zisku akejkolvek firmy na Slovensku. Otvaranie firem v zahranici ma benefit nizsich korporatnych dani a nasledne "odkloneniu" zisku. Akykolvek osobny prijem danis podla zakonov krajiny rezidencie.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

wolf25: v Madarsku by som firmu nezakladal. Teda pokial tam nezijes a preto tam chces podnikat. Potrebujes tam realnu kancelariu, alebo aspon shared office, nie virtualne sidlo ako v SK. A aj tak taketo firmy radi kontroluju danovaci.. Maju dan z financnych transakcii..

Co sa tyka zdanenia dividend zo zahranicia zaplatis klasicky 7%.

Ale uz som to tu pisal od 2022 platia nove CFC rules. Cize ked ty ako SK danovy rezident kontrolujes zahranicnu firmu podla novych CFC pravidiel musis jej zisk tj. to co uz raz zdanis v Madarsku zdanit na slovensku 25% sadbou. Pisem este raz zisk firmy, nie len to co si vyplatis ako dividendu.

Su tam nejake vynimky napr. ked tam mas realne priestory, zariadenie a zamestnancov...

Mal to byt bic na oligarchov. Ale podla mna tym akurat skomplikuju fungovanie malym/strednym podnikatelom. Velki si to vyriesia tak aby to mali legalne.. Teda dost pochybuje, ze napr. JT a Penta budu teraz kvoli tomu prerabat cele firemne struktury..

Info k CFC rules https://dennikn.sk/blog/2168867/fyzicke ... ske-firmy/
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

wau, tak tie CFC pravidlá su pekný hnus. Daytraderovi na Slovensku už fakt nepomože nič len sa fyzicky odstahovať. Ak niekto pracuje z domu, spravi ročne jeden prevod smerom na burzu a další smerom z burzy na učet tak tam nieje ani len priestor na nejaku legalnu optimalizáciu a či chce či nie 21+7% musi zapaltiť

Ešte jedna otázka, čo ak takýto človek čo žije na opačnom konci sveta pošle peniaze svojej rodine na Slovensku ? Je to dar čiže by ich nemali otravovať danováci nech sa jedna o akukolvek čiastku. Alebo budu vypalne pytať ešte aj od nich ?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

V priamej linii su osobodene
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Dan z darovania zrusili za Dzurindu (tusim v 2004) v ramci zavedenia rovnej dani na vsetko a pre vsetkych. Z informacii co zatial unikli z MF, tak Heger zvazuje jej znovuzavedenie..
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

ku DP este par otazok:

1) niekde som cital ze si nemozem ponizit zisk z akcii o poplatky za vedenie uctu, je to tak ? (ze mozem zaratat len poplatky na kupu a predaj akcii) - kde by som si to mohol uplatnit ? kedze to jednoznacne suvisi s obchodovanim a prijmom z akcii
2) broker mi na ucte (pre obchodovanie akcii a opcii) vyplatil urok z volnej hotovosti to by som mal uviest v § 7 ods. 1 písm. a), alebo niekde specificky (napr. ine) v § 8 ?
3) poplatky za prevod EUR/USD pri fundovani uctu (ucet je USD, fundoval som EUR, prevod v min roku bol len jednym smerom, po prevode to ostalo v USD) uviest v § 8 - príjmy z derivátových operácií ods. 1 písm. k) ?

dakujem za pomoc
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

1. prax je taka ze ako FO nemozes
2. §7 1 c
3. nie, vymena mien (zmenaren) nie je FOREX
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

2. by sa mohla dat aj do §7 1 b. Je to take na zvazenie. Ale urcite nie 1 a.
jason
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 30 04, 2019 2:06 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jason »

Ma niekto skusenosti, ci sa prijem z predaja cennych papierov alebo dividendy zo zahranicia patria medzi "príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí"
pre účel predlzenia lehoty na podanie DP?
Predlzenie je vtedy "najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov, ak súčasťou príjmov daňovníka sú aj zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí".
Presny vyklad toho, co su prijmy zo zdrojov v zahranici nie je nikde kompletny a jasny. Len ciastkove vyjadrenia financnej spravy.
Rozhodujuca je udajne danova rezidencia toho kto vyplaca.
https://uctovnajednotka.sk/dane/dan-z-p ... zahranici/
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

jason: ano, neni tam ziadne uprasnenie akych prijmov sa to tyka, netyka..
mikr
Gold Member **
Príspevky: 356
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa mikr »

jason napísal: Pi 26 03, 2021 7:49 pm Ma niekto skusenosti, ci sa prijem z predaja cennych papierov alebo dividendy zo zahranicia patria medzi "príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí"
Daň v USA je stejná jako v Česku, proto už dál není potřeba nic řešit. V Německu tomu ale tak není. Postup vyplnění zápočtu je stejný. Do řádku 321 se přidá výše hrubé dividendy, tedy 2566 korun, a do řádku 323 zaplacená daň, která nyní činí 26,375 procenta z 2566 korun, což je 677 korun. Rozdíl mezi USA a Německem je v řádku 329, kde se vypočítala neuznaná daň. To znamená, že investor v Německu zaplatil vyšší daň než v Česku a český berní úřad tento rozdíl nijak vyplácet nebude.
Obrázok
Prílohy
divi.jpg
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Danisk »

Ahojte,
napadla mi mozno uplna blbost ale spytam sa. Pokial mam teoreticky zisk na nejakej akci a chcem sa vyhnut jej predaju kvoli rocnemu testu,je mozne toto riesit hedgnutim rovnakej pozicie do shortu a po roku predanim oboch pozicii,ak teda nepredpokladam dalsi rast?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

Myslím si, že to by šlo, pokiaľ by si mal po roku stratu na druhej strane. Ak nie, tak musíš platiť dane za zisk na druhej strane, alebo znovu zahedžovat, atď.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Danisk »

keby som mal na druhej strane zisk tak by som mal mat mensi zisk na tej prvej pozicii a opacne ale obe pozicie by som nechal bezat viac ako rok takze z toho hladiska by to malo vyriesietene, zaujima ma ci by to preslo u daniarov a ci to toleruje broker
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

Daniari ani broker s čakaním na zisk/stratu nemajú nič. Ty riskuješ, že časom sa môže zisk z pôvodného obchodu znížiť či dokonca vypariť a strata zvýšiť .
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

To špatně chápeš. On otevřením protiobchodu vlastně tu pozici jakoby zavře (zafixuje zisk). Protože není povinné FIFO, tak by to neměl být problém. Jen to musíš otevřít na jiném účtu nebo u jiného brokera. A stojí tě to časovou hodnotu peněz a interest na shortu.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Danisk »

diky za odpovede, casova hodnota penazi to ano,to je blbe samozrejme, kazdopadne platit odvody a dane mi vezmu na SK polovicu zisku tak uvazujem ci toto nieje vyhodnejsie pokial je to legalne.Blbe je samozrejme ze na to potrebujem dvojnasobny kapital a o short intereste som nevedel.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

Aby nedošlo ke zmatení pojmů: ne short interest (to je něco jiného - tam slovo interest znamená podíl, účast, zainteresovanost), ale interest na shortu (aka borrow fee) - tam slovo interest znamená úrok. Holt angličtina je občas přespříliš jednoduchá.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Danisk »

pochopil som to nastastie ,diky :D
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaja napísal: So 27 03, 2021 7:13 pm On otevřením protiobchodu vlastně tu pozici jakoby zavře (zafixuje zisk).
Vôbec som nemyslel, že ide o hedžovanie tou istou akciou. Zasa som sa niečo nového naučil.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

Hawk napísal: Ne 14 03, 2021 5:23 pm co si myslite o tomto rieseni: odvod do zdravotnej poistovne vznikol tvorbou profitu, teda normalne podat danove priznanie, pockat na vyrubenie zdravnotnych odvodov a potom spracovat opravne danoveho priznanie s odpocitanym zdravotnym odvodom ako nakladom a podat opravne priznanie.....je toto OK cesta ?
ahojte,

pred casom som sa pytal tuto otazku a dostal som odpovede: =>
1) je to mozne a riesi sa to bud opravnym danovym priznanim alebo
2) zapoctom v dalsom roku

teraz som vsak cital detail od Roba (Blue numbers) (https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/) a vsimol si ze on odporuca to riesit priamov danom roku //cit.: Pričom najprv podáte daňové priznanie (aj so započítanými budúcimi zdravotnými odvodmi) a následne vám príde vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne//

takto mi to vychadza ze vsetko sa vyriesi v danom danovom roku (nizsie celkova citacia z toho linku)

Rasto800, SomPanko, Andre ako to vy vidite ? , vy ste sa mi vtedy vyjadrili, dakujem.

//citacia odseku z linku nizsie//
Ako sa to zadáva v praxi:

14% zdravotné odvody sa vám strhnú z hrubej sumy príjmu. Následne si tento náklad vo forme zdravotných odvodov uplatníte do daňového priznania podľa

par. 7 ods. 7
Citácia časti zákona: Pri príjmoch podľa odsekov 1 až 3, ktoré sú súčasťou osobitného základu dane, sa za výdavky považuje aj povinne platené poistné z týchto príjmov.
par. 8 ods. 12
Citácia časti zákona: Pri príjmoch podľa odsekov 1 a 2, ktoré sú súčasťou základu dane (čiastkového základu dane), sa za výdavky považuje aj povinne platené poistné z týchto príjmov.
Inými slovami najprv zaplatíte zdravotné odvody (14%), ostane 86%, a následne z tejto sumy zaplatíte daň 19% až 25%. Teda opäť platí: ostane vám 0,86*0,81 = 0,6966.

Pričom najprv podáte daňové priznanie (aj so započítanými budúcimi zdravotnými odvodmi) a následne vám príde vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne
//
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa SomPanko »

No ja si nie som celkom isty, ci tam chces dopisat aj zdravotku, ktoru si este nezaplatil. Vsade v danovom priznani su totiz formulacie "preukazatelne zaplateneho poistneho".

Príloha č.3 r. 13: "Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona"

Podla mna, ak tuto predvypocitanu hodnotu doplatku aj realne zaplatis, tak si to vies rovno zapocitat, ale ak to chces doplacat az potom, ako ti pride vyuctovanie zo ZP, tak mi to znie ako potencialny problem. Ja si zdravotku planujem doplnit tento rok do dodatocneho danoveho priznania.

Ale tam sa vlastne pise poistenie pre prijmy podla § 6 ods. 1 a 2 zákona. Predpokladam, ze teba zaujima zdravotka za obchodovanie cennych papierov a ta je podla § 8, no v casti danoveho priznania pre tieto prijmy je aj tak napisane to iste:

"Ak bol daňovník v súvislosti s poberaním týchto príjmov povinný platiť poistné na verejné zdravotné poistenie podľa zákona o zdravotnom poistení, súčasťou jeho výdavkov je aj preukázateľne zaplatené zdravotné poistenie."
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

vdaka za pohlad, ano mas pravdu v predpoklade, je to § 8,
asi to necham potom tak skor sa priklanam k tvojmu nazoru, este sa pravdepodobne neskor ozvem kedze opravne DP budem robit prvy krat a ani neviem zatial co a ako
dik
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa SomPanko »

Inak vypln si dodatocne danove priznanie, nie opravne. Opravne sa podava, ak upravujes povodne este pocas lehoty na podanie danoveho priznania, no vyuctovanie zo ZP dostanes az neskor a vtedy by si uz mal podat dodatocne.

A rozdiel medzi dodatocnym a normalnym je tusim len v tom, ze tam mas naviac nejake udaje len o tom, ze je dodatocne a, ze kedy si zistil nove okolnosti, kvoli ktorym ho podavas, no zvysok vyplnas uplne rovnako ako pri beznom, akurat si tam potom zmenis to poistenie a vsetky nasledujuce vypocty. Minuly rok som podaval dodatocne DP po prvy krat a tiez som bol z toho trosklu vystraseny, no nakoniec som viacmenej len prekopiroval povodne a spravil par malych uprav :)

Odporucam pouzivat elektronicke formulare na stranke danovej spravy, ak si predtym nerobil to danove priznanie tam.

Zoznam vsetkych formularov: https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... formularov

FO typ B za 2020: https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.495.html
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

@SomPanko, dik za usmernenie ohladne dodatocne vs. opravne, ano pouzivam tie formulare z fin. spravy je to dobry nastroj a uhladne logicke chyby
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Hawk napísal: Ne 28 03, 2021 9:48 am

teraz som vsak cital detail od Roba (Blue numbers) (https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/) a vsimol si ze on odporuca to riesit priamov danom roku //cit.: Pričom najprv podáte daňové priznanie (aj so započítanými budúcimi zdravotnými odvodmi) a následne vám príde vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne//

takto mi to vychadza ze vsetko sa vyriesi v danom danovom roku (nizsie celkova citacia z toho linku)

Rasto800, SomPanko, Andre ako to vy vidite ? , vy ste sa mi vtedy vyjadrili, dakujem.
To je nezakonny postup. Nemozes si zaratat odvody, ktore ti este neboli vyrubene.

A to nehovorim o tom, ze hlavne ak mas viacero zdrojov prijmu si ich pravdepodobne ani nedokazes spravne spocitat.
airwolker
Silver Member *
Príspevky: 209
Dátum registrácie: St 15 05, 2013 2:21 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa airwolker »

Ahojte,

mam otazku, ktora mi nie je jasna. Aktualne som poziadal externu uctovnicku firmu o vypracovanie mojho danoveho priznania FO z obchodovania OTC - penny stocks s velmi velkym poctom transakcii za rok 2020. (kedze stale neviem odpovede na niektore otazky ohladne zdanovania budem rad ak niekto skuseny poradi.)

Vymyslim si priklad k otazke, zacinal som so sumou 10 000 USD 2020, spravil som realizovany zisk 100 000 USD (drzanie akcii menej ako 12 mesiacov). Cely realizovany zisk som pouzil na nakupy a otvaranie dalsich novych pozicii (OTC stocks, long swing pozicie). Moj nazor je, ze musim zaplatit dan z realizovaneho zisku minus realizovane straty. Ale uz som sa stretol s nazorom, ze pokial som tie vsetky zisky preinvestoval do novych pozicii tak nie som povinny zdanovat obdobie 2020 az to nasledujuce obdobie ked realizujem predaj tych pozicii. (S cim nesuhlasim, kedze to nedava logiku.)

Dalsia otazka znie, ak som preinvestoval vsetky zisky ( 100 000 USD) za rok 2020 do novych pozicii, ja samozrejme chcem zaplatit dan za 2020, ale ak by prisiel necakany prepad mojich pozicii do minusovych hodnot pocas Q1 2021, a ja by som bol nuteny teraz uzatvarat s vysokou stratou a preto by som nemal z coho zaplatit dan za rok 2020, ako by sa tento problem riesil?

Snazim sa vychadzat aj z tohto zakona dole, kde sa jasne neuvadzadaju detaily o preinvestovani ziskov do novych pozicii.
A taktiez sa neuvadza ak tieto nove pozicie vytvoria v dalsom roku stratu a nezostanu prostriedky na zaplatenie dane z predosleho danoveho obdobia, aka zodpovednost sa vyvedie voci investorovi - danovemu poplatnikovi. ( Som ako investor zodpovedny odlozit bokom prostriedky na zaplatenie dane z realizovanych ziskov, alebo ich mozem vyuzivat na nove obchody, ktore budu prechadzat do noveho danoveho obdobia ? A tym padom riskovat moznu stratu vsetkych prostriedkov na zaplatenie dani. Je tato informacia niekde jasne napisana v zakonoch ?)

https://podpora.financnasprava.sk/94557 ... h-obchodov

V súlade s vyššie uvedeným si daňovník pri vyčíslení základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov z derivátových operácií spočíta na jednej strane príjmy z derivátových operácií za príslušné zdaňovacie obdobie, na druhej strane výdavky (§ 8 ods. 11 ZDP), pričom ak sú výdavky vyššie ako príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Z pohľadu zdanenia príjmov z derivátových operácií nie je rozhodujúce, či sú finančné prostriedky daňovníka uložené na obchodnom účte u brokera, alebo sú tieto finančné prostriedky prevedené na osobný účet daňovníka. Uvedené platí v prípade, ak sú v súlade s konkrétnymi obchodnými podmienkami na obchodnom účte u brokera uložené finančné prostriedky daňovníka.

Otvorené pozície predstavujú len fiktívny zisk, resp. fiktívnu stratu k danému dňu, nepredstavujú teda reálny príjem daňovníka. Za príjem z derivátových operácií je možné považovať len príjem z uzatvorených pozícií. Len v prípade, ak by mal daňovník v súlade s obchodnými podmienkami právo disponovať s finančnými prostriedkami v rámci otvorených pozícií, išlo by o zdaniteľný príjem z derivátových operácií.

.....................

Dakujem za vsetky vase nazory a rady.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"